HOST DEDENÍKU – Krakonoš: Naše orchideje – vstavač bledý

Vstavač bledý je zajímavý ze dvou důvodů: rozkvétá nejdřív; někdy už koncem března a je to jediný náš zástupce rodu, který kvete bíle, přesněji bíložlutě. Jedná se o v Čechách poměrně vzácnou orchidej, celkem čtyři lokality s malým množstvím nepříliš fotogenických rostlin jsou u Konstantinových lázní, Žlutic, Rovné u Strakonic a poblíž Lázní Bělohrad.

 

Takže pokud se chceme pokochat větším množstvím pěkných rostlin, musíme na Moravu do okolí Zlína a Starého Jičína. A právě posledně jmenovaná destinace je velmi zajímavá, protože kromě vstavače bledého v hojném množství se tam dá najít i jeho kříženec se vstavačem mužským – vstavač Lorezův.

 

Beskydy – pohled z vrcholu Svince k JV

 

Z Prahy se dá autem dojet skoro až na místo. Po D1 to o víkendu celkem jde, za Brnem pak pokračujeme na Prostějov, Olomouc a dále po dálnici na Ostravu a u Bělotína uhneme na čtyřproudovku na Starý Jičín, pak už je to jen coby dvěma kameny dohodil. Cílem je vrchol kopce Svinec.

Z hlavní silnice sjedeme do Starého Jičína, podjedeme hlavní silnici, u motorestu odbočíme doleva na Jičinu, znovu podjedeme hlavní silnici, v Jičině na první křižovatce doleva, přejedeme potok Grasmanku a pokračujeme, nejprve po rovině, potom do kopečka, do Kojetína. Auto necháme, pokud to půjde, v horní části kopce a dál už pěšky po cestě k chatě Svinec, po cyklostezce.

 

Beskydy – pohled z vrcholu Svince na jih

 

V místě, kde se cyklostezka dostává na hřeben se pak otočíme skoro do protisměru a začneme se kochat výhledem na Beskydy a o kousek dál pohledem na zříceninu Starojického hradu, (vzdušnou čarou cca 2,5 km). A pak už: Napravo vidíte… hned pod cestou loučky a křovíčka a spousty běložlutě kvetoucích orchidejí, nalevo vidíte… předhůří Beskyd a když budou elementálové vašemu počínání přízniví (letos ne), červeně kvetoucí vstavač Lorezův. Poblíž styku těch dvou cest směrem na východ jich občas také několik je, ale kvetou o něco později a vzhledem k letošnímu suchu se jejich vegetační období letos nepřekrylo.

 

Beskydy – pohled z vrcholu Svince k JZ

 

Cestou k vrcholu mineme vodárenské dílo; jde o oplocený vrt, sloužící nejspíš k monitoringu podzemních vod a zásobování Kojetína a chaty Svinec pitnou vodou, která je zde, díky vápencovému podloží, velmi chutná, viz Oční studánka, která na severním úpatí kopce vyvěrá v hojném množství, (kolem 1 l/s).

Cestou k vrcholu mineme několik louček se vstavači bledými; jsou jich tu stovky a některé kousky opravdu výstavní a když budeme mít štěstí, postarají se nám o doprovod desítky otakárků fenyklových. Na vrcholu je křížek a lavičky, lákající k posezení a rozhledu; na sever Oderské vrchy, na západ Hranická cementárna a okolí, na jih Radhošťské Beskydy a na východ Nový Jičín a přilehlé lesy a kopce.

 

Vstavač bledý

 

Vstavač bledý, jak už bylo řečeno, rozkvétá jako první z našich orchidejí. Rostlina má mastně se lesknoucí hezky zelené listy, květenství může dorůst do výšky až 30 cm a délky kolem 10 cm; květy rozkvétají odspodu, ale rychle za sebou, takže rostlina, pokud není extrémní sucho, rozkvete všemi květy najednou. Barva květů je běložlutá, občas nepatrně do zelena, horní a boční okvětní lístky jsou spojeny v jakousi přilbu. Spodní pysk je poměrně masivní a vypouklý.

 

Vstavač bledý

 

Křížence vstavače bledého a vstavače mužského (v tomto případě vstavače mužského znamenaného, protože v. mužský pravý roste jen na malé části západních Čech) poznáte snadno: barva květů je nachová a habitus rostliny, včetně teček na dolní části lodyhy patří vstavači mužskému, ale tvar a uspořádání květů vstavači bledému.

 

Vstavač mužský

 

Oba druhy jsou velice dekorativní, ale, stejně, jako většina našich orchidejí, odmítají růst ,,doma“! Semena nevyklíčí, (pokud ano, byl by to zázrak a na první zelený list budete čekat 3 – 5 let a teprve za dalších několik let se dočkáte květů), přesazená rostlina sice doma dokvete, ale pak zvadne, uschne a zanikne.

 

Vstavač Lorezův

 

No a pokud zjistíte, že máte žízeň a zásoby pitiva došly, doporučuji Oční studánku. Údajně léčivý pramen s výborně chutnající studenou a zaručeně konzumovatelnou vodou vytéká z několika nerezových trubek na severním úpatí Svince a z Jičiny k němu vede poměrně sjízdná cesta. Vývěr je upraven jako poutní místo s posezením a kapličkou, v okolí jsou bohaté porosty česneku medvědího.

 

Pohled na Starojický hrad ze Svince

 

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:31

18 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. U nás už skoro dvě hodiny občas zaprší – úžasné! Půda na odhalených místech vypadá mokrá 😛
  Hurá! (rain)

  Jak jste na tom vy? Třeba neuschneme… (wave)

  1. Jak už jsem říkala, u nás hoďku pršelo včera – ale dnes už nejsou ani kaluže a je jak v prádelně. Ale ráno bylo takové, jaké mám ráda – plno rosy v trávě. A hrách po tom dešti přímo povyskočil!

   1. Nám se zatím jakýkoliv déšť vyhýbal, tak si tu v pracovně pod střešním oknem radostně poslouchám to bubnování – a vzduch je hned dýchatelnější 🙂

  1. Stavba květu je typická, i když ty naše mají, až na jedinou výjimku, (střevičník pantoflíček), květy menší, než ty tropické. Ale počkejte až se sem dostanou květy prstnatců. 😀

   1. Krakonoši, tady rostly takové bílé a říkalo se jim vemeník. Jsou to také orchideje? Úžasně voněly ale co se neseká a nepase tak nejsou k nalezení.

    1. Ano a u nás rostou dva druhy. Drobnější vemeník dvoulistý a vzácnější, ale mohutnější vemeník zelenavý. Poznají se podle polohy prašníkových pouzder v květu: Vemeník dvoulistý je má rovnoběžné, vemeník zelenavý postavené šikmo, takže ústí ostruhy je širší. Oba druhy se občas zkříží, vznikne vemeník zvrhlý a ten je mohutný, dorůstá až 50 cm a boční okvětní lístky jsou plachtovitě široké. Vemeníky voní, protože v ostruze mají nektar, ale na ten dosáhnou jem motýli s velmi dlouhým sosákem, jako např. dlouhozobka svízelová, to je takový motýlí kolibřík, občas je vidět na petuniích, jak saje za letu.

 2. Tolik krásy kolem nás – jenom se umět dívat. Opravdu moc hezké fotky – nejen kytek, ale i Beskyd. A ten hrad, ten je jak namalovaný, ten se taky povedl.

  Ale jestli se chcete podívat, jak to vypadá na jihu Jižní Moravy na začátku května, tož tady – taky toho tady kvete požehnaně, i když na orchideje jsem zatím narazila jen v květinářství. Ale nemusíme mít všecko, že. Jo a včera na nás byl svatý Petr milostivý a poslal hodinový déšť – aspoň něco, i když by to chtělo každý den až do konce května.
  http://yga.rajce.idnes.cz/2018_Zacatek_kvetna/

  1. Vím, jentaktak jsem ujel; byl jsem pod Javořinou v NPR Porážky a hezky mi to umylo auto, pršet přestalo až v Brně.

  2. Ze Svince je to na hrad vzdušnou čarou 2,5 km daleko. Foceno teleobjektivem 40 – 150/2,8 pro MFT, což odpovídá 80 – 300/2,8 pro FF.

  3. Ano nádherné fotky, ty výhledy na Beskydy jsou úžasné. I orchideje jsou zajímavé, jak to ví, že je někdo přesadil a odmítnou žít

   1. Skoro všechny jsou závislé na mykorhyze. Pokud orchidej přesadíte, uhyne podhoubí, které bylo vyrýpnutím narušeno a následně i kytka, které začnou chybět podhoubím dodávané živiny.

 3. Krakonoši, to musel být moc pěknej výlet! Kytky se mi líbí, zaujalo mě, že aspoň jedu z lokalit mám pod nosem (Lázně Bělohrad)
  Fotky máš tradičně moc pěkné.
  Poslouchej, neroste něco zajímavého z našich orchidejí i tady u nás, výš v Podkrkonoší? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN