BTW: Do Rožnova

„Jestlipak umíš zazpívat Rožnovské hodiny?“ zeptal se mě, zcela typicky, můj otec poté, co jsem mu oznámila, že Martin dostal práci v Rožnově pod Radhoštěm. Jsem poslušná dcera, takže jsem odzpívala žádané a dostali jsme tak otcovské požehnání pro dobrodružství na daleké Moravě:))

 

 

 

Poprvé jsme se byli podívat v Rožnově a okolí v srpnu. Bydleli jsme i se psima v pohodlném penzionu v Trojanovicích u Frenštátu pod Radhoštěm a celý týden v příšerném vedru pilně zkoumali terén. Celé roky jsme Rožnovem pouze projížděli cestou na Slovensko, takže jsme měli co objevovat.

Zjistili jsme, že Rožnov je velmi příjemné hnízdo, živé, pospolité, se spoustou skvělých hospod a obchodů. Vím, jak v podobně velkém Dvoře Králové bojují o přežití obchody prakticky s čímkoliv, takže jsem byla okouzlená počtem živoucích a bohatě zásobených pekáren, řeznictví a vůbec lahůdek všeho druhu. A ty obchody s oblečením a botami – ach! Usoudila jsem, že to nemůže být všechno jen díky turistům, že samo město musí mít dobrý základ; tedy dostatek zaměstnavatelů, kteří nedrží většinu svých zaměstnanců na minimální mzdě (jak se děje ve Dvoře).

 

Od Tylovic kolem Karlova kopce

 

Od té doby tam jezdím jednou měsíčně na necelý týden a moc si to užívám. Díky tomu, že mi k práci stačí počítač s připojením na internet, mám potřebnou svobodu pohybu. Martin má podnájem na moc hezkém místě, takže se tam líbí i psinám. Ranní venčení se obvykle odbývá na obrovských loukách v místě, které se podle mapy nazývá Horní Kouty. Na odpolední vycházku obvykle jezdíme objevovat svět – tedy najdu si nějaké místo na mapách.cz a podle něj se pokouším někam dojít. Stálicí je nádherný městský park u Bečvy, hned u skanzenu, a Karlův kopec s Jurkovičovou rozhlednou.

Minule jsem si na mapách našla dvě vycházky. První den jsem šla z horní části Tylovic obejít Karlův kopec z druhé strany než obvykle s tím, že dojdu nebo nedojdu k rozhledně – jak se mi bude chtít. Byla to velmi úspěšná vycházka, potkala jsem tam paní s australskou ovčandou a všechny psice (včetně Berry!:)) si báječně poběhaly na jedné ze zdejších horských luk.

 

Louky tu jsou velmi krásné

 

Jen jsem trochu trnula, jestli mi někdo nevynadá za to, že parkuju na takovém plácku, který tam zjevně mají cestáři – kromě jiného tam byla hromada štěrku. Značky nic nezakazovaly, ale vedle byly rodinné domy, takže jsem netušila, jestli někoho nepopudím. Nepopudila… hurá.

Druhý den jsem – opět podle mapy – našla vycházku o kousek dál na protější straně hlavní cesty. Vyjela jsem do Hážovic a odbočila na cestu, která vede zhruba kolem Studeného potoka. Podle mapy to vypadalo skvěle – na konci cesty mělo být stavení, od značené asfaltky se postupně rozbíhaly prašné cesty. Jenže mapy mi nenaznačily, že ta cesta má vjezd dovolen jen dopravní obsluze a když jsem to konečně zjistila, byla jsem už bezpečně na úzké cestě mezi elektrickými ohradníky, kde jsem se opravdu nemohla otočit.

 

Takhle kvetla louka v listopadu

 

Tak jsem jela dál, ale ne s dobrým pocitem – nerada porušuju pravidla. A nejednou proti mně traktor. Povzdechla jsem si – to bude řvaní! Měla jsem navíc Martinovo auto, velice bílé, velice městské a ještě s pražskou značkou – těžko si (dle mých zkušeností) představit červenější hadr pro místního traktoristu. Uhnula jsem, jak jsem mohla a byla šokována – řidič mi přátelsky zamával a projel beze stopy nepřátelství. Ach!

Povzbudilo mě to a jakmile jsem dojela na vhodný plácek, zaparkovala jsem tak, abych nevadila místnímu provozu a rozhodla se jít přece jen na plánovanou vycházku. Zjistila jsem, že krajina kypí činností. Na poli nade mnou pracoval traktor, pár lidí bylo u krav, které se pokojně popásaly po obou stranách cesty, kterou jsem právě projela (v Rožnově je tráva! Zelená!!! U nás ne…). Na další louce nade mnou lesáci vozili z lesa klády a skládali je na hromady. Za kopečkem, na který jsme se psinami vylezly, zase něco dělal buldozer – vypadalo to, že tam chystají nové hnojiště.

 

Nad Studeným potokem – pohled k Rožnovu

 

Postupně jsem šla v nevelké vzdálenosti od všech zúčastněných a byla mile překvapena, že na mě nikdo neřval. Ať už kvůli autu nebo psům. Ne, že bych dělala něco špatného, Ari jsem u lesa dokonce uvázala na flexi, protože jsem nechtěla riskovat, že něco prožene, ale stejně… Krásně jsme se prošly, vrátily se k autu (kolem šel domorodec, který mě vlídně pozdravil, a dokonce ani nezahlížel, co tam dělám) a já si to konečně uvědomila. Vypadá to, že tady se na cizí hned neřve!

 

Východ slunce na loukách v Horních Koutech

 

V tu chvíli jsem nevěděla, jestli mám víc radost ze svého štěstí, nebo se mám spíš obávat toho, s jakou odevzdaností už předem řev očekávám. Protože už sám fakt, že chodím světem se psy (byť opravdu vychovanými) bývá důvodem pro preventivní nevlídnost. U nás v lese se na ni mohu skoro spolehnout, v řev naštěstí ústí jen u některých labilnějších jedinců. Nevrlost, která následuje poté, co zaparkuju poblíž lidských sídel (byť se opravdu snažím nepřekážet) bývá taková, že se na cestách na psí vycházky snažím parkovat už jen v pustině.

Přemýšlela jsem o tom, jestli se mi to jen zdá a měla jsem zatím měla jen štěstí? Nebo jsou místní zvyklí na turisty a vědí, že je pro svoji prosperitu potřebují? Jsou snad u nás ty Sudety znát víc, než jsem si doteď myslela? Nebo jsou místní opravdu vlídnější a vyrovnanějších povah? 🙂

 

Západ slunce nad Rožnovem (z Horních Kourů)

 

Nevím, ale jsem si jistá, že to časem zjistím. A těším se, jak budu objevovat Beskydy – po rozpáleně letních a barevně podzimních, přijdou (možná:)) bíle zimní. Jen, kdyby nebyly pořád tak strašně do kopce! 😀

 

Kuk do skanzenu:))

Aktualizováno: 20.11.2018 — 12:36

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Kolem Rožnova je spousta míst, (např. Pod Juračkou), kde roste mnoho vzácných květin a nejen orchideje; takový mečík střecholistý je nádherná kytka. A prstnatce rostou místy přímo na sjezdovkách. (Hutisko-Solanec), i když jen v létě.

 2. V Rožnově stále funguje továrna, (dříve Tesla), na výrobu polovodičů, což vyžaduje dostatek vysoce kvalifikovaných a tudíž velmi dobře placených zaměstnanců; to není práce pro UKčka za minimální mzdu. A kde jsou lidé bohatí, vzkvétá i to ostatní.

  1. Hezká a zajímavá stavba. Kdysi jsem, cestou z jedné orchidejové lokality, projížděl kolem, jenže bylo deštivo a nevlídno, takže to nelákalo k zastavení.

 3. Dede, když jsi mi před časem v mailu „mávala z Rožnova“, v odpovědi jsem ti přále hezkou dovolenou. A teď tady čtu pravý důvod „dovolené“ 🙂 Takže přeji Martinovi spoustu úspěchů práci a ať si spolu (a s Ariberry) tenhle krásný (mě neznámy)kout Moravy co nejvíce užíváte.

  Podle popisu a fotek je to místo nejen krásné, ale i velmi „lidské“. Bohužel kde žiju krajina moc krásy nepobrala. Tedy takové té fotogenicé. Já mám ráda „vyhlídky“, které ale vyžadují alespoň nějaký ten kopeček. A tady je to hlavně placate, takže na rozhled do kraje bych asi musela vylézt na nějakou vysokou borovici 🙂 ALE asi jako u zvířat – krásný pes může vrčet a kousat, zatímco obyčejný podvraťák je milý a přítulný. Takže ve výběru „koho domů“ vezmu toho druhého. Oželela jsem krásy krajiny, ale spkojeme žiji mezi nesmírně milými, přátelskými lidmi. A to se u mne vyvažuje zlatem (inlove).

 4. Co si tak vzpomínám, nejvážnější konflikty ohledně psa jsem měla s myslivci. Jeden mi před časem vnutil leták s poučením, jak se chovat se psem mimo obec. Hotová snůška nesmyslů a polopravd to byla. Pro jistotu jsem si vypsala příslušné paragrafy ze zákona a nosím ten papír s sebou. Zajímavé je, že s policisty naopak vycházím výborně. 🙂 Ale to jsem odbočila. Jsem ráda, Dede, že se Moraváci tak dobře zapsali a doufám, že jim ten dobrý dojem vydrží!
  Jinak krom kyselici bych ti doporučila frgále – ty úplně nej nej nejlahodnější jsou hruškové! 😛

  1. Hančo, s těmi myslivci – já si vzpomínám na to, co jednou udělala Lucka ze zvěřince – byla běhat se psem (měla ho na vodítku!) a začal ji prudit myslivec. Tak vytočila 158 a oznámila, že ji ohrožuje ozbrojený muž… Zmizel prý velmi rychle a Lucka to pak policistům vysvětlila. Jsem připravená udělat totéž, pokud budu muset.
   Jinak když na mě jeden takový minule nepříjemně nahlas mluvil, tak jsem měla Berry na volno (ona toho už moc neuběhne) a Ari na vodítku. Pozoruhodné bylo, že si vůbec nevšiml, že obě čuby si stouply mezi mě a něj a v tu chvíli na zvěř rozhodně nemyslely. Spíš vypadaly, že si vyměřují trajektorii na jeho krční tepnu, pokud by byl ještě agresivnější… a to i Berry!
   Jinak frgále jsou věrná obdoba naší metýnky… 😀

 5. ale to je přece jasné Dede, to je tím že jste na Moravě 🙂 (inlove) (y) 😀

  „s jakou odevzdaností už předem řev očekávám“ – to je převelice smutné 🙁 🙁 🙁

  1. úplně jsem zapomněla napsat, že v Beskydech jsme taky byly, konkrétně v Rožnově, a byl to nějaký hotel i s bazénem a to bylo úžasné 🙂

   určitě nevynechej ani Radhošť a Pustevny, i když je to tam profláknuté tak to stojí za to!!! no a Skanzen taky, obzvláště ba Vánoce (h)

   a někde tam si dej na mě kyselicu!!!!!!!!!

   1. Byla jsem tam s Martinem (lanovkou) a se psima (autem). Byla to paráda, hlavně s těma psima, protože jsem tam byla už skoro po sezóně, takže jsme nešly v davu… (inlove)

  2. Je a ještě horší je, že mi to už přišlo jako normální, že s tím prostě musím počítat. Ano, není takových lidí moc, ale prostě s nimi tady musím počítat.

 6. Beskydy mám moc ráda, když bych si musela vybrat, pak víc než Jeseníky. V Beskydech turistika funguje už dlouhá a dlouhá desetiletí (však v Rožnově ve skanzenu mají všechny domy v městečku „turistické“ patro. Je vidět, že ji tu příjemným způsobem umí.
  Nedávno jsme byli na dovolené ve Frenštátě (a okolí), taky moc pěkné, před delším časem u Jablunkova. No a Rožnov – samozřejmě. Ten znám už dlouho, jezdila jsem s kamarádkou, když byly děti malé, na Horní Bečvu – tam se mi líbilo moc. A ten úžasný chleba, co tam pekli!

  1. Zano, úžasnej chleba tu pečou pořád a já pokaždé zkoumám nové druhy:)) Potíž je v tom, že s Martinem sníme chleba málo, takže výzkumy jdou pomalu 🙂 Zatím mám pocit, že nejlepší je pekárna na náměstí, hned u městského úřadu 🙂

 7. Ať se Martinovi v Rožnově daří a ty ať nadále potkáváš samé milé lidi! A ať se AriBerry prolítají na těch krásných loukách ke zdraví.
  Ať ať ať – no co, změna je život a když je příjemná, tím líp!

  1. Holky jsou loukama nadšené – ranní vycházky (někdy i večerní) v Horních Koutech jsou navíc laskavé na Berryino páteř a bolavý loket – chodí po měkkém, takže tam obvykle ochotně běhá a dovádí 🙂

 8. Dede, jsem ráda, že se vám na Moravě líbí(díky Moraváci) a věř mi, že na ty krpály si zvykneš 😀 .

  1. Nezvyknu!!! To by mi někdo musel odčarovat roky 😀 Ale vždycky jako traktor zařadím jedničku a pomalu… ale jistě je vylezu 😛

 9. Milá Dede, jsem ráda, že se Ti v Beskydech líbí. I pro mne je to moje srdeční záležitost. Valaši jsou lidé jadrní, milí,pohostinní a srdce mají široké. A počkej až potkáš na chodníčkách protáše, to jsou hoši jako fík,inu jak strýc Matalík.Určitě zajděte do skanzenu na vánoční jarmark,i když tam psi mohou, je lepší bez psů neb je tam fůra lidí a je to jediné místo,kde ten dav snesu,je tam perfektní nálada a atmosféra a těch vánočních rukodílů,paráda! Většinou tam nechybím.

  1. Protáše? To jest mi zcela neznámý termín (blush)
   Skanzen pořád plánuju, ale ještě jsem tam nebyla, já ostuda. Budu v Rožnově začátkem prosince, tak doufám, že už budou mít advent nainstalovaný (inlove)

   1. Mám ale dojem, že v zimě je otevřené jenom městečko (tj. asi třetina). Nicméně možná to na začátek stačí 🙂

 10. No, Dede, já jsem se zatím se řvaním nesetkala a to při našich toulkách po naší vlasti občas parkujeme Jeep na, řekněme, ne zcela ideálních místech. Tím opravdu nechci říct, že bychom jezdili po lese či jinak porušovali zákony. Jenomže když Bimbo vleče kufr s dronem a kameru, nejde to moc daleko od auta. Dokonce jsme jednou fakt zaparkovali část auta tam, kde jsme posléze zjistili, že se nesmí. Policistům jsme se omluvili a světe zboř se, ani ta pokuta nepřišla

  1. Inko, to ti přeju – tu absenci řvaní. Já jsem z toho někdy v rozpacích – je možné, že jdu někudy, kudy bych neměla nebo zastavím někomu na kraji jeho louky. Proč ale není první volbou pozdrav a slušná žádost, abych se přesunula někam jinam? Ale ano, zase přeháním, lidi neřvou všichni ani vždycky, ale rozhodně častěji než mi přijde normální. Mimochodem to pozoruju teprve posledních pár let, dřív se mi to nestávalo (mimo myslivců, ti mají tendenci být agresivní vždycky).

   1. Ani se jim nedivím, ono stokrát nic umořilo osla. Když mají za den několik desítek až stovek případů, navíc jednoho vypakují a hned tam najede druhý… Blahoslavené ZTP, s kriplplackou za předním sklem se hned diskutuje jinak. Pak stačí ukázat pár fotek a ze zlého pana myslivce je hned někdo úplně jiný. (rofl)

 11. Rožnov je krásné město, znám ho od dětství. V okolí je spousta úžasných míst, máš se na co těšit…
  A mám moc ráda takový „delší“ okruh: autobusem od Eroplánu do Frenštátu – Ráztoky, lanovkou nahoru na Pustevny (případně až na Radhošť) a odtud je spousta možností, jak se projít dolů do Rožnova (DOLŮ!!!)… 😀

  1. Milá Alčo, máš pravdu, Beskydy občas skutečně vedou dolů! Jenže v tu chvíli si moje kolena obvykle intenzivně přejí, abychom šli radši do kopce… 😛 😀
   Dostala jsem radu jet na Soláň. Zatím jsem si ještě ani nevygooglila, ale název si pamatuju, tak to nejspíš někdy zkusím 🙂

 12. Doufám, že je Martin v novém zaměstnání spokojený. Jinak mne vůbec nepřekvapuje, že lid na Moravě jest rozšafný a veskrze vlídný – jen se podívej, kolik nás tu je a jak jsme jedna vedle druhé milé, krásné a vstřícné (rofl) .

  Jsem ráda, že se ti v Beskydech líbí – ono je všude u nás krásně, jen se musíme dívat kolem sebe. No a dobří lidé jsou velkým bonusem.

  P.s. doufám, že už jsi byla i ve Skanzenu! Myslím, že tam bývají i krásné akce ke svátečním dnům – teď určitě bude něco o Adventu. (h)

  1. To víš, že nedám na Moravské sestry dopustit a ráda se vracím do vaší milé společnosti 🙂 (inlove)
   Uvidíme, jak to bude s adventem, koukala jsem na jejich stránky a v těch dnech, co tam budu, toho tam moc není. Je ještě moc brzo – a pak už zase budu doma…

 13. Milá DEDE to jsou krásné fotografie.
  Tam musí být obzvláště milo. A ta tráva je tak krásně zelená.

  Zvláště ten skanzen by mě lákal.
  Byli jsme ve skanzenu v Oslu a moc se nám líbil.

  1. Máš pravdu Míšo, je tam milo… tos napsala moc hezky! 🙂 Na zelenou trávu a bohatou rosu se tam vždycky těším – u nás je pořád ještě začarováno a nebývá tu pořádně ani ta rosa… 🙁

 14. Milá Dede,
  u nás na jižní Moravě bývalo zvykem býti pohostinnými a řešit všechno v klidu, na severní to bude asi stejně. Snad tam ta zakyslost ještě taky nedoputovala.

  A máš pravdu nejspíš i s tím, že ekonomická prosperita podporuje příjemnější tvář města.

  1. Město prosperuje a je to znát – tedy aspoň turistickým očím. Snadno to srovnám s Dvorem, který moc neprosperuje… jak taky, když z něj většina schopných mladých lidí utíká za prací jinam, protože tady pořádná (kvalifikovaná) není?
   jednou jsem tam zašla na oběd na meníčko a seděla u stolu s mladou dívčinou, která začala po vysoké pracovat na městském úřadě. byla nadšená, pracovala na nějakém projektu pro seniory a moc doufala, že si ji nechají i poté, až projekt skončí.
   A mimo jiné mi říkala: Víte, já jsem uvažovala, kam jít. Mohla jsem zůstat v Ostravě, jít do Brna nebo do Prahy. Jenže tady si ráno v pokoji otevřu okno a vidím rovnou na Radhošť… (inlove)

   1. Tak tomu se říká láska k rodné hroudě. Moc té dívčině a podobným lidem fandím (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN