BTW: Kančí zub aneb zase si hrajeme!

V sobotu ráno jsem vstala časně, protože neklid mi nedal spát. Nervozita se míchala v jednom hrnci se vzrušeným očekáváním – po roce máme zase premiéru! Obrovská spousta práce se má předvést vlastně v jeden okamžik a jak se ten okamžik blíží, jsem si stále méně jistá. Máme u diváků šanci?

 

Naše amatérská divadelní kariéra začala v Doubravici s hrou „Takové obyčejné Vánoce“ v roce 2015. Díky tomu, že byla vánoční, byl termín jejího uvedení daný. Když jsem později, po stabilizaci našeho týmu napsala další hru, přišlo nám přirozené mít premiéru ve stejném čase – a na stejném místě. Naší domovskou scénou je totiž sál Hostince u Hrdinů v Doubravici.

Ano, máme domovskou scénu – a s tím vlastně i obrovský závazek. Předvést našim sousedům, kteří s velkou zvědavostí sledují naše úsilí, to nejlepší, čeho jsme schopny. A řekněme si upřímně, jak je premiéra záležitost vrcholného adrenalinu (tedy pro herce, autora i režiséra určitě:)), tak málokdy nabídne tu nejlepší vypilovanou podívanou, protože ta přichází až s četným opakováním.

 

Paruka pro paní Kunhutu:))

 

Ovšem premiéra… to je jako jízda na divokém býkovi. Zvenku je to obvykle velmi zábavné!  Jste-li však ten, kdo se právě snaží udržet na jeho zmítajícím se hřbetě, vidíte to jinak. Vzrušení se rychle střídá s hrůzou, když se místo hladké návaznosti nacvičeného textu dostaví jen bílá tma. Vždyť je to poprvé, co se nová hra prezentuje před obecenstvem! Karel Čapek kdysi napsal: „Premiéra je nejhorší představení. Proto o ní kritici píší.“ A řekla bych, že věděl, co říká:))

Loni (28. října 2016) jsme měli před Vánoci premiéru naší úspěšné hry „Maják“ (… aneb vítejte v kvasnicových lázních) a její reprízy jsme pak hrály na mnoha různých místech postupně od ledna až do června. A bylo to na jaře, když se objevily první dotazy – bude letos i nějaká nová premiéra? A tak jsem začala psát hru s pracovním názvem „O třech tchýních“.

 

Učešeme i paní Walburgu…:))

 

Jenže v červnu 2017 se do toho připletlo dobrodružství s královnou Žofií, kdy jsem prvně ve své tvorbě opatrně zabrousila do historie. Scénka s královnou Žofií Bavorskou byla napsána a odehrána na objednávku, jako součást oslavy místní patronky – Dvůr Králové nad Labem byl její první věnné město. Bylo to extrémně rychlé, na všechno, od napsání po premiéru (včetně tvorby kostýmů) jsme měly jen deset dní!

A mě se – jako autorce – najednou otevřely nové dveře, do kterých bych asi bez tohoto impulsu nevstoupila. Proč nezkusit napsat historickou hru? Když už jednou máme ty kostýmy? Jenže… jak bych mohla hrát v gotických kulisách já, která potřebuju mít na nose brýle? Dvacetiminutová scénka se dala zvládnout, ale hodinu a půl trvající představení? Ani omylem. Hm. Ale ty kostýmy…:))

 

Kdy tedy bude další zkouška?:))

 

A pak přišel ten nápad – současný hrad, současné problémy, kastelánka. A prapůvod jednoho z kritických problémů leží v dávné historii šlechtického rodu, který kdysi hrad vystavěl. Jinými slovy – pokud se má kastelánka vyhnout dotačnímu maléru, potřebuje zlomit jednu kletbu, o níž zpočátku nemá ani tušení, že existuje. Ale když se jí zcela náhodou podaří zhmotnit duchy tří historických hradních paní, otvírá se cestička k řešení. Jestlipak kastelánka přijde na to, jak kletbu zlomit? A podaří se jí to včas?:))

Myslím, že jsme se nikdy tak nebavily, jako při tvorbě a zkoušení této hry. Musela jsem si vymyslet kromě hradu i celý šlechtický rod, s Lucčinou pomocí (studovala kromě jiného historii:)) jsem ho zasadila do českých dějin. Povahy oněch dam, stejně jako okolnosti, za kterých násilně sešly z tohoto světa se mi v hlavě už líhly samy a opravdu jsme si užily vymýšlení podrobností – včetně jmen.

 

Máme kulisy, hurá!:))

Já jsem si kupodivu užila i ostatní činnosti, ve kterých jsem také upřímným amatérem – tedy tvorbu scény, kulis, návrhy kostýmů. Díky pomoci zkušených, tedy našeho Marka (kulisy – vytvořil finální podobu obrazů z mnou nafocených portrétů), Katky Hornychové (kostýmy) a vlásenkářky a kadeřnice paní Věře Grzegorzové (účesy paruk) se nám podařilo postoupit k opravdové výpravě našeho představení!

Podzim byla doma učení se a zkoušek. A věru jsme byly těžce zkoušené! Nejen nám vcelku očekávaně vzdorovala naše paměť, ale hlavně nás pronásledovaly nemoci a další potíže, kvůli kterým se hledání termínu pro zkoušku – kdy bychom mohly opravdu všechny přijít v jeden čas na jedno místo – opravdovou výzvou.

 

Příprava jeviště před premiérou – Hostinec u Hrdinů

 

Občas se mě lidé ptají, proč aktivně nehledám další členy souboru? Vždyť opravdu potřebujeme aspoň nějakého muže! Ano, přemýšlela jsem o tom. Opravdu! Jenže si pořád říkám, jestli je co chvíli potíž, abychom se pravidelně scházely čtyři (a zkouška mívá pravidelně až dvě hodiny), jak bych sladila ještě víc kalendářů? A tak to zatím neřeším.

Každopádně 16. prosince 2017 proběhla v sále hostince u Hrdinů naše další premiéra – hra „Kančí zub“ se v zásadě líbila, což nám udělalo obrovskou radost. Je pravda, že náš výkon nebyl úplně stoprocentní – jeden záchvat smíchu po přebreptu a nějaká ta okna v paměti se taky našla. Ale celkově jsme hrály s maximálním nasazením a radostí a diváci to většinou ocenili.

 

Dámy… zleva Walburga, Kunhuta a Johana:))

 

Těšíme se na reprízy – už máme první pozvánky na hostování po blízkém okolí a doufáme, že vyrazíme i do toho vzdálenějšího. Ach ano – a ještě jedna drobnost. Po třech letech naší společné divadelní existence jsme se rozhodly svoji činnost učinit oficiální: vznikl doubravický amatérský divadelní spolek Dedivadlo z. s. Doufáme, že nás čeká vzrušující budoucnost – nové hry, nové premiéry a především, snaha okouzlit naše diváky:))

PS: Ještě poznámka pro Zvířetníky! Kouzelný šperk s růženínem vytvořila Bláža – tedy Lenka Blažková (LENKA BLAZA Art) 🙂

Název hry: Kančí zub

Scénář a režie: Dagmar Ruščáková

Hrají: Lucie Baliharová, Gabriela Lašťovka, Dana Paulová, Dagmar Ruščáková

 

My všechny:))

 

Aktualizováno: 14.2.2019 — 22:14

41 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mila Dede, gratuluji vam vsem k dalsi uspesne premiere a zejmena uzasne pani reziserce a scenaristce.

  1. Děkuju, milá Canivo! 🙂 Byly to nervy, protože je skoro jedno, pro kolik lidí hraješ. Pokud je fakt nechceš zklamat, pokud je fakt chceš zaujmout a strašně moc chceš je pobavit, tak je to zkouška jako hrom. 🙂 Ale ten úžasnej pocit, když se to povede! (angel)

  1. Eh, milá Aido, ty jsi zase schopná mnoha jiných věcí:)) Není to báječné, že jsme každej jinej? (wave) Ale děkuju!

 2. Milá Dede, co mi to děláš 🙂 Já tu nadskakuji zvědavostí kdy si kliknu na „živý“ odkaz hry a teď budu muset na dva měsíce zvědavost zkrotit 🙂 No ale kdo si počká, ten se dočká ! I když já bych ti nejasnost záznamu určitě odpustila, protože vidět premiéru i s originálními „Bloopers“, kdy neudržíte smích při přebleptnutí – tak to by se mi líbilo (když je někdy dávají u DVD jako bonusy, často je podezírám, že jsou „naaranžované“).

  Ale jinak také vřele gratuluji nejen autorce-kastelánce, ale i třem hradním paním, Markovi a všem, kteří nějak přispěli k úspěšné premiéře. A do budoucna hře přeji jen samý neutuchající potlesk „až padne opona“. Skvělé, že jste si dokonce registrovaly spolek.

  Paruky i kostými všem dámám velmi sluší. Ale zajímalo by mě, jak, tedy kde se vám podařilo udělat takhle obrovské portréty, které jsou součástí kulis? Museli jste prancně hledat atelier, který by tiskl v tak velikém formátu a navíc, jakou fotku (tedy na počet MB) musel Marek udělat, aby při tak ohromném zvětšení zůstala takhle jasná. Vždyť to jsou přímo obrazy do hradních komnat 🙂 A máš i jednu takovou pro sebe coby kastelánka? Snad by tě o ní vlastní syn neošidil 🙂

  No a samotná název „Kančí zub“ a zmínka o Blážině šperku – není v tom zakuklené malé naťuknutí, kde je skrytá kletba? Samotná pozvánka je také velmi lákavě zpracovaná. Prostě škoda, že se nemohu zůčastnit, máme s manželem živé divadlo velmi rádi. Už dlouhá léta máme abonentní listky do našeho Mong. divadla do do první řady. A po každém představení si znovu a znovu říkáme, že živý kontakt herce a diváka žádný film nenahradí. A sami herci se velmi často v tomto smyslu po představení vyjadřují o skvělém publiku. Jak je to nabíjí energii. Buď se smějí kde mají, nebo je naopak hrobové tich, když je situace vážná, nikdo nezakašle, nešoupe nohami, nevrtí se na sedadle atd.

  1. Maričko, slibuju, že jak bude co poslat, už to poletí za oceán, rovnou k vám domů! 😀
   A šperk je velice účinný pomocník! (Tedy poté, co kastelánka vůbec přijde na to, že něco umí:))

  2. Udělat fotku formátu A3, když je kvalitní předloha, lze levou zadní, stačí mít dobrou fototiskárnu a trošku slušnější fotomobil plus Photoshop. A formát A1 se dá vytvořit softwarově s tím, že se fotka vytiskne a na čtyři A trojky a ty se spasují k sobě a podlepí, je na to specielní SW, kdysi byl ke stažení na Slunečnici.

   1. Podrobnosti: Fotí se do RAWu, barevný prostor Adobe RGB, ve foťáku se nastaví max. rozměr obrazu, který FW umožňuje, (u mne co fotka, to 20 MB – pozor, je nutná rychlá karta s dostatečným úložným prostorem, 32 GB je minimum) a při zpracování se Photoshop nastaví na 16 bitů na barevný kanál, rozměr obrazu 30 x 40 cm a dpi 400. Ukládá se do TIFFu, co fotka, to 200 MB. Photoshop má výhodu v tom, že je možno ho nastavit tak, že JPG omalovánky otevře v RAW editoru, což je velmi výhodné pro krocení přepalů a rozjetých barev, jen se to musí umět. A trojkovou fototiskárnu, (8 barev + Glossy optimizer), mám už dlouho, tehdy mne přišla na 12.000 Kč a protože do ní používám alternativní papír i inkousty, vychází mi A trojková fotka (30 x 40 cm), na 4 Kč.

 3. Jste skvělé, Dede! (y) Těším se netrpělivě na video! Název hry rozhodně vzbuzuje moji zvědavost a téma taky. 🙂

  1. Děkuju, milá Hančo! Jinak název hry je vlastně název hradu… historického sídla rodu Slavíků:))

 4. Dede, jste hvězdy! Ono jednou udělat pro srandu představení, to jde, ale dělat to trvale už třetí rok, to už není žádná legrácka, to už myslíte vážně. Fakt opravdický Dedivadlo 🙂

  1. Děkuju, milá Zano 🙂 Víš, já jsem zjistila, že nejradši dělám věci přímo pro lidi, psaní do šuplíku (byť s vidinou, že třeba někdy si to někdo přečte) mi vůbec nejde, i když bych byla ráda, kdyby mi šlo:))
   Takže net, kde se dá s lidmi mluvit, čekat na jejich reakce, dívat se i jejich očima, mě drží dlouhodobě. A divadlo… to je tvorba tváří v tvář. To je prostě úžasné (blush)

  1. Děkuju, milá MaRi! Nás to baví, všechny v tom máme něco navíc. 🙂 Třeba nejtěžší je přimět Danu (Walburga), aby byla nevlídná! Jako celoživotní skvělá fyzioterapeutka, která navíc mnoho let vedla celé oddělení, má nacvičenou trpělivou vlídnost a jemný hlas – ono to tak prostě s bolavými lidmi funguje (a její pacienti ji milujou:)) Jenže když se má na jevišti rozčílit… 😀

  1. No, zatím máme pozvánky na pět štací, u dvou z nich vyjednáváme termíny, u třetí vyjednávání čekám v nejbližších dnech. Hrát bychom měly i na Pecce (hradě), ale to až bude teplo – hraje se totiž na nádvoří 🙂

 5. Dede, jsi úžasná, všechny jste úžasné!! Obdivuju vaši činorodost, nadšení s jakým jste se do divadla pustily. Jak já se těším na to video (clap)

  1. Díky, milá Lído! Já se taky těším na video (a doufám, že do té doby bude bílá tma minulostí:))
   Minule nás tak mrzelo, že nemáme video z některých pozdějších akcí – třeba z Chvalkovického divadlení. Tam nám to šlo skvěle, obecenstvo bylo početné a nadšené… to by byl záznam! Ale holt máme jen premiéru (se všemi nedokonalostmi, pane Čapku Karle:))

 6. Tedy Dede, tím, že jsi mě zásobovala informacemi o dlohodobé tvorbě (kulisy, paruky a kostýmy)jsem byla jaksi v „obraze“, ale skutečnost předčila moji představivost. Jste úžasné všechny a povedlo se!!! Věřím, že letošní divadelní sezónou vtrhnete do vědomí diváků a vaše divalo Dedivadlo dobude prkna, která znamenají svět. Jak píše Jenny: „Tfuj, tfuj, tfuj a zlomte na štacích vaz!“

  1. Díky moc, milá Alex!
   A prosím musím podotknout, že název Dedivadlo vymyslely holky. Já ho nejdřív opravdu nechtěla, příště bych mohla být třeba Dedebil 😛
   Jenže mě upřímně řečeno vůbec nic jiného nenapadlo a že jsem se snažila! Martin nápad měl, ale buď by byl kryptický nebo moc dlouhý. A tak to šlo asi tři měsíce a pak už bylo třeba skutečně založit ten spolek… 🙂

 7. DeDeník, Dedivadlo, kam se vydáš příště, Dede?
  Gratuluji k premiéře a držím palce pro následující představení.

 8. Moc vám držím palce a doufám, že se nám podaří náš záměr. Zatím je to tajemství 🙂
  Srdečně zdraví LENKA BLAZA art, nikoliv Bláža :)))

 9. Vezmu to po divadelnu! Milá Dede, tfu,tfuj,tfuj, zlomte vaz! Jste výborní, modří už vědí, co vše za tím stojí!
  Budu držet pěstičky a těšit se na video!

  1. Krásné, Ygo! Ale – kam se ti schovala u Večerních rybníků vodní víla se šálou a kapkou u nosu?

 10. DEDE to je skvělé, co vy dokážete.
  Už se těším na video.
  Moc se mi to líbí, to by mě také bavilo.

  Je to fakt úžasné.
  Dříve byly různé ochotnické divadelní spolky.
  Lidi se dříve uměli více bavit. Více spolu drželi.
  Asi to bylo tím, že nebyla televize a kino bylo v plenkách.
  Mám pocit, že už to moc není, hlavně ve větších městech.
  Tak je dobře, že ty to děláš.

  1. Díky moc, milá Míšo 🙂 Já tomu říkám „malá kultura“, tohle hraní po vesnicích a městečkách. A pořád v ní vidím smysl… 🙂

   1. Také jsem zažil jeden výborný ochotnický soubor. Vznikl někdy kolem r. 1925, přežil Hitlera, přežil a rozkvétal i za socíku a teprve samet ho zničil. Ale je dobře, že začíná vznikat skutečná alternativní kultura; na to, co běží v debilbedně se koukat, až na velmi vzácné výjimky nedá, (Ještě že na ČT2 a Prima Zoom jsou pořady z přírody) a to, co předvádějí až nechutně štědře dotovaná divadla, aspoň v Praze, je hnus fialovej a ještě nevědí, co chtít za vstupenky! Za korunu jsou drazí!

 11. Tleskám premiéře (ta je fakt vždycky nejhorší, další představení si daleko víc užijí herci a proto i diváci). Taky bych chtěla video 🙂 i když já jsme měla možnost číst scénář. No ale už i proto bych chtěla to video, páč scénář se mi líbil.
  Jsem zvědavá na další spolkovou činnost 🙂

  1. Matyldo, dostaly jsme návrh, byť ještě ne zcela jisté pozvání, že bychom mohly udělat výměnné představení s ochotníky z Jevišovic – tedy hrály bychom na jižní Moravě. Není to sice úplně u vás, ale zase je to k vám jen skok 🙂 Kdo ví, třeba byste nás mohli vidět i na ÚJM! 😀

   každopádně tisíceré díky za tvoji dlouhotrvající podporu – upřímným zájmem a četnými praktickými radami. Děvčata už dobře znají větu „Matylda říkala, že bychom měly…“ (blush)

    1. Když dostaneme pozvání, tak nás tam máte:)) Díky novému stylu kulis se dokážeme se vším všudy vejít do jednoho auta (to u minulé hry moc nešlo), takže jsme radostně mobilní! 😀

 12. Já tleskám – já tleskám vzniku divadelního spolku Dedivadlo. Určitě jste si užívaly hraní a v důsledku toho si užil a užije i divák. A moc vám to slušelo. A kdyby u vás byl nějaký šikovný optik (a divila bych se, kdyby nebyl) a zhotovil ti lorňon, tak bys časem mohla hrát i historické osoby. (rofl)

  Ale chybička se vloudila – KDE JE VIDEO?!! Jak máme zjistit, jestli dnešní hra je rovna, či dokonce lepší než loňské pivní lázně?! Napravit!!!

  P.s. Milá Dede, ty jsi tak činorodá, že budu muset jít do sebe a taky něco se sebou udělat … že by předsevzetí do dalšího roku?!

  1. Díky, milá Ygo, za tvoji hbitou podporu:)) Moc si toho vážím.
   Video? Inu máme premiéru natočenou, ale je tam – jako obvykle – problém. V naší hospodě je osvětlené jeviště, nikoliv však předscéna – tedy vše, co se odehrává na kraji jeviště prostě není pořádně vidět.
   Takže jsme se rozhodly, že do světa půjde video až později – až budeme hrát ve Dvoře (s laskavým pozváním paní ředitelky místní ZUŠ). Ve škole totiž mají nový, velmi krásný sál s dobře osvětleným jevištěm. A dokonce jdu tak daleko, že chci záznam objednat u našeho místního profíka:))
   Takže budete muset ještě tak dva měsíce počkat! 🙂

   1. Dede, co mi to děláš, já to zvědavostí nevydržím 😀 . Na druhé straně, budu se mít na co těšit.

    Holky, jste kabrňačky a musím říct, že po vás v Doubravici pojmenovali ten hostinec správně (akorát měli název ještě přechýlit).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN