HOST DEDENÍKU – Alex: Zmrzlý zámek a kaméliemi

Minulý týden jsem byla svými přáteli z naší ulice, pozvaná na vernisáž výstavy kamélií – spolu se sbírkou porcelánu z depozitáře – na zámek Rájec nad Svitavou. Ten den byl také prvním dnem, kdy nemrzlo, ale bylo těsně nad nulou, byla i modrá obloha a svítilo slunce.

 

 

Celá naše tříčlenná výprava byla víc než teple oblečená, protože jsme očekávali vymrznutý zámek. Ó, jak dobře jsme učinili! Před zámkem se před jedenáctou hodinou scházeli pozvaní hosté, většinou památkáři, kasteláni z okolních hradů a zámků, lidé, kteří se na „svých zámcích“ věnují květinám, zřejmě i bývalí zaměstnanci skleníků, kde se v Rájci už několik desítek let věnují šlechtění a péči o kamélie. A další a další.

Už po cestě se naše řeč stočila na dvoutýdenní krutý mrazivý problém. Jak kamélie přežily? (ve sklenících se přitápí), ale jak se vypořádaly s přestěhováním do vymrzlého zámku? Mimochodem, kamarádka v zámku naměřila konstantní teplotu +2°C!

 

 

I když venku bylo těsně nad nulou při otevření hlavních vstupních dveří a pozvání do hlavního sálu na nás dechl mrazivý vzduch! Venku bylo proti němu jak ve vyhřátém pokojíčku. Po zahájení jsme se mohli přesunout a volně se pohybovat po komnatách v prvním patře, kde byla letošní výstava situována.

K dispozici nám byly dobře oblečené kastelánky 🙂 , které s úsměvem a ochotně odpovídaly na všechny dotazy. Velký dík jim patří! Kolekce porcelánu z celého světa byly nádherné, ale ještě krásnější byly vazby z živých květů, jak už je na výstavách na zámcích zvykem. To byla taková nádhera!!!

 

 

Vše doprovázely květináče s kaméliemi. Holky se snažily, neomrzly, a protože bylo hlášené oteplení, zřejmě další týden, kdy se výstava koná, přežijí ve zdraví. Po protivné zimě, bez slunce i barev, to byla pastva pro duši nejenom pro oči.

A tak jsem se dozvěděla: V neděli, čtyři dny před vernisáží, byly kamélie ještě v bezpečí skleníků, i když přes den bylo -8°C! Ale KDY, těžké a početné květináče přestěhovat, aby kaméliím nebylo ublíženo? Zaměstnanci zámeckého zahradnictví nervově nevydrželi a začali stěhovat v pondělí (aby se všechno časově stihlo). Zřejmě pro ně nebylo lehké svěřenkyně přestěhovat do tak krutého prostředí.

 

 

Pro vysvětlení. V zámku se nedá „zabzdít“, protože náhlá změna teploty i o ždibínek stupňů navíc by byla fatální pro vybavení zámku, nábytek, tapiserie, podlahy, stropy, štuky… a hlavně pro nádhernou sbírku obrazů, kterou se Rájec honosí. Všechno by se začalo rosit. Musí se počkat, až se teplota vyrovná s tou venkovní sama, postupně.

Takže se opravdu hluboce skláním před prací všech, kteří se na výstavě podílejí.

 

 

V 10 lidech, den před vernisáží, tj. ve středu, za dvanáct hodin stihli vytvořit všechny květinové vazby. Dá se říct, stovky vazeb. V + 2°C!!! Tak to je opravdu nasazení, které se dá dělat jenom s obrovskou láskou snoubenou s profesionalitou. Znám to u lidí od koní, od psů nebo ošetřovatelů v zoologických zahradách.

A tak jsme my, ženy, procházející honosně vyzdobenými komnatami rájeckého zámku, dostaly k Mezinárodnímu dni žen nádherné kytky!!! Ono totiž bylo právě 8. března 🙂

 

 

Pastvu pro oči jsem se snažila zkřehlými prsty zachytit foťákem. Ta krása je ke shlédnutí na albu Rajčete: http://dig.rajce.net/Kamelie_a_porcelan

A protože jsem tentokrát neřídila, využila jsem po vernisáži, při občerstvení pořádně horký grog a hnedle mě bylo teploučko 🙂

 

 

Dede: Děkuju Alex za krásnou reportáž – a nezapomeňte se podívat na rajče na fotky – jsou úžasné! A jaké si dnes dáme téma k povídání?

Samozřejmě to budou kamélie. Znáte tyto květiny? Já je vlastně poznala až v Anglii, kde nám kvetla u domu a já nemohla přijít na to, co to je:))

A aby toho nebylo málo, tak bychom si mohli s nastupující sezónou navzájem poradit, jaké hrady a zámky bychom neměli minout!:)) Takže v jakém hradu či zámku se vám líbilo a proč?

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:31

64 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Alex, dočítám a prohlížím až teď. NÁDHERA! Strašně se mi líbí ty květinové aranže, to je opravdu umění. A spojení se starým porcelánem tu nádheru jen umocńuje.
  Ty květinové aranže si občas užiju na zahrádkářské výstavě v Lysé, ale ani zdaleka nejsou tak krásné.
  Díky za pěkné pokoukání.

 2. Už je to řádka let, kdy jsme s mámou občas zajely na výstavy květin na zámku Veltrusy. Bylo to krásné. A po skončení se ty květiny prostě rozdaly, párkrát jsme si tak přivezly domů nádherné kytice.
  Ještě s Honzou blahé paměti a později pak s mámou jsme v dlouhých letních dnech vyráželi po práci jen tak zbůhdarma do okolí Prahy, do různých malých městeček, kterých je tu hodně. Po silničkách lemovaných křivými jabloněmi a švestkami jsme se vždycky dokodrcali někam, kam bychom jinak nikdy nejeli. Mělo to svou nostalgickou letní atmosféru. Někdy jsme zamířili i trochu dál a jednou jsme se tak náhodně ocitli v Budyni nad Ohří. Je tam krásný a krásně opravený menší hrad, tenkrát tam na nádvoří zrovna náhodou byly nějaké slavnosti. Bylo to fajn. Budyně stojí za shlédnutí.
  A jinak můžu doporučit zámek v Mělníku. A Mělník vůbec, hezké místo.

 3. Alex, to je ale nádhera! Květiny a porcelán, ach ach! (y) Jednou jsem na zámku v Rájci nad Svitavou byla, ale to už je hrozně dávno, byla to jedna z prvních našich dovolených v Tišnově u Brna.
  Z našeho kraje bych doporučila zámek Zákupy – pořádají během roku také různé akce, jako třeba Vánoce na zámku nebo v létě tradiční Císařské slavnosti jako připomínku svatby následníka trůnu Ferdinanda d´Este. Jen letos, v roce 100. výročí vzniku republiky a současně 100. výročí zámku ve vlastnictví státu, budou prý slavnosti ve stylu 1. republiky. 🙂 Pro děti je tu zvláštní okruh (pokoje prince a princezny) a oblíbený medvěd Medoušek v zámeckém příkopu, který taky slavil jubileum – letos v lednu mu bylo 25 let. 🙂

 4. zapomněla jsem na nějaké místní doporučení:))
  Tak u nás určitě Kuks – to je na většinu dne a pokud by zbyl čas, tak barokní areál v Žirči
  Kus dál – ale jako tip na výlet s dětmi – hrad a zámek Staré hrady. Je to trochu ztraceno v kraji, nejbližší městečko je asi Kopidlno, jinak je to jihozápadně od Jičína, který stojí za to taky 🙂

 5. Alex, to je nádhera! Já bych nedokázala takhle naaranžovat jedinou vázu ani s prohřátými prsty, natož prokřehlými ve studených místnostech zámku. A deset lidí na tolik krásy – to je prostě úžasné. Moc se mi líbí i doplňující porcelán (a nábytek, obrazy atd.). Být tam jako malá holčička s maminkou, tak celou cestou domů škemrám, jestli by mi maminka nemohla koupit přesně takové talířky pro panenky (ty přední s obrázky). Ty mě nadchly i teď 🙂

  Alex, víš, na co se používaly ty bílé „stojánky“ kolem prasátka? Vypadají jako na slánku a pepřenku. Nebo jen na dvě male vázičky?

  Tady už keře kamélií odkvétají. I letos jsem si je trhala do vázy (jedna z našich procházek s Trixie je na hřbitově, kde při jeho okraji roste zplaněný, ale i tak bohatý keř rudých kamelií).

  1. Maričko, co jsou ty misky okolo prasátka, nevím. Mě přijdou prostě … jako misky. Na cokoliv.
   Překvapilo mne, že u vás v takových teplotách se daří kaméliím. Já jsem myslela, že jim svědčí chladnější podnebí. Já už tři umořila, takže se do dalších pokusů nepouštím. Ale, že bych přece jenom? (wave) Navnadila jsi mne! Jak pojedu na nějaký výlet, tak se stavím v zámeckém zahradnictví, třeba tam pro mne budou mít nějakou zvlášť odolnou 😉 . Myslím si, že problém bude asi v chladném přezimovánív době květu. U nás je všude teplo. A abych měla nádhernou kytku někde v chladné suterénní místnosti a chodila se na květy jenom koukat?

 6. OT – tak se mi na krmítku (stále jedeme v plném provozu) objevila pěnkava jíkavec. Ráda bych řekla jíkavci, ale je jen jeden. Loni tu byla tlupa. A tak by mě zajímalo, jestli se necítí ok a tak neletěla s ostatními, nebo si přečetla předpověď na víkend a rozhodla se, že u krmítka bude líp? 🙂
  Ostatně – viděli jste předpověď na víkend? (wave)

 7. Nádherná obrovská kamélie, prý nejstarší v Evropě, kvete ve skleníku u zámku Pilnitz vedle Drážďan. Kdybyste měli cestu okolo, stojí za to se tam zastavit.

   1. No já včera nechala Ernesta ostříhat – a dobře jsem udělalala! Dneska mi zapadl téměř celý do bahna – nedovedu si představit, jak by od tama vyhrabal v zimní srsti (rofl) !
    A jinak je to na prd – prý se má ochladit ze soboty na neděli – a já si v neděli vybírám svůj prima narozeninový dárek – focení v brněnské ZOO s profesionálem! To abych vytáhla ještě tu zimní bundu! ;(

    1. Já si myslím, že si vezmi radši i rukavice a trocha meruňkovice by taky mohla pomoct:))
     Jinak perfektní dárek! nenapíšeš o tom? 🙂

     1. Napíšu!

      Uvidím, jak to bude probíhat a jestli se tam aspoň něco naučím (rofl) . Jinak by meruňkovice určitě pomohla, ale jak to tak vypadá, budu muset jet autem (blbý spoj), takže asi nic (chuckle).

      Ten dárek mne velice překvapil a udělal obrovskou radost – a to jsem se jenom jednou před Terkou zmínila, že bych potřebovala nějaký kurs nebo někoho, kdo by mi fundovaně a zočivoči poradil a pak jsem dostala poukaz na den v ZOO s Patrikem Staňkem.

      1. Terka je borka a já jsem moc zvědavá, jaké to bude. Určitě aspoň stručně poreferuj co nejdřív! 🙂 (Ten nápad se mi moc líbí:))

 8. Milá Alex, fotky jsem si užila už včera, dnešní připomenutí podmínek, za jakých se výstava připravila je úžasné. Díky.
  Za sebe doporučuji hrad Český Šternberk – není státní, patří Šternberkům („a pozdravujte soudružku hraběnku“) a fantasticky se o něj starají. Každý rok se udělá malý kousek práce. Mají otevřeno po celý rok. A je to nádherný hrad, krásně umístěný vysoko nad hladinou Sázavy.

  1. Paní hraběnka letos na vernisáži osobně nebyla, ale nechala se slyšet, že se na výstavu (do svého zámku) určitě přijde podívat. Nedovedu si vůbec představit, jak by mi bylo, kdybych se procházela komnatami a dívala se na porcelán, který užívala moje rodina a při tom jsem věděla, že boj o vlastní majetek je předem prohraný. Musí to být velmi silní lidé, když toto přežijí. Nevěřím, že by byl majetek vrácen. Já bych to nedala.
   Ještě k zámku. Mám Rájec ráda, není to honosné sídlo jako Lednice, nebo dokonce i jako Valtice (kam mimochodem plyne řeka státních peněz). Tak jako Lysice je to takový rodinný zámek. Jezdím do něj každý rok kvůli kytkám a kvůli výstavám. Ale vidím, jak rok od roku chátrá čím dál víc. A to nejsem odborník, ale ty změny jsou naprosto dobře vidět. To chátrání nemůže zastavit nadšení, práce a snaha hrstky lidí, kteří jsou už po desetiletí se zámkem spjatí. Proto jsem z jejich práce při instalaci výstavy tak nadšená. Nechápu proč památkový ústav nechává tento stav dojít až tak daleko. Až z něj bude naprostá ruina, tak ho hodí Salmům do klína. Jak je v Kotlince dobrým zvykem. Proč se už s tímto rodem nějak nedomluví?

  2. Hezké fotky milá Alex, to musel být pro pořadatele tedy
   „adrenalin“ v nastalém mrazivém počasí připravit květinovou výzdobu. Přidávám se k Zaně Český Štemberk nikdy nezklame. Cca před dvěma lety jsme z ČŠ pak šly s kamarádkou pěšky do Vlašimi. Další příjemný zámek s krásnou zahradou a vazbou na Sternbergy je Jemniště, v části zámku žije rodina Jiřího. Píši pod Zanou 🙂 mají vlastní skvělou cukrárnu, té se nedá odolat.
   http://www.jemniste.cz/restaurace/
   Pro menší děti, ale i dospělé Zámek Loučeň, především pro jeho park s labyrinty. Je možné se zde i ubytovat, vyzkoušeno 🙂
   https://www.zamekloucen.cz/labyrintarium

   1. Český Štemberk je překrásnej. Svého času jsem jezdívala častěji okolo a nikdy jsem neodolala – vždycky jsem musela zastavit 🙂
    Jinak Štemberk i Jemniště máme hodně z ruky, Loučeň by se povést mohla 🙂

    1. Dede, Loučeň by se mohla líbit vnoučatům, tedy zatím asi Patrikovi, dá se tam běhat a bloudit dle libosti a v dolní části parku je rybník, kde kapři žerou doslova z ruky … tedy pokud již neskončili na pekáči 🙂
     Kuks je nádherný, byli jsme tam na přelomu dubna a května, slunečné počasí a cestou na Braunův betlém ten výhled na zasněžené hory (inlove) krása nesmírná.

 9. Vrátila jsem se z prochajdy s Ajvi, napříč lesy. Tedy toho rozježděného bahna!!! Lesem se jít nedá, tam je strašný binec – kupy větví po kácení, snad už několik ročníků a cesty, darmo mluvit. Ani se nedivím, že je u nás tak strašlivé sucho, když to málo co naprší, díky těm zničeným lesním dálnicím, fofrem odteče a jako bonus si to vezme na cestu půdu.

 10. Alex, dík za pěkný článek a hezké fotky.
  Pokud jde o zámky k doporučení, jako městský člověk bych pro změnu doporučila „městské zámky“, tj. vily. V Brně jich pár pěkných máme, stačí si udělat čas. Asi nemá smysl je vyjmenovávat, ty nejznámější všichni stejně znáte, takže jen pro jistotu: veřejnosti přístupné jsou vila Tugendhat, vila Stiassny, vila Löw-Beer a Jurkovičova vila, další si můžete prohlédnout zvenku buď sami (třeba s pomocí knížek, které o nich vyšly), nebo v rámci procházek pořádaných Metodickým centrem moderní architektury nebo Brněnským architektonickým manuálem.
  Kdyby měl někdo zájem o odkazy, ráda je dodám, nechci to tu těmi odkazy nějak zahlcovat. Vše se ale dá podle názvu docela jednoduše dohledat.
  P.S. Tak aspoň ten BAM, ten je můj nejoblíbenější: http://www.bam.brno.cz/ – podle něj na procházky chodíme docela často.

  1. je mi pejska moc líto, kdybychom nebyli plní, no však vy víte. Přeju mu hodně štěstí aby už konečně měl svoje lidi.
   (h)

  2. přeposlala jsem odkaz na Moravu, lidem ridgebacčím :-)třeba se najde někdo, kdo potřebuje být zasypán velikou rezatou psí láskou 🙂

 11. Nádera – kytičky, porcelán, prostředí – prostě se to krásně všechno sešlo dohromady. A navíc nadšení lidí, kteří výstavu pořádali – bez toho by to ani nešlo.

  Kromě našeho letního zámku bych doporučila zimní zámek v sousedních Valticích – je to takový typický barokní zámek a kvůli Lednice je trošku opomíjený, ale stojí za návštěvu.

  Jinak se mi opravdu velice líbilo v zámku Náchod – za prvé mají v příkopu krásný medvědí pár a za druhé jsem byla nadšená z výkladu paní kastelánky. O to víc jsem byla tenkrát zklamaná ze zámečku v Ratibořicích, kde jsme padli do spárů unylé dívčiny, která se snažila proletět místnostmi v co nejkratší dobu a velice se rozčilovala na průvodce předchozí skupiny, že všecko ví a všem odpovídá a pak ostatní jenom zdržuje!

  1. No, taky chodím pravidelně do Babiččina údolí, ale zámku se obvykle vyhnu. Škoda, že jste nenatrefili na toho chlapíka, který se zdržoval výkladem:))

   1. Škoda o to větší, že kdybych se tenkrát víc cpala, tak bych se do té první skupiny dostala (rofl) …

  2. Znám za zámku ve Žlebech. Unuděná dívčina, v očích nevraživou otázku, co tam sakra lezem, pánžto ji to nebaví! Dodnes lituji, že jsem si s ní, ehm, nepromluvila a to vzhledem ke kamarádům, kteří nás na ten výlet vzali. Oni se za mne vždycky styděli, když jsem upozorňovala třeba číšníka na nějaký nedostatek, podotýkám vždy slušným způsobem, nebo si přála v irské kávě pravou šlehačku místo té umělohmotiny vymáčklé z toho jánevímjaksetojmenuje. Považovali to za nepřiměřené, to se nedělá.

   Ono je to nemilé, pro obě strany, být laxní ke své práci, zvláště v servisních službách. Naštěstí je většina průvodců ve svém výkladě profesionální a je radost s nimi památku procházet. Díky jim.
   No, zase jsem se rozpovídala o něčem jiném, že ano. Často někam uhýbám, tak se za mne nestyďte 🙂 .

  3. byli jsm etam na vánoce, před třemi lety…nádhera to byla,průvodkyně v historickém kostýmu,setkali jsme se i s paní kněžnou a její schovankou..moc prima to bylo…..

 12. Trochu OT – dodatečně ke včerejšímu článku. V Dráždanech v zámku je úžasná výstava jarních květin.Opravdu stojí za návštěvu !!

  1. A do 18. 3. je ve Vile Stiassny (asi ji znáte spíš jako Vládní vilu) taky květinová výzdoba. A od 9.3. je tam nová výstava věnovaná bývalým návštěvníkům vily právě z té doby, kdy se jí říkalo Vládní vila: https://www.vila-stiassni.cz/cs
   Které z místních a z blízkého okolí jste tam nebyly, honem to koukejte napravit! 😉

    1. V tom Rájci?
     Přiznávám se, že i když je to od nás kousek, ještě jsem tam nebyla (musíme to co nejdřív napravit), v Lysicích před pár lety ano.

 13. Já osobně bych doporučila brněnským, okolobrněnským nebo těm, kteří naším krajem cestují – zámek Lysice. Nejenom okruhy po zámku, ale ve vegetačních měsících i krásné terasovité zahrady za zámkem s velmi zajímavou kolonádou, která nese dřevěnou pergolu. Do zahrad je možný přístup i s pejskem (na vodítku). Pokud nemáte svoje pytlíky na eno, tak vám dodají při koupi vstupenky.
  http://dig.rajce.idnes.cz/Lysice_a_Kozarov
  Fotky jsou ze začátku září minulého roku.
  Nad zahradami se tyčí kopec a to je volně přístupná zámecká obora s krásnými starými alejemi. Na psy pozor, prý je tam dost srnčí zvěře jak nás upozornila paní kastelánka. Nevím, nepotkali jsme ani kopejtko.

  http://dig.rajce.idnes.cz/Lysicka_obora_podruhe

  1. Díky za tip!
   Jo, to by se mi líbilo, kdybych měla šanci na vycházce se psima nepotkat ani kopejtko! 😀
   U nás letos z nějakého důvodu zimuje mimo běžné srnčí zvěře i poměrně dost jelenů – tedy spíš laní, jelena jsem viděla jen jednoho, zato stál na cestě proti mému auto, čuměl a nehnul se, dokud jsem neťukla do klaksonu.
   Když jsem potom mezi lidmi „myslivými“ rozebírala to podivné chování plaché lesní zvěře, tak mi bylo odpovězeno – co se divíš, čekal, že vezeš žrádlo! 😛
   No, to jsem ho zklamala, já měla v autě jen dvě šíleně natěšené vlčky, které pochopitelně moc rády viděly jelena i ty čtyři laně opodál. Tak jsem se musela otočit a jít hledat jiný les na procházku 🙂

   1. Ach, vidět jelena na vlastní voko v přírodě. To je tedy. To se mi poštěstilo kdysi moc dávno, na prázdninách na Šumavě. Byla jsem děcko, právě zahleděné do mechu a hledající houby. Napřed jsem si myslela, že je to kůň s parožím (chuckle) .
    Jelen a psové toť dost nebezpečné pro psa. Soused od naproti jezdíval do jelenářské oblasti se svou velšinkou. Ta se jednou pustila za jelenem. Vrátila se s napuchlou hlavou jak dostala dobře mířený kopanec. Ještě štěstí, že jí nevykopl oko.

    1. Jeleny jsme před pár roky párkrát potkali v lesíku za Břeclaví – je to fakt obrovské zvíře! Terka tehdá vážně tvrdila, že je to určitě los (chuckle)

     1. No, viděla jsem oba a radši beru toho jelena – u losa je veliká i losice, ale sám los je ohromnej! Já svého viděla asi na vzdálenost 80 m (beru to podle značky u přejezdu:)) a tiše jsme se psima zase zacouvali, odkud jsme vyšli… kdepak, k tomu bych blíž nešla! 🙂

     2. My jsme do jelena málem narazili v mlze, když jsme jeli přes Libavou (vojenské újezdy). Připadal mi jako kráva s parohama, byl obrovský.

     3. ono je to jedno,jestli jelen,srnec nebo muflon, tváří v tvář je to vždycky obrovský zvíře 😀 (potkala jsem se tak s muflonem)

    2. Alex, kdyby stačili jeleni sika, daňci a mufloni, přijeď k nám, žijí v oboře kousek od našeho domu. 😉

     1. Daňky a muflony máme u nás v lesích. Před pár lety se mi podařilo pánskou skupinu muflonů vyfotit u Vranova u Brna.

      http://dig.rajce.idnes.cz/Mufloni_na_Jelenim_skoku/#12.jpg

      Jelen sika je průšvih. Není původní, dokáže se zapojit do bojů s jelenem evropským, ale protože má jiný způsob boje, tak i když je lehčí, může našemu jelenu způsobit fatální zranění svým velmi ostrým parožím. Patří k zavlečeným druhům. Je z Asie.

 14. Á, zámek v Rájci! Tam jsem na podobné zimní výstavě s kaméliemi byla, ale doplňkem nebyl porcelán, nýbrž předměty z nefritu. Jo, byla tam zima jak v morně, to si pamatuju 🙂 a vodotrysk před zámkem byl jedna velká ledová skulptura. Asi rok nato byly kamélie v Brně v Místodržitelském paláci, k tomu nějaké věci od Muchy a květinové šperky. bylo to hezké a na brněnské muzeum poměrně pokrokové, obvykle takové věci neumí.
  Jo, kamélie bych chtěla. Jenže u nás je teplo a to by se jim nelíbilo….

  1. No, nevím jestli „na brněnské muzeum poměrně pokrokové“ je ten správný výraz. Možná bych spíš řekla, že Moravská galerie, pod kterou Místodržitelský palác patří, se profiluje trochu jinak, na tohle jsou (i v Brně) jinší instituce…

 15. Alex fotografie jsou nádherné.
  Je to krása, jak kamélie tak i porcelán.
  Zámek Rájec je moc hezký.

  Kamélie jsem na vlastní oči neviděla, ale jsou krásné.

  Co se týče doporučení nějakého zámku, tak vám doporučuju návštěvu hradu a zámku v Horšovském Týně. Má několik prohlídkových okruhů. My jsme navštívili okruh Kuchyně kde byla kuchyně, zaměstnanecká jídelna a sklad. Bylo to zajímavé.
  Ale jsou tam i okruhy klasické, jako jiných zámcích.
  Horšovský Týn je pěkné město a určitě stojí za návštěvu.
  https://www.zamek-horsovskytyn.cz/cs

 16. Já se jenom trochu rýpavě zeptám – sbírkám nevadí zvýšení teploty návštěvníky a vlhkosti květinami? Jinak ty vazby jsou nádherné. Kamélii jsem jednou v Obi zachránila z výprodejového vozíku a kupodivu s námi pár let byla. Asi jí vyhovovalo naše nepříliš teplé domácí prostředí.

  1. No, asi že ty lidi tam pustí jen na pár hodin, vyvětrají, zavřou a ledárna funguje přes celou noc, tak to nevadí tak moc.

  2. Myslím si, že jak se zdvíhá venkovní teplota, tak už to zvýšení teploty návštěvníky v zámku není tak drastické. Srovnávat s negativním dopadem návštěvníku na mikroekosystém v některých jeskynních komplexech se nedá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN