MATYLDOVINY: Ukradená hodina

No ano, měla bych být korektní a říct „změnili nám čas“, ale obávám se, že to zdaleka nevystihuje mé rozpoložení. Po letech jsem se totiž stala člověkem, který vstává dost brzy ráno. Tudíž mi to fakt vadí.

 

 

Pomineme to, proč vstávám ve čtvrt na šest, abych byla ve čtvrt na sedm v práci. No dobře, je to kvůli psům, abych měla i v zimě odpoledne dost času jít s nimi ven za světla. Mám tu možnost si pracovní dobu takhle posunout, tak jsem to udělala (v nepsích dobách by mě k tomu nikdo nedonutil).

V neděli po změně času jsem zmatená jak včela. Zkoušela jsem se změně času přizpůsobit hned, zkoušela jsem ji ignorovat, ale nic z toho nefunguje. Jsem prostě časově vykolejená a celý den mě udivuje, kolik je hodin, když to mé vnitřní hodiny obvykle zhruba vědí. V pracovní den je to ještě horší.

Vstát v podstatě ve čtvrt na pět a z ničeho nic do tmy je za trest. Psi nechápou, proč lezu z postele tak brzy a Karamelka vehementně naznačuje, že jestli nemůžu spát, vleze mi pod duchnu a bude zahřívat nohy tak dlouho, dokud znovu neusnu. Ježiš, jak strašně moc bych chtěla! Ten, kdo změnu času vymyslel, musel trpět ranní nespavostí nebo vstávání v tuhle nekřesťanskou hodinu v životě nezkusil! Protože jestli vstávám v půl osmé nebo v půl deváté je mi celkem šumák.

Záchvat nadšení se nekonal ani u Adelíny, která mi spala vedle polštáře, vrněla a mžourala, proč si pakuju oblečení a jdu někam pryč – takhle v noci!

Mám za sebou pracovní den. Nějak jsem ho přežila a zřejmě jsem toho moc nepokazila. Jenže večer odpadnu odepsaná jak žádost. Takže mi změna času neukradla nic z pracovní doby, žere mi moje zasloužené volno. Tohle se dělá slušným lidem? No?

 

Dede: Tak co, jak snášíte změnu času vy? Pokud by se už nemělo šoupat časem, vyhovoval ba vám spíš ten „normální zimní“ nebo letní? Máte nějakou metodu, jak se změnou času vyrovnat?:))

Aktualizováno: 26.3.2018 — 20:44

56 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Je to zvláštní, už nechodím do práce a vlastně by mi to mohlo být jedno, protože můžu vstávat, kdy chci, ale i tak mi tyhle posuny času vadí.
  A schválně, jestlipak máme tu ukradenou hodinu i tady?

 2. Já bych uvítala jeden čas, asi bych dala přednost letnímu, ale netrvala bych na tom. Hlavně, aby byl celý rok stejný, snadno bych se přizpůsobila. Jinak mi zimní čas vadí hlavně kvůli zvířatům, přesněji kvůli kočkám. Tedy jejich odpoledním pobytu na zahradě. Mám je ráda doma než padne (jasně, někdy padne rychleji,než si uvědomím, že jsou kočky venku). A protože odpoledne jdou ven až po procházce s Trixie, mají na to běhání po zahradě sotva dvě hodiny. Ráno je klidně pusím ještě za tmy, protože vím, že světla bude přibývat, odp. je to naopak. Trixie je méně či více svěla myslím jedno, ale dobu snídani a příchody k nám do domu má v hlavě přesně zakódované. Tak když se změní čas, první den, dva jedeme stale podle starého času a pak ubíráme či přídáváme čtvrt, půl hod. až se to vyrovná a ona si zvykne 🙂

 3. Vadí mi každá změna (každá změna je k horšímu!), ale změna času ne!
  Dřív bych byl bez letního času opravdu nešťastný – nemohl bych po skončení práce na koupaliště 🙂 Takže kdyby jeden čas, tak letní. Dnes mi to už může být jedno.
  Zajímavé, že v neděli přišly venkovní kočky na krmení skoro podle letního času. Asi jim to někdo řekl.

  K té astronomii:
  Jak už jsem (tady?) kdysi psal, ještě za dětství mé matky mělo každé město svůj vlastní čas. V celé monarchii byl jednotný pouze železniční čas. Šílené. Nevím, jestli to lidem vadilo.
  A Pražáci, uvědomte si, že v Košicích je ten rozdíl skoro půl hodiny, takže argumentovat, který čas je správný tam už ztrácí smysl. Poledne ovšem bez přístrojů, nebo alespoň nějakých pomůcek, nikdo nepozná, podstatný pro všechny organismy je východ a západ slunce. Změna letní/zimní čas tak trošku přizpůsobuje tradiční lidské činnosti slunci. I když, pravda, jak pro koho. 🙂

  1. Košice už nejsou Česká republika, ale Slovensko. Bohužel, (nebo bohu dík?). A když si porovnáš rozdíl mezi Aší, Prahou a třeba Zlínem, nebo Vsetínem, či Českým Těšínem, jsou to jednotky minut, takže čas by měl být pro ČR nastaven CELOROČNĚ tak, aby poledne bylo v okamžiku, kdy je slunce nad Prahou přesně na jihu.

 4. palcodržna pro Kačenku!!!

  můžu-li, tak OT i sem:

  poprosím lehce o palcodržnu pro Kačenku, v neděli mi psala, že v sobotu ji KRUTĚ bolel žaludek, že až křičela bolestí, když jsem se jí zeptala jestli nemůže mít vřed, tak se hrozně naprdla, prý všechno hned vidím katastroficky… no, utěšovalo mě, že v pondělí bude v práci kousek od špitálu a včera už mi psala, že má prý ucpaná střeva!!!! tak pokud nepůjde do středy na velkou, tak bude muset na čištění střev – a já tiše, katastroficky, dodávám, že to může vést až i k operaci 🙁

  takže jí prosím držte palce, ať se vykadí – ježiš to je legrační přání 😀

  a ještě mi před chvílí psala, že má teplotu, snad ne od té ucpávky, protože ji bolí v krku, ale střeva plus viróza není dobrá kombinace, zítra jedou zase k doktorovi někam – k obvoďačce, do špitálu, nevím… ale jsem z toho už dost vyřízená, mám o ni strach 🙁

  1. Bedo. to na operaci nebude, neboj. Je to mladá holka, všechno bude dobré a palečky i tlapky držíme.

 5. Časový posun mi fyziologicky nijak nevadí a nikdy nevadil, hodina sem a tam je na nějaké fyzické problémy málo, to je, jako když jedete třeba do Bulharska nebo do Británie – zajímavé, že v takovém případě si obvykle nikdo nestěžuje 😀 . Jinak to ale považuji za naprostou hovadinu, která nemá vůbec žádný přínos, naopak. Jen těch starostí s různými systémy a rozvrhy řízenými časem nebo na rozhraní zemí, které posouvají a které neposouvají, a tak podobně. Čas by tu měl být středoevropský (tedy zimní), aby nebyl zmatek. A štve mě přeřizování hodin a hodinek, protože obojího mám hodně a rádiem řízené mám jen jedny hodiny na meteostanici 😀 .

  1. Při cestě do Bulharska nebo do Británie obvykle nevstávám v pět ráno ani se nesnažím spočítat správně kuřata pro jiné evropské země….

 6. Patřím k těm, kterým posun času nevadí – tedy nikdy mi nevadil, poslední roky si ho všimnu. Jsem na tom jako Tečka nebo Ri, k životu potřebuju světlo a ve čtyři ráno mi přijde jako plýtvání:)) Je ale pravda, že nezačínám práci v nekřesťanskou hodinu, to bych se na to asi koukala jinak. A když jsem kdysi chodila na brigády do léčiv, přišly mi směny horší než střídání času. Při cestování se změnami času vyrovnávám jak to jde a obvykle to jde, asi mám štěstí.
  Ale uznávám, že jsou lidé, kterým posun vadí. Takže pokud by měl zůstat nějaký čas jako pevný, tak pro mě letní – jako pro většinu lidí zvyklých trávit čas venku 🙂

  1. Přesně. Ten dvousměnný provoz mě dost ničil, to bylo mnohem větší přesouvání času, než 2x za rok jedna hodina. A ten jednohodinový posun se v tom úplně ztratil.

 7. Taky jsem čekala, kdy se tu nějaký článek k posunu času objeví.
  Přiznávám, že jsem se na tu neděli těšila celých pět měsíců života v šeru. Ráno svítit do devíti, odpoledne rozsvěcet ve tři. To nebyl život, to bylo vegetování. Jsem člověk, který k životu potřebuje světlo. Roky jsem vstávala ve čtvrt na pět, v 5.05 mi jel autobus do práce. Ale milovala jsem dlouhé letní večery na zahradě a ty mi to kompenzovaly.
  Během svého života jsem prošla všemi typy pracovní doby, od jednosměnného k třísměnného provozu, nepřetržitého provozu, kdy se střídaly dvanáctky denní, noční. Člověk si to nepřipouštěl, prostě to bral, jak to bylo, a 2x za rok posun času o jednu hodinu jsem vůbec neřešila. Řekla bych, že jen dvousměnný provoz byl daleko větší záhul.
  A pak cestování přes jiná časová pásma, kdy změna hodin byla samozřejmostí. Vždyť to by člověk třeba vůbec cestovat nemohl.
  Když jsem začala dojíždět do Prahy odsud, vyjížděla jsem v 6 z domova a domů se vracela taky v 6 odpoledne. A jak jsem v létě oceňila, že se můžu za světla projít na zahradě, a třeba si tam ještě sednozt, ať už u malého ohýnku, nebo s knížkou.
  Pro mě; když jeden čas, tak jedině letní.

 8. Tak jako většina – nemám ráda šoupání časem. Je sice pravda, že je odpoledne déle světlo, ale ráno zase vstávám do tmy (a to jsem se už radovala, že ne). Ale odpoledne jsem už zralá do betle v sedm (což znamená, že po staru už v šest!), jak se mi chce spát. A protože je to blbé, tak se překonám a pak zas nezaspím ani o půl dvanácté – takže ráno jsem zase utahaná jak kotě. Tak je to u mne až deset dnů, než uvyknu.

  Zajímavé, že psi asi poznají hodiny a v neděli žádali večerní jídlo a vycházku přesně ve stejný čas (teda prakticky o hodinu dřív) (rofl)

 9. Ne, slušným lidem se to nedělá. 😀
  Sice už nemusím vstávat v nějakou nekřesťanskou hodinu jako celý život předtím, ale to šoupání časem mně vadí furt.
  Časné vstávání v našich krajích prý podporovala či dokonce zavedla císařovna Žofie, která byla nespavá a nutila takto vstávat od dětstí i následníka, který si to bohužel osvojil, což se promítlo i do pracovní doby rakousko-uherských úřadů a jiných institucí a od té doby zdárně pokračovalo i po pádu mocnářství. 😛

 10. Nesnáším posun času, vadil mi vždycky a vadit mi bude nadále a fakt nechápu, k čemu je dobrý. Považuji to za výmysl chorého mozku, který přetrvává jako všechny výmysly chorých mozků. I teď, kdy se „válím“ v posteli mi to prostě vadí. A nejhorší na tom je, že tuhle hovadinu až bude chtít někdo zrušit potrvá to roky než se na tom EU a další dohodnou a vymyslí nějaký nový zákon, který upravuje, že čas bude nadále takový nebo makový.

   1. Ještě ne. A pokud jde o to, kdy je světlo a kdy tma; delší dny v létě a noci v zimě jsou dány naší zeměpisnou polohou, na rovníku je to půl na půl celý rok. Takže šoupat poledne, t. j. čas, kdy je u nás slunce přesně na jihu a pražský poledník je přibližně uprostřed republiky, od té doby, co jsme jen Česko, opravdu nic neřeší.

 11. Posouvání času mi nevadí. Slunce vstává dřív, zvěř vstává dřív, já vstávám dřív. Připadá mi to přirozené. A dlouhé letní večery jsou bonus navíc.
  Naproti tomu pracovní doba od tmy a dřív je prostý sadismus, který nemá s letním časem nic společného.

  (Už jsem byla skoro nervózní, že letos článek proti letnímu času nebude 😀 )

  1. Asi bych neremcala, ale jak jsem se stala tím zaměstnancem a nepracuju do noci- to jsem jezdila domů za tmy skoro pořád, páč v létě se neučilo- tak na mě drtivě dopadla znovu tma ráno 🙂

   1. V Hradci jsme pracovali od osmi – to začali chodit lidi, do čtyř, dvakrát týdně do pěti, v pátek do jedné. Kolem tohoto rozmezí jsme si mohli udělat pracovní dobu klouzavou 😀
    Zimní tma od čtyř mě přiváděla k šílenství … a zůstalo mi to. Já jsem prostě na solární pohon 😀

  2. mám to velmi podobně, což se o mě už notoricky ví – ano sharko, nemusím ráno vstávat (dneska mi vezou balík tak jsem měla budík na 7:45 a naprosto tvrdě jsem ho zaspala)… pokud trvale nějaký čas, tak já bych hlasovala pro ten letní, protože světlo dlouho večer je blaho pro mou duši, tma v půl čtvrté odpoledne mě deptá až do sebevražedna 🙁

   posun sám, totiž že je vše JINAK, u mě neřeší ani kočky, ty se neřídí ani podle slunce, ani podle hodin, ale podle posluhy, kdy se začne hýbat v posteli, maximálně mě Zuzanka přijde lehce hryznout, když už je to fakt moc dlouho (rofl)

   1. Vegetuji podle denního světla, takže v zimě později vstávám a dřív chodím spát, ale to vexlování s hodinami mi vadí. Nevidím důvod, proč bych měl na jaře posouvat hodiny dopředu, když na podzim je zase budu strkat zpátky. Vstávám si stejně, kdy chci, přesněji řečeno, kdy mne kocourek vzbudí a když se mi nechce, řeknu mu: Hají, pohladím ho a dostanu minimálně hodinu k dobru. 😀

 12. To je divné – řekl bych, že mě ta změna času vadí jenom lehce, a to jak na jaře, tak na podzim. A to vstávám v 5:15 (nojo, ještě před čtrnácti dny jsem vstával v 5:05, ale teď s Alecem za Duhovým mostem je venčení už jen dvou psů rychlejší). Vadí mi jenom to, že na jaře jdu ráno venčit psy zase za tmy a na podzim to samé, jenže odpoledne, kdy najednou po příchodu z práce venčím psy zase za tmy. Ale rozhodně bych letní a standardní čas a přechody mezi nimi nerušil, ačkoliv za pár let (doslova) budu důchodovat a bude mi čas celkem ukradený, tak ostatní mlčící většině rád dopřeji v létě o hodinu více světla večer po práci. Jinak u psů nepozoruji žádné potíže ani žádný údiv nad posunem času, večeře se oba dva začnou klidně dožadovat třeba už v poledne, takže když ji dostanou o hodinu dřív, tak se nezlobí. No a na podzim taky klidně vydrží čekat na gáblík o hodinku déle. Možná by dokonce mohly naše i jiné hlavy pomazané v Evropském parlamentu zařídit, aby slunce vycházelo v 5:00 a zapadalo ve 21:00 po celý rok, ne? Když už je nezajímají přírodní zákony v řadě jiných oblastí 😀 …

  1. Na podzim je mi to mírně nepříjemné, ale neničí mě to tolik jako na jaře. V podstatě spíš nechápu přínosy. Energetici tvrdí, že žádné nejsou, což je nejčastější argument. Že je delší dobu v létě světlo… to může za výhodu považovat jen ten, kdo se nesnažil nacpat do postele děti 🙂 Tak kvůli čemu?

   1. Nojo, svobodný bezdětný 8) … Jinak o nulové energetické přínosnosti letního času vůbec nepochybuji, ale světlo večer se hodí pro všechny venkovní pohybové aktivity – u mě tedy pro ježdění na kole nebo solidnější večerní procházku se psy. Podle mne jediní, kdož mají oprávněný zájem na zrušení letního času, jsou majitelé a provozovatelé letních kin 🙂 …

 13. Já bych byl pro zachování „letního času“. Mám rád světlo po práci a nejsme někde ve Skandinávii, kde by posun znamenal světlo do půlnoci. Valná většina lidí jde spát ve stejnou hodinu jen se liší čas strávený u TV/PC/v hospodě podle toho jak dlouho je večer tma. Trvalý zimní čas by zas znamenal v červenci světlo už ve 4 ráno.

 14. Já vstávám už ve čtvrt na šest, i když dělám od 7 hod. Ale já jsem výprava z hor.
  Ráno krmím kocoura Daníka, pak se sprchuju a dávám ksicht do pořádku, aby se mě nelekli.

  To posouvání mi moc vadí, vstáváme zase do tmy, večer je člověk unavený dříve.

  To posouvání času je,dle mého názoru,stejně nanic, nic se tím neušetří.
  Já bych byla pro normální zimní čas.

 15. Já prakticky skoro celý aktivní život vstávám brzo a ještě jsem si na to nezvykla.. Bimbo vždycky říká, že pět hodin není ráno ale hluboká noc. Takže teď ve čtyři. A ta blbost se drží a drží a konce to nemá

  1. Já si s tím posunem dost zoufám a bohužel mám pocit, že se to s věkem zhoršuje. Ale vadilo mi to už jako holce.

   1. Ráno nemůžu vstát, večer se mi nedaří usnout, hlad mám jindy než je pauza na oběd, … Čím jsem starší, tím déle se „přeštelovávám“.

  2. Nedávno říkali v debilbedně, že i kdyby se stal zázrak a zrušili to, tak nejdřív za tři roky. Ještěže už mám všechno hotové a mohu vstávat kdy chci já a ne podle toho, co mi nařídí nějaký pošahaný zaměstnavatel. (hug)

 16. vstávám v půlpáté,abych do půlšesté vypadla z bytu a na šestou byla v práci… vstávání mi nevadí,šoupání času ano, ale jen z toho důvodu, že zase vstávám do tmy!!!!Můžu chodit na 9 hodinu,máme klouzavou prac.dobu, ale chci být doma ve tři nejdéle ve čtyři,pokud jedu nakoupit…kočky to neřeší,jen kocour, ten mě budí, ale horší je to , když nám tu hodinu přidaj,to on nějak nechápe a burcuje furt v čase,na který je zvyklý…největší odpůrce časových posunů, pekař Standa Pecka ze Sobětuch (u Chrudimi) už spí svůj věčný sen a posuny mu jsou šumák…odešel mladý, v 60 letech, asi mu opravdu nedělaly dobře….a tak jen tiše doufám, že je brzy opravdu zruší…nebaví mne šoupat ručičkami na hodinách 😀

   1. s Šarikem jsem po sídlišti chodila už ve 4 ráno,to nechodili senioři s Fifinkama…..

  1. Vstávat v půl páté? a ještě k tomu do práce a šrotit od šesti??? Upřímnou soustrast; neznám.

    1. Nebo neměla jinou možnost. Ono když dnes chcete sehnat práci, zejména mimo Prahu, tak musíte hezky odkývat každou debilitu, kterou si zaměstnavatel vymyslí! (devil)

   1. Začátek pracovní doby máme v pět,každou sobotu ve čtyři.Takže teď po posunutí hodin se ráno na našem pracovišti plouží zívající mátohy. Naštěstí, když vyrazíme s novinama na čerstvé povětří, konečně se probudime.

     1. ale poštu a dopisy a noviny, lidi holt chtějí ráno k snídani, ne ve tři odpoledne….bohužel….

      1. Já snídám nejdřív po desáté, noviny neodebírám, od toho mám internet a TV a bez pošty se také obejdu. Takže mne může blažit vědomí, že kvůli mé maličkosti nikdo brzy ráno vstávat nemusí. (a pro pečivo také chodím až odpoledne). 😀

       1. protože odpoledne už mívají u pekařů slevy (headbang), klidnš do hlavy, žádná škoda u mě nenastane

        1. U nás jsou slevy až když pečivo ztvrdne natolik, že je dobré leda na rozemletí na strouhanku. Jenže, vzhledem k tomu, že ho mají zabalené v neporézním plastu, bývá občas maličko plesnivé. Ale co u nás není plesnivé, nebo shnilé?!? 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN