BTW: Zranitelní

Máme advent, blíží se Vánoce a nastává čas zranitelnosti. Není to překvapující, vždyť jde snad o jediné období roku, kdy existuje nesmírně silné společensky podmíněné očekávání, které se však ve skutečnosti ne vždy vyplní.

 

 

Co tedy očekáváme? Měli bychom zažívat klidný advent, věnovaný rozjímání, radostnému těšení, přípravě dokonalých Vánoc a pomoci druhým. V rámci oné radostné atmosféry je žádoucí napéct vánoční cukroví – a užít si to, a také důkladněji uklidit – to si už naštěstí užívat nemusíme.

A jaká je realita? Ve většině firem se ke konci kalendářního roku finišuje s prací, tedy nároky na zaměstnance stoupají. Obchody, začínají být plné i v poledne, stejně jako parkovací místa. Pak stačí málo, aby se emoce nebezpečně čeřily. Ona ta hladina stresu není zas o tolik vyšší než obvykle, ale když se setká s výše naznačeným očekáváním, podstatně efektivněji drásá duši zúčastněných.

Nemyslete si, ani děti nejsou ušetřeny. Na jednu stranu sní o tom, co dostanou pod stromeček, na druhou se bojí zklamání. Pokud samy vyrábějí dárky pro své blízké, tak do toho obvykle dávají srdce. Je tedy jasné, co je bolí, pokud nervózní dospělý dárek neocení tak, jak by měl.

Advent a Vánoce po nás chtějí, abychom se citově otevřeli a angažovali, což obnažuje zranitelné kousky našich srdcí. Tajné touhy a přání, stejně jako bolavá místa, u každého jiná. Chystání těch pravých rodinných Vánoc pak tak trochu připomíná tanec mezi křehkými bublinami citů všech zúčastněných.

Jistě, dá se tomu předejít – stačí vztyčit ochranné zdi, nenechat se dojímat a okouzlovat. Říct si, že je to jedno, že jsou to přece dny, které se od jiných nijak neliší. A budeme mít pravdu. Jenže potom ty správné Vánoce prostě přijít nemohou.

A tak vám přeju, abyste si užili těšení a nikdo vás – ani omylem – netrefil tam, kde to opravdu bolí. Přidejte na laskavosti a pochopení. Když nic jiného, budete se v tom předvánočním sprintu cítit líp:))

 

https://hradec.rozhlas.cz/dagmar-ruscakova-zranitelni-7698297

Aktualizováno: 10.12.2018 — 14:51

78 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Musím říct, že i já významně vnímám Vánoce jako slunovrat:)) takže souhlasím z celého srdce 😀

   1. To teda, ještě teda trochu krásy bílé pokrývky si užít, ale ta tma o čtvrté je na tom asi nejhorší. A to jsme na tom ještě docela dobře…

   2. Astronomicky by měl nový rok být na Lucii, kdy je nejdelší noc v roce a pohané to vnímali správně slavením slunovratu. Katolická církev posunula Nový rok na současnou úroveň, kdy 1. 1. už je po slunovratu a z pohanského slunovratu udělala křesťanské vánoce. A pokud jde o nákupní horečku, vidím to u nás ve skladu, kde pro hromady krámů skoro není kudy projít, jezdí všechno, co má kola a auta jsou naládovaná až po střechu; je až neuvěřitelné, co všechno se do takového kombíku, natož dodávky, vejde. Mne to nechává chladným, obchodům se vyhýbám, místo dárků rozdám obálky s penězi a po Novém roce vyrazíme s rodinou vydrancovat Elbe park, budou slevy. Na štědrý den se sejdeme, posedíme, pokecáme, dáme si klasický řízek s brsalátem a budeme v klídku a pohodě koukat na debilbednu, nebo se kochat fotkami z Austrálie a Nového Zélandu, kde starší vnučka studuje.

 1. ‚diky‘ miminu jsem vanocni darky obstarala a zabalila (s prilozenym seznamem!) uz v zari a rijnu 😀 a zvazuju to zopakovat i dalsi roky (jen ty darky, mimina uz ne!!!)
  hracky tu v belgii nosi mikulas, tak deti uz rozbalovaly – ale neco najdou i pod stromeckem 😉

  1. Formičko, jak se ti daří? A malému Alexandrovi? (h)
   Jinak nákup dárků dopředu chápu – ale strašně se mi líbí ten přiložený seznam! jednoznačně jsi vychytala tu největší potíž s časným nákupem – jak si vzpomenout, co to bylo, pro koho to bylo a kam jsem to dala? (wasntme)

   1. drive se mi stavalo, ze jsem neco koupila hodne dopredu, zabalila a zapomnela ze uz to mam… a koupila to znova… trapas (oops)
    loni jsem si darky nafotila do slozky, ale deti uz lezou i do notasu tak to nerisknu. takze ‚retro‘ papirova metoda 😀
    a dekuju za optani, alex hodne basti a uz da v noci i 6h v kuse, jupi, ale tukam at to nezakriknu 😉

 2. jak se tady už prolátlo, jsem doma, takže případné stresy si můžu většinou navodit jen sama sobě, což nedělám 🙂 (no, ještě se taky můžu trochu poškorpit s dcerou 😀 ) … ale v zásadě nic neřeším, uklízím jako jindy (no, ty okna by to snesly, ale do jara taky počkají), k cukroví nejsem připuštěna, dárky už skoro všechny mám, jen ještě jeden koupit a jeden je někde na cestě (byl skladem tak snad heršvec dorazí na výdejnu včas)

  docela ráda bych se podívala někam do města na trhy (na Staromák), ale když jsem četla že tam byla FRONTA až z Můstku :O , asi mě ta touha pustila, kouknu se na menší tržíčky tady u nás a bude… a budu se těšit na Ježíška (h) (h) (h)

  jo vlastně nemám všechno – ještě pro kočénky a želvičku něco!!!!!!!!!!! (inlove)

 3. Vzhledem k tomu, že předvánoční čas mi letos ničí kompletní změna počítačového systému v práci- sice se bude rozjíždět po Novém roce, ale přípravné fáze jsou o neustálých jednáních a školeních- mám letos upečené perníčky a to je všechno. Včera jsem si uvařila salko, ale na co ten krém budu dávat rohlíčků nemaje…. 🙂 Dárky skoro všechny mám, na některé ještě čekám- letos jsem jich mnohem víc objednávala na dodání, neb Brno se stalo začarovaným městem, kde obvyklá cesta 10 minut teď trvá 45 minut.
  Přesto jsem v klidu a děsím se jen Vánoc, kdy moje tchýně určitě ztropí nějakou scénu, ale protože bude ničit jen nás a ne spoustu dalších lidí, je mi to víc šumák, než bych čekala.

  1. Matyldo, ten dáreček, myslím tchýni, by bylo potřeba taky pěkně zabalit asi, co?! Nicméně tě potěším, nejsi sama, má drahámatička měla taky talent.Nakonec jsme to přežili všichni. 🙂

  2. a proč ji teda zvete? Nemohl by si Mušketýr odbýt vánoce u ní v sobotu 22.12. a pak mít doma svatej klid a pokoj?

   1. Ona k nám nejezdí- u nás se nesmí kouřit v domě, takže jí to prý děláme naschvál- my jedeme k ní a doba pobytu se pořád zkracuje….

    1. Tak nejezděte, až se bude ptát, řekněte,že jste zapomněli 😀 ( já vim, kdyby to šlo…)

     1. jde to. zní to hrozně a je to hrozné, ale ona je ještě hroznější. asi by nastala grandiózní scénka na téma „nevděk“, ale pak by byl pokoj. jo, cizí lidi odkážeš do patřičných mezí, s rodinou je to vždycky těžké.

      1. Tchýně (matka synovy manželky), u nás byla naposled před dvěma roky, pak prohlásila, že takto si oslavu vánoc nepředstavuje a od té doby už nejezdí. Kupodivu ji nikdo moc nepostrádá.

  3. Matyldo, znám tento typ lidí. V podstatě jsou nešťastní – ale řekněme si upřímně, člověk by s nimi i soucítil, kdyby nebyl zrovna on tím postiženým jejich neovládnutelnou zlobou.
   Můžu akorát držet palce, ať to není horší než čekáš a pokud to špatné bude, ať se tě to moc nedotkne (h)

   1. Já měla takovouhhle máti (a MLP tchýni a děti babičku), nedalo se s ní dělat nic, fakt vůbec nic, vždycyky jsme se všech svátků (nejvíc Vánoc) a rodinných sešlostí předem děsili, vždy spolehlivě všecko zkazila úplně všem. Pak někde v koutkun fňukala, že jsme na ni zlí, ale nebyli, zlá byla ona. To jsou holt už takové povahy.

  4. neměl by ji už Mušketýr jednou odkázat do patřičných mezí? já vím, je to máma… ale výlevy a scénky není nikdo povinen trpět jen proto, aby si nevyrovnaný jedinec lebedil. jinak budu držet tlapky, ať to zvládnete – jak říkával tatínek: „když se bába povede, je horší než čert“ ( při vší úctě k Mušketýrově matce :-))

   1. Už jí několikrát vysvětloval, že takhle dál ne, ale v podstatě nám řekla, že ti hnusní jsme my, no tak co už…

    1. a víš co? tak vám docela dobře nahrála na smeč! tak víš co, mami? když jsme tak hnusní, určitě jsi ráda, když nepřijedeme. ach jo – jak může mít takový fajn chlap takovou hroznou mámu…

     1. Víš moc dobře, že to nejde, protože je to přece jen máma a je vdova. Má ještě jednoho syna, ale s tím se hádá taky- i s jeho dětmi. Je to prostě taková šťastná povaha 🙂

      1. no jasně, že to vím… ale stálo by to za pokus 🙂 nevěděla jsem, že dědu už nemáte…

  5. Matyldo, vydrž, my to měli celý život s babičkou a vlastně i s mámou, dokázala zkazit každé Vánoce. nikdy táta nekoupil to, co by se jí líbilo a prudila hned pod stromečkem. Takže u nás je to takový kolorit a asi nám to jednou bude chybět

 4. Byly kdysi také časy, kdy jsem se honila a ještě na Štědrý den bláznila s úklidem. Byla jsem unavená a naštvaná. A tak se mi stalo, že jsem před lety na Štědrý den seřvala mého mladšího syna, že mi pošlapal právě vytřenou podlahu.
  Bylo mu tenkrát 16 let a řekl mi, že takhle si Vánoce nepřestavuje a odešel ven. Vrátil se až po 5 hodinách.
  Dokonale mě vyléčil a já pochopila, že tudy cesta nevede.

  A od té doby dárky nakupuju už od léta.
  A už je všechny mám.
  Uklízím v listopadu. Co se stihne, to se stihne.
  Peču v prosinci a tak cca 5 druhů.

  A hlavně v prosinci si užívám předvánočních setkání s mému srdci milými lidmi.
  Nechám se okouzlit světýlky.
  My u nás v Plzni máme opravdu krásné vánoční trhy.
  Ráda se tam zastavím.

  Včera jsme byli v Praze se podívat na Hradě.
  Je to tam takové komorní a bez davů.
  Zastavili se u Jezulátka.

  1. Míšo, jednou jsem taky na štědrý den odešla, i s malým Honzíkem. Manžel na štědrý den odpoledne vytáhl vrtačku a že prý přidělá jakési police (v paneláku). Pohádali jsme se strašně a já jsem s prásknutím dveřmi odešla s malým na hodně dlouhou procházku.

  2. Míšo, jednou jsem taky na štědrý den takhle vypěnila – chudáci všichni kolem mě:)) Ale Martin mi pak naordinoval panáka domácí slivovice a donutil mě vzít psy a jít s ním ven… Pomohlo to 🙂
   Pořád se snažím o co největší pohodu, ale přiznám se, že mám v duchu ze štědrého večera nějakou paniku – asi mě straší „aby všechno bylo přesně tak, jak má být“. Neveřili byste, ale já mám problém i s bílým svátečním ubrusem! (wasntme) A přesto ho dávám.
   Letos jsem našla starý nádherný tkaný ubrus (ne bílý), který jsme koupili ještě v Anglii. Přemýšlím, jestli ho nedat na ty Vánoce… třeba by kus fóbie odpadl (jeden by nevěřil, jak idiotské strachy si člověk může vypěstovat:))

   1. určitě ho dej… bude to ještě svátečnější, protože plné pohody a pěkných vzpomínek na Anglii. my jsme, co si pamatuji, čistě bílý ubrus nedávali nikdy – prostíral se vyšívaný po babičce přeslicové, Emilce. předloni jsme dostali jako předvánoční dárek sváteční ubrus od kamarádky Haničky, krásný, s vetkaným vzorem, v barvě šampaňského. tím pádem můžeme doladit jakékoliv barvy ubrousků a výzdoby. žádný stres – i u nás bude po Vánocích plný barevných chlupů 😀

    1. Já mám bílý s takovým tím madeirovým vyšíváním, jak jsou v něm díry 😛 takže pod něj dávám tmavě vínový ubrus č. 2. Vypadá to hezky, ale přesto mě to děsí 😀
     Ten anglickej je vintage, v podstatě vypadá jako gobelín, kde jsou jemně růžové růže na smetanovém podkladě, sem tam jemně zelený lístek 🙂

     1. Dede, určitě ubrus pro letošek vyměň, aspoň zjistíš co to s tebou udělá 🙂 … a ten z Anglie přece taky zaslouží „provětrat“ – jenom prosím tě neměj stres z toho, žes na svátky vyměnila ubrus!!!!!!! :O

  3. Vánoce mají být svátky klidu a míru a ne příprava na návštěvu hygienické komise. Takže na vánoce, ani na Nový rok zásadně neuklízím, protože ctím pořekadlo, jak na Nový rok, tak po celý rok. 😀

 5. po 45 minutách včera v Alze, jsem měla chuť ječet a to jsm etam byla služebně, pro nějaký velký akumulátory, žasla jsem, co lidi nakupujou za nesmysle…..když jsm eviděla asi půlmetrovýho Alzáka za 1200,- měla jsem osypky….

   1. Taky bych mu šla na pohřeb. Ale ten, který ho mluví, je sympatický zakulacený pán kolem padesátky a sám z toho má legraci. Holt my uz tak moc ne.

    1. Vím, byl u Šípa ve Všechnopárty, na to se dívám, jedno, z mála, bohužel. Je fakt sympaťák. 🙂

   2. Alza je skvělý obchod – až na toho Alzáka 😉 když tam ovšem seženu vytouženou knihu, kterou nikde nemají a ještě za půlku ceny – vánoční dárek – jsem ochotna přimhouřit oči nad zelenáčovým vystrájaním 😀 půlmetrového by nechtěly ani kočky na hraní 🙂

    1. Reklamy mám na netu totálně zablokované, (funguje to na 100%) a když se mi v debilbedně nechce, čirou náhodou, přepínat kanály, tak vypnu zvuk, čímž zelenáč ztratí 90% své odpudivosti a odeberu se do kuchyně, nakrmit sebe, nebo Čertíka.

  1. Alzu střídavě používáme a zavrhujeme:)) není to špatný obchod, obvykle. Ale ta reklama je děsná. Pravda, nikdo si je s konkurencí nesplete, takže je asi marketingově velmi úspěšná 🙂

   1. Alza je dobrý obchod, už leta v ní nakupuju, teď má dokonce výdejnu hned vedle našeho baráku (ale teda nevím proč při jejich obratu osobní vyzvednutí zpoplatňují tuším 35 kačkami – leckdy radši nakoupím u czc.cz který to má zdarma a je o 500 metrů dál, no ano jsem kolenovrt 😀 )

    Alzák je noční můra, když to stihnu, skáču šipku po dálkovém ovladači když ho uvidím, abych ztlumila zvuk – hm, má ho VŮBEC NĚKDO rád???? :O :O :O

    1. Někdo určitě, jinak by ho pořád necpali do reklam, ale reklamáři nejsou normálně myslící lidé.

 6. Včera jsem upekla medvědí tlapky dle naší Gurmánky neb jsem svoje ,rodinné recepty vánoční někam dobře uložila a zatím nenašla. To jsem sama zvědavá odkud na mně někdy v létě vypadnou.Kdo má doma zvířectvo uklízí denně, nastal čas prasopsů, takže pobíhám s mopem. Conča mně vytočila do běla,zajíc prchl jako obvykle a ona se vrátila s koulemi mazlavého bláta všude,co se může víc stát, mně to k vánoční náladě stačí vrchovatě. Takže kafe,ze dvě medvědí tlapky,rozsvícené voňavé kalíšky a čekám na lepší časy. 🙂

  1. Ach Jenny, jak ti rozumím! Byly jsme včera s holkama na vycházce mimo náš obvyklý okruh. Moc krásný les, ale neznám tam obvyklá místa, kde se vyskytuje zvěř. Házela jsem holkám klacky, pořád tak trochu pršosněžilo, všechno kolem bylo neuvěřitelně (na náš kraj:)) mokré. Pak mě napadlo, že pomalu postupujeme k zarostlé pasece, že bych měla Ari uvázat. Přísahám, že ta čuba mě četla myšlenky a zdrhla, když jsem od ní měla ruku na dvacet centimetrů – a já viděla na cestě velkou laň. No, měla jsem být rychlejší.
   Utekly obě, i Berry. Ari byla zpátky asi za 6 minut, mokrá až kam, v pohodě. Ale Berry nešla… a nešla… věděla jsem, o co jde. V návalu adrenalinu zapomněla, že ji bolí záda a loket a vzala dráhu – ne daleko, řekla bych. Jenže pak si uvědomila, že je zima, mokro, adrenalin fuč, bolí celej pes, takže se zpátky vlekla jak ztuhlej med. 18 minut jsem na ni čekala! Co jsem jí všechno slibovala se radši ani neptejte. No, prostě jsem jí vynadala, do večera ji pořádně nepustila ven (ten její kožich schne dlouho) a dívala se, jak moc ta blbka kulhá. Ale užila si, to jo 😛

   1. Šmánkote, to by mně vomyli. !-) Beruška jedna, vzpomněla si na lepší časy, muselo to být silné! Holčička malá černá! Carpe diem!

 7. Moje představy o předvánočním čase vzaly za své už minulý týden. Velké změny a stres v práci, Kubíček se podivil, že nepeču cukroví, takže něco ještě budu muset spáchat, plno lidí naprosto všude, důležitý dárek se mi už týden válí u DPD a nejsem schopna ho z nich vydolovat……

  1. ať se nediví a vyrazí do Rohovládovy Bělé, ono se tam určitě ještě nějaké volné kilo cukroví najde :-)ty máš jen jedny ruce, jednu hlavu a jedno zdraví 🙂

    1. no, jednak nevím, kde Kuba bydlí, druhak by si pro cukroví jel k Ince, ne? a to už je do Rohovládky kousek 🙂

      1. njn… ale stejně trvám na tom, Inko, že zdraví je nejpřednější. už jsme ti to tu před časem psaly, my holky, když si toho nabereš příliš a složíš se, nebudeš nikomu nic platná. 🙂

       1. Jo, já pojedu do Josefova 😀
        Sice budu klasicky péct pracky a vanilkové rohlíčky, ale víc ne. Stejně jsem akorát matla.

  2. Takhle jsem předloni nakonec dobývala dárek až z DPD depa, vzteklá až kam, ale nakonec vděčná, že se to našlo…
   Držím palce (s nimi se nedá domluvit, to PPL aspoň dává telefon na řidiče, jsou dostupnější)

   1. hele,mně dneska DPD napsalo,že mi zejtra budou doručovat balik, a před chvílí volal z vrátnice vrátnej,že mi DPD dovezlo balík jak kráva (zoohit)..číslo souhlasilo, nerozumim tomu,proč ho mám mít doručovanej až zejtra 😀

    1. No, měl mi přijít balík ze Slovenska. Paní volala v pátek, že odeslali, v mailu od PPL bylo, že ho doručí již tuto (před čtrnácti dny)sobotu. A nic, v pondělí a úterý taky nic. Ve čtvrtek zvoní špeditér u branky, podivila jsem se, co tu dělá, že mi nepřišla ani SMS, a kdybych nebyla nemocná, tak nejsem doma. Odjel a tu SMS vzápětí poslal, dvakrát, asi abych si nemohla stěžovat.

     1. U nás když se s PPL nedomluvím na termínu, kdy se potkáme, nechá mi to v místní pidisámošce- mají tam výdejní místo…

      1. To bylo s dobírkou, výdejen mají v Přerově několik, ale naštěstí automaticky tam balíky nenechávají. To by je lidi asi sežrali, on výlet do Přerova je na dvě hodiny autobusem, autem minimálně na hodinu, když to jde moc dobře.

       1. Výdejní sámošku mám kilometr ve vsi,kde pracuju a prodavačky tam jsou moc milé. Když jsem nakoupila drahé balení čajů- to mají jen před Vánoci-tak odběhly dozadu a donesly mi vzorky,abych ochutnala 🙂

   1. Ivo, děkuji a vám všem, já budu péct jenom linecké a udělám z jednoho těsta čtvero cukroví. No a ségře a Sojce musím udělat hříbečky, letos jsem na ně koupila lískáče, tak uvidíme. To si mohu vzít do sedu a sledovat pohádku či detektivku a pomalu tvořit. No a tím sladké končí. Bimbovi jsem slíbila průběžně slané, tak uvidíme

    1. Inko, linecké je stejně nejlepší!!!! (a teda pak taky rohlíčky, išelské a nepečené kuličky 😀 )

    2. Já letos po dohodě s MLP nepeču vůbec nic. Něco doveze tchýně, a to bude muset stačit. My to stejně v podstatě nejíme, MLP nesmí a mě by to jen pokoušelo, stejně jsu tlustá dost.

     1. No proto jsem vyhlásila moratorium na cukroví a synek to asi nepřežije. Když se poprvé Karol stěhovala, měla v mrazáku cukroví. No sežral ho všechno a jaký kvanta!

     2. Já, i když to nesmím, tak peču. Když se to jí s rozumem, tak žádný problém. Na kontrolu do diaporadny jsem chodívala těsně po novém roce a nikdy nebyly výsledky horší než při letní kontrole. A letos přijede Honza po třiapůl měsíčním pobytu ve Frankrajchu – vyzmrzaný a s absťákem po domácí stravě a sladkém (v Paříži se asi v zimě netopí, mají na koleji v nejteplejším místě pokoje slabých 17 stupňů)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN