HOST DEDENÍKU – Alex: Jenom proměny?

V mělkém dolíku, na úpatí Vysočiny, mezi kopci s pastvinami a lesy, se choulí městys Lomnice. S upřesněním – u Tišnova, Brno-venkov. Ono těch Lomnic je povícero. V sobotu, začátkem září jsme s Ajvi zajeli do Lomnice podívat se v rámci Dnů Evropského dědictví na výstavu jiřin v lomnické oranžerii a výstavu zahradních lemovek. Pozvala mne sousedka, která jela vypomáhat s aranžováním jiřin.

 

Oranžerie v Lomnici mne velmi zajímala, věděla jsem od sousedky, že paní D., její kamarádka, se svým manželem zachránili oranžerii ze stavu klinické smrti, při té příležitosti zachránili i keramickou pec, kde se vypalovaly květníky a zahradní lemovky pro lomnický zámecký park a ze sutě zachránili a zrestaurovali 11 druhů lemovek. Abych se přiznala, o zahradních lemovkách – pomůckách zámeckých zahradníků, jsem slyšela poprvé. Při tom um starých zahradníků obdivujeme do dnešních dnů v zámeckých parcích.

 

Lomnice

 

Za toto úsilí převzala paní D., z rukou prof. Jana Pirka ocenění – 2. místo v národní putovní výstavě za rok 2016 – Má vlast cestami proměn. I mne tento úspěch potěšil, protože jsem dala oranžerii svůj hlas v minulém roce. Tato výstava představuje rekonstrukce objektů ve veřejném prostoru a proměny krajiny v českých obcích a městech. Ukazuje úsilí občanů o záchranu různých historických památek, parků, krajiny. Osobnosti zaštiťující tuto každoroční putovní výstavu jsou prof. Jan Pirk, arch. Josef Pleskot a Mgr. Václav Větvička.

 

Oranžerie – původní stav

 

Návštěva oranžerie se mi líbila, poznala jsem velmi zajímavé, pracovité lidi, včetně pěstitele jiřin pana K., který přivezl na výstavu spoustu nádherných květin (viz album na Rajčeti) http://dig.rajce.net/Promeny a pomůcky k aranžování. Musím se pochlubit, i já jsem si naaranžovala kytici ve žluto – fialové barevné kombinaci. Slunečnice s fialovou staticí. Ale mým společníkům jsem se nemohla vyrovnat. Konec konců fotografie jsou důkazem.

 

Oranžerie dnes

 

Po návštěvě oranžerie, jsem ještě shlédla průčelí zámku (je v něm škola, ale je zachovalý a udržovaný, mnohé památky dopadly hůř – buď sklady JZD, prasečáky, nebo kasárna pro vojáky 🙁 ), před nímž je krásný, zdravý, třísetletý červený buk, který také soutěžil a vyhrál 3. místo v roce 2010, v soutěži o nejkrásnější strom roku.

 

Lemovky záhonů

 

Na náměstí jsem si vyfotila lomnický farní, raně barokní kostel Navštívení Panny Marie – mimochodem paní D. jej přihlásila do letošní putovní internetové soutěže „Má vlast cestami proměn“. Pokud máte zájem o dobrovolnou práci našich spoluobčanů, podívejte se na stránky soutěže. Já už jsem svůj hlas této sakrální památce a hlavně lidem, kterým tak záleží na našem kulturním dědictví, zaslala!

 

Jiřinky…

 

Domnívám se, že nejde jenom o proměny, jde hlavně o lidi, kteří tuto záslužnou činnost provádějí napříč celou naší kotlinkou a je dobře, že se o jejich práci a úsilí ví a je oceňována.

http://cestamipromen.cz/

 

Díky, milá Alex, za další zajímavý článek – zase vím víc:)) Pokud jde o Lomnice, tak já znám jen tu naši – Lomnici nad Popelkou! 🙂

A tak se dnes ptám: máte ve svém okolí nějakou památku, na kterou byste v „proměnách“ rádi upozornili?

A pak mám jednu k aranžování květin: které květiny byste dali dohromady vy – aby potěšily zrovna vaše srdce?:))

Zámek v Lomnici

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:31

52 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nejen květinami je Lomnice pěkná. Na nám.je např. start putování (plahočení) po stopách Járy Cimrmana, na fasádě je socha Bakchuse, pramen vody na všechny neduhy a pod…w

 2. 🙂 milá Alex, omlouvám se, ale připomněla jsi mi památkáře, kterého dostal téměř do extáze náš starý dvoumístný venkovní suchý záchod 🙂 tedy ne ten záchod jako takový, ten tam už dávno není, ale ten domeček, ve kterém kdysi býval. My domeček lehce opravili a máme v něm umístěné popelnice. Památkář byl u vytržení, protože tyto drobné stavby už dávno ve většině dvorů vzaly za své. K nám na dvůr se ale stále hodí, protože pasuje k verandě. No, ono mít památkáři chráněný dům není nic moc, ale mít památkáři chráněný záchod, to už je co říct, hele!
  Jinak moc pěkný článek, ti lidé jsou šikovní a je super, že zachránili takovou krásnou stavbu.

    1. Ten je krásnej! A ještě navíc mají popelnice střechu nad hl… víkem 😀 Jo, to naše popelnice má smůlu… 🙂

 3. Fandim lidem, kteri zachranuji a renovuji pamatky. Rada bych vas upozornila na kapli Panny Marie Bolestne ve Vateticich na Sumave, kterou nechal postavit muj svagr na puvodnim miste kaple, ktara byla komunisty zborena. Stavba trvala tri roky a kaple byla vysvecena v nedeli 17. zari.

  1. Canivo, dovolila jsem si dát odkaz na obec Vatětice a jsou tam i ve fotogalerii fotky „nové“ kaple a celé povídání o ní.
   http://www.vatetice.cz/

   Je to úžasný kus práce od tvého švagra a lidí kolem něj!!!

    1. Je nádherná – máš skvělého příbuzného. Jenom dotaz – je to bratr tvého muže nebo manžel tvé sestry?

 4. Chtěla jsem poslat tři jednotlivé fotky z rajčete jiřin, ale když zkopíruji http adresu obrázku tak mi to nejde a vyhazuje to jakýsi error. Prosím, jak se dají sem vložit jednotlivé obrázky z rajčatového alba?

 5. U nás na Proseku (což je mimochodem osada s velmi starým osídlením) stojí farní kostel sv. Václava. Je také velmi starý, původně je to románská bazilika z 11. století a za to tisíciletí své existence prošel samozřejmě řadou úprav, měl často bouřlivou historii a každý stavební sloh na něm zanechal nějaké stopy. V podstatě nikdy ale nepřestal sloužit svému účelu. V dobách barokních u něj byla postavena krásná fara, autorem byl pravděpodobně Jan Blažej Santini-Aichl, takže žádné ořezávátko. Kostel i s farou je skutečná vzácnost, kterou by tady, na Proseku, asi ani nikdo nehledal.
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9ho_V%C3%A1clava_(Prosek)
  A pokud jde o místa zachráněná, nedaleko výše zmíněného kostela je tady starý hostinec U Brabců, kdysi pravděpodobně zájezdní hostinec. Letos v lednu měl být zbouraný a na jeho místě měl vyrůst nějaký developerský projekt (demoliční výměr byl v platnosti už asi pět let). Tlak místních obyvatel byl ovšem tak velký, že zasáhla radnice, tentokrát s velkou rozhodností, a hostinec de facto zachránila. A má v plánu ji do budoucna i opravit. Naší radnici tak tleskám a věřím i tomu, že to splní. Celý Prosek se za poslední léta ohromně změnil k lepšímu a zvelebování tu pořád pokračuje. A kdyby jenom Prosek! To, co za poslední léta udělala s celou Prahou 9, kdysi tak ošklivou periferní částí Prahy, kam by se nikdo dobrovolně nehrnul, je prostě skvělé.
  http://www.24zpravy.com/domaci/legendarni-hostinec-u-brabcu-nezbouraji-developer-ho-s-prahou-9-vymenil-za-pozemky/42320-zpravy

  1. Tapuz, lidé, kteří toho tolik udělají pro záchranu starých částí měst, městeček a čtvrtí, jsou neocenitelní. Už za totáče se toho tolik zničilo a ta devastace ve jménu modernizace pokračuje. Ale hlavně jsou za tím chamtivé zisky developerských firem. Jsem ráda, že se Ti ve Tvém bydlišti líbí a jsi spokojená a jistě vás, takových, není málo.

 6. V našem městě sídlí spolek Drobné památky severních Čech, který se zabývá opravami a rekonstrukcemi drobných, převážně sakrálních památek jako jsou křížky, Boží muka, kapličky, tady u nás i časté reliéfy v pískovcových skalách. Je to ohromně záslužná práce a klobouk dolů před lidmi, kteří se jí věnují!
  Podzimní kytičky na zahradě mám moc ráda, líbí se mi, když zahrada dlouho kvete. Nedávno jsem přikupovala fialové vřesy, protože ty původní vymrzly (zajímavé je to, že vymrzly právě jen ty fialkové, zatímco všechny bílé zůstaly). K vřesům jako bonus jsem dostala skomírající bílé chryzantémy. Zasadila jsem je, ony se zvetily a odměnily se mi tím, že jejich bílé květy se postupně zabarvují do modra. Jsou nádherné!

  1. Ty drobné, sakrální stavbičky v krajině jsou jako drahokamy. Vždy si můžu za nimi při jízdě po silnici hlavu ukroutit a jednou budu i havarovat (blush) .

   1. U nás stojí v poli pod Opaťákem socha Svaté Markétky. Dobrovolný spolek lidí o ni pečuje, dokonce ji dali na své náklady opravit.

 7. To je krása Alex, georgíny sú asi moje najobľúbenejšie kvety, hlavne pompónkovité (to sú tie malé, kompaktné guličky, čo vyzerajú ako minilampiónky). Presne rovnaké lemovky, ako máš na obrázku s popisom „J. Hradec“ sa vyskytujú u nás v meste v predzáhradke jedného starého domčeka vo vilovej štvrti. Napodobujú lastúru hrebenatky svätojakubskej. Domček chátra a predzáhradka zarastá, lemovky je už sotva vidno, ale kedysi, keď bol obývaný a opatrovaný, tak robili parádu. Niektorých týchto ozdobných drobností je škoda.

  1. Já máj zase ráda ty velkokvěté střapaté a ty oranžové nebo rudé mne naprosto fascinovaly. Mám tři – obrovité bílé květy, tmavorudé velké květy a střední velikosti růžovooranžové. Ale mám na jaře problém. Vždy když už povylezou ze země, tak mě je něco ožere. Pan K., pěstitel mi říkal, že chutnají slimákům. Jenomže u nás je hrozné sucho a slimáci by neměli být. Zasmál se poradil, abych se jednou po setmění šla podívat s baterkou jaké slimáčí reje tam budou (bat) . Příští rok na jaře budu muset tuto radu použít. Protože potom dost dlouho trvá, než se rostlinky vzpamatují a vytvoří mohutné keře se spoustou stonků s poupaty.

   1. Alex shromažďuj si logr z kafe a na jaře s ním jiřiny obsypej. Slimáci to nesnášejí a radši se tomu místu vyhnou. Odzkoušeno letos na afrikánech, těm potvorám chutnaj i smradlavý afrikány. (devil) A letos …nic, kytky přežily.

   2. Já teda našla letos jen jednoho zrzouna, mě na předzahrádce řádí budkaři a fest. Měla jsem 3 lupiny, mám jen jednu, už jsem nestačila zareagovat. Kupuji si Feramol, obsypu ty ohrožené kytky, a stačí to. Feramol není jedovatý, na předzahrádku chodí ježci a v kytkách často spí oba kožíšci. Pokud si náhodou na nějaké granulky lehnou nebo si je přinesou na tlapkách, když se očistí, tak jim to neublíží. Ostatní granule na slimaky jsou pěkně jedovaté.

    1. Letos bylo u nás takové sucho, že ani slimáci ho neustáli! Konečně ani klíšťata – toť jediné pozitivum tohoto počasí.

 8. Ještě malé O.T.
  Včera jsme se manželem podívat v Praze v opravené Werichově vile. Doporučuji k návštěvě. Je to tam moc pěkné. Je tam expozice Osvobozeného divadla, pracovna Jana Wericha, Holárium. Všude jsou fotky pana Wericha a Voskovce a jejich přátel. Dole je kavárnička.
  Paní Medě Mládkové patří za to patří veliký dík.

    1. Alex dík za pochvalu. Jen mně mrzí, že jsem neměla foťák – fotky jsou z mobilu tzn. nic moc…
     (think)
     Procházka je to nádherná a kdo chce, může ještě navštívit Pražské Jezule – z uliček se vymotáte hned naproti kostelu v Karmelitské. (inlove)

  1. Paní Medkové si nebetyčně vážím za její erudici, odhodlanost,trpělivost,nezlomnost. To jak jí celou dobu házeli klacky pod nohy, zato co udělali pro ČR jí patří velké díky.(h)

 9. Alex ty lemovky to je ale krásná práce.
  Je dobře, že se oranžerie podařila zachránit.

  Odpověď na otázku 1 : v Plasích, kde máme chatu, bych ráda upozornila na zdejší klášterní konvent. Pomalu se opravuje a je to tam hezké. Vůbec městečko Plasy stojí za návštěvu. Je tam krásně a v knížecím pivovaru dobře vaří nejen pivo ale i jídlo.

  Odpověď na otázku 2 : Miluju jarní tulipány a narcisky a dokážu si představit vazbu z červených tulipánů a žlutých narcisek.

 10. Alex-veľká vdaka za lemovky-vôbec som o nich netušila.Chýbali mi-aj ke´d fľaše od piva som nedávala,ani ten zelený plastový kotúč.Jednu chvíľu som premýšľala o takých plôtikoch z bambusu/alebo nejakej umeliny/nakoniec nemám nič-sestra to do Tišnova a Lomnice nemá ďaleko-dostane typ na Ježiška pre mňa.
  No a je úžasné nadšenie ľudí,ktorí vlastne z ruinyurobili krásu.Jesenné kytice mám rada,sú farebné a teplé.V soobotu vyrazím na náš trh,ktorý hýri farbami a nakúpim kvety do celého bytu.

  1. Verenko, to se jedná o historické lemovky okrasných záhonů zámeckých parků, tak zhruba v polovině předminulého století. A jak píše YGA, v Lednici je v zámeckém parku zahradníci používají dodnes a myslím, že i na zámku Hluboká. Ale už se nevyrábí :-(.
   Já používám k olemování záhonů ploché kameny, které sbírám na toulkách našimi kraji (mám na sběr šutrů velkou patologickou úchylku). Udělám okolo záhonku spáru a do ní svisle posadím placáček. Olemuje a navíc i zadrží vodu.
   Ale, že si uměli naší předkové vyrábět a dělat krásné věci pro radost i užitek!?

    1. Viď, mohla by se toho nějaká šikovná hrnčířská dílna chytit. Určitě by mohli sehnat někoho, kdo by jim ty formy vydlabal, na vesnicích ještě žije dost starších šikovných lidí.

 11. Jo a ještě k těm památkám – musím se pochlubit, že i u nás na vsi máme opravenou kapličku:))
  A co jsem sledovala nejdřív se zvětšujícím se smutkem a pak s nadějí bylo téměř zničení kostela Nejsvětější trojice v Novém Bydžově, který zachránili (tak o půl dvanácté:)) někdy v devadesátých letech. proč mě zrovna tento kostel tak bral za srdce vysvětlit neumím, ale když jsem tudy jela předevčírem s Patrikem, tak jsem mu ho ukazovala (měli jsme vlastivědnou cestu do Prahy:)) Třeba se mu taky bude líbit:)) https://www.turistika.cz/mista/novy-bydzov-kostel-nejsvetejsi-trojice/detail
  Jinak tady u nás prokoukla spousta staveb, nejvýznamnější je oprava Kuksu, ale za zmínku stojí i přehrada les Království a oprava hradu Pecka. Toho se totiž ujalo město i jeho obyvatelé, nebylo jim jedno, jak dopadne. http://www.hradpecka.cz/

 12. Milá Alex, díky za poučení – já, barbar, jsem o lemovkách na záhony nic nevěděla, byť jsem je (asi) někde viděla. No, teď si jich všimnu určitě, pokud na nějaké narazím:))

  Záchrana oranžerie – to je spousta práce, špíny a bolavá záda, to jeden vydrží jen když má v hlavě utkvělou myšlenku:)) No, tvoji známí to dokázali a je fajn, že zase nějaký odkaz minulosti vydržel.
  Jiřiny i chryzantémy mám moc ráda. Mají tolik barev a tvarů, že si člověk prostě nedokáže ani vybrat, která je nej!:)) Viz můj loňský výlet do České Skalice http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_Muzeum_Bozeny_Nemcove_v_Ceske_Skalici_-_Vystava_jirin_2016/

  1. Znovu jsem se probírala tímto albem a asi si půjdu koupit kytku (chuckle) – to jsou tak krásné kytky.

   1. YGO, jak budu rozsazovat ty svoje hlíznaté kotrče, tak Ti dám. To bude zanedlouho. Neměly by přejít mrazem. Potom se musí vykopat, odstranit ty špatné hlízy a já je skladním každou barvu v jejím kyblíku, trochu prosypanou hlínou. Mám je doma v poloteplém sklepě, kde je sucho, ale párkrát za zimu k nim cvrknu vodu, aby se prosypaná hlína navlhčila a nevyschla i s hlízami. Když jsem je měla v mokrém, studeném sklepě, tak mi začaly chytat plíseň.

    1. Přesně tenhle problém s jiřinkami mám tady já. Doma u rodičů mi přezimovaly dobře, ale tady je sklep v zimě vlhký a než jsem dala nové okno, tak někdy i promrzl. Moc mě to mrzí, doma jsem jich měla spoustu, tady mi odešly během dvou let.

  2. Taky jsem si to album znova s chutí prohlídla.
   Mě se jiřinky i chrazantémy moc líbí. Někomu chryzantémy smrdí, mně voní, i když si utrhnu lístek a prsty ho rozmačkám.
   Jsem asi divná, voní mi i afrikány, které spousta lidí nemá ráda právě pro tu specifickou vůni- nevůni.

 13. Mám ráda jiřiny i chryzantémy a listopadky – hezky nám ten podzim prozařují svými barvami.

  Jinak tleskám oněm manželům, kteří oranžerii zachránili – na fotce vypadala, že je zralá tak na buldozer a jsem ráda, že se našli šikovní lidé s představivostí a oranžerii vzkřísili. Jo a dívala jsem se na stránky Cestami proměn a byly tam moc zajímavé projekty – já nakonec dala hlas kapličkám na Vysočině – líbily se mi a taky se mi líbilo, že je opravili svépomocí a navíc mi bylo líto, že je nikdo ještě nepodpořil.

  Zrovna včera jsem slyšela v rádiu, že by snad konečně mohlo dojít (mimo jiné) na opravu Maurské vodárny v našem zámeckém parku. Ovšem pokud se najdou penízky – bratru dvě stě melounků. Samozřejmě všechno by nešlo na vodárnu (i když …), ale na celkovou rekonstrukci parku – a taky by se opravily a následně zpřístupnily prostory pod skleníkem, kam se na zimu ukládají palmy z venkovních prostor – určitě v zimním čase bych tam zašla – takhle vždy jen nakukuju světlíky. Tak uvidíme …

  P.s. jasně, že jsem poznala lemovky z lednického parku – tady nejsou keramické (i když Lichtenštajnové vlastnili mimo jiné kdysi proslulou keramičku v Poštorné), ale litinové. Holt litina, ta je věčná (chuckle)

 14. To jsem netušila, že existuje něco jako lemovky tohoto druhu a navíc se to vyrábělo v oranžerii… ty by se mi líbily!
  Je podzim a nastává období mých milovaných kytek- chryzantém. Někdo si myslí, že jsou to hřbitovní kytky, ale já je stejně jako Japonci nezřízeně miluju pro ty barvy, tvarové variety i dlouhou životnost.

 15. miluju lemovky Alex a proto jsem vždycky zatínala zuby,jak si lidi místo krásných lemovek,strkali kolem záhonků skleněný lahve, rozlámaný střešní tašky nebo později plastové plůtky..dík, že jsi se podělila o Lomnici, nádherný fotky….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN