HOST DEDENÍKU – JJ: Věda ve sto slovech – Otec moderní mechaniky; nadšení z nevídaných objevů

Děkuji Dede, že mi nabídla možnost pokračovat v seriálu vědeckých drabble. V tomto výběru bude mít místo muž, který se stal jedním z otců moderní mechaniky.

 

 

 

Galileimu, Vincenzovu synovi, byla původně předurčena jiná dráha, ale člověk míní a bohové mění:

 

Souboj bohů

Téma: 

DMD č. 11. pro 11. 4. 2016. Téma: Levná kořist

Drabble: 

Vysoká socha boha Asklépia, zdobící lékařskou fakultu, se zamračila na bohyni, která vklouzla do posluchárny po slunečním paprsku.

„Úranie, zmiz! Tohle je můj chrám! Přišla jsi sem lovit nové uctívače?“

„Co si to o mně myslíš, Asklépie. Všichni medici přece zaujatě naslouchají přednášce.“

„Jenom tamten zvedá oči k lustrům a něco mumlá. Ale to je v pořádku, měří si puls, počítá.“

„Počítá? Tak ať má co!“ foukla Úranie ke stropu.

Nadšenému medikovi zasvítily oči. Vyběhl z posluchárny. Asklépios zhnuseně sledoval, jak si váže závaží na různě dlouhé provazy a rozkývává je.

Úranie spokojeně zmizela. Tenhle jí nedal vůbec žádnou práci.

 

Závěrečná poznámka: 

Osoby a obsazení

Asklépios, bůh lékařství

Úranie, múza hvězdářství, počtářství a vědy, především astronomie

Galileo Galilei, student, který po proměření nezávislosti doby kyvu na výchylce kyvadla a závislosti na délce kyvadla propadl matematice natolik, že přesvědčil otce, aby ji mohl studovat, ačkoliv plat matematikův není tak vysoký jako plat doktorský.

 

Samozřejmě, když se řekne jméno Galileo Galilei, napadne hned každého inkviziční proces a fyzikovo vzpurné prohlášení A přece se točí! Tak to nejspíše nikdy neřekl, tedy nahlas, jinak by se jeho pozdější osudy vyvíjely zcela jinak. Kdo se chce dozvědět více, ať se začte do úžasné knihy francouzského historika Émile Namer Případ Galilei. My zůstaneme jen na začátku příběhu, kterým byly neověřené zprávy o jakýchsi holandských rourách, které prý umí přibližovat předměty…

 

Nenápadný revoluční počin

DMD č. 6. pro 6. 4. 2017. Téma: Před tím a potom

Úvodní poznámka:

Benátky, 1609

Drabble: 

Podle zpráv o holandských rourách skládá Galilei k sobě čočky. Nemá přesné informace, experimentuje. Drží spojku a rozptylku a mění vzdálenost. Konečně! Pozorovaný předmět je třikrát blíže.
Po čase dosáhne třicetinásobného zvětšení. Dál technické možnosti zatím nesahají.
Páni radní jsou uchváceni i tak – profesorské místo s dobrým platem se hodí.
Galilei obrací teleskop k nebi. Nadšeně, na jedno nadechnutí, chrlí nejnovější objevy ve Hvězdném poslovi. Kniha mu přinese uznání a slávu.
Pak zaměří dalekohled na Venuši. Pozoruje úplněk, čtvrtě, nov, kreslí a uvažuje. Krasopaní dokázala správnost Kopernikova systému. Země se otáčí kolem Slunce. Ať se vám to líbí anebo ne.

Závěrečná poznámka: 

Do objevení fází Venuše neexistoval jednoznačný argument pro Koperníkův či Ptolemaiův systém. Pokud by však obíhalo Slunce kolem Země, nemohli bychom vidět Venuši v úplňku. Dodejme, že úhlová velikost Venuše je taková, že fáze viděli do té doby jen lidé se superorlím zrakem. Dalekohled tak otevřel cestu moderní astronomii a zcela převrátil dosavadní světonázor.

Tu jsou fáze Venuše, správně nakresleny pro heliocentrický i geocentrický systém: http://www.aetherwavetheory.info/images/astronomy/venus_phases0.gif.

 

Takže, abychom skončili poeticky a optimisticky, přidám jedno drabble, které již bylo na Dedeníku publikováno – v rámci tématu  http://www.dedenik.cz/2014/10/13/btw-pojdte-si-hrat-aneb-drabble-je-zase-tady/.  Drabble bylo, je a bude věnováno Dede nejen za neúnavnou propagaci fandomu Věda ve sto slovech.

Siderius nuncius

 

Úvodní poznámka:
Florencie, 1610
Drabble:

Urovnal Virgínii přikrývku, Lívii pohladil po vlasech, udělal oběma dcerám na čelo křížek a tichounce zavřel dveře ložnice. Nad terasou blankytná modř florentského nebe ustoupila tmavomodrému sametu. Osmnáct nádherných let. Marie, Virgínie, Lívie a maličký Vincent… Proč vlastně půl jeho světa zůstalo v Padově?
Ze zamyšlení ho vytrhlo lehounké zablikání Večernice. Všechen obdiv, celoživotní profesura a plat tisíc florinů ročně se nevyrovnají tomu, co cítí, když obrátí svůj dalekohled k nebi. Hvězdy jsou třicetkrát blíže, než když je pozoroval pouhým okem, Měsíc ukazuje svůj povrch devět set krát větší. Dnes je novoluní. Proto zaměří dalekohled na bílý pás v nadhlavníku.
—————————–

„Měli jsme možnost pozorovat podstatu, nebo lépe látku, z níž se skládá Mléčná dráha, tak jak se jeví prostřednictvím dalekohledu; tak berou za své všechny diskuze, které po tolik staletí rozdělovaly filozofy, před jistotou, jež se nabízí našemu pohledu, a díky tomu jsme osvobozeni od mnohomluvných sporů. Galaxie není nic jiného než nesčetné množství hvězd, rozptýlené v malých kupách; ať namíříme dalekohled kamkoliv, hned se zraku objeví pozoruhodný počet hvězd, z nichž mnohé se jeví jako velké a zřetelné; ale množství malých hvězd je úplně nezřetelných.“

Galileo Galilei, Hvězdný posel (Siderius Nuncius)

A příště konečně už o Galileiho výzkumech mechanických, jak bylo v názvu slíbeno.

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:30

22 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. To je fajn, že pondělí s drabblaty zůstává zachováno! Navíc pro mě, která se nikdy příliš nezajímala o exaktní vědy, to znamená možnost dozvědět se pokaždé něco nového schůdnou formou. A ještě se přitom pobavit.
  Hm, maminka a(nebo) tatínek Galilei osvědčili výjimečný vkus při výběru křestního jména pro svého synka. 🙂

 2. JJ je slnečno vonku i mojej duši,Potešila si,zajtra mám voľno vyhľadom v knižnici knižky o Galileovi. A k stop stavu v knižnici/mám ho tiež/ riešim to tak,ža knižky kupujem,prečítam a darujem ďalej.Veľmi sa mi to osvečilo.

  1. Díky moc, Verenko. Případ Galilei od Namera je velice pěkný a čtivý. A pokud chceš něco rovnou od Galileiho, půjč si Dialog. Neboj, je to velmi čtivé a v podstatě bez vzorečků :).
   Jo, to je dobrý způsob, co s knížkami, ale nesmíš mít ve svém okolí lidi, co jsou na tom stejně. To pak neubude, spíš přibude.

    1. No co co co, překlad do krásné slovenčiny, vyjadřování pomocí téměř básnických obrazů, místo vzorečků takové hezky narýsované obrázky… no neber to. 😀

 3. Super – drabblecí pondělí pokračuje. Úplně jiná a stejně zajímavá jako ta předchozí od Tory. Jestli chápu dobře, celý tvůj cyklus bude o Galileovi? Dobrá, to můžu, renesanční Itálie (tedy státy, které tam tenkrát byly) byla plná podivuhodných až podivných lidí (rofl) .

  A neříkej mi, že neřekl „A přece se točí!“ – to je, jako bys tvrdila, že Richard III. neřekl „Království za koně!“, Jan Lucemburský „Toho bohdá nebude, aby český král z boje utíkal!“ a Sladký Kozina „Lomikare, Lomikare, do roka a do dne zvu tě na boží súd – HYN SA HUKÁŽE!“ …

  1. Jo, hyn sa hukáže.
   A jestli je co věřit Televarieté, tak správně to bylo: „Toho, Bohdal, nebude, aby český král z boje utíkal!“ 🙂

   Ygo, cyklus bych tomu neříkala, má to dva kousky. 😛
   Víc zatím seskládané nemám, protože furt tak nějak nestíhám. Tak se nech překvapit, co bude následovat.

 4. Tak to jsem ráda. My tam měli „Honí nás moudrost, ale my jsme rychlejší.“ A béčko nám bohužel vyfouklo daleko přesnější „Pravda vyděsí“.

 5. Moc krásné a pro mě poučné povídání.

  A blankytnou modř florentského nebe jsem viděla na vlastní oči. A je opravdu blankytná.

  1. Míšo, tak do Florencie se chystám – jednou, až… uvidíme, jestli to ještě vůbec stihnu.

   Dík za chválu.

 6. Á, můj oblíbený Galileo – bylť v dobách mého dětství hrdinou často čtené knížky Slunce a kříž. Musím se po ní podívat…
  Jsem rovněž potěšena, že stoslůvka pokračují.

  1. MaRi, tak tu neznám, určitě si ji zkusím někde půjčit a přečíst (koupit už ne, knihovna má stopstav, aby se neodstěhovala k sousedům pod námi). Díky.

 7. Díky moc, milá JJ – já jsem poctěna:)) Však víš, že mě tvoje věda ve sto slovech fascinuje a je mi celkem jedno, do které oblasti zabrousíš. I když jakési znalosti mám opravdu jen v té biologii a možná psychologii:))
  Galileo byl chytrý a vzdělaný muž, takové mám ráda. Jeho údajný výrok si samozřejmě pamatuju a dokonce i tehdy (když jsem ho slyšela poprvé) mi přišel jako zcela pochopitelný způsob, jak neztratit úctu sám k sobě a zároveň přežít v prostředí, které se snažilo fakta utloukat demagogií – a s těmi fakty utloukat i jejich nositele 😛
  Prostě děkuju a těším se na další 🙂

  1. Já děkuji, Dede. A nepodceňuj se, soužití s Martinem a syny tě určitě proškolilo i ve fyzice a matematice.

   No, četla jsem knížku, Vzestup a pád rodu Medici, a tam (v jednom kratičkém odstavci) líčí Galileiho jako pěkně protivného hádavého dědka, dle názoru jeho současníků. Ale taky si myslím, že byl chytrý a vzdělaný, dokonce že se i vyznal v diplomacii – rozuměj umění přežít. 😛 Tak nevím, jestli dneska by ještě někdo dokázal zrekonstruovat, jaký byl doopravdy.

  2. Znalosti v biologii a psychologii a ještě i v psíchologii… atd 🙂 Těch znalostí máš Dede hodně

 8. věta „A přece se točí…“ , byla naším mottem na stužkách v maturitním ročníku…

  takže jsi mne velice potěšila…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN