BTW: Do plavek!

Jak přecházela zima, Berryin už tak bujný kožich houstl a prodlužoval se. Je pravda, že psině v podstatě nemohlo být zima, ale velká legrace to taky nebyla. Ani mě ani ji nebavilo průběžné odvětvování, které platilo pro každou vycházku v lese, následované obtížným vyčesáváním menších přírodnin doma.

 

 

Dospěla jsem k názoru, že s tím musíme něco udělat, a to něco by neměl být můj každoroční taneček s kadeřnickými nůžkami, které jsem si právě kvůli Berry pořídila. Nůžkami jsem totiž běžně stříhala jen dlouhé rousy pod břichem a v zadním mezinoží (tedy spodničky:)) a to tak dvakrát, třikrát za rok – loni to bylo naposledy v říjnu. Jenže jak Berry postupuje spondylóza páteře, má potíže se v extrémně hustém kožichu i oklepat, hlavně, když má chlupy vlhké. Mokrá v zimě už být nesmí – a jak to naší undatře chybí.

 

Beruška před stříháním aneb hledej obojek!:))

 

Konec března je období, kdy obvykle i Berry „pustí chlup“ a já jí začínám vyčesávat zimní srst. Je to naprosto nekonečné, poslední vyčešu obvykle někdy začátkem srpna, aby za měsíc už zase začal kožich houstnout. Je to vždycky drsná práce, protože Berry se nerada češe, a kromě hlasitých protestů má při akci tendenci zdrhat.

 

Paničko, fakt musím?:))

 

Nicméně letos měla Berry kožich rekordní hustoty a už zase slušné délky. Vzpomněla jsem si na fotku její prababičky, která kdesi na nějaké výstavě zvítězila ve věku veteránů – a ta měla v oblasti hrudníku srst až na zem. Tehdy jsem si radostnou naivitou řekla, že tak vypadá jen srst psa česaného na výstavy a pustila to z hlavy. A ejhle, Berry bude za týden osm a její kožich by tu prababičku nezapřel!

 

Berry zvědavá

 

A tak jsem se rozhodla nechat Berry ostříhat. Dostala jsem tip na psí salón v Jaroměři, paní zněla mile a nedivila se, že chci z medvěda vystříhat zpátky německého ovčáka. Když jsem tam přijela, tak mě příjemně překvapilo, že Berry nemusí být na žádném stole – paní natahala po vyhřívané podlaze prostěradla a dohodly jsme se na tom, že je třeba Berry šetřit kvůli bolavým zádům – tedy střídat polohy, co šlo, dělat v leže a dělat pauzy.

 

Na půli cesty aneb léf!:))

 

Po obhlédnutí stavu kožichu bylo uznáno, že pes je vyčesávaný (fakt!:)), ale kožich je opravdu velmi hustý a dlouhý. Takže paní začala na tom nejtěžším – na Berryině zadku. Ten totiž měla naše psina odjakživa velkolepý, připomínající krinolínu paní kněžny a běžné spodničky měla Berry tak dlouhé, že jí nikdy nebyly vidět ani paty. Když ovšem byla paní s hřebeny, prořezávacími hrabkami a prostříhavacími nůžkami (či jak se tomu říká) ještě po 45 minutách stále jen na Berryině levé kýtě, tak jsem do toho vstoupila – tímto tempem by toho psa stříhala dva dny!

 

Už nejdu!:))

 

A dohodly jsme se, že uděláme to, co jsme původně neplánovaly – větší a problematičtější (tedy zadní:)) část Berušky (s výjimkou srsti na hřbetu) prostě vezme strojkem nakrátko. Nešlo mi o krásu, šlo mi o účelnost pro psa, kterého trvale bolí záda. Ono ani tohle vůbec nešlo snadno! To se musely střídat hřebeny, vyčesávat a vyčesávat, a teprve pak se do srsti zakousnul strojek – který se vzápětí mírně udávil, takže paní dál vyčesávala a stříhala, a zarovnávala a vyčesávala… to vše skoro tři hodiny, aniž by se ještě sáhlo na přední část tou dobou už hodně netrpělivé fenky.

 

Poslední úpravy…:))

 

Tam jsme se dohodly, že Berry bude ostříhaná „na lva“ – tedy přední část psa, kde byl kožich snesitelné hustoty se prostříhá a zkrátí tak, jak jsme původně plánovaly na psa celého. Takže zase prořezávací hrabky, hřebeny, prostříhávací nůžky, normální nůžky, až přišlo na konečnou úpravu chlupů kolem uší a pacek.

 

Beruška nahatá:))

 

Skoro čtyři hodiny, a to v tom nebylo žádné flákání! Tedy kromě jedné desetiminutové čůrací procházky, kterou jsem Berry uplácela, aby to všechno vydržela. Co mě potěšilo byl fakt, že ač si tohle martýrium Berry užila poprvé, vůbec nic proti té paní neměla a nechala se zavolat i venku, když jí byly na denním světle doupravovány vylezlé nesrovnalosti. Paní zase ocenila Berušku – přestože psina ze sebe po dobu stříhání vyluzovala široký repertoár zvuků, ani jednou, ani maličko nezavrčela, natož aby se ohnala!:))

 

Berry radostně z potoka vylézající:))

 

Paní mě prosila, ať Berry tak dva týdny nikomu neukazuju, že je chudák holka vzadu skoro nahatá. No, nic jsem neslíbila a ukazuju vám ji už teď. A víte proč? Protože Berry se úžasně ulevilo. Je jak holka, ze které svlékli zimní kožich a najednou může běhat jen v tričku a kraťasech! Ukázalo se, že není tlustá (jak jsem se trochu obávala) a že její skutečná záď má správné proporce vlka klusáka:))

 

Beruščina klusácká záď

 

A víte, co bylo nejlepší? Že si včera vlezla do potoka a hned, jak vylezla, se okamžitě oklepala a jak byla spokojená! Takže tady máte Berušku v nedbalkách…:)))

 

A jedna radostná Ari:))

Aktualizováno: 3.4.2018 — 21:24

53 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuju všem za milé komentáře! 🙂 Byla jsem včera v Praze a přijela pozdě večer, nestíhala jsem odpovídat. Berry mává svojí medvědí packou (teď je vidět, že pod chlupy nebyla žádná třasořitka:)) a vzkazuje, abyste se taky nechali ostříhat, že je to báječné! 😀

  1. Já jdu na stříhání zítra (emo) a protože nemám ani ořechové ani cibulové slupky, tak vyzkouším hennu. A jaro může vypuknout! I když to vypadá, že vypukne rovnou léto (whew)

 2. Prve jsem zapomněla popřád úspěšně „odšroubování“ JaněBa – tak dělám dodatečně a věřím, že se operace vydařila.

 3. Berry fotečky jsem viděla už na facebooku a moc se mi letní sestřih líbil, už bude venku tepleji a zbavit se tolika chlupů nadbytečných je určitě příjemné.

 4. To jsem ráda, že mám krátkosrstého psa! 🙂 I když, Denis má tzv. přechodovou srst mezi dlouhou a krátkou, ač v PP má zapsanou krátkou. Hlavně se ale nemusí nijak upravovat, to jsme šťastní oba! (chuckle) On akce typu vyčesávání nebo utírání nemá moc rád a popochází u nich, já za ním s hadrem či kartáčem. Čtyři hodiny, to by měla Beruška dostat medaili Za trpělivost! Výsledek ale opravdu stojí za to, je z ní fešanda! (clap) Nehledě na tu úlevu! Nevzala sis, Dede, její srst – to by byl svetr! 🙂

 5. Mně se Beruška líbi „jako méďa“ v hustém kožich i „na lehko v letním“ 🙂 Ale vzhledem k jejím zádům plně chápu, že to odlehčení uvítala a hned se ji poskakovalo radostněji. A což teprve ve vodě – no já bych si asi také moc nezaplavala, kdybych (dobrovolně) vlezla do vody plně oblečená. Takže u psů je to asi stejné jako u basketablistů, kteří (prý)trénují v lyžašekých botách, aby pak při zápase „odlehčeně“ skákali na síť. Nikdy jsem žádného psa nestříhala (zato manžela od začátku našeho manželství :)). Ale představila jsem si, že to asi u psa není tak snadné, jak by se zdálo. Lidské vlasy můžete hřebenem „postavit kolmo“ k hlavě a zastříhnout délku, jak je třeba (nebo i položit na zcela opačnou stranu). To asi u psí srsti nejde, psa by to zřejmě bolelo – nebo ne? A i kdyby to šlo, tak takhle „hřeben po hřebenu“ ostříhat huňatou Barušku to by bylo na celý den či déle 🙂 A Dede opravdu už uběhlo osm let od fotky kde máš v náručí to krásné chundelaté štěně ? Neuvěřitelné !

 6. Tak milá Dede! Pročetla a koukla se na fotky už ráno, ale díky Tobě, jak jsi mne inspirovala vrhla jsem se na Ajvi a celou jsem ji doupravila, až mě rozbolela záda. Byla sice celá nafrněná (strašně nerada se upravuje), ale na odpolední prochajdě ve 20°C říkala, že to nebyl zase TAK špatný nápad. Tak jsem ji ujistila, že je to díky Tobě a Berušce, že jste mne inspirovali a to co jsem odkládala mnoho dní, vymlouvajíc se na počasí nebo na svátky, tak jsem sfoukla dnes 😉 .
  Přemýšlela jsem i nad tím, že když se Beruška už otřepe v rotaci, je to docela pokrok. Možná, že na tu její páteř, tak obrovská, hustá hmota chlupů a navíc ještě nasáknutá vodou, tak to musel být pro Berušku masakr. Třeba bude i líp!!!

 7. Berušce to náhodou sluší a nejdůležitější je, že je jí dobře. (h)
  My máme paní stříhačovou jen pro Jeníčka. Nestříháme na Krasavu ale aby jí bylo pohodlně.Závidím JM, mají Pitrýska a to je neocenitelné. (h)
  Conču stříhá Pája neb uvažujeme s další výstavou. Nechce se mi ale co kdyby nedjbože se se mnou něco stalo,Pája by pak pokračovala se správně oceněným psem.

 8. NO a dámy my jsme s Terinou před rokem absolvovaly třía půlhodinové trimování – pouze špičkami prstů, žádný trimovák, žádná pilka na železo, pěkně poctivě chlup po chlupu! Změnila jsem chlupodravkyni, protože Terka má už tak dost nekvalitní srst na knírače, o nějaké hrubosti si můžeme nechat jenom zdát, a bývalá paní upravovačka si to asi dost zjednodušovala, ne ještě nejela mašinkou na kůži, ale srst se zhoršovala stříhání od stříhání a za tři roky jsme měly doma šedivého kudrnatého pudla…Teď ji rok dáváme dohromady, trimujeme co 4 měsíce a je to znát, srst je výrazně kvalitnější, sice to není to co jsem byla zvyklá před dvaceti lety, černé dráty na hřbetě že by se o ně člověk popíchal,ale prý je to obecně u malých kníračů trend – z pracovního minimálně údržbového psa na společenské plemeno s jemnější bohatší srstí, samozřejmě náročnější na údržbu… no rozhodně má Terina víc druhů šampónů a kondicionérů než já, a určitě víc hřebenů, kartáčů a přípravků na podporu barvy srsti… Jo a Berýšce to moc sluší! Samozřejmě Arince taky, ale černí psi jsou pro mne víc srdcová záležitost…

 9. Berry to ohromně sluší. Vnučka teď nechala ostříhat dlouhosrsté kocoury, vůbec jsem netušila, že se také nechávají stříhat.

 10. Moc to Berušce sluší!! Střih na vlčáka je úžasný.A je fajn, že se jí ulevilo a koupel jí už zase těší 🙂
  U nás též australák Teddy prošel kadeřnictvím, ale pouze domácím. Už tu srst málem tahal za sebou a dle na tlapkách měl chlupy jako ti chovní holubi….

 11. Beruška je trpělivá a statečná, čtyři hodiny u kadeřníka to já bych už vrčela 🙂 Sluší jí to a hlavně ta úleva pro záda.

 12. Berušce to moc sluší.
  Určitě se jí ulevilo i na její nemocná záda.
  Jak ráda bych také shodila kožich.
  Ale mám jen ten tukový a ten se shazuje moc těžko.

   1. Ale houby! Od pátka do pondělka přes kilo dole a to jsem skoro nevylezl z postele! (rofl) A hladovku jsem rozhodně nedržel.

    1. Krakonoši, vaše příspěvky jsou víc než trapné – buď se vytahujete, jak výhodně nakupujete a následně přeprodáváte a nebo se chlubíte, jaký jste postelový přeborník. Myslím, že jste si spletl fórum, tady vám nikdo nebude plácat po rameni a omdlévat obdivem.

     1. Ivčo, myslím si že tady trochu provokuje a dělají mu dobře negativní odezvy. Vybodni se na to !

      1. Maruško,také si to myslím, navíc je prokazatelné, že muži po onemocnění srdce nepodávají žádné olympijské výkony a když tak zobou modrásky. :-))Poté, budiž jim země lehká. Jinak přeji tomu pánovi jen vše dobré.

       1. Hihihi, pobavily jste mne, milé dámy. Ale když chcete raději platit za blbnutí ve fitku, budiž vám přáno. (rofl) A Viagru opravdu nepotřebuji a ještě hodně dlouho potřebovat nebudu.

        1. Ona prý ani každému nepomáhá. Hlavně když si nemůže vzpomenout na co si ji koupil.

        2. No, my jsme vás ani tak nechtěly pobavit, jako spíš zarazit ty nejapné komentáře často úplně mimo téma. Ale to se asi nepodaří, někteří jedinci mají hroší kůži. Pište o kytičkách, motýlech nebo co rád fotíte a ušetřete nás hloupých výlevů. Vy rozhodně hloupý nejste, tak proč ze sebe hlupáka děláte? Nebo se mýlím?

        3. Krakonoši, za fitko platit nemusím. Stačí mi pracovně třináct km na kole __ půl trasy do kopce. A dobrovolně, jsem důchodkyně,ale zůstala jsem na poště. Někdo tu práci dělat musí.

         1. Uctivý k zemisklon, ale také platí, že čím víc vůl táhne, tím víc se mu nakládá. Takže Váš přístup je naprosto chybný a jen pomáhá prodlužovat agonii spolku padlých holek jménem Česká pošta. A pro ty ostatní: Několika vědeckými pracemi je naprosto pregnantně prokázáno, že kvalitní a bohatý sexuální život, zejména, když je provozován s chutí a radostí, je nejlepší prevence proti Alzheimerovi a věkovému chátrání všeho druhu. A také se obávám, že důchod poštovní doručovatelky rozhodně k odchodu z práce nemotivuje.

          1. Krakonoši, nejsem odkázána jen na svůj důchod, což je už tedy moje soukromá věc. Dokážete si třeba představit, že mne ta práce baví?

          2. Janino, nechte ho být, on si tady jen „tahá tričko“ a má radost, když někoho vytočí. Osobně bych chtěla vidět chlapa, který není nějak fatálně nemocný (nebo narcis nebo nějaký fanatický sportovec), aby se chlubil tím, že zhubnul kilo, to leda blázen nebo podsírač (nejlíp jediný mužský v ženském kolektivu). Vy jste tady asi kratší dobu, tak ho neznáte, on je takový furt.
           Osobně jsem si ho přestala všímat po té aféře s jeho umírající „milovanou“ ženou, kdy tady dělal všemožné ciráty, všechny jsme ho litovaly, a pak si snad do 14 dní našel novou (viz vedlejší vlákno).

          3. Janino nedokáže, jeho baví akorát melouchy. A za sebe mohu napsat, že od této chvíle si sedím na rukách a přestávám reagovat na příspěvky tohoto exota.

          4. P.S. a je mi dost líto, že zde není možné podobné týpky bloknout. Ať si otravuje někde jinde.

          5. Oni by ho rychle vypoklonkovali, ale Dede je holt hodná.

          6. No, právě to by potřeboval! Párkrát někde zablokovat a piš si ta svoje moudra třeba na kandelábr.

          7. No, ono bude možná stačit, když ho budeme totálně ignorovat, pak se odprejskne sám.
           Netuším, co některé lidi baví na tom programově štvát lidi jiné, asi holt nějaký divný koníček čičo.

 13. Tak si tak říkám – zlatý kočky! Ladynka se češe ráda, Damián také, ostatní to nepotřebují. Sice chlupy pouští, ale když je češu, nic z nich nevyčešu. Jen pár chloupků, které vypadají docela bezvýznamně. Ovšem jednou za 3 dny uklidit musím, protože jinak by tu byly všude chuchvalce. Tak je to asi ze mě!
  Dneska jsem šla na ranní procházku – vyhodit odpadky a plasty a koupit si noviny. Chodit musím, díky dlouhodobému ležení mám atrofované svaly na nohách a ťapu jak chromajzl. Už pár dnů pozoruji černobílou kočičku, která tu probíhá pod okny a v parku. Dneska jsem jí viděla sedět u protějšího paneláku. Je kouzelná. Má černou hlavičku, bílou náprsenku a dlouhatánské bílé vousky. A je hodně chundelatá. Nevypadá zanedbaně, někdo jí tam dal do výklenku, kudy vede teplo z výměníku zespoda bedničku se senem a asi dostane i něco najíst, protože je to taková kulička. Došla jsem k ní na vzdálenost asi metru, pak už byla nejistá, tak jsem jí nechtěla rušit. Ale už vím, že máme strávníka na zbytky těch mých zmlsanců.

  1. Karolínko já si myslím, že budete mít spíš strávníka doma.
   CD je ve střehu.

  2. CD sice ve střehu je, ale nás už je tu dost. Vešla by se k nám sice půlka útulku, ale někdo je také musí uživit. Z budoucího minidůchodu to tak veselé nebude.

    1. Čičina je krásná a nevypadá podvyživeně ani zanedbaně. Jediný důvod proč ji odlovit je kastrace. Ale kdoví, třeba už to někdo udělal nebo někomu utekla a kastrovaná je…… evidentně jí nikdo neubližuje, před lidmi neprchá, takže když přežila ty mrazy teď už jí bude veseleji.

  3. Spíš je důležité, jestli je kočička kastrovaná, aby tam za chvíli místo jedné kočičky nebyla pořádná nadílka.
   Jinak s česáním koček to mám podobné. Dlouhosrstého Filípka češu a vždycky je to pořádný chuchvalec. Celkem to snáší, než začne být nerudný, tak ho vždycky stačím dostatečně prokartáčovat, jen ocas mu občas trochu plstnatí a nechce si na něm moc nechat sáhnout, tak na to musím vždycky trochu lstí. Ostatní krátkosrsťáky nečešu, protože i když silně pouští chlupy, hřeben i kartáč tou jejich hladkou rovnou srstí jen projede a nic se nezachytí.
   Karolíno, přeju úspěšnou rekonvalescenci.

    1. Mám furminátor. Na dlouhosrstého funguje skvěle, z hladkosrstých krátkosrstých nevyčeše nic, jen projede.

  4. Taková u nás pobíhala venku loni na podzim. Žeby si vyrazila na výlet za lepším?

 14. Berušce Berrušce to moc sluší a jak se jí ulevilo, když už nemusí nosit to kožušisko!
  Taky se chystám vystříhat z tvora podobného tomu kartáčovému válci na čištění silnic svoji Stelinku, to bude komedie (sweat)

 15. Ještě poznámka pro Matyldu – prý lidé nechávají běžně stříhat kavalíry a prý komplet:))
  Jinak o pár zahrad vedle stříhacího domku byla v zahradě dvě zuřivě štěkající bouřková mračna – prý flanderští bouvieři 😀 Tak ty jsem viděla prvně v životě… Beruška se jim nelíbila a oni se nelíbili jí – po delším čase jsem viděla, jak zježila chlupy po celé délce páteře – vypadala taky jako černý mrak, ale s čírem! 😀

  1. Oni jsou to poměrně velmi dobří hlídači. Také se mi líbí, ale odradila mne jejich povaha. Jsou pro mne příliš tvrdí. Raději tvrdohlavý medvídek

  2. Švagrová nechala ostříhat svého kavalíra komplet a byl prostě divnej… já potřebuju pejsky jen trochu upravit a většinu z toho zvládnu sama, přistřihnout okraje oušek, zastřihnout „kalhotky“ na zadku a rousy na packách ještě dokážu 🙂 Pokud nezvládám, obracím se s důvěrou na Ernestovu kadeřnici- Ygo, nenapadlo tě, jestli by paní T. nedokázala přistřihnout i majitelky? 🙂

   1. Já myslím, že by to zvládla – jenom bychom si musely vybrat, jestli na knírače, pudla, jorkšíra … (rofl) (rofl)

 16. Jak Berry chápu – všechno tohle zažívám s Ernestem, akorát teda on je třetinový (necelých patnáct kilo). Když jsem ho nechala po zimně ostříhat, tak vypadal jako kluk v kraťasích (rofl) . A jak jsem si blahořečila, že už je bez dlouhých chlupů v okamžiku, kdy mi zajel do bažiny letněného rybníka! Myslím, že v zimní srťové kondici by z něj ani nevylezl, natož došel ten kilometr domů (rofl) – takhle si vlezl do sousedního rybníka, kde voda byla, a nejhorší hnusy nechal odplavit (doma jsem z něj vymyla ještě lopatu bahna, ovšem z Brůčky taky, i když ta tam vlezla jen po kotníčky).

  Berrušce to moc sluší a zadek má jako modelka! Vypadá to, že služeb paní psí kadeřnice budete využívat častěji. Těmto dámám ruky pozlatit až po ramena. Například naše nepřekonatelná Hanka XIII. mi z tasmánského čerta vždy vystřihne knírače – teda korače (rofl) (rofl)

  1. P.s. – po přečtení nadpisu jsem se lekla, že se i tady bude mluvit o hubnutí!! (chuckle)

  2. Ygo, umím si představit to bahnité nadělení! Ještěže už byl Ernie za ostříhaného junáka:))
   Berry s tím kožichem už ani do vody nelezla. bylo mi jí líto, vím, jak vodu od malička miluje. Takže když jsem ji viděla včera radostně hupsnout do potoka a zaplavat si v hloubce nad jezem, tak jsem měla radost s ní 🙂 A jak říkám, hned jak vylezla z vody se snadno oklepala a běžela dál (inlove)

 17. Tak o česání by Mařka mohla psát romány…. Jak ji týrám, jak ji otravuji a bolím. Vyčesat se dá prakticky pouze na čerstvě vyluxovaném koberci, to je její pomsta. I tak je to vždycky problematické a nejen že zdrhá, ale i chňape. O čtyřech hodinách stříhání si můžeme nechat zdát. A jak by to potřebovala!

  1. Inko, chápu, o čem mluvíš – s tím česáním 🙂 A paní střihačka by s tebou asi taky souhlasila, protože když se mi snažila najít poměr, jak moc je Beruščin kožich „hrozný“, tak se zamyslela a řekla – no, jako berňák nebo novofudlák! Stříhala prý psy obou těchto plemen, tak ví. Mimochodem ten bernský taky skončil „na lva“, protože byl stříhaný kvůli nějakým kožním potížím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN