Když na grilu, tak dietně. Moje první letošní grilování se odehrálo v lehkém duchu. Kuřecí plátky naložené v jogurtové marinádě nepřidají mnoho práce ani kalorií. Já osobně stále ještě hledám pas, abych se vešla do svátečních šatů, které musím vyvětrat na svatbě mé dcery, která se mílovými kroky blíží. Tento recept mi k tomu pomáhej!
Na 4 porce potřebujeme:
- 4 ks kuřecích prsíček
- 250 g bílého smetanového jogurtu
- jemnou mořskou sůl
- špetku mletého pepře
- špetku koření dle chuti (např. kari či garam masala)
- petrželku
- 1 čerstvé vejce
- plátek másla nebo kvalitní olej na opékání
Postup přípravy:
Kuřecí prsní řízky lehce naklepeme, osolíme, opepříme a naložíme do jogurtové marinády. Tu připravíme smícháním jogurtu s vejcem, nasekanou zelenou petrželkou a kořením dle chuti. V marinádě maso necháme uležet do druhého dne. Dobrým proležením řízky získají křehkost a šťavnatost. Před úpravou maso vyjmeme z marinády, osušíme kuchyňským papírem a na grilu nebo grilovací pánvičce opečeme z obou stran.
Můj tip do kuchyně:
Takto naložené maso je možno opékat, smažit i grilovat.
Pokud se rozhodneme maso místo opékání smažit, tak řízky s marinádou obalíme v jemné strouhance, do které můžeme přidat např. lžíci sezamového semínka a poté osmažit na pánvi. V tomto případě marinádu z masa neotíráme.
Nejzdravější způsob je grilování v troubě. Naložené maso vyjmeme z jogurtové marinády, lehce otřeme a na grilovací mřížce při teplotě 190 °C ogrilujeme z obou stran.
Grilovací sezóna je před námi, tak už se těším na všechna další báječná jídla z masa, ryb a zeleniny, která se jedí beze spěchu venku u grilu a nezbude po nich ani mnoho špinavého nádobí.
Už jste letos rozpálili gril? Co a jak nejčastěji grilujete vy?
Dobrou chuť a štíhlé svědomí přeje
Šárka Škachová / www.gurmanka.cz / Kuchařka ze vsi
OT: to snad není možné! Poslední dny na radaru prší kam se podívám, jen nás to míjí. Klidně jen o malinkej kousek, ale mine nás cokoliv jde kolem – jako zrovna teď. nepršelo tu už dva týdny a čtyři dny. Je to vůbec normální, aby se tady před námi vypršela jakákoliv oblačnost a bouřka, která má cestu kolem?
Dede, u nás je to ještě horší.
U nás totéž – tak kde vlastně prší?
Od rána se to kolem nás točí, hřmí, spadlo pět kapek. A Ellie je na tom dneska dost bídně, asi jí nedělá dobře tlak nebo horko. Od čtvrtka bere prášky na Cushinga, asi obsahují diamantový prãšek, jak je to drahé, za dva týdny se uvidí, jestli zaberou ( jestli vůbec zaberou). V úterý jdu na kontrolu s hnátkou, podle toho, jak to bude vypadat, si asi domluvím se známou štěňátko, jestli na konec zimy nebo na pozdní jaro. Moc nevěřím, že se Ellie dožije zimy.
Hlásím že u nás lilo v noci, kolem desáté jedenácté hodně, pak dnes v poledne slejvák a teď znovu, pomalu a zahradnicky.
Jsem ráda a přeji vám, abyste se deště – ne průtrží, záplav a podobných „radostí“ dočkali též.
Nádrže na vodu už máme zas plné 🙂
Šťastní to lidé! 🙂
Ivo, máš hodně těžké časy – teprve teď jsem zjistila, žes přišla o Fleur, máš zlomenou nohu a ještě trápení s Ellie… to je už na jednoho moc.
Myslím na tebe… (hug)
No, připadám si jako v tom vtipu:
Sedlákovi umře nejdřív koza, potom kráva a nakonec i manželka. Zničený sedlák si sedne na mez a běduje: „Panebože, co jsem provedl, že mě takhle trestáš?“ Zjeví se mu pánbůh, škrábe se na bradě a povídá: „Já ti vlastně ani nevím, ty mě prostě tak nějak sereš.“
Ono to tak bohužel bývá, když se sype, tak se sype… též držím palce. Ono nic jiného nezbyde, než to přečkat. Znám to, člověk si připadá hrozně na co sáhne, na co se podívá, vše nazadrmo. Drž se. Bude líp. Určitě.
Tak jsem se rozhodla vyzkoušet recept a byl k večeři. Použila jsem směs kořeni (Garlic&Herbs), kde je kromě česneku snad vše, co má zelené lístky (podobné provencalské směsi +). Toho do čerstvého kefíru asi dvě lžíce + rozšlehané vajíčko. Dobře promíchala, dala do pekáčku a ponořila kusy kuřecích prsíček. Nechala (o občasným obacením) marinovat snad 5 hod.) Přemýšlela jsem, co k tomu a vybrala jsem špetzle. Kupuji si dva druhy, bavorské, to jsou takové malé nočky a pak Blackforest Style, což jsou asi 15cm dlouhé, silnější „špetzlové špagety“. Tyhle druhé jsem použila. Maso jsem vyndala z marinády, dala do cedníku chvilku okapat (neotírala jsem) a pak šoupla pod gril v troubě. Samozřejmě mi bylo líto vylít tu vynikající marinádu, tak jsem ji povařila. Byla hustá, tak jsem ji naředila mlékem. Chuť česneku převládala, ale ostatní koření se krásně snoubilo a kefír dodal skvěle nakyslou chuť.. Když jsem po chvíli maso vytáhla a obracela, ochutnala jsem kousek. Chuťově dobré, ale přišlo mi to přeci jen suché. Tak když obě strany chytly „grilovací vzorek“, dala jsem je do povařené marinády a nechala mírně pobublávat, zatímco jsem vařila špetzle. Mezitím jsem take nakrájela 2 velké cibule na hodně jemno a opražila na oleji do křupava. Zcedila jsem špetzle do misky, zasypala cibulkou, dala klofanec másla a zamíchala. Na talíř jsem dala špetzle, k tomu maso polité omáčkou. Jako přílohu jsem udělala klasický okurkový salát z mých okurek, které mi už na záhoně rodí. Možná se vám zdá, že špetzle k tomu přeci nemohou jít – šly a jak skvěle, dokonce i máčené do omáčky moc chutnaly! Manžel se fakt jen olizoval, mě to také moc chutnalo a maso bylo křehké, ani trochu suché. Manžel mi večeři pochválil na konci (to dělá vždy) a pak ještě asi o hodinu později to zopakoval, jak prý si pochutnal. No zbyla ještě jedna porce od všeho, tak jí může zítra nebo pozítří dorazit. Takže Gurmanko moc děkuji
Maričko, sliny se jen sbíhají, jaks to krásně popsala. To musela být opravdu dobrota, včetně těch špeclí s cibulkou 😀 .
To marinování v jogurtu vyzkouším příští víkend. Mám v mrazáku krásné malé vepřové kotletky bez kostí, libové masíčko jedna radost. Naložím je do jogurtové marinády, upeču je a ze zbylé marinády udělám omáčku na přelití, už se na to těším.
Zrovna jsem dojedla smažené kuřecí stehýnko, které bylo noc naložené v jogurtové marinádě – božská záležitost (rofl) …
Mám rozmrazená vykostěná kuřecí stehna… kampak asi půjdou na noc? Inu, do marinády a zítra je buď opeču jako Marička nebo rovnou zapeču. Už se těším 🙂
Jo a grilovali jsme takové ty syrové grilovací klobásky z Tesca – nebyly sice jako z anglických farmářských trhů, ale i tak byly velmi dobré – se salátem ala Guido a jahodama na závěr to bylo velmi příjemné menu 🙂
Maričko: byla to zajímavá kreace 🙂 Díky za podrobnou zprávu.
Sice mi přijdou špecle jako příloha trochu těžší, ale když to bylo takto udělaná, jistě to nemělo chybu! Špecle si doma vyrábím sama, je to zajímavá a rychlá příloha. Už na ně mám grif. Ve Švýcarsku je to jedna z nejoblíbenějších příloh. Před pár lety jsem tam nemohla natrefit na tu správnou mouku, ale jezdili jsme pro ni do sousedního Německa nebo se vozila z Čech 🙂 Prima letní dny přeji a děkuji.
Negriluju, ale myslím si, že kdybych ty namarinované řízečky narovnala do zapékací misky a ke konci zapékání je ještě zalila bbytkem té marinády (zbyla-li by nějaká) a nechala dopéct, určitě bych nepochybila. Vyzkouším to, určitě přidám ještě česnek, jsem na něj ujetá 😀 .
Kuřecí řízečky často marinuju tak, že si z rozmačkaného česneku, pár kapek octa, mletého zázvoru, soli a pepře udělám takovou hustou kašičku, natřu ji na řízečky, srovnám je na tácel hezky jeden na druhý, šoupnu to do mikroténového pytlíku a do druhého dne do ledničky. Při každém otevření ledničky se vyvalí božská vůně česneku, kterou ani ten mikrotén nezadrží 😀 . Řízečky pak dělám, jak je mi zrovna libo, třeba rychle opečené na pánvi jako minutku, nebo klidně i klasicky smažené v dvojobalu vejce-strouhanka (mouku v tomhle případě nedávám) – mají „silnou“ chuť a třeba v kombinaci s jemnou bramborovou kaší s máslem a mlékem jsou božské.
Vaření je přece nekonečně tvůrčí činnost. Tisíc kuchařů udělá jedno jídlo na tisíc způsobů. Podle chuti, podle rodinné tradice, podle přání toho, pro koho vaří, ze zvědavosti, co to udělá, když do toho dá tentokrát jinou ingredienci, nebo taky podle toho, co třeba zrovna zapomněl koupit. A žádná z těch variant přece není špatně. Všechny recepty jednou vznikly tak, že někdo něco nového vyzkoušel, bylo to dobré a tak nebyl líný to sepsat a doporučit ostatním.
Nejčastěji negriluji vůbec. Ve dvou toho nejsem ctitelem. Leč, můj muž udělal minulou sobotu rozhodnutí a přes mé silné a hlučné námitky vyvlekl gril z garáže a dovlekl na terasu. Tvrdě jsem odmítla se zúčastnit a jeho lákání, nebudeš muset vařit, mě nedojalo, znám to. Všechno připravím a na něho zbyde jen to hrdě plácnout na gril. Takže projekt byl čistě jeho. Nebudu to prodlužovat, nakonec jsem mu dopékala frity na pánvi v kuchyni a on potajmu a dlouho žvýkal tuhé maso. Fiasko zakončil tím, že překvapeně zíral na mastné fleky, které nakapal na šífer na terase. Ty jsou tam dodnes, protože nejdou odstranit.
Omlouvám se, grilování nefandím. Ale přeji dobrou chuť a grilovací pohodu.
Já jsme tenhle způsob nakládání ještě nevyzkoušela, i když je v pořadí 🙂
Je zajímavé, že články o vaření vzbuzují takové vášně (i když ještě horší jsou články o kastracích).
Griluju ráda, ale stejně mám radši ogrilovaný hermelín než maso… já jsme taková málomasožravá 🙂
Tak k tématu – negrilujeme, neb nás to nebaví (rofl) , ale tuto marinádu (nebo jí podobnou) jsem zrovna dělala ve čtvrtek (a samosebou že s vajíčkem!) a vezla jí k Terce (teda i s těma prsama). Prsa krájím na tenké plátky a „smažím“ – minimum oleje (který mi zrovna padne do ruky – olivový či slunečnicový) – na pánvi. A bez otírání, hezky tak, jak to je. A je to vynikající – těch prsíček bylo cca kilo, co jsme nesnědli na obědovečeři (chuckle) si Terka nabalila s sebou na cestu do Merana. Jo – jinak jsme k těm opečeným kouskům měli moc dobrý těstovinový salát (s rajčaty a ochuceným jogurtem solí, kari a česnekem).
A moc se mi líbí komentáře typu „Proč to děláš takto, když JÁ to dělám takto! Tvůj recept jsem sice nikdy nejedla, ale určitě to není tak dobré – zdravé – vhodné – spolu slučitelné (nehodící se škrkněte), jako ten můj!“ … Ovšem, je výjimka, když je v recepisu nějaká, pro danou osobu nejedlá ingredience (tak zrovna mne napadá … rýže?! (rofl) ). Ale pak stačí napsat, že já to dělám takhle, protože mi tohle v tom nešmakuje …
Moc dobrý recept, řízky jsou opravdu krásně křehké! Já přidávám do marinády někdy i česnek, obalím pak v hrubší strouhance z cornflaků a dám zapéct do trouby. Zítra bude zase nejspíš teplý den (i když u nás se teď po mini deštíku citelně ochladilo), tak mám naplánovaný lehký oběd – kotel těstovinového salátu se zeleninou. 🙂
To zní dobře, taky přidám česnek až to bude dělat.
Gurmanko, lákavý způsob přípravy kuřecích prsíček, které my jíme velice často (vlastně maso, které u mě v kuchyni převládá). Ale zkusím místo jogurtu naložit do domácího kefíru, který si dělám. Většinou ten půl litr rovnou vypiji (a pár lžic „si vyžebrá“ Trixie), ale na tenhle recept ho klidně oželím. Já bych dobře rozšlehané vajíčko v marinádě brala, nepřijde mi zbytečné. Představuji si, že během naložení, kdy je marináda v plně tekutém stavu se vše dobré do masa vsákne. Ale pak při tepelné úpravě (jakékoliv) se bílek rychle zatáhne a udělá tenoučkou blánu, která zabrání vytékání šťávy masa a to zůstane šťavnaté a křehké. Myslím, že i proto se do trojobalu používá celé vajíčko, ne jen žloutek.
Jinak my venku negrilujeme. Kdysi dávno, když to pro mne byla novota, jsem si koupila malý venkovní grill na uhlí. Ale pak mi to jen pro nás dva přišlo zbytečně moc práce, obzvláště, když jsme měli známé, kteří naopak venku grillovali často a zvali nás a kdy se venkovní grillování ve velkém vyplatí.
o nakládání masa (mám pocit že nejen kuřecího – ??) do něčeho „kyselomlíkového“ jsem četla už hodněkrát, všichni se shodují na tom, že je pak to maso hodně křehoučké… nějak jsem se k tomu ještě nedostala čičo, taky je pravda že já málokdy vím co budu dělat druhý den, abych měla čas to nechat přes noc naložené – možná bych musela někde ochutnat, abych se dostatečně nadchla 😀
Grilujeme rádi, ale jen, když máme větší společnost, aby stálo za to uvádět do chodu gril – máme klasický, na dřevěné uhlí. O jogurtových marinádách vím, ale nějak jsem je ještě nedělala (wasntme) Nicméně jsem rozhodnutá to zkusit. Bílý jogurt je doma vždycky a bylinky taky mám.
Jen ten gril… ráda bych měla nějaký pro rychlou (!) přípravu jídla tak pro dvě osoby. Na veliký plynový nemám místo… tedy v létě na terase ano, ale co s ním v zimě? Navíc já bych ráda grilovala i v zimě:))
Nemáte někdo dobrou zkušenost s nějakým malým příručním grilem?
leda s eletrickým -teflon nebo s lávovým kamenem…ale ta provedení pro domácnost nejsou nic moc…vypadaj dobře, ale výkonově to maso spíše dusí,stejk se na tom dělá blbě, ale menší a slabší kousky masa to zvládne i zeleninu….
My máme takový ten nejobyčejnější kotlík, jeden na zahradě po našich, jeden doma (ale teď už je ve sklepě, i když jednou dobu jsme na něm grilovali i na balkóně v paneláku, moc se dvím, že na nás nikdo nepřišel, teď už bych to radši nezkoušela).
Jiné příruční grily bohužel neznám, ale doma občas na grilování používáme takovou tu grilovací pánev (s takovým tím jakoby žebrovaným dnem) nebo gril, který je v takové té trojkombinaci vaflovač-toustovač-gril, tu máme úplně obyčejnou a prastarou, od Ety.
Slyšela jsem, že prý jsou dobré tyto grily (nebo grily podobného typu), ale osobní zkušenost s nimi nemám: https://www.tescoma.cz/power-gril-party-time
A tady je jiný podobný: https://www.mall.cz/grily-drevene-uhli/patrol-prenosny-bbq-party-gril
A teď se dívám, že jsou to v tom úplně prvním příspěvku napsala špatně, nemáme „kotlík“, ale „soudek“, něco v tomhle smyslu: https://www.mall.cz/grily-drevene-uhli/patrol-prenosny-bbq-party-gril – prostě takový ten nejobyčejnější, co může být.
Podívej se na karavanové vybavení 😉
Nám stačí menší brácha od tohoto:
https://www.grily.cz/plynove-grily/party-grill-200/
a hned je abendstrandydile ;D
Léta grilujeme na tomto ( koupeno pod jinou značkou)
https://m.bravospotrebice.cz/p/491/bravo-b-4213
Spokojenost, ugriluji na tom oběd pro tři lidi, dávám umýt do myčky.
Děkuju za tipy – koukneme na to:))
Jo, to funguje taky, ale v jednom kempu jsme s tím vyrazili pojistky až na sloupě, tak jsme přešli na plyn 😀
Nj, možná jste nalili moc vody a nebyl vodorovně.
Ba ne, spíš jsme ten večer nebyli sami a kemp neměl jištění na takový odběr
Mě by spíš zajímalo, jestli je to topné těleso nějak chráněné před odkapávající šťávou. Pokud není, tak to musí být jednak cítit a jednak se to pak musí blbě čistit…
Plyn se mi líbí, protože doma ho nemám:))
U elektrických grilů to těleso je holé, no smrdět smrdí každý gril, co si budeme namlouvat. Smrdět nebude asi lávový, nebo keramický nebo kontaktní s plnou grilovací deskou, ale to můžeš rovnou to maso opěct na pánvi.
Těleso stačí otřít, při příštím grilování se případné nečistoty vypálí, když grila nahříváš.
Podle mě je grilování příprava jídla na vysokém žáru. (ostatně v jihoslovanských jazycích se grilovanému řekne „na žare“) Tedy žádných 190, ale začínáme na 300 🙂
Tedy je nutný vysoký výkon, což se snáze dosáhne uhlím nebo plynem, než elektřinou. Já ale kvůli čistotě preferuji elektrické grily. Na doma máme gril WEBER řady 100 (nejmenší z nich) s příkonem 2600 W, což je o 50% více než přímotop na vytápění místnosti. Topné těleso je tak nažhavené, že na něm nic neulpí, případně se to, jak píše Iva, vypálí. Máme ještě menší „stolní“ elektrický gril SEVERIN, který má necelé 2kW, původně do karavanu, ale v kempech nejsou na takovéto odběry dimenzovaní, takže máme do karavanu plynový CAMPINGAZ. Všechny fungují dobře, ale grilovaní není do uzavřených místností. Ten SEVERIN i ten CAMPINGAZ mají pod topným tělesem misku s vodou na odchytání odkapávající mastnoty, ten WEBER funguje jinak. Ale zkušenosti se všemi jsou dobré.
jo a i ten větší a výkonější WEBER má grilovací mřížku cca formátu A4, pro dva lidi akorát, je hned nahřátý, po ugrilování se vypne a žádné dohořívání uhlí 🙂
Díky, to se mi fakt líbí 🙂
ono tě to přejde, až přijede rodina a budeš to dělat po dvou kouscích…. 😉
Tak presne tento maglajz/ no presne,nie-miesto petržlenovej vnete dávame cesnak/ máme v rodine na vyprážané rezne.Sú fakt krehké,šťavnaté,no proste bezvadné.skúsim takto pripraviť rezníky i na grilovanie.Ale ke´d budú takéto horúčavy- u nás okolo 35 st.-k tomu ešte oheň/!!/ Asi budem len dodržiavať pitný režim v tieni.Zdá sa mi to byť jednak optimálne a jednak viac reálne.
Pořád přemýšlím o tom vejci. Snad ještě žloutek, aby se to kuře trochu obarvilo, ale bílek? Který se navíc nakonec setře?
My nakládáme maso (krůtí prsa ale třeba i jehněčí ) do bylinek a oleje. Vtip při grilování libového masa je v objemu. Plátek se vysuší vždycky. Proto grilujeme větší kusy, asi jako velké kuřecí prso, pokud možno bez tenkých okrajů a po ugrilování a krátkém odležení teprve krájíme porce na talíře.
co se bylinek týká, je to co zahrada dala …a já se někdy raději ani neptám, stačí, že je to dobré 😉
Ri
Já nikdy nemám plátek kuřecího masa vysušený. Vtip je v teplotě a ve správném čase úpravy. Čím tenčí plátek, tím kratší úprava při vyšší teplotě 🙂
To zní moc dobře gurmánko, až budeme v létě grilovat, tak to udělám. Já mám recept od Jamie Olivera na Southern fried chicken kde se kuře marinované v podmáslí obalí v mouce s různým kořením a pak smaží, jenom já dávám do trouby místo smažení.
jo, wendulko,tomu se tady říká to americké kuře ala KFC…
Totiž, v tomhle receptu se ty kuřecí části ještě napřed marinují v takovém láku jakoby, svařená voda se solí a cukrem, myslím taky bobkový list a pepř.
S vejcem? Proboha proč? A jogurt smetanový? Na co? Tam jde o jogurtovou kulturu, která účinkuje ne o tučnost.
Hm, proč to pohoršení? Receptů je mnoho, někdy jde o jinou chuť, tradice… Stačí to tak nedělat, netřeba naznačovat autorce receptů, že je… nevzdělaná. Kromě jiného je to nezdvořilé.
Dede: Je to ok 🙂 Diskuze kolem jídla jsou v Čechách vždy velmi vášnivé a kritiků je víc než odborníků 🙂 Psát o grilování v jednom článku se nedá, je to jen jeden z mnoha pohledů na jeden konkrétní recept – spíše bych to definovala jako pohled na jednu z mnoha technik, jak se dá připravit dobrá a jednoduchá marináda. Já osobně preferuji nejčastěji metodu suchého marinování a grilování nepřímou metodou a studeným kouřem – princip BBQ, ale to není téma na veřejnou diskuzi, protože takovou grilovací mašinu doma opravdu každý nemá. Tento recept se může odehrát i na malé grilovací pánvičce a to je to sympatické, co jsem chtěla vyzdvihnout v první řadě 🙂
Ano kdyby mi někdo napsal pod můj recept proč proboha dělám takové blafy, taky by mi bylo líto.
Tím teda nemyslím když někdo napíše, že si jídlo neuvaří protože neradi olivy, kapary, rýži, kuře, italské risoto a tak dále.
An. Jogurt smetanový (pochopitelně s živou kulturou) kupuji vždy – pokud možno ve farmové kvalitě. Na tom mi nepřijde nic divného. A proč proboha vejce? 🙂 Osvědčilo se mi vejce rozšlehat s jogurtem a připravit tak maridnádu pro naložení masa. Když se rozhodnu, že maso budu smažit, dobře na mase drží např. sezam či panko strouhanka atd., navíc se udělá lepší a nadýchanější panáda. Tento recept je výzva vlastní kreativitě. Dá se různě obměňovat koření atd. Kdo chce vejce vynechat, nechť to udělá. Ve výsledku bude mít vždy maso pěkně prokřehlé. Pochopitelně se dá pracovat i s grilem v troubě (ideálně zónovým) nebo grilovací pánvičkou.
Milá Gurmánka,tvoja /a vlastne aj naša rodinná/ marináda je ozaj výborná.Nevedela som,ale už vygúglila to“panko“ struhanka.Pozriem sa po nej.ešte neviem,čo je to „panáda“.A priznám sa,že som lajdák a niekedy do tejto marinády prisypem aj Majzenu a pred vyprážaním už len obalím v struhanke.Získam tak čas a od mojej sestry označenie „prasák“
No – já Maizenu taky přisypávám, hlavně, když připravuju vepřové – mám jistotu, že to maso bude křehké (možná, že si to jenom vsugerovávám). Zatím si nikdo nedovolil se na moje vaření stěžovat (rofl) (rofl) … možná mají strach, že bych se příště na nějaké vyvařování vybodla a nechala bych tuto činnost na stěžovatelovi (chuckle)
Já nakládám kuřecí maso do podmáslí,to vejce je i v té jogurtové marinádě, naprosto zbytečné….pak ho opeču,posypu bylinkami nebo ho v zimě, po vytažení z podmáslí,obalím v okořeněné strouhance a osmažím…na netu se to hojně objevuje jako americké kuřecí plátky ala KFC…do podmáslí nakládám i krůtí..je to potom fakt neskutečně křehoučké…
Jj, vejce je tam zbytečné, jogurt nemusí být smetanový, stačí obyčejný nebo podmáslí.
My takhle nakládáme kuřecí stehenní řízky na řízky – do Hollandie, s trochou soli a česneku (na kilo řízků jeden velký jogurt, dva stroužky česneku a dvě vajíčka), podmáslí jsem ještě nezkoušela, ale mělo by fungovat zhruba asi stejně, že? Do marinády na grilování bych vajíčko nedávala, vlastně ani nevím proč, ale jaksi mi tam nesedí.
aido,mě to s ním chutná víc-s podmáslím, navíc,když to pak nechám jen trochu okapat a obalím to v kořeněné strouhance a dám smažit,udělá to super křupavou kůrčičku…ale i jen lehce osušené a ogrilované, je to moc dobré,já jsm enějak přestala grilované maso kořenit, a když tak jen sůl a pepř a po ugrilování bylinky nebo když kořeněné-tak dipy…a stejně je to maso nejlepší,když má svoji chuť, jen lehce nakopnutou solí a pepřem a u jehněčího,ještě citronem a česnekem…
Přiznám se, že nad tím podmáslím pořád přemýšlím a nakonec jsem si uvědomila, že ho používá Michal-Hugo, když nakládá maso na špízy. Jako koření používá tuším adžiku a ještě něco dalšího, ale co, to si jistá nejsem (snad strouhanou cibuli a česnek?). Musím se ho zeptat, naposledy jsme spolu tyhle špízy dělali před rokem a nějak se mi to vykouřilo z hlavy.
Šárko ty vždycky vaříš skvěle. Ten segedín co jsi mi udělala byl zdaleka nejlepší co jsem kdy měla.
Wendulko, já jsme velice potěšena, že ti tolik chutnal….je to jen o dobrém zelí, to ostatní jde samo 🙂