BTW: Napřed

Tak jsem se zase mlsně probírala jahodami ve veletruhlíku, když mi padl zrak na sousedící rybízy. Cože? Ony… dozrávají? Začátkem června, když mám většinu keříků pozdních, obvykle doopravdy zrajících až od půlky července?

 

 

Na mou duši, je to tak! Co je ale zajímavější, dozrávají v nesprávném pořadí. Jediný můj raný keřík černého rybízu, který je umístěný jako první v řadě, má zatím všechny kuličky zelené, zatímco na těch pozdních se už kuličky zabarvují – do červena i černa, podle druhu.

Bílý rybíz, obvykle také raný, nejeví známky spěchu, ale keřík velmi pozdního červeného, který mi podrostl pod zídkou od sousedky, se už taky červená. Tuším se to všechno zbláznilo! Psali kdesi, že rostliny si díky teplému počasí udělaly náskok oproti obvyklým termínům zrání až 40 dní, což by vlastně odpovídalo. Proč na ten náskok nedbají rané odrůdy, to ovšem netuším.

 

Rybízy se červenají – šestého června!

 

Stejné je to s třešněmi. Loni nám tu všechny květy brutálně pomrzly (v době kvetení byly -4 stupně a sněžilo) a nebyly ani holičky, takže letos si to stromy vynahrazují – červenají se třešněmi jedna radost. A že my jsme bývaly obec známá svými třešňovými sady a něco z nich nám ještě i zůstalo:))

Na začátku června však už zrají i ty pozdní, jako třeba moje nová třešinka. Ta veliká třešeň, která nám umřela před dvěma lety, by už nejspíš měla po třešních, protože to byla jedna z těch nejranějších.

 

Naše pozdní třešeň…

 

Dívám se po tom nadělení a říkám si – co vlastně budeme v létě na té zahradě pojídat? Švestky? Jablka? A příští rok si zasadím olivovníky? Nevím, je mi z toho podivného léta, které začalo okamžitě poté, co skončily mrazy, nějak úzko.

I když je vlastně pořád pěkně, že? Třeba u nás už tři týdny nepršelo. V okolí ano, u nás ne. (Zase myslím na začarovanou kost 😛 ) Kvůli tomu je i naše tráva momentálně ve stavu odpovídajícímu vrcholnému létu!

 

Růže jsou v plném květu

 

PS: Včera odpoledne u nás po třech nedělích konečně skoro patnáct minut lilo!:))

 

A tak se ptám – jak je to u vás? Taky příroda tak strašlivě spěchá? A taky přemýšlíte… kam vlastně?:))

 

Zimolez také!

Aktualizováno: 5.6.2018 — 17:06

56 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
   1. Ožírají kytkám listy?
    Mám ožrané některé kytky a podezřívala jsem slimáky – jen jsem ještě žádného neviděla (sucho) Ale můžou být schovaní, já vím.

    1. Asi ne, pokud si paatuju, tak ožírali listí na stromech. Kytky můžou žrát housenky nebo lalokonosci

     1. No, onen exemplář vyletěl z mého červeného javoru a ten je tak hustý, že by se tam schoval i drak, takže hned není vidět, jestli je něco okousané… Uvidím za světla 🙂
      Ostatní potvory ani nechci poznat 😀

      1. Včera odpoledne na louce vyletovala spousta malých chroustíků – snažila jsem se vyfotit, ale ještě nevím, jestli se podařilo.

       Chrousti jsou fajn brouci (když pominu to ožírání listí v dospělosti). Jako děcko jsem si s nima moc vyhrála – aj s jejich ponravama, u nás se jim říká pandravy – víte, takové tlusté bílé s oranžovou hlavičkou – no jo, dítko z chudé rodiny, to si najde hračku všude (rofl) (rofl) …

       1. Ygo!!! Další zásah (rofl) Než pandravu, to bych si radši kreslila klacíkem do prachu… 😛

  1. Chrousti se masivně objevují jednou za čtyři roky, (tak dlouho trvá jejich vývoj od nakladení vajíček až po vylezení z kukly), v mezidobí jich je jen málo. Zato menší chroustci letní, jsou mnohem hojnější a všichni se ze země vyhrabou v jediný večer; jak to dělají, nevím..

  1. 17,50 – konec deště. Krásných 45 minut deště – místy pršelo docela fest, takže dneska ani zítra asi zalívat nemusím. Díky, svatý Petře.

      1. U nás pršelo jen včera tu chvíli a dnes celý den fičí teplý silný vítr. Rozhodně není znát, že by včera něco káplo a že chvilku to bylo opravdu liják.

       1. U nás nic ani dneska, ani předtím. Přitom v líhni o kilák vedle včera fest sprchlo.

       1. To proto, aby se už neodvážila vyrůst…
        Byla jsem dnes nahrávat a trávníky v centru Hradce Králové jsou už jen žluté

    1. Včera v Praze: Na Smíchově povodeň, (Zlíchovský tunel a Brusnice byly zavřené), u nás příjemný deštíček, trvající cca dvě hodiny a občas z dálky blesky a hromy. Takže příští týden budou zase rachotit sekačky a Čertík bude zvědavě koukat z okna. Ptáci vyvádějí mladé, tak to tu mám jak v židovské škole. (Straky, kosové, pěnkavy, sýkorky a brabčáci).

 1. Letos to bude všude stejné, taky jsem se radovala z obřích pivoněk a obsypaných keřů vajgélie a kolkvície, a už je to všechno pryč.
  Překvapivě mám ale letos poprvé obrovskou úrodu moruší. Je to mladý stromek, několik let předtím jsme sbírali plody denně do mističky a snědlo se to na posezení a letos je úplně obsypaný. Ty plody jsou drobné a když si představím trhání a odstopkování, jdou na mě mdloby. Nemáte někdo zkušenosti, jak rychle zpracovat moruše (mám tmavé)? (whew)
  P.S. Ptáci to nežerou.

  1. Jé, já jich zrovna dneska koupila na trhu dvě misečky – mám tu tchýni, v životě je nejedla, tak ať si užije. Byla hodně překvapená, ale nejmíň půlku jich slupla a chutnaly jí.
   Před několika lety (v dcéřině zavařovacím období) jsem z nich dělala džem, je moc dobrý. A taky jsou moc dobré moruše sušené, takže jestli máš sušičku, zkus to. Jo a prý se to dá přepálit, říkala kamarádka, která jich měla na zahradě veliký strom a její tatínek pálil kde co.

   1. Tak na pálení u nás nejsme zařízení 🙂 , ale to sušení by mohlo jít. No ještě uvidím, každopádně mám program na víkend.

     1. Děkuju, Tečko, nezapadlo, jen jsem se dnes ke článkům dostala takhle pozdě. Toto vypadá velmi jednoduše! Jen jsem zvědavá, jestli ty stopky změknou. 🙂

  2. O moruši jsem přemýšlela, ale pak jsem musela uznat, že na další strom už opravdu nemám místo… dokud by ho neuvolnil některý z mých stromových stařečků.
   Dej vědět, co jsi s tím nadělením nakonec udělala!:))

  3. A to se divím, že to ptáci nežerou. Asi jsou přežraní třešní (chuckle). Jinak já mám moruše ráda – jsou takovou vzpomínkou na dětství, kdy jsem je poprve ochutnala na prázdninách u kmotřenky v Podivíně – staré morušovníky rostly za bytelnou tlustou zdí bývalé farské zahrady. Bylo docela nebezpečné na ty moruše chodit, protože ta zeď měla na vrcholu vsazené střepy … ale ty byly roky jejího přelézání nenechavýma děckama už ohlazené do neřezava (nod) , takže jsme na nich dokonce lehávali. Asi jsme byli zakuklení fakíři (rofl)

  4. máme moruši (zatím malou) na zahradě také a morušky šly od stopky samy, když jsem je sbírala. že by jiný druh? kamarádka už se těší, jak k nám bude chodit sbírat, až bude moruše větší 🙂 jedla jsem i morušovou zmrzlinu, byla vynikající, taková jemně nasládlá.

 2. Tak u nás jako u Matyldy, možná o pomyslný chlup lepší (Lednice) a pomyslný chlup horší (Vrbice) …

 3. Pod všetko sa podpisujem.Nemám v zahradke skoro nič-idem jeden deň,hovorím si o dva dni prideš,pozbieraš jahodky,natrháš ruže….prídem všetko zhorené,opadané. A ktomu ešte nejaká háveď,čo mi žerie / a zožrala/ cukety,uhorky.Proste bieda.
  A to mám i závlahu/ najdrahšiu v strednej europe a priľahlých krajoch!!!

  1. Verenko, i havěť má hlad:))
   promiň, nedalo mi to 😀 Já zase bojuju s mravencema a mšicema… to je taky výživný.

 4. U nás je strašně sucho. Kytky odkvétají tak raketovou rychlostí, že mě ani netěší. Poměrně velká meruňka, která už na sobě měla plody, dostala mrtvici a uschla. Pořád jen běhám s konvemi, ale zalévání je jen taková berlička, déšť nenahradí.

  1. S meruňkou – v době květu a po odkvětu se musí stříkat proti monilózovému úžehu, lidově mrtvice. Meruňky a višně jsou zvláště citlivé.

  2. Jo, něco podobného se stalo i mně. Vykvetla, nasadila a zčernala. Nikdy jsem ji ničím nestříkala a nikdo okolo taky ne.

    1. Meruňky jsou na „mrtvici“ velmi náchylné – bude to asi jejich přešlechtěním. Jinak ani my jsme nikdy stromy marhulí nešplíchali, dokonce se v našich krajích traduje, že to je jediný ovocný strom, který se nemusí šplíchat. Ovšem teď už je to asi jinak, už se aj ty meruně musí ošetřovat jedy.

 5. U nás pod horami jsou třešně už zralé a hejna ptáků na nich. Včera jsem byla na zahrádce, o kterou se starám, rybíz je téměř hotov a květiny odkvetly. Pršelo průběžně od pátku, včera už nic a dnes už zase jen fučí a fučí.Ten poměrně silný vítr mi leze na nervy.

  1. U nás nenapršelo a ten vítr fučí, no jak v Přerově, však to znáš, zapomněli zavřít Bránu.

    1. Tady teda fučí fest, ale neochladí to. Naše ulice je takové korýtko a vítr z polí se tu honí furt.

 6. i u nas to zraje rychleji. a je sussi pocasi nez jindy. ale ono i kdyz neprsi, my tu mame stejne porad dost vysokou vzdusnou vlhkost. v patek teda cedilo cely den, ale kdyz manzel kopal v sobotu na zahrade, pd travou uplne sucha hlina. a rybiz se cervena, na jidlo teda zatim neni, ale kazdy den uz je hrst zlutych malin, a angrest bude taky brzo. 😛

 7. Tak o tomhle už uvažuju taky několik dní. Moje prastará třešeň, která dozrává normálně v půlce června už je pryč, ohromná nečesatelná třešeň naproti v koutě obecního pozemku je obalená, zralá, ptáci mají žně. Růže – ráno krásné poupě, večer křapáče a vítr je omlátí. Zimolez mám žlutý, květy zasychají. Denivky už jsou úplně pryč. Kvetou mi bílé „kostelní“ lilie, ty kvetly vždycky koncem června, když byl sousedovic kluk ještě dítě, chodil si pro ně ke mně, sousedka je moc šikovná, vždycky nějakou dala do pugetu pro paní učitelku (tady se kytky nekupují), kosatce odkvetly tak rychle, že jsem si nestačila vyznačit, které chci odrýt. Jedině levanduli to nevadí. Pršelu tu jednou, asi půl hodiny, i kroupy padaly, z pole nad námi šlo bahno na silnici, byl to opravdu vylejvák. A zase sucho. Akorát na dolní zahradě tráva až do pasu, tam je vysoká spodní voda a nějaké prameny to jistí. Jenže jinak je mi to houby platné. A vlastně, když je všechno tak uspíšené, tak na houby, pokud budou, budeme chodit asi v červenci. 🙂

  1. Musím uznat, že tam, kde se neseklo a tráva dosáhla aspoň na kapku vláhy, je letos vysoká převysoká. Někde i vyšší než já 😛

   1. Viď, já s tím mám trochu problém na křižovatkách těch našich polňaček. Příkopy už se nesekají.

    1. U nás se sekají, ale zatím jen u hlavních silnic, na vedlejší ještě nebyl čas. Takže taky není na křižovatkách vidět. On se v tom navíc klidně schová i divočák

 8. jde to všechno moc rychle,u nás jsou černé třešně, kosatce s pivoňkama odkvetlé a to jsme právě ty kosatce před 32 lety nesla hrdě 10.ů6. jako svoji maturitní kytici..teď bych je neměla..černý bez odkvetlý, jahody na plantážích prakticky sklizené,nové brambory nám avizovali na pátek-naše nové,tady v Polabí pěstované, prodávají se melouny, ty bejvaly až začátkem srpna, na naši chrudimskou pou´t…a neprší a neprší..jen hic a vedro…za půl roku budou vánoce…nějak to letos rychle letí….

 9. Ano, ako som už spomínala, celá táto jar bola u nás jak z rýchlika, kým si človek stihol uvedomiť, že niečo kvitne, tak už to uschlo alebo opadlo. Tulipány u nás v meste na verejných záhonoch uschli v plnom kvete na slamienky, sakury kvitli tri dni aj s cestou, na štvrtý už boli po nich len záveje ružových lupienkov… Už odkvitajú lipy, agáty ani neviem kedy, ale je po nich, kosatce kvitli od apríla a to som ich voľakedy dostávala na narodeniny a tie mám na úplnom konci mája. Hortenzie na záhone sa tvária, že je vrcholné leto, ľaliovky/denivky idú jak bláznivé, počítam že tak do týždňa už aj odkvitnú. A zo stromov padajú listy! V máji sme mali niekoľko dní ku 32°C, keď si pomyslím na minuloročný august a tie asi 2 týždne s 36-kami, tak mi je úzko, čo preboha bude tento rok v auguste? Cez 40°C a púšť? Mám kamošku od Martina, má dom s veľkou záhradou a u nich je taký miestny kýblik, zvyklo tam často pršať, všetky búrky sa u nich a trikrát otočili a trávu v záhrade musela kosiť čo víkend, aby ju ako-tak udržala pod kontrolu. Teraz mi spomínala, že už vari mesiac nemusela kosiť, je také sucho, že tráva ani poriadne nerastie…

  1. Milá Km, taky se léta obávám… zatím mi připadá lepší ta varianta, že po horkém a suchém jaru bude chladnější a deštivé léto – někde to psali (oni ale píšou věcí… 😛 )
   No, třeba by pak bylo vody víc, ale zase by nastoupily plísně… Docházím k názoru, že je asi lepší, když s tím počasím nemůžeme nic dělat 😀

 10. Milá Dede, u nás je to jako přes kopírák. Jenom poněkud rychlejší. Rybíz už okusu já, jednotlivé větvičky rudě červených kuliček. A protože jsem hamoun obalila jsem ho do zeleného slušivého závoje, protože po něm už se svým zobanem pokukoval Taťka Kos. Koncem týdne !!! ho budu sklízet. Ranné třešně-májovky, ty už odzrály a pasou se na nich ptáci. Konečně mají letos po dvou letech něco do zobáku. Vůbec, i to zrání je nějak velmi rychlé.
  Už mě odkvétají keře růží, moc rychle, jakoby se chtěly ujistit, že přežijí léto. Od dubna je u nás okolo 28°. A bude vrcholit léto tak nevím nevím.
  Včera u nás sprchlo, severněji, u Černé Hory byla vesnice vyplavená. V Brně prý lilo, že to tak tak brala kanalizace. Přeji to tomu ušmudlanému městu, alespoň se umylo a propláchly stoky.

  1. Alex, vy jste tam taky začarovaní – letos si s vámi můžeme podat ruku, východní Čechy na tom jsou z Čech nejhůř.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN