GEOPOLITIKA: V čem je Afghánistán odlišný?

Než se pustíme do samostatného článku o Afghánistánu, považuji za důležité zmínit základní reálie této země s ohledem na tolik diskutovanou vojenskou přítomnost jednotek ISAF, jejichž součástí je i česká armáda.

 

Afghánistán je součástí širšího území bez národní či státní identity mezi několika velmocemi: Íránem, Pákistánem a Čínou. Na území devětkrát větším než Česká republika žije pouze třikrát více obyvatel; Kábul má obyvatel zhruba dvaapůlkrát více, než Praha. Z toho vyplývá, že jde o zemi s velmi řídkým osídlením, navíc bez pořádné infrastruktury, kde mobilita obyvatelstva, ať už geografická nebo sociální, není příliš velká. Výše uvedené údaje zároveň nereflektují počty Afghánců žijících ilegálně v Íránu; dva dominantní jazyky v Afghánistánu jsou paštština a darí, přičemž darí je s perštinou příbuzné podobně, jako čeština se slovenštinou, což otvírá možnosti pro nelegálně zaměstnané Afghánce v Íránu posílající peníze domů, obzvlášť když většina Afghánců zná oba jazyky bez ohledu na to, který je jejich rodný. V zemi jsou etnické menšiny, zejména Tádžikové, Uzbekové, Turkmeni a Balúčové (obývající území zvané Balúčistán, které přesahuje do Pákistánu). Zhruba třetina Afghánců jsou šíité, coby pozůstatek dob, kdy Afghánistán byl součástí perského/íránského impéria.

 

Jde tedy o území, které je nejen řídce osídlené, ale ještě i hodně rozmanité, pokud jde o populaci. Těžko tam hledat nějakou společnou afghánskou identitu, která by byla jiná, než taková, kdy jednotlivé klany a kmeny mají dobrý důvod uznávat centrální vládu. Tohle fungovalo na místní poměry celkem dobře až do sovětského vpádu (konec roku 1979), kdy Sovětský svaz tuhle křehkou strukturu rozvrátil. Protože logika studené války velela, že není možné, speciálně ne po íránské revoluci (taktéž 1979) dovolit Sovětskému svazu další postup na jih, začal Západ vyzbrojovat a podporovat jedinou opozici, která v zemi vůči SSSR byla – mudžahedíny. Z mudžáhidského hnutí poté vznikl v Afghánistánu poté vládnoucí Tálibán, který kromě surové totalitní moci dělal to, co se stalo hlavním důvodem pro mezinárodní intervenci: poskytoval infrastrukturu a podporu Al-Káidě a Afghánistán se tak stal jejím výcvikovým táborem, což umožnilo této teroristické organizaci naplánovat útoky 11. září.

 

Bohužel, jen těžko ospravedlnitelná vojenská operace v Iráku proti Saddámu Husajnovi zastínila tento pravý důvod pro naprosto legitimní (a Radou bezpečnosti OSN, kde má právo veta i Rusko a Čína, z dobrých důvodů posvěcené) operace v Afghánistánu; lidem to začalo splývat, třebaže příčiny, důvody i legitimita obou misí byly naprosto odlišné.

 

Žádná ze zemí, která má ve stabilizačních silách ISAF své vojáky, netouží nijak zvlášť po kontrole afghánského území pro samotnou kontrolu, způsobem, jakým to dělal v osmdesátých letech Sovětský svaz. Hlavním cílem mise ISAF je upevnit pozici centrální vlády v Kábulu a její kontrolu nad teritoriem země tak, aby se nestala opět cvičištěm džihádistů, nad nimiž nemá nikdo jakoukoliv kontrolu. Bohužel, situace v zemi je taková, že zkorumpovaná a nekompetentní afghánská vláda pro mnoho lidí znamená, že radši budou podporovat Tálibán, jehož moc za poslední roky vyrostla, a do toho se v zemi rozšířily další teroristické organizace jako Islámský stát, který byl mezitím vytlačen ze Sýrie. Kromě těchto dvou organizací se do země snaží napasovat i Al-Káida, jakož i – zejména na pákistánsko-afghánském pomezí operující – Hakkáního síť, což je zčásti teroristická organizace a zčásti zločinecký gang.

 

Není potřeba příliš představivosti pro to, aby člověk pochopil, co se stane, pokud jednotky ISAF přestanou podporovat centrální vládu: tato se zhroutí a teroristé budou mít vynikající základnu, z níž budou chystat útoky džihádistů po celém západním světě. To je ten hlavní důvod, proč vojáci mise ISAF v Afghánistánu jsou a to je důvod, proč se mluví o tom, že tam bojují proto, aby nemuseli bojovat tady.

 

Je to obtížná situace, protože lze pochybovat o životaschopnosti afgánské vlády i mnoho let do budoucna a tohle bránění teroristům, aby odtamtud chystali na nás útoky, stojí zúčastněné armády obrovské peníze i životy – jako v případě tří českých vojáků, které zavraždil před několika týdny sebevražedný atentátník. Je to sisyfovská práce spočívající v tom, vytvořit funkční centrální vládu na území, kde de facto žádná přirozená centrální vláda není.

 

Tohle je důvod, proč bychom měli být na naše vojáky v misi ISAF sloužící, hrdí. Jestli nechceme bojovat s teroristy, kterých se bojíme, u nás doma, Afghánistán, potažmo Libye nebo Jemen jsou další místa, odkud plánují, jak nám ublíží. Zatímco ale občanská válka v Libyi a Jemenu má několik místních autorit, které bojují o kontrolu celého státu, a v jejichž zájmu není, aby se tam Al-Káida nebo Islámský stát příliš roztahovaly, v Afghánistánu taková autorita není; proto západní invaze do Libye nebo Jemenu není pro naši bezpečnost, na rozdíl od udržení stabilizační mise v Afghánistánu, tak důležitá.

 

Tímhle článkem bych rád vyjádřil mou úctu a mé díky za službu rotnému Martinu Marcinovi a desátníkům Kamilu Benešovi a Patrikovi Štěpánkovi, jakož i dalším jejich kolegům, kteří jsou na misi právě teď.

Pro aktuální situaci v Afghánistánu na mapě klikněte na LiveUAMap zde: http://afghanistan.liveuamap.com

 

Aktualizováno: 22.8.2018 — 21:26

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Díky za osvětu, Andy, ta země je desítky let zmítána válkami či šarvátkami a naděje na zlepšení situace je v nedohlednu. Smutné na tom je, že současný stav je do jisté míry produkt nesváru světových mocností, dřívějšího SSSR a USA, a že vlastně USA svou velkorysou podporou mudžahedínů zadělala na vznik Tálibánu.
  Zmařených mladých životů našich vojáků je mi nesmírně líto! (cz)

 2. Andy,díky za další zajímavý článek. Oceňuji, co času a práce tě jistě každý článek stojí. Navíc píšeš velmi srozumitelně. Než se to v Syrii začalo vařit, byla pro mne tahle část planety povětšině velká neznámá (tedy jména zemí ano, ale co se tam politicky dělo a děje už ne). Takže teď je toho opravdu hodně najednou k pochopení. A přispět nějakým chytrým komentářem „jako se přesně vím o co jde“, tak na to se opravdu necítím. Ale věř, že poctivě čtu a snažím se chápat 🙂

 3. Asi koncem 70. let jsem četl knihu o Afghánistánu od švédského autora – zatím jsem nedohledal, co to mohlo být. Prožil v Afthánistánu rok. Základní fakta, která mi utkvěla: V 19. století, kdy s několika desítkami tisíc vojáků a úředníků Velká Británie ovládala tehdy tuším 350milionovou Indii, její expediční vojsko bylo v Afghánistánu rozprášeno snad do posledního muže.
  Žádná afghánská vláda neovládala víc než hlavní město, a když se poštěstilo a bylo dobré počasí, i pár cest do dalších větších měst.
  Afghánští chlapi po staletí nedělali nic jiného než bránili pěstování maku na opium ve svém údolí.
  Naše utkvělá představa, že je to stát obdobný třeba evropským je zcela mimo mísu. Podstatné je kdo s kým zrovna proti komu. Na úrovni kmenů.

  1. Afghanistán neovládl v novodobých dějinách nikdy nikdo. Ani ti Britové a to byli na tu dobu nějací vojáci s nejmodernější výzbrojí a výcvikem, ani SSSR, a tomu šlo také o dost, a neuspějí ani USA. Ono to geograficky ani není možné. Afghánci mají tu smůlu, že jejich stát je strategické území a ono to opium – to je holt opium.

 4. Dnes se v Evropě můžeme bohužel už každodenně přesvědčit, že nějaké mise se vzletnými ideály teroristům absolutně v ničem nebrání. Je samozřejmě smutné, že tři rodiny ztratily své blízké, ale takový je život. Vojenské řemeslo je rizikové a voják buď zabíjí, nebo je zabit. To ví každý, kdo do tohoto povolání dobrovolně nastupuje a dobrovolně se účastní podobných akcí, mimochodem nadstandardně finančně oceněných, což je nepochybně hlavní lákadlo, u někoho patrně ještě umocněné o touhu po dobrodružství. Těch zbytečně zmařených životů mladých mužů je mi samozřejmě líto, ale za nic jim neděkuji a nejsem na ně nijak hrdá, nevím, na co. Pokud jde o mne, nemusí tam být, radši je uvidím doma.
  Pokud jde o samotný Afghánistán, vláda, kterou drží u moci, a to ještě u moci slabé a ryze formální, intervence zahraničních vojsk, je vláda předem odsouzená k zániku. Což z článku ostatně vyplývá. Ať se to komu líbí nebo ne, Afghánci si své záležitosti zcela jistě nakonec uspořádají sami a čemu dají přednost, bude jen na nich. Mají čas, moře času. A jejich představy o vhodném uspořádání se nemusí nutně krýt s těmi americkými nebo evropskými.
  Nezapomínejte na to, jak se lidé v Československu zcela oprávněně stavěli k jedné takové povedené mezinárodní vojenské misi před padesáti lety, která byla vyslána na naše území. Rozhodně ji odsuzovali, považovali ji logicky za mezinárodní zločin, podle svých možností proti ní bojovali a nikdy nezapomněli. Zrovna jsme si to připomněli.

  1. Bylo by to daleko horší, kdyby tam ti vojáci nebyli, protože s Tálibánem spolupracuje pákistánská tajná služba ISI, což znamená solidní přístup k moři. ISI měla/má své velmi blízké vazby i na Al Káidu a hranice Afghánistán/Pákistán je v podstatě plně průchozí. V současné době nemají džihádisté navzdory všemu moc možností se někde bez větší kontroly etablovat, ale jakmile by dostali Afghánistán, vypadalo by to o dost jinak. A i když člověk může i ty Afghánce, kteří za Tálibánem stojí, chápat, tak naše bezpečnost má vyšší prioritu, než jejich pohodlí a jsme to my, kdo o tom rozhoduje, takže mají smůlu. Kdyby jejich stát byl co k čemu a dalo se mu věřit, že nebude teroristy hostit, jednotky ISAF tam vůbec nemusely být. Ušetřily by se peníze i lidské životy. Ale Afghánistán není ani Somálsko, ani Nigérie, ani Libye ani Jemen, aby tam šlo celkem snadno zakročit bez pozemní přítomnosti.

   1. Tak to se povedlo! V Evropě jsou mraky džihádistů, které si některé země krmí a rozmazlují, ale bojuje se proti nim v Afghánistánu! Tak tohle někdo vymyslel přímo hlavou, je jen otázka, co v ní měl. A nejnovější novinky: Ve Francii policie, (pozdě, ale přece), zastřelila teroristu, který dva lidi zabil a několik dalších zranil a úřady věděly, že je nebezpečný!!! A vůdce Al Kajdy Ajman Zavahrí dnes v podstatě vyhlásil válku celému nemuslimskému světu.

  1. Já také, pokud působí doma. Ale jako okupanty a v Afghánistánu nic jiného nejsou, je nemusím. Jenže ono sto litrům měsíčně se jen těžko odolává, i s rizikem, že se vrátíte v zaletovaném penálu, navíc vojáci mají prakticky nulový pud sebezáchovy.

   1. Urazil jste památku tří statečných lidí, kteří nedávno zemřeli a pošpinil jste jejich kolegy. Chtěl bych, aby tady byl někdo, kdo napíše, že se za vás jako spoluobčana stydí. Tak to tady píšu: stydím se za to, že jsem vašim spoluobčanem. Vaše trolení vydávané za svobodu názoru je ponižující. Je jako kus exkrementu, který byl kdysi jídlem a teď už jenom smrdí. Já sám už nikdy nenapíšu ani čárku jako odpověď na vaše kydy. Jestli se ostatní přidají, nechám to na nich.
    A ano, jsem hrdý na naše profíky z AČR.

    1. Sice mám na tyto mise svůj názor, ale pod toto se klidně podepíšu. Uráží kohokoliv. Ty slovní průjmy, kterými nás tu zásobuje, většině zde opravdu vadí a jestli je větší část národa složena z podobných exotů (jakože iluze si bohužel nedělám), tak ani svého věku nelituji. Pokud mám srovnat „kdysi jídlem a teď už jen exkrementem“ je to trefné, ovšem ochutnávat bych nechtěla ani tehdy, na kvalitě se jistě příliš nezměnilo. Obávám se však, že ani ignorace nepomůže a číst to sice nemusím, ale člověku to nedá nenahlédnout co zase vymyslel. A jemu je jedno, jestli se dočká komentáře nebo nikoliv. Je mi z tohoto člověka nanic už dlouho.

     1. a jaký máš názor na ty mise Karolíno Ty? Já se bohužel častěji setkávám s těmi,co mají stejný názor jako Krakonoš..nejsem z těch,co by záviděli někomu peníze, ale že by tam někdo šel z nějakého přesvědčení, to si jistá nejsem…a že to jsou těžce vydřený peníze, o tom nediskutuju… ano, jsme v NATO a tohle je jeden ze závazků…jen nějak nevím, koho tam chráníme a bohužel si myslím, že místní obyvatelstvo asi ne…tak možná i nás…
      je to složitý,jedna strana opěvuje toho atentátníka, druhá soucítí s našimi vojáky a třetí je to jedno…

    2. Jenže nejsem sám! A to, že mise NATO a USA v Afghánistánu nemá posvěcení OSN je nepopiratelný fakt! A ti tři tam, stejně, jako mnoho dalších, šli zcela dobrovolně. A názory jedinců, majících mozky vymyté propagandou, ať už zleva, nebo zprava a tudíž žádné fungující mozky nemající, jsou mi zcela u zadku. Armády NATO jsou stejní okupanti, jako byli sověti u nás v r. 1968 a nemají tam co dělat!

     1. Vy jste tu všem taky u zadku! Tak už si do něčího zalezte a přestaňte tu otravovat ostatní slušné lidi! Na tu cestu vám snad to, co místo mozku máte vy postačí. Stačí se trefit. Když to mozek nezvládne tak po čuchu!

      1. Karlíku, slušně! A když to neumíš, tak buď raději zticha. Naštěstí jsou v této zemi ještě lidé, kterým to pálí, i když rychle ubývají. Až převládnou jedinci tvého druhu, bude to teprve katastrofa.

       1. Nevšiml jsem se, že bychom se znali nebo si tykali. Slušný jsem. Až přestanu být slušný tak se budu chovat jako kdosi, co s tu říká Krakonoš.

         1. Ach jo! Tak ještě jednou pro toho zvlášť tupého: husy jsme spolu nepásli, do pomocné školy jsem taky nechodil, takže nevím, kde bychom se potkali a NETYKÁME SI!!!!!

    3. jsme hrdá na naše profesionály, tím spíš, že jsem měla tu možnost poznat několik z nich osobně a hovořit s nimi. znevážit jejich účast na misi v zahraničí na pouhé vydělávání peněz mě uráží. nepopírám, že finanční ohodnocení je velkým argumentem pro rozhodnutí jet na misi. ale ani deseti,stonásobně vyšší odměna nevynahradí ztrátu manžela, táty, syna, bratra…s tím rizikem se tito lidé dali na svoji profesi a nesmějí přemýšlet o tom, že by se mohlo stát.. cokoliv. a vím, že jejich rodiny si každý den ráno nakazují nemyslet na to, co by, kdyby…bylo by skvělé pro všechny, kdyby nebylo nutné vůbec řešit situaci v Afghánistánu…ale asi si ještě dlouho počkáme, než se snad někdy domorodé kmeny spojí, vypráskají teroristy a nebudou potřebovat nikoho dalšího, aby udržoval v zemi klid. a díky za obsáhlé vysvětlení k této věci. a ještě něco bych velice ráda – aby bylo možno nezobrazovat příspěvky uživatelů, které si člověk číst nepřeje. chystám se to navrhnout Dede…

    4. Jako vtip celkem dobrý. Když si vzpomenu, jak ti ,,Profíci jeli se třemi transportéry z Hodonína bránit Svobodnou Evropu a po třech dnech dojel jen jeden, nebo jak Pandur nepřežil ducnutí osobního auta, protože ta překližka na něm jaksi nevydržela, tak si myslím, že kdybychom naši armádu rozpustili, vůbec nic by se nestalo. (rofl)

 5. Kéž by více našich lidí pochopilo, že ti naši vojáci opravdu padli za to, abychom se mohli cítit – a byli – bezpečnější. a děkuji za vyjádření úcty a díků. Život jim to nevrátí, ale může pomoci zacpat s prominutím huby těm, kteří si jejich ztráty neváží

  1. Nebude to dlouho trvat a Amíci vypadnou z Afghánistánu stejně čiperně, jako vypadli z Vietnamu. A pokud jde o muslimský terorismus, je jediné řešení: Islám v celé Evropě zakázat a jakékoli pokusy o jeho šíření a praktikování trestat okamžitou deportací do nejbližší islámské země. Pro muslimské teroristy obnovit trest smrti a praktikovat ho tak, aby měli jistotu, že do ráje se nedostanou.

    1. Bohužel ne. Buď vyženeme muslimy z Evropy, nebo oni s námi naloží stejně, ne li hůř, než Hitler se Židy. Ostatně oni se s tím nijak netají, kdo nebude konvertovat, toho zabijeme, a z těch, co kovertují, si naděláme otroky, to je jejich hlavní zásada.

     1. Já se připojuji k Martinovi R. výše a navíc se ptám – jak byste chtěl vyhnat muslimy z Evropy?? Ve více státech již mají velmi slušné % obyvatel, takže je naprosto nereálné něco takového plácat

      1. Ono, kdyby se chtělo, tak by šlo ledasco, jenže ono se nechce. V Japonsku je islám zakázán a Japonci dobře vědí proč. Takže bych začal tím, (ono už se s tím, i když velice nesměle začíná), že bych postavil islám, coby militantní a nedemokratickou ideologii, protože o náboženství jde v tomto případě až ve druhé řadě, mimo zákon a ty, kterým se to nebude líbit, bych pochytal a deportoval, stylem, vyber si, kam chceš a my tě tam dopravíme. Nebo budeš do smrti sedět o vepřovém, chlebu a vodě v kriminále. A ty čluny s uprchlíky včas vracet, nebo potápět. Potopilo by se jich několik a tím by to skončilo. A to, že v západní Evropě jich je už teď příliš mnoho, je chyba tamějších vlád. Chtěli levnou pracovní sílu na podřadné práce a teď mají plná ghetta teroristů a vyžírků.

  2. Tato civilizace skončí v okamžiku, kdy se Íránu povede vyrobit první jadernou zbraň, bez ohledu na dění v Afghánistánu. Ǐránské vedení zcela jasně a jednoznačně prohlásilo, že jakmile budou mít první atomovou bombu, tak ji okamžitě použijí. A pokud nebude adekvátní odpověď, použijí další hned vedle, jenže adekvátní odpověď znamená konec všeho.

 6. Díky za vysvětlení, Andy. Člověk má tendenci hodnotit věci podle svých vlastních zkušeností a jak se na to dívám, tak v Afghánistánu prostě naše známá pravidla neplatí. Věděla jsem, že je tam… zmatek, ale že je to takhle beznadějné, to ne. Jaká tam vlastně byla vláda před vstupem SSSR? Proč to tehdy fungovalo? Co vím, tak v té době byl Afghánistán celkem normální a i moderní země…

  1. Až do roku 1973 monarchie, pak proběhl vojenský puč a vznikla vcelku nedemokratická republika, která byla vůči studené válce v zásadě neutrální, ovšem její tvrdá vláda způsobila, že se v zemi začali šířit komunisté, kteří provedli puč v roce 1978, proti nim povstali mudžahedíni, a když to komunistická vláda nezvládala, SSSR Afghánistán obsadil vojensky.

   Fungovalo to, ale fungovalo to tak nějak „shora“; do roku 1973 to fungovalo proto, že se stát moc nezajímal o záležitosti jednotlivých kmenů, ale republika, která přišla poté, přišla s intenzivním modernizačním programem po vzoru šáha Páhlávího, a to záhy ukázalo, že autorita Kábulu není zase tak velká, jak si Kábul myslel.

   1. Jednou komunista, navždy a všude komunista.To, co si začínají dovolovat u nás je naprosto nemravné,osobně bych byla pro zákaz celé té šílené nikdy se neměnící komunity. (envy)

    1. Fajn, jsem také pro! Jenom nevím, kdo bude sedět v parlamentu, senátu, na vládě a kdo bude soudit, protože tam všude jsou JENOM komunisté, i když překabátění.

  2. Sovětská okupace Afghánistánu byla v podstatě velmi podobná té, kterou spáchal Sovětský svaz u nás, a ta devastace, která následovala, dává dobrou odpověď na to, co by se stalo u nás, kdybychom kladli větší odpor.

   1. Andy, ale oni nejspíš považují, a asi oprávněně, jako okupaci i přítomnost vojákú ISAF.

    1. To sice můžou, ale vzhledem k tomu, že si nedokáží zajistit, aby jim tam IS, Al Káida a další nestavěli základny, tak to, jak to vidí, je vcelku vedlejší, pokud jde o přítomnost vojáků ISAF. To, co tam mají, nás zkrátka dobře ohrožuje a když s tím nejsou ochotni udělat nic sami, musí někdo jiný. Což je ostatně důvod, proč navzdory všem třenicím s mezinárodní přítomností v Afghánistánu souhlasily i takové země, jako je Rusko a Čína. I ony chápou, o co tam jde.

     1. Aha, takže o tom, co chtějí a nechtějí, musí rozhodovat někdo jiný a ,,moudrý“?!? Tak to už známe. Bílá hora, 1914 – 18, 1938, 1948, 1968…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN