HOST DEDENÍKU – Alex: Nepodceňujme historické mobily a velmi staré dámy!

Stála jsem uprostřed lesa, mimo cesty, v ruce košík hub a s neuvěřením zírala do listí na malý, černý předmět. U nohou mi ležel historický, tlačítkový mobil Samsung. Zvedla jsem ho a zmáčkla NĚJAKÉ tlačítko, protože bez brýlí jsem už i na délku paží takřka nevidoucí. A hle, mobilek ožil, maličký displej se zeleně rozsvítil a zabrblal na mne nějakou písemnou zprávu.

 

Úplně zbytečně, protože jsem nerozeznala ani písmenko. Baterka fungovala, nemohl ležet v listí na zemi příliš dlouho. Byla neděle, po lesních cestách, proudily davy turistů. Než přijdu domů k brejlím, uplyne ještě hodně času, baterka se může vybít, tak jsem se rozhodla jednat rychle. Ale domluvte se s neznámou starodávnou značkou mobilu, bez brýlí, uprostřed lesů!

Na délku paží jsem zmáčkla jedno z tlačítek – mínus pod displejem. Hurá trefa, ukázal se nějaký seznam a na něm jsem mlhavě rozeznala jméno, pěkně velkým písmem a pod ním otázku Zavolat? OK (to jsem také ještě rozeznala), prosím, hned zavolat, dám vědět, že aparát je na světě! Na druhém konci se po pár zazvonění ozval váhavý, roztřesený hlas. Nějaká hodně stará dáma vyslechla moji informaci, ustrašeně se zeptala, kde je paní XY, které mobil, ze kterého volám, patří.

Došlo mi, že se asi bojí, že za A) buď jsem paní XY zavraždila a teď pro radost obvolávám její kamarádky nebo za B) patřím ke šmejdům a budu jí pod rouškou mobilu paní XY nabízet nějaký ten šmejdík. Obrnila sem se trpělivostí, znovu jsem vysvětlila, co se mi přihodilo, aby paní XY vyřídila, že mám její mobil, nahlásila jsem svoji adresu, tam se tento mobil nachází, číslo svého mobilu, protože jsem si nemohla bez brýlí ověřit, jak je na tom baterka.

Paní si všechno snad svědomitě zapsala, já zastrčila mobil do ledvinky pod zip (nedej bože, abych ho i já ztratila) a spěchala domů. Uprostřed cesty se mi rozezvonila kapsa v ledvince neznámým zvoněním. A sakra, někdo volá na maličký Samsung. Co se dá zmáčknout, abych hovor vzala a nepřerušila? Po slepu jsem zmáčkla zase nějaké to mínus, ááá trefa! Podle hlasu volala opět nějaká stará dáma, ale tentokrát to byla paní velice schopná, podivila se, že nemluví s paní XY, ale okamžitě pochopila situaci a slíbila, že vzkaz, který si rychle zapsala, předá.

Po příchodu domů, než jsem si umyla ruce a našla brýle, se Samsung opět rozezněl a tentokrát volala majitelka, paní XY! Podle rozechvělého hlásku opět stará dáma, že vzkaz dostala, že si vezme auto (?!) a hned si pro telefon přijede. Popsala jsem jí cestu k nám a kupodivu, paní, během půl hodinky zvonila u dveří. A to se vyšplhala do kopce pěšky, protože jí dělalo potíže se někde s autem otáčet, nevěděla jak to na ulici vypadá, tak ho nechala na prostorném plácku uprostřed kopce, kde se otočila.

Moc mi děkovala, dostala jsem sklenici medu: „Vnuk je včelař, takže žádná napodobenina.“ Byla asi dvě hodiny před tím, s přítelkyněmi na procházce v lesích, odběhly se podívat do lesa po houbách, a jak se sklonila, mobil jí vypadl z nezajištěné kapsy. Nic nezjistila, až při cestě vlakem zpět, ale myslela si, že jej ztratila v kavárně, kde se stačila jejich partička kamarádek zastavit na kafíčko.

Obě jsme se shodly na tom, jaké neuvěřitelné štěstí bylo, že jsem mobil objevila uprostřed lesů, mimo cesty, v listí. Byla jsem ráda, že jsem téhle staré, sympatické paní mohla pomoci, svěřila se mi, že na nový typ mobilu by si už nezvykla.

Ten mobil byl opravdu historický, funkce na telefonování, možná na SMSky, ale fungoval perfektně!!!

 

Dede: Oh, tak Alex chodí do lesa na mobily!:)) Díky za báječný příběh, pobavil mě i dojal. Ta stará paní by si asi na nový mobil zvykat nechtěla, a to nemluvím o tom, že nejspíš neměla zálohované kontakty, ty staré to samy na one drive neudělají:))

A tak dnes děkuju Alex a zároveň vás dnes vyzývám, abyste si vzpomněli na své ztráty a nálezy… a podělili se historky:))

 

Pozn.: foto je ilustrační

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:31

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Před rokem jsme našli na polní cestě brýle Gucci – dioptrické, odhadem -3 dioptrie (mám tak silné brýle), takže bez nich jejich majitel viděl tak akorát prd. Pověsili jsme je na plot ohraničující nově vysazené stromky, bylo to kousíček od té cesty, viditelné…, po čtrnácti dnech tam stále visely, dala jsem do místního plátku inzerát, i na web a nikdo se k nim nepřihlásil.

  1. Pokud ten majitel bez nich ,,oslepl“ a neměl náhradní, tak nejspíš neměl šanci je najít, nebo si něco přečíst.

 2. Alex, moc pěkná příhoda s dobrým koncem. Já kupodivu moc věci neztrácím (ťuk ťuk, nic jsem neřekla!!!), ale jinak hanba mluvit 🙂

 3. Mobil jsem vytrousila letos z ledvinky, při psí procházce. Naštěstí jsem si pamatovala 2 místa, na kterých jsem ledvinku otevírala, a na jednom z nich opravdu byl. Ale i tak nebylo lehké jej v trávě najít. Dokážu si tak představit, jak velkou radost musela mít paní, když se shledala se ztraceným telefonem.
  Dnes jsem naopak učinila nález. Oblékla jsem sako a zkoumám, co že tuhého to mám v kapse? A on to občanský průkaz! (chuckle) Už je to pár dní, co jsem si ho dala do kapsy, aby byl na poště po ruce – a už jsem ho nevrátila do kabelky. Ach, ta hlava! (tmi)

 4. Kdyz mi kdysi zazvonil mobil, na displeji se ukazalo cislo me dcery, ale promluvil na me muzsky hlas, krve by se ve mne nedorezal. Ale ukazalo se, ze to byla dobra duse, ktera nasla mobil na chodniku pred domem ucitelky piana mych deti. Telefon jsem vyzvedla na dane adrese a podle stavu predzahradky bylo jasne, ze dum si pronajima parta studentu. Manzel nalezci pozdeji odvezl flasku a radost v dome pry byla obrovska, kluci jasali, ze zas muzou zacit parit 😀

 5. Za hluboké totality jsem na jakési burze draze koupila knihu Egypťan Sinuhet, která normálně k sehnání nebyla, soudruzi proti ní něco měli. Potom jsem jela vlakem z Liberce do Pardubic, tam jsem přesedala na vlak do Brna. A v tom prvním vlaku jsem tu vzácnou rozečtenou knihu nechala ležet na stolečku. Uvědomila jsem si to v nádražní hale a běžela zpět. Vlak už tam nebyl, ale z Pardubic dál nejel. Vyhledala jsem jakéhosi železničního policistu či jak se to nazývalo a začala mu líčit, co se mi stalo, pěkně i s historií, že je kniha zakázaná, jak jsem ji koupila atd. Policista se zájmem poslouchal. Zjistil, že vlak mezitím odjel kamsi mimo nádraží. Našli jsme ho, už ho nějaká četa uklízela, po knížce ani památky. Policista si ještě vyžádal moji občanku, prý pro případ, že by se kniha našla. Když se mi cestou do Brna všechno v hlavě rozleželo, očekávala jsem, že budu pozvána k výslechu nebo něco podobného, určitě ne vrácení knihy. Nestalo se nic, nebyla ani patálie, ani kniha. Dodnes je mi jí líto, i když jsem si ji později znovu koupila.

  1. Kniha byla drahá a nedala se sehnat? A zůstala ve vlaku, bez toho, že by bylo možno majitele nějak dohledat? Inu, udělala jste, i když nechtíc, někomu radost.

  2. Egypťan Sinuhet vyšel u nás do roku 1989 nejméně osmkrát, ne-li vícekrát. Kniha nebyla nijak zakázaná, byla jen oblíbená, tudíž rozebraná a v obchodech obvykle nedostupná, leda na nějakém bazaru. Kdybyste si ji chtěla koupit v knihkupectví dnes, s největší pravděpodobností taky neuspějete, je rozebraná, takže zase jen nějaký bazar.
   Jinak souhlasím, že je jí škoda. Když překonáte začátek, je to napoprvé docela dobré počtení na dovolenou.

   1. Ani v bazaru, zrovna tak Herriot, toho taky nemohu sehnat. I když už máme několik jeho zvířecích knížek doma. Manžel je rád čte.

 6. 27/9 jsem dostala naslouchátka nebo jak ten aparát nazýváte. A přesně po šesti dnech jsem je ztratila na cestě na vodní gymnastiku, pěkně uložená v oválné krabičce. Obvolala jsem ztráty a nálezy, ale marně. Stále něco ztrácím a dny promarním hledáním všeho možného. Ach jo!!!

  1. Velká kočko, nic si z toho nedělej, nejsi v tom sama! Já ztrácím kde co. Musím se přiznat, že jsem zpočátku ze stavu věcí byla zděšená, ale nyní jsem už rezignovala.
   Jak dole píše Krakonoš. Pokud mám oblečení s mnoha zapínatelnými kapsami, tak dávám věci do jednotlivých kapes. Ale stejně, když v té kapse, kam jsem určitě dala klíče od auta, nejsou, začnu tak zmatkovat, že nakonec prohledám všechny ostatní, všechny věci z kapes se ocitnou na kapotě auta, abych nakonec klíče objevila v té správné kapse, ale ona je hlubší, takže jsem nedosáhla až na dno. Tomu říkám podraz!

   1. nejlepší je když u mé plechovky odemknu dveře, pak něco rovnám a potom nastává horor – hledám a hledám, kde jsou klíče? Po dlouhé chvíli se ze z okna protějšího domu ozval pobavený hlas: máte je v zámku. 🙂

    1. Ještěže auto odemykám čudlíkem na klíčence. Jinak bych je v tom zámku dost často nechal taky.

 7. Já mám z poslední doby spoustu ztrát (a zatím se nenalezly a nenajdou), ale šťastný konec má ztráta mého muže, i když já byla na infarkt. To si takhle MLP vyjel sám do lesů na kole, bude mu 79 let. Na řidítka si udělal držák na mobil, tak, aby viděl na displey a mohl sledovat na Mapy.cz – Stopaře asi jak mu ubíhá cesta či co. Ale jak tak jel, displey samozřejmě nesledoval, (jezdí po známých cestách, s tím mobilem je to jenom hra), tak až skoro u domu přišel na to, že mobil – je fuč! Někde v terénu vypadl z držáku (držák už je udělán jinak a dobře!). Musel jet po vlastních stopách zpět a doufal, že ho někde najde ležet (pokud by si na něj nevjel (chuckle) ). Až po mnoha kilometrech potkal staršího pána, turistu, jak jde proti němu a viditelně drží mobil a hned z dálky volá, jestli není jeho. Moc a moc poděkoval nálezci. Byl všední den a už ani dřevaři nebyli venku, tak proto se pán dovtípil, že bude asi MLP, který dychtivě čučel na zem. Po dvou hodinách když byl pryč jsem já znervózněla, protože to kolečko trvá na kole maximálně hodinu. Po skoro dvou a půl hodinách jsem začala telefonovat a on to nebral. Když se po třech hodinách přikodrcal, šťastný, že mobil je na světě a hned mi vyprávěl dobrodrůžo, tak jsem ani neměla sílu se zlobit, jaký strach jsem měla.

 8. Kačka jednou zapomněla bundu ve vlaku. Zavolali jsme na ČD na ztráty a nálezy, nahlásili vlak, kterým bunda odjela- a když se vlak vracel zpátky na Brno, zavolali nám, že nám průvodčí bundu v Žabčicích předá. A taky že jo 🙂

  1. Matyldo, naše starší dcerka je rozhodně velký borec. její ztráta by bolele moc a moc. je to už b dávno, co ještě jezdila hrát na housl k jednomu učiteli soukromě. cestou zpět z hodiny nějak tvrdě usnula, takže málem přejěla Bělou. Byl to vlak ten den poslední, takže ona rychle vyskočilka a housle za cca 40tisíc nechala nahoře v prostoru pro zavazadla. Ty housle pro petrušku mají nejenn cenuá finanční, ale taky jsou velmi cenným dědictvím po plzeňské dědovi, který jí je slíbil ještě v době, kdy na housličky jako čtyřletá začala hrát.dědšeček byl u vytržení z vize, že ty hopusle dojdou konečně uplatnění, když už on na ně dávno hrát zapomněl. když byly úp Petře 4, byly housle odborníkem odhadnuty na 40 tisíc. Cena se stářím houslí a jejich vyhranosdtí jistě už zvýšila. petra si na housle dnes dává veliký pozor,protože to jsou dneska její nejspolehlivější kamarádky. když jí je ouvej nebo je moc smutná, popadne skřipk hraje si jen tak pro radost. I já si její hraní ráda poslechnu přes pc. Taky ráda hrouá obveseleje starého, skro 82 letého a nemopcnbého prastrýčka, který ji moc ráda taky poslouchá. Zkrátka housličky petra tahábn skoro všude sebou a je jí s nimi velice dobře.
   Její housle tehdy samy odjely až na konečnou vplané, ale zpátky se vracely sic druhý den, zato v kabině strojvedoucího.

 9. Tak ztrátu jsem zaznamenala nedávno. Je sice mým zvykem věšet si klíče na krk (ano, vracím se do dětských let, ale když už jsem ho během roku ztratila třikrát …), ale tuhle sobotu při ranním venčení jsem si ho bezmyšlenkovitě strčila do kapsy – oběhneme ranní revír, šáhnu na krk, klíček nikde – i pomyslela jsem si, že jsem ho asi v roztržitosti ani nevzala, zvoněním jsem vzbudila Jeníka (Zrovna, když se mi tak dobře spalo!) a na milý klíček nepomyslela. Za hoďku zase někdo zvoní, a on to soused Pokůsaný (to je jiná pohádka, proč mu tak říkáme) a že jestli to není náhodou můj klíček, že ležel u jejich pola … tak dobrého souseda máme, že si všiml, jaký klíček mi visívá na krku. Ještě že jsem ho nespucovala za ten roztahaný hnůj, který nám týden smrděl do oken (rofl) (rofl) …

  P.s. odteď si nahlas říkám, když jdu ven se psy – ovladač na Brooke – mám, klíček na krku – mám, pamlsky – mám, mobil – mám, kapesníčky – mám! A pro jistotu si na to i sáhnu (chuckle) .

  1. Už delší dobu používám jen kapsy na bundě a ty mám všechny na zip. A než vypadnu z baráku, tak: kapsa 1 – doklady mám, zip zapnut. Kapsa 2 – klíče mám, zip zapnut, kapsa 3 – mobil, (,,blbé“ dvousimkové véčko), mám zip zapnut. Čertíku, hlídej a chytej myšičky! Dveře bum, klíče vyndat, (u sousedky jsou náhradní, pro všechny případy), zamknout, zandat, zapnout zip a jde se. Jo, když nám bude ,,za pár“ sedmdesát, tak už se musí k životu přistupovat poněkud jinak.

    1. Bylo líp a bude hůř. Ale to je věkem, naštěstí se mi chcípy vyhýbají, ale letos v létě mne v rašeliništi u Nejdku při focení orchidejí pokousaly nějaké mikroskopické bestie, prý bahenní blechy a zůstaly mi po nich nehezké fleky, moje MUDr, která tam má chalupu, mi řekla, že tam kvůli nim v květnu až červenci nejezdí, že se s tím nedá nic moc dělat a že to po půl až třičtvrtě roce zmizí samo od sebe. Zjistil jsem, že hojení urychluje peeling prováděný vysokoobrátkovou diamantovou bruskou, původně určenou pro gravírovací práce, postižené vrstvy kůže se odbrousí a odbroušená místa regenerují rychleji, ale musí se opatrně. No a z Čertíka je plnohodnotný domácí gaučový povaleč, začal být mlsný, vychcaný, ukecaný, neskutečně mazlivý, u všeho asistující a vše, dokonce i Dijonskou hořčici s křenem, (byl pod ní kousek uzené krkovice), ochutnávající.

 10. Mám jednu dávnou vzpomínku na nález boty.
  Když byli moji kluci malí, tak jsme šli jako obvykle dopoledne na procházku a nakoupit.
  Okolo našeho vchodu šla třída dětí ze školky. A jeden chlapeček ztratil botu, ale nechal jí tam ležet a šel bos za třídou.
  Já jí popadla a běžela za učitelkou.
  Ta mi potom moc děkovala, že jsem jí upozornila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN