BTW: Jarní touhy

Tak nám tu na vsi v sobotu konečně roztál sníh (v lesích ještě je) a na mě přišly jarní touhy – už nevydržím ani chvilku bez jarních kytek! Kytice narcisek ve váze mi nestačila, bylo nutno na jaro připravit i „vítací“ parapet na zápraží.

 

 

Zimní truhlíky s vřesem a drátovcem jsem odnesla na slunečné místo k dřevníku, kde počkají, než opravdu rozmrzne zem. Potom je zasadím pod svůj zahradní modřín, tam se budou cítit jako v lese:))

 

Narcisky (koupené ve slevě po MDŽ, vypadaly unaveně, ale krásně se rozvily)

 

Ometla jsem parapet, vyčistila okno do předsíně a začala hledat vhodné truhlíky pro jarní kytky. Ne, že bych měla starých truhlíků málo, ale většina už nevypadá pěkně a navíc jsem loni měla na truhlíky špatný rok – vichry mi shodily jak jarní kytky, tak potom letní muškáty a vždy ze souboru stejných truhlíků se aspoň jeden rozkřápl.

 

Venkovní truhlík č. 1

 

A tak jsem při nákupu v Tescu zabočila do příslušné uličky a našla truhlíčky vytoužené barvy – světle zelené! Jak jsem na tuhle barvu ujetá i normálně, tak v tuto dobu předjaří – či snad už časného jara – po ní jdu s dvakrát větším odhodláním. Po zimě prostě potřebuju barvy, když krajina je převážně okrová s bahnitými odstíny. Mlaskavě mokrá, zranitelná, těžko schůdná… a jeden by nevěřil, že se někdy zazelená.

 

Venkovní truhlík č. 2

 

A do zelených truhlíčků (mlsně přemýšlím o nákupu dalších dvou – vešly by se!) jsem koupila primule – hezky po třech kusech do jednoho (za 16 korun jadna, no nekupte to 😛 ) Je mi jasné, že spousta z vás má už doma primulky dávno odkvetlé, ale mě drsná zkušenost naučila, že v jídelně, dokud se topí (a že mrzlo), se mi primule prostě trápí, tak jsem čekala až na teplo, aby mohly být venku. Jenže už jsou i macešky… takže další dva truhlíčky? Zelené nebo… růžové? Cokoliv za barvy!:))

 

Sněženky pod jedlí – na zahradě

 

Zahrada je zatím taková mokrá bahnitá šeredka a nájezdy krtků jí opravdu nepomohly. Martina už svědily ruce na první práce, ale zatím jsem hlasovala proti. Kdyby nakládal hlínu z krtinců do kolečka, nechalo by za sebou v rozmočeném trávníku rygol. Kdepak, v tuto dobu je třeba na zahradu jemně a polehoučku… než ji teplý vítr přece jen trochu vysuší a půda se zpevní.

 

Krtci a kousek zahrady (zbytek vypadá ještě hůř)

 

Ale už mi kvetou sněženky a malinko vystrkují špičky narcisky, hyacinty a krokusy. Já vím, dole v kraji vám už krokusy málem kvetou, ale my tady pod horami jsme prostě kapku opoždění:)) Těším se, až budu moc vyrazit ke svým veletruhlíkům a začnu připravovat zem a sít, co je třeba zasít.

 

Krtci na louce proti Domu

 

A tak se dnes ptám vcelku jednoduše: jak leze jaro na vás?:)) Tedy myslím pokud jde o přírodu a kytičky – jaro oděvní a třeba i láskové si necháme na jindy – i když… je to na vás!:)) A ještě jedna prémiová: taky máte po zime takovou potřebu jasných barev?

 

Šikmá jabloň, zatím nahá:))

 

A na závěr dvě vytrvalé bylinky z mé zahrádky aneb hoď už konečně tu krysu, paničko!:))

 

 

Aktualizováno: 11.3.2018 — 18:06

51 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Četla jsem až nyní jarní touhy a hnedle mne popadly ještě víc, než do teď a dnes jedu na kvítečka a utratím nějaký hříšný peníz.Vidím, že v tom nejsem sama. 🙂
  Ty barevné truhlíky mně uchvátily zcela, jen už je nemám kam dát, za oknem na parapetu nemám nic neb mám sítě v oknech a přes síť se špatně zalívá a venku mám těžké kameninové,těch se nechci zbavit, vypadají velmi dobře.
  Na oplocence mám téměř všechno v zemi, sněženky se krásně ujaly a za chvíli polezou další kfítečka, už se těším.Úplně nejvíc se těším na pampeluše až se rozsvítí louky.

 2. Vytrvalé bylinky čekající na krysu jako vždy neodolatelné (inlove) a mám radost, že vyšetření na ortopedii minulý týden dopadlo dobře.
  Já ty barevné kytky potřebuji celý rok 🙂 a tak mám mezi okny už pár týdnů v květináčcích dva modré hyacinty a mezi nimi jeden větší s narciskami. V pátek jsem také neodolala a koupila si žluté petrklíče a modřenec. Z truhlíku jsem vyndala jen co opravdu uschlo, ale vřesy jsem nechala a macešky se třeba také vzpamatují 🙂 je mi líto je ještě vyhodit, když mně zpříjemňovaly zimu a petrklíče a modřenec jsem zasadila mezi a krásně truhlík oživily. Ty Vaše zelené truhlíky vypadají skvěle. Kolik těch krtků na té Vaší zahradě asi žije a dusot Ari-Berry nad hlavami je neruší (shake) Hm odolní jedinci a nebo jeden hodně pilnej a zvědavej 😀

  1. Tak to ti věřím, že to mezi okny šlo! 🙂 Já ten prostor mám také, ale jen, když je teplo – na zimu totiž dáváme třetí okna doprostřed jako izolaci a volná jsou jen větrací okna, kde kytky logicky překážejí…
   A holky děkují za pochvalu a Ari tvrdí, že jí už dávno nic není a já jen vyšiluju… 😛

 3. Dede, ty primulky máš nádherné, u mě vedou ty žluto-červené…. a ta veliká kytice narcisek (kolik jich bylo? přijde mi to jako plná náruč) je taky moc krásná 🙂

  jinak já nezahradničím a doma „bojuji“ jenom s jedním kaktusem – furt nějak nevím jak se o něj vlastně mám starat, možná má v zimě příliš moc tepla, ale já si tu zimu kvůli kaktusovi fakt pěstovat nebudu 😀

  na odložení zimního ošacení a obutí je pro mě ještě docela zima, a dnes k tomu navíc prší – aspoň zítra vyvenčím ten kočičí deštník, co mi Kačenka naježila (inlove)

  1. Eh, nevím, jestli ti do zítra ten déšť vydrží – jdi radši dnes:)) U nás má zítra (tedy podle předpovědi) svítit sluníčko, tak se těším, že zasadím ty koupené macešky (bílé a modré) do nových zelených truhlíků!
   (Vážně jsem uvažovala i o růžových… ale nehodily by se k červeným muškátům 😀 )

   1. Jó, macešky, to je krása! Na zahradě jsem je vždycky mívala, v truhlíkách a ve velkých mělkých květináčích a rozmístěné různě po zahradě, velkokvěté i drobnokvěté. V polovině léta už vždycky vypadaly na odpis, ale mně bylo líto je vyhodit, tak jsem je vždycky sestřihla nakrátko, trpělivě vyčkala a macešky rozjely druhé kolo. A byly značně mrazuvzdorné. V listopadu jsem je obvykle nanosila těsně k domu, kde bylo o trošičku tepleji než v prostoru. Slabší mrazy snášely dobře, obvykle jsem je likvidovala až v lednu, kdy už začalo pořádně mrznout (tenkrát) 😀 . Tak ať se ti vydaří.

 4. V sobotu jsem se v našem krámku kochala jarními kytičkami jásavých barev. Měli primule a velkokvěté macešky, ale ty byly! (inlove) Přemítala jsem, zda už koupit či ještě vyčkat a zřejmě se mi duševní boj zračil na tváři natolik, že paní, která si kytičky opatrně kladla do krabice, ke mně poznamenala : „Já bych je ještě nekupovala, ale maminka je mermomocí chtěla, tak jsem musela poslechnout!“ 🙂 Nakonec jsem tedy odolala, když prý ještě budou tento víkend mrazy, a odložila jsem nákup na příští týden. Ale jestli už ty krásky mít nebudou, tak si teda vynadám!!!

  1. Hančo, já jsem se poctivě snažila odolat, ale bylo to silnější než já – mám dva další zelené truhlíky a macešky! 😀 Jen je zasadím až zítra, dnes v dešti bych si to neužila 😛
   Jinak co píšeš o těch mrazech asi bude pravda, proto jsme ještě nepouštěli ve studni vodu. Ale já naštěstí můžu bez problémů dát zelené truhlíky domů, takže zatím neriskuju 🙂

 5. Tak shodou okolností jsem včera vynesla z chodby zpátky na lodžii (zasklenou) rozmarýn, dva ibišky, olivu, chryzantémy a million bells. Chryzantémy už mám třetí rok, million bells jsou od loňska, obojí je sestřižené tak cca na 5 centimetrů, ale už se to zelená, tak to pečlivě vyčistím od uschlého listí a stonků, které evidentně nepřežily, oživím hlínu a uvidím, co to udělá. Jeden ibišek je ještě mrňavý, ten nechám, jak je. A druhý, veliký, sestříhám až na kmen, jako to dělám každoročně už řadu let, a on vyrazí. Rozmarýn stříhám průběžně do jídla a olivu jsem stříhala na podzim a už má nové výhonky a lístečky.
  Na chodbě ještě zůstaly muškáty, s těmi je práce a já zrovna tenhle týden vůbec nemám čas, ale pořeším je příští týden a už se na ně moc těším.
  Dede, ty narcisky jsou nádherné. Už se taky těším na tyhle malé jarní kytice, co občas přihodím do vozíku v obchodě. Nadělají spoustu parády a kupodivu i tulipány obvykle vydrží docela dlouho.

  1. Hm, zimovací chodba mi moc chybí! To máš skvělé, že ti takhle skutečně začne jaro hned zjara 😀

 6. Dede, tak to máte parádní úrodu krtků. Chtělo by to kočku-specialistku na krtky, jestli takové existují 😉 . S kytkami jsem ještě nezačala, nějak se mi letos nechce. Budu omezovat i letní truhlíky, protože lítat dvakrát denně s plnými konvemi, aby všechno přežilo, to už se mi po těch pěti letech veder a sucha nechce. I záhony na zahradě silně omezuji. Probírala jsem staré fotky pořízené ještě analogem a to byly takové záplavy květin, jak v truhlících, tak na záhonech. I skalka byla bujná. I když! Dnes jsou alespoň (rain) přeháňky.

  1. No, naši krtci jsou stachanovci, je to dost děsné. A protože je v žádném případě nehodlám trávit a plašička je neplaší, tak mi nezbývá než s nimi žít 😛
   K suchu – jak my jsme měli loni dokonce až moc mokro (po třech letech sucha), tak kdo ví? Třeba letos přijde déšť i k vám!
   Jinak chápu pocit beznaděje, když co se dřív bujně zelenalo dnes držíš tak tak při životě… (rain)

 7. Jaký “ krokusy už málem kvetou“ – já mám na skalce první várku krokusů( žluté a bílé)už odkvetlé, teď jede druhá vlna modrých a fialových a potom začnou ty šlechtěné obří 🙂 sněženky mi kvetly už před Vánoci ( a v trvalém stínu!)jasmín nahokvětý už je taky komplet odkvetlý a v pátek u jezírka koukaly jenom zelené špičičky a v neděli už kvetly bledule – snad ani ne pět centimetrů výška, ale už v plném květu!Truhlíky s drátovci a vřesy už jsem taky uklidila, ale nové s jarním osázením dám až budu mít umytá okna 🙂 Kocouři mají novou zábavu – na holých záhonech v té suché hlíně si vyvalují pupek a na zádech se kroutí jako žížaly a půl záhonu mi pak odnesou domů 🙁 U nás v Polabí byl fakt už takové sucho, že před tím sněhem minulé uterý už jsem měla připravenou zahradní hadici, že ji už připojím a začnu zalévat. Dneska prší a zaplaťpámbu za to…
  Samozřejmě už mě svrbí prsty, obhlížela jsem skalku a květinové záhony, sundala chvojí a vyrazila s nůžkami a pilkou do terénu – hlavní a nejblbější práce je na pergole – obrůstá nám ji přes 40 let staré víno a je potvora tak bujné, že od sousedů na jaře taháme 15metrové šlahouny…to už máme včera za sebou, teď to jenom posekat…Terinka už má postavenou svoji sezónní lavičku na zahradě, kde má strategické místo na sledování cizích kocourů procházejících se po naší zdi…Prostě jaro už je tady a bude fajn!

  1. Minko! odkvetlé??? Já mám je mám ze země asi na 4 cm a bledule teprve vystrčily špičičky – kdybych nevěděla, že tam mají být, tak ještě nepoznám, co to leze:))
   Jinak kocoury chápu, ale tebe taky! 😀

  2. Jako fakt? No u nás v Polabí včera vykvetly první dva krokusy. Možná tři. Všechno je hnědé, co se chystalo je spálené mrazem. Včetně primulí, které se snažily celou zimu, teď vypadají jako po nájezdu koček. V zemi je led. Nad ledem voda. Když člověk šlápne na trávu, udělá se mu kolem boty rybníček vymáčknuté vody. To bylo včera. Dnes do toho přičinlivě leje a voda nemá kam vsakovat. Ráno byl v sudu pořád led. Akorát bílá čemeřice si vesele kvete, zašitá pod zlatým deštěm , ale to dělala i v dvacetistupňových mrazech. Takže koukám na tu promáčenou bídu a čekám na sluníčko.

 8. Ach jaro – tak ne že by mne nutilo se hrabat v hlíně (toto NENÍ moje hobby). Ale nutí mne to vyhodit zimní věci (tak teda ne vyhodit, ale odnést z dohledu – už jsem vyprala psí zimní bundu a dneska odpracu škrpále). Další nutností je nechat ostříhat Ernesta – však už to máme domluvené, včera jsem ho vykoupala a dneska mi z něj paní na Čipsíně vystřihne knírače! Jemu je už totiž v zimním kožíšku veliké horko, proto ho musí stále namáčet (a pak docela dost páchne žabincem).

  No a další věc, co mne na jaře nutí dělat, je nosit s sebou foťák – a pak s těmi fotkami furt někoho otravovat (rofl) – třebas tady jsou fotky ze soboty http://yga.rajce.idnes.cz/2018_10._brezen/

  1. jj, já mám nové jarní tenisky..ty staré,co jsme j enosila dokud nezačaly mrazy,už jasně řekly,že chtěj do loviš´t…nabíraly podrážkama vodu tak vehementně,že mi změkly paty 😀

  2. Hm, tak já bundu ani boty ještě neuklízím! Doufám, že předpověď mrazů na příští víkend nevyjde, ale pokud ano (a v noci by tu mělo být až -7!!!), budu stále ještě připravena:)) kdepak, u nás pod horama pořád platí, že teplé věci se odkládají až v dubnu! 🙂
   Jo a máš parádní fotky! Ptáci na ledu jsou jak obraz a undatra Erník nemá chybu (zvlášť, když to nejsem já, kdo ho musí sušit!
   Jinak Berry letos extrémně zarostla, pod břichem má chlupy 15 cm dlouhé, spodničky ještě delší (po každé vycházce komplikovaně odvětvuju psa!) a já pláču, že tu nemám žádnou paní na Čipsíně, která by pomohla. No objednala jsem si jakýsi stříhací hřeben – pokud se hned Beruščinýma chlupama neudáví, třeba Berry přistřihnu „na Ari“ 😀

 9. Jaro? O čem to mluvíte? Včera napadlo 10-15 cm nového sněhu! Leží, barvy bílé. Dede, máš to rozhodně barevnější. Krásně.

  Zítra to bude rok, co jsem slítla z plotu a to nebyla ani vločka! Do nemocnice mě odvezli s rozedřenými koleny a lokty, jak jsem se se zlomenýma zádama plazila domů. Letos by se mi padalo rozhodně měkčeji.
  Už mě ten sníh tenhle rok štve, neubejvá a neubejvá.

  1. Sníh? Poslední zbytky roztály před týdnem a včera jsme venku měli + 16°C. Tráva se začíná, i když místy a jen nesměle, zelenat a vítr je příjemně vlahý. Takže dobíjím baterie do foťáku i navigace a ve čtvrtek se vyráží na první fotovýpravu. A pak už to půjde ráz na ráz. V Lačnově u Horní Lidče rozkvetou šafrány bělokvěté, (a jsou jich tam tisíce!) na Slunečné u České Lípy rovněž, ale tam jsou čistě bílé, sněženky už začínají teď a brzy budou i bledule a spousta dalších. A přibližně vprvní polovině dubna rozkvetou první orchideje – vstavače bledé u Starého Jičína, jsou jich tam stovky.

    1. Hihihi a v Hlásné Třebáni a Pitkovicích už to kvete na plný pecky! (Křivatec český). A dokonce už jsou na nich i motýli! (sun)

  2. Pamatuju, že tuším v roce 2008 ležel sníh kolem Oslo až do dubna… (wasntme)
   Jinak buď ráda, že po tom pádu zase běháš – mohlo být mnohem hůř. Z tohohle pohledu je sníh nepodstatnej! (inlove)

   1. Dyť já jsem, ráda. Být to o dva mm jinde, bylo by hůř. Jsem za to vděčná, jenom mě ten sníh už tak silně, že mám chuť napsat s…, no štve! Ale doposavad jaro doběhlo vždycky až sem, i když zadejchaný 🙂 . Tak snad, taky, někdy…

   2. A tak za dva až tři týdny by mohly v zámeckém parku v Letohradu vykvést kandíky. Jsou jich tam stovky,(největší populace v celé ČR, na Medníku už jich je posledních pár), kromě jiných květin a jihoamerických mluvících papoušků a je to tam dobře přístupné; z náměstí pár kroků, rostou přímo na cestě a kolem ní, na náměstí je výborná cukrárna a auta s kriplplackou mají parkování zdarma. 🙂

    1. V Lačnově šafrány zatím nekvetou. Ale u nás před barákem jedou na plné pecky a čemeřice už odkvétají.

 10. Už jsem také okukovala sousedy, co tam mají a co tam dám já…. Problém je, že to nemám kam zasadit po odkvětu a je mi to líto vyhodit. Ale něco budu muset, mám na oknech prázdné truhlíky po zimní výzdobě

    1. Tak do parku by mě to nenapadlo, ale pokud jde o opuštěná nebo zanedbaná místa, tak jsem považovala „guerilla gardening“ za dobrý nápad.

    2. tak k rybniku nebo ke trati,jak chodíš s Majdou ..
     park – jsem myslela někam do rožku,kde to není na očích….

    3. tak jestli nenajdeš po odkvětu žádné vhodné opuštěné a povolené místo, pošli mi kvítky po Sharce, zasadím je do jedné ze zahrádek a bude o ně postaráno 🙂 v té po Zámkem jsou petrklíče a narcisky z květináčků už pětileté a kvetou tam pro radost mj. všem kolemjdoucím procházkujícím :-)taky by mi přišlo líto kvítky vyhazovat. (f) (f) (f)

     1. to bych je šoupla k Ireně na zahradu, ale proč si neuděláte vejlet a nevyzvednete si je?

  1. Inko, tenhle problém mám rok co rok s maceškama a primulema taky. I když máme velkou zahradu, tak trávníky se pravidelně sečou a záhony mají omezenou kapacitu…

   1. Tak s primulemi problém nemám. Nedějeplně je vysadím do záhonu a během léta vždycky scípnou. Rozhodně nemůžu říct, že bych nevěděla, kam s nimi…

     1. Když já mám problém najít ten stín, když bydlím v řadovce orientované východ- západ.

      1. Já dávám primule do země pod hortenzie. Na jaře pod holým keřem dělají parádu a v létě jsou pěkně schované. Docela se mi to osvědčilo, jen už tam pomalu začínám mít nával. 🙂

 11. DEDE jsem na tom podobně jako ty.
  Mám na jaře potřebu barev.
  Miluju narcisky a tulipány.
  A ta fotografie tvých narcisek to je prostě nádhera.
  Ale já je mít doma nemůžu, kocourek Daník okusuje kytky.

  Na podzim jsme na chatě zasadili tulipány a narcisky, tak se těším až vylezou. Snad přežili zimu. O víkendu tam jedeme, tak se podívám, zda vystrkují špičky.
  Na chatě si také chceme udělat truhlík s primulemi,jako máš ty.

  Takže jaro vítej a hlavně hodně sluníčka a teplo.

 12. Primulky do vítacího květináče jsme si koupila už podruhé- ty první zmrzly… momentálně mám bílé s jasně modrým žilkováním. Moc se mi líbily, jenže Mušketýr remcal, že ta červená a žlutá předtím byly lepší. Se člověk nezavděčí 🙂 Narcisy miluju, ale kvůli poťapané Adéle si je letos nekupuju, aby je neochutnala. Už dokáže bleskově vyšplhat i do otevřené lednice (je nad mrazákem). Už dostává vycházky ven- a včera byla venku půl odpoledne, než jsme přijeli z výstavy. Na zavolání se vynořila od sousedů, ale když jsem ji nesla domů, kroutila se jako had…

  1. Poťapaná Adéla chce být kočka venkovní? No potěš, to budou nervy! Ale chápu, že jí to chceš dopřát – dělala bych to stejně. (inlove)

   1. copak u vás to jde, aut pomálu,všude zahrady…žádnej dement se vzduchovkou…už abychom měli zasklené ty lodžie, to budou mít kočky radost….

 13. Leze na mě jaro, leze. A sice – zateplili nám panelák a o dost prodloužili lodžie. Jsou teď částečně vystrčené do prostoru. Je na nich i nové zábradlí a my uvažujeme o takových těch dvojitých truhlících na zábradlí. Nemáte s nimi někdo zkušenosti ? Píší u nich, že mají ochranu proti přetečení při větším dešti – tak nevím, aby to neteklo sousedům pod námi na hlavu. Jinak si rozmýšlím jaké kytičky a jaké bylinky tam zasadit. A taky vybíráme stolek a židličky. Lodžie po zvětšení má totiž více než šest čtverečních metrů.

  1. truhliky: mají,ale sousedi u nich mají vychytávky-hadičky svedené do kanystru…pak mají deštovku na zalejvání….k uchycení,bacha na šířku zábradlí,některé tyhle podvojné truhliky jsou úzké,vhodnější jsou ty sešroubovací,ale nesmí ti ihned na zábradlí navazovat výplň….

  2. Jiřino, tak na 6 metrech se už dá ledacos vybudovat! Tak vám přeju, ať si tam uděláte příjemné posezení a kytky vám prospívají! (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN