PÁTEK S GURMÁNKOU: Kapří hranolky

Bydlet na jihu Čech, kde všechny cesty nevedou do Říma, ale určitě na nějakou rybniční hráz, je skoro povinnost mít ve svém kuchařském repertoáru dobrý recept na přípravu nějaké kapří speciality. Třeba na oblíbené kapří hranolky nebo křupavé škvarky.

 

Recept od receptu se liší jen v jemných nuancích, ale výsledek je pokaždé voňavý a chutný. Na páteční stůl, tak jako tak, by měla přijít ryba. Nejkratší cestu do talíře má určitě ryba domácí, kapr.

 

Podzim, čas rybářů, ryb a výlovů je tu. V čase výlovů se sluší vzdát rybníkářům a rybářům hold. Přišel čas poklonit se Třeboňskému kapru. Víte, že slavnostní výlov Rožmberka je letos naplánován na 13. až 15. října 2017. Hlavní událostí sezóny je sice výlov krále rybníků Rožmberka, ale za pozornost stojí i další letošní výlovy, které budou probíhat v nedalekém okolí.

Horusický velký se loví 24. až 27. 10. 2017, Dvořiště od 30. 10. do 3. 11. 2017, Vlkovický od 14. do 16. 11. 2017, Bošilecký od 13. do 16. 11. 2017. Určitě se vyplatí nezapomenout ani na téměř rodinnou atmosféru na malých vodních plochách kdekoli jinde. Výlovy začínají.

 

 

Kdo se stihne dostavit, ten krom podívané na práci zručných a obětavých rybářů nasaje i vůni vařených, pečených, smažených či uzených ryb. Kdo si chce svého kapra vychutnat v klidu doma, ten si čerstvou rybu koupí na hrázi. A protože je řeč o Třeboni a Třeboňském kapru, nemohu v mém pravidelném kuchařském okénku vynechat recepturu na kapří hranolky.

Vůně smažených rybích hranolků je lákadlem hlavně pro toho, kdo si chce pochutnat na rybě bez kostí. Na kapří hranolky se používají předem upravené filety a proto se kůstky jen tak nedohledáte.

 

 

Kapří hranolky (tak jak je máme nejraději u nás doma)

 

Na 2 porce potřebujeme:

 • jeden kapří filet
 • 1-2 stroužky česneku
 • sůl
 • 3 lžíce hladké mouky
 • ¾ lžíce mleté červené papriky sladké
 • špetku mleté červené papriky pálivé
 • 1 lžíce bylinkové směsi na ryby
 • sádlo nebo olej na smažení
 • kváskový chléb k podávání

 

(rozpis surovin je pouze informativní, každý nechť dávkuje a kombinuje dle své vlastní chutě, ale chuť ryby by nikdy neměla být přehlušena a měla by dominovat)

 

Postup přípravy:

 

Kapří filet s kůží, předem opracovaný, tzn. zbavený šupin a vykostěný, prokrájíme ostrým nožem tak, abychom udělali do rybího masa hlubší zářezy ve vzdálenosti jen pár milimetrů vedle sebe, ale neprořízli kůži. Ta musí zůstat neporušená a filet si musí stále ponechat celistvou soudržnost. Kouzlo této techniky spočívá v tom, že narušíme drobné kostičky, tzv. ypsilonky. Jejich droboučké pozůstatky se smažením v oleji vlivem vysoké teploty prakticky rozloží a nejsou při konzumaci žádnou překážkou. Kosti prakticky zmizí. To potvrzuji.

 

Takto připravené kapří filety nakrájíme na půlcentimetrové proužky, vložíme do porcelánové misky a můžeme je ochutit a okořenit. Rybí kousky nejprve promnu s česnekem a solí. Buď česnek jemně utřu, nebo ho vložím do lisu na česnek. Takto připravené rybí maso vložím na 30 minut do chladničky a připravím si moučnou směs na obalování.

Do misky nasypu hladkou mouku a přidám červenou papriku sladkou i špetku pálivé a podle volby i sušené bylinky. Mně vyhovuje petrželka, tymián, estragon. Snažím se voňavými bylinkami nepřebít chuť ryby, tak nekořením moc.

 

 

Hrst kapřích hranolků obalím v moučné směsi, oklepu přebytečnou mouku a ihned vkládám do nádoby na smažení. Ideální je smažit ve vyšší vrstvě dobrého sádla nebo v arašídovém oleji, který se nepřepaluje a nemá výraznou chuť. Smažíme vždy v menších dávkách, aby si rozpálený olej podržel svou teplotu a kapří hranolky měly dost prostoru se otáčet a netísnily se. Osmažené kousky vyberu z oleje děrovanou naběračkou a kuchyňským savým papírem vysuším veškerý přebytečný olej.

Kapří hranolky podávám horké s kouskem citrónu a na stůl přidávám nějaký dobrý dip na bázi majonézy, jogurtu či kysané smetany. Doplním krajícem poctivého kváskového chleba. Na zapití je určitě vynikající vychlazené pivko, ale sklenkou bílého vína se vůbec nic nepokazí.

V případě, že kapří hranolky chcete smažit do zásoby, rozložte je na plechu a nechte nepřikryté vychladnout. Když se přikryjí, snadno zvlhnou a už to nikdy nebude ono. Nejchutnější jsou přímo z pánve do talíře.

 

 

Víte, jak získal kapr své jméno?

První vědecké pojmenování vzešlo od Carla Linné v roce 1758 – Cyprinus Carpio. Název Cyprinus prý vznikl podle jména řecké bohyně plodnosti Cypris. Někteří se přiklání k názoru, že název Cyprinus pochází z názvu ostrova Kypr – Cyprus, protože se tudy ve středověku hojně přepravovali kapři mezi Malou Asií a Evropou.

Kapr obecný je předmětem chovu již přes 2 000 let. Původní domovinou je oblast Černého, Kaspického a Aralského moře. Do Evropy se o rozšíření kapra zasloužili především Římané, kteří tuto rybu převáželi na lodích z Malé Asie do Říma po Středozemním moři přes ostrov Kypr.

Na přechovávání ryb stavěli malé rybníčky (piscinae). Po nich následovaly kláštery, kde ryba byla považována za postní jídlo. A tak začala postupná cesta divokého říčního kapra (tzv. sazana) k dnešnímu domestikovanému kapru.

 

První zmínky o chovu kapra v českých zemích pocházejí z 11. století. Svědectví o tom přináší Kosmova kronika, která se v dodatku o založení Sázavského kláštera zmiňuje o rybníku a slupu k lovu ryb darovaných klášteru kolem roku 1034 knížetem Břetislavem I.

 

Věděli jste, že zakulacení zemského povrchu se na Rožmberku projevuje na jeho nejdelší diagonále, při pohledu od výpusti ve směru ke Staré Hlíně, kde vytéká řeka Lužnice? Při délce přes 4 km je zaoblení ve vrchlíku 35,891 cm. V projekci na druhém břehu se zaoblení jeví v dvojnásobné hodnotě, tedy až 72 cm.

 

Víte, kolik lidí se vejde na Rožmberk? Katastrální výměru Rožmberka si můžeme nejsnáze zapamatovat takto: jeho vodní plocha je necelých 500 ha, tedy x 10.000 m² – dostaneme 5 000 000 m². Kdyby si na každý 1 m² stoupli 2 obyvatelé naší republiky, bylo by jich tam právě 10 000 000.

 

 

Co vy a kapr? Stačí vám jednou za rok na Vánoce nebo jste milovníky této emblematické ryby českých rybníků? Pokud máte rádi kapří hranolky, přidejte svůj tip, kam na ně chodíte nebo jak si je doma děláte?

 

Všem přeji krásný a barevný podzim a samozřejmě dobrou chuť!

 

Šárka Škachová

www.gurmanka.cz

P. S.

Když je tu podzim, byl by hřích nedat si rybu! Od té doby, co si kapří hranolky připravujeme doma sami, už na ně rodina nechce nikam chodit. Domácí jsou prý nejlepší 🙂 Tak ať se vám rybí dobroty povedou a v kuchyních to pěkně zavoní. Strávníci nechť nešetří pochvalou pro rybáře i kuchaře. Rybářům navíc přeji, ať se jim daří chytat naše dušičky na udičku. To jejich řemeslo je hodno obdivu. Já vždycky říkám, že to nejlepší, co na rybách je, je pokaždé ta krásná atmosféra u vody. Proto si přijdou na své všichni. Bez ohledu na to, jestli ryby jedí nebo ne.

Aktualizováno: 12.10.2017 — 18:38

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jó, kapra bych si dala, mám ho ráda. Ale tady se nesežene a tak jíme nejraději nejpopulárnější zdejší rybu „catfish“, nevím, přesně k jaké evropské by se dala přirovnat. Je to ale křehké bile a moc dobré maso. Já ji zásadně obaluji(a smažená je tu nejběžnější), protože při „přírodní“ přípravě (zkusila jsem je jednou na kmíně) se mi zdá, že jednak hodně té jemné chute vyteče do tuku a navíc mi pak přijde dost suchá. Obalená zůstane pěkně šťavnatá.

  1. Tady taky kapr není Maričko. Je mi mě líto, vždycky když vidím tolik receptů na kapra! Z kaprovitých ryb se tu občas sežene pangasus.

 2. Petrův zdar! 🙂
  Kapr pořád trpí svou špatnou pověstí, že nevalně voní rybinou, popřípadě bahnem atd. U značkových kaprů, jako jsou například kapři z Třeboně, tak se o zápachu bahna nemluví, neboť jsou chovaní extenzivním způsobem a dostává se jim kvalitní péče co do krmiva, tak i prostoru nutného pro svůj růst, atd. Pachuť bahna může být spíše přisuzována kaprům z menších rybníků, o které není tak docela vzorně postaráno (bahnité dno, způsob krmiva, atd.). Ti jsou často hned po výlovu do kuchyně – bez sádkování.

  Prostě je to tak, že někdo ryby jí, druhý ne. Někdo dává přednost jen mořským, druhý preferuje ze sladkovodních jen některé druhy, ale stále je nás dost, co si i toho našeho českého kapra s chutí dáme 🙂

  A jak říkám, tak na rybách je nejhezčí ta atmosféra u vody 🙂 Na hrázi českých rybníků a rybníčků je prostě krásně.

 3. Kapri hranolky jsem nikdy nejedla, ale urcite by mi chutnaly. Ja a smazeny! Zrovna vcera jsme po veceri o kaprech mluvili, mame navstevu z Prahy, ptali se, jakou rybu jime na Vanoce.

 4. Musím se přiznat, že kapra čerstvě vytaženého z malého rybníčku Rybářství v Hradčanech, kam na ně jezdím, to můžu, ale poslední dobou už mně přestal chutnat, protože když přivezu čerstvého, zabitého kapra, tak ho musím ještě zpracovat, od nabroušení nožů, bolí mne z toho všeho záda, protože mi to trvá dlouho (vykosťuji jej na filety)- jsem samouk a tak mě potom jaksi chuť na kapra přejde 🙁 . Ale čerstvý kapr dobře připraveného, nejlépe rybářem-kuchařem, to je opravdu kulinářský zážitek. My měli tři kolegy profesí rybář a ti uměli, všichni tři!

 5. Tzv. čerstvé chlazené mořské ryby na našem trhu jsou čerstvé jen v tom smyslu, že jsou čerstvě rozmražené. Technicky je naprosto nemožné, aby se do běžné distribuce dostaly mořské ryby čerstvé tak, jak tomu obvykle rozumíme, tedy z vody rovnou na talíř. Loví se na vzdálených lovištích na volném moři, lodi jsou doslova továrny na zpracování ryb, kde se úlovky hned po vylovení opracovávají a mrazí. Loď loví tak dlouho, dokud není plná, tedy několik dní, nebo i týdnů. Teprve pak se vrací do přístavu, což může trvat několik dalších dní. Pak vykládka, distribuce do velkoobchodů – po silnici, a nakonec ještě distribuce do obchodů na místě prodeje. To je běžná cesta běžného sortimentu ryb, tak si lze představit, jak by za tu dobu asi vypadala nezmražená ryba 😀 .
  Takže nejčerstvější jsou ryby zmrazené na moři v místě výlovu. A nejlepší (a nejlevnější) je, když si je každý rozmrazí v kuchyni sám podle potřeby. Je škoda platit obchodníkovi kolikrát až stoprocentní přirážku jen za to, že nechal rozmrznout zmrazené ryby. Nehledě na to, že od té chvíle maso velmi rychle degraduje a nikdy nevíte, jak dlouho už je to rozmražené. A vzhledem k cenám bych tipovala, že spíš déle než třeba jen jeden den. O takových fíglech jako různé marinované nebo kořeněné úpravy radši vůbec nemluvím 😀 .

  1. Tapuz, v Anglii přesně to samé, jednou jsem si od rybáře nechtěla koupit ryby, že nejsou čerstvé a on mi vysvětlil, že to je prostě nemožné a to co běžně v supermarketech prodávají jako čerstvé je jenom rozmražené

 6. Kapra nejím. Mám moc ráda mořské ryby, ty jím docela často, v průměru tak dvakrát do týdne. Sladkovodní moc neoblibuju, ale chutná mi třeba candát, vyzkoušela jsem třeba i štiku a úhoře a bylo to dobré. Nechutnají mi pstruzi, mému nosu divně zavánějí, ale sníst bych je mohla. Ale kapra tedy ne. Jedla jsem ho jen jednou v životě, objektivně byl udělaný dobře, ale prostě ne. Poprvé to bylo i naposledy. Podobně nehezký chuťový zážitek je pro mě pangasius, brrrr.

 7. Zase začnu Sharkou, pro kterou zmrzlé ryby radši ne. Shodou okolností jsem četla včera članek jak je připravovat. Třeba vás to bude zajímat a nějakou tu zmrzlovinu příště zkusíte.
  Začína to tím, ze zmrzlé ryby jsou kolikrát čerstvějši než ty, které přijdou na pulty jako čerstvé. Důvod – zamrazují se hned po výlovu přímo na lodi. “Čerstvé” se zchlazují a ke spotřebitelům se dostanou až asi po týdnu. Ale nechci být jak Zd. Nejedlý a pořád odbíhat od tématu, tedy připravy.
  Takže. Zmrzlá ryba nepotřebuje rozmrazovat! Při přípravě na pánvi je nejlepší rozmrazit jen napolo. Položí se tedy do nádoby se slanou vodou, sůl rybí maso zpevní. Množství soli jako v moři je asi 1 pl na 1 l vody. Nechat ležet 20 – 30 min, záleží na velikosti. Opláchnout vodou a osušit. Je dobré mít rybu vprostředku zmrzlou. Když není úplně rozmrzlá, je šťavnatější. Potom osolit, opeřit, obylinkovat, jak je libo.
  Při přípravě v troubě je to jinak. Do trouby, 180 stupňů, se ryba vkládá zmrzlá, a nechá se tam užívat si tepla asi 1/2 hodiny. Lze použít i termometer. Při dosažených 60 stupních se ryba může z trouby vyndat. Max. teplota je 70 stupňů, to už je ryba na hranici přepečení.
  Snad jsem to přeložila srozumitelně, ale sama nevyzkoušela. Nechávala jsem ryby rozmrazit, což opravdu nebylo nic moc. Ale zni to rozumně, takže přístě zkusím.

  1. Já si pro čerstvou dojedu na sádky, s mořskejma to je blbý,tam jinou formu než rozmrazenou nebo zmrazenou ,bohuželo nepořídím…ale od Bon food mám také návod..mají ho i u zpracování..stačí pohledat.. https://www.bonfood.cz/
   lidi rozmrazují ryby jako normální maso,což je taky chyba, ale mě vadí spíš to,že nevím,kolikrát tu rybu kdo zmrazil a nechal povolit…proto jsem k mraženejm rybám tak nedůvěřivá…ale iana Pečky nebo i Bon Food, mne přesvědčují,že u nich to jde 😀

 8. Masové akce, jako jsou výlovy Rožmberka apod.jsem z duše nesnášela. Dokud jsem bydlela v JH, jezdili jsme strojit a druhý den lovit rybníky malé, soukromé. To byla romantika veliká, i když to noční hlídání, aby rybník neslovil, kdo nemá, bylo dost drsné. Zvlášť tam, kde u rybníka neměli chatu ani chatku, byly říjnové noci hodně dlouhé. Ryby i tak moc nemusím, ale čerstvě ulovené, na ohni na hrázi pečené, ty byly vynikající vždycky.

  1. Tora:

   Já si na Rožmberk vyrazila včera ráno. Potkala jsem se tam se známými rybáři, něco nafotila, dala se do řeči s prima lidmi a pochutnala si na perfektně udělaném kapřím filetu v křenovém těstíčku. Můj muž si dal hranolky z okouna, třeboňské pivko a v poledním sluníčku to byl prima oběd na hrázi. Domů jsem si koupila kapří jitrničky a několik kapřích paštik a vzala si velký bochník kvasového chleba Petra Voka 🙂 Jednoznačně krásný výlet a mám radost, že jsem ten výlov letos stihla. Pochopitelně lovíme i naše malé rybníčky, nebesáčky atd., kde je téměř rodinná atmosféra, ale umění starých rybníkářů je úctyhodné. Jen se postavím na rožmberskou hráz, tak cítím respekt a hrdost k té naší české rybě, která je mnohými zatracována. A to podotýkám, že si skutečně čerstvých ryb každý rok užiji docela dost. Vůně moře je vůně moře, ale vůně domova je i vůní rybničních vod. Tak to mám já 🙂

 9. Sharka v prvním komentáři pěje ódu na kapra, připraveného na 10 způsobů! Vyvalila jsem oči, ale sliny se mi sbihat nezačaly. Jsem tak hloupá, že kapra ne a ne do sebe dostat. Mám představu líné, tlusté ryby, která po sežrání všeho možneho odpadu se povaluje v blátě na dně špinavého rybníka. A tak mi maminka na Štědry den smažívala teleci řízek. (Měla jsem kliku, teta vedla řeznictvi). Tady v Norsku na Vánoce smažím tresku, ta mi chutná. Všeobecně ryby ano, ale ten kapr bohužel ne. Jak říkám, jsem hloupá.

  1. ale ne, proč bys měl abejt hloupá? Jen ti vylovení kapři z rybníků mají prostě „sádlo“, proto se do Vánoc nechávaj vyplavat, aby ten podkožní tuk klesl..on kapr není až tak línej,protože mu do vody přidávaj dravce, co je proháněj,ale ne zas moc,aby kapr přibral…v nečištěných rybnících a stojaté vodě, pak kapr „smrdí“ bahnem..já ti rozumím, taky bych si dala čerstvou tresku,ty mražený mi nejedou…a mám ráda ryby obecně, líny,okouny,amury,candáty,i tu štiku…a mořský taky..jen ten losos mi moc nejede a nemusím pangase.

   1. Šárko, pokud máš kartu do Makra, tak tam mívají chlazené filety z tresky, často z více druhů. Jen ta cena je tak nějak nelidová 😉

    1. A taky v Dianě, mívají tam běžně chlazené celé, nebo filety. Myslím, že ji v Perníkovicích taky máte, ale nevím to jistě.

     1. nemáme, jezdím si do Peček…když jedu k Ince, ale vybírám si tam jiné pochutiny, jako je chaluhovej salát atd….

    2. kartu mám, al eprávě ,že cena j eponěkud tristní…to si radši dám bohdanečskýho kapra,lína nebo pstruha či jinou rybku…

 10. Ech, dneska mě neuctíte, kapra nemáme ani na Vánoce. Pro mě je kapr brr, radši nebudu dávat příslušného smajlíka…

 11. Kapra miluju, všechny ostatní ryby mám ráda. Jsme už jako rodina pověstní v širém okolí, protože na Vánoce kupujeme 15kg kapra. A nikdy nezbyde 😀
  Už jsem to tu asi psala, ale v poslední době u nás vítězí kapr na sardeli. Jednoduché: porce kapra obalím v mouce, potřu máslem, utřeným se sardelovou pastou a pomalu smažím na másle.
  A ještě pár triků, co mně naučila maminka. Kapra ještě před kucháním vymnu v soli, na každou stranu aspoň hrst soli. Zbaví se tak toho slizkého hlenu. Po naporcování osolím, zakapu citronem (dost) a nechám v chladu do druhého dne. Rozdíl v chuti proti nerozleželému je obrovský!
  Takže dobrou chuť a Petrův zdar!

   1. Jo,ono se to sardelové máslo na tu mouku špatně maže, já ho tam spíš ručně nahňácám. Ale na pánvi se pak rozpustí. Kdyby to bylo obráceně, tak se mouka odlepí, takhle udělá dobrou kůrčičku.

    1. já když ho peču vcelku,vytřu mu sardelovou pastou břicho a strčím tam kousek másla….spíš jen obalím v mouce a opražím, sardelovou omajdu na přelití udělám vedle….

 12. U kapra hodně záleží na tom, jak je připravený – už jsem jedla výborného a chutného, mně se bohužel ještě nikdy nepovedlo, aby mi chutnal, takže kapra nedělám.
  Milujeme ale pstruhy – doma jsme měli přes zahradu potok, kde jich byla spousta, takže byli kdykoliv k mání čerství. Tady je pstruhových vod hodně, není problém od kamarádů rybářů získat (naposledy jsme měli v neděli, byl mňam… :o))).

 13. Miluju kapra! Sice hranolky nebo škvarky nedělám (ale určitě bych je ochutnala někde právě při výlovu), podle mne je to moc velká piplačka s nejistým výsledkem – tedy v mém podání.

  Nejoblíbenější způsob je u nás pečený kapr na česneku s bílým vínem (na rozdíl od km si myslím, že právě česnek ke kapru patří). Ale já mám ráda i smaženého, ovšem toho dělám právě jen na Vánoce, tak možná proto mi tak chutná.

  Co se týká výlovů rybníků u nás, tak Hlohovecký se vypouštěl minulý týden, a Apollo se bude slovovat začátkem listopadu – to už budou podzimní plískanice a mlha se bude válet a všude bude plno racků a volavek, kteří budou hodovat na plevelných rybkách a nabírat sílu na zimu. A ještě později by se měl vylovat Nesyt – náš největší rybník.

  1. výlov u nás – Bohdanečské sádky-přírodní rybníky, bude 28.10. je to tradice, vždycky na svátek se slovuje….davy tam jsou už od sedmi ráno,lidi stojí s donesený,i nádobami a odnášejí si klidně i 5-6 kaprů nebo sumce,štičky…vše řádně placené a u rybářského stánku mohou ochutnat uzenéhé kapra nebo pečeného,smaženého…i polívku….

 14. Kapr je prakticky jediná sladkovodní ryba, kterou konzumuji. Neboli, kterou si koupím. Jinak mimo štiky mi mohou rybáři strčit cokoli a cokoli zkonzumuji. Nedávno jsme měli grilovaného sumce a sumčí škvarky, jíst se to dalo, ale kapr je holt kapr. Kupodivu u mne jasně vítězí nad dravými rybami, i když takový úhoř na šalvěji taky není k zahození. Jo a oproti Šári se mi nikdy nepřejí kapr smažený, v té úpravě u nás jasně vede a vždycky, když nějakou tu rybu dostaneme, dlouze přemítáme, jak bychom si ji dali a já mezitím připravím trojobal a rozpálím friťák

  1. ale jo,já ti rozumím, je to nejjednodušší příprava, ale ten po mlynářsku je taky jednoduchej….

 15. Kapra skoro nejím, kvůli kostem, samozřejmě 🙂 Když jsme jezdili do Třeboně, tak jsem si ho ale ráda dala, i ty hranolky. Mňam!
  Ještě nám tam servírka říkala, že když se k masu (do těstíčka?) kápne trochu sojovky, tak to nenasákne tolik tukem. Jestli to ale je pravda, to netuším.
  Jinak ten trik s jemně krajeným masem jsem zkusila a prvně mě tehdy vánoční kapr neotravoval a pochutnala jsem si 🙂
  (Nebyl smažený, to já na rybu nemusím, byl jen na másle, možná s nějakou bylinkou:))

 16. Medzisvalové kosti (to sú totiž tie „ypsilonky“) že po prekrájaní na malé kúsky a vysmažení prakticky zmiznú? Asi žijem v nejakej inej realite … Práve tie rozsekané kúsky mi prídu nebezpečnejšie, ako keby zostali vcelku. Keď človek už anatómiu kapra trochu pozná, presne vie, kde tieto kostičky má čakať (v hrubých svalových pásoch popri chrbtici, za každým hlavným svalovým segmentom) a z už pripravenej ryby ich pekne vytiahne spomedzi svalov neporušené a vcelku. Ryby mám veľmi rada a čím jednoduchšia úprava, tým lepšie vynikne chuť rybacinky. Cesnak ju podľa mňa prebíja.

  1. když dáš málo česneku,tak ne, osvědčilo se mi dávat pečenej…nebo jen trošku granulovanýho, ten u smažení nehořkne….

  2. Taky používám na kapra před obalováním česnek, né závěje, ale lehounce potřít a obalovat až druhý den. Dělala jsem to tak vždycky a nikdo nic necítil. Já bych si i na ty hranolky troufla, ale zas neumím filetovat.
   Na Vánoce aspoň půlku kapra mít musím, krásně se obírá při pohádce. 😛
   Pstruh mi taky chutná, jen sůl a kmín a pečený v troubě na másle. Jen ty kosti kdyby neměl. Proto si občas koupím i kousek nějaké mořské rybky.

   1. filetování je snadnější než ty prokrojky kostiček před krájením hranolek. jedeš jen po páteři a odkrajuješ z žeber…

    1. Filetování i stahování kapra je hračka, ale jen když máš pěkně ostré nože. Tak to máš i s prstem. Ale ne, opravdu to chce zkusit. Nic to není.

  3. Ale jednou jsem viděla v TV pana Štěpničku, který připravoval kapří kousky na grilu a ten taky ty porce prořezával a říkal, že je to kvůli těm kostičkám, že se vypečou.

 17. A zrovna dneska je výlov Rožmberka.
  Nemyslím si,že byl hřích si nedat na podzim rybu,Hřích je,dávat si rybu jen na Vánoce. Myslím rybu,jako takovou ne ty všelijaký rybí prsty atd, ty je hřích vůbec kupovat. Miluju ryby. Miluju kapra. Mám ráda všelijaké jeho úpravy, včetně kapřího tataráku, rybího vývaru s knedlíčky z kapřího mlíčí, kapří jikry s míchanými vejci,miluju kapra uzeného,pečeného,dušeného,smaženého,na modro,na černo,s mandlemi,na budvaru, po mlynářsku..miluju nakládané pečenáče z kapřího masa, kapří karbanátky, kapří zavináče, dokonce jsem měla možnost jíst kapří guláš a kapra se znojemskou omáčkou a věřte mi,bylo to naprosto úžasné. Lahůdkou je i sušené kapří maso-jerky. Kapří hranolky jsou fajn pro děti a lidi,co se bojí kostí, pro mne to je zbytečné pižlání ryby s velkým odpadem, ano,uvaří se z těch zbytků rybí polívka, ale doma si to ten,kdo neumí pracovat se zabitou rybou,těžko připraví, protože i dražší koupený kapří filet, se dá bohužel krájením zkazit. Takže kdo chcete ochutnat,dopřejte si kapří hranolky nebo rybí škvarky u rybníků, kde se připravují při výlovech, z čerstvých ryb, z mražené ryby to dobré není.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN