Při domácí diskuzi o tom, jak naši kamarádi jedou na dovolenou na Malé Divy (i Velké Divy) jsem nadhodila, že to je dobrý, ale je jsem třeba nebyla pořádně v Polsku. Míněno tím jinde než v příhraniční tržnici.
Bylo to vyhodnoceno jako dobrý nápad, a tak jsme vyrazili na tři dny do Krakova. Wawel byl samozřejmě impozantní a v pondělí zavřený, ovšem přece jen dvě expozice otevřeli – a to zadarmo. Jedna z nich byla zbrojnice, takže za nás dobrý 🙂
Krakov na mě v jednom zapůsobil úžasně, a to jako město s krásnými parky – pravda, zrovna se barvily stromy, takže jsme to měli s vší parádou. Poměrně v centru města u muzea se nachází obří louka, kam lidi chodí venčit psy – je to fakt louka ve velikosti družstevního lánu, bez plotu, a psi si tam normálně hráli.
Centrum, tedy Staré město, je moc hezké, historické a příjemné, i přes to množství turistů doprovázených průvodci s deštníky. Spousta kavárniček, na hradbě rozvěšené množství obrázků… no a před kostelem svatého Petra a Pavla stál mladý muž se slečnou hrající na klávesy a zpíval operní árie – a dobře. Báječné doplnění atmosféry.
Líbila se mi Sukiennice – budova tržnice ze 16. století, kde se prodávalo původně sukno a dnes šperky z jantaru a folklórní předměty, žádné čínské hračky… mimochodem, v centru Krakova jsem čínská bistra neviděla, spíš italské restaurace. Kolem Sukiennice čekala na turisty řada načinčaných kočárů s koňmi, nejhezčí byli ti grošovaní, skoro bych řekla dalmatinoví 🙂
Za Starým městem jsme zabrousili do židovského města Kazimierz. Kromě synagog a typicky židovských obchodů jsme tu našli i náměstíčko zvané Plac Nowy a na něm blešák. Neuvěřitelný. Na pultech směsice originálů německých uniforem a jejich součástí z druhé světové dohromady s židovskými svícny… zvláštní. Fotit nás nikdo nenechal 🙂
Navíc na tomhle místě najdete kulatou budovu (Okraglak) a v ní se v mnoha okýnkách prodává typické pouliční občerstvení – zapiekanky. Krajíc chleba, na něm naskládané různé věci – základ je asi rajče, sýr a něco od masa – a zapečené pod grilem. Každé okýnko má vystavený seznam s popisem surovin, někde si můžete i sami navybírat – my jsme si dokázali vybrat z nabídnutého seznamu a bylo to moc dobré. Nespěchá se tu, každý si na své jídlo rád počká – a neprodává se tu alkohol. Zato ten horký čaj byl skvělý 🙂
Ochutnali jsme i staropolskou kyselou polévku žurek s bílou klobásou a vejcem natvrdo. Taky dobré.
Přiznejme si, měli jsme i štěstí na počasí a ve městech se na začátku října courá líp než v srpnu. Ale co jsem z Polska viděla, na mě působila moc příjemně – včetně luxusních dálnic 🙂
Fotky najdete zde: https://malcka.rajce.idnes.cz/2018_krakov
14.10.2018 odešel do nebeské vědecké spisovny, ve věku 16,5 roku, námi milovaný a obdivovaný pan profesor Piškot Pišutka ;( (u)
Jeho spisy byly prima… dožil se krásného věku.
R.I.P. – na jeho vědecké spisy ráda vzpomínám. (h) (h)
Už pár dní to vím… a moc doufám, že až Lucku přejde největší žal, že ještě napíše nějaké rozloučení (inlove)
tak yjsme si říkala,že když to sejmulo mne i další,jak je asi Lucce a holkám…..
Ano. (sweat)
Matyldo, udělali jste si hezký výlet do krásného města, kde jsem nikdy nebyla. Vypadá velice hezky, čistě a upraveně.
Jak koukám, dělám doma poměrně často „zapiekanky“ aniž bych věděla, že je to oblíbené polské jídlo. Je to skvělý způsob, jak zužitkovat starší chleba.
Maričko, to jsem přesně chtěla napsat. Aniž bych to tušila, tak si celkem často doma dělám zapiekanky. Většinou rajčata, sýr a šunku buď na postarším chlebu, na toustovém chlebu nebo na housce rozkrojené vejpůl 😀 .
Matyldo to musel být krásný výlet, plný krásných dojmů!!!
Jinak v Krakowě jsem pár dní strávil, to město je opravdu příjemné, čisté a architektonicky krásné. Líbí se mi tramvajky i zastávky s kulatými hodinami. Ale opravdu potřebuje zapracovat na městské i automobilové dopravě. Je to jako by Brno narostlo do velikosti Prahy při zachované velikosti ulic. Do Polska jezdím jinak rád a začínám ho poznávat z různých úhlů. Už jsem byl i v Gdaňsku, který je naprosto famózní a jen tak nějaké město se mu nevyrovná. Dálnice mají taky dobré, použil jsem z Ukrajiny až do Jablonce (do polského Zhořelce) jejich A4 v celé své délce přes 650km a kam se hrabe D1, bez jediného zaškobrtnutí. Jen bez těch mýtnic, kde se musí stavět, čekat a platit by to bylo příjemnější.
A ještě dodatek. Všimněte si, že v Polsku téměř nejsou přirážky za centrum, za vysoké hory apod. Polské Krkonoše mají snad třetinové ceny za ubytování a restaurace než České, podobně na Slovensku. Ve Wroclawi lidé běžně bydlí uprostřed náměstí a na náměstí jsou ceny restaurací odstupňované ne podle lokality, ale podle třídy (putyka má pivo stejně drahé jako na okraji a luxusní je prostě luxusní). Já nechápu jak to dělají, ale je to úžasná vlastnost.
Bydleli jsme v hotýlku spíš na okraji Krakova a musím říct, že i u nás na dědině máme širší silnice než tamější vilová čtvrť 🙂
Já byla v Polsku letos v létě poprvé, a to na poloostrově Hel (krásné cyklostezky) s návštěvou Gdaňska, Gdynie a Sopot, a musím říct, že jsem byla nadšená. Je ovšem pravda, že letos bylo mimořádné počasí i tam, takže Balt byl prima na koupání, nejen na koukání. A Poláci byli na rozdíl od mých představ velmi příjemní.
Taky jsem si myslela, že budou protivní, ale naopak.
Já byla letos v Polsku potřetí – asi nejvíc se mi líbí Wroclaw a Gdaňsk. Krakow taky není špatnej.
Matyldo, moc hezky jsem si zavzpomínala.
O místních dálnicích by se našim ministrům dopravy měly zdát děsivé sny (devil) .
Jo a dlouho jsem si myslela, že se v Polsku nedomluvím, resp. že nebudu rozumět. Ale člověk si to oposlouchá 🙂 .
Do Polska většinou nakukuju tady u nás v pohraniční (Kudowa zdroj a okolí) a je to většinou moc příjemné nakouknutí. Jejich silnice a dálnice jsem užila hlavně při cestách na letiště do Wroclawi, odkud se dá levně lítat málem kamkoliv 🙂
V Krakově jsem byla, ale dávno tomu. Podle fotek si pamatuju ty hlavní věci, ale psí louku jsem tam tehdy nezaznamenala:))
Zapiekanky jsem si kupovala hlavně na jedné benzínce na cestě do Wroclawi a byly celkem dobré dokonce i tam – navzdory tomu, jak obvykle chutná jídlo na benzínkách 😛
hezky jste si užili a byly bych ráda přitom, jak jste jásali ve zbrojnici! 😀 To jsem s tebou už absolvovala a bylo to zábavné a poučné zároveň 🙂
No vida – v Lázních Chudoba jsem náhodou byla. Bylo to koncem jara, bylo horko, ale v parku bylo moc příjemně.
A OTéčko – říjen u nás pokračuje stále nezvykle teplými dny, ale ráno už jsou na lukách mlhy a vylovují se rybníky.
https://yga.rajce.idnes.cz/2018_Rijen_pokracujici/
YGO, moc hezké fotky, koukám, že si užíváte krásné babí léto. Brůča je fešanda, Ernest má velice rošťácké kukuč a oba vypadají na procházkách ve svém živlu 🙂 Ten kapr se ti nááramně povedl, neptal se tě náhodou jaké přání chceš splnit?
Já jsme zapiekanki zkusila i doma a je to dobrý způsob, jak rychle vyrobit z chleba prudce jedlou večeři 🙂
Krakov se mi líbí moc. Jela bych klidně opakovaně. Taky jsem tam byla i o adventu. Polsko, to co vyváží do marketů v Česku, se nedá srovnat s nabízeným jídlem u nich na místě. Kuchyni mají výbornou a třeba v samotném Krakově, staropolská kuchyně v restauraci, hospodě „U babky maliny“
nemá chybu.
Matyldo, aspoň, že jste si krásně užili tu budovu zbrojnice.
Jenny, oni mají i velmi dobré potraviny, jen to nesmí být na levný vývoz 😛
Dostáváme přesně to, co si sami objednáváme 🙁
Ano. Kvalitu necháme doma, svinstvo vyvezeme. Němci to dělají úplně stejně. Ale ty firmy, co sem ty sajrajty dovážejí, mají zahraniční matky, takže…
No nic, v sobotu jedu s dětmi do Drážďan, co dodělali, (konečně!) D8, tak je to záležitost max. 80 minut, (od baráku k baráku 150 km) a nakoupím do zásoby máslo a cukr, protože oboje se bude zdražovat a německé máslo v mrazáku třičtvrtě roku bez problémů vydrží. A filé, či, přesněji řečeno, rybinou smrdící vodu, už v Albertu také nikdy nekoupím.
a mouku,ta jde nahoru od listopadu….a taky v listopadu zdražej uzeniny…
😉
Kvůli mouce zdraží uzeniny? 🙂 No já vím, že v některých je jí víc než masa…
ne, kvůli mouce v uzeninách,uzeniny nezdražují, zdraží mouku a zdraží uzeniny i maso…nahoru půjde máslo…chodí mi přes ruce ceníky zboží pro kantýnu, ty na listopad mají vyšší ceny…
Napište, co nezdraží, bude to mnohem kratší. (rofl) A při tom by stačilo tak málo; prostě od 1. 1. 2019 obnovit platnost potravinářských ČSN z dob před opileckou revolucí a do zákona napsat, že zboží, které těmto normám nevyhovuje, se musí okamžitě zabavit, zlikvidovat, jako nebezpečný odpad a ten, kdo ho vyrobil, nebo dovezl zaplatí tučnou pokutu a náklady, spojené s likvidací. Jenže to by bylo moc jednoduché, 100% účinné a delikvent by neměl šanci se z toho vykroutit.
přesně tak – mám z první ruky od známých, kteří mají penzion v Krkonoších a do Polska co kamenem hodíš 🙂
Myslím, že Češi trochu na Polsko turisticky zapomínají a přitom to tam vypadá moc hezky (aspoň podle tvých anebo zaniných fotek a článků). A právě Krakov od nás není zas až tak daleko. Možná někdy …
Tři a půl hodiny autem. A ty polské dálnice fakt frčí.
Matyldo,moc děkuji za reportáž z Krakova.
My s manželem máme rádi starou dobrou Evropu.
Jak už tu všichni víte, jsme především italofilové.
Ale tuhle ,v rámci vysílání Objektivu, jsme dívali na reportáž z Polska, tak jsem si v duchu říkala, že Polsko vlastně vůbec neznám.
Přitom si myslím, že má co nabídnout.
Jen je od nás z Plzně trochu z ruky.
Já mám z ruky zas Německo, je to moc daleko. Zas ale mám blízko Vídeň, blíž než Prahu 🙂
a Itálie z ruky není?
No je, ale Itálie je naše láska.
Teď od září chodíme na italštinu.
Míšo,no tak..žádné- rádi starou Evropu…máte rádi jen tu Itálii 😀
Tam Vám ta vzdálenost nevadí, ale jetg jinam – to j edaleko… (chuckle)
já ti to nevyčítám, je to jak mi dole napsala Matylda- co ti brání jet? Itálie je dál než to Polsko…ale láska je láska…
No zrovna z Plzně ta Itálie dál není a při cestě hned do Německa je to po úplně jiných silnicích než přes Čechy do Polska 🙂
Oni stejně nejezdí autem…
Krakow je skvělý, ale nesmí člověk zajet autem do města, jinak se do hodiny ven nedostane
No my jsme jezdili autem jen na nákup, v centru jsme byli městskou hromadnou a po odhlášení z hotelu jsme nechali auto v podzemkách pod Wawelem a šli ještě na procházku. Nepřišlo mi to horší než Brno…
Eh, Brnem jsme projížděli v létě a mám dojem, že pokud přežiješ Brno, přežiješ (dopravně:)) cokoliv
A skrz Přerov jsi někdy jela? To by ti to Brno připadalo jako procházka rajskou zahradou.
Brno jezdím skoro každý týden, dá se to často srovnat, akorát Krakow má ta krizová místa delší 😀
V Praze stačí jedna rozkopávka na tom ,,správném“ místě a je vymalováno v celém městě. 🙂
asi bych měla vzdychat nad Wawelem a Krakowem, ale spíš bych ještě jednou chtěla brouzdat po Soukenici a jen tak se kochat…dát si žurek a zapiekanku s houbami a špekem…a zajít do Dračí sluje (Smocza jama)a dívat se na Vislu,jak si teče…..
Co ti brání, není to tak daleko 🙂
no, nechce se mi tam samotné….
Klidně s tebou zajedu, taky jezdím většinou sama.
Jede tam z prahy přes Moravu vlak rychlovlak Krakowia, takže by se dalo. 🙂
jo,prokoumeme to…
a ten vlak jede přes Perníkovice 😀
Vlakem do Polska a ve dvou? Autem to vyjde levněji a je to pohodlnější a rychlejší. Já bych to řešil vlakem z Prahy do Perníkovic a z Perníkovic dál ve dvou autem. A zejména, když se jezdí na líh, za 22,90 Kč/ litr. (pořád, už několik let).:D
Ale Jenny není z Prahy, je z Moravy 😉
Do Perníkovic jezdí vlaky i z Moravy. Každopádně je problém v tom, že ČD chtějí za přeshraniční jízdenky značné výpalné, takže když se jede z Prahy do Bratislavy, vyjde jízdenka v Praze značně dráž, než jízdenka z Prahy do Lanžhota a pak se nějak přepravit do Kútov, tam si pořídit kartu k bezplatné jízdence pro důchodce a zbytek cesty do Bratislavy jet zdarma. A pokud důchod ještě neberete, koupíte si v Kútoch klasickou jízdenku a pořád to vyjde značně levněji. Takže bych to řešil tak, že Sharka by se mohla do vybraného místa, kam to má Iva nejblíž, přepravit autem, tam Ivu naložit a pokračovat dál. A v každém případě to vyjde levněji, než když vlakem pojedete celou cestu. Ale když je nezbytné si nějakého toho panáčka dát, (já jsem abstinent), tak holt to bude dražší. (rofl) A mne, díky ZTP sice vyjde vlak také levně, ale raději auto, je to pohodlnější, rychlejší a hlavně spolehlivější a pokud se jede přes hranice a na nákup, tak už vůbec není co řešit.
…to já mám vlaky po Slovensku zdarma. Vyřídila jsem si v Bratislavě průkazku pro seniory :-)) a Iva nikam nejede.
vlak vyjde jenny velice levně, jí se auto nevyplatí a já jezdím vlakem taky ráda, alespoň si budeme moct dát skleničku…a těch 400 km od nás do Krakowa, to vyjde časově nastejno…
Jo, přesně !
Já jsem jel nedávno vlakem do Harrachova (140 km/120 Kč) a bylo to dražší, než zpáteční jízdenka do Brna s regiojetem! 410 km/92 Kč) A nezapomínejte, že slevy, které máte v Česku, v cizině neplatí, takže polský úsek pojedete za plné jízdné! Takže vlakem do ciziny, zejména, když jedete dvě, ani náhodou. Jednak ČD vyrovnávají hubené výdělky na tratích, kde mají konkurenci, tím, že zdražují jízdné tam, kde konkurenci nemají, (autobusy nepočítám), a jakékoli přeshraniční jízdenky hezky podražují o výpalné. Takže já bych si našel na mapě bod, do kterého to obě budete mít plusminus stejně, z Perníkovic bych vyrazil autem, v daném bodu spolucestujícího naložil a pokračoval autem dál; vyjde to podstatně levněji, než s ČD.
My jsme byli o víkendu ve Varšavě, ale protože jsme projížděli jen na výstaviště a zpátky, užili jsme si hlavně ty dálnice. No, člověku je k pláči, když si uvědomí, za co se platí dálniční poplatky u nás 🙁
Do polska jezdime rádi, akorát, jak říká naše mládě, je tam všude hrozně daleko 🙂
Ale roviny, jedna báseň. 🙂
A moře
No, Poláci dotace z EU nerozfrcali do akvaparků, čapích hnízd, požárních stanic (někde postavili, ač nemají v dědině hasiče, ale byla na to dotace) a podobných zbytečností a využili je právě k rozvoji dálniční sítě.
No, to by ses divila, k čemu taky využili dotace, já tam byla několikrát na odborných zásedech a hlavně viděla na vlastní oko postavené dotační tituly. Tady nejde ani tak o ty prachy, které my neumíme využít ale spíše o ropuchy české,sedící na pramenech a neschopnost státu peníze využít. V Polsku je to všechno daleko jednodušší a měně byrokratické. A druhák, na tak velký národ jako je Polsko si celá slavná EU tak netroufá, lepší je fackovat trpaslíka.
Jo, synek je na stáži ve Francii, no děs běs. Kolega, který je ve Varšavě, tak líčil, jak nádherné koleje pro studenty vystavěli z dotací, jak je opravená univerzita, jak je všude čisto…
S plýtváním s penězi z cizí kapsy – u Přerova je nejmenovaná hospoda, majitel získal na rekonstrukci budovy starého mlýna peníze z EU a když zjistil, že může dostat dotaci na kočár za koně (bratru kolem půl mega), tak si ho koupil, ač v té době neměl koně a nikdo s tím neuměl jezdit. Pak dcera absolvovala nějaký kurs v Rakousku a vozí v tom svatby. Holt z cizího krev neteče.
Jo, blbej kdo dává, blbější, kdo nebere. A když je možno si nakrást, nenakrade si jen trouba. Všechno je to o zákonech a těch, co je tvoří. A jak naše zákony, (zákon, který si každý může vyložit podle svého je právnický zmetek) tak ti, co bdí nad jejich dodržováním a ti, co nezákonné jednání trestají u nás stojí za vyližkapsu. Jak policie, tak justice postupují podle zásady: Hlavně aby se nikomu nic nestalo a případný trest toho bohatého nebolel.
Bratranec byl letos též na dovolené v Polsku – konkrétně to táhli až do Tater – a pochvaloval si čisto a hlavně stav silnic. Bohužel Bimbo mi do ciziny jede pouze v případě, že je unesen
Ano, z dálnice jsme byli nadšení- tři pruhy a jeden odstavnej, 140 rychlost, paráda. Bez jam a podobně.