BTW: Pojmy a dojmy

Kdysi se tomu říkalo tichá pošta. Na začátku je nějaká informace, možná i pravdivá, která se sdílením může pokřivit až ve svůj pravý opak. Pokud byly informace už ze začátku úmyslně klamné s cílem někoho poškodit, říká se tomu pomluva. Když se dnes lidé na internetu noří do nekonečného proudu smysluplných i nesmyslných informací a vybírají si jen to, čemu chtějí věřit, aniž by je obtěžovala skutečnost, říká se tomu doba postfaktická.

 

Popravdě, hledat v tomto světě objektivní skutečnosti dá zatracenou práci a rozhodně na to nestačí, že člověk umí číst. Zprávy přesné, nepřesné i vymyšlené totiž vypadají na netu úplně stejně. A teď se v tom vyznej!

Některé dojmy nepostavené na pojmech napáchají víc škody než jiné – napadalo mě minule, když jsem našla článek na serveru Independent o dosud přežívajících obětech silné vlny obrny, kvůli které v padesátých letech v USA zůstávalo víc než 15 000 ochrnutých lidí ročně. A to až do doby, než strašnou nemoc vymýtilo očkování. Stále žije pár lidí, kteří celý život strávili v ocelových válcích, tzv. železných plicích, které jim umožňují dýchat. Pohled na přiložené fotografie byl… děsivý. (Tedy aspoň pro mě – když si představím takový život…)

Napadalo mě, že právě tyhle obrázky by měli vidět rodiče, kteří odmítají nechat očkovat své zdravé děti, většinou na základě zpráv z internetu, hlavně té, již vyvrácené, že očkování způsobuje autismus. Proočkovanost populace zachraňuje oslabené děti, které očkovány být nemohou. Lze diskutovat o souběhu vakcín a termínech očkování, ale neočkovat vůbec? Uvědomují si tito rodiče, co riskují? Tzv. internetové rodičovství není snadné, protože touha dělat věci správně může rodiče zavést do nehezkých pastí, které jsou od relevantních a užitečných informací na první pohled k nerozeznání.

Doba postfaktická je prostě tady a je třeba se v ní naučit žít. Základem by asi mělo být oblíbené rčení literárních detektivů: nevěř všemu, co vidíš na vlastní oči!:))

 

 

Tohle bylo napsáno pro rádio, tedy na omezený počet znaků – jinak bych se nejspíš rozepsala mnohem víc:)) Ten článek na  serveru Independent najdete zde, i s fotkami.

Dnešním tématem by měly být způsoby, jak se chráníte před dezinformacemi všeho druhu. Například – máte nějaký zpravodajský zdroj, kterému vcelku věříte? Ověřujete si zprávy, které se vám z nějakého důvodu nezdají?

Jinak se můžeme bavit o jakémkoliv navázaném tématu, včetně očkování:))

 

Aktualizováno: 4.2.2018 — 20:33

47 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tomu odmítání očkování nerozumím, zrovna tak jako domácím porodům. Já sama jsem v předškolním věku prodělala černý kašel (ne že bych měla tak alternativní matku, ale tehdá se proti němu ještě neočkovalo) a ty strašlivé záchvaty kašle bych nepřála nikomu. A je to právě jedna z nemocí, která na dlouhé roky u nás úplně vymizela díky očkování a teprve před pár lety se zase objevila a je stále na vzestupu.

  1. v šedesátých letech s eočkovalo proti černému kašli,i já byla očkovaná, ale když jsme si vyhledala,že v roce onemocnělo na našem území 889 lidí touto nemocí,jen jsme vykulila oči…..za chvíli nás budou očkovat i proti bahenní zimnici a choleře….já to nezlehčuju,jen se tou migrací sem ,zavlékají díky nedůslednosti systému, choroby, co tu nikdy nebyly, případně vymizely…a proto bych byla pro povinné celoplošné očkování….

 2. Jakožto nematka – tedy i nebabička – a vlastně i neteta nemám přímé zkušenosti s dětským očkováním (moje vlastní proběhlo hluboko v minulém století 😉 a je milosrdně zakryto lety). Obecně jsem zastánkyní očkování, přesto mi jedna věc vrtá hlavou. Uvažuji totiž nad tím, co je pro dítko větší zátěž, jestli vpravení hexavakcíny, tedy více látek, které bezpochyby ovlivní stav toho človíčka, nebo by to byly opakované návštěvy u lékaře provázené nepříliš příjemnými zážitky (kdo do sebe nechá jen tak bodat, že)…

 3. Také jsem zastáncem očkování a docela mi vadí, že rozhodnutí v dnešní době zůstává na rodičích (tady u vás). Já byla očkovaná na vše na co jsem v dětství měla být a žádné následky z toho nemám (na TBC jsem musela být dokonce přeočkovaná, protože „škrábnutí“ se nějak neujalo). Tady už roky chodíme na očkování proti chřipce (a zápalu plic) a take to oba snášíme dobře. Zaryté odpurce očkování, které není povinné sotva přemluví lékař, ať se snaží sebevíc. A pak podle mého rodiče jen hazardují s budoucím zdravím svých dětí.

 4. Musím říct, že zrovna téma očkování mě dokáže rozehřát. Dokážu pochopit rozložené schématu nebo pozdržení (třeba u nedonošenců), ale úplně odmítání nechápu. Benefity jsou jasné.
  Jinak pokud jde o dezinformace, snáz se odhalí úplný nesmysl než částečný, protože zrnko lži se v kopě pravdy hledá blbě. No, ne že bych to jako puboška občas nevyužila 😉

 5. Dede, to je dnes velmi zajimave téma. K očkování mám dvě poznámky…. Setkala jsem se s několika „matkami-aktivistkami“, které brojí proti všemu a očkování zvlášť. Na můj zvídavý dotaz, jak to dělají s přijetím do školských zařízení nebo s účastí na táboře, bylo mi řečeno, že si vždycky nějaké potvrzení seženou…. hleděla jsem jak z jara. A druhá – dcera pracuje na pediatrii v nemocnici a několikrát se setkala s totálním odmítnutím očkování, že je škodlivé, protože to říkala paní doktorka v televizi….

  1. ?????? ….seženou si
   To je tedy děs, není to dokonce trestné?!
   Vystavit jiné děti nebezpečí, to je tedy aktivita!

    1. napařila bych jim pak obecné ohrožení a natvrdo basu…žádný přihlédnutí k tomu,že jsou matky….jako matky, by neohrožovaly nejen svoje,ale ani cizí děti…..

 6. tak nějak mi očkování nevadila, kdybych měla děti, očkovat j edám… jediný očkování,co mne málem zabilo,byl tetanus, prootže s emě doktorka nezeptala a do papírů se nepodívala,aby zjistila,že mi po těžké angíně,fakt to pigáro proti tetanu dávat nemá…no bylo mi zle,tuhla mi nejen šíje…ale odeznělo to ,po zásahu rychlé pomoci a mého převozu do špitálu,co mi dali do infuze,to nevim, ale přežila jsem….

  1. Víš Sharko, mě přijde, že většina špatných zkušeností s očkováním pramení z toho, že očkovali nemocného člověka, jedno jestli dítě nebo dospělého. Protože to potom může být fakt průšvih. Mě stačilo, co mi vykládalo pár lidí očkovaných proti chřipce v době, kdy měli virózu, nebo na ně právě lezla a nebo byli těsně po ní. Obvykle to vzniká při očkování tzv. na povel – třeba v práci, když se dotyčný aktivně nebrání (že dnes ne – a organizátor akce na něj šeredně hledí. že narušuje program) nebo si dobrý stav doktor neověří (aspoň tím pohledem do krku).
   U dětí je to vůbec obtížné, protože ty malé školkové (nebo jejich sourozenci) mají hlavně v zimě období, kdy jdou z nemoci do nemoci…

   1. mně spojit očkování tetanu a angínu nějak nenapadlo,tehdy mi bylo 20..ale od té doby si to hlídám…znova už neeeeeee

    1. Sharko, to mělo napadnout doktora, který tě očkoval… a měl se ptát, aby to věděl 🙂

     1. Dede, ta paní doktorka, byla kdysi moje obvodní a léčila mne na tu angínu…do karty si to zapsala….po téhle akci,jsem od ní odešla.

  1. Jo, to by mělo fungovat:)) jen u některých lidí jako bych měla dojem, že hlavu nemají 😛

   1. Dede, přesně tak. S objevením se internetu jako by mnoho lidí hlavu prostě odložilo. Naštěstí ale ne zdaleka všichni, pořád je velká spousta lidí, kteří ji hrdě nosí a používají 😀 .

  2. 1/ Hlava, 2/ paměť, 3/ ověření z více zdrojů, 4/ vlastní životní zkušenosti a smysl pro logiku. A 5/ zablokování veškerých reklam, jak na netu, tak v TV, (minimálně vypnout zvuk, nebo přepnout na jiný kanál, či TV úplně vynout).

   1. Krakonoši, přesně to jsem měla na mysli, jen se mi to nechtělo rozepisovat 😀 . Vyjma těch reklam, nikde je nemám zablokované, ani v TV je nevypínám, jsou mi naprosto lhostejné a jsem vůči nim totálně imunní, pokud jde o nakupování zbytečností, předraženého zboží a všelijakého balastu, který se na nás odevšad valí. Slouží mi vlastně jen k tomu, že se skrz ně dovím, co se zase objevilo na trhu.

    1. Kupuji jen to, co opravdu potřebuji, co se (ne)objevilo na trhu, mne absolutně nezajímá, protože vím, že moje stará lednička, co už mi slouží přes dvacet let, je mnohem kvalitnější, než jakákoli nová, která se neopravitelně podělá rok po skončení záruky. A tak je to se vším! Pokud nechcete prodělat kalhoty a mít starosti, nezbavujte se starších věcí jen proto, že jsou postarší a je to na nich vidět. Dokud slouží, není důvod je měnit.

 7. Co se týče dezinformací – snažím se nevěřit všemu, ověřit si, co mne zajímá a nerozšiřovat fámy. Pozor, i částečná informace, byť pravdivá, může být dezinformující. To většinou nacházím v pořadech A dost!. Což snižuje váhu tohoto pořadu

  1. Ano, zamlčet nebo prostě vynechat část pravdy je taky dezinformace.
   Víš, když kolikrát čtu „rozumně napsané“ bludy v oborech, kterým rozumím (tedy já ty bludy poznám), tak mě už mockrát napadlo, na kolik „rozumně napsaných“ bludů nepřijdu, když jsou to informace z oborů, kterým nerozumím.
   Takže když jde o důležité rozhodnutí, pátrám a pátrám (a stejně nevypátrám všechno, já vím)

   1. Dede, přesně tak, já občas taky zírám na ty „pravdy“, co se potravin týče. Jedním z příkladných „zvěrozvěstů“ je Vaněk z Prakulu, ta jeho moudra fakt stojí za to.

  2. Klasika je nadšený chvalozpěv na elektromobil Tesla! Jak je to po všech stránkách super, jak to báječně jezdí a jak to na jedno nabití dojede ,,až“ 400 km! O tom, co s tím, až po dvou letech provozu poklesne kapacita baterie, vlivem cyklování, na polovinu, kde vzít energii pro topení v zimě a že po těch 400 km musíte najít dobíjecí stanici a čučet u ní minimálně hodinu a kolik bude stát výměna baterie, nebo o tom, že se to nedá hasit vodou, ani pěnou a že obsah baterií je vysoce žíravý a toxický a při styku se vzdušnou vlhkostí vybuchující, takže případná havárie bude mít vždy fatální následky, samozřejmě, nepadlo ani slovo.

 8. Já už došel tak daleko, že pokud nevidím toho člověka to říkat, záběr na tu událost (nebo fotky), že se stala, reportáž přímo z místa, tak vždycky tam budou pochybnosti. Jak se říká „Jistota svědčí o nedostatku informací“

 9. Přeposílací maily nečtu a mažu. Zprávy, u jejichž čtení mi v hlavě problikávají červené kontrolky neberu vážně a buď je ověřím (pokud mi to vůbec stojí zato), nebo jim nevěřím. U čehokoli, co si přečtu někde na internetu, porovnávám, pokud to jen trošku jde, slova a činy autora, a věřím těm činům.
  A očkování? Můj syn v dětství očkovaný byl a naštěstí má on i snacha stejný názor jako já, takže jsou očkovaní i oba vnuci.
  Dobrý článek, Dede a moc užitečné zamyšlení. 🙂

 10. Já bych pro ty rodiče měla jasný vzkaz – ano, neočkujte a jakoukoli léčbu svých dětí realizujte po internetu. Neočkované dítě prostě nepojistíme a třeba se kousněte kamsi. V době, kdy lidé cestují i s miminky po světě, kdy do Evropy míří statisíce lidí a s nimi i bakterie a tím i choroby, které u nás již díky očkování smrtí nehrozí, eventuálně které zde vůbec nejsou.

   1. Je to ochrana druhých dětí, které už tuplem nemohou za tupé rodiče jiných dětí… Tak třeba odebrat dítě tupým rodičům? Nevím, nikdy to není zcela ideální pro všechny, tak to holt v lidské společnosti je. A společenství jiných tvorů jsou mnohem „krutější“

    1. Rozumím a souhlasím, že takové záměrně neočkované dítě je nebezpečné těm, co nemohou být očkované ze zdravotních důvodů, ale ano, měla by se o ně zajímat sociálka. Třeba v Norsku není očkování vyloženě povinné, ale je natolik „důrazně doporučené“ velmi silnými institucemi, že si málokdo dovolí se protivit, a to je podle mě v téhle věci dobře.

     1. Vaše dítě není očkované? v tomto případě k nám do školky, (školy nepůjde). Tečka a můžete si jít stěžovat na Wilsoňák na lampárnu. A pokud dostane černý kašel, nebo jinou nemoc, na kterou je očkování, zaplatíte jeho léčení v plné výši! (A je po problému, aneb, máme demokracii, můžete se svobodně rozhodnout, ale pokud se rozhodnete špatně, ponesete si následky!)

  1. Problém je, že se s těmi rodiči málo diskutuje – si myslím. S fanatiky nepořídí člověk nic, ale s těmi, kdo jsou jen vystrašení, by to jít mělo. Jenže tu máme pár dalších bodů:
   Kdo s rodiči bude diskutovat a věnuje jim svůj čas? (Internet na ně má čas vždycky)
   Jsou možnosti jednat o očkovacím kalendáři? (Nevím, za nás se očkování odsouvala jen kvůli aktuální nemoci)
   Otázkou č. dvě jsme se však zacyklili k otázce č. jedna. Praktičtí lékaři na tyhle věci zpravidla nemají čas, mají plné čekárny nemocných dětí a prevence má svůj pravidelný časový rozpis.
   Osvěta je mizivá (spíš padne osočení, že rodiče jsou blbí – viz výše, logicky), zatímco dezinformace se přímo vtírají…
   No a co včil.

   1. Ja si, Dede, myslim, ze to ma byt prace praktickych lekaru. Z te rymicky, s kterou tam ti rodice s nimi v cekarne vetsinou sedi, se deti dostanou za tyden nebo sedm dni, ale neockovani muze mit fatalni nasledky.

    1. Já vím. Jenže někteří rodiče tomu nevěří – a chudáci jejich děti. A ten praktik jim to řekne jednou, podruhé… a pak nad nimi zlomí hůl, protože na ně nemá čas. Popravdě jsem viděla oznámení dětské lékařky, které brala jen rodiče očkující děti, protože, jak řekla, mezi lékařem a pacientem (či jejich rodiči) má panovat důvěra a ona ví, že je očkování potřeba. Taky přístup.

    2. praktických a pediatrů….jo,nějak zmizely ty klasický nástěnky,kde byly ty nebohé děti s nemocnými plícemi atd…když nebyly očkované, v těch čekárnách to mělo efekt, co tam je teď? nablblý obrázky culících se dětiček, co jim je fajn,protože dostávají gumové marťánky….

 11. Moji synové byli očkováni a přesto, že ten starší ten autismus má a to Aspergerův syndrom, tak vím, že na vině není očkování, ale je to genová záležitost. Prostě je to tak a ne jinak.

  Můj vnuk je také očkovaný a jsem ráda, že jeho maminka je v tomhle rozumná.

  Co se týče dezinformací, tak se snažím používat vlastní rozum a takové ty přeposílací e-maily ze zásady nečtu.

  1. Jsi rozumná, Míšo (h) , a dokázala jsi se synem maximum, co šlo.
   Jenže on je to těžký úděl, pro rodiče i pro ty děti a když se najednou objeví „původ“ těch trablů, který označí za viníka někoho jiného (ne utrápené rodiče), tak po tom dost lidí skočí. A pak se fáma krmí a krmí…

  2. Já je sice čtu, občas jsou velice zábavné, ale rozhodně je neberu vážně. (Jako s drby, jedním uchem dovnitř, druhým ven).

 12. Před nějakou dobou jsme se se známými bavili o očkování. Někteří byli dost proti němu. Pro prospěšnost očkování jsem pro ně měla tento argument : Moje babička s dědou měli tři děti. Všechny dostaly záškrt a přežil jen ten nejstarší (narozený 1916). Pak měli ještě další dvě děti, ty se dospělosti dožily.

  1. Ano, Jiřino, máš pravdu – dnes si už takovou situaci neumíme ani představit. A to je občas právě ten problém…

   1. Jsem očkován proti klíšťovce, pneumokoku a každoročně proti chřipce, jakož i dalším ošklivým věcem. Problémy žádné a choroby rovněž ne. Ono není problém sekat patky, dokud je senochrup zdravý, ale když pak tu klíšťovku dostane a zůstane na vozíku, je pozdě bycha honit. Jenže prevence čehokoli dnes není v módě, (šetřit se musí, ať to stojí, co to stojí) a pak magistrát zoufale kvoká, když spadne lávka. Teď se řeší Libeňský most přitom je vrchol ostudy, že skoro 200 let starý Negrelliho viadukt je v mnohem lepším stavu, než většina mnohem novějších mostů a to pískovec mezi nějak extrémně odolné materiály nepatří. (Jenže na Negrelláku se holt nesolí).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN