BTW: Po jednom, dvou nebo třech?

To jsem zase jednou seděla nad internetovým bankovnictvím a vyplňovala jednotlivé kolonky, když mě napadlo, jak rozdílně se mi daří pamatovat si číselné údaje. Záleží nejen na tom, jak dlouhý takový údaj je (dnes obvykle 10 číslic), ale hlavně na tom, jak si to číslo v duchu rozdělím.

 

Zkušeností sama se sebou jsem došla k závěru, že čísla se mi nejlépe pamatují, pokud si je mohu rozdělit do dvojic – hned za tím si pamatuju čtveřice. Trojice se mi z nějakého důvodu v hlavě zaznamenávají hůř – možná proto si nejsem schopná pořádně zapamatovat telefonní čísla, když mají dnes 9 znaků. Zřejmě jsem – pokud jde o čísla – sudá osoba:))

Ta schválně, zkuste si to sami. Tady máte čísla, která máte bezchybně někam přepsat:

25869714362547

256917843

Jak to uděláte? Dělíte si číslo opticky na stravitelnější kousky? Pokud ano, jak velké ty stravitelné kousky u vás jsou? Má vliv, jestli má číslo sudý nebo lichý počet znaků?

 

Moderní doba plná kódů a šifrování na nás klade poměrně velké požadavky, pokud jde o pamatování si nebo přepisování čísel, či obecně znakových řad. Vezměte si třeba všudypřítomné PINy! Nebo potvrzující kódy k elektronickému bankovnictví, kde se míchají čísla a písmena.

Tady se musím na přepisování vždycky dost soustředit. Jednak v mé bance jsou znaky uváděné po trojicích a jednak nesmyslné kombinace se mi prostě pamatují hůř. Jaká je to radost, když náhodně vygenerované znaky dávají nějaký smysl! Přestože se vždy na přepisování opravdu soustředím, nikdy si těch 9 znaků nezapamatuju víc než pár vteřin. Nejspíš hlavně proto, že si je pamatovat nemusím:))

Potíž je v tom, že když si je z cvičných důvodů zapamatovat chci, tak se mi to většinou také nepovede – pokud to tedy v sobě neskrývá nějaký pro mě viditelný vzorec. Číselnou řadu vypisovanou na numerické klávesnici si jsem schopná pamatovat také podle toho, jaký obrázek vytváří jejich postupné zapisování.

Takže pokud jde o paměť, můj mozek není jen sudý – on je navíc logicky a graficky orientovaný! I to je nejspíš důvod, proč mám takové potíže se zapamatováním si slovíček z cizích jazyků nebo třeba letopočtů. Ale jakmile si mohu z jednotlivých prvků udělat logický řetězec spojený nějakou tou implikací, hned se situace výrazně zlepší (zatím 😛 )

 

A tak se vás dnes ptám – jak si pamatujete číselné a kombinované číselně-písmenkové řady vy? Používáte nějaké pomůcky k podpoře krátkodobé i dlouhodobé paměti? 😀

Aktualizováno: 17.9.2018 — 15:41

65 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. čísla si pamatuji a to dost dobře, dokonce i hodně stará čísla, jak telefonů, tak i mobilů, včetně různých Pinů atd. Mám na to i mnemotechnické pomůcky, jakože třeba :
  ve 30 letech jsem byla spokojena ale 50 je naprd, a 71 ještě víc. mám to tak proto, že se někdy zpochybním a pak musím pomůcku použít. Jinak má hlava je samé číslo ale v terénu se neorientuji. Chjo, každej máme něco! :-))

 2. Zajímavé.
  Teď jsem si to vyzkoušela prakticky (bohužel – viz Karolína), takže mám ověřeno, že si čísla dělím co možná logicky třeba 322 876 03. Pokud jsou to hesla na obyčejné věci, s radostí využívám kouzelné tlačítko. U elektronického bankovnictví kontrolu provádím podle nějakého jiného klíče (poprvé trojčíslí, podruhé dvojčíslí nebo tak nějak).
  Nejhorší jsou pro mne kódy k platbám u ČSOB – kombinují písmena a číslice. Zlatá samotná čísla!

 3. Čísla si rozhazuji na logické sekvence – prvočísla, mocniny, řady… jak tam něco obdobného nenajdu, nepamatuji anebo pamatuji se strašným úsilím.

  Jinak Richard Feynman uvádí ve svých pamětech moc pěknou historku o číslech jakožto heslech. Vsadil se s ním kolega, jestli F. dokáže do hodiny otevřít jeho trezor. Zavedl ho do místnosti a odešel. F. zkoušel různá čísla, která ho napadla – datum nástupu kolegy do práce, datum narození jeho dcery, … ale nic. Tak ho napadlo, že když je kolega matematik, může si dát jako heslo matematickou konstantu, a natočil 314159. A zase nic. Naštěstí to nevzal a zkusil 271828 a dvířka se otevřela…

 4. Moc si jich nepamatuji, co si pamatuji, mám po trojicích a zbytek. Navíc hesla nesmi obsahovat jen čísla nebo písmena, ale i další znaky (teda ta v práci) a ještě je musíme každé tři měsíce měnit. Takže je veselo v chatrči každou chvíli. Výborný bylo, když si kdysi v dřevních dobách dala kolegyně heslo aby určitě věděla, a pak nešťastně kvilela po chodbách – jak se jmenuje ten náčelník Hunů, nevíte někdo? Nabízeli jsme jí různá jména, ale až druhý den, když se doma podívala do knížky, přišla s tím, že to přece bylo úplně jasné a proč jsme jí nepomohli. Přece Vercingetorix, ne? Chybička se vloudila, my hledali Huna a on to byl Gal…

  1. To je presne ako keď si človek nevie spomenúť na meno niekoho a má zafixované, že to bolo určite meno na „B“ a potom sa zistí že dotyčný je napríklad Labaj 😀 . Ale Vercingetorix je prekrásne heslo!

  2. Tak tohle nemá chybu, Toro! Co se tohoto tématu týká, jsem děsně vděčná za malé nenápadné tlačítko „zapomněli jste heslo?“. Bez něj bych se opravdu ledaskam nedostala.

   Jak to vypadá v hotelu? Co Jája, oba domácí a ostatní?

   1. Jája po operaci tlapky vypadá dobře, stále stará známá černá díra. Co bude dál, se uvidí, jeho ledviny nejsou v moc dobrém stavu. Snažíme se do něj cpát dietu, ale na tu nám tedy i naše černá díra jaksi pokašlává. Čeněk i Rozárka jsou zatím OK, my dospělí sice utahaní, ale žijeme 🙂

    1. Tak to jsou dobré zprávy. Dokud černá díra na dietu pokašlává, tak je mu asi fajn v rámci možností.
     Držte se a odpočívejte. 🙂

 5. Eh, kdyby zbyly někomu palce… Za chvíli mi budou trhat nevyrostlou osmičku (zub:)) Doufám, že se to paní doktorce povede… 😛

  1. Taky držím, i když v tuhle hodinu už asi přeji spíš příjemné vzpamatovávání se po zákroku.

  2. Díky, už jsem doma (na zákroku jsem byla v Praze). Jo, zub se nakonec podařilo vykutat, jen na tu půlhodinu asi jen tak nezapomenu 😛 Vědí jste, že se může zkazit zub, který nikdy nevyrostl? (whew) tak tenhle to dokázal 😉
   Bolí to, samozřejmě, ale snad to brzy přejde 🙂

   1. Tak to byl teda zákeřnej zub! Držím palce, ať už je to bez něj jen čím dál lepší! (y)

   2. jo, mně taky osmička, co sotva vylezla, už byla zkažená. Pilně leduj a doufám, že už to je lepší.

 6. Dlhé čísla, napr. variabilné symboly (diablov to vynález) prepisujem väčšinou po trojiciach (a na konci mi väčšinou niečo zostane). S IBANmi mám problém, lebo sú to štvorice a navyše sa v tom dlhom rade núl uprostred vždy stratím a môžem začať nanovo (chuckle) . Inak ako sharka píše, využívam všetko, čo je niekde zapamätané a soft mi to ponúkne, preto som si do IB hneď na začiatku nahádzala všetkých dôležitých príjemcov mojich platieb. Len tie variabilné, tie ma ničia … Pred dobou mobilovou a čiastočne ešte aj v dobe nie príliš bystrých mobilov som si pamätala telefónne čísla celej rodiny aj známych. Dnes som pri výpadku aparátu dokonale nahratá, už aj otca mám problém trafiť. Ale pôvodnú pevnú linku našich si bohvie prečo pamätám celé tie roky. A čo sa hesiel týka, pamätám si také, ktoré sa dajú vysloviť. Môže to byť nezmyselné slovo a môžu tam byť aj čísla a plusy a mínusy a podobne, ale keď sa to dá vysloviť, tak si to zapamätám. A v učive som si vedela zapamätať čokoľvek, okolo čoho bola nejaká historka. Podobne si pamätám aj slovíčka, musím to mať spojené s nejakým kontextom, kde sa to používa alebo mi to musí niečo pripomínať (napr. z latiny, čo je pri angličtine dosť časté). S francúzštinou mám problém, lebo mi strašne navzájom nesedí písaná a čítaná podoba slov. Takže ďalej, ako po tú jedinú frázu, ktorú sme sa z hecu naučili so spolužiakmi ešte na gympli (a síce „voulez vous coucher avec moi“), sa v tom jazyku proste nedostanem 😀

 7. Zvykla jsem si delší čísla, u nichž se opravdu nechci splést, psát po trojicích (čísla bankovních účtů) nebo čtveřicích (IČ) a pak je kontrolovat po dvojicích. Myslím, že tak se případná chyba odhalí snáz.
  Jinak na zapamatování čísel nemám žádný systém, je to u mě případ od případu jiné. Telefonní čísla rozděluji na trojice po stovkách (šestsettři dvěstěpadesátjedna atd.)- no ale pamatuji si jen 2 čísla, svoje a MLP, a to jen proto, že se rafinovaně lišíme jen číslem operátora a zbytek máme stejný (chuckle) . Číslo bankovního účtu si pamatuji po číslicích s výjimkou posledního trojčíslí, které mám zafixované jako jedno číslo. Ještě k tomu po dvojciferném předčíslí si musím říct „pomlčka“, poněvadž jak na to zapomenu, může se stát, že už to číslo nedám. Svoje IČ si pamatuji zase jinak – první 4 čísla po dvojicích, zbylá 4 čísla po jednotlivých číslicích. Vůbec nevím, proč to tak je, ale je to teda pěknej galimatyáš! (chuckle)

  1. Teda to rovnaké partnerské číslo líšiace sa len operátorom, to je fakt dobrá vychytávka! (y)

 8. Jsem chaotická, žádný klíč na zapamatování čísel nemám. Taky si je nepamatuji! U nás jsou tel.čísla osmimístná a já pevný telefon rozděluji po dvou, mobil tři dva tři a proč, to nevím. V norštině, když si teda vzpomenu, je ze sebe vysypu, v češtině koktám a musím si je překládat. Je to rytmem a také tím, že jsem se je učila norsky, česky by mi to bylo houby platný.
  Měla jsem v práci kód 2572, který jsem si vizualizovala na dvě a pět je sedm a dvojka na začátku a na konci, ha! mám 2572. Trochu blbé a složité, že, ale na mne to fungovalo.

 9. Ach já a čísla! Tak to nejde dohromady. Dost často si prohodím jejich pořadí (což při platbě přes net je docela malér) a nepamatuju si skoro žádné. IČO firmy a to jenom proto, že si je říkám po dvojici a každá ta dvojice začíná čtverkou. Heslo počítače, protože je jen trojmístné. Naše rodná čísla (všichni tři máme jednoduché kombinace za lomítkem). A SPZ našeho prvního auta BVA 3346.

  Jinak je pro důležité si ta čísla předříkávat polohlasem, ovšem tvary jsou různé. Telefonní po trojicích (někdy však řeknu třistadva a někdy třinuladva), jinak klidně kombinuju dvojice a trojice a výjimečně čtveřice – tam asi opravdu závisí na rytmu slov.

 10. Po dvojicích, telefonní číslo – nejdřív trojčíslí operátora, pak po dvojicích. Když na mě někdo vychrlí moje číslo, pro kontrolu, po trojicích, tak jsem vedle 😉

 11. Dlouhá čísla dělím vždycky do trojic. Hodně mi pomáhá rytmus, takže si je v duchu říkám, a díky tomu někdy i pamatuju. Osm-pět-devět–tři-pět-devět-šest ean,psala jsem ho asi milionkrát 😀 . Nejhorší čísla obsahují kombinaci osmiček a šestek. Když se přihodí ještě devítka, je má šance na zapamatování v podstatě …hm… malá 😀

 12. DEDE co týče čísel, tak je si je rozděluji po 2.
  Jinak já jsem vždy byla spíše na literaturu, dějepis, zeměpis.

  Matematika, fyzika nebyl můj šálek kávy.
  Jak o mě kdysi prohlásila jedna paní učitelka.
  “ Když se to nedá okecat, tak ti to nejde Míšo “ .
  Svatá pravda, já vždy pamatovala spíše tu omáčku kolem, než čísla.

  1. mi připomnělas mne, když jsme fyzikářovi tvrdila,že Archimedes,koupající se ve vaně,kde měl vodu a mejdlovou pěnu,nemohl přesně změřit něco,čemu později říkali Archimédův zákon, protože měl tupé pomocníky, tudíž zákon je to proto, že je zmlátil pravítkem a řval na ně,že musej dělat,co jim řekne a ne to,co chtějí.
   Řekl mi,potom, co si setřel pot z čela: Zmiz! A nedal mi kouli 😀

    1. Určitě můžeš, pro žáky to bude zážitek a zapamatují si to na celý život. Možná by to chtělo i naturalistický pokus v praxi. Budeš Jednička ! :-))

    2. klidně 😀 a ještě jim řekni , ž ei s tímhle jsem zdárně odmaturovala a fyziku zvládla na dobrou 😀

 13. Čísla si nepamatuju žádná, obvykle si jejich řadu rozkládám tak nějak nelogicky- rytmicky asi. Poslední školení o bezpečných heslech mě poučilo, že lepší než náhodně zvolená čísla a písmena jsou heslové fráze, které by se ovšem neměly vztahovat k obecně známým věcem jako jsou jména dětí a psů 🙂 Takže se těším, že mi třeba jednou přidělí heslo, které si budu pamatovat, protože písmena můžu 🙂

  1. Milá Matyldo, všechno nejlepší k narozeninám ti přeju! (inlove) (f) (party)
   Ať jsi zdravá ty i tvoje smečka, ať se ti všechno daří a život ti dělá radost:))

   1. a máš Matyldo ty narozky dneska (někdo přeje den předem, proto ta blbá otázka)? Moje máti je má zejtra,bude jí 87…..
    Každopádně ti přeju hodně zdraví a stálý úsměv na tváři….

  2. Milá Matyldo – krásný narozeninový den ti přeji a dále hlavně zdraví, štěstí a dobré lidi kolem sebe. (rose1) (rose1)

   1. Matyldo (rose1) přeju Ti krásné narozeniny,zdraví, štěstí, dlouhá léta… a všechno, co si sama přeješ (handshake)

   1. Je dost pozdě, tak se s dovolením připojím.
    Matyldo! Krásný narozeninový večer s Mušketýrem a se zvěří. 🙂 (h)

 14. čísla,skoro vždycky to zkopu a nějaké přehodím, aha,teď jsem pochopila,proč nevyhrávám sportku a ty miliardové jackpoty…takže ve finále jsem vděčná v bankovnictví za šablony příkazů, kde mi to naskáče a já doplním jen platbu…u mne je fakt jedno,jestli dovjice,trojice…4 nedám…ale třeba si po těch 25 letech pamatuju číslo svého účtu a pořád číslo první občanky 😀

  1. Eh Sharko, já si pamatuju telefonní číslo na svoji babičku ještě v jeho původní podobě, kdy bylo čtyřmístné 😀 A pár dalších starých čísel. Ovšem dnes mám problém si pamatovat i značku svého auta 😛

   1. mívali jsme domů číslo 23335 telefonní…no, to mi bylo tak 8 let a pak nám ho nějak změnili a pak jsme ho před cca 10 lety zrušila..to nový přidělený..tohle v hlavě zůstalo..

 15. Telefonní čísla jsou to jedinné, co si v moderní době pamatuji po trojicích. Dříve jedině po dvojicích. Dlouhá čísla si dělím na dvojice. Čísla si nějak pamatuji docela dobře, mám cvik z kravína – identifikační známky jsou pětimístné a ty jsem si pamatovala systémem 2+3. Některá ta čísla mi naskakují i po těch skoro 30 letech a to bylo těch krav přibližně okolo devítiset.

  1. Ano, lichá čísla se dělí jinak – bývá tam jednočíslo nebo trojčíslo, na což se můj mozek škaredí 😀
   Ta čísla, co si tak dlouho pamatuješ… myslíš, že ti je tak hluboko zapsal zvyk nebo nějaká emoce? Netuším, jak dlouho ses kolem jedné a té samé kravky mohla vyskytovat 🙂

   1. No, některé si pamatuji více, některé méně. Každý měsíc jsem cca týden pracovala s těmi čísly a potom podle nich sháněla kravky do jednotlivých sekcí po 90 či 180ks. No a denně jsem tak třetinu kontrolovala, takže ano, některé jsem měla kolem sebe denně. Horší bylo potom udělat dodávku.

 16. Moc zajímavé téma.
  Různá čísla si pamatuju v různých vzorcích. Někdy po trojicích, někdy po dvojicích, po jednotlivých číslicích. Vždycky si je převádím do slov (sedmtřičtyři….), napsat je dokážu, až když si je přeříkám.
  Zajímavé je, že telefonní čísla, která mají vždy 9 znaků, si pamatuji celkem ve třech formátech (každé číslo v jiném formátu). Operátora vždy trojmístně (šestnuladva, sedmtřičtyři)a číslo jednotlivě, po dvojicích nebo po trojicích. Myslím, že to záleží na tom, jaký mají ty říkanky rytmus.
  U ostatních čísel, třeba bankovních účtů, si vytvářím buď logické (108 801) nebo rytmické sekvence. Nikdy jsem nepoužila grafický vzorec (obrazec na klávesnici).
  Jsem moc zvědavá na diskusi!

  1. Ano rytmus je zajímavý – když se najde, pomáhá. Jako cokoliv, co není prosté zapamatování si nesouvisejících znaků – tedy pro mě 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN