BTW: Na dvakrát v Babiččině údolí

Březen je nejen měsíc knihy a čtenářů, ale také daní. Vzhledem k tomu, že moje kamarádka účetní bydlí coby oblázkem dohodil od Babiččina údolí, vídám tento půvabný kout našeho kraje v době, kdy tam turisté ještě cestu většinou moc nehledají. Není divu, ono je tam touto dobou ještě pusto a vrby kolem náhonu jsou ostříhané jako rekruti.

 

První den, tedy ve čtvrtek 22. 3. (červený popisek), jsem zaparkovala na parkovišti na kraji Ratibořic, přešla Úpu a zatočila vpravo podél řeky, abych obešla zámek a došla až k Bělidlu a Viktorčině splavu.

V sobotu 24. 3. (fialový popisek) jsem zaparkovala na stejném místě, ale za řekou zatočila vlevo a šla směrem k České Skalici. Těsně u městečka jsem zahnula na naučnou stezku a bažantnicí došla po druhé straně údolí k zámku. Od něho k Rudrovu mlýnu a zpátky.

 

 

Krajina je ještě celá okrová suchou trávou, kolem řeky byly zbytky sněhu a mimo řas v řece se zelenají jen sněženky a bledule v zámeckém parku. Všechno je ještě takové holé, ze zimního spánku se zatím budilo jen bahno, ale zato se dalo všude (no dobrá, skoro všude:)) projít. Kolem bylo plno vody – v řece, v náhonu, v příkopech, ve studánce. To je zase pěknej pohled:))

 

 

Na řece jsem viděla velice zvláštní kachnu – samec (asi:)) byl bílý s černou hlavou a na zádech měl takový černý trojúhelník. Kachna (asi – vypadali jako pár) byla bílá s hnědou hlavou a šedými křídly. Byli (na kachny:)) hodně plaché, bez pořádného objektivu se mi je nepodařilo vyfotit tak, aby se to dalo rozumně zvětšit (eh, fotím mobilem:)). Nevíte někdo, co za kachny to může být?

 

 

Takže jsem si po oba dva dny užívala vycházek po rovince a s oběma psima na volno, což si u nás v lesích a nepřehledných kopečcích dovolím jen někde. Přece jen je čas mláďat. Ono i tak na nás občas něco juklo, ale holky byly tentokrát poslušné, takže mohu jen chválit. Tedy když nepočítám jejich nadšený skok do jednoho příkopového potůčku.

 

 

Ten sice vypadal, že má krásně čistou vodu, leč to černé bahno se jen dobře maskovalo. No a jak myslíte, že to dopadne, když tam hupsne psisko s tlapkou obutou ve zdravotní botičce? No jasně, zčernají všechny čtyři tlapy a v té jedné to čvachtá! (Ano, Ari už má na levé zadní zase botičku – tentokrát jí prasknul dráp a pívet jí ho musela celý strhnout. Je to letos nekonečné 🙁 )

 

 

Jinak jsem tam objevila novou hospodu (no dobrá, nová je pro mě) – jmenuje se Viktorka a je otevřená i ve všední dny mimo sezónu, a navíc se tam i denně vaří (dobře). Je kousek nad Panským hostincem, či pro neznalé – od pomníku Babičky prostě půjdete kousek do kopce:))

 

 

Byly to moc pěkné procházky a počítám, že se tam ještě v dubnu podíváme. Později v roce, když se naplno rozvine turistická sezóna tam už nejezdím. Je tam na mě prostě moc lidí:))

 

 

 

Další fotky najdete zde: https://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Dvoji_breznova_vychazka_v_Babiccine_udoli

 

A tak se dnes ptám – znáte Babiččino údolí? A kde jste byli tento víkend vy? Tak schválně, kdo vyfotil nejvíc sněženek?:))

 

 

Aktualizováno: 25.3.2018 — 22:23

29 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Babiččino údolí znám, naposledy jsem tam byla cca před třemi lety koncem dubna a bylo to ještě tůůůristů prosto, takže super 🙂 Cestou jsme se stavovali na oběd v této restauraci http://ryzmburk.cz/historie_statku právě zahajovali provoz a v přilehlém statku mně docela dovolili s vnoučty prohlédnout stáje a celé hospodářství.

 2. V Babiččině údolí jsme se tam kdysi (někdy v 70tých letech)s manželem zastavili. Myslím, že to ani nebylo cílené, ale jeli jsme kolem a tak – pod dojmem knížky – jsme tam zajeli. Ale bohužel si pamatuji jen to sousošší a tak nějak mám dojem, že další cesta byla uzavřená (ale jistá si tím nejsem). Jinak fotky máš Dede moc hezké, tvoje psí holky jsou prostě modelky, moc ráda se na ně dívám 🙂

  YGO a Alex, také vaše fotky jsou moc hezké. YGO, na fotce černého koně mám dojem, že se odrazil tvůj nedávný „ZOO kurz“, ne? To je přimo 3D, koňská hlava z fotky doslova vystupuje.

 3. V babiččině údolí jsem nikdy nebyla, ale podle fotek je tam krásně. Tady v Kamenickém Šenově je všude jenom neuvěřitelné bláto, každá cestička na louku a do lesa úplně utopená v klouzovém bahně, tráva ještě nic, a kytičky už vůbec ne.

  1. Wendulko, tys na dovolené v domovině? Jestli ano, tak přeji, aby sis i přes ošklivé počasí co nejvíce užila každý den. U nás bylo včera +24, teď po raním dešti se ochladilo na +15 a fouká studený vítr. Mále tu letos fakt bláznivé, lochneskové počasí.

 4. V sobotu, to nefoukalo a tu a tam vykouklo sluníčko, jsme šly s holkama hledat sněženky do PR Hrušín u Ochozu u Tišnova. Bylo sice chladno, ale jinak příjemně. Našly jsme sněženky i nádherné skalní útvary (to jsem netušila, že jsou tam tak pěkné kaménky). Šly jsme podle mobilní aplikace Mapy.cz, protože jsem nikdy v tomto kraji nebyla. Cestu zpět jsme vzaly malou autoobjížďkou, krásnou silničkou proti proudu Svratky, do Doubravníku a domů. Hezký výlet s pěkným zážitkem.
  http://dig.rajce.net/Snezenky_v_PR_Hrusin

 5. Dede, v Babiččině údolí jsem byla naposledy s MLP ještě za svobodna – 40 let! To ještě památky nebyly takhle vyšperkované. Ale sousouší dětí s babičkou, sledující leteckou show – YGÓÓÓ!!! – to tam už bylo!
  Moc krásné fotky, ten mobilový foťák pracuje dobře. S tím brzo-jarním výletěním jsi na tom stejně jako já. Ty davy cyklistů a ťůristů už nemusím. A navíc, když je ještě příroda bez listí, tak jsou vidět věci, které už při olistění nevidíš. Po včerejší ledové vichřici je dnes bezvětrno, tak vyrazím ven. Dnes se pustili do úklidu silnice k nám na kopec. Jsou šikovní a velkými stroji odstraňují zimní posyp, který se už děsivě koptil. Doufám, že nebude ještě potřeba posypávat. To by bylo škoda 🙁 .

 6. Ufff, včera jsem konečně zeditoval a na A3 vytiskl poslední ze 40 fotek z výstavy orchidejí ve Fata Morganě, v plném rozlišení je toho 9,2 GB, dnes to natáhnu do flešky a zítra odvezu mláďatům, aby se na to podívaly na velkoplošné TV obrazovce. Pak se to pokusím zkriplit na nějaký menší formát a hodím do placu známým. (Je to ňam ňam). 🙂

   1. Už se na tom pracuje. Přál bych vám, kočičky, vidět ty výtisky! Ale mláďatům to vezu zítra nezkriplené na flashce, takže si to budou moci pustit na velkoplošné TV. (také se na to rád podívám, vidět to na obrazovce s úhlopříčkou skoro 150 cm bude zajímavé). 🙂

 7. Nádherné fotky – krásně vynikly stromy a různé průhledy na zámek či Bělidlo. Voda v Úpě čistá. AriBerry vypadají, že si takové procházky nechají líbit, akorát se divím, že do vody skočily jen jednou! V sobotu byl Ernest v rybníku třikrát a Brooke byla nešťastná, že ona by se taky ráda napila, ale přístup k vodě není tak pozvolný, jak by se jí to líbilo! No tak musela vydržet až domů (nod) .

  Jo a tady jsou fotky od nás, ze dvou krásných březnových dnů, mezi kterými bylo u nás sakra mrazivo!
  http://yga.rajce.idnes.cz/2018_Uprostred_brezna/

  1. Ygo, ona řeka má hodně strmé břehy, což si už Berry ve svém stavu rozmýšlí a já bych to stejně zakázala, protože do vody by se dostala snadno, ale z vody těžko (ještě s mokrým kožichem). Dřív by byla nezastavitelná, ona je vodní živel a jednou mi skočila dokonce do rozvodněného Labe, koza jedna – ještěže jsem ji měla na flexi připnutém na postroji, tak jsem si ji zase přitáhla 😛 Jenže dnes už taky rozvažuje… (někdy mě to mrzí).
   No a Ari není přirozeně vodní, neláká ji to, dokonce i méně pije. Ale hoď do vody klacek a udělej z toho soutěž a skáče do vody s rozběhem 😀

 8. Sněženky rostou před vchodem do jednoho paneláku, okolo kterého chodím.
  Není jich sice tolik jako na fotkách, ale já se vždy kochám………..

  1. Ne, bude to ten morčák, samec byl opravdu hodně bílý 🙂 Nikdy jsem tady takovou kachnu neviděla, ale ono to jaro je takové podivné. 🙂

   1. Ale jo, oni přelítají a u nás na rybníce taky občas sednou a pár dní pobudou každý rok

 9. DEDE v Babičině údolí jsem byla jako malá holka s maminkou v rámci zájezdu. Pamatuji si hlavně ten památník Babičky s dětmi.
  Protože miluju knihu Babičku od Boženy a film o kterém píše Sharka, tak bych tam zase ráda jela.
  Tvoje fotky mě navnadily, jsou moc pěkné .

  Ale tady je kámen úrazu. Nemáme auto a nevím, jak by jsme se dostaly do Babičina údolí.
  Do Skalice ( je to ta u Náchoda) se dostaneme vlakem s přestupem v Praze, ale nevím jak pak dál.
  Poradíte mi prosím ?

  1. Míšo, ze Skalice vede do údolí moc hezká pěší trasa – to je to fialové na mapě, jak jsem se vracela k zámku v sobotu. Jinak Skalice není velká, pokud můžeš bezbolestně chodit, tak se to ujít dá. Navíc sama Skalice stojí za pozornost – má hezké náměstí a moc krásné muzeum. 🙂

 10. Babiččino údolí mám ráda a zámek se mi líbil, jen jsem měla smůlu na průvodkyni- drmolu prvního kalibru, kterou to navíc asi moc nebavilo.
  Máš hezké fotky.

  1. Asi nás provázela její sestra – teda ta pro změnu mlčela, ale nebavilo jí to URČITĚ! A nejvíc ji nasíral ten kolega se skupinou před námi, který toho naopak věděl hodně a navíc ho to bavilo, protože ji zdržoval (nebýt jeho, tak jsme zámkem proběhli v poklusu). Škoda – ale viděla jsem aspoň paní kněžnu!

   1. Jak už jsem psala, i my jsme neměli štěstí na průvodkyni – když jsme sem vzali přátele. Od té doby dovnitř nechodím.

 11. Dík Dede, chodíš moje oblíbené trasy..když jsem kdysi dávno v Údolí provázela ruské turisty, vodila jsem j etudy, byli tam 3 dny, tak dva dny pochodovali, třetí den měli za odměnu zámek..a film s Terezií Brzkovou v roli Babičky…ani překlad nepotřebovali…překvapovalo mne, že u toho slzeli i chlapi….

   1. V sezóně je tu přehospodováno, ale mimo sezónu tu bylo pusto. No a tady vítají i pejsky 🙂

 12. Kachna je nejspíš morčák velký. Ale je jich teda letos nějak hodně – už jsem teď v předjaří viděla několik párů, v minulých letech jsem je viděla jen jednou na větším zimovišti uprostřed mrazů.

  1. Myslím, že to byl ten velký – měl úplně černou hlavu 🙂 Děkuju! Já nemám moc kde pozorovat vodní ptactvo, takže znám jen takové ty běžné druhy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN