MATYLDOVINY: Bezodpadový pes

Já vím, že to zní děsně, ale zero waste taky není bůhvíco.

 

 

 

Spousta lidí kolem mne se zajímá o nakupování bez obalu, tedy že si třeba nevezmete na zeleninu mikrotenový pytlík, nýbrž si přinesete látkové prací sáčky (doporučují se ze starých záclon). Nevím, jestli to není tím, že za kopcem je skládka a všichni víme, že po silném větru to v okolí vypadá jako ve strašidelném lese. Na každé větvičce visí pytlík a hrozí, že na vás těmi igelitovými cípy sáhne. Hu.

Ve zdravé výživě prodávají rozlévané prací a mycí prostředky. Taky mi to připadá jako cesta. Náš řezník balí salámy do papíru, což mi připadá lepší než ty mikrotenové záležitosti.

Jenže pak si člověk uvědomí, že má zvířata. Upřímně, zatím jsem nepobrala, co s kočičími kapsičkami. Z toho je spousta odpadu a v podstatě nepatří nikam. Adelína s Oriášem by sice oběma předními hlasovali za syrové maso, ale přiznejme si, že v půl šesté ráno je pro mě fakt jednodušší ta kapsička.

Pytle na granule se taky nedají oddiskutovat, že. Při kvalitě doručovacích služeb všeho druhu by mi jich nejspíš přišla polovina, kdyby byly v papíru.

Psí pamlsky by taky mohli balit do něčeho sofistikovanějšího, než je silný igelit s hodně barevným obrázkem pokud možno border kolie (neexistují jiní fotogeničtí psi? To je jen odbočka.)

No a tady se dostáváme k otázce igelitových sáčků na psí tuhý (někdy méně tuhý) odpad. Jelikož se chce, aby lidi po psech uklízeli, tak by měli mít do čeho. Teda dají se koupit něco jako igelitové sáčky – tuším z kukuřice a nějakých slupek – ale cena je víc jak korunu za kus a to už je pak nějakých pro….ých peněz, že. Opravdu musí ty ekologičtější věci být tak drahé? Obávám se, že pouhá myšlenka lidi motivovat nebude.

No a taky by psi nemuseli mít metrák hraček a patero vodítek a svetříčků. Ty hračky – tam mi to kulhá, ale zas plyšové krysy vkusně rozmístěné po domě a pozemku by mohly zahánět nezvané návštěvy. Zvlášť když leží viditelně zavražděné břichem nahoru (ty krysy, ne ty návštěvy). Zato vodítka koupím nová, až ta stará odejdou do věčných lovišť.

Asi to úplně hrrrr nepůjde. Ale utěšuju se, že každá kapka se počítá 🙂

Aktualizováno: 8.10.2018 — 17:55

44 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Na psí hovínka nosím malou lopatičku. Naberu a odnesu do nejbližšího křovíčka. Nepotřebuji plastové pytlíky a křovíčko je určitě rádo, že bylo pohnojeno.

 2. Pytle od psích granulí používám na pěstování rajčat /nemám zahradu/. dobře se do nich krade hnůj – přežil v pytlích i povodeň. Ale ve spalovně jdou určitě pálit. Opravdu horší jsou kočičí kapsičky. Ty jinak než do popelnice nezlikviduješ.

 3. Snažím se třídit, co se dá. Máme popelnici na směsný odpad a na bioodpad, svoz bioodpadu ale nefunguje v zimních měsících. Kontejnery na sklo, plasty a papír máme docela blízko, kontejnery na baterie a drobná elektrozařízení tu také jsou, ale ty na kov jsem v našem městě neviděla.
  Psa mám, myslím, poměrně bezodpadového. Bydlíme u lesa, a tak bobkuje většinou v přírodě, navíc vždy decentně mimo cestu. 🙂 Granule objednávám ve velkém balení a protože dostává i maso a zeleninu, vydrží mu pytel granulí tak na rok. Dříve jsem kupovala Hill´s a to byl plastový pytel, teď jsme přešli na granule pro seniory jiné značky a ty jsou, bohužel, v pytli s hliníkovým vnitřkem. Tak to nevím, co s ním provedeme. Plyšáka na hraní dostane pes jednou v roce na Vánoce. Jo, ještě ty mlsy – no těch, pravda, spotřebováváme poměrně dost. Jenže u některých je pevný obal nutností, protože vzhledem k intenzivnímu odéru musí být téměř hermeticky uzavřeny. Ovšem jsou i pamlsky, které se prodávají na kusy, v tom bychom se tedy mohli zlepšit!

  1. Máme pytle od ProPlanu. A kontejnery na tříděný odpad máme hoodně daleko, nejblíž tři kilometry. Mě to neva. Na to jsou ty pytle od granulí taky dobrý protože se to dá odvézt v autě. Ale kdo se s tím nechce babrat tak to všechno dá do popelnice.
   U nás jezdila sběrna nebezpečného odpadu jednou za půl roku. Brali i lednice, sporáky, pračky, počítače a pod. Teď berou jen piksly od barev a prošlé léky, baterky které můžeme dát do lékárny nebo baterky kamkoliv. Je to bordel. Sběrný dvůr máme také daleko a ještě tam musíme platit.

   1. Musíte platit ve sběrném dvoře? U nás – pokud prokážeš bydliště – je to zadarmo, kromě pneumatik.

    1. Musíme, protože nepatříme do okrsku stavebního dvora. Ten je 7km a další 20. My jsme vůbec ztracená varta i když při velmi frekventované silnici. Máme jinou poštu než obec pod níž patříme, lékaře také tak. Finančák v Turnově, sociálku v Liberci atd. To je guláš, co?

   2. Stavební suť u nás sběrný dvůr nebere, vozí se přímo na skládku za kopcem. Ale myslím, že i pneu jsou u nás zadarmo. Navíc na podzim a na jaře máme po dědině rozestavěné kontejnery, kam smíme naházet i starý nábytek nebo pneu- starosta tak chce minimalizovat binec a černé skládky.

 4. Dilema kam s kočičími kapsičkami taky řeším. Jinak vaničky se dají pěkně namačkat do sebe a jdou do kontíku na plechovky. Ke každému domku jsme od osvíceného ÚM dostali bio popelnice a kontejner na plasty. Jinak tu máme velké kontejnery na sklo, kovy a papír (těch krabic, které poctivě rozkládám) tam nosím dost. Velký kontejner na plasty taky člověk využije, je pořád plný. Snažím se taky třídit, popelnici na směsný mám vždycky plnou tak do čtvrtiny. Přiznám se, že spoustu drobných papírků (účtenky, kapesníčky, použité ubrousky nebo utěrky) házím do kamen a jednou za čas to prostě spálím. Stelivo používám bentonitové, které by klidně mohlo jít do bio, ale hádejte se s popeláři. Jak tam nevidí přírodu, tak to nevyvezou. Takže jen ty kapsičky, tam si pořád nejsem jistá.
  Rozložitelné sáčky nebo tašky jsem tu nepotkala.
  A nakupovat rozlívaný olej nebo třeba šampon bych si nikdy neriskla, chci vědět, co kupuju, každý máme nějakou svoji značku, nechci nic no name.

   1. Ale třeba tohle ano, to souhlas. My tu takovou prodejnu nemáme, tak si tu nabídku aspoň prohlídnu.

    1. Jojo, stejnou službu udělá taky trochu octa, náklady jsou korunové. Ale absolutní top toho obchodu je sůl do myčky bez obalu, 100 g za 59 korun, to znamená kilo za 590, a dvě kila, což je běžné balení soli do myčky, za krásných 1180,- Kč. By mě zajímalo, kolik jí prodají. A já ji jako blbec kupuji v obyčejném obchodě dvoukilovku něco kolem dvaceti korun 😀 . (Nebo že by to byl překlep? Ale já už bych se u těchhle „zdravých“ obchodů nedivila ničemu.)

     1. ,,Bio“ většinou znamená, že jde o bůhvíkde koupený běžný produkt, přendaný do jiného obalu a řádně finančně napálený. Kdysi dávno jsem zjistil, že ten zázračný Vanish je jen naparfémovaná a bůhvíčím zabarvená – SODA! A takhle je to se vším. České prací prášky jsou nastavované, (v lepším případě), kuchyňskou solí, takže sice perou hůř, než německé, ale zato úspěšně zkracují životnost praček, takže vydělají všichni; Prodavači prášků, prodavači praček i servisy! A o tom přece kapitalismus je, že? Vydělávat za každou cenu.

   2. No, já už mnoho let aviváž žádnou nepoužívám a ani žádné adekvátní náhražky, byť přírodní. prádlo mi sice až tak intenzivně nevoní ale nepociťuji žádnou újmu,snad jen intenzivnějí máchám.

    1. místo aviváže používám 8% ocet..po uschnutí už cítit není, ale když pověsím, připadám si chvíli jak ve znojemské okurkárně uprostřed sezony…

     1. Já ten ocet z toho oblečení cítím i po uschnutí. Exšvagrovka ho lila do pračky a to oblečení mělo velmi specifický odér.

    2. Já používám aviváž a nedělám si násilí. Po letech experimentování s různými „ekologickými“ prostředky, kdy výsledkem bylo většinou zašedlé nebo zažloutlé a absolutně nevonící prádlo, jsem se před nedávnem vrátila k běžně prodávaným práškům a avivážím. Prádlo neskutečně prokouklo. Jsem sice asi těžce „out“, ale je mi to jedno. Jsem spokojená, že mi prádlo voní a je pořádně vyprané.

    3. aviváž používám, ale jen na hedvábné šály a na halenky, které by bez toho jiskřily jako plazmová lampa 😀 klasické české prací prášky vůbec nejsou špatné a kamarádka pravidelně vozí drogistické výrobky z Německa – z těch mám oblíbené dvě značky, co pěkně voní a výborně perou. ocet dávám do máchání hedvábných věcí a ručně barvených, tam je to nutné. no a samozřejmě s ním čistím pračku 😀 co Savo, OCET vyřeší každý problém v domácnosti 🙂 na lince máme stabilně rozprašovací láhev se zředěným octem cca 1:20 pro případ kočičí nehody 😉 no a jednou jsem tuhle omylem popadla namísto té rozprašovací na žehlení ( s čistou vodou) a postříkala jsem šedobílou můru, protože otravovala Snížka a nedala si říct. to byl jekot, že se natřásaly krovy 😀

 5. Už spoustu let poctivě třídím všechno, co můžu. Na balkoně mám několik nádob – na plasty, na papír, na sklo a na kartony a do nich třídím od těchto materiálů úplně všechno, co mi odpadává od ruky. Bohužel tu nemáme kontejner na plechovky, kdyby byl, taky bych je třídila, takhle jdou do směsného. Po kapsách často tahám vypotřebované baterky, abych je vyhodila, až někde, nejspíš v obchodě, narazím na zvláštní krabici k tomu určenou, stejně tak vyhořelé zářivky, ale ty už teď žádné nemám, v celém bytě už mám jen samé LEDky. Do zvláštního kontejneru nosím i vysloužilé drobné elektro. Velké elektro, jako třeba pračka apod. nechávám odvézt k likvidaci, když mi přivezou nové, stejně tak nábytek. Dokud jsem měla zahradu, měla jsem tam kompostér a šel tam všechen odpad z ovoce a zeleniny. Popelnici mi tehdy vyváželi taky jednou za čtrnáct dní, měla jsem tu malou a ani tak jsem ji většinou neměla plnou.
  S kočičím odpadem jsem na tom obráceně, než pejskaři. Hovňouse házím do záchodu a načůrané hrudky do mikrotenových pytlíků od zeleniny a pečiva a do popelnice. Směsného mám málo, většinu tvoří kočičí kapsičky a nějaké plechovky a pak sem tam něco, co se prostě jinam nehodí.
  Různé rozlévané prostředky a potraviny v obchodech „bez obalu“ nekupuju, nemám v to důvěru, chci vědět, co kupuju. Navíc nemám žádný v dosahu a abych někam jezdila s taškou plnou prázdných pixel, pytlíků, sklenic a lahví, to mě fakt netáhne. Pokud jde třeba o salámy a sýry, musím přiznat, že si je radši odnesu z obchodu zabalené do mikrotenu nebo do takového toho dvouvrstvého papíru, kde je jedna strana plastová, protože se to nepromastí nebo nepromáčí. Ona třeba taková šunka přilepená na rozmáčený a mastný papír je fakt chuťovka. U nás v jednom lahůdkářství jednu dobu začali taky balit jen do papíru, takového pergamenovitého. Ten při styku s tím salámem nebo sýrem, jak navlhnul, začal tak nechutně páchnout, přímo odporně. Poprvé jsem si myslela, že mi snad prodali zkaženou šunku. Pak jsem tam přestala nakupovat. Už tam dlouho nejsou 😀 .

  1. Ve Starém Vestci je drogerie, kde mají kvalitní a levné vše, co se v domácnosti používá, prací prášky, chemii na nádobí, úklid, tekutá mýdla a t. d. A z Prahy tam jezdí městský autobus.

   1. V Praze je rozhodně pozoruhodná tahle drogerie na Olšanském náměstí https://pemi.cz/ . Když potřebuju něco tradičního drogistického nebo kosmetického, jdu tam. Není to tak dlouho, co byly dvě, druhá byla na Palmovce. Tu už zrušili, tak doufám, že tahle vydrží.

 6. Také třídíme doma i na chatě.

  Tašku na nákup mám pěknou hadrovou z IKEY. Pobere docela velký nákup a dobře se nosí.
  Ty umělohmotné se snažím nepoužívat.

  Mikrotenové sáčky na zeleninu a ovoce používám.
  Ale snažím se je pak využít ještě na zmrazení potravin.
  A obaly od kapsiček pro kočičáka, fakt nevím, kam s nimi.
  Je to plast není to plast ?

  1. no není, protože je to hliník a má to ještě folii z igelitu…od sebe to oddělovat asi nebudeš, tak se divím, proč to teda všechno nedávaj do těch vaniček, obsah stejnej a všechno je hliník….

  2. Je to pokovený papír, takže by se to mělo házet do kovů, ale ve spalovně to shoří bezezbytku, takže směsný odpad, (aspoň u nás, končí v Malešicích a pevné zbytky po spálení na skládce v Chabrech, která už se dlouho hezky zelená).

 7. Přesně! V Břeclavi jsou taka SEM TAM koše na psí výkaly a na nich přípevněné papírové sáčky. Ale tady na vsi při roční platbě vyfasujeme svazek mikroteňáků, které při dobré vůli vystačí tak měsíc, a že by byly z kukuřice, tak o tom si nedělám žádnou iluzi … po zbytek roku mimo jiné používám sáčky, v nichž si donesu rohlíky či papriku z krámu. Tak si aspoň říkám, že jsou využity dvakrát.

  Kam s pytlem od granulí a kočičích kapsiček, tak to nás taky trápí. Myslím, že při tom množství, které se ročně ve světě točí, by už mohli přijít na technologii, jak se těchto obalů opravdu ekologicky zbavit. Takhle jde bohužel do směsného odpadu … ;(

  Jinak se musím pochlubit, u nás se za odvoz komunálního odpadu už dva roky neplatí. Za to poctivě (aspoň u nás doma) třídíme – zbytky z kuchyně na kompost; papír, plasty a kartony do pytlů a jednou za měsíc před baráků; plechovky do pytlíku a odvoz do sběrného dvora; sklo do kontejnerů; léky do lékárny; monočlánky do obchodu; olej na benzinku (atd. atp.). Odvoz popelnice je jednou za čtrnáct dnů a je fakt, že my ji vystrkáváme tak jednou za měsíc a to máme na dně maximálně dva pytlíky z odpadkového košu. (clap)

  1. My máme po dědině rozmístěné stojany s roličkami sáčků, ale je to mikroten. Ale asi lepší než nic…

 8. Bezodpadovost mi bohužel nehrozí, tak aspoň důsledně třídím. Díky tomu vyvážím pytle plastů, papír a – díkybohu – konzervy, protože máme na vsi kontejnery na kov. Byla jsem u toho, když jsme jejich pořízení na zastupitelstvu probírali, a protože jsme tam tři, kdo máme psy a třídíme, tak to hladce prošlo:))
  Pytle po granulích (Lukullus) jsem dlouze zkoumala a nakonec usoudila, že patří do „papíru“- jsou jiné, než pytle od klasických granulí, kde asi víc hrozí znehodnocení vlhkostí.
  Srací pytlíky mám z pevného černého plastu a prostě mě jen těší, že většina pevného odpadu mých psů končí v přírodě, díky našemu životu na malé vsi. Protože jinak je to hloupé, protože snadno rozložitelná věc je schovaná v té nerozložitelné 😛

  1. „snadno rozložitelná věc je schovaná v té nerozložitelné “
   😀
   no jo a to pak nejde cloveku do hlavy kdyz to uvidi sice zabalene, ale pohozene nekde pod plotem… kdyz uz si daji tu praci to sebrat a zabalit do igelitu, proc to nedonesou tech par kroku dal do kose, ale flaknou to jinam, kde to zustane az do kazdorocniho dobrovolnickeho sberu smeti po vesnici?
   ve francii jsme mivali taky ty papirove snadno rozlozitelne sacky s tvrdou lopatkovou stranou. tady se fasuji igelitaky, je fakt ze kosu je podel psich prochazek dost, presto se ty pytliky valeji prazdne i plne vsude (devil)

   a co se tyce tech ‚biodegradabilnich‘ igelitek, nektere (z maizenoveho zakladu) problemem nejsou; jine ovsem se sice rozlozi, ale na co… jako byly jednu dobu popularni samponove lahve ‚rozlozitelne‘ ovsem na co se v te prirode rozlozi, to je vec druha (think)

   u nas se plati za objem odpadu – musi se kupovat barevne rozlisene pytle, smesny je pochopitelne nejdrazsi (2€/pytel) a mivame tak 1 plny pytel za 2 mesice – kdyz se clovek snazi i rozumne nakupovat, tak se toho zrecykluje neuveritelne hodne 😉 a libi se mi i tridici kose v metru a i ve skole, kde to do nich husti od skolky – zakaz noseni balenych svacinek, nutnost pouzivat krabicky
   jako napr https://www.google.com/search?q=svacinove+krabicky&newwindow=1&safe=active&hl=cs&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjcvpqZhPzdAhWHi1QKHexRDAAQ_AUIDigB&biw=1367&bih=633

   1. Chichi, v pytlíku zabalené a pak pohozené psí hovínko, to se u nás nevidí, to bude místní specialita! (chuckle) No aspoň si nepozorný chodec neznečistí obuv, šlápne-li naň. U nás nevychovaný pejskař nechá exkrement klidně tam, kam ho psík odložil, a odkráčí. (devil)

   2. Rozložitelné „igelitky“ vyrobené z PE se začnou rozkládat zhruba po dvou letech v jakémkoli prostředí, na světle rychleji, ve tmě pomaleji. Rozloží se na vodu, CO2 a biomasu, takže prostředí neškodí. Ekologové jistě namítnou CO2, no, jistý problém to je, to je fakt.
    Ty škrobové jsou OK, ale aby se rozložily, musí být zkompostovány, nebo alespoň zakopány do země. Jinak se nerozloží a zůstávají tak, jak jsou. Všechno má holt svoje pro a proti.
    Ono by možná úplně stačilo, kdyby se lidi nechovali jako lhostejná prasata (a to urážím ty nebohé živočichy, protože mě nenapadá jiné příhodné označení).

 9. O mě je známé, že jsem zuřivý třídič. Protože kdysi po revoluci Bimbo s kolegou MVDr dělali odpadové plány pro podniky a dokonce revitalizaci skládky a koncept podniku, který u nás likviduje odpad je z jejich hlaviček. Když dělali školící materiály, šokovalo mne, kolik odpadu jedna čtyřčlenná rodina vyprodukuje za život. Takže celý svůj aktivní skautský život jsem učila ekologii. Pravda je, že pokud se dostanu k rozložiterlným pytlíkům na enóna, jednoznačně používám ty. Jinak alespoň recykluji. Záclony na pytlíky mám připravené, jen to ušít. Je mi jasné, že od jedné, byť obří Mařky mám maximálně spotřebu 2 pytlíky denně, což jest 60Kč za měsíc a to mne nepoloží. Už proto, že madam jako správná hospodyně nosí raději domů. Ale i tak jsem ochotna ty peníze obětovat. Jediné, co nevím jak vytřídit jsou ty kapsička, plechovky pochopitelně jdou do sběrného dvora. A protože máme též obří skládku za humnama, v popelnici končí tak jeden pytel odpadků týdně. Apropó, zrovna pytle do odpadkového koše bych uvítala rozložitelné, nevíte o něčem??

   1. U nás vím, že rozložitelné tašky mělo Tesco a Globus ještě v době, kdy byly volně k dispozici, možná i jiné obchody, to nevím. Když jsi je doma někam zašantročila a objevila třeba za dva za tři roky, tak už jsi vytáhla akorát cáry a kousíčky, celé se to rozpadlo. Jak to je teď, nevím, už dlouho jsem si žádnou tuhle tašku v obchodě nebrala.

   1. No, to je sice fajn, ale nechávat si posílat už tak drahé sáčky ještě dražší poštou, to není úplně dobré řešení. Takhle alespoň kdyby to měli v nějakém hypersuper, to je věc, kterou si do zásoby koupit nemůžeš.

 10. do pytlů od granulí dám zeminu a pěstuju v nich rajčata nebo nějakou květenu..kapsičky vymačkané házím do papírové tašky a tu pak sesypu do pytle od silikátu a vložím uzavřenou do umělohmotného odpadu, snad si to na třídičce přeberou…. konzervy, pokud jsou hladké (cosma,smilla) a ne vroubkované,vymeju a odvezu na Beaver, kde z nich Karlos dělá kournoutky – ozdoby pro indoše a trappery… tašky si nosím do krámů svoje, pytlíky ne, ale mám několik malých plátěných tašek, tak je přihodím do té velké….a s hračkama máš pravdu, kočky jich mají spousty a ekologické moc nejsou, ale trvanlivé..i krysy z ikey už vydržely víc ,než byla jejich pořizovací cena….

 11. Naše osvícená radnice nejenom, že instalovala koše na psí odpad, ale hlavně jsou na těch koších sáčky. Z jedné strany mají lehký karton, narýhovaný tak, že se z něj stane jakási lopatička. Sáčky se doplňují. Netuším, jestli pejskaři používají ty koše, ale sáčky ano.

  1. No vidíš, a u nás platíme za psy i na dědině a pytlíky na psí enono nenajdeš ani ve městě,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN