PÁTEK S GURMÁNKOU: Linecké těsto ze staré vídeňské kuchařky

Linecké slepované cukroví je vánoční klasikou. Vždycky jsem byla zvědavá, podle jakého receptu se připravovalo linecké těsto přímo v Linci, a protože v mé knihovně bydlí jedna původní starovídeňská kuchařská kniha, důkladně jsem si prolistovala všech 810 stran a našla to, co jsem hledala. Zaručeně pravý recept na linecké těsto, ze kterého připravuji báječné slepované cukroví nejen o vánočním čase, ale pokaždé, když na něj dostanu chuť.

 

 

Linecké pečivo – Linzer Bäckerei

Potřebujeme:

 • 150 g másla
 • 230 g hladké mouky
 • 110 g cukru
 • 3 žloutky
 • bílek z 1 vejce na potírání
 • 60 g mletých mandlí
 • 40 g kandovaného cukru
 • 80 g pikantní zavařeniny (rybízová, malinová)

 

 

Postup přípravy:

Chladné máslo promícháme s prosátou moukou, cukrem a žloutky. Vypracujeme hladké nelepivé těsto, zabalíme ho do potravinářské fólie a necháme odpočinout v chladničce klidně do druhého dne. Z těsta vyválíme plát silný cca 4 mm a poté vykrajujeme formičkami požadované tvary. Pečeme na plechu vyloženém pečicím papírem v předehřáté horkovzdušné troubě na 170 °C cca 10 minut. Jakmile pečivo chytne světle růžovou barvu, je správně upečené. Po vychladnutí spojujeme vždy dva stejné tvary k sobě pomocí pikantní zavařeniny. Nejraději mám domácí rybízovou nebo malinovou, u které si dávám zvlášť záležet, aby byla dobře propasírovaná a hladká.

 

Stará vídeňská receptura radí pomazat upečené pečivo bílkem a posypat ho směsí mletých mandlí, oříšků a kandovaného cukru, ale já se spokojím s obalením každého kousku v jemném moučkovém cukru, který promíchám s vanilkovým cukrem.

 

 

Můj tip do kuchyně:

 

Pokud jde o recepty na linecké pečivo, já osobně nemám ráda ty, o kterých se říká, že jsou „úsporné“. Umím si spočítat, že to, co ušetřím na levném tuku a na dalších surovinách, to mi na kvalitě doma upečeného vánočního cukroví bude nenahraditelně scházet.

 

S první adventní nedělí přichází čas vánočního cukroví. Jakou oblibu má u Vás doma linecké pečivo?

 

Přeji Všem krásný a voňavý adventní čas plný sněhu a vanilky.

Šárka Škachová – www.Gurmanka.cz

 

Aktualizováno: 30.11.2017 — 17:52

107 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Linecké mám moc ráda, k čaji je nepřekonatelné. A když zrovna nejsou Vánoce, užívám si linecký koláč. Třeba s tvarohem a s meruňkami je to mana nebeská.
  Ještě k té zavařenině. Jasně, že má být krásně hladká a sametová, ale já mám právě u rybízové a malinové ráda ta zrníčka, ráda je chroupu. Máma mi vždycky ochotně vycházela vstříc, byla ráda, že alespoň část zavařeniny nemusí pasírovat 😀 .

 2. já použiju své často používané heslo: když nevím, tak se zeptám! A tak tedy se ptám, co je to prosím kandovaný cukr?

   1. Taky se mu někdy říká kandys nebo kandysový cukr, možná to Šárka neznala a při překladu ze starovídeňského originálu ji to zmátlo?
    Když jsem byla malá, vozívaly jsme si s máti cukrkandl z Rumunska z Konstance, byl tam na jednom náměstíčku kousek od toho bývalého kasina byla malá staromódní cukrárna, kde jsme ten cukrkandl (a taky zelenou nepraženou kávu) kupovaly.

      1. Ono se to prý nějak jednoduše dá doma udělat, je to prostě jen nějakým způsobem vykrystalizovaný cukr na něčem (v tom rumunském bývaly provázky, a co jsem tak našla české návody – dost podivné, mimochodem – tam se používala špejle), prostě to potřebuje nějaké krystalizační jádro.
       Místní dámy chemičky nám to určitě (snad?) vysvětlí?

       1. Nasycený roztok sacharózy, jako krystalizační jádro třeba ta nit.Něčím zakrýt, aby se do toho neprášilo, nezadělat vzduchotěsně, potřebujeme, aby se voda odpařovala, ale zase ne moc rychle, jinak vypadne velké množství malých krystalů, asi jako když zcukernatí med.Nedělala jsem, je to jen teoreticky 😉

   2. Iva:

    Kandovaný cukr je pod tímto obchodním názvem běžně k dostání, proto jsem ho použila i v seznamu ingrediencí. Doma ho mám v kredenci. Cukrkandl jsme jako děcka doma také vyráběly 🙂 Kandovaný cukr se dá sehnat i třtinový či palmový v bio kvalitě. Kandys – velké krystaly mám na špejlích, které se používají na slazení horkých nápojů, ale také v krabičce, viz zde: https://www.delikatesy.online/wiener-zucker-hnedy-kandovany-cukr-2
    Kandys – kandovaný cukr. Velké krystalky se dají podle potřeby nadrtit.

    1. Gurmánko, to že obchodníci používají pro označování zboží nesmyslné názvy, neznamená, že jsou správné. Kandováním se nazývá proces proslazování ovoce nebo zeleniny, výsledkem je proslazené nebo-li kandované ovoce, tudíž termín kandovaný cukr je nesmysl, cukr jaksi více neprosladíš.

      1. P.S. Ono není ostuda, když se člověk splete nebo něco nezná, to se stává každému z nás každý den několikrát, nikdo nejsme neomylný a nevíme všechno; horší je, když se to popírá a pak se v tom jen matle.

       1. Ale jo, nikdo neví všechno.Ono když čteš ty různé návody na výrobu „kandovaného“ cukru, tak se nestačíš divit. Naprosté zmatení pojmů – výsledkem snažení je karamel, roks, někdy ten cukrkandl… Jak říká místní vet – na internet píše kdekdo a kdejakou blbost… No a protože se to psalo na webu, tak to musí být pravda 😉

        1. A nebo – není to pravda, ale mohla by být – to je dnes taky oblíbené.
         No nic, asi ten cukr už necháme být. Jdu se pomalu chystat na náš každoroční vodácký maškarák, letos máme skupinovou masku obzvláště vypečenou.

       2. aida:

        Není ostuda, když se někdo splete, to každopádně. Ale toho jsou elementární kuchařské postupy, ve kterých se ženy se zkušeností v kuchyni, za které vás i sebe považuji, nepleteme 🙂 Kandované ovoce mám zrovna v misce na lince a hodlám se pustit do vánoční štóly 🙂

        Ještě malý dotaz: Jak jsem měla popsat již zmíněný cukr, který existuje právě pod tímto obchodním názvem jak v Rakousku, tak i v Česku a také ve všech německy mluvících zemích … 🙂 Možná jsem měla napsat … použijeme kandovaný cukr, jak píše text knihy a pod tímto názvem se dá koupit i v obchodě, ale není to kandovaný cukr, protože technologicky vzato je to cukr, krystalizovaný, někdy jemně podrcený, jindy v krystalkách větších atd. Nu, na hodinu chemicko technologické přednášky v žádném receptu prostor ve výčtu ingrediencí není 🙂

        Domnívám se, že jsem chtěla dát slovo těstu lineckému a úžasnému pečivu, ale nakonec došlo k přeskupení priorit a důležitost získal cukr, který ve finálním posypání ani nemusí být 🙂 A to jsem ho v rcp uvedla tak, jak si na trhu stojí, tzn. pod obchodním názvem.

        Na tento týden jsem si chystala článek o tradiční štóle, kterou každoročně peču začátkem adventu. Do štóly patří velké množství kandovaného ovoce, o kterém jsem také chtěla něco zajímavého napsat. Před pár týdny jsem cestovala po italských Benátkách, které jsou takovou malou výstavní sítí italské cukrařiny. Neodolala jsem a dovezla si i kandované ovoce ze sicilských zahrad. Kdo někdy proslazoval ovoce procesem kandování, tak ví, jaká je to náročná práce, vyžadující trpělivost. Je báječné, když můžeme někde koupit prémiovou kvalitu a nedělat se s tím doma. Chtěla jsem přidat i něco ze svých zkušeností s kandováním, ale domnívám se, že si toto téma odložím k ledu 🙂

        Napadlo mě, že by se dalo najít plno zajímavých obchodních názvů, co tak trochu matou spotřebitele, pokud půjdeme do důsledků. Tak např. LEDOVÁ ČOKOLÁDA. Co ta má společného s ledem?

        P.S.
        „Mýlit se není žádná ostuda, jestliže se dokážu z omylu poučit, že člověk nesmí vynášet své soudy a odsudky zbrkle.“ Erich von Däniken

        Krásný adventní čas všem! 🙂

        1. Stačilo by napsat – prodává se to pod tímhle názvem, ale název je zavádějící, protože… a vysvětlit to.
         Já Vás nechtěla nijak dehonestovat ani snižovat Váš kuchařský um, kterým jsem si 100% jistá (oba Vaše blogy sleduju už léta a moc se mi líbí), šlo mi (asi stejně jako Ivě) jen o přesnost.
         OK, tak teď už jen z legrace – a co teprve takový dětský olej nebo dětská šunka? 😉

         1. Ještě jsem neviděla kuchařský recept, kde by se uváděly vysvětlivky, který výraz je zavádějící a proč, jak se co vyrábí apod.

          1. Já jo, ve starších kuchařkách určitě, u neznámých surovin.

          2. Zářný příklad je třeba Kuchařka naší vesnice, (a ostatně všechny starší kuchařky), tam je těch vysvětlivek kolikrát víc než receptů.

        2. No on ten zmíněný rakouský/německý cukr se prodává pod názvem „Kandiszucker“, což právě není „kandovaný cukr“, ale „kandysový cukr“. A bohužel v důsledku nepřesného překladu se u nás prodává pod zavádějícím názvem „kandovaný cukr“. Pokud se uchýlíš například k francouzštině, tam je rozdíl zřejmý – kandysový cukr je „sucre candi“, zatímco třeba kandované ovoce je „fruit confit“.
         Ale víme, o co jde, takže OK.

     1. Iva:

      Ivo, pokud píši seznam ingrediencí k receptu, které se nakupují u obchodníků, tak respektuji i obchodní název. Pokud se někdo domnívá, že jsem za svůj život nepotkala kandované ovoce, tak se jednoduše mýlí. Co na to jiného mohu říct? 🙂 Výraz kandis/kandys jednoduše výrobci odvozují od slova kandovat. Jsem ráda, že i přes tato neobratná označení výrobců/prodejců si rozumíme 🙂

      1. No, ona je holt Iva potravinářský chemik technolog, tak si potrpí na přesnou terminologii.

  1. Olčava:
   Kandovaný cukr Kandis je vyroben z čistého roztoku cukru pomalou krystalizací. Hnědý Kandis získává svou velmi delikátní vůni zkaramelizováním cukru. Ideální pro slazení kávy, čaje, grogu, punče, svařeného vína nebo ovocných likérů. Do pečiva se přidává např. Vídeňský kandovaný cukr, který se dá docela běžně sehnat i v naší obchodní síti.
   https://www.delikatesy.online/wiener-zucker-hnedy-kandovany-cukr-2

 3. Milá Dede, všechno nejlepší k narozeninám, hlavně to zdravíčko Tobě, rodině i smečce. Od Střelce – Střelci. (h)

   1. Děkuju moc (inlove)
    Jsem v Praze, Andy se stěhuje, tak mám na starosti děti a jídlo pro všechny stěhující 🙂

 4. Zcela OT, už na odchodu, jeden vzkaz pro brněnské a okolní. Dnes se před rekonstrukcí zavírá Palác šlechtičen (Etnografické muzeum) na Kobližné, je tam až do noci zajímavý program, kdo máte čas a chuť, přijďte, začíná to v pět.

  1. Tak už jsem doma, bylo to pěkné. Nejlepší byla módní přehlídka z fondů MZM předváděná zaměstnanci MZM (zvlášť paní ředitelka historické části MZM byla v oděvu ženy ze Staré Břeclavi roztomilá, taky pan profesor Vlnas se mi moc líbil). Po našem odchodu se začali učit tango, ale my s kamarádkou jsme už šly domů, měla s sebou malou dcerku a ta už byla unavená.

 5. OT: prosím, jukněte na Hady. Je tam prosba o umístění pejska-fenky. Je to dost urgentní, od mé kamarádky.
  Děkuji moc.

 6. Já už jsem asi dávala někdy odkaz na tuto „kuchařku“ https://www.megaknihy.cz/kucharky/265-cukrarska-technologie.html
  Recepty se musí tedy desetkrát zmenšit, ale zatím se vše povedlo, přeci jen je to určeno pro učební obor a tudíž pro budoucí profíky. Těsta na cukroví se krásně vyvalují, netrhají se, nedrobí… Jo a vanilkové rohlíčky se dělají z vaflového těsta (odborný cukrářský název)

  1. Já starý sběratel kuchařek už je ani neotvírám. Uplácám pro sebe linecké, pro Bimbouše nepečené datlové patvary, tahini kuličky, kokosové količky, hříbečky a plynule budu péci různé druhy slaného, tím ho uctím. Kačka si udělá svoje a tak snad něco pro Kubu.

   1. Tak přemýšlím, co a kolik upéct letos. Synek je přes týden v Olomouci (doktorand), na víkend jezdí domů, vím já, kolik toho sní? Ale je fakt, že vždy přijede hladovej jak čokl a celé dva dny tlačí do hlavy, co to dá. Takže možná budu péct stejné množství, jako když jezdil domů denně…

    1. No, když zbyde holkám v práci, dáme do mrazáku a Kuba během roku vytahá. Já jsem nikdy nepekla moc a čím jsem starší tím peču méně. Já to nepotřebuju a Bimbo, pokud to není na stole, nevzpomene jak je den dlouhý. Rohlíčky u nás milovalo Mimi, ty jsem pekla jen pro psa

     1. A taky můžeš synkovi nabalit s sebou – já už teď v podstatě peču jen pro Jeníkovi rodiče a Terku – nám jenom perníčky na stromeček a talířek na rodinné setkání – Jenda vánoční cukroví moc nejí (ovšem jiné sladké pečivo má rád – buchty, cvíbochy, štrůdle, babůvky) a já radši taky ne (už tak vypadám, jak kdybych sežrala krabicu na posezení).

       1. Tím jsem chtěla vyjádřit, že tak taky vypadám, i když sladkému moc nedám.
        Jinak ad nabalit s sebou – my to poslední dobou taky praktikujeme, pokud se tu syn promítne, říkáme tomu z legrace „potravinová pomoc pro hladovějící Prahu“, ony ty nástupní platy v AV nejsou teda fakt nic moc. Ale zase ho to baví a sám se pro to rozhodl, no.

 7. linecké miluju!!!!!! na Vánoce mi stačí linecké, vanilkové rohlíčky a nepečené čokoládové kuličky (Kačenka to vylepšila o išelské a musím uznat, že to je taky moc dobré), ničehož dalšího mi není třeba (inlove)

  Dede, vše nej nej k narozeninám!!!! (h) (h) (h) (h)

 8. Já abych se dole úplně nezplacatila, tak slibuji, že slanou rybízovou marmeládu nevyhodím a pokusím se rozdistribuovat směr Eva, sharka, Dede, pokud to půjde tak YGA a uvidíme, jak si s tím poradíte. Já se toho upřímně ráda vzdám.

  1. děkujuuuuuu já ti za to pošlu domácí marmeládu z kiwi – barva je taková zvláštně zelená, ale chuť je skvělá. chutnala i známým v penzionu, kteří jeden čas na Zélandu pobývali 🙂

   1. No neděkuj, ani nevíš, jak velké je balení. Já Ti to povím – 750ml. Protože když jsem tu pohromu balila, tak jsem alespoň šetřila sklenice….

    1. jůůůů tak já ti povím, co s tím udělám: ochutnáme doma a jestli to bude tak výborný, jak si troufám myslet, vezmu na ochutnání do naší vinárničky k sýrům a domácí paštice. a jestli to zachutná i ostatním, bude nás na to pět spokojených mlsných koz 😀

 9. Předesílám, že sladké skoro vůbec nejím. Pokud jde ale o cukroví, pár kousků si vždycky dám. A linecké mám ze všech cukroví skoro nejradši (jen bych tam nemusela mít tu zavařeninu, stačilo by jen těsto), ještě trochu víc mi chutná varianta lineckého s celými lískovými oříšky, tj. Masarykovo cukroví. Děti mají nejradši úlky, kdyby bylo na nich, dělá se jen jeden druh cukroví, tj. tento, zato ale v nadměrném množství. 😉 Pracny a rohlíčky mé rodině vůbec nechutnají (nemají moc rádi cokoli obalené v moučkovém cukru), tak jsem je prostě přestala dělat.
  Jo a linecké dělám podle rozpisu 3:2:1 + 1-2 žloutky, jsem líná kuchařka a tenhle rozpis se dobře pamatuje.

  1. Rohlíčky neobaluju, po úplném vychladnutí je jen lehce pocukruju, taky mi ta vrstva cukru nechutná. A to spousta lidí obaluje v cukru i linecké. No i v tom dnešním receptu se obaluje, brr.

   1. A to já zas obaluju, teda ty rohlíčky (linecké ne, ale to zase často máčím do čokolády) a taky boží milostě (to teda není vánoční, ale ostatkové či-li fašaňkové pečivo) – tady mi ten cukr nevadí, ba naopak, bez něj mi to nechutná, neb těsto samo o sobě není moc sladké (rohlíčky) nebo vůbec (milostě).

 10. Linecké nemusím (ale to já nemusím žádné cukroví), jenže Kuba ho miluje, tak ho dělám ze dvou dávek a doufám, že ho aspoň část do Vánoc vydrží 🙂
  Zprávy z naší domácnosti: Adélka byla volně vypuštěna mezi ostatní zvěř, včera hrála s Karamel na honičku a na schovku. Dusaly přitom po mně jako stádo buvolů- ležela jsem v posteli a četla si. Ráno jsme Adelín zavřela u Kuby v pokoji, aby se nažrala bez Karamelina nakukování a ochutnávání. Z klidu mě za chvíli probral řev a rány na dveře- slečna byla po snídani a ROZHODNĚ nehodlala zůstat jen tak zavřená se spícím Kubou. Vylítla jsme do schodů jako blesk, otevřela a ze dveří důstojně vykráčelo kotě, které přece nebude trpět!

   1. Pan domácí je kocour. Já jsem ten, co na povel čistí záchůdek, dává papů, (Občas dá něco, co kocourek nechce a to je pak keců), drbe a mazlí a všechno to platí.

   2. Jsem- kdyby při té hře někdo ubližoval, zasáhnu. Holt jsem neměla být tak milosrdná, aby se slečna nažrala v klidu, příště se na ni vykašlu 🙂

    1. ona si určí vlastní taneční prostor, neboj. a z toho, co píšeš, je to zčásti orientálka 🙂 ty nápady má jako černočerná Amálka naší paní asistentky 🙂 zkusí ti nepochybně vyrvat postavení paní domu a nejdůležitější šelmy ve smečce, nedej se 😀

 11. Mám ráda linecké, jak by ne – ale v pořadí oblíbenosti jsou u mě až třetí, ta prackami a vanilkovými rohlíčky:))
  Ale nerada je dělám, páč je mám vždycky šišaté! U jednotlivých kousků to moc nevadí, ale jak se to začne slepovat… 😛
  Marmeládu rybízovku taky dělám každý rok… no hlavně proto, že rybízu mám na zahradě nejvíc a kromě švestek je to moje jediné marmeládotvorné ovoce:))

  1. Jsem na tom stejně, hlavně pracny miluju. Linecké moc nemusím, ale pekla jsem ho. Jeden plech ozdobný, na mísu, a zbytek jen kolečka. Když jsem viděla, jak si to mlaďoši sypou do žaludku po hrstech (máma nepeče, nemá čas), tak mi to přišlo nejjednodušší. Jim ty ozdobné tvary nic neříkaly, hlavně když toho bylo dost.

  2. Mám to taky tak,pořadí,pracky, vanilkové rohlíčky a pak ostatní. Linecké taky ráda a nejvíc ho má ráda vnučka, pro ni by stačilo jen to jedno. (h) 🙂

 12. Tak u nás vedou vanilkové rohlíčky, ale linecké taky máme rádi – samosebou s domácí rybízovou marmeládou. A že bych letos zkusila tento recept? No, uvidíme.

  Jinak ty vanilkové rohlíčky už hodně let vykrajuju formičkou (při válení rohlíčků se mi vždycky začaly rozpadat a na to nemám dost trpělivosti).

  1. to je skvělý nápad – mamka je vždycky měla jeden jako druhý a vyvalovala je vždycky v ruce. co je peču já, jsou každý jiný 😀 ale co, pořád je to tentýž skvělý recept od prababičky a hlavně, že jsou. když jsem je vloni nesla mamce do Penzionu ( spolu s ostatním cukrovím z Rohovládky), šla tři kroky za mnou voňavá vanilková stopa 🙂 chutnají i našemu kočkourovi 🙂

 13. Já linecké miluji, dělám bílé (a hnědé – to jsou karty, časem jsem vytříbila recept i na ořechové). Přes rok místo lineckého vyrobím mřížkový koláč z lineckého těsta a s rybízovou marmeládou.Té dělám každý rok tak 4 – 6 kg a podarovávám, neb nejlépe se dělá na starém mlýnku Tutti Frutti. Kdybych teda neměla Bimbouše, který chudák mele a mele, tak by jí byly tak čtyři skleničky a šlus.
  Loni jsem se spletla a dala do jedné várky místo části cukru sůl. Zatím jsem nevyhodila, nemáte někdo nějaký nápad, jak to zužitkovat??

  1. Inko, co takhle pod maso? S hovězím by si to libovalo, asi i se zvěřinou, možná i jehněčím. Když dáš pod pečené hodně cibule trochu této marmelády… já bych přidala i celer, ale ten já přidávám málem i do zmrzliny (wasntme)

   1. no, Dede, problém je, že u nás se maso peče málo. A Bimbo nemusí ovoce do omáček, je dost rozmazlený co se jídla týče. Jeho maminka a babička byly vynikající kuchařky, teda maminka stále i ve svých 84 letech vyvařuje a stále báječně.Takže u nás by to neprošlo. Neprošlo ani kančí se šípkovou, takže to ani nezkouším

    1. Člověče! Inko! Proč jsi to nenabídla a aukci jako delikatesu pod maso nebo do pomazánek (něco jako Sharčiny citrony v soli)?! Bys viděla, jak bychom se o to poprali! Já – jak jsem v jídle konzerva – já bych to prubla! A to nesnáším brusinky ke svíčkové, jenže předpokládám, že toto rybízové želé bude spíš slanokyselé než sladké.

      1. Manželova maminka do ní strouhala perník a manžel ji proto nejedl. Chytil se až u té mé (bez perníku a skořice).

       1. BEZ SKOŘICE?!!! Hmm, tak to by se u mne asi taky nechytal – skořice, hřebíček, nové koření a bobkový list tam dávám, ale perník bych nestrouhala, já vůbec nerada strouhám pečivo do jídel (třebas patky chleba do guláše – jednou jsem to zkusila a podle mne jsem zkazila výborný guláš). Ale každý máme jinou chuť, a chápu, že některé vůně nám v některých jídlech vadí. Já třebas nemám ráda moc aromatické bylinky – i ten kopr mám ráda jen v koprovce.

        1. No vidíš, já sice taky bobkáč a nové koření, ale ještě tymián, bez toho by to nebyla rajská. A rychlokvašky bez kopru (a to koprovku nesmím) by taky nebylo ono.

         1. Taky bych do rajské dala bobek, nové koření, pepř a tymián a vývar z cibule. Skořice patří do perníku a do štrůdlu 😉 Máti pocházela ze středních Čech (po válce děda jako kovanej jel osídlit pohraničí), takže možná se tak vaří v Čechách. Tchýně z Hané vaří sladkou rajskou, asi i s tím hřebíčkem a skořicí.

          1. hele,u nás se skořice a badyán,dávají do červenýho zelí a jak si všichni mlaskaj…..

          2. ano , hvězdička na 2 kila červeného zelí,pár hřebíčků, celá skořice, trocha portského a brusinky sušené-proslazené, zelí kupované-nakládané,od Machland – s jiným to nejde tak vychutit…ke kachně nebo k huse – nepřekonatelné…žádá moučná kejda…

       2. perník v rajské , to je pardubickej fenomén a ještě se krájí perník na strouhání na kostky a přidává se do houskovejch knedlíků….

         1. hele ,tam se dá pár kostiček, s tou sladkou omáčkou to má velic edobrou chuť a k ekančímu s ešípkovou,jsou ty knedle s pernikem taky moc dobrý… lidi si myslej,že je to tmavá houska…..

        1. Kristepane! tak tento fenomén Pardubic jsem naštěstí za dobu, co tu žijeme, neobjevila 😀

          1. to jo, ale to je sladké se sladkým… knedlíky dělám s houskou houskovitou slanou 🙂

     1. nedala do této, dá do příští. Inko, to nevyhazuj – hlásím se jako zájemce na příští rok 🙂 ta chuť bude velice zajímavá 🙂 představím si to třeba k sýrům na prkýnko nebo ozdobit tím jednohubky.

   2. používala bych to jako marinádu na delší odležení a případně ji pak z masa setřela….

 14. linecké mám nejradši, s nakyslou marmeládou..a jako vykrajovátka zmenšené hrací karty-esa i s jejich rozlišením (piky,káry,kříže…)variant na vykrajování jsou mraky…dělávaly jsme s mamkou to nejzákladnější a nejobyčejnější těsto, 3 kila lineckýho nahradilo dalších 10 druhů,co stejně zbejvaly,protože dokud bylo linecký,mělo přednost…ve finále,když už sama pro sebe nepeču,si cukroví objednávám v cukrárně v Rohovládové Bělé a během roku linecké kupuju tyhle:
  http://www.skvrnovo-pekarstvi.cz/
  jsou v sortimentu, jako třetí položka a jsou moc dobrá…

 15. No,sníh by se Praze mohl vyhnout, tady fakt není o co stát. Romantiky potěší zasněžený Karlův Most a Hrad, ale pro práci to skutečně není to pravé ořechové!
  Linecké koláčky miluju a byly mé nejoblíbenější. Dělávala jsem kvůli nim i rybízový džem. Recept na ně si už nepamatuji, ale mám jich víc – od mé tchyně, vynikající a pak od kamarádky, také byly skvělé. Jednou…… a nejen na Vánoce. Proč si je neupéct třeba v červnu ke kafíčku když je chuť?

  1. Čoveče, v červnu to nějak není ono. U nás jsou v červnu hody, tchýně, dokud bydleli tady, tak pekla na hody cukroví (stejné jak na vánoce) a linecké nebo rohlíčky v třicetistupňovém vedru mě tedy neoslovily.

   1. V červnu ke kafíčku bych klidně linecké dělala – ale ne ty miniatury, co dělám na Vánoce, ale větší kolečka (myslím, že se i taková prodávají v cukrárnách). To by mi Vánoce neevokovalo … tak proč je, sakra, nepeču?! (wasntme)

    1. Protože mě nebaví se v létě s tím piplat- stačí, když musím stát u horké trouby kvůli hodovým koláčkům a venku je 35 stupňů.

     1. A ještě jsem se chtěla zeptat – děláte někdo těsta na vánoční cukroví v robotu? Nebo to jinak, jak ručně, nejde?

      1. Ygo, mám stejný robot jako ty Bosch Mum.. Těsto v něm dělám, kdo by se s tím patlal. Jen se musí dát pozor, aby z toho nebylo šlehané těsto, prostě až je to smíchané a vypadá homogenně, tak vyklopím na vál, lehce ještě prohnětu, zabalím do fólie a nechám do druhého dne odležet. Někdy musím přidat trošku mléka, protože se to nechce spojit. Ale to není robotem, ale receptem a hlavně moukou (moc suchá).

       1. Tak to jsem ráda, já se furt patlám těstem v ruce (i s kynutým) a teď jsem si něco porobila s rukou a špatně se mi těsto mísí, tak to zkusím s tím robotem – díky za radu.

        1. No a na kynuté je to boží, jen se musí míchat na jedničku, max na dvojku. Najdi si návod, tam je napsáno, kolik mouky max můžeš použít, abys to nezavařila.

     2. Maminka pocházela z Pardubicka a tam se peklo kromě koláčků na poutě a posvícení také drobné cukroví 🙂 a to bylo na sv.Jiří a pak
      na sv.Bartoloměje takže duben a srpen.
      Peklo se toho hodně, protože výslužka, že 🙂
      Ještě jako dítě jsem to zažila.

      1. To druhé 😉 . Mám líné příbuzenstvo z Moravy a nechce se jim to říkat celé :-)) . Ale jsem ráda, že mi tak říkají, Ivana je takové tvrdé

       1. Taky se mi líbí Iva víc. A mám spolužačku Ivanu, které taky říkáme Iva, víc se to k ní hodí.

        1. Tchýně říká své dceři Jitce Íti, Heleně Heli, vnučkám Emi, Luci, vnukům Tomi, Vojti, Honzi…

         1. To je nářečím – slova, začínající na JI… se vyslovují bez toho J – takže Itka, Irka, Iřina, itrnice, indy … (rofl) – napsané to vypadá hrozně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN