MATYLDOVINY: Hrnek nebo šálek?

„Dáš si čaj nebo kafe?“ zní obvyklá česká otázka. Angličtina by použila šálek čaje nebo kávy, jak mi natloukli do hlavy ve škole. Z čeho vlastně piju já?

 

 

V práci z hrnku. Kávu tam mám jen instantní, a tak mám dojem, že klasický hrnek je tak akorát. Je to dávka, která mi po ránu vleje do žil trochu energie a dodá zdání inteligence. S mlékem, prosím.

Pokud jde o čaj, obvykle doma hrábnu do krabice s různými pytlíkovými čaji, nasypu výběr do igeliťáku a pak v práci vytahuji podle chuti. Hrnek mám půllitrový a poněkud omšelý, ale je ještě pořád celý – což ve společné kuchyňce nutně nemusí být.

Ovšem doma – to je úplně jiná situace. Čajů mám spoustu na výběr a vařím si je do různě velkých hrnečků podle chuti a podle toho, na jaký hrnek mám náladu – pochopte, že čaj nechutná stejně v hrnku s majákem a v hrnku s vlčím mákem.

Doma si dělám kávu z kapslí a mám super malé šálky na espreso, střední šálky na větší preso s mlékem a skleněné hrnečky na latté.

Jenže jsem měla tajnou touhu. Už delší dobu jsem chtěla menší konvici na čaj a šálky jako pro anglickou lady. Moje konvice na čaj jsou poněkud ehm… rodinného typu.

Až onehdy jsem narazila v obchůdku v Luhačovicích na to, po čem mé srdce prahlo. Dva šálky a konvička správné velikosti a ještě navíc typ pro Jane Austin 🙂 A chvíli poté jsem měla narozeniny. Hádejte, co jsem dostala?

 

Aktualizováno: 22.9.2018 — 21:18

52 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Tak kávu piju ráno v práci v obřím hrnku který mi slouží už cca 20 let a jediný půjde se mnou do důchodu. Jinak domů nesmím přinést žádný další hrnek…Čaj piju celý den, ovocný, ujíždím na LOVE od Teekane. Tak ten si dělám do konví, už jsem to v práci naučila spoustu lidí…. Na večerní kávu mám nejraději starožitné hrnky, měla jsem dva, rozmnožily se mi na šest. Když nejdu do práce piju bílou kávu z hrnku od Kačky, kupodivu čaj z těch konví si naleju do čehokoliv

  2. tak předně – kávu i čaj piju z hrnku… šálky žádné nemám, teda asi mám, ale říkám jim hrnky 😀 😀 😀

    piju většinou čtyři až pět kafí (instantních, slazených a s mlékem) za den a mám hrnek snídaňovej (s kočkama zpívajícíma na střeše), svačinovej (červenej s kočkama), poobědovej (pozor změna!! to je ten zabarvovací od Zvířetníku), odpolední svačinovej (zelenej s kočkama) a někdy večerní (s kočkama, od Maričky) (h) (h) … někdy ještě uspávací, a ten je malinkatej, černej hranatej od Světlušky 🙂

    čaj piju v zimě z půllitráku po babičce, bílého s červenými srdíčky, ten prostě NESMÍM nikdy rozbít, je to takovej ten tlustostěnnej porcelán, bytelnej, a prostě ho miluju… čaj piju ovocný, nejraději mám Indiánské léto – slazenej, zatím ještě pořád s domácím rybízovým sirupem (inlove)

    no a pak mám plnou celou jednu horní skříňku v lince nejrůznějších bezvadných hrnků – a přísný STOPSTAV na hrnky!!!!!!!!! fakt už není je kam dát (rofl) (rofl)

    1. Bedo, taky mám mnoho hrnků a zákaz kupovat další… ještě že se občas nějakej okřapne, můžu ho poslat s hlasitým komentářem dál (na letiště pro modeláře) a koupit si ještě hezčí 🙂

      1. Asi jsem barbar, ale při pohledu na tyhle sklínky jsem si vždycky říkala, kdo si může takovou hrůzu koupit (wasntme)

          1. každý zkrátka shledáváme hrozivým něco jiného 😀 čajový servis je ovšem mimo diskusi, je překrásný 🙂

        1. venezzia – se jmenují, lidi to kdysi vozili z Polska,kouřové s potiskem rokokových postaviček…jsme se hodně modlila,aby mi je někdo nedal…. doma bych je nemusela,v hospodě mi nevaděj, u nás do nich dělaj grog.

    1. Míšo , mám dvě takové sklinky a dělám si do nich horký nescafé s vaječňákem, když přijdu v zimě s prochajdy se psy.Někdy grog nebo horkou medovinu,pomalu nastává ten čas. Z jiných mně ty pochutiny nechutnají , na kafe samotné mám jiný hrnek a na čaj taky, vždy podle nálady.

  3. Matyldo, to je překrásný čajser, hlavně ta konvička má moc elegantní tvar.

    Jinak já asi nejsem moc vyhraněná, co se týká hrnků – čaj moc nepiju a kafe s pískem z toho, co mi padne do ruky. Holt jsem barbarka.

    1. Když já piju čaj skoro pořád. V létě studený a teď s ochlazením zas už přichází čas teplého 🙂

  4. Tedy Matyldo, obdivuju Mušketýra, že ti tu krásu dopřál (předpokládám, že on, že). Znám spoustu chlapů, kteří by začali: „A nechceš radši novej šroubovák? Ten si můžu půjčovat, tyhle serepetičky jsou jen pro zlost!“ Tak ať se ti z nich dobře pije.

      1. Tak akušroubovák se ještě nikdo neodvážil… to jsou Mušketýrovy hračky. Já nanejvýš nadávám, že když je potřebuju, tak je v té dílně nedokážu najít 🙂

      2. Já od manžela vzduchovku…
        A za pár let při dělení majetku bylo velké divení, že ji nedám, když to byl můj dárek.

          1. Tu bych rozhodně nedala 🙂 Nicméně zbraně volně dostupné v domácnosti by možná snížily rozvodovost obyvatelstva… nebo zvýšily množství vdov 🙂

            1. Asi máš pravdu s těmi vdovami 😉 . Od použití běžně dostupných kuchyňských zbraní zřejmě odrazuje nutnost následného generálního úklidu (rofl)

      3. Já jsem dostala k loni k svátku soupravu nářadí v růžovém kufříku. Je tam toho mnoho včetně sikovek, metru a pod. A jak bylo nářadí dobré když se dávala dohromady kuchyňská linka. Ale nikdo nesměl nic odnést a všechno hezky uložit na určené místo.

        1. Že je to dobrý dárek pro ženu? 🙂

          Když jsem si chtěla posledně udělat radost, cosi jsem si koupila sama. A nedalo mi to dobře dělat a v práci jsem to chlubně vytáhla. Kolega odborně koukl na můj nový zavírák, chvíli se rozplýval a pak najednou povídá: „A víš, že jiné ženské si kupují rtěnky a řasenky?“ Diskuze se přesunula k ženským, které si nechávají kupovat k svátku červené ferrari. 🙂 To snad už vyjde levněji i ten porcelán…

          1. Hele, já už jsem si k narozkám koupila aku strunovku a plotostřih, štěpkovač a pod. A teď šetřím na štípačku. U nás bychom byli sto let za opicemi.

  5. Matyldo, to je ale krásný servis! 🙂 Uvědomila jsem si po přečtení tvého článku, jak málo piju caj, vlastně jen snídaňovej, a to je ovocnej a to se skoro nepočítá. Takže svůj čajovej servis skoro nevytáhnu 🙂
    Piju tedy hlavně z hrníčků a ty mám velmi krásné, několik, z Anglie… Fine china krásně omalované. Ty miluju 🙂 A taky mezi nimi volím podle nálady a dalších motivů 😛

    1. Dede, ale já si pamatuju, že jsi měla i nějaké čajové konvičky a to docela originální. Tudíž jsem měla za to, že jsi čajová. „Ale né, Bimbác je čajovej!“ jak říkal pan Hrušínský ve Třech veteránech 😉

      1. Jo, domečkové konvičky ještě mám 🙂 Ale ten čaj se mi z života nějak vytratil – pořád lemtám tu vodu 😛 (však jsem zase pro změnu začala bazírovat na skleničkách:))
        Mohla bych si – teoreticky – dělat čaj do konvičky k počítači… leč narážím na problém – nevím, jak vy, ale na mém pracovním stole je místo s bídou na ten hrnek nebo sklenici, čajovou soupravu už tam (bez radikálního úklidu:)) nenarvu! 😀

        1. Ty nemáš psací stůl rozdělený na sektory? No Dede! Koukej si pustit Básníky a poučit se ….. 😛

  6. achjo, taky mám servis, malej pro dva,na kávu, hodně horkou a silnou…dala jsem si ho k padesátinám 😀
    https://www.goldfinger-porcelan.eu/produkty/sarka-souprava/

    v práci piju z obyčejných hrnků, někdy velké a někdy malé logrové kafe, instant mi přestal chutnat, čajové hrnky mám v práci dva, jedne teekanne , takovej ten konvičkohrnek seskládanej do sebe, z něj piju genmaichu, která mi moc chutná (japonskej čaj) a pak takovej kočičí čajovej hrnek a z něj po ránu piju banchu, takovej snídaňovej čaj…doma si od podzimu do obřího pruchatého hrnku s ptáčky (od Kočků z keramické dílny), o objemu 0,75l, dělám Ahmad se žlutým pruhem – černý čaj s bergamotem a přilívám trochu grepové šťávy..vynikající kombinace!

    1. Logrové kafe je jedna z mála věcí, která mi nedělá dobře na žaludek. Nevím proč, jinak mám trávení jako kachna- sežeru všechno….

      1. mě to dřív vadilo na žlučník, ale když jsem to po x letech zkusila zas, je v klidu….

        1. Asi by mi nevadilo překapávané nebo takové to lisované- že tam prostě ten logr nemáš furt 🙂

          1. doma mám mokka konvičku,to si vařím propařené.. ale je fakt,že si v práci kafe dám tak 2 x za tejden,jinak čaj a teď ,jak začalo bejt chladno,to jistí čaj….

          2. myslíš french press? to chutná taky dobře, mě víc než překapávané, když ne espresso 🙂 měla jsem krásný,skleněný, ale postaral se o něj kocour – vyskočil na linku a zvrhl odkapávač, kde zrovna french press osychal, fňuk 🙁 od té doby jsem se ještě nedokopala k tomu, koupit si nový.

              1. no, ono mě to nenutí jít nakupovat, protože v práci máme pressovač a doma italskou konvičku na sporák ( tři konvičky, malinkou, střední a velkou) ta střední je zelená 😀

            1. nene,já nemyslím french press, ale tu italskou propařovací moka, já mám eletrickou,ale i ty hliníkový nebo nerezový klasiky…

    2. ten je ovšem skvostný! znáš moji slabost pro 20.-30. léta… a padesátiny si zaslouží výrazný dárek 🙂

  7. Moje oblíbené téma. Na Nescafé (s mlékem) mám kulaté hrnky Nescafé, ty hranaté nemám, protože mají menší objem. Ze žádného hrnku s kávovým logem nejsem schopná pít čaj.
    V práci piju čaj (English Breakfast) z konvice Simax cca 1,5l. Mám na něj velký keramický šálek s podšálkem, na mléko mám konvičku na mléko – mléčenku.
    Taky mám doma luxusní čajový servis Rosenthal po pratetě. Většinou zdobí ve skleníku, používám ho tak jednou ročně. A jsem ráda, že ho mám.

    1. Čajový servis jsem nezdědila, i když mě to mrzí, jen jídelní, ten mám po prababičce- dostala ho od své vídeňské zaměstnavatelky, kde pracovala jako služka, když se měla vdávat.

    2. Že se nedá pít čaj z šálku s kávovým logem naprosto chápu. 🙂 A stejně i v opačném gardu. Pro sebe si dělám kávu do hrnků objemu cca 2,5 deci, ovšem do toho od Teekanne, přes jehož okraj visí namalovaný sáček čaje, bych si kávu nikdy nemohla dát! (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN