BTW: O vůních

V září se nám počasí zlomilo zcela do podzimu, ani nečekalo na příchod toho astronomického. Dny se ochladily a aspoň tady u nás denně prší. A já jsem doma zase začala sahat po vůních. Proč zase? Inu, já v létě po parfémech nijak netoužím, někdy mám dojem, že bych si zcela vystačila s antiperspiranty:))

 

Ale zpátky k vůním. Mám teď dvě nové, obě jsou nečekané dárky, které jsem si nevybírala. Ta jedna byl dárek k nákupu – když mi Martin kupoval parfém od Lancome, dostal k nákupu parfémovanou vodu Sex and the City. Byl trochu v rozpacích, když mi to dával, ale přece něco neodmítnu jen proto, že se to tak trochu hloupě jmenuje, ne? Přivoněla jsem si a byla jsem příjemně překvapena – vůbec to není špatné! A na všední den mi přijde i lepší než parfém.

To druhé je voňavý deodorant a taky to byl dárek. Jmenuje se Womanity, což bychom mohli přeložit jako ženskost:)) Ani k tomu jsem se zrovna nehrnula, vždyť já si už ani nepamatuju, kdy jsem naposledy „deospray“, jak tomu v obchodě říkají, použila, protože dávám přednost kombinaci antiperspirantu a mnou vybrané vůni.

Dobrý čich, kterým jsem obdařena, znamená, že hodně vybírám, co a kolik toho na sebe naleju. Pravděpodobnost, že se mi i po hezké vůni, pokud je intenzivnější, doslova zvedne žaludek, je celkem vysoká. I zkoušela jsem to velmi opatrně… a opět zjistila, že jsem měla jako obdarovaná štěstí. I tahle věc mi voní!

A tak mám, zcela náhodou, zase širší repertoár použitelných vůní, což je potěšující. Tedy aspoň pro mě, protože neumím nové vůně hledat. Pokud mám vyzkoušet víc než dvě vůně najednou, udělá se mi nedobře a dokonce i obchody na letištích – pokud něco výslovně nepotřebuju – obcházím širokým obloukem:))

 

A tak se vás dnes ptám: rádi (tedy dnes asi spíš rády:)) se voníte? Co voní zrovna vám? Jak hledáte nové vůně: v obchodě, u kamarádek, náhodou? Stalo se někdy, že vám (v oblasti parfémů – ne obecně:)) zavonělo něco, co byste nečekaly? Vrstvíte vůně? (mýdla, sprchové šampony, krémy, tělová mléka) A je něco, co vám zásadně nevoní?:))

A ještě jedna navíc: mluvíte do výběru vůní (většinou vod po holení) svým partnerům?

 

 

Aktualizováno: 26.9.2017 — 12:11

50 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Vůně mám ráda, jemné decentní, tak aby jedna voněla,jako když vystartuje z příjemné koupele. Ve Francii jsem si zakoupila antiperspirant Monsavon s vůní bavlníkového květu a něčeho, co jsem zapomněla a lituji, že jsem si nekoupila víc, tady není k mání.A taky toaletní vodu,přírodní s verbenou,voněla nádherně.
  Z dostupných vůní roky používám Ninu Ricci,ĽAir du Temps nebo Ľ Eau ale jen toaletky.Taky jsem sobě zakoupila takový malý přepravník vůní do kabelky, kam si vůní nastříkáte z flakonu doma a berete sebou do kabelky jen tu malou přepravku.

   1. Jo, taky jsem to už dříve našla. Ale nechce se mi někde přihlašovat. Když to nejde bez registrace , tak to raději nechci.

    1. To máš těžký 😉 , stejně když něco objednáváš přes e-shop, tak musíš uvést adresu, jméno, telefon….

  1. Antiperspirant s vůní bavlníkového květu a celou další řadu sprchovacíhp gelu atd. dělá ve skvělé kvalite Yves Rocher a není to drahé, mají kamenné obchody i eshop, přírodní kosmetika. Francouzská tradice a kvalita a přitom v různých cenových hladinách a rozmazlovačka stálých zákazníků systémem slevových karet, poukázek na slevy každý měsíc do schránky a tak. Tudíž i seniorka na prahu osmdesátky si může dovolit vonět jejich zeleným čajem, když už v šedesátých letech objevená a roky milovaná Antilope od Weila dnes připomíná spíš exkurs do astronomie, než cenu voňavky.

 2. Ach celá som zasnená. vami uvádzané vône milujem a používam.Chcela by som ale upozornit moravské“defčice“.V Brne niekde na Solniční je parfumeria -súkromný obchod a laboratorium,vlastni ho nejaký Arab.Vy prídete,poviete svoje požiadavky,on si vás dobre obzrie,položí pár otazok a namieša vam „voňačku“ podľa vašich požiadavok.Vraj je veľmi v kurze.

    1. Jejda, to je zajímavé, vůbec jsem o něm nevěděla, do města se moc často neostanu.
     A tak nějak oklikou (hlavně když píše o tom míchání a zapomenutých složkách v jedné lahvičce) mi to připomíná mou oblíbenou knížku Parfém bláznivého tance.

 3. Vůně, to je moje láska, velký koníček, dalo by se říct, že posedlost. Mám dobrý čich, cítím všechno všude a taky si to dobře pamatuju. Toaletních vod, parfémových vod a parfémů mám doma několik stovek (pšššt), od těch nejlehčích svěženek až po těžké sladké a kořeněné parfémy. Miluju je všechny a všechny také používám. Některé z nich už se dávno nevyrábí, jiné jsem získávala různými krkolomnými způsoby. Každý den ráno se rozhoduji podle chuti a nálady, kterou vůni ten den použiju. Roční období ani počasí v tom nehraje velkou úlohu, snad jen aldehydové vůně mi nepasují do horkých letních dnů. Naopak některé kořeněné vůně orientálního typu jsou v létě skvělé, v tom horku se krásně rozvoní a mají výdrž. Stejně tak některé lehké svěží vůně v zimě, zdá se mi, že déle vydrží vonět. Ale nemám v tom žádný zavedený systém, záleží na momentální náladě. Samostatnou kapitolou jsou orientální olejové parfémy, vyžadují skutečně lehkou ruku při aplikaci a u nich snad nejvíc platí, že míň je víc.
  Vůně nevrstvím, k mnoha z nich ani další kosmetika buď není, nebo už není, nebo tu není nějak schůdně dostupná. Tak používám nějaký víceméně neutrální antiperspirant, aby se mi s vůněmi nerušil.
  Mezi tou záplavou vůní paradoxně nemám žádný Chanel, ani pětku, ani žádný jiný. Prostě mi v nich něco nesedí.
  Zásadně mi nevoní špína, a tak oceňuji každého, kdo je čistý, v čistém oblečení a jako bonus ještě i příjemně navoněný. Rozhodně je lepší vonět, než smrdět. Tak vůním zdar!

  1. páááni! a pamatuješ si Eau d´Eden od Cacharel? tak krásná průzračná vodní vůně, flakon ze zeleného skla… už se nevyrábí, bohužel, resp. ne pro Evropu.

     1. Eau d´Eden pamatuju, ale už ji nemám. Byla krásná, to je fakt, ale mám radši Eden. Je hodně průrazný a ne každému voní, s tím si dávám pozor, abych se s ním nenavoněla třeba k zubařce nebo ke kadeřnici, nebo prostě někam, kde musí být někdo těsně u mě, právě proto, že je takový dost kontroverzní.
      Cacharel mám vůbec ráda, řada jeho vůní je neobvyklá a dost vytrvalá. Mám ráda LouLou a snad vůbec nejradši původní Anais Anais, říkám jí „vůně čerstvě vykopaného hrobu“ 😀 .

      1. Jejda, děvčata, Eden je moje snad vůbec nejoblíbenější vůně, hodně si ji šetřím a používám jen při zvláštních příležitostech. Moc mi voní a řadě mých přátel na mně taky, zvlášť jednomu kamarádovi, ten je z něj vždycky celý pryč. I jej koupil své „dívce“ (dívka je straší než já, říkáme jí tak z legrace, ale je moc fajn), ale na ní mu nevoní, zajímavé.
       MLP má od Cacharelu nejradši Anais Anais – ze sentimentálních důvodů, nosila jsem jej, když jsme se seznámili. Vždycky když dojde, koupí mi hned nový (ten Eden taky).

 4. Já sama nejsem ve svých vůních nějak soustavná záleží na to, co mi Martin přinese:)) nějaký čas jsem měla ráda ženské vůně od Bose, Jednou bylo skvělé Kenzo (https://www.notino.cz/kenzo/flower-by-kenzo-parfemovana-voda-pro-zeny/), když jsem ještě často létala, kupovala jsem si parfémované vody od L´Occitane a Elizabeth Arden. Obecně spíš tíhnu k parfémovaným vodám, jsou lehčí a kdybych to náhodou přehnala, rychleji vyprchají:))
  Martinovi vůně buď kupuju nebo hodnotím:)) S tím mým nosem (mamko, vypni už toho bloodhounda, říkává Marek:)) bych na něm nelibou vůni opravdu nesnesla 🙂

 5. Hmm parfémy – tak myslím, že jsem ještě žádný neměla. Používám deodorant („Panička, dajte mě tů fajnovů vodičku, čo se volá ako ja!“ „No jo, ale jak se jmenujete?“ „No preca Dežo Dorán!“), většinou značky Garnier anebo toaletní vodu – třebas zrovna teď mám v práci Adidas Pure Lightbess. A když chci jó luxusně vonět, tak Hugo Boss women – ten jsem dostala na Vánoce od Terky a ten se mi líbí.

  Jinak mám ráda lehké vůně, trochu do květinova, trochu do čajova (právě Elizabeth Garden třebas), nesnáším těžké parfémy, hlavně ty slaďouše … A i když se se zalíbením dívám na různé hezké flakonky a lahvičky, tak jsem zjistila, že právě ty nejzajímavější v sobě skrývají chemickou bombu – aspoň pro mne. A právě podle skleniček mi asi vůně kupuje Jeník – mezi námi, jednou za čas z nich utřu prach, přivoním a opět odložím (je mi to líto přímo vyhodit, když on to myslel dobře) – a pak je používám na … ehmm – Wécku, ovšem při puštěném větráku (opakovaném). Nechápu, že si Jenda pro sebe umí vybrat hezkou vůni a mně vždycky koupí umrlcův dech (rofl)

  1. U nás doma je na parfémy specialista MLP. Má vkus a vždycky se trefí. Dostávám je od něj pravdelně k Vánocům, svátku a narozeninám a vždycky jsem zvědavá, na co nového zajímavého přijde.

 6. Na vůně ani nejsem až tak citlivá, ale máloco na mně vyjde dobře – z nějakého důvodu ty atraktivní vůně obvykle skončí jako mýdlo s jelenem – a to uznáte, že za ty peníze nestojí.
  Takže dlouho jsem používala jen antiperspiranty. Pak jsem objevila parfémovaná tělová mléka, která kupodivu na mně vydržela v původním stavu. Tak jsem začala zase trochu hledat. Dneska používám od Yves Rocher toaletní vodu Naturelle (mají dva druhy, oba můžu 🙂 ). Ale stejně jen tak příležitostně (když po tom příležitost volá).

 7. Jak od dětství špatně vidím, tak mimořádně cítím. Je to prokletí, i když díky létům kouření se mi čich obrousil do snesitelna. Na škole jsem většinou věděla, která spolužačka má své dny a která prožila hezkou noc. Čich byl pro mne i důležitý v normálním životě, něco jsem kvůli němu nemohla dělat – jako například pracovat v drůbežárně.
  Mám své oblíbené vůně a problém je v tom, že jako na Šárce i na mě vytvářejí jinak normální vůně zajímavé kombinace. Například hnědý BAC, výkřik to našeho mládí, na mě voněl zcela jinak než na mých kamarádkách, což ony nějak nemohly pochopit.
  Kdysi mne oslovila holubička Nina Ricci L air Du Temps. Tu jsem dostala maličkatý flakónek a jak se s ním špatně manipulovalo, vylila jsem si ho celý na nohy. Šli jsme tehdy na návštěvu a jistě mne nikdo nepřehlédl, či spíše nepřečuchl.
  Jinak ke stálicím patří Elizabeth Arden 5th Avenue. V létě nejraději EA Green Thea nebo nějakou tu mandarinku, citrus…, v zimě zimní vůně těžší. Jo, nejsem sice parfémový fajnšmekr a už vůbec se mi za to nechce dávat kupa peněz. Většinou si úlety vybírám u Avonu nebo Oriflamu

    1. Jak Pátá avenue, tak Slunečnice jsou mé oblíbené. Tu Pátou mám zrovna dneska „na sobě“.

     1. Já dneska ne, byla včera a prostě to občas musím změnit. Ale leta se k ní vracím, protože je to prostě stálice. Ale Slunečnici jsem ve svém oblíbeném obchodě neviděla…

      1. Mám pocit, že v obyčejném Rossmannovi nebo v D&M ji mívají, ale jistá si nejsem, už jsem dlouho v žádné drogerii nebyla.
       Jo, ještě mi (z těch starších) voní taky Cerruti 1881, tu v odbou zmíněných drogériích taky (snad) mívají.

       1. mají, vídám ji tam, slunečnice na obalu je nepřehlédnutelná 🙂 a Cerruti 1881 se prodává dodnes také, nejlépe se sežene a za velmi dobrou cenu v e-shopu, třeba v ELNINO nebo Europarfémech. bývala to moje stálice, voní mi tam santalové dřevo v základu, je úžasná!

         1. Jo a spletla jsem to, dneska jsem neměla Pátou, ale Číslo 4 od Jil Sander, taky jedna ze staromódních vůní, budu se muset poohlédnout po něčem novějším.

 8. Mám velmi citlivý nos a i malé množství vůně, zejména při delší expozici, mi dělá zle. Takže na sebe nic voňavého neleju a jsem vděčná kolegyním v práci, že to většinou mají taky tak (jsme tam s takhle citlivým čenichem dvě ze čtyř). Takže podobně dopadl i MLP. Když kolem mne projde jemně navoněný člověk, je to příjemné. Stát vedle něj delší dobu nebo jej třeba objímat už je ale nepříjemné. No a nacpaná MHD, kdy z každé strany smrdí někdo jiný a je jedno, jestli smrdí nebo „voní“, to je přímo chemická zbraň.

 9. Mého srdce šampión, toť on https://fimgs.net/images/perfume/375×500.28711.jpg.
  Ano Chanel NO.5. Prvně jsem si ho koupila na letišti v Oslu a zamilovala si ho.
  Už jsem v Praze v parfumerii naznačovala „Ježíškovi“, co by mě potěšilo.

  Mám zvyk si ráno dát sprchu, připadám si pak svěžejší. Ráno používám sprchový gel citrusové vůně. Večer používám spíše nějakou vůni, která navozuje klid a uvolnění.

  V létě používám většinou jen antiperspirant.
  A jako DEDE až zase s podzimem vytahuji vůně.

  Manželovi vůně kupuji a on je spokojen.

  1. tak to je on Míšo, Tvůj Chanel, co se na mé kůži rozloží do vůně Moskvy – Moskovskije duchy…

  2. Tak k Číslu pět jsem pořád ještě nedorostla, vůbec mi nevoní, resp. cítím z něj mýdlo. Ale snad časem dospěju, zatím jsem schopná snášet jen jeho varianty L’Eau a Eau Premiére.

 10. Mám to podobne, pri silných vôňach, hlavne sladkého, ťažkého typu sa mi dvíha žalúdok a chytám nábeh na migrénu. Schválnosti mi robí moja kamoška cestovateľská, ktorá v duty free na každom jednom letisku na seba vždy napatlá hneď niekoľko ťažkých vôní a ja ju potom musím čuchať celú cestu lietadlom, z ktorej je mi už aj bez toho zle, lebo mám kinetózu a bez kinedrylu to nedávam. Asi najodpudzujúcejší smrad tohto ťažkého typu bol pre mňa Angel od Thieryho Muglera, mala ho rada moja bývalá kolegyňa, mne z neho bolo blivno a netuším, jak hento niekto môže označiť za vôňu. Pre seba si vôňe hladám ťažko. V podstate mám jednoduchý vkus, uspokojí ma čokoľvek citrónové alebo citrusové, lenže citrusové tóny dlho nevydržia a tak ich parfuméri doplňujú mošusom – pižmom, pre väčšiu trvácnosť. No a mám skúsenosť, že aj keď si cielene hľadám niečo citrusové podľa popisu, tak tá citrónová časť rýchlo vyprchá a ostane to pižmo, čo mi dosť vadí. Tohto typu je napr. Versense od Versaceho, chvíľu som na ňom frčala, ale už ma asi nebaví, čo je mrzuté, lebo ho mám ešte celú fľašku :S … Najbližšie k mômu ideálu bola zatiaľ Verbena Citrus od L’Occitane (je to len EDT), lenže má práve tú malú stálosť a po pár hodinách ju už necítim… V 90-tych rokoch mi ku šťastiu stačilo citrusové zelené Fa-čko, ale kde tie časy sú, už sa nevyrába, ich súčasné vône sú pre mňa nepoužiteľné a z ich kadejakých „jogurtových“ sprcháčov sa osypávam (a to doslova).

  1. Angel – ten ve flakonu Hvězdy? To používala moje kamarádka..ježiš to byla hrůza….snad ještě větší hrůza než Tresor…

   1. Ano, ten, je to fakt des-bes, kolegyňu som napokon uprosila, aby si ho aspoň do práce na seba nedávala …

 11. mýdlo a spršák v poslední době jemně konvalinkové a pak antiperspirant, mám moc ráda Clinique, ale když není,nepohrdnu ani Nivea pearls. Mojí nejoblíbenější vůní býval původní Clin d´oil od Bourjois, byla to toaletní voda a náááádherně voněla i na mně. https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/02/61/f6/0261f62d03b079edadb074915d7873f2.jpg

  většina parfémů a vůní se na mě rozkládá do těch spodních těžších vůní a to je pro mne vždy velká změna a problém, protože pak už mi to nevoní.
  Chanel se na mě rozloží do obdoby ruské voňavky a to bych teda nikomu nepřála. A tak si čas od času koupím nějakou obyčejnou tuctovku od Avonu, abych si postříkala svetr nebo šálu čí šátek na krk a měla pocit, že jsem navoněná.To dělávám od podzimu do jara, potom mi stačí antiperspirant,protože při použití nějaké vůně s nádechem ovoce, se k mojí osobě,stahují hmyzy,na které jsem alergická.
  Ale jinak jsem na tom podobně jako Renata,jak se mi nelíbí flakon,nepřivoním si.

 12. Zrovna nedávno to bylo aktuální. Dny Marianne, udělaly jsme si s Vílou dlouhý nákupní seznam a těkaly po centru Prahy. Pár dní předtím prezentoval Chanel svůj nový parfém Gabrielle. Ach!!! Na tuhle vůni už jsem dostatečně dospělá, asi si ji budu přát od Ježíška.
  Vůně vybírám nejdřív očima – pokud se mi nelíbí flakón, ani ji nezkusím.
  A vůně nevrstvím. Moje parfémy jsou ve vysoké cenové kategorii, je to moje potěšení, ale do doprovodné kosmetiky investovat nechci.

  1. myslela jsem si, že na Chanel nebudu nikdy dost dospělá 🙂 a pak jsem se nechala přesvědčit na Cristalle Eau Verte -vybrala jsem si ji jako dárek ke kulatinám a byla to trefa opravdu do zeleného.. vznáším se, jen si na ni vzpomenu 🙂 nosím ji jen občas, ale kamkoliv v ní přijdu, zaznamenávám zasněné úsměvy 🙂 jinak je už několik let stálicí Marc Jacobs Daisy Eau So Fresh, ten nikdy nezklame. něžná, čistá, radostná vůně… a má krásně ulítlý flakon s plastovými barevnými kvítky 🙂

   1. Jak ta Gabrielle voní, dá se to k něčemu přirovnat?
    Po tom Marcu Jacobsovi se zkusím podívat. Koupí se normálně, nebo jen někde v Marionnaud resp. Sephoře?

    1. Přirovnat to neumím, protože na každém se to rozvoní jinak. Ale doporučuju zkusit, je to krásná dámská vůně.

    2. Sephora ná exkluzivitu na Marca Jacobse v kamenných prodejnách, jinak se dá sehnat na netu např. v ELNINO nebo v Cosmo. Notino ti nedoporučuji, měla jsem s nimi nedobrou zkušenost, kdy mi poslali jinde nedostupnou toaletní vodu ( Liz Claiborne) a byla špatná, pravděpodobně fake.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN