HOST DEDENÍKU – Alex: Tlouštík

Než jsem se nadála, tak náš kocour Dareček ztloustl. Nejenom obyčejně, přibrat pár deka, ale veterinář zjistil, že je velmi obézní, přibral jedno kilo a sedmdesát deka!!!

 

 

Bylo velmi horké a suché léto, my i zvěř jsme se povalovali skoro čtvrt roku ve stínu a takřka se nehýbali.  To by ani tak nevadilo, ale kocourek zjistil, že když teňounkým hláskem řekne svému pánečkovi: „Mňau-hlááád“, tak ten neváhá a hned vybalí kapsičku.

To je vina ze strany MLP. Moje chyba nastala v okamžiku, kdy jsem s údivem neustále objednávala kapsičky, když mi MLP nahlásil, že už zase docházejí… Mělo mi dojít, že něco nehraje, taková spotřeba. Také jsem měla být ve střehu, že něco není úplně ok, když mi v noci na břiše přistane osmikilový živý balvan a já se tak cítím jako horník při závalu.

 

 

Když trochu polevila ta strašlivá vedra a já začala vegetovat na zahradě a chodit na prochajdy s Ajvinkou, tak Darek se nepřidával. S hrůzou jsem pozorovala, že se s obtížemi hýbe, nepřeskočí zídku k sousedům, neleze po stromech, na zahradě chyběly mrtvolky hrabošů a kolébá se ze strany na stranu rozvážnou chůzí. Zaklusat, předběhnout Ajvi na procházce, to jsem neviděla, protože s námi vůbec nechtěl chodit!

Jeho postava nabyla tvaru nacucaného klíštěte s mrňavou hlavičkou, na čtyřech kraťoučkých nožičkách.  Horečnatě jsem hledala v archivu fotek poslední záběry, kdy vypadal jako normální zdravý kočkour. Bylo to v květnu, kdy s námi také naposledy špacíroval každý den na prochajdy!

První, co mě napadlo, že náhle onemocněl a v důsledku onemocnění takhle přibral. Narvala jsem milého tlouštíka do přepravky a jela se řvoucím kocourem k veterináři. Ten kocoura prohlédl, prohmatal, poslechl srdíčko, mlčel, potom zvážil, a tak jsme zjistili katastrofu.

 

 

Přísně si mne změřil a řekl, že kocour je silně obézní. A navrhl veterinární dietu od Royal Canine. Jenom granulky a nic víc! Už drží tuhle dietu třetí měsíc, začal skákat na vysokou zídku a z ní dolů k sousedům, leze po stromech a co víc – chodí s námi na procházky a dokonce i kluše.

Stále vypadá jako koule, ale narostl mu jeho zimní přehuňatý kožich. Měkkosrdcaté sousedky byly upozorněny, že se nesmí s jejich kočkami dokrmovat. Tady si nejsem jistá, zda je to dodrženo. Kapsičky jsem už neobjednávala třetí měsíc a ještě nám dlouho vydrží. Páneček je přísně kontrolován, někdy hrozí i manželská krize.

Kocourek si už dopřává po troškách jednu kapsičku denně + granulky a nyní jsem objednala normální granule light. Začaly se mu prodlužovat nohy a rád se honí za balonkem. S nadšením mi odstrojil pár ozdůbek na adventním věnci.  Věřím, že s příchodem jara se z kožichu a z diety vyloupne zase náš „starý“ Dareček. Ale musím zůstat ve střehu!

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:30

37 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Když ono je tak těžké odolat těm kočičím nebo psím očím, které člověka hypnotizují, aby vydal desátek ze svého jídla či nějaký mls! 🙂 Ale vy to s Darečkem zvládnete a kocour se pod tvým dohledem jistě změní z těžkého atleta na lehkého.
  Taky musím Denise hlídat, on je trochu festovnějšího založení než většina strakáčů, a zvlášť když přijedou děti, tak se může přetrhnout v podávání packy a podobně, protože je radostně odměňován. Ale naštěstí má pořád dost pohybu, tak to pak zase stačí vyběhat.

  1. Berry taky miluje děti… o to víc, že jí nechávají vylizovat kelímky od smetánků. na tom by nebylo nic divného, jen jsem po čase zjistila, že Patrik je ochoten nechat „na vylízání“ i třetinu obsahu 😛 Hodnej chlapeček to je… ale zavedla jsem pro jistotu předlízací kontrolu:))

 2. Alex, to je roztomilý článek a rozesmála mě věta: „Jeho postava nabyla tvaru nacucaného klíštěte s mrňavou hlavičkou, na čtyřech kraťoučkých nožičkách“ 🙂 Fotky jsou moc hezké, Dareček je fešák !

  Takhle pozvolna a nenápadně kdysi ztlousla Trixie, my to také nejprve „neviděli“ a až u veta byla nazváná obézní 🙂 Též musela na dietu.

  Teď se nám dost kulatí kočička Ginger. A jako u Darečka, také není snadné odolat jejímu žadonění. Ze začátku jsme jí omlouvali, že jako „kočka od kontejnéru“ se teď furtuje do zásoby a že to přejde. No už je u nás dost dlouho, aby věděla, že hlady neumře, ale žebrá dál. Naštěstí venku lítá z jednoho konce zahrady na druhý a v domě svádí přátelské (hlavně noční) rvačky s Bobíkem. Tak si říkáme, že hodně „tuku“ snad vyběhá a přeci jen jí časem to „obžérství“ přejde.

  1. Když já jsem byla léta přesvědčená, že kočka, která má přes den pohyb venku, není zavřená doma, tak nemůže ztloustnout. Nu, Dárek mě vyvedl z omylu 🙂 .

 3. Alex! Vedeš si velmi dobře! Páničky je někdy horší ukočírovat než tu naši zvěř. Zajímavé je, že košišandy,které jsem minule obdržela z jedné společné domácnosti tak jedna z nich Čita byla éterická bytost a druhá,Mia byla jako pučmelounek. Dožily se téměř stejného věku,Čita byla furt v pohybu a Miuška pospinkávala celý den a celý život kočičí.
  Zatímco tady píšu, slyším za sebou nějaké šustění otočím se a vidím Lidunku na výzkumu kuchyňské linky, dělá mi tu audit. Seshora ze schodů na nás vřeští náš Kukulín- Damík a moc by chtěl dolů ale zatím jen zkoumá možnosti, jednou už proběhl, preventivně u toho mručel a syčel a honem šup zase nahoru.Psice jsou v klidu. 🙂

  1. Hi,hi, on si ještě párkrát se zamručením proběhne a když zjistí,že si ho nikdo nevšimne, tak toho nechá.

 4. Hmm – když pominu lidi, tak u nás nejvíc přibírá Brooke. No bodejť, já s ní neběhám jako kdysi Terka (ještě toho trochu) a navíc, je to kyselina a co není přibité dva metry vysoko, sežere! Onehdy Jeník zapomněl na pravidlo Jídlo s sebou! a šel si pro chleba a když se vrátil, tak na bezprizorním talířku už ten mozeček nebyl … a pes taky nebyl! A to teda byla Brooke už po večeři!! Tuhle Terka pravila, že se jí zdá, že má široká záda – no bať, přece nebude u náhradní paničky strádat. Ale příští týden si ji na pár týdnů bere s sebou do Benešova, tož může nasadit dietu a větší pohybovou aktivitu …

  Zikmund teda přes léto moc nežere a když náhodou nejsme doma, tak nežere vůbec, abysme viděli! A to mu zajišťuju posluhu a dýl jak týden (moře) a pak párkrát přes víkend (Terka) jsme nebyli! Zato teď žere jak nezavřený – tak asi mu budu muset taky příjem omezit. Erník jediný zůstává na své patnáctikilové váze (ach, jak já toužím po psíčkovi ideálně do osmi kil (rofl) ).

 5. Ach Alex, s tím nehýbacím létem jsi trefila pořádný hřebík! 😀 Hrozně mě to štve, léto má být podle mě období, kdy je člověk nejvíc venku a těch věcí, které se dají dělat! Místo toho dělám nutné brzy ráno a většinu dne přečkávám přichcíplá ve stínu. No a hlad… ten nechcípne, prevít jeden! 😛
  Takže Darečka chápu (wasntme) Ale vzalas to správně do ruky a myslím, že to nebude trvat ani do jara, než bude kocour zase jak má být. V zimě je té energie – pokud bývá venku – potřeba prostě víc:))

  1. Jo u mojí zvěře musím hlídat Berry, která je mlsná a má tendenci mohutnět – ale dohodli jsme se s veterinářem, že 35 kilo je ok (jako mladice měla 31-33)
   Ari bude teď v lednu šest a stěží se dostala z fáze radiátor (27 kg), takže teď na pohmat připomíná kozu (29 kg) – jak psal Pratchett, je to jakoby pod chlupama byl koženej pytel naplněnej dřevěnýma ramínkama 😛

  2. Také jsme vegetovaly brzy ráno. A potom do příštího rána bylo utrum. Dlouho mi trvalo najet na normální mód, až někdy v říjnu jsem si zvykla na normál.

 6. No jo, když je přísun… u nás je krmení omezeno na dvě dávky denně, aby psice nezáviděly- Světluška musí zůstat šlank, pokud nechci, aby se jí dál zhoršoval šelest na srdci (i tak už má medikaci, ale je čilá a běhací). Kočky se v létě tvářily, že se z toho žrádla poblejou a dostávaly i menší dávky. S nástupem chladna se začaly o krmení zajímat víc, já jsem přidala na přídělech kapsiček a z Oriáše je místo kostnatého hubeňoura lehce obalený kocour s hustým kožichem (jak jinak, když trvá na to, že v noci bude venku) a ještě nám kousek poporostla i Adélka (a taky jí zhoustl kožich, protože ta je venku zas ve dne).
  Není to jednoduché pro nikoho z vás, ale jelikož nemáš druhou kočku, kvůli které bys to musela divoce řešit, tak to určitě zvládnete!

  1. čertík papká jednou denně – od rána do večera s krátkými pauzami a netloustne, pořád je atleticky štíhlý, leč nikoli vychrtlý a má krásně lesklý bohatý kožíšek, přestože ven nechodí a ani se o to nesnaží. A včera jsem se hezky pobavil; jedna, poněkud svérázná dáma, mi odmítla převzít zásilku s tím, že už je tma, (17:35) A ona přebírá zásilky jen za denního světla! Tak jsem jí poradil, ať si objednává jen v červnu, červenci a srpnu, protože to jsou jediné měsíce v roce, kdy denní světlo ještě v osm večer. Začala prskat, že si bude stěžovat, tak jsem jí doporučil lampárnu na Wilsoňáku a spokojeně odjel. (mimochodem ta lampárna tam a nejen tam, opravdu existovala, ještě v době, kdy se používala mechanická návěstidla a na noc se do nich dávaly specielní petrolejové svítilny). 🙂

  2. Kolikpak ono Světlušce je let? Sonymu bude 22.12. deset let a absolvovali jsme v říjnu před odstraňováním zubního kamene kompletní kardio vyšetření (rentgen, EKG, sono) a vyšel z něj zatím bez léků, i když šelest už má taky nějakou dobu. Jinak jsem kdysi koupil šikovný plecháček a dávka je jeden plecháček na jednoho psa večer – a po ranní procházce rozdávám každému tři piškoty. Z mých pokrmů dostávají opravdu jenom symbolicky. Jo a ještě, kluci kavalíří zlatí, si smlsnou na patičce od chleba, kterou jim jako zbytek rozdělím. Já vím, vypadám jako tyran trápící psy hladem natolik, že i o chleba se málem perou 😀 …

   1. Sedm a půl. Dost se zhoršila v době, kdy byla špatná Borůvka. Já mám lepší zkušenost s krmením na dvě dávky, tak jim to půlím 🙂

  3. Přísun už není, tedy doma není. Jestli se nechodí dobaštit do jiných kočičích domácností, kde jsou kočky krmené v suterénu a mají kočičí dvířka, to nevím. Ale snad by těmi dvířky v současnosti neprolezl.

 7. Držím palce Alex, je to boj toto vydržať. Veta o tom, ako je „páneček je přísně kontrolován, někdy hrozí i manželská krize“ ma tu rozosmiala, ale je mi jasné, že to nie je také jednoduché (y) . Keď bola Jackie skoro rok u mňa, tiež sa pekne „vyspravila“, predsa len polihovanie v byte a pár prechádzok na vodítku neboli pre ňu to pravé. Teraz už má zase ladný štíhly pás a postroj na nej lieta.

 8. No, náš Monča též trpí nemocí zkracujících se nožiček. Bohužel v jeho případě je každá dieta marná, je mnoho míst, kde může jíst. Na rozdíl od éterického Felínka, který důsledně zkontroluje vše, co do sebe vloží, vcucne Monča nejdřív snídani u venkovek, přesune se domů, vcucne tu největší třetinu domácí snídaně a průběžně kontroluje stav granulí…Chvíli jsem to sváděla na jeho nádhernou dlouhou srst, ale když ho Bimbo vezme do náručí, je mu jasné, že srst obaluje pořádné bříško.

 9. Alex takhle nám přibral Fousín. Když jsme ho přivezli z útulku, byl to hubený kocourek.
  U nás mu chutnalo a přibral na 8 kg.

  Daník se sice na chatě letos cpal jako nezavřený.
  Ale protože tam lítá po schodech tam a zpět,tak si linii jakž takž drží.

   1. Ubrali jsme Fousínovi jídlo. A on se skutečně spadl. Měli jsme radost, než jsme zjistili, že to bylo nemocí. Té podlehl.

   2. Také jsem vlastnil osmikilového kocourka, (tedy přesněji řečeno, on vlastnil mne), ale to byl lovec, který občas přinesl domů větší kořist, než byl on sám a lovil i hady. Dožil se 21 let.

 10. Co Dareček, ale já přes to strašné léto přibrala… váhu jednoho tlustého kocoura. A dolů se tomu nechce, i když jsem si omezila „kapsičky“.

  1. Podpisujem Peti. V septembri bol rok, čo je Jackie odsťahovaná k pánečkovi na nový dom a je to na mne vidieť (vtedy sme museli chodiť, či sa mi chcelo alebo nie). Pridalo sa leto, v ktorom bolo lepšie nevychádzať a zdá sa, že táto zatiaľ prevažne poľadovicová zima tomu tiež moc nepomôže… (doh)

   1. Dámy, tohle léto bylo naprosto nevhodné pro línii „do plavek“. To vedrové nicnedělání ……

    1. Ano – já mám dojem, že k nám Jura dojíždí a podstrkuje mi kapsičky … zakaž mu to! (rofl)

  2. Jo, letošní léto bylo strašlivý – od srpna jsem už jen depresivně seděla a čekala, až to přejde. Bohužel mám tendenci léčit depku čokoládou…

 11. Ty se máš Alex, máš jednoho, mě takhle přibrala Bezule, jenže jak mám krmit ty průsvitný lehký váhy,co si choděj zobat a jak ji,co vdechne cokoli,co je k snědku? Dávám jim jídlo do vejšek,kam ona nemůže, respektive,podle mne nemůže..ta vopice tam vyleze nebo vyskočí, tuhle málem zvrhla škrabadlo,protože se odrazila,skočila a osmikilovej balvan byl na škrabadlo prostě velikej a těžkej, rozkejvalo se a chtělo si lehnout,naštěstí jsem byla doma, tak jsem ho podepřela a srovnala… jenže nejmenší modelka,co mám má 1,80 a já jsem ráda, když se trojice těch ,co jídlo nepotřebujou,protože se dá žít ze vzduchu, nají, ona nejde žrát,když jedí všichni,ona to jde doluxovat..ale to já už nejsem doma, neb vydám jídlo,obleču se a mažu do roboty, vstávám v půlpátý ráno, abych jim to mohla oddělit,musela bych vstávat ve 4 hodiny…napadlo mě koupit kočičí dvířka a dát jídlo za ně, protože ona jimi neproleze, ale kdyby to zkusila a šprajcla se v nich…to je moje nejhorší představa…ona bude hřmotnejší postavy,má v genech britku, ale dvě kila dolů by jí neškodila…a přibírat začala po kastraci … a dávat light všem, tak z těch tří modelek, budou mátohy…

  1. Tak to nezávidím ukočírovat žravou kyselinu v takové manažerii. Mám to oproti tobě lehčí, já se snažím uhlídat „jenom “ MLP a sousedky.

   1. existuje i košík – náhubek..ale to bych ji vystresovala…už jsme koukala i po psích kšírech (kočičí nedopne), že bych s ní chodila ven…

     1. tohle ne, to je jak svěrací kazajka, to neche, kšíry jí nevaděj a z nich s enevyvleče a líp s ev tom hejbe…

      1. Na Jamieho mám nějaký psí postroj, je spojený i pod břichem a nevyvleče se z něj. Z normálního kočičího se dostal během chvilky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN