PÁTEK S GURMÁNKOU: Hovězí vývar se salzburským knedlíčkem aneb Kaspressknödel

Mimořádně horké léto se posunulo k babímu létu. Babí léto dostalo název dle babských šedivých vlasů. Mohou za to pavoučci, kteří touto dobou spřádají tenké pavučinky, které se volně vznášející povětším a motají se nám do vlasů a do korun stromů. Tenké pavučinkové vlásky lidem v minulosti připomínaly šedé vlasy, proto si toto přechodové období z léta do podzimu pěkně poeticky pojmenovali.

 

Odborníci určili, že čas babího léta bude mít počátek 21. září a potrvá do 2. října. Avšak délka tohoto období je proměnlivá a nedá se zaručit, že léto do podzimu neskočí rovnýma nohama. Letos to vypadá, že se s létem tak brzy loučit nebudeme a babí léto si ho prodloužíme. Zpravidla je to období teplé, suché, málo větrné, ale noci už bývají chladné a ráda mlžná a rosou nakropená. Na vsi se říkalo, že jsou to rána na horkou polévku jako stvořená. Proto jsem pro dnešní příspěvek hledala inspiraci v polévkovém hrnci. A proč ten knedlíček od Salzburku? I to má své logické vysvětlení.

 

Pár dnů z babího léta ráda trávím na jihu Evropy. Letos to bude v Toskánsku. A protože se právě dnes budu nacházet na cestě od Budějovic do Itálie a Salzburk budu mít na dohled. Kdybych mohla, přibrzdila bych a něco dobrého a tradičního si tam dala. Třeba ten jejich neodolatelný salzburský knedlíček. Když na něj přijde řeč, může se podávat i bez vývaru, ale ponořený na dně zlatého čirého bujónu z masa hovězího je stejně nejlepší.

 

 

Zde je jeden můj oblíbený recept, podle kterého je připravujeme u nás doma.

 

Hovězí vývar se salzburským knedlíčkem – Kaspressknödel

 

Z uvedené dávky připravíme cca 12 knedlíčků, které se připravují v regionu Salzbursko pod názvem Kaspressknödel.

Pro 4 osoby potřebujeme:

 • 250 g suchého pečiva krájeného na drobné kostičky
 • 200 g pivního sýra (originálně Pinzgau Bierkas)
 • 1 cibuli
 • 2 vejce
 • 250 ml mléka
 • špetku muškátového oříšku
 • sůl
 • pepř
 • 1 lžíci hladké mouky
 • 2 vařené brambory ve slupce
 • čerstvou petrželku
 • přepuštěné máslo na smažení
 • poctivý hovězí vývar k podávání

 

Postup přípravy:

Kostičky pečiva smícháme se sýrem, osolíme, opepříme a ochutíme muškátovým oříškem. Přidáme drobně nasekanou cibuli a přelijeme mlékem. Necháme chvilku stát, poté do knedlíkového základu nastrouháme oloupané vařené brambory. Přidáme hladkou mouku, vejce a petrželku. Ze směsi vytvarujeme placičky velikosti dlaně nebo větší kulaté knedlíčky a osmažíme je na přepuštěném másle z obou stran. Zpravidla se podávají trochu zploštělé, ale mohou být i kulaté.

Kaspressknödel podáváme v polévkovém talíři přelité horkým silným hovězím vývarem. Podávat se mohou též jako doplněk salátového talíře.

 

Knedlíčkové polévky, ty jsou vždycky vychválené. Jaké knedlíčky krom tradičních českých játrových a drožďových zaváříte do polévek vy?

A co plány s babím létem? Máte letos nějaké?

 

 

Dobrou chuť přeje od Salzburku VŠEM milovníkům polévkových vývarů s knedlíčky

Šárka Škachová / www.gurmanka.cz / Kuchařka ze vsi

 

Aktualizováno: 13.9.2018 — 17:45

22 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. V Českých Budějovicích by chtěl žít každý. Čím by se dal nahradit pivní sýr? Mně se minulý weekend povedlo sehnat hovězí oháňku v supermarketu, nechala jsem si asi kilový kus nasekat na špalíky a ty jsem pak dala na půl hodiny do trouby a potom na několik hodin vařit. Byl z toho úžaaný silný vývar. Tak bych mohla zkusit tyhle knedlíčky příště, až se vrátím z dovolené

 2. Tažní ptáci mají křídla, pavoučci, (běžník pocestný), se spoléhají na pavučinky a vítr. Důvod cestování je u obou druhů stejný, frčí za lepším. Pavoučkům se to občas trochu nepovede a když se jim nepodaří chytit správný vzdušný proud, uvíznou dole na vegetaci.

 3. dělám i vaječné knedlíčky, kulaté,moc dobré.., mám moc ráda takové ty krupicové se špekem a slaninou, ale nedaří se mi -mám je vždycky tvrdší….
  jinak jako Inka…

 4. Já knedlíčky můžu a dělám a i když to sama nedělám, je dobré si je uvařit jen ve slané vodě, eventuálně vývaru, mimo toho polévkového vývaru. Zjevně je to účelné například u knedlíčků drožďových, kterých já dělám z půl kila a přece jenom se něco trochu ovaří do té polévky. Jinak se u nás dělají knedlíčky játrové, morkové, do kaldounu žemlové, drožďové, krupicové velké noky, sýrové a sýrové noky smažené, svítek nebo celestýnské nudle a domácí nudličky. Protože byly doby, kdy Bimbo jedl pouze vývar a zeleninové krémové zařadil až asi posledních 5 let

  1. Ano, to taky dělám, kromě morkových, ty jsou na mě mastné. Drožďové miluju ale ty zase nemusí zbytek rodiny…

 5. Ale proč ne, já myslím, že by to nemuselo být špatné … akorát nevím, jestli by se mi s tím chtělo plácat a smažit. Ale kdybych na tuto verzi někde v restauraci narazila, tak bych si ji dala – vývar já můžu, knedlíčky taky a tady v těch je samá dobrota.

 6. Mně se to líbí a knedlíčky ve vývaru mám ráda. Jediný problém je tak moje lenost… 😛

  1. Na knedlíčky postižené lenorou mi pomáhá žluté autíčko. Protože mi se hodí do každého vývaru. Jenže je nerada vyrábím 😉

     1. Aha, tak to nebrat, kupovaným nevěřím, krom jednoho řezníka, jak jsem psala. Drožďové taky můžu, a klidně je uvařím v tom vývaru, pokud je z vepřových kostí. Do hovězího vývaru mám radši těstoviny, samozřejmě domácí. I kdybych jen pitomé drobení udělat měla, když dojdou nudle.

 7. Játrové knedlíčky fakt nemám ráda, připadá mi, že kazí chuť dobrého vývaru. U téhle verze nevím….
  U nás leje jako z konve!

  1. Zkus tedy masové, místo jater naškrábej libové hovězí nebo kuřecí maso. Ostatní inkredence už podle chuti.

  2. Mě známá z hospody naučila dělat masové knedlíčky ze zbytků vařeného masa, semlít a ochutit stejně jako játrové. Jsou fakt dobré, jenže u vaření pro jednoho těch zbytků moc není. To jsem dělávala dřív, když jsem vařila vývar a obrané maso bylo k neukousání.
   Tady mi připadá těch chutí k vývaru až dost.

   1. Já to dělám ze syrového. A ty různé kupované – ne. Směsi nekupuju, nevidím do toho co tam je namleté a pak následně ochucené aby to chutnalo.

    1. To víš, že já taky ne. Jen od jediného řezníka si ji s klidem koupím, ale jen od něj. Já to dala jen jako nápad, jak zužitkovat nepoživatelné maso. A fakt jsou dobré.

 8. Tak nějak bych tohle nejdřív musela ochutnat, abych se jen tak pustila do tvoření, to asi ne

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN