BTW: Silvestrovské ticho

„Ty se máš! U nás to bylo hrozné, a to jsme na opačné straně jedné vesnice!“ konstatovala smutně moje kamarádka poté, co jsem jí s úlevou sdělila, že na našem konci byl silvestrovský kravál velmi uměřený. Byla jsem za to vděčná, protože si dobře si pamatuju na peklo pražských sídlišť.

 

 

Tam to začalo bouchat před a přes svátky klidu a míru. Směrem k Novému roku se intenzita výstřelů stupňovala a pak už to bylo jako u Verdunu. „Šestnáct hodin šíleného kraválu v kuse! Moje stará fenka to málem nepřežila a já s ní,“ řekla mi loni jedna kamarádka. Už je na tom dobře. Odstěhovala se.

Přemýšlela jsem o hrůze zvířat z bezohledného lidského veselí – o psech, kočkách, ptácích, lesní zvěři. Přesto mnoho lidí na apely na krocení bouchacího šílenství neslyší. Proč by si člověk neměl kapku vyhodit z kopýtka a zastřílet si, když už máme tak dlouho nudný mír? Pro jistotu od půlky prosince do půlky ledna?

Dobrá, když nám budou zvířata jedno, stejně tu zůstávají násilně probuzené vyděšené malé děti, které nelze v jejich strachu utišit, dokud nepřejde aspoň to nejhorší. Letos se na Slovensku v hrůze ze střelby ztratil dokonce devadesátiletý pán, který se snažil před nesnesitelným hlukem prchnout.

Napadlo mě, že by byl dobrý byznys, nabízet silvestrovské pobyty v lokalitách se zajištěným klidem, zvířata vítána. Jistě, musela by se zajistit spolupráce úřadů, přesvědčit místní obyvatele, že silvestrovské ticho se dá skvěle prodat. Ale výsledek by nejspíš stál za to. Jenže… taková služba by jistě byla velmi drahá a většina potřebných by na ni stejně nedosáhla. To chce nějaké jiné řešení.

Je to jako s kouřením – svoboda kouřit se potkává se svobodou mít čistý vzduch. Počkejte, mám nápad: Co kdybychom po vzoru kuřáren zavedli VT čili virtuální třaskárny? Jak? No přece 3D brýle na oči, sluchátka na uši a v programu z telefonu rachejtlí co oči i uši ráčí!

 

 

Tento příspěvek byl napsán pro rádio, proto je takřka smířlivý. Moje doopravdové pocity vůči koncoročnímu bouchacímu šílenství jsou mnohem vyostřenější. Nesnáším způsob, jakým je doslova znásilňováno veřejné prostředí, bez možnosti jakékoliv obrany. Jestli se od kuřáků ještě dalo jakžtakž utéct, před tímhle hlukem se utéct nedá.

Pochopila bych jeden prostřílený večer. Ano, vadilo by mi to taky, ale jeden večer bych to byla ochotná ve jménu tolerance snést. Dobrá u nás na vsi to jde, ale pražská sídliště (abych mluvila za to, co znám) jsou pekelná od poslední třetiny prosince až do ledna – podle toho, kolik střeliva idiotům po Novém roce zbude.

Za mě by bylo nejlepší domácí bouchadla zakázat a dělat silvestrovské a novoroční ohňostroje v obcích a městských částech – ty profesionální bývají opravdu krásné a trvají omezenou dobu. Jenže to je k ničemu, když právo je u nás v občanském životě prakticky nevymáhatelné. Líbilo by se mi slavit Silvestra, ale kvůli šílencům s rachejtlemi je to pro mě jeden z nejnepříjemnějších dnů v roce. Bez naděje, že by se to někdy zlepšilo, protože si myslím, že i kdyby byly běžně k dostání tiché ohňostroje (barvičky a světýlka, ty já mám ráda), bouchalové je budou ignorovat. Takže tohle berte jako jeden z mála způsobů, jak si mohu ulevit – kdyby tak chtěly virtuální třaskárny jednou fungovat!:))

 

Dnešní otázka je tak nasnadě: Máte rádi Silvestra? Vadí vám střelba v ulicích nebo ji snášíte? Co vaše zvířata? Jak byste rádi slavili Silvestra, kdybyste si mohli vybrat?:))

Aktualizováno: 9.1.2018 — 20:00

101 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Já tomu moc nerozumím. Poslední den v roce mi příjde spíš takový divně nostalgický, jeden rok definitivně končí a co nás tak asi bude čekat v tom příštím … a tak teda proto nakoupím nějaké nesmyslné petardy a udělám kravál ?!?
  Děti byly letos na část Vánočních prázdnin na Šumavě, někde kolem Filipova huť. Kamarádka mi říkala, to mají fajn, tam bude ticho, nesmí se tam odpalovat. No a právě dnes mi vnouček vyprávěl, že se šli projít s čelovkama a nějaký děda tam odpaloval. „A babi to se přece nesmí a co chudáci zvířata“. Srdce babičky zaplesalo, protože je mi jasný, že desetiletýmu klukovi se určitě nějaký
  rachejtle líbili, ale vliv rodičů to vnímání přece jen posouvá tím správným směrem 🙂

  1. Myslím, že u mých vnuků to bude podobné – rodiče jsou rozumní. 🙂 Jinak to mě ti tak štve, že se někde dá zákaz a lidem je to u… Vždyť ten zákaz v těchto místech má přece svůj smysl? Jenže to je stejné jako u lidí, kteří si just a naschvál ty pásy v autě nezapnou a světla nerozsvítí, kdyby na to měli zhebnout (nebo někdo jiný, kdo neosvětlené auto přehlídne). To přece není žádná šikana, to jsou rozumná nařízení. Což je možná ten problém. 😛

   1. K čemu je zákaz, když nelze vynutit jeho dodržování?
    … Jo, přesně k tomu.
    Máme tuny zákazů, příkazů, nařízení, pokut … a nikoho, kdo by smysluplně kontroloval dodržování.
    Máme zákony, které si vzájemně protiřečí a které nelze dodržet bez porušení jiného. Máme zákazy pro zákazy a taky jen tak pro sichr. Máme legislativní smršti a harmonizaci s eunií. Máme všechno … kromě rozumu.
    Ten se vytrácí s každým novým nařízením.

    1. Na jednoduchých a účinných pravidlech nevyděláš a blbě se v nich schovává neplecha. 😛

   2. Problém je v tom, že jsme v Česku a v Česku se na nařízení vždy zvysoka kašlalo, (když vláda a pos(r)lanci vyrábějí nesmyslné zákazy jak na běžícím pásu, není se co divit a s IQ tykve se těžko pozná, co je nesmysl a co má logiku, takže se preventivně za nesmysl považuje všechno).

 2. Marně vzpomínám jak to bylo za mého dětství. Na ohňostroje si nevzpomínám.
  Jsem ročník 1936 a mám zážitky z války a náletů. V Chrudimi spadlo pár omylem shozených bomb, byly určené chemické továrně v Pardubicích. O nějakou vteřinu a náš dům i my jsme nebyli. Nenávidím výbuchy. A mých přes 40 let s koliemi, zvláště s posledním hystericky se děsícím Garykem, můj postoj jen podporuje. Na FB podpisuji petice k zákazu, který by privátním osobám nedovolil vystřelovat rakety. Organisovaných 15 minut o půlnoci na Silvestra jsem ale ochotná akceptovat. Ovšem tichých 15 minut bez petard!

 3. Já teda musím přiznat, že dobře udělaný ohňostroj mám ráda. Bez kraválu bych se ovšem obešla – co naprosto nenávidím, jsou dělbuchy a cokoli, co udělá jen kravál pro kravál. A šílím z takových situací, kdy od chalupy koukáme na přiopilé sousedy řešící – myslíš, že to ještě bouchne? Tyvoléé, zahoďtóóó…

 4. Nesnáším Silvestra! Už od dětství (duo Bohdalová – Dvořák, blé). Nesnáším ten okamžik, kdy se všichni na povel začnou strašně bavit. Nesnáším ten randál – už jsem párkrát vykládala, jak mi na Václaváku hodili dělbuch pod nohy (podotýká, že ceastou z práce, ne o půlnoci, tam by mne nedostali, kdyby mi platili).
  Nicméně letos tu nebyl až takový randál – byly roky, kdy to začínalo už na Mikuláše a končilo někdy kolem Tří králů…

  1. Zano, mluvíš mi z duše – i s tou Bohdalkou a Dvořákem! 😀
   Jinak na Silvestra mám obvykle touhu jít spát hodně brzy, ač obvykle bez potíží ponocuju… 😛

   1. Strašně bych chtěla jít spát brzo, ale je mi jasný, že by mě ten virvál kolem půlnoci vzbudil a nenechal usnout… Tentokrát jsem někdy mezi 11 – 12 už téměř omdlívala 😛 .

   1. ono kde pořád brát, když nikdo nic kvalitního, (čest výjimkám), udělat neumí. Když se podíváte na programové spektrum, tak najdete, kromě zpráv a sportu, jen tři věci: seriály, (po několika prvních dílech už o ničem), soutěže, více či méně ubohé, odstrašujícím příkladem je Prostřeno a Výměna manželek je také výživná a pak už jen recykláty. Ještěže tu první republiku a ten socík v archivech máme, jinak by se mohly vysílat jen reklamy.

    1. Jsou, stejně, jako silvestr a stejně, jako každý státní svátek. A na pohádky už dávno nevěřím. To, čemu se dnes říká vánoce byla dřív oslava slunovratu a za pohanů a u některých jihoamerických kultur k ní patřily i lidské oběti. pohádku o narození jakéhosi spasitele z oslav slunovratu spáchala až katolická církev.

 5. Letos u nás bylo tišeji než jindy, ale zase se Terda poprvé klepala…musím říct že oproti jiným rokům jeden debil bouchl asi dvakrát na Štědrý den odpoledne( !!)asi aby podtrhl tu chvíli klidu a rozjímání a pak až do Silvestra byl pokoj. Já šla naposledy venčit na Silvestra před čtvrtou odpoledne, to bylo ještě světlo, ale vracely jsme se po páté a to už se setmělo a evidentně to byl pokyn shůry – a teď do toho začneme řezat! A jak jsem šla kolem zahrad, už jsem viděla tatínky a dětičky jak to začínají odpalovat a mazaly jsme domů, jenže jeden nám to zákeřně odbouchl za zády, já se lekla a Terda ještě víc…přitom ta se nikdy rachotu nebála, už jako štěně jsme párkrát chytly na procházce průtrž, hromy blesky nad hlavou a s ní to ani nehnulo, letos teda poprvé na 4,5 letech…přešly jsme k nám do ulice, i když to normálně nedělá, tak vzala dráhu až k baráku a než jsem došla domů, zmizela – až podle svítícího obojku jsem zjistila, že se mi narvala pod moje zaparkované auto…do večera se trochu zklidnila, naštěstí jsme ulice důchodců a ti mají jiné starosti než utrácet za nesmysly jako petardy a rachejtle, ale část ulice přiléhá ke hřišti a tam se tedy místní zbohatlíci ( nebo socky, těžko říct :-))vyřádili…ale v půl jedné už byl klid. Bohužel město dělá pro dětičky další ohňostroj na nový rok od pěti, to už jsme zůstaly doma a to si toho Terda snad ani nevšimla…jinak město musím pochválit, protože druhý den objíždí dva maníci s multikárou celou obec a uklízí zapomenutý bordel po rachejtlích i na málo frekventovaných místech, jako kolem garáží, za hřbitovem a tak…

  1. Chudák Terda… nesnáším tu bezmoc, když se zvířata klepou hrůzou a pro nic za nic. To, že moje současná dvojka je celkem v klidu stejně nevymaže z mé paměti tu hrůzu, kterou si zažívali Daník s Kazanem. A to se ze začátku taky nebáli, ale jak šly roky a hlavně, jak jsme bydleli v Anglii – tam to bylo naprosto šílené.

 6. Nenávidím to, nesnáším pro důvody zde popsané, ale letos zdálo se mi, že rachot v Praze (Žižkov) byl o poznání menší. Snad k tomu přispěl i zákaz prodeje těch nejhrůznějších dělobuchů a hlavně vysoké pokuty prodejcům plus časté předvánoční kontroly ve vietnamských tržnicích.

 7. 21.12. stříleli dělobuchy z nadjezdu nad nádražím v HK dělobuchy, že to připomínalo spíš demolici než ohňostroj. Silnice zaplavená kouřem, jinak nic. Proč??

  V Jablonci to jede dlouho, máme tam hodně Vietnamců, ti mají už od listopadu tak napěchované sklady rachejtlemi, že by se za to armáda nestyděla.

  A Václavák? To je kategorie válečné zóny:
  https://www.youtube.com/watch?v=GO97w39xoOM

  Postřeh z Prahy, na silvestra tam skoro nebyla slyšet čeština v centru, jako jeden z 50 a většinou opilý.

  1. Do centra už nikdo z normálních Pražáků nechodí když nemusí a o Silvestra už vůbec ne.

   1. Občas projedu Václavák napříč tramvají a bohatě to stačí, Ani ty zbylé buřtstánky už nejsou ono. Mají to pod palcem rusáci, prodávají tam jakési prapodivné klobásy, chuti hodně divoké, leč nedobré, s tou klasikou na vyjetém oleji opékanou s chlebem a hořčicí za bůra nesrovnatelné, dnes to vyjde na padesátku a jíst se to nedá.

 8. Milá Dede, beze zbytku s Tebou souhlasím. Zaujala mne věta o „nudném míru“. I já uvažuji v ohlušující, mnoho hodin trvající kanonádě, že dnešní člověk, zvláště mužského pohlaví (až na neznatelné vyjímky) potřebuje už něco jako byl ten mnohokrát zde vzpomínaný Verdun. Bohužel. Jen bych chtěla vědět, zda by tihle týpkové byli schopni jít se bít za vlast, za rodinu a za národ do opravdové kanonády a nasadit krk.

  1. Hihihi, Tohle je na Nobelovu cenu za vtipy. Ti by si dokázali vystřelit leda tak do podvlíkaček.

 9. U nás na dědině se střílí navečer (rodiče s dětmi) a těsně kolem půlnoci. V půl jedné je obecní ohňostroj a po něm je už ticho. Připouštím, že naše zvěř je na střelbu zvyklá, protože ve vinohradech za dědinou se střílí kvůli špačkům celý podzim. A ta lesní zvěř si po nějaké době asi taky zvykne (a ti mizerové špačci prý dokážou poznat střelbu na plašení, a tak se musí pořád měnit rytmus). Jenže to nejsou ty salvy, co na sídlištích.
  Přiznávám, že mě ohňostroje nefascinují, už jsme jich viděla spoustu a mám dojem, že je to vlastně na jedno brdo. Přijde mi hrozně líto vyhodit ty děsné peníze do luftu, když by se mohly využít jinde a lépe, ale rodina mi řekla že jsem hudravá bréca 🙂

  1. No, taky mne štve plácání peněz a v toto případě ani nejsem sociálně myslící a neodpovídám – co budou dělat ti propuštění dělníci. Neb stejně na ulicích používaná pyrotechnika je z Číny. Takže se řadím k hudravým brécám dobrovolně a hrdě

    1. Přidávám se k hudravým brécám. Také by mi bylo líto vyházet peníze do luftu. Nikdo z celé naší rozvětvené rodiny rachejtle nekupuje a nechybi nám.

  2. Přesně. Také mně připadají na jedno brdo. A když si představím toho odpadu, co zbývá roztroušeného po okolí, tak mně potom ta psí hovínka, čistě biologická, nepřipadají tak špatná. Povídala mi jedna paní, co mají chatu na brněnské přehradě, že každý rok po řádění tzv. uměleckých velmistrů ohňostroje – ohňostrůjci- jak vzletné pojmenování- je hladina plná leklých ryb. Tam se tyhle radovánky střílí přímo z hladiny. Když se ozvou ochránci přírody, tak jsou za ekoteroristy. Jo, dnešní člověk už neví co by chtěl.

   1. Ono je trochu rozdíl, šlápnout na zbytek rachejtle, nebo do čerstvého psího hovínka, zejména když máte boty s protismykovou úpravou. Raději je budu čistit od té rachejtle. A bez toho randálu na nový rok se také obejdu.

  3. Ještě že v tomto jsme celá rodina za jedno – i Jeník, i Terka, i já jsme proti vystřelování peněz pánu bohu do oken, takže neohňostrojujeme. Co se bouchání týká, nám stačí ty podzimní dělobuchy proti špačkům a zimní zelení panáčci a jejich bouchání lesní zvěře – díky tomu je naše zvěř dostatečně odolná proti konecročním střelmistrům a ohňostrůjcům …

 10. Můj nejoblíbenější pořad v Tv je Panorama, dokonce jsem tam jednou volala aby do toho nepouštěli hlasy z radia, zprávy atd. ,že člověk má právo na klid. Opravdu pak pouštěli jen přírodu a hudbu. Ticho miluji čím dál víc a intenzivně ho vyhledávám. Co je na konci roku zábavného, to fakt nevím.U nás dělá nyní ohňostroj pan starosta za obecní peníze,baví ho to,jako bývalý lapmpasák a politruk v tom má velkou praxi.Venkovní vesničtí psi do toho randálu děsně vyjí.
  Moje kočičky neříkají nic, jen se odsunou na tichá místa, Conča to neřeší akorát Jeníčka je bojínek a tak má pod schody pelíšek, tam se cítí bezpečně.Ráno je pak všude v okolní přírodě až nepřirozené ticho a bezzvěřno, ani ptáčka hlas.

  1. a vy mu ten ohňostroj za obecní prachy schvalujete?? Proč??? Přece mu to zastgupitelstvo může zrušit..nebo se dělal i za Tebe?

   1. Ne, za mně ne. Bohužel jeho příznivci v zastupitelstvu nic nenamítají a jsou všeobecně nečinní, takže se nic neděje. A výdaje do 20 litrů si může odsouhlasit sám bez zastupitelstva a taky to dělá,neustále.Takže sorry jako.

    1. achbože…já bych mu 20 litrů nevyčítala,ale osekala bych mu to tak,že jsou věci,které se schvalovat budou a tohle by byla jedna z nich.. je smutné,že ty jsi se starala o blaho obce a on se stará jen o svoje…

     1. Už staří Římané věděli, že pokud chtějí v klidu vládnout, musí dát lidu chléb a hry. A když je všeobecně zažito, že konec roku se musí oslavit randálem a ohňostroji a v TV na silvestra už od rána ukazují, kde všude a jak se svět loučí se starým rokem, tak se není co divit. příklady táhnou. A pokud jde o zvířátka: sorry jako, ale nebylo by vhodné zakázat i bouřky? To se také blýská a hromy práskají.

       1. Fajn, takže bych povolil petardy a ohňostroje každý den. Lidé i zvířata si zvyknou a za pár měsíců to i ty největší bouchaly přestane bavit.

 11. Silvestrovské oslavy ráda nemám a nemám! Lidem co odpalují spílam v duchu do idiotů a nemám je taky ráda. V Oslo není dovoleno v centru města soukromně odpalovat a i tady v okolí byli dost umírnění. Čtvrthodina a dost. Oni Norové, na rozdíl od Čechů, většinou různá doporučení respektuji. Už jsem na to zvyklá, tak mne udivila reakce jedné paní v české televizi.
  Na dotaz reportéra, co říká na zákaz odpalování před hotely v Národním parku v Krkonoších, vykulila oči a popřela ihned zákaz nonšalatní odpovědí, tak odpálíme dvě a pak se uvidí! K tomu se nedá co říct. Bude se bouchat stále a idioti budou jásat, jak to hezky svítí a nějaký to očičko nebo prst, vyděšená zvířata, ale no tak, co má bejt, musíme se přece bavit, ne?

  1. Jano, jsi stejně militantní jako já! 😀 A to jsem si odpustila poznámky o utrhaných prstíčkách a vypálených vočíčkách, i když mě pochopitelně taky napadly…

   1. No utrhané prstíčky… Poslední Silvestr v Přerově, ve městě, jsme zažili v roce 1999. Ran hrůza, bydleli jsme v přízemí, takže jsme viděli na ulici. U zastávky sqvadra ožralých mládežníků, rána jak z děla, pak rychlé pobíhání a za chvíli přijeli policajti a rychlá, jednomu tomu blbečkovi to bouchlo v ruce, asi o ni přišel.

    1. Takže ten už je nadosmrti vyléčený. jenže příští rok nastoupí na jeho místo deset jiných.

 12. Reklama na ticho – hezký. Už vidím, jak ji skřehotá ta zelená Alzácká příšerka!

   1. tak tak. Reklamáři upravují zvuk tak, že komprimují dynamiku, takže reklama zní, při stejné maximální úrovni signálu, hlasitěji, než běžný zvukový doprovod.

 13. Přemýšlela jsem nad těmi rozdíly – u nás to jde a u nás je to peklo – a řekla bych, že to souvisí s věkovou strukturou obyvatelstva na konkrétním místě (A distribuci zdravého rozumu a empatie 😛 )
  Třeba naše půlka vesnice je ta nejstarší část, bývaly tu statky, domy jsou daleko od sebe (podhorské a horské vesnice mají většinou domy rozházené, ne vedle sebe) a tak jsem snadno poznala, ze kterých (asi dvou:)) domů se střílí. Pohoda, holky to naštěstí moc neřeší (protože to je pohoda).
  Dana bydlí na opačné straně vesnice, kde je víc domů patřících chalupářům – a ti si to sem k nám přijedou užít. 🙁 Rozhodně jsem celý večer, když jsem vypouštěla holky na zahradu, slyšela takřka nepřetržitý hukot výstřelů z doslechového okolí.
  A musím přemýšlet nad tím, jak to snáší zvěř, ptáci, vesnické kočky… na novoroční vycházce v lese jsme nepotkali jediné lesní zvíře a to se prostě jindy nestane! Vím, že lesáci i ochránci nacházejí po novém roce mrtvá zvířata – šok i zranění z rachejtlí jsou běžná. Nesnáším to bezohlednost! (A to nemluvím o bordelu)
  A když jsem byla 22. prosince večer v Hradci Králové a slyšela ty dělobuchy (proč???), tak jsem šťastně prchla domů – aspoň Vánoce u nás klidné jsou vždycky…
  Ano, je to místo od místa, ale jako celek je to žalostná „poslouchaná“. Moc doufám v tiché rachejtle a zákaz těch hlasitých.

  1. U nás způsobují (ještě včera bouchali) tyhle radovánky poslední roky, zbohatlické náplavy. Rádi se k nim přidají i místní mladí. Halt, jak říkám potřebovali by ten opravdovský „Verdun“ a pokud by přežili, tak by zkrotli.

   1. Víš, tomu ztracenému pánovi na Slovensku bylo 90. Moc doufám, že ho v pořádku našli… co jemu se muselo honit hlavou! (h)

 14. Bydlení na samotě má kromě nevýhod (daleko na nákup, daleko k doktorovi) i výhody. Jsme v údolí a tak veškerý silvestrovský randál tady slyším jako jednolitý hukot. A to se dá přežít. Kousky ohňostroje vidím a to mi stačí. Pro Kamišku to byl první silvestr a nijak to neřešila. Betka je už nahluchlá a neřešila to nikdy. Takže klídek. 😀
  Já osobně nemám ráda bujaré hromadné oslavy. Posedět, popovídat, zazpívat – to jo! Ale hromadně se na povel radovat, že jsem zas o rok starší? Nějak mě to nebaví a nebýt psů, klidně bych šla spát v deset hodin!

  1. Jo, nějaký rachot a záblesky u nás byly, ale v TV běžel pořad o Waldovi, pak jsem si pustil pár DVD a když to v půl jedné ráno skončilo, šli jsme si s Čertíkem lehnout a vstávali na Nový rok až po desáté. Aneb dokud nejde o život, jde o h…o. Takže já silvestra, stejně, jako vánoce, ignoruji a Čertík, když vidí, že páneček je v klidu, je v klidu také, je to moudrý kocourek. A protože vím, že proti lidské blbosti a touze vynikat za každou cenu není léku, nijak dění venku neřeším, ono jaksi není jak.

 15. tak to si mohu jen libovat jake mame stesti na klid! v nasi obci musi ‚bouchaci‘ predem pozadat o povoleni na radnici a uz to jich asi dost odradi. a lidi maji k sobe asi respekt. nejake bouchani bylo navecer asi kvuli malym detem, ale nic desneho, par ran a konec. a obec dela o pulnoci asi 20min ohnostroj – pry moc hezky. nas ani nevzbudil 😀
  tak asi budu nabizet klidne silvestrovske pobyty ve flandrech 😀

 16. Jen trochu OT – padlo tady něco o finanční náročnosti dělbuchů. Lidé zřejmě nemají problémy s financemi, protože nejen ty strašné pálky za hluk, ale toho jídla vyhozeného!! Bohužel už i u nás na vsi, neb domácího zvířectva ubylo a ten jeden jorkšír to bohužel nesežere.

  1. Inko, to by mě taky zajímalo, jak to někteří lidé zvládají. Ono to opravdu není levné…

   1. U nás nejvíc střílejí největší socky, z celé rozvětvené rodiny pracuje jeden, ostatní jsou na sociálce. Asi mají štědré dávky.

  2. dole píšu o rachejtlích, kupujou je ti,co pak naříkají,že nemají..no aby měli, ono cigára, pivo a rachejtle a hromady levnýho jídla a chlastu,přece jen něco stojí a tak popelnice jsou plný vyhozeného jídla od vánoc a některé děti v lednu nemají zaplacené obědy ve školní jídelně (včera jsme o tom mluvily se známou kantorkou), obě jsme měly pěnu u úst…když už si kupujou pytle křupek a podobných srágor,proč ještě vyrábějí jednohubky achlebíčky,proč,když je drahý máslo,pečou kila cukroví,které nesnědí???? Když jim zbyde smaženej kapr, j efakt problém ho naložit a vyrobit si pečenáče??? proč hned vyhodit? Proč dělají kila salátu, když to pak vyhodí? Nějak tomu nerozumím….

  3. Ano, také mne to zajímá. Jak je vidět, tak se skutečně mají lidé u nás moc dobře, nebo jsou natolik hloupí, že utrácejí za nesmysly a nemyslí na zadní kolečka.

 17. Nemám to ráda a už léta trávíme (nejen) Silvestra v chatě uprostřed lesů. I tam je to práskání z okolních vesnic slyšet, co vykáceli les přímo pod chatou, tak i vidět, ale přece jen to není tak zlé, je to jen na toho Silvestra a ten hnusný smrad zůstává dusit ty dole.
  Dětem a psům se to ještě dá tak nějak vysvětlit, ale co kočky? Co další zvířata? Jak asi vypadá půlnoc v ZOO?

   1. no a ničej jim tím játra…a co divoká venku žijící, ty dostanou co?? Ty si prožijou ty děsy a běsy…a některá z toho i uhynou….

    1. Jednou za rok to přežijí a ta venkovní prostě někam utečou či zalezou. Takový jezevec to má jednoduché, na podzim zaleze, řádně vypasený, do nory a vyleze až na jaře, ježci a netopýři silvestra také přechrápou, divočáci a další, dříve divoká a plachá, nyní městská a oprsklá zvířátka aspoň na chvíli odtáhnou od plných popelnic do polí, ale brzy se za pohodlně získatelným žvancem zase vrátí.

      1. …a některá vletí do plotu nebo trnitého křoví a tam se bezmocně zmítají až k smrti – stalo se u nás. V tu chvíli bych ty ohňostrůjce umlátila!

       1. Fajn, takže zakažte letní bouřky. Tohle je prostě život a nic s tím nenaděláte, demokracie je o tom, co chce většina a většina chce bouchat a blikat. Takže až se vám podaří tu většinu převychovat, (já osobně bych do toho nešel ani za milion čistého měsíčně), tak nebude potřeba nic zakazovat, zatím je to tak, že 90% národa považuje za nepsanou povinnost si na silvestra vyhodit z kopýtka a to všemi možnými způsoby a jak to vypadá, ještě dlouho to tak zůstane. Konec konců je to také o byznysu a vzpomeňte si, jak dopadl Ježíš Kristus, když vyhnal kupčíky z chrámu! Kazit byznys se v kapitalismu nesmí, takže, aby se neřeklo, tak to, či ono zakážeme, ale už nebudeme dodržování zákazu nijak vymáhat, maximálně symbolicky potrestáme pár jedinců, kteří to přepísknou, někdo je napráská a oni nebudou mít na úplatek.

      2. A některá na leknutí chcípnou už v listopadu kdy do lesů a na pole vlítnou bandy motorizovaných lidových bouchalů s nevychovanými hafany a lítají a bouchají a vřeští dvakrát týdně.
       Být zajícem, silvestrovské bouchajdy přivítám jako oznámení konce lovecké sezóny.
       No městští zajíci tenhle trénink nemají. Hele, všimli jste si někdy, jak hrozný hluk dělají auta a tramvaje?

       1. ano, proto už nemáme u nádru divoký králiky…ale ráno jsme u Kaufu v Polabinách,viděla několik srnek- u odpadků….

       2. A taky vlaky. Exšvagrová bydlí nedaleko trati a má okna ve výšce kolejí. Když jede vlak, neslyšíš nic. A kousek od nich je železnej most, po kterým ty vlaky jezdí. Zabila bych toho, kdo to vymyslel. Jednou jsem s autem musela zastavit pod ním (kolona) a když projel vlak, drnčely mi zuby.

        1. Po nejbližší rekonstrukci bude odhlučněn, nový most bude železné, nebo železobetonové koryto, vysypané klasickým štěrkem a to už rámusit nebude. U nás jsme měli ten rachotivý také a mě se ten randál líbil, občas se skrz něj i vysypalo trochu popela, když ještě jezdily parní mašinky. A železný most přes Berounku ve Všenorech? to byl parádní rachot měl tři pole, kolejnice na něm měly spojky, jezdilo se přes něj stovkou a pod ním ještě hučel jez. A když přes něj jel těžkotonážní náklaďák, to bylo něco! Vedle byla a ještě je lávka pro pěší a nebo se to dalo poslouchat z vody, či ze břehu, pod jezem byla písečná pláž.

          1. Já bydle 30 metrů od nádraží, kterým denně projíždělo osmdesát osobních vlaků, které tam zastavovaly a pak se rozjížděly, kolem třiceti rychlíků a kolem padesáti těžkotonážních náklaďáků. (Trať Praha – Plzeň). A nikdy mi to nevadilo. dnešní člověk je z nějakého podivného materiálu, nic nevydrží a nedokáže se ničemu přizpůsobit. Ještěže nejsem měkkejš. (A nikdy jsem nebyl).

 18. Jo tichý Silvestr – to by bylo něco!

  My letos měli lístky na silvestrovskou veselici a já byla celá mimo, jak to udělat při půlnoci – už jsem měla náhradní plán, že se zkrátka pět minut před půlnocí vypaříme a vrátíme se po ukončení verdunské střelby.

  Nakonec to osud vyřešil za nás – Jenda i švagr Libor těžce onemocněli rýmečkou, tudíž se žádná trsačka nekonala a já se mohla o půlnoci přesvědčit, že žádné drama se nekoná – Zikmund si vlezl do poličky a Erník mně na klín (když už jsem tam byla, tak toho využil). Nejvíce jsem měla starost o Brůču a ta mne nejvíc překvapila – když štěkala při ojedinělém výstřelu v deset večer a já jí řekla, ať drží hubu (a strachovala se, co bude dělat o půlnoci), tak se sebrala a odešla do odlehlých komnat, to jest do pokoje pro hosty a tam v tichu kanonádu přečkala – až jsem se vydala jí hledat ve strachu, jestli nám někudy nepláchla (rofl) .

  Jinak si musím pochvalovat, že letošní půlnoční střílečka skončila ve čtvrt na jednu v noci – asi lidem došly prachy čičo (chuckle) – a ráno se téměř nikde zbytky po ohňostrojích nepovalovaly!

 19. Bouchání na Silvestra nemám ráda.
  Pamatuji si, že těsně po revoluci, to po půlnoci u nás na sídlišti vypadalo jako ve vybombardovaném Berlíně. Všude se táhl bílý kouř. No prostě hrůza.
  Letos to u nás bylo, po delší době klidu , opět hrozné. Nějaký paznecht nám bouchal ohňostroj dole pod balkonem.
  My každý rok na balkoně pověsíme na šňůry pár prskavek a zapálíme je. Nikoho s tím
  neobtěžujeme.

  Tohle bouchání špatně snášela Hepinka, ta z toho byla hodně špatná. Kluci kočičí Honásek, Fousek i Daník to snáší docela dobře, ale nadšení z toho nebyli a nejsou.

  1. Na paznechta pod balkonem, (naštěstí tuto vymoženost nevlastním), bych vylil kbelík studené vody, ono by ho to rychle přešlo.

   1. Krakonoši, tahle představa mě příjemně naladila – když jde o práskání, přestávám být laskavou a chápavou osobou 😛

    1. Na chodbě mám volně přístupný požární hydrant, je trvale natlakovaný a je tam i dost dlouhá hadice s tryskou… Nebyl by vůbec žádný problém ho použít.

  2. Čertík je můj třetí v pořadí, ale jeho předchůdcům bylo bouchání venku ukradené, stejně, jako jemu. Nejspíš to bude tím, že když máte jednu kočku, bere si za vzor chování člověka a když je páneček klidný, je klidná také, (pozor, předstírání klidu nepomůže, musíte být klidní opravdu a z hloubi duše a přesvědčení, podle hesla, že velké duše snášejí utrpení mlčky), kdežto smečka se vyděsí navzájem a co jim pánečkové říkají, je pro ně nepodstatné.

 20. U nás teda zmiernenie tejto otrasnej módy nebadám, skôr naopak. Reakcie Džekiny na rachot som už opisovala, behá z jednej strany bytu na druhú s naježeným krkom a šteká, pustite ma na to, nech to roztrhám. To sme mali na Silvestra od štvrtej poobede do druhej ráno. Na druhý deň psica dospávala, podchvíľou niekde padla za vlasť pod stôl a zaspala. Ja by som ešte pochopila pekný, premyslený centrálny ohňostroj na Silvestra niekde na námestí, do 10 – 15 minút po polnoci a šlus. Ale prečo sa musí trieskať na Štedrý večer? Celý týždeň pred Silvestrom priebežne? Na troch kráľov(áno prosím, aj vtedy)? A ľuďom ide vyslovene len o ten rachot. Keď sme boli s Džeki na Silvestra o desiatej večer venčiť, vyložene okolo nás krúžil chlapík a striehol, kedy nám bude môcť hodiť delobuch pod nohy. Dospelý chlap, hádam 50-tnik sa motá po sídlisku a hádže delobuchy ľuďom pod nohy? Čo potom možno čakať od puberťákov? A to už nehovorím o tom, že každý trieskač po sebe nechá hromadu odpadu z rachejtlí presne tam, kde ich vystrieľal a spokojne ide domov :@

  1. možno bysom mu povedala “ hoď! len hoď a ja ti druhú vopchám rovno do papule.“ somár taký sprostý (devil)

 21. No, Majda se bojí hlavně venku, jednou to práskne a metelí domů. Nejvíce se v tom vyžívá náš Vietnamec, jinak moc hodný mužský se třema malejma holčičkama. A právě kvůli těm malejm holčičkám aby si to užily, začal už ve tři. Takže holky venčily a mne Mařka táhla domů. Posléze prostála půl večera za dveřma a štěkala. Náš hostující marodný kocourek byl spokojený, že jsem s ním a jinak to neřešil.
  Když jsem byla malá, nám stačily velké prskavky, ale tatínek si taky musel alespoň 3x vystřelit z poplašňáku. nějak je to v těch chlapech zabudované, myslím, že nám se více líbí ten světelný efekt a asi bychom to braly bez těch ran. Nejde to??

 22. nenávidím hlučné rachejtle a ohńostroje, pumelice, nechápu, proč se konce a začátky roků musí slavit kraválem..já se toho nedožiju,ale jednou ,možná snad, někomu dojde, že je to zbytečné a tyhle hlasitostě zakáže a zruší… kočky se snažily být statečné, ale když mi 1.ledna spadla poklička, neviděla jsem je skoro hodinu.
  nestačila by laserová show, s nějakou pěknou hudbou,na 15 minut a dost? Stačila!!!! Ať se lidi sejdou na stadionu nebo na náměstí a užijou si to, když mají tu potřebu…já ji nemám a nikdy neměla. Proč potřebu dělat randál,mají lidi,co se pak vymlouvají,že nevyšli z prachama a proto pošlou platby později? Co jejich dítě nemá v lednu obědy ve škole,protože je otec prostřílel na silvestra v rachejtlích? Něco je špatně!!!!

  1. U nás nejsme žádní troškaři, my jsme měli na Nový rok všechno – světýlka i randál, to vše vkusně podkreslené hudbou – Smetanovou Vltavou. Myslím, že Smetana měl štěstí, že na stáří přišel o sluch, jinak by se musel obracet v hrobě!

   1. U nás to bylo tentokrát mírnější.
    Zajímavé je, že kdysi venkovní kočky, i když už měly k dispozici kočičárnu, na Silvestra mizely někde venku. Netuším, kam šly.

    Ale trošku OT:
    Dnes i profesionální ohňostroje se neobejdou bez obrovského rámusu. Nebylo tomu kdysi jinak? Jak jinak by Haendel mohl napsat Hudbu k ohňostroji? Žádná elektroakustika tehdy samozřejmě nebyla. Dnes se to řeší tak, že ohňostroj se odpaluje až po skončení celé skladby, zažil jsem provedení živě i viděl jiné v televizi.
    (Moje oblíbená skladba, rád bych o ní třeba napsal něco více :-))

  2. Pro inteligentního člověka by stačila, ale na tom, co říká Pan Prezident o tom, co jsme, jako národ, zač, je hodně pravdy. Takže se smiř s tím, že blbců je hodně a budou stále přibývat, protože blbí rodiče inteligentní děti vyrobit a vychovat nedokáží.

  3. Když mi spadne poklička, kdykoli během roku, kocour také na několik minut zmizí, ale pak zvědavost zvítězí.

 23. Tady to letos bylo hodně uměřené. O Silvestru se do čtyř hodin (dokud bylo světlo) dalo venčit na volno – a to je Melly pěkný bojínek. Se stmíváním bouchly tak dvě, tři věci, tak jsme se šly zavřít domů, ale peklo nevypuklo. O půlnoci se bouchalo tak hodinu a půl (půl hodiny před, hodinu po). Na Nový rok bouchly tak dvě, tři věci a šmytec.
  Nejspíš se to už okoukalo, přestalo to být tak nové a nedostupné a uštěrchalo se to do přijatelné míry.
  V době, kdy ses stěhovala, to vypadalo úplně jinak, to je pravda. Přesně tak, jak popisuješ. Poslední roky se to ovšem ve městě uklidňuje čím dál víc.
  Dokonce mi ani holky nezačaly panikařit a zalízat – Penny se vždycky běžela schovat na záchod, holky letos jenom líně zvedly hlavy z gauče: Co se děje? Povídám: Je půlnoc, bouchají. Holky položily hlavy, Donda Melině na zadek a Melly Donislavě pod nohu, a spaly dál.

 24. Reklamu na ticho dnes v telke dávajú
  každý z nás spozornie, len čo zbadá ju.
  Reklamu na ticho, ten súčasný hit
  krásnym tichom z dovozu naplňte svoj byt.

  Môžete ho zohnať len pod rukou,
  nádherné ticho hôr
  výberové ticho so zárukou
  získa ho kto príde skôr

  Pred tuzákom stojí rad dlhý, pomalý,
  v tlačenici musíš stáť – ticho dostali
  v konzervách a plechovkách od Coca Coly
  také čerstvé ticho ach až to zabolí.

  Reklama na ticho zo všetkých strán znie
  vo farbe a s hudbou – je to úžasné
  decibely hluku to ticho znásobí
  minulo sa ticho, nie sú zásoby.

  Pred tuzákom stojí rad dlhý, pomalý,
  v tlačenici musíš stáť – ticho dostali
  v konzervách a plechovkách od Coca Coly
  také čerstvé ticho až to zabolí.

  Pamětníci jistě pamatují, není to až tak dávno https://www.youtube.com/watch?v=suRq0ats8EI

  Bydlím na jednom z velkých pražských sídlišť – na Proseku. Žádné peklo to tu není. Kolem půlnoci na Silvestra nějaká kanonáda samozřejmě je, ale žádný extrém, a tak kolem půl jedné to utichá. V dalších dnech už se nic neděje, snad sem tam nějaká osamělá
  rána. Před lety to bývalo mnohem divočejší.
  Kočky tomu nevěnují žádnou zvýšenou pozornost. Když zazní nějaká extrémní rána, leknou se, to jo, ale celkově jsou víceméně v klidu. Dva z nich letos dokonce okouzleně sledovali z okna spršky barevných světýlek.

  1. Ano, jasne, autor textu (básne) Daniel Hevier. Mi príde toho textu až trochu škoda na to, aby z neho Team spravil takúto „odrhovačku“, ale zase aspoň sa dostal medzi ľudí 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN