HOST DEDENÍKU – Yga: Neděle v ZOO s Patrikem

Vloni jsem ke svým nevýznamným narozeninám dostala od Terky a Jeníka epesrádes dárek – fotografický den s Patrikem Staňkem. Měla jsem náramnou radost – navíc focení mělo proběhnout v březnu následujícího roku (přesně 18. 3. 2018) a já tušila, že to už tu bude jaro. Checheche…

 

 

Nastala kýžená neděle. Zima jak v ruském kině, navíc fučelo jak na Vyhnálově. Se slzou v oku jsem vytáhla opět zimní bundu (psí, ta je nejteplejší), na fajky natáhly dvoje ponožky a teplé botky, vyhrabala Terčinu čelenku a vyrazila vstříc zážitkovému dnu.

Tak mínus tři stupně měly něco do sebe – parkovišťátko u ZOO Brno (kdo neznáte – je hned u vstupu a je tak maximálně na patnáct aut) bylo téměř prázdné a ani následně v areálu jsme se neprodírali davy (:o)) – myslím, že naše devítičlenná skupina (sedm účastníku + Patrik s přítelkyní) návštěvnost navýšila o jednu třetinu.

 

 

Po zakoupení vstupenek jsme se ihned odebrali do místního restauračního zařízení U tygra (hádejte, proč se tak jmenuje?). Paní servírka byla asi zaskočena tím, že se tam navalila grupa hned po otevření zahrady, ale my jsme si šli u čaje a kafe vyslechnout teorii o focení zrcadlovkou – mezi námi, to jsem se dozvěděla věcí dosud netušených, které jsem úspěšně hned zapomněla.

 

 

Já: „A co znamená tady to číslo nahoře?“ Patrik: „To je clona, o tom jsem mluvil jako první!“ Já: „No jo, ale když potom bylo tolik zajímavějších věcí… a co tam mám nastavit?“ Patrik: povzdech a úsměv „Já nastavuju u zvířat to nejmenší číslo…“

Po zaplacení útraty a návštěvy WC (:o)) jsme vyrazili celí natěšení ven ukázat světu, jak se fotí pod vedením dobrého fotografa. No a na výsledek mého snažení se můžete podívat na Rajčeti.

 

 

Poznatky – aneb jak se fotí podle Patrika:

 • Na foťáku pokud možno vyrušit všechny automatické funkce,
 • využívat prioritu clony,
 • nastavovat si ručně různá místa zaostření – a to vám řeknu, to je pěkná fuška,
 • fotit spíše podsvíceně a stíny následně vytáhnout na počítači,
 • zvířata fotit zásadně z výšky očí nebo z podhledu „Patriku, a jak vyfotíš lachtana?“ … „Lachtana zásadně nefotím, protože je v jámě (mluvíme o ZOO Brno) a navíc musíš mít speciální sklo na odlesky vody.“ … „Hmm…“

 

 

 • nefotíme zvířata spící, otočená zády, stojící pod námi – všechno to jsem porušila (:o)),
 • snažíme se zaměřit na oči zvířete – checheche, leda by bylo vyřezané,
 • zvířata za sklem fotíme se sluneční clonou položenou na sklo (nebo s černým deštníkem nad hlavou),
 • kompozici fotky ti nikdo nevysvětlí, na tu si musí každý přijít sám,
 • aby člověk dobře ovládal fotoaparát, je třeba s ním pořád pracovat – jako když se člověk učí jezdit autem (:o)),
 • nový a lepší foťák si kup, až perfektně zvládneš ten stávající, jinak to nemá cenu a lepší fotky stejně neuděláš.

 

 

Poznámky – aneb jak se fotí v ZOO podle mne:

 • Aby člověk nebyl za blbce, je vhodné před nástupem na kurs se podívat na vlastní foťák a zapamatovat si jeho značku: „Jé, co já to mám jenom za foťák, musím se podívat“ … „Nemusíš, má červený popruh, je to Canon!“
 • Aby člověk nebyl za blbce, je vhodné se seznámit s jeho viditelnými čudlíky: „Kdo tady má nastavenou samospoušť?“ … „Asi já, jestli je to to, jak to tu furt vrčí. Ale nevím, jak se toho mám zbavit!“
 • Nevadí, když jsi na takové akci za blbce, protože na to tam jsi, aby ses zeptal na to, co nevíš a pak, stejnak se už těžko kdy uvidíte (říkal Patrik).
 • Když mrzne, tak žirafu nevyfotíš, zato fůru vlků (Brno má expozici Beringia ).

 

 

 • Kupodivu, když mrzne, vyfotíš zebry.
 • Los je velmi roztomilé zvíře a vůbec nechápu, že se ho Dede bála!
 • Sedící výr je taky problém, protože točí hlavou.
 • Doposud jsem nepochopila umění rozmazání pozadí – furt tam mám ty dráty, ploty a stěny, které jsou nežádoucí.
 • Pochopila jsem eliminaci nežádoucího popředí, ale ne všude se mi to povedlo.

 

 

 • Panda červená, která není stočená do pevného klubíčka, je urban mýtus – ráno byla smotaná na horní větvi, odpoledne ve stejné poloze na dolní větvi.
 • Jsou zvířata, která nevyfotíš, i když stojí bez pohnutí půl metru od tebe (viz hutie stromová, ta se mi fakt nevyvedla).
 • Toalety jsou příjemným místem a na každém rohu, což jsem ocenila v tento mrazivý den.
 • Restaurace U tygra má podivuhodnou obsluhu, ale to je na nový článek.

 

 

 • Vypadá to, že šimpanzi budou mít nový hezký a velký výběh, za to lední medvědi stále betonovou jámu (:o((.
 • Dželada Heiko se momentálně zdržuje na svém stanovišti (známý prchač), bohužel v horní polovině svého výběhu (je docela prostorný), tudíž nefotitelný.
 • Do večera jsem opuchla takovým způsobem, že jsem k večeru nejenom nemohla mluvit, ale ani jíst a pít, aniž bych nežbryndala – dolní polovina ksichtu mi natekla tak, že jsem od fleku mohla hrát čarodějnici v Mrazíkovi.

 

 

Takže až na to počasí (a to jsem si mohla pískat, že nepršelo, vítr se celkem uklidnil a v poledne dokonce jako by vykouklo sluníčko) – a na tu moji hubu – to byl super den! Sešla se partička lidí, které baví focení i zvířátka, lektor Patrik byl vždy ochotný pomoc a odpovídal na fůru otázek (a často na jednu i pětkrát), zvířátka byla celkem vstřícná, nikde žádné davy lidí (ani na zmrzlinu!) a vůkol panovala pohoda, klídek, cigárko. Nachodili jsme toho moc a nahoru a dolů (ZOO je hodně členitá), těch dřepů taky bylo nepočítaně, ale stálo to za to. Neděli jsem si užila a doufám, že si i něco odnesla …

Fotky najdete zde: http://yga.rajce.idnes.cz/2018_V_ZOO_s_Patrikem#

 

Tak vzhůru do letošního jara s foťákem vždy v pohotovosti

Vaše YGA

 

PS: je na čase zakoupit si nějaký slušný, leč finančně dostupný program na úpravu fotek – máte někdo zkušenosti? Podělte se.

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:31

92 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
   1. Aha – tak nepodívám. Je to anglicky a to neumím, holt my blbí se realizujeme pouze v českých programech 🙁

    1. existuje i gimp, ktery umi cesky… staci se poptat strycka googla. bohuzel s windows neporadim…

     1. Český Gimp? No problem. http://www.slunecnice.cz (i pro Win). Ale všechno zdaleka neumí a konkrétně zpracování RAWů mu dělá občas potíže. A ovládání má dost kostrbaté, bez podrobného manuálu se moc nechytáte. Jenže mnohem lepší Photoshop není zrovna levný.

 1. Krásné fotky Ygo. (y)
  Fotit zvířata je výzva. Na pandu červenou mám políčeno x let a ona to nejspíš ví. Vždy je usazena (pokud je vůbec venku) na nejhustěji obrostlém místě, takže mám spoustu fotek s červeným flekem nebo mizejícím huňatým ocasem.
  Jdeme do ZOO v pondělí podívat se konečně na tygřata, a taky jsem zvědavá které otužilce uvidíme venku. Největší bonus v tomto počasí je minimum lidí a tak to máme rádi.

  1. V pondělí už bude ucházející počasí, tak určitě budou tygřata venku. Ono je zázrak tuto pandu vyfotit – na cedulce bylo psáno, že jsou čilé za úsvitu anebo pak až za soumraku a to většinou nejsou zase v pohotovosti fotografové (rofl)

 2. Tak to byl opravdu nápaditý dárek od tvých blízkých, milá Ygo! Škoda jen toho nespolupracujícího počasí, no ale kdyby třeba pršelo nebo nedejbože sněžilo,bylo by to ještě mnohem horší! Výsledek absolvování kurzu rozhodně stojí za to, album je moc krásné! Nevím, kterou fotku bych vybrala jako nejhezčí, každá je nějak zajímavá a každé zvíře má svůj půvab. Od vlků, které miluju, přes hrající si medvědy a modromodré perutýny až po naštvané perličky. (chuckle)

  1. Fakt se ti líbí perličky? Já totiž přemýšlela, že je vyškrtnu – jako jsem vyškrtla plameňáky, protože vypadali jako plastikové figurky z nějaké stolní hry (chuckle)

   1. Mně se perličky taky líbí, hned při prvním prohlížení jsem se k nim několikrát vracela. Je na nich jasně vidět, jaká byla zima, jsou pořádně načepýřené, úplné koule. A ten kohout je v úplném bojovém postoji!

 3. Ygo, při přečtení nadpisu jsem přemýšlela, ve které ZOO jsi byla s malým Ruščákovic Patrikem 😉

 4. Moc pěkné fotky. Však to známe, vždyť YGA nám tu předkládá své krásné přírodní fotky často a vždycky je to radost se podívat!
  Nejvíc se mi líbí vlci, jsou takoví majestátní v tom světlém zimním kožichu.
  Pouštní kočička je hezoučká, tváří se spokojeně, ale přísně. Jednou jsem viděla na Animal Planet nějaký takový ten jejich „veterinární“ dokument z nějaké pouštní Arábie. Tuhletu kočičku, divokou, tam měli na nějakém ošetření na klinice a pak ji vezli zpátky v kleci, aby ji vypustili. A než otevřeli dvířka, tak tahle malá roztomilá kočička rozpoutala v té kleci peklo – toho syčení a vrčení, uši přilepené k hlavě a divže tu klec nerozsápala. A jak otevřeli dvířka, bleskově zmizela 😀 .

 5. Hihihi, YGO. V jednom starším komentáři jsi se zmínila, že si těšíš vybrat si dárek – foceni v ZOO s profíkem. No a já to pochopila tak, že ty budeš ta „focená profíkem“. Budeš s ním procházet ZOO a on tě bude fotit, kterak různě elegantně pózuješ opřená tu o sklo, tu o mříž, tu o kmen stromu s exotickými zvířaty v pozadí. A pak těmito profesionálními fotkami uděláš radost svému nejbližšímu okolí. Na a doufala jsem, že i nám alespoň jednu ukážeš. Jsem tedy trochu „zklamaná“ :), ale jen trochu. Protože místo pózující, usmívající se YGy na fotkách pózuje trvalé osazenstvo ZOO. Zachycené na tvých vlastních, krásných, s profíkem konkurujících fotkách. Jsou opravdu úžasné! Zase mi nenaskakuje možnost odpovědět do alba, tak to shrnu tady. Asi nejvíc mě nadchnul ledení meděvd „s mrkví“. Ty kruhu na vodě – nevím, jestli je to tenký led, nebo nějaké řasy, ale jsou krásně „rozvlněné“, asi jak se z nich meděd vynořil. Fotka má navíc hloubku, méďovi je vidět i kus nohou ve vodě. Sob polární mi také přijde že plave v listí! Polární vlk II je úžasná kompozice. Maru stepní snad vidím prvně, velice zajímavé zvířátko. A což ten jasně viditelný leguánův „hřeben hřebíků“ na hřbetě! Varan si leží tak ležérně uvloněně, že nemít tu hlavu, tak vypadá jak pohozený kus hadru. No a komu by se nelíbila krásná hlavička pouštní kočky! Musela jsi být přes všechen tebou humorně podaný začátek dobrá žákyně, když konečný výsledek je album krásných fotek (vím, těch nejlepších, ale stejně..). Jestlipak je už viděl a okomentoval „pan učitel“?

  Umím obdivovat fotky skutečných profesionálů, ale na sebe takové nároky nemám. Fotím nejvíce „za pochodu“ při procházkách s Trixie (případně bílou Sadie), nebo momentky koček na zahradě. Takže moje fotící nádobíčko je lehký, placatý foťák „do kapsy“. A protože u koček jde hlavně o momentky (stejně je většinou propásnu) jde mi o to, co nejrychleji cvaknout (takže vše na automatiku). Fotky jsou taková moje „druhá paměť“, oživují mi zemřelé milované (lidi a kočky), místa, která se časem změnila. U takových fotek mi je celkem jedno, zda jsou perfektní, hlavně, že je mám.

  1. No Maričko, že bych se nechala JÁ fotit – tak to by nebyl dárek ale Danajský dar (rofl) . Nesnáším, když mne někdo aranžovaně fotí (to má Jeník v oblibě, takové ty fotky „Tady jsem byl!“). Jinak chápu, že pro svou potřebu používáš automat – však já mám svůj Panasonik a nedám na něj dopustit, takové ty fotky od boku dělá docela dobré. I když … namlsala jsem se (rofl)

 6. Ještě bych přidal jeden poznatek pro focení v ZOO:
  I nejhorší levný stativ je 100x lepší, než nejdražší stabilizace.
  Ale kdo to má tahat, že 😀

  1. Přesně – já ho mám dokonce nachystaný, ale pak jsem ho zavrhla přesně z toho důvodu, co uvádíš (rofl) . Ale budu chvíli vzpírat a pak si ho do toho batohu přihodím (u vlků jsem se aspoň opírala loktama o kamennou zídku).

  2. Stativ? Zbytečnost! Běžně dělám s třístovkou půlsekundové expozice z ruky! Jenže dobrá stabilizace se dá najít až ve foťácích od 18.000 výš a ne s fullframovým snímačem.
   Jo a včera jsem byl ve Fata Morganě, pracoval jsem s telezoomem 80 – 300/ 2,8. Vše z ruky a vše perfektní (těch 80 – 300 je přepočet na FF, mám MFT a objektiv je 40 – 150/2,8)

 7. Ygo, ty fotky jsou nádherný!! Fšechny (clap)
  Neumím vybrat tu nej..Já fotit neumím a každýmu tu schopnost zachytit kouzlo okamžiku bohapustě závidím. Ale vzhledem k problémům s mýma očima se aspoň vymlouvám, že je to tím ( a ne proto, že jsem trdlo trdlovatý).
  OT: tak koukám na kalendář a ejhle, svátek má Leona. Takže Matyldo (f) všechno nej..

  1. Díky Lído – nejsou nádherný, ale stejnak z nich mám radost, protože jsem aspoň pochopila, co na té zrcadlovce všichni vidí (chuckle) . Moc bych si přála umět fotit v letu (toužím po fotkách netopýrů!), ale bylo nám odborníkem vysvětleno, že na takové touhy můžeme s klidem zapomenout, pokud si nekoupíme lepší skla a ta si nemáme kupovat, dokud nezvládneme ta stávající. Ovšem, ruku na srdce, kdo kvůli letící vlaštovce dá osmdesát táců ?! Já asi ne (rofl)

   1. Moc pěkné fotky, užila jsem si hezky v teple procházku po mrazivé ZOO. Joo „lepší skla“ mám kamarádku, která také před lety propadla focení a časem se v rámci dárků od rodiny dopracovala ke kvalitnímu vybavení.
    No rozhodně má hezčí fotky než já z mobilu 😀

    1. Byla bych ráda, kdyby i mne rodina obdarovávala kvalitním fotovybavením … jenže u nás se jím musím vybavovat sama a já jsem děěěěěsně lakomá (rofl) (rofl)

     1. Možná rodina překvapí a za tímto dárkovým poukazem budou následovat další a další, třeba na vybavení 🙂 Jistě nenechají talent a nadšení maminky ležet ladem (inlove)

     2. Nejlevnější kvalitní foťák, (tělo bez skel), začíná na 16.000 Kč. běžný kvalitní objektiv, (řada PRO) – 14-40/2,8 kolem 25.000, tele (40 – 150/2,8) 32.000 Kč. Všechno je to MFT, takže při přepočtu na fullframe, čili snímač velikosti kinofilmového políčka, se ohnisková vzdálenost násobí dvěma, světelnost se nemění. Jenže MFT má dvě výhody: Je na něj k dispozici kolem 140 různých objektivů a s pomocí redukce lze použít i objektivy pro FF, opačně to nejde. A z MFT snímače lze bez problémů vytisknout fotky až do rozměru A2 (840 x 593 mm) včetně.

 8. YGO! Fotky jedna báseň,pošmákla jsem si výborně! Dík!
  Obdivuji každého, kdo se fotografií zabývá.Bohužel já jsem v této věci negramota a budu ráda vždy, pokud se mi foťak podaří někam vzít sebou. Docela závidím to bezlidno v Zoo, to muselo být kouzelné. A zima jako v ruském kině mne spolehlivě odrovnala už na začátku článku.Vzdělávej se dál,už teď ti to jde skvěle.No a my budeme mít užitek ! 🙂

 9. Ygo, fotky jsem obdivovala (a komentovala) už včera na rajčeti – to víš, zvířátkové fotky jsou něco pro mě!!!! (h) (h) … na rozdíl od tebe si ale myslím, že umíš krásně fotit i bez kurzu, tvoje fotografické oko (a to žádný kurz nenaučí) je mi prostě hodně blízké – ale chápu, že nějaké technické fígle není od věci pochytit 🙂

  krásný je uchechtaný kůň Převalského, vlci, ano ta pruchatá ryba, ale hlavně samozřejmě kočky a z nich obzvláště ta pouštní!!!! já ji znám už docela dlouho a stejně dlouho jsem z ní uchvácená, je prostě nádherná a že ji v brněnské ZOO mají mám samozřejmě zjištěné (inlove)

  děkuju za upozornění (pokárání), zrovna tu fotku extra pro mě mi moje zlobivá myš včera drze přeskočila – má nádherný ksichtík!!! (h) (h) (h) a taky jsem neviděla žádného soba s parožím, tak to jdu zkusit prohlídnout celé ještě jednou – díky za článek i fotky (clap)

  1. Sob s parohama (teda asi sobice) je i tady v článku. A tak jak vidím pouliční lampu a vzpomenu si na zanu, tak u koček si automatiko vzpomenu na tebe 😉

   1. šiš no jooooooooo, dyť to je ta „beznohá“ 😀 (jenže když já si pořád pletu losa se sobem – a naopak… ale lepší už to u mě asi nikdy nebude)

    a zapomněla jsem napsat, že mě převelice pobavily odseky POZNATKY a POZNÁMKY (rofl) (rofl)

 10. Ygo, moc krásný fotky, strašně se mi líbí a fotit umíš, ne že né. Vlci jsou nádherně fotogeničtí, tygr je rozený model a pouštní kočka je moc hezká. I to ptactvo se ti moc povedlo.

 11. Tak s technikou focení jsme silně na štíru- fotím tzv. pudově- buďto to pude nebo nepude 🙂 Třeba u Oriáše bych měla problém, že než všechno nastavím, tak zmizí, odchází totiž už když slyší cvaknutí foťáku a zabzučení vyjíždějícího objektivu….

  1. Víš, já si všechno nastavím dopředu a pak po dobu focení vlastně nehýbu (prostě to nestíhám) – maximálně se snažím posunout bod zaostření, ale ani to ne často :O . A stejnak mi toho spousta unikne, protože su ňugavá a než si vůbec pomyslím, že bych měla fotit a než se naštěluju, je objekt fuč. I ta sova vrtěla hlavou hodně rychle – na můj vkus!!!

  2. Olda prchal jen když jsem vzala foťák do ruky. Postupně zjistil že ho nechci zavraždit a dopracoval se k tomu, že ví že ho budu fotit a udělá „štronzo“. Ale jen na dvě tři vteřinky. Pak odchází a já si můžu dojít na pivo k Brdíčkům. (inlove) (happy)

   http://jitka-kytka.rajce.idnes.cz/Olinek/

 12. No konečně, YGA se objevila mezi psavci!
  Fotky jsem obdivovala už včera večer, moc se Ti povedly a Patrik je jistě šikovný mladý muž, který (podle Tvých fotek) zanechal v Tobě trvalou stopu! Jen tak dál YGO!!
  Článek jsme si četli s Jiřím a nasmáli jsme se. Dííííky. Musela to být zabíračka celý den v tom mrazu. A opuch obličeje už zmizel?

  1. Ale Alex, já přece jenom sem tam píšu, ale na Zvířetník – nechtěla jsem sem Dede plevelit. Ale o tento článek si sama vlastně řekla (rofl) (rofl) – co chtěla, to má 😉 !

   Huba mi prakticky odpuchla do čtyřiadvaceti hodin – původně jsem si myslela, že se jedná o herpes, ale spíš to bylo něco jiného (neudělal se mi strup, ani mne to nebolí). Terka je přesvědčená, že snad alergie – leč nevím, na co, protože to ráno jsem jenom vypila hrnek kafe a opuchat jsem začala před obědem. Ale je pravda, že svým zjevem jsem viditelně pobavila celou rodinu (chuckle)

   1. No, byla jsi celý den na mrazu, pleť byla dost citlivá a navíc furt na xichtík nalepený foťák. Je dobře, že jsi odpuchla!

   2. mě teda taky hned napadla, alergie, akorát mi to připadlo zvláštní zrovna u zvířat, když máš zazvěřenou domácnost – tak nevím

     1. božínku, i na chlad existuje alergie???? i když – pokud existuje na sluníčko, proč by nebyla na chlad 🙁

 13. Do Zoo je dobré mít buď foťák se zoomovacím objektivem, nebo tzv. dlouhé sklo, to je ostatně dobré i na focení motýlů, (jde s ním, když je povedené), udělat makrozáběr i na vzdálenost větší, než metr. Clona se nastavuje co nejmenší (režim Priorita clony), čas nechat na automatu ISO podle toho, jak je objekt nasvícen, ale s ohledem na šum se snažit o co nejmenší, jenže na druhou stranu, pokud nemáme opravdu účinnou stabilizaci, by čas expozice neměl jít pod setinu.Zaostření na manuál pouze tehdy, pokud je k dispozici funkce zvýraznění zaostřené části snímku, neboli Focus peaking, což je ovšem možné jen s foťákem, který má elektronický hledáček, takže kdo má zrcadlovku, má smůlu a musí se spolehnout na to, že hloubku ostrosti nějak trefí. No a pokud jde o editaci obecně: Ani ten nejlepší a nejdražší program nedokáže vylepšit osmibitovou JPG patlaninu, s ,,úsporným“ rozlišením, nafocenou do sRGB, platí, že nejprve je nutno mít dobře nastavený FW foťáku, čili fotit do RAWu a s barevným prostorem aspoň Adobe RGB s maximálním možným rozlišením, i když pak soubory vyjdou datově objemné a karta se rychle plní. Protože zkriplit kvalitní fotku na JPG s mizerným rozlišením a tudíž vhodnou k uložení na Rajče, či jiné podobné stránky jde velmi snadno, zato opačně vůbec, protože co se zkriplí ve foťáku, to je neodvratně zkriplené navždy. Poznáte to v momentě, kdy se pokusíte o digitální zoom. Kvalitní fotku bez potíží zvětšíte klidně i desetkrát, mizernou max. na dvojnásobek a i tak to na ní bude vidět. Problém je v tom, že v různých fotokurzech vyučují fotografové s bohatými a dlouholetými zkušenostmi v oblasti chemické fotografie, kteří ale urputně odmítají uznat, že k práci s digitální fotografií je třeba přistupovat jinak, zejména pokud jde o editaci fotografií. Já sám používám postupy, ze kterých se několika profíkům ježily hrůzou všechny chlupy na těle – než to zkusili také a zjistili, že jest to dobré.

  1. Krakonoši, věřím, že YGA i když píše s humorem, pochytila dost od profíka Patrika a nepotřebuje další školení.

    1. 30.3. bude mít Krakonoš na Zvířetníku (Neviditelný pes), článek o orchidejích v Pitkovicích…tak zavítej,fotky má opravdu parádní i popisky….

  2. Jde o to, že na RAW musíš fotit tehdy, když chceš použít nějaký fotoshop – a protože já žádný nemám, tak ho zatím nepoužívám. Proto se ptám na zkušenosti s programy na úpravu fotek.

   Ehm – Patrik Staněk nevypadá na to, že by měl dlouholeté zkušenosti v oblasti chemické fotografie (rofl)

   1. Já používám Zoner Photo studio a jsem s ním velmi spokojen. Obsahuje i takové funkce, které neumím ovládat a dokonce i takové, které jsem ještě neobjevil :-). Bohužel přešli na pronájem licence místo nákupu, takže dříve to bylo cca za 1600 korun nafurt, teď je to za 1200 na rok. No pořád lepší, než Adobe Photoshop za cca 300 Euro na rok. Tedy cena. Kvalitou je vyhovující i pro profesionála, pro znalého amatéra určitě.

     1. Zoner jsem měl kdysi také, ale nic moc. Problém je v tom, že klasickou instalačku, což byla, než zavedli průběžné placení, tuším, šestnáctka, už se dnes povede jen těžko sehnat a stejné je to s Photoshopem, já mám ještě jednorázově placenou verzi bez Client Cloudu, takže ho používám spokojeně dál a spokojenost, ono když chcete mít kvalitní výtisky, musíte se pohrabat v nastavení ICM profilů a to Zoner ani Gimp neumějí.

    1. Jakkel:
     Obsahuje i takové funkce, které neumím ovládat a dokonce i takové, které jsem ještě neobjevil.

     Takové funkce má určitě i můj nový foťák.
     Neškodil by polopatický osvětový článek, který by osvítil mysl nás tápajících…. (blush)
     Při procházení některých funkcí mi místo pochopení naskakují pupínky. Proto zatím používám automat.
     Myslím že by ho mnozí ocenili. (y)

     1. Stačí si pustit instalační medium, které se ke každému foťáku dodává, číst a hned zkoušet.

      1. Můj foťák (Sony) má tipy na focení i nápovědu jako součást SW. Mraky informací!! Má to výhodu, že pokud si nezapomenu brejle doma, můžu si přečíst co mě zajímá a hned vyzkoušet. Jen se někdy ztratím v pojmech ohnisková vzdálenost, světelnost atd. Mám co dohánět. A snad nikdo nevyužívá všechny funkce na 100% – nebo jo?

    2. Když musíš mít za každou cenu ,,nejnovější“ SW… Já mám Photoshop 6 CS jako krabicovku na ,,věčné časy“ a spokojenost. Koupiljsem ji v Alze ve výprodeji jako jednu z posledních za 13.000 a od té doby jsem jen párkrát zaktualizoval Camera RAW. A pro Ygu: Ke každému foťáku se dodává instalační médium, jehož součástí RAW editor je. A co v čemkoli jiném nejde, např, likvidace přepalů, nebo prosvětlení stínů, je v RAWu hračka, Jenže ne každý je smířen s tím, že každá fotka mu z karty ukousne 16 – 18 MB. Já mám kartu 64 GB, takže velikost souborů neřeším, nikdy toho nenaflákám tolik, abych kartu přecpal.

 14. Ygo, máš překrásné fotky a ten článek!!! 😀 Já se tam viděla 😀 viz: Já: „A co znamená tady to číslo nahoře?“ „To je ta clona, o které jsem mluvil!“ (rofl)

  Mám dojem, že oko na fotky už nějak vytrénované mám, ale ta technika – to je potíž. Kdysi jsem to všechno uměla, když jsem fotila svojí zcela neautomatickou Smenou, ale kde ty časy jsou… Dnes fotím hlavně mobilem, protože je malej a mám ho pořád s sebou.

  A ty fotky – nádhernej je tygr a kůň Převalského, mě samozřejmě vzali za srdce vlci (no jo, je to moje duševní zvíře – s drakem:)), ale obecně si myslím, že fantastická fotka je ta modrobílá ryba!

   1. To není otázka na mě, že ne? 😀 Já bych ti dokázala říct tak akorát, že je to ta pruhovaná ryba… 😛

   2. Je to perutýn. Mají tam docela hezká malá mořská akvária s menšími rybkami, tenhle perutýn vynikal nejen barvou, ale i velikostí. Jinak mají i jihoamerický vodní svět – velice legrační nosaté želvy, které byly ale docela rychlé. A pak tři anakondy, nádherné, čerstvě svlečené, ale vyfotit jsem je nedokázala tak, aby ty barvy zářily tak, jako na těch hadech.

     1. Brněnské ZOO má své kouzlo, i když to ani zdaleka není Praha nebo Lešná – je v členitém terénu (Mniší hora) a mnoho výběhů je „do kopca“. Kdybych byla místní, asi bych si pořídila permici.

  1. Díky Dede – vlci se fotili fantasticky. Byli na kopečku přesně ve výši očí a ve vzdálenosti asi pět metrů a nebyli za pletivem. To se to potom fotí samo – navíc samotný objekt focení je úchvatný.

  2. Dede, jsme na tom úplně stejně. Smena 16 mě provázela skoro celý život, a protože člověk musel záběry pečlivě vybírat (36 snímků omezení), tak jsem se to nějak naučila a byly to pěkné fotky. Dodnes na ni nedám dopustit. Teď mám Panasonic, tam si skoro nic nastavit nemůžu, akorát tak osvětlení, a dost mi to vadí. Navíc to nemá podsvětlený displej, takže se sluníčkem v zádech nevidím, co fotím. Naštěstí z toho vždycky něco vyjde. Ale ráda bych uměla takovéhle fotky, to jo.

   1. Náhodou, já mám automat Pasasonic (už třetí) a nedám na něj dopustit. Třebas makra dělá opravdu dobrá.

    1. Jo, ale nesmím zapomenout zapnout si rukotřas.
     Jak jsem koukala na fotky , všichni jste tam měli pěkná „děla“. To se pak dělají fotečky.

      1. Digitální foťák a zrcátko je technický nesmysl. Sice to trvalo, ale už na to přišli i u Canonů a s výrobou zrcadlovek začínají končit. Elektronický hledáček má, pokud je správně nastaven, dvě výhody: 1/ dává jasný obraz i za mizerných světelných podmínek, takže s ním lze pohodlně vyfotit i černocha v tunelu, (v optické klasice uvidíte jen tmu) a 2/ co je v hledáčku, to zůstane po stisku spouště na kartě.

 15. Ygo, moc hezky jsi nafotila, ne že ne! Zvláště se mi líbil tygr a zadek koně Převalského. Vzpomněla jsem si na Rosse, který se rád předváděl a zvláště před hosty. Tak mu jeden kamarád napsal na obojek, Ross-pes převalský. Ale všechny fotky se mi moc líbily! Šikovná!

  1. Děkuju – ale nechtěj vidět fotky, které se nepovedly! A že jich bylo – ale to je právě fajn na digitálních foťácích, že můžeš fotek naflákat dvě hafa a nakonec z nich něco vykouzlíš (chuckle) . Tygr se docela vyvedl …

   1. Já jsem včera vytiskl prvních dvacet A trojek z Fata Morgany, 28 mi jich ještě zbývá. A zatím jsem vyhodil jen dvě.

 16. Fotky jsou krásné a hlavně ten klid. Musel to být zážitek. Já se učila fotit klasickým aparátem d tatínka, když jsem brigádničila v pražské zoo tak jsem ráno též získala pár hezkých snímků. Kdeže loňské sněhy jsou

 17. A ještě O.T. Ygo jak to, že los i sob nemají parohy ?
  Docela mě to překvapilo.

  1. Tak sob parohy má – možná jsi akorát tu parohatou fotku přeskočila (rofl) . Opravila jsem to i na Rajčeti – s parohami je zřejmě sobice, bez parohů asi samec (ten má parohy silnější, ale shazuje je dřív) – našla jsem na tetě Wiki

   Losovi holt parohy nenarostly, protože to je asi losice (chuckle)

 18. Teda Ygo fotografie na rajčeti jsou nádherné.
  Moc se vám povedly.

  U nás, co se týče fotografování, tak to je doména mého manžela. Fotit umí.

  Já si totiž myslím, že bez ohledu na kvalitu fotografického přístroje, je důležité mít tzv. „oko“ na focení. Kdo ho má, umí krásné fotky.

  1. Máš pravdu, záleží i na oku – ale také na technice focení. A tu jsem neměla – a ještě pořád tápu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN