BTW: Veselé Velikonoce

Milí čtenáři, přeju vám krásné Velikonoce prožité přesně takovým způsobem, po jakém toužíte.

 

 

 

Ať už doma, při barvení vajíček, vaření a pečení a následné konzumaci vyrobených dobrot, nebo někde venku na výletě v pořád ještě spíš předjarní než jarní přírodě. A vám, kteří Velikonoce prožíváte v souladu s křesťanskou tradicí přeju srdce plné naděje a radosti z oslavy vzkříšení Ježíše Krista.

Nastává jaro a příští týden to prý už poznáme – dokonce i u nás, kdo nejsme v teplejších oblastech naší země. Užijte si všech příslibů jara a duchovní obnovy… a sem tam si sem přijďte počíst:))

A o čem si můžeme povídat – pokud najdeme čas na internet? Témat je přehršel!

Tak třeba co vaříte – jestlipak někdo z vás skutečně našel čerstvé kopřivy do nádivky?

Jak se vám povedlo barvení vajíček – barvíte přírodně nebo zkoušíte kupované potravinářské barvy?

Kam pojedete na výlet nebo na návštěvu? Už otvírají i hrady a zámky!

Zkrátka: jak se máte a co děláte?:))

 

Aktualizováno: 31.3.2018 — 21:49

99 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. barvily jsme s Alenkou na Beaveru asi 40 vajec v cibulových slupkách, některá jsme ovázaly slupkami v gáze a ta byla mramorová, aby byla fest ovbarvená,přidaly jsme trochu sypaného černého ruského čaje…byla nádherná…pokud mám za každého koledníka rok mládí zpět, tak je mi tak lehce pod 40 😀

 2. U nás jsme se o Velikonocích nenudili.

  V pátek dopoledne na nákup a po obědě jsme šli upravit velikonočně – jarně hroby. Bylo hezky a nenapadlo to jenom nás.

  Sobota probíhala ve znamení pečení nádivky ( peču obrovský pekáč ) a mazanců.

  V neděli přijeli mladí a byli ptáčci. Připravovala jsem jich 7. Jinak to bylo moc fajn, povídali jsme o svatbě a plánovali, co a jak.

  A v pondělí jsem zavelela, že konečně odpočíváme.
  A šli jsme na oběd do pizzerie na výbornou pizzu a sklenku výborného toskánského vína.

 3. V Americe je velikonoční normální pracovní den, „pomlázka“ není jejich zvyk, takže mě manžel ani nikdo jiný „neomladil“ 🙂

  Vrátila jsem se ze zahradnictví, chtěla jsem sazenice koupit včas, dokud mají bohatý výběr, později už to pak bývají povadlé, seschlé zbytky. Dovezla jsem si sazenice paprik (sladkých i pálivých), rajčat, okurek, bazalky, kopru a spoustu oranžových afrikánů (miluji je, zkusím letos znovu, loni mi povětšině zašly, asi proto, že v malých sazenicích tak dlouho chodily hrabat kočky až je umořily). A navíc nádherné velké trsy aloe vera (šťavnaté listy dobře 10cm široké) – ty jsem koupila rovnou tři, dva si nechám, jeden dám švagrové. Vše nechám chvíli otužit a trochu zesílit a někdy příští týden to půjde do země. Už mě začínají svrbět prsty 🙂

  1. Jé, Mariçko, já také mám ráda afrikány v jakékoliv podobě. Ale nejvíce ty vysoké, oranžové, které jsou vhodné i k řezu do vázy.

  2. Jé Maričko, ty se máš! Tak na tohle já si ještě počkám. Mně zatím musí stačit, že půda pomalu rozmrzá (dnes ráno zase mrzlo).

 4. Tak dnes jsem to měla s tanečkem i s básničkou,MLP dostal pytlík s vejci a zajíčkem. Navštívila nás spousta dětí z vísky,vejce stačila a pokroutky taky. Zbytek dorazí časem přednosta.Ještě jdeme na prochajdu, doufáme, že bude bezlidno. Přeji krásný zbytek svátečního dne. (h)

 5. Hm, já dostala našleháno hned čtyřkrát 😀 -dva synové a dva vnuci. Kromě vajíček a čokoládových zajíců dostali taky oběd jehněčí, nádivku, pak taky beránka a mazanec. A teď čekáme návštěvu na kafe a buchtu (coffee)

 6. tak jsem včera přece jen zkusila, že nabarvím aspoň dvě vajíčka pro Zdendu, podle čísi zdejší rady v hypermanganu (prý budou krásně červená), ten doma normálně mám… no, co se obarvilo pak pod vodou zase slezlo, málem to rozpustilo skořápku a jsou bělejší než předtím (byla světle hnědá)

  dala jsem ho moc??? nebo jsem do toho už neměla dávat ocet, jak jsem byla zvyklá na ustálení barvy??? že já blbec jsem nekoupila OVO 😀 😀

    1. Bedo, ocet jako ustalovač dobrý,ale asi jinde… proto se Inka diví dvěma otazníkama, že jsi ho tam narvala….protože z textilu se třeba hypermanganové skvrny odstraňují octem….

  1. hlavně ,že máš doma instantní kafe, stačí vejce navlhčit,obalit v suchým rozpustným kafi a nechat být,pak rozleštit ubrouskem-s kousíčkem sádla nebo másla – stačí mít malinko mastnej ubrousek,ne moc,abys to nerozpatlala všude,žádnej ocet….

   1. jo vidíš, kafe mě vůbec nenapadlo, to by možná šlo… ty myslíš obalit????????????? jenom tak suchým kafem?? takže ne do „nálevu“????

    hihi, je po Velikonocích, ale tohle snad ještě i zkusím – jinak jsem dospěla k tomu, že u mě asi zůstane u chemie (teda v cibuli umím udělat nádherný, jenom holt nemám kde nabrat dost slupek)

    1. máš namočená vejce.-teda skořápky, takže se to kafe na to přichytne a víc se do té skořápky zažere,než roztok,víš jak bys musela silnej roztok vyrobit? I kvůli dvěma vajcům? Hodně, proto to obalení mokrejch vajec v suchým instantním kafi….

 7. Hi, hi 😀 , tak to u nás na ulici je veselo až,až. Tlupa koledníků od sousedů od naproti po vášnivém honění svých sestřenic po různých schovkách (pocházejí ze Slovácka), nasedla pod vedení souseda na kola a všichni se svorně vydali na cesty do lesů.
  A před chvílí jsem pozorovala omladinu od sousedů od vedle. Sjeli se všichni brantranci a sestřenice, dospělí jim poschovávali čokoládová a barvená vajíčka po zahradě a mládež nadšeně hledala, kde jim zajíc nechal pomlázku. To bylo našeného jekotu, když našli. Trochu mě připomínali houbaře (chuckle) . Slůňo svítí, sice trochu fouká, ale to se nedá srovnat s tou hrůzou, co byla včera. Já se nadopovala Aulinem (tentokrát mě chytila ke všemu ještě bedra) a jdu na prochajdu s Ajvi Waiki a Evi (clap) .

 8. U nás je poklidné slunečné dopoledne, kočičáci byli vypuštěni na lodžii, kde blbnou na škrabadle a vysoké dřevěné rohové polici. V protějším domě stoupá spotřeba cigaret, protože se chodí dívat na naší smečku jak tam dovádí – Cecilka prohání Damiána po polici a naopak, Melíšek si hraje s myškami, které si tam včera nanosil a Lady? Ta prostě zdobí, natáčí kočku různými částmi ke sluníčku a tváří se nonšalantně. Nebýt toho chudáka psa, který štěká celé dny, tak je tu ticho jako v kapli. Nevím, zda je sám doma nebo štěká i v přítomnosti páníčků, ale je to docela nepříjemné. A navíc je mi ho líto. A to bylo keců když jsem řekla, že tu budou bydlet se mnou kočky. To prý bude smrad na celý dům…… no, dneska nikdo ani netuší, že tu nějaké kočky jsou, zato psi tu vyjí a štěkají celý den.

  1. a proč jsi to vykládala? Že máš kočky? U nás v baráku to ví jen 3 lidi,paní ,co má 2 kočky a holky-kámošky, co mají doma taky zvěřinec, ale jinej- rybičky,morčata,psy….

   1. Představ si, že jsem se sem stěhovala. S kočkami v přenoskách. Odpoledne! Takže opravdu utajit 4 přenosky nešlo. Než jsme je vytahali z auta šlo okolo aspoň 5 sousedů. Když se mě přišel zeptat předseda SVJ, tak mu mám říct, že blbě viděli?

 9. Hezké pomlázkové ráno! My jsme dostaly s Ajvinkou od pánečka našupáno mou velkou vařečkou, ozdobenou pentlí :* , prý abychom mu „neuschly“. Ajvi mu vařečku sebrala a běhala s ní po pokoji, pentle vesele vlála, my se smáli.
  Venku sice svítí slunce, ale stále dost fouká a je zima. Jestli ven, tak snad až poobědě.

  1. Já dostala našupáno v zámecké zahradě rostlým proutkem – bylo to docela romantické, navíc svítí sluníčko a vypadá to na hezký den (sun)

   1. No jo, někdo dostává naplácáno vlastním kuchyňským nářadím a někdo prutem ze zámeckého parku. Holt to je ta modrá krev.

  2. Alex, pokud Ajvinka tu vařečku hbitě nepřekousla (to by se stalo u nás:)), tak jste úspěšně splnili požadavky Velikonoc a můžete vyrazit na výlet 🙂

   Taky všechny zdravím a přeju krásnej den! Martin odjel, Andy s rodinou ještě nepřijel, je čas na kávu a výlet se psima. 🙂

   Jak se všichni máte a co děláte? (inlove)

    1. Tady to samé. Zřejmě mi v tomto týdnu vyletí cholesterol 🙁
     Začínám vajíčkovým chlebem, jaké se kdysi prodávaly v mlíčňácích 🙁

     1. Zajímavé je to, že loni pár děcek přišlo. Ale je to rok od roku slabší. Bydlíme tu osmnáctým rokem, první dva tři roky bylo koledníků spousta, pak začala synkova generace odrůstat a mladší už zcela propadli internetu a sociálním sítím.

      1. Mně nikdy vajíčka nezbyla, když pak přišly malé děti, už jsem měla jen čokoládová, těm to nevadilo. Ale vždycky přišlo pár větších kluků, u nich ta vajíčka byla snad věcí prestiže. Dnas přišli jen 3.

        1. U nás také nikdo. Takže jsem se nemusel na chvilku oblékat, otvírat a říkat: Velikonoce neslavíme, (slavili jsme, ale úplně jinak), vajíčka nemáme a peníze také ne. 😀

          1. nene, ty nepočítám, přišli i místní…

     2. Tak jsem večer mluvila s paní sousedkou, přišla se mě zeptat, kolik u mě bylo koledníků, že jindy jí to nestačí a tentokrát přišli dva. A že si stěžovala i snacha, co bydlí v Kolíně ve velkém paneláku (54 bytů) a že nepřišel nikdo. A dneska ráno zase mluvila se svým ynovcem z Moravy, a tam že letos taky mrtvo. Možná to udělalo to čtyřdenní volno, rodiny raději někam vyrazily na větší víkend. No, já s vajíčky končím.

   1. No, pro mě přišly Velikonoce letos příliš brzy, musím ještě dotáhnout svoje daňové přiznání. (tmi) A pak je odeslat přes pitomou datovou schránku. Ještě jsem to nedělala, to zas bude! Štve mě, že mě stát pořád něčím obtěžuje! Vrrr..
    Takže jsem letos žádné vejce nebarvila a dětem ze sousedství jsem udělala radost vajíčky čokoládovými (možná větší než sebekrásnějšími kraslicemi 🙂 ). Ale nádivka bude, ta je u nás tradičně v pondělí. Za chvíli jdeme s Denisem ven, je tam frišno a fouká, tak znovu do zimní bundy a s čelenkou přes uši!
    Hezké Velikonoční pondělí všem! (f)

     1. Díky ti,Ivo, za důvěru. Zatím se mi úspěšně daří prokrastinovat. No co, zítra je taky den! 😀

      1. Dělám melouchy, takže s berňákem nekomunikuji. Co si vydělám, je jen a jen moje a nemusím se zlobit s žádným papírováním. 🙂

   2. Uklízíme, taháme stoly, židle, obrazy… 🙂
    Ještě se musí umýt okna a.. asi tisíc věcí 😛 Ale hlavně pověsit ty obrazy – mám po našich pár velkých olejů, které jsme neměli pověšené, teď už tomu nic nebrání (krom toho, že se budou věšet na panel (devil) .

    1. Tedy Zano, vy jste „velikonoční úklid“ vzali opravdu zgruntu 🙂 Ale ta radost, až bude vše hotovo a vy se budete moci kochat celkovým výsledkem a koukat na obrazy po rodičích. Držím palce, přeji pevné nervy a sílu a hlavně to neodstonejte !

 10. Krásné Velikonoce všem vespolek 🙂
  Je to milé nakouknout sem k Dede a dozvědět se jak se kdo má a co dělá (inlove)
  YGO fotka s ušlechtilým profilem nemá chybu (rofl) a ty sněženky … krása, právě tak i Mariččiny kraslice.
  Tak hodně pohody a brzké uzdravení marodům.

 11. Krásné barevné a veselé Velikonoce přeju.

  Tak nádivku jsem upekla a je neskonale dobrá, nádherně nadýchaná (bodejť, sníh z pěti vajec se musí nějak projevit). Z zeleného býlí tam přišla poslední hrstička medvědího česneku z mražáku, hrstička špiček kopřivy (ta potvora se nám už vesele zelení na dvorku, ale já ji moc v nádivce nemusím) a hrstička mateřídoušky (nebo co to bylo – taky mi to roste za domem). Posílala jsem dvě velké porce Jendovým rodičům do Lanžhota a ted po večeři zbyl na kotchanku jeden malý podílek na vytření huby (rofl) – tož asi chutnala aj Jeníkovi.

  Mazanec ani nic sladkého jsem nepekla – Jeníkovi se zvýšila cukrovka, tož radši se sladkým doma ani neexperimentuju (i když jinak peču taky pro Lanžhotské, ale dneska jsem je ošidila – předevčírem byly ovesné lívanečky s domácí marmeládou a dnes jim Jeník koupil mazance).

  Vajíčka jsem tentokrát barvila v klasické OVO barvě – červené a modré a docela dobře barva chytla (až jsem se divila – ty pytlíky jsou už aspoň pět roků staré, protože normálně barvím vařením ve slupkách, ale letos se mi jich nějak nedostávalo). Jelikož žádné koledníky neočekávám, tak asi budu zítra patlat vaječný salát nebo pomazánku (nevadí, obé máme rádi).

    1. Křivatců je u nás několik druhů, tenhle se jmenuje k. český, mnohem běžnější křivatec luční kvete až později. Kandíky na Medníku budou nejdřív za týden a v Letohradě tak za 14 dní. A někdy po 20 dubnu rozkvete orchidejová plantáž na Svinci u Starého Jičína.

      1. Vyfoceno mám už dávno a příští pátek bude prý něco na zvířetníku. Já to tam osobně nedávám, protože chtějí registraci a toho se ode mne nikdo nikdy nedočká, své soukromí si chráním.

       1. Zkuste http://www.burle.blog.cz A o tomto víkendu už pokvetou kandíky v Letohradě v zámeckém parku, vřele doporučuji, je to kousek od náměstí a výborné fotky se tam bez problémů dají udělat i mobilem. (Kromě spousty kandíků tam mají a řadu dalších jarních kvítek, klokana a ukecané jihoamerické papouchy.) Na náměstí je dobrá hospoda a výborná cukrárna s točenou zmrzlinou.

 12. zdravím a přeju krásný den! U nás je taky vichr hroznej, ale zase rozfoukal ranní pošmournost, tak se to snažím brát optimisticky (když už nám v lese nespadla na hlavu žádná větev).
  Nakonec jsem nádivku dělala, za zelené tam byla zelená cibulka, čerstvá petrželka (z obchodu) a z mrazáku celerová nať.
  Vajíčka jsem barvila v gelových barvách z Tesca a bylo to skvělé. Jednak jsem je mohla uvařit správně podle receptu, takže se snadno loupou. Druhak to nemůže pokazit ani někdo jako já! 😛 A třeťak jsem měla jen hnědá vejce a některá byla dokonce skvrnitá a protože ty barvy chytají skvrnitě od přirozenosti, tak je výsledek moc pěknej. Jinak jsem každoročně barvila v cibuli, jenže letos jsem si zapomněla šetřit slupky a kupovat a loupat tolik cibule když teď nebude doma ani Martin mi přišlo zbytečné. Doporučuju pro práci s dětmi – navíc se ta barva dá umýt z nábytku i z pokožky:))

  1. Tak tedy poprvé jsem letos barvila v cibuli podle pana Cuketky, odmaštěná a opláchnutá vajíčka, slupky s octem, a prvních 5 vajíček vypadá jak nemocné lupénkou.To se mi ještě nestalo. Takže mi příští týden vajíčka polezou i ušima. Zkouším druhou dávku, uvidím.

   1. Já jsem patla a loni mi slupky barvily asi jako letos tobě. Tak jsem koupila ty gelové barvy a jak říkám, prima výsledek i na flekatých vajíčkách 🙂

    1. Já se po těch gelových barvách příště kouknu, nikdy jsem barvy nekupovala, a teď toho je mraky.

    1. Já právě dřív taky, občas to udělalo nějakou mapu, ale to se dalo zakrýt. Tak jsem si letos řekla, že to udělám podle odborníků. No, nevyšlo to, ale druhá várka je kupodivu dobrá, tak jsem přihodila ještě 4 rovnou z komory, ty už jsou slabší, ale pořád to jde. Naštěstí. Jinak bych musela zítra ráno někam odjet.

     1. Já barvím vajíčka jen v cibulových slupkách. Ale každé vajíčko obalím slupkama a zamotám buď do staré záclony nebo punčocháčů (v nejhorším do gázy),převážu nití a dám do studené vody s trochou octa. Normálně uvařím a nechám v té vodě stát aspoň hodinu. Vajíčka jsou krásně mramorovaná. Když je už venku nějaký lísteček (což letos není)nebo kytka, před obalením slupkama je na vajíčko přilepím hustou cukrovou vodou 😀 Třeba fialky pustí i trochu fialové barvy. Jo ale vajíčka musí být bílá.

      1. Já jsem to takhle taky dělávala, akorát mě štvalo, že to převázání nebo stažení bylo vždycky vidět. Ale né to mramorování slupkami, čistě jen do barvy.

    2. přesně a pro sichr do toho ještě přihazuju trochu černého sypaného čaje…jsou krásná,žádné plísňové skvrny, ale kde, jsme je chtěly strakaté,tak jsou,díky lupínkům a gáze….a také je rovnoou v těch slupkách vaříme, žádné namáčení po uvaření…a bez octa…

   2. Tak barvit slupkami z cibule jsem zkoušela jednou kdysi dávno. Ani to nebylo na Velikonoce, ale jen tak ze zvědavosti, jestli to půjde. Vůbec to nebarvilo, asi jsem měla slupek málo. Předloni jsem si začala barvit vlasy svařenými zelenými slupkami pecanových ořechů. Je to velice přirozená brava, jsem tím nadšená a dělám to stále (sklenice vody svařených slupek mám v lednici). Když jsem pak v létě nakládala okurky a později dělala kysané zelí, najednou jsem loupala hromadu cibulí. Tak jsem slupky vždy povařila v troše vody. Nechala do rána louhovk, slupky vyhodila, vodu dala do lednice. Pak jsem do ní přidala a svařila další slupky a stale opakovala. Tím jsem získala silný cibulový koncentrát, ve kterém si teď take máčím vlasy (střídám s ořechem). Je to take hezký odstín, nazlátlá hnědá. Zkusit v něm obarvit vajíčka mě nějak nenapadlo, ale možná je – zase jen ze zvědavosti – zkusím, až si v odvaru budu příště máčet vlasy 🙂

    Přeji krásné svátky, u nás je blankytná obloha,sluníčko, teplo. Ráno jsem vysoko na obloze slyšet rorýsi(ale viděla z nich jen tečky). Takže už jsou „v naší čtvrti“,jestli jsou mezi nimi i ti z našeho komína uvidím buď později, nebo zítra.

     1. Děkuju za pochvaly (i Jaha výše)a tak jen dodám, že se „chlubím cizím peřím“, vzorky nejsou z hlavy, ale kopírované z různých obrázků. Malovat voskem a postupně barvit nás tu už druhým rokem učí česká kamarádka (z Brna), kterou to naučila její maminka (prý skvělá malérka). Kam se hrabou moje kraslice na ty kamarádčiny ! Mě se při detailech třese ruka, tak musím vzorek hodně zjednodušit. Sice mě to dost deprimuje, ale budu se paličatě snažit vylepši 🙂

    1. Maričko, copak kraslice máš moc krásné, ale mě spíš fascinuje tvoje odvaha, s jakou si přírodně barvíš vlasy!! Fakt to tak funguje? Ode mne máš jedničku – za odvahu i šikovnost 🙂 Radši si nepředstavuju, jak bych s takovým pokusem dopadla já 😀

     1. Ty zelené slupky z ořechů opravdu fungují, ale není to stálá barva, musí se to po nějaké době zopakovat. Takhle mi to poradila babička, mamka neviděla ráda, když jsem jako mladá experimentovala s chemickými barvami.

      1. Děvčata, já mám otázku, jak se to barvení prakticky provádí? To se ten odvar naleje na hlavu a už je to obarvené? Nebo se to leje opakovaně? Nebo se vlasy máčí v lavoru?

       1. Vlasy se máčí v lavoru a pak se to nechá zaschnout. Při dalším mytí je dobré to zopakovat.

     2. Dede, děkuji „za jedničku“. No napoprvé jsem tu odvahu musela troche hledat, ale já jednak tam moc mezi lidi nechodím, takže „zděsit se mně“ mohl akorát manžel. Navíc při dneších všemožných odstínech vlasů co se nosí, bych rozhodně nijak nešokovala, ať by barva vyšla jakákoliv.

      Takže pro Olčavu. Děám to tak jak napsala Tečka. Mám hodně krátké vlasy, takže nevím jak a hlavně jak dlouho by tahle přírodní barva držela na delších (a hustších) vlasech. Na mých drží skvěle nějméně měsíc, když ji použiji přímo z čerstvých slupek vydržé klidně měsíce dva. Jenže čerstvé slupky nemohu mít celý rok, tak pokud jsou, dělám si vodu do zásoby, která už ale nebarví zdaleka tak jako čerstvá a obnovuji tak po měsíci (vlasy mi rostou hrozně pomalu, barva neodroste, spíše se postupně smyje. Takže jak mi začnou šediny prokukovat, obarvím). Nevím čím to je, že „barvivost vyprchá“. Postupuji takto. Slupky zaleji co nejméně vodou, nechám do druhého dne za studena louhovat, pak krátce povařím a zase nechám den, dva louhovat. Potom sleji a buď rovnou použiji, teď tedy používám vodu uloženou v lednici (kupodivu se nekaží, neplesnivý). Na moje vlasy stačí tak hrnek, dva tekutiny. Přihřeji ji, naleji do plechového umyvadla (glazůru obarví), navléknu gum. rukavice a vodou si chvilku polévám vlasy. Pak je hodně mokré obalím kusem látky (tu pak vyperu a používám opakovně), nasadím volnou igelit. čepičku (takovou tu co myslím používají kadeřnice) a nechám asi 10 min. na hlavě. Pak spláchnu a teprve pak vlasy umyji šampónem. Hotovo. Já jsem s touhle barvou velice spokojená, nejen proto, že je bez chemie, ale opravdu vypadá velmi přirozeně, neuměle.

      Štáva přímo z čerstvých lupek při jejich zpracování barví šííleně. Když měla loni na pozdim přiletět angl. návštěva, dva dny před tím jsem použila čerstvé slupky (abych byla jó fešanda). Na odkrajování slupek z ořechů jsem měla chirurgické rukavice, ale běda, když jsem je sundala prsty a dlaně byly hnědé jako kůže od bot. Do druhého dne barva ještě ztmavla a žádný použitý sebedrsnější prostředek ji nesmyl. Při vyzvedávání hostů na letišti jsem proto rovnou vysvětlila, „co se mi stalo“, protože se celou dobu návštěvy (deset dnů) museli hosté na moje nehezké ruce koukat. Byly takové ještě další týden, než barva začala blednout.

      1. Maričko, Tečko děkuju moc. Až budou slupky z ořechů, tak to zkusím. Případně ze lupek z cibule, předpokládám, že postup je stejný.

       1. Olčavo, nevím, jestli i silný koncentrát ze slupek dokáže „přebarvit šediny“ to jsem nikdy nezkusila. Já si před dvěma roky prvně ořechem přebarvila vlasy, které byly „sůl a pepř“ (ta sůl převládala). Tenkrát barva chytla okamžitě a skvěle. Od té doby jsem si už hlavu nenechala zešedivět, ale jen to přebarvení podle potřeby udržuji (obnovuji)a právě občas vyměním ořech za cibuli. Třeba tu některá má z cibulí „na šediny“ větší zkušenost.

        Ale upozornění. Maminka byla celý život umělá blondýna a kdysi dávno měla hodně slupek a napadlo ji je zužitkovat tak, že si jimi spláchla umyté vlasy. A výsledek – byla brčálově zelená! Naštěstí měla kadeřinici přes ulici, tak k ní běžela a té se podařilo maminku celkem úspěšně zachárnit a do „její blond“ to ještě pár přelivů trvalo. Takže bych cibuli rozhodně prvně nezkoušela na vlasy předtím odbarvené kysličníkem !

         1. Naší Janě zezelenaly odbarvené vlasy po návštěvě kamarádky v Praze. Jela jsem ji vyzvednout k autobusu a když vylezla tak jsem koukala jak puk a ptala co dělala s vlasy. Prý si je tam jen umyla.

 13. Přeji všem krásné Velikonoce. (h)
  U nás včera nádherně, dnes však 5st. a větřisko až hanba.
  Vejce jsem nabarvila včera večer barvičkami ze sáčku, nechtělo se mi patlaámo,patlámo se špenátem a tak různě. Jinak mám osvědčenou letitým používáním krásně nachovou a to v hypermenganu, stačí trošinka a barvička jak lusk. Kurkumu jsem taky dělala, jen kari se neosvědčilo na hnědá vajíčka, zeleň bývala špenátová. Vařila jsem na zelený čtvrtek listový špenát a k tomu bramborové knedlíky polité cibulkou na sádle. Dnes byla brigáda u rybářů, takže oběd bude pozdní, mám nachystaný obrovský steak z horního stehna z krůty, k tomu brambory opečené na čtvrtky, jako dezert malinový dortík.
  Z Luhačovic jsem se vrátila krásně vylázňovaná, psice mně málem umordovaly láskou a netrpělivým očekáváním pořádné prochajdy, přání jsem jim hned splnila. Conny prohnala zajíce a vrátila se, Jeníček jí nadávala.

  1. Jenny, to je prima, že se láznění povedlo a dovedu si představit tu radost zvěře (i přednosty:)), když ses vrátila! (inlove)
   jestli Conny prohnala zajíce a vrátila se, tak je hodná holka! 😀
   Co kočky?

   1. Kočindy stály ukázněně v řadě neb mé odjíždění a návraty už znají dobře,dokonce se Čita ani neuráží
    ale vítá. Miuška se mi usadila večer na klíně a Čitka za krkem. 🙂 (cat) (cat)

 14. Většinu dotazů jsem zodpověděla už včera, takže jen všem přeju pěkné Velikonoce!

 15. Tady je krásně, láká mě to ven.
  Zatím jsem se tu lehce vztekala nad mazanečky, dělám tvarohové, nekynuté, a tři kočičí záškodníky jsem měla neustále za patami. Vonělo jim máslo a tvaroh.
  Až se dopečou, jdu na vajíčka. Budu barvit zase jen v cibuli, protože mám jen hnědá. Tetokrát to vylepším podle pana Cuketky, jak sem dala Alex odkaz.
  Mám bílé obtisky, takové trochu laděné do škrábaných kraslic, a vypadá to moc hezky.
  Uvidím, kolik zítra přijde koledníků, když má být ošklivo. Chodí sem roky i kluci z vedlejších malých vesniček.

   1. No je to tvarohové těsto, kynuté mazance já nerada,klidně dám někam recept. Je to tvaroh, máslo, cukr, mouka a prdopeč, do toho zamíchat co kdo rád. Já dávám máčené rozinky i s rumem, nasekamé vlašáky a plátky mandlí. Udělat bochánek, potřít vajíčkem, posypat mandlemi a navrch drobenku.

    1. To je stejné těsto jako vánoční štola. U nás se tenhle bochan dělával na Vánoce i na Velikonoce. Výborná věc. Na rozdíl od klasické vánočky nebo mazance příjemně vlhký.

     1. Když já si odpírám vlastně skoro všechno sladké, takže si recepis ukládám až pro nájezdníky 🙂
      Se mnou je potíž, že jak kupovaným koláčkům a jiným sladkostem celkem snadno odolám, tak jak si něco upeču sama, mám tendenci toho sežrat moc 😛 Tak se radši nepokouším 🙂

     2. Já nevím, štolu jsem nikdy nepekla, a pokud jsem ochutnala kupovanou, byla příšerně sladká.
      Sestra z tohohle těsta dělá i vánočky, já je vzdala poté, co se mi jednou né rozpadly, ale vyloženě roztekly a já to těsto chytala na druhý plech. Takže od té doby jsou na Vánoce i Velikonoce bochánky.
      Dělám na plech čtyři malé, už jsem jeden snědla, druhý dostala paní sousedka a jeden půjde určitě do mrazáku, až bude chuť na sladké.

      1. Tak jsem se odhodlala upéct mazanec. Těsto od oka, místo rozinek višně, je v troubě. Zatím vypadá dobře, jaký bude po dopečení, se uvidí 😉

      2. Jo, kupovaná štola je strašně sladká. Někdy bývá ještě potažená marcipánem a to je pak už úplný cukrový koncentrát, to taky nemám ráda. Ale tenhle bochan z tvarohového těsta máma dělávala jen minimálně sladký, dokonce ho po upečení ani nesypávala cukrem. Sladké v tom vlastně bylo jen to, co do toho zamíchala, tedy třeba rozinky, kandovaná kůra, sekané fíky, alginátové kuličky nebo kousky čokolády.

       1. Přesně jak píšeš, ta štola byla jen o sladkém, jinak jalová. Ale mám pocit, že ta, co jsem ochutnala byla z kynutého těsta. Já do toho tvarohového těsta trochu cukru dávám, navíc žmolenka je taky sladká, nikdy to necukruju.

 16. Tak předně Bimbo donesl chcíp, který plně naplňuje naše Velikonoce.
  Vajíčka jsem letos nebarvila, ale nalepila na sněhově bílá peříčka z perliček. Náš věnec z břízy, břečťanu a kočiček s těma vajíčkama, který Kačka ještě před slehnutím uvila, je velmi okatý a líbgí se. Kopřivy a ani venkovní kudrnku či jiné bylinky jsme letos v nádivce neměli

 17. Trocha pro odlehčení.
  Za papežem přijde výprava jezuitských archeologů vyslaných do Svaté země a tváří se dost rozpačitě.
  P:Tak co je, našli jste Boží hrob?
  A:Ano Otče, ten jsme beze vší pochybnosti našli a nezvratně identifikovali.
  P:Ale to je báječné, zmíním to v poselství Urbi at Orbi.
  A:Asi bych s tím počkal, je v něm kostra…..

  1. Ježíš Kristus už se na zvlčilé lidstvo nemohl dívat a vrátil se do hrobu, aby měl klid. A ono bác, našli ho archeologové. Chudák, malá. (rofl)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN