BTW: Petrželová kletba

Začínám si být jistá, že něco takového doma mám – petrželovou kletbu! Tedy ne, že by na mě někdo namířil kořenem petržele a řekl abrakadabra, ale prostě mi ta potvora kudrnatá nechce růst.

 

 

Petržel (mrcha) kudrnka. Na záhoně nevzešla, v truhlíku sice nechcípla, ale také se nerozrůstá. Ve velkém venkovním květináči to samé. Když si koupím vzrostou v květináči a dám si ji na okno v kuchyni, zežloutne do dvou týdnů. Jinými slovy, musím ji stříhat a zužitkovat velmi rychle, pokud je co zužitkovat. Přitom na tom samém místě udržím třeba citlivku bazalku naživu kolik měsíců – a to i v zimě!

Já vím, neměla bych si stěžovat. Petržel plocholistá, která je v pokrmech dokonce chutnější, mi úspěšně vzešla, roste nikoliv kvapně, ale spolehlivě. Ani s celerem nemám potíže. Ani s rajčaty, ani s rukolou ani… no prostě s ničím, jen s tou pitomou petrželí. Přitom před dvěma lety jsem jí měla tolik, že doteď žiju ze zmražených zásob.

 

Vpravo plocholistá petržel, vlevo rukola, uprostřed měl být řádek kudrnky. Dole zbytek po petrželi z květináče:))

 

Seju, kupuju sazeničky v zahradnictví, v zoufalství kupuju i tu supermarketovou. Přinesu je k nám domů, hezky na ně mluvím, pěknou půdu jim nabídnu… a ony chřadnou, až příležitostně chcípnou. Proč?

Pravda, ještě jsem nezkoušela ji šoupnout prostě do trávy a nechat ji osudu. Možná jí nabízím příliš vymazlené podmínky, kdo ví. Nebo snad někdo zamával směrem k mojí zahradě protipetrželově očarovanou kostí?:))

 

Nečekám, že bych se dnes dobrala nějaké odpovědi, konec konců, na netu je takový povzdech skutečně jen povzdechem:)) A tak se ptám – máte také nějaké rostliny, kterým se u vás z nějakého (ne)známého důvodu nedaří?

 

Takhle vypadá ta petržel někdy od půlky dubna – ale ještě nechcípla… (koupená v zahradnictví)

Aktualizováno: 28.5.2018 — 20:54

76 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mě také vždy zežloutne,chcipne do 4dnů naťová petržel z marketu.Podmínky,i půdu má adekvátní,podle všeobecných rád.Nevíte někdo,proč?Přemrzne,než ji donesu z marketu,nebo ji stříkají nějakou chemikálií?Děkuji za odpovědi.

 2. Mě petržel taky nerostla,jednou jsem semínka zasela na podzim,když jsem ryla záhony a na jaře jsem měla plný záhon krásné petržele od té doby už sejí pouze na podzim a mám vždy krásnou petržel semínka nekupuji nechám jich pár vykvést a pak ty použijí semínka .

 3. A já to mám naopak. Jednu jedinou placatou a plný záhonek kadeřavé 😉
  Od té doby, co nejsou pořádné zimy, což se pozn podle toho, že zem je zmrzlá ještě na Josefa, se nedá petržel vysít v únoru. Tak neklíčí, protože jí to v dubnu už nebaví. 😀
  Každý má nějakou teorii 😉

 4. Tak ani mně petržel neroste a že jsem se o ní několikrát pokoušela na různých slunných, stinných a vše mezi tím místech. Semena nevzešla vůbec, trs koupený v zahradnictví chvilku živořil tenkými lístky a pak zašel. Vzdala jsem to, v obchodě se prodávají nádherné husté trsy obou druhů tak jsem zůstala u nich. Trs propláchnu, co nejvíce otřepu vodu, šoupnu do zazipovacího sáčku, nafouknu a rychle zavřu a dám do lednice . Zbylá vlhkost listy krásně našechrá a takhle mi vydrží krásně čerstvá i několik týdnů. Vždy odtrhnu kolik potřebuji, sáček znovu nafouknu a uložím.

  Zato bazalce se daří báječně. Zrovna včera jsem umixovala skoro 2 litry pesta, otrhala jsem dvě mísy velkých listů. Nasáčkovala jsem ho do mrazáku a poslední porci jsme měli i k večeři – móc se mi povedlo (já ho dělám bajvočko, takže pokaždé vyjde chuťově trošičku jinak).

  1. Jo a libeček je take můj zahradnický sen, kterého jsem se musela po marných pokusech vzdát. Používám ho sice jen do bramboračky, ale bez něj to není to pravé. Mívala jsem sušený z domova, teď když mám štěstí a koupím řapíkový celer na kterém je pár lístků, dávám ty, nebo přidám celerová semínka (ta se tu prodávají jako koření). Holt tu na něj není podnebí a nic s tím nenadělám.

 5. Nejlepší substrát je hromádka prokypřená od krtků a pod ledaco dávám nadrcené skořápky a jiné osvědčené přihnojení.
  Iva by mohla poradit jakou domácí chemii využít.

    1. Dámy děkuju. A to mi utekl (rofl) čáp, který lovil v posekané trávě. Se dvěma psy na vodítku (v parku je zakázáno nechat psy běhat na volno) ne všechno vyjde, jak by člověk chtěl).

 6. He, he, Dede, mně letos nevzešla ani ta plocholistá. Ani mrkev, jejíž semínka byla zakletá do jakési bílé pásky abych nemusela jednotky. A to jsem poctivě zalévala. Ale ona ta vláha halt nejde odspodu.Dnes zase fučí vichřice a při tom je 28°. Horký, suchý vítr a potom má vzejít petržel, rostlina studeného jara.

  1. Alex, ten záhon nesmí vyschnout, musí se zalévat několikrát denně. Mně petržel vzešla normálně, jen ze zalévání, neprší u nás, za květen jen 6 mm.

 7. Na záhone pod barákom sa nič jedlého ani nepokúšam pestovať, je to predsa len verejný priestor a na niečo také je tam príliš „rušno“ (špaky, odpadky, holuby zo strechy, venčenie …). So sesternicou sme tam vyberali len tie najväčšie nezmary z jej záhrady, ale predsa sú rastliny, ktorým sa tam navidomoči nedarí alebo už vykapali. Nedarí sa šalvii, a to bola úplne obyčajná poľná, na mieste, kde som ju vykopala, mala krásne husté trsy a tmavofialovo kvitla. U mňa pod oknom tvorí dlhé, vycivené a bledé cíbiky a nekvitne vôbec, asi proste málo slnka. A úplne mi vykapal čistec byzantský (vlnatý) a to bol tiež odkopok zo záhrady, kde sa rozťahoval a rástol jak burina. A zdá sa, že poslednú zimu neprežili chryzantémy, ani jedna. Zato sa mi podarilo z odrezkov zakoreniť dve hortenzie a z tých mám radosť, darí sa im (len nemám čas ich rozsadiť, tak už sa navzájom trochu utláčajú).

  1. km 11, kolem bytovek je navezený všelijaký binec z jiných staveb, překrytý tenkou vrstvou zeminy, aby na tom vyrostla tráva. Taky jsem se kdysi pokoušela před panelák něco zasadit, nakonec jsem vyryla dvě dost hluboké jámy, kde to bylo krásně vidět. Od našich jsem si dovezla několik kbelíků dobré zeminy, nasypala do těch jam a zasadila dva odkopky šeříku. Ten se chytil, i kvetl, ale nikdy moc nevyrostl.

 8. Tak já se hlásím taky do klubu, letos máme mizerný obě, plocholistou i kudrnku, začíná vzcházet teprve teď, vysetá začátkem dubna. My to máme ještě veselejší, protože když jsme vyseli asi dvanáct řádků zeleniny, tak než jsme to přikryli netkanou textilií, Terka tam zahrabala kost. Takže teď co vzchází rozhodně není v řádku, máme červenou řepu smíchanou s mrkví, do toho kus špenátu, no letos to bude zajímavé… jo a co mi vůbec nejde, je kopr. Vysévám ho do řádků, vysévám ho naširoko, část záhonu jsem mu vylehčila pískem, vyleze, vyroste mizerný tak 10 cm, začne žloutnout, až jako do červena a chcípne. Přitom když se někdy zatoulá semínko do záhonu ke kytkám nebo do pěšinky, tak krásně vyroste až do květu…

  1. Presne tak to skús, podsej ho pod nejakú inú plodinu, čo už trošku podrástla, aby boli malé rastlinky trochu tienené a nespálilo ich. Holý a moc vypletý záhon nemá rád. Inak u nás je kôpor skôr považovaný za plevel, čo sa vysemeňuje sám nedá sa ho zbaviť 😀

   1. Zkusím – ještě mi něco v sáčku zbylo, nasypu ho do okrasného záhonu místo cínií 🙂 jo a kopr jako plevel – to závidím…dneska chci udělat koprovku a musím na trh…

 9. já se vážně moc omlouvám, ale ta fotka „řádek kudrnky“ mě fakt rozesmála (rofl) (rofl) (rofl)

  jinak samozřejmě neporadím s žádným habrem, doma majíc jediný habr pichlákovitý kaktusový 😀

 10. V tom truhlíku ani ty ostatní nevypadají moc šťastně. Možná špatný substrát, viditelně ho je tam málo. A pokud ti na tom řádku nevzešlo víc než ta jedna rostlinka, tak může být problém s klíčivostí nebo jsi tam nasypala něco špatného ( kompost, koupený substrát). Taky bych se koukla, jestli ti tam nerejdí mravenci, ti dovedou zlikvidovat i sadbu košťálovin, brambory a rajčata…

  1. Tam, kde ta petržel nevzešla, to je velký „veletruhlík“, je tam určitě 70 cm zeminy, na vrchu je každoročně vrstva čerstvého substrátu. Truhlík nemá dno, tedy navazuje volně do půdy.
   ten druhý je menší, ale roky předtím mi tam prosperovala jak petržel, tak celer naťový, tak rukola, takže tak málo půdy tam zase není. (taky jsem na jaře přidala vrstvu čerstvého substrátu)
   Mravenci to být mohou, kouknu pořádně… máme jich tu plno.

   1. Dede, pokud kupuješ substrát – je s ním čím dál víc problémů. Přidává se do něj kompost z kompostáren, v něm je “ všechno“, lidi do biopopelnic sypou trávu z rádoby anglických trávníků, aby dosáhli bezplevelnosti, tak to stříkají herbicidy jak šílení. V kompostárně vyrobí kompost za tři měsíce, některé herbicidy zůstanou nerozložené a pak zlikvidují citlivější rostliny, typicky rajčata, papriky, hrášek. A už se mi stalo, že z jednoho pytle jsem naplnila 50 kelímků na přesazení rajčat, polovina to zahnula úplně, zbytek živořil do konce sezóny. A nezáleží moc na značce výrobce, problémy se vyskytly u všech.

    1. Ano, o tomhle problému už jsem taky četla, např. na webu Zahrada. Chce to někde udělat kompost nebo aspoň do kouta postavit kompostér. Trávy je za rok moře, listí na podzim taky, spadaného ovoce může být taky dost, vytrhaný plevel, pokud už nekvete. Než kupovaný substrát, tak radši tohle.

     1. Minulé roky jsem kompost měla, letos ne, protože jsme dělali nový a já tak letos začínám od nuly. Příští rok by to mělo být lepší – tedy pokud bude třeba nějaká ta tráva… zatím roste tak tak – srpnový stav v květnu.

     2. Asi je to tak. Předloni jsem musela vyhodit koupený substrát. Už při otevření pytlů mi přišlo, že je divně cítit, ale přikládala jsem to tomu, že byl v horku uzavřený v těch igelitových pytlích, a spoléhala na to, že to vyvane. Ale když mi v něm začaly skomírat pěkně vzrostlé muškáty, bylo jasné, že je špatný. Vyklopila jsem to z truhlíků, kytky očistila, všechno to i se zbytkem v pytli vyhodila, koupila jsem jinde jiný substrát a všechno bylo OK. Nejhorší je, že to při nákupu člověk nepozná.

      1. Vůbec nejhorší sfinstvo byl substrát koupený v Makru, nějaký německý, prodávaly ho i markety. To snad bylo tím herbicidem napuštěné, v tom zašlo všechno.

     3. Přesadil jsem chřadnoucí Phalaenopsys do nového substrátu pro orchideje. Už nechřadne, bo chípl, stačily čtyři měsíce. (koupil jsem ten sajrajt v Hornbachu, ale jinde to asi lepší nebude). Takže sajrajt i kytka šly do kontejneru.

 11. Tak tos mě, Dede, docela uklidnila. Dtto, i kdybych ji, tu potvoru kudrnatou, prosila na kolenou či kol ní provozovala indiánské oslavné tance, u mě prostě růst nebude! Sousedka, pár metrů vedle, stejná půda, stejné podmínky, se v ní může brodit po kolena.
  Vidím to na tu namířenou začarovanou kost.

 12. Vítej v klubu! Za stejných podmínek někdy vyleze, někdy ne. Někdy přežije, někdy ne. Momentálně jsem ve stavu dva umrlci vyhození, zaseto, stav úplně bez petržele. Bazalku mívám nádhernou, Bimbo kolem ní vždycky projde, ona se rozvoní a on si libuje. Letos zachutnala kosákovi, který vyžírá Majdě zbylou rýži a asi potřeboval změnu. Tak mi polovinu zožral

  1. Kosák si libuje v bazalce? Aby si nepřidal ještě mozzarellu 😀
   U nás jsou kosáci celkem neškodní, ale to hejno špačků, které obývá můj javor… ti jsou zatracenej zlodějskej gang. Před těmi neobstojí nic…

 13. A tak se na kudrnku vykašli, stejnak je lepší ta normální. Ba ani parády víc nenadělá …

  Jinak já se už nenamáhám se sázením těchto bylin – doma mi roste akorát libeček (to je nezmar), asi dobromysl (kdysi jsem to koupila a zapomněla jméno, tak to hňácám do masa) máta v hrnci (protože se mi moc kamarádila s meduňkou a posléze mi rostla jenom mátová meduňka, popřípadě medová máta) a ta bujná meduňka. V hyper super si sem tam koupím bazalku – a tím vším si vystačím. Jo – v mražáku mám ještě nasekanou petrželku ze zahrádky od mamky a medvědí česnek.

  1. Libeček není nezmar, já ho nemohu vypěstovat, za to žlutých rudbekií mám kvanta – ale ty se jako koření nedají použít. Mám zeleninovou zahrádku truhlíkovou a pytlovou.

     1. Libeček kdysi pěstovala mamina u nás na horách. Rostl jí zdatně – dokud ho taťka neposekal 😀 Byly z toho každoroční… vzrušené debaty 😛

    1. Já mám jeden libeček, co už je větší než já a na ten květ budu muset vzít pilku. Druhý je teď asi půlmetrový a nemohla jsem ho udat, tady ho má každý. Teď už je velký na posílání, ale brzy na jaře, až jen vyraší, ho klidně můžu poslat. Myslím, že by se dal i rozdělit, z toho velkého už jsem asi pět odkopků rozdala. Teď bych už žádný kousek neodkopla a je v navážce, kde je navrchu trochu zeminy.
     Kopr neseju do řádků, ale rozhodím mezi patrovou cibuli. A bojuju tam s fialkama, mám je na jaře moc ráda, ale jak ty dokážou okupovat každoý kousek volného místa, to bych dřív nevěřila.

     1. S koprem jsem se vydováděla, když jsme ještě bydleli v Čechách, a to několik roků. Sela jsem jej do řádků, rozhodila mezi řepu, jak jsem to znala u tety. Sela jsem jej na velkou zahradu i malou „příruční“ zahrádku. Sela jsem ho ke zdi i na volné prostranství. Sela jsem ho do míst s ranním sluncem a odpoledním stínem i ranním stínem a odpoledním sluncem. Do omáčky i na nakládání okurek jsem ho každý rok kupovala v Čáslavi na trhu (chuckle)

      1. Já koprovku nejím, takže ho zas tolik nepotřebuju, ale rychlokvašky bez kopru mesmí být.

      1. To víš, že ano. Na hadech mám mail, tak mi prosím pošli adresu, ta cibule už dělá korunky.

 14. Co mám zkušenost, tak petrželce to trvá 6 – 7 týdnů, než vzejde. Pak jsem ji tu měla i přes zimu, schovanou pod sněhem. Teď si kupuju na trhu vzrostlou, a normálně ji zasadím na kraj záhonku. Trošku ji před zasazením rozvolním, podle toho, jak byla v květináčku utemovaná. Ona se docela rozjede, nadělala jsem si do mrazáku kostičky na zimu. Mám tu těžkou kyselou jílovku, a nijak jí to nevadí.

  1. Tečko, tuhle jsem nasela hned, jak se po mrazech oteplilo. Stejně jako tu rukolu vedle a plocholistou na druhé straně. Na rukolu musím vzít kosu, páč mi už kvete – i když jsem králík, nestihla jsem ji jíst, a to ani s příležitostnými dary sousedkám 😀 Jen ta potvora kudrnatá se tam zmohla na tu jednu ubohou rostlinku…

 15. DEDE, pěstujeme kudrnku na balkoně v květináči.
  Docela se jí daří.
  Ale zašla mi pažitka. Prostě uschla. Tu prostě nevypěstujeme ani za nic.

  Na chatě máme malý záhonek kolem plůtku.
  Z jara mi tam vyrostly krásné tulipány a narcisky.
  Teď tam máme kosatce a afrikány.
  Také jsme zasadili azalku a stromkový šeřík.
  Mám z toho velikou radost.

  1. No vidíš – ty máš zakletou pažitku! 😀
   To je fajn, že ti to na chatě tak krásně kvete, viď? Doteď nezapomenu na to okouzlení, když jsem konečně k vlastní zahradě přišla a ono mi tam kde co rostlo, kvetlo plodilo… (angel) Popravdě, jsem tím okouzlená i ten devatenáctý rok, co zahradu máme…

 16. Mamka ji vysévá, ale říká, že vzchází hůř než plocholistá. Taky se mi na záhonu pěstuje hůř. Letos mám bídnou ale i tu plocholistou. Kudrnku asi koupím v květináči a vrazím ji do záhonu- a uvidím 🙂 Loni jsem to udělala s bazalkou a byla pěkná.
  A slimáci mi sežrali afrikány a chlupaté slunečnice, což by obojí mělo slimáky odpuzovat. Letos je všechno trochu jinak :

  1. Na slimáky perfektně funguje lógr. Suším ho z překapávače a míchám se zemí. Slimáci afrikány milují, vloni mi sežrali všechny. Letos je obcházejí uctivým obloukem 😀

   1. Chlupaté slunečnice? To jsou takové ty menší do květináče? 🙂 Mám letos první… (asi tu, co myslíš, pokud jich není víc:))

    1. Jo, nechala jsme dvě i na záhonu a včera jsem jednu z nich- úplně bez listů a oslizlou- házela do popelnice.

   2. Lído, díky za nápad, kávovar taky hezky produkuje lógr 🙂 Zatím je ale u nás takové sucho, že problémy se slimáky ani nezačaly… mám dojem, že letos doháníme jižní Moravu – včera byly tady na severovýchodě Čech poměrně rozsáhlé deště a bouřky – naši vísku minuly naprosto přesně ze severu i z jihu a u nás ani kapka.

 17. Já ji kupuji vzrostlou, mírně ji ostříhám a rozsadím do truhlíku, zeleninové zahrádka nemaje. Když se naseje tak dlouho vzchází, asi tak tři týdny.

  O.T. prosím o pár palečků pro MLP, dneska jde na operaci žlučníku. Prý to není nebezpečné ale v našem věku…

  1. Dneska plánované operace dělají většinou laparoskopicky, ani nebude moc zaštupovanej 🙂 To dá.

  2. Maruško, moc držím palce – oni dnes mají dobré narkózy a potom by mu mělo být významně líp! (h)

  3. Maruško, tvoje polovička už je jistě v pořádku po výkonu, tak mu podržím palce, ať se rychle hojí.

   1. Šel na operaci před polednem, když jsem tam volala před hodinou tak mi řekla sestřička, že je zpět na pokoji a spí. Moc děkuji za palečky, jste taková virtuální rodina.

  4. Taky držím ! Asi už je po zákroku ale i tak je třeba držet. Mně to teprve čeká.Musím. (h)

  1. Sharko, půda v tom veletruhlíku je napůl zahradnický substrát, opravdu lehká a před sezónou, kypřená a hnojená. ostatní rostliny si mlaskají a kudrnka ani nevyklíčí 😛

 18. zkusil bych přimíchat do půdy vápencovou drť. Většina rostlin má vápenec v půdě ráda.

   1. Jo, tím se nic nezkazí.Když to nepomůže petrželi, porosteněco jiného,třeba uzený bůček. (rofl)

     1. No tak se během růstu nebudou moci na zahradě opékat špekáčky a vyroste ,,přírodní“. 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN