BTW: Paničko, házej!

„Co sis vychovala, to máš,“ podotkla bezcitně moje kamarádka Dana, když jsem si povzdechla, že mi psi nedají pokoj. Dokud něco dělám, je to v pohodě. Nechají mě i se najíst. Ale jak se uvelebím do křesla, že bych si třeba četla, telefonovala nebo se oddávala jiné lenivé kratochvíli, už mám v klíně něco oslintaného a čučí na mě dvě dychtivé psí hlavy: „Paničko, házej!“

 

Jsou absolutně neúnavné – na rozdíl ode mne. Ovšem Dana má samozřejmě pravdu, je to můj problém. Je to daň za ty skoro dva roky, kdy jsem nemohla pořádně chodit a trpěla jsem trvalými výčitkami, že ti psi se mnou nemají žádný život. A tak jsem jim aspoň házela plyšáky, nebo – ještě lépe podle nich – je schovávala po domě i po zahradě. Juch! To je život! Když zrovna maniakálně neaportují, tak stejně maniakálně hledají.

Tedy hlavně Ari je maniakální. Na Berry se přece jen projevuje její věk i bolavá záda, tak si nechá třeba po půlhodině říct, že je čas na odpočinek. Ari vlastně ještě neobjevila, jaký význam slovo odpočinek doopravdy má. Opravdu uštvaná je jen po celodenním tréninku spojeným s dlouhými cestami. I pak to není z přemíry práce, ale z přemíry dojmů a nutnosti vycházet s cizími lidmi. Ovšem i nad spící fenkou pak stačí zašeptat „Jdeme“ a ona vyskočí, připravena k akci. (Co já si to pořídila za zvíře – a to byla kdysi nejmenší a nejhodnější fenka z vrhu:))

 

Paničko, házej!

 

Takže házím. Ale neházím zadarmo. Obě musejí platit sebeovládáním. To je tak. Tím, že házím oběma, je vzrušení z akce (hodíš – chytím) násobeno vrcholnou soutěživostí, protože může chytit i ta druhá! A když už jedna či druhá urve kořist, dělá jim obvykle potíže se jí pustit. Jenže vědí, že když nepustí, tak se ani házet ani schovávat nebude.

A tady přichází panička drsoň, která nezavelí pusť, což by musely poslechnout a tím bych z nich sňala břímě rozhodování, ale jen natáhne ruku. Pustíš to? Hodím. Nepustíš? Tvůj problém. Aspoň si můžu číst. To je vždycky vnitřního boje v těch ušatých hlavách! A co je zajímavé, mnohem neochotněji teď pouští kořist Berry. Možná to souvisí s tím, že proti Ari nemá v rychlosti šanci a ke kořisti se dostane dřív jen tehdy, je-li chytřejší nebo šikovnější.

V čem je ale Ari jednoznačně úspěšnější než Berry, je vyhledávání schovaných věcí. Ne proto, že by byla o tolik chytřejší, ale je mnohem cílevědomější a nerada se vzdává. Má – jak se hezky česky říká – ten správný drive:)) Ovšem díky jejímu přístupu už nemám na zahradě ani Domě moc míst, kam bych mohla něco úspěšně schovat, protože si, kromě jiného, pamatuje snad všechny zajímavější schovávačky. Umí hledat dokonce i věci schované ve výšce – v dřevnících, v hustých jehličnatých stromech nebo habrovém živém plotu.

 

 

A všechny tyto jejich úporné závislosti jsem je naučila sama… Nejsem já pitomá? Inu, ona se v tom kombinuje dlouholetá zvířetnická výchova (věnuj se své zvěři – jenom vycházky nestačí:)) s psím plemenem, pro které je akce (nejlépe s pánečkem) smyslem života. Takže suma sumárum – vybrala jsem si to sama, zavinila jsem si to sama a nemám si co stěžovat. Tak jo. Mějte se tu hezky, já jdu házet:))

 

Ale jo, já si v podstatě až tak nestěžuju, vždyť je mi to taky k dobru:)) A tak se dnes ptám: jestlipak jste si taky naučili svoji zvěř dělat něco, co vám vaše lenost později vyčítala?:))

 

Aktualizováno: 13.9.2017 — 21:06

79 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. U nas zil stary pan, kt. rodina na odporucanie lekara zabezpecila pesika.
  Bastardika velkosti priblizne jozefcika. Vysledok – stary pan a pes sa pohybovali po meste priblizne v 90 st. uhle: 45 st. – pesik zaprety do postroja tahal, 45 st. pan bzdil .
  Takze nielen velky pes dokaze seniorov tahat 🙂 .

  1. On totiž malý pes nemusí znamenat lehký pes – tuhle jsem na veterině jen tak ze srandy zvážila Ernesta a vedle stojící paní prohodila „Ta váha je asi pokažená.“ … „Proč myslíte?“ … „No, byla tam číslice 15!“ … „No ale to je správně!!“ Podívala se nedůvěřivě na Ernesta, pak na váhu postavila svého pejska, který vypadal skoro stejně a ejhle, na displeji se objevilo číslo 5! No jo, jenže ona měla pudla, který je lehoučký, kdežto já korače, který podědil po předcích (kokr + knírač) těžké kosti a hutné svaly (kdo ho zná, tak mi dosvědčí, že opravdu tlustý není). A to je pak poznat, když se do postroje zapře pětikilo nebo patnáctikilo (rofl) a přitom na venek vypadají stejně.

   1. No ja som mala v byte len kocicakov, ale ked som ich u veta postavila na vahu, ani jeden nesiel pod 5 kg. A to boli , prosim,
    obycajne dedinske miesanky a vobec nevyzerali tlsto.
    Len boli odjakziva dobre ziveni, odcerven, zaockovani
    Zato priebercivi boli az – az:
    – Fuj granule
    – Konzerva – no „byc moze“
    – Kapsicka – Mhhmmmm
    – Surove miaaauusko – mnam, mnam .

    1. Yetti,kočičáky mám úplně stejně mlsné a váží přes pět kilo,ten nejtěžší šest a půl. Také jsou to obyčejné kočky domácí,pro nás však obyčejné nejsou.

 2. Těch věcí, kdy jsem si říkala, že …. „To jsem sakra neměla!“, těch je…. od nošení misky, přes zavírání dvířek od linky, kdy pes mě buď honí s miskou po bytě či zahradě a dožaduje se jejího naplnění, nebo mi zavře hlavu do linky pokaždý, když otevřu dvířka a jdu něco vyndat :D.
  A ano, psí aktivista je nebezpečná záležitost. Všichni naši psi byli a jsou aktivisti, včetně Bubrlínky, která měla být klidnou fenkou na doživotí a honila mě ze všech snad nejvíc . A to i poté co se po třech hodinách vrátila z polí. Teď protože jsou dva mlaďoši pohromadě, mám na ně šméčko :-D. Když potřebuju mít od nich chvilink pokoj, a mají za sebou opravdu dost aktivit, vezmu kong, naplním ho něčím, co nejde úplně dobře vydolovat a tužte se. Vybojuju tím tak cca pět minut čistýho času (páč mezitím občas někdo z nich přijde, pleskne mi tu oslintaninu do klína a Na! Teď zase Ty 😀

 3. AD starší lidé a velký pes – někdy před patnácti lety pořídil manželův bratranec, zřejmě v pominutí mysli, rodičům na chalupu malamuta, do té doby mívali jezevčíky. Jenže tetě bylo kolem 65, strýci 75. Pes dost neposlouchal, unavili ho jen o víkendech mladí a tak průser byl jen otázkou času. Jednou chtěla jít teta s Ronyšem na procházku, připla ho na vodítko, asi flexinu a pes, jak byl nedočkavý, tak s ní smýkl o kamenná futra – výsledkem byla neoperovatelná tříštivá zlomenina pažní kosti těsně pod kloubem, šest neděl v ortéze, poměrně náročná rehabilitace. To byl Ronyšův první zářez. O pár let později šel večer strýc nalít psovi vodu, jestli uklouzl, ví bůh, ale spíš ho pes shodil – zlomenina krčku, operace, v té době už bylo strýci přes osmdesát. V den, kdy ho měli propustit, absolvoval ještě kontrolní RTG a při převozu na pokoj utrpěl rozsáhlý infarkt, kterému podlehl. Pes ho přežil asi o dva roky. Už je to pár let, ale dodnes se mi dělá mdlo, když vidím staříky s velkým neovladatelným psem.

  1. Ne každý velký pes je malamut, toho může starým lidem pořídit jen neznalé pako. Jsou i velké hovádka spolupracující a nevyžadující obrovskou porci pohybu. Chce to nehledět „na chlupy“, ale na povahu a přemýšlet u výběru.

   1. No já myslím, že nejde jen o poslušnost a spolupráci. Jde taky o to, aby člověk byl schopen manipulace s tím psem, tím myslím třeba ho zvednout ze země, někam odnést, naložit do auta a podobně. Všelicos se může stát a může to být potřeba. A to, co zvládne mladý silný chlap, pravděpodobně nezvládne stará žena, ostatně asi ani osmdesátiletý muž. I proto bych velká plemena starým lidem nedoporučovala.

    1. Bernardýna neuzvedneš ani v plné síle. Ale rozhodně s ním vyjdeš líp jak s tím malamutem.

     1. Je zbytečné uvádět extrémní případy, když je přitom jasné, o co jde.
      Ale i když je bernardýn možná snadno ovladatelný, starým lidem bych ho určitě nepořizovala a sama bych si psa takové velikosti na stáří určitě nepořizovala.
      Je prostě třeba zvážit vlastní podmínky, možnosti a schopnosti a těm se přizpůsobit. Jinak je to nezodpovědnost, na kterou nejspíš nehezky doplatí především to zvíře.
      Jelikož ovšem nemám psa, tak to naštěstí neřeším. Zatím zvládám všechny své čtyři kočky, nejen fyzicky, ale i finančně. Až budu opravdu stará, chtěla bych mít už jenom jednu, a doufám, že obyčejnou kočku domácí unesu, ale taky kvalitně uživím, až do (svého) vysokého stáří 😀 .

      1. Jo, nosit nemocného fudláka denně na infuze, to bylo i pro dva třicátníky tak akorát. Zvednout pomalu osmdesátikilového starého psa do auta, taky chuťovka. Náklady na krmení nejsou až zas tak drastické

  2. Přesně tak Ivo. Celý život jsem měla psy, toto je první období kdy ne. Sice ještě stařena nejsem ale mně se líbí velcí psi, a na ty už nemám. Nejen prostor a situaci, a ani sil už asi brzo ne.
   Takže nového už ne, ostatně mohl by mě přežít.
   I když, znala jsem jednu skoro devadesátiletou paní s obrovským vlčákem, chodili spolu nakupovat, ale on spíš vodil a radil jí. Jenže oni spolu žili skoro dvacet let.

   1. Takhle se chovala naše boxinka Ája I. Se mnou a smečkou byla divoch ale hodný. když ji šla venčit máti, velmito malá , křehká osůbka, Ája se stala krotkou milušou, co babičku vodila tak opatrně, jak jen to šlo. Nikdy ji netahala na vodítku a ťapkala vedle ní jak beránek.

 4. Ťuky, ťuk, jsem tady. Dočetla jsem článek – bezva článek a diskuzi.
  I já jsem si zadělala s Ajvi na problém. Je to tím, že na rozdíl od předchozích kníraček (jezdili jsme na dvě třetiny dne pryč z domu) jsme už důchodci, jsme celé dny doma, jenom někdy se stane, že chudinka Ajvi musí být doma sama. Ale sousedka říkala, že je potichu, že není slyšet, že by vyváděla.
  ALE. Ležím, mám nějakou blbou virózu, padne hodina odpolední a už se kolem postele ometá zkroucený ocásek a fousatá tlama mne lehtá po obličeji, že bychom už tedy měli jít. Totéž je ráno před snídaní.
  Začne detektivka v TV, Ajvi uchopí nejblíže ležící hračku a střídavě já nebo páneček musíme metat. Že jsem s ní a Waiki lítala předchozí hodiny po lese? To už je zapomento a nepočítá se to a navíc je to odpočato. Tedy ne u mě odpočato.
  Nejhorší je, že i když nejsme dvojpsí, tak přesně takhle se chová i kocour Darek, s tím rozdílem, že když si ho nevšímáme, tak začne něco ničit. A hned má naši pozornost :^) .

  1. Jo, jak jste si ji vychovali, tak to máte. MLP na zahradě při každé práci hází psům míčky, jeho produktivita podle toho vypadá a vymlouvá se, že ony to chtějí. Když tam něco dělám já, tak stačí říct- padej a neotravuj, nemám na tebe čas. A ono to kupodivu funguje…

 5. Máme teď chodského psa (2 a čtvrt roku) a toho jsem naučila taky dobrou věc. Jen vidí, že beru do ruky ovladač od televize a sedám si na pohovku, už je u mě s míčkem a chce ho házet. Když by se mi nechtělo, pohodí ho na pohovku vedle mě, a když ani to nepomůže, vleze si na pohovku přední částí těla (on na ni totiž nesmí a dodržuje to)a míček mi podává. Tak z koukání na TV kolikrát není nic. Největší radost má, když přijde pětiletá vnučka, ta mu vydrží házet míček mnohem déle než já nebo páníček. A ještě jednu věc mě vycvičil – když se míček zakutálí pod pohovku, tam se pes totiž nevejde, tak mu ho musím jít hned vydloubat koštětem. Pro tento povel má Kendy vyhrazen zvláštní způsob kňučení, tak je mi hned jasné, co se po mně chce.
  Když vařím v kuchyni, to si tam lehne a čeká, jestli mu něco neupadne. No upadne, tak se to čekání kolikrát vyplatí. Naštěstí nežebrá u stolu. To si jen lehne pod stůl někomu na nohy.

 6. měl ajsem béžovou krysku z Ikea jako talisman v autě,když jsme se prvně potkaly s Pitinkoou a začala u nás bydlet ve stanu,obětoval ajsme jí krysku na hraní. Dokázala jí hodiny zakusovat,vyhazovat do vejšky,čutu jí zadním anohama do břicha…smýkat s ní a držet ji přitom pod krkem…když šla spát,objal akrysku a spala..má ji pořád. Nenechá si ji sebrat,jak ji chce jiná z koček,nekompromisně dá najevo,že to je její kryska.

 7. Jo, a ještě jsem chtěla říct, že ty fotky jsou skvělé a ta tvoje dvojka black and white je prostě dokonalá (clap) .

 8. Och, chtěla jsem, zapomněla jsem. Pochválit fotky, holky jsou krásné! To Berryno oko je perfektní. Ale – nemohla by Berry mít tu krysu třeba zelenou? Takhle ona a krysa jedno jsou!

  1. No, v zásobě mám ještě dvě krysy béžové 😀 Upozornila jsem členy rodiny, že nákup dvou krys je povinnou součástí každého nákupu v Ikee 😛
   Jenže na béžové krysy přijde čas až poté, co budou černé rozškubané. Což nebude trvat dlouho – bohužel. Ani ikeácká krysa nevydrží jejich soustředěnou pozornost:))
   (PS: vydrží ale víc, než většina „psích“ plyšáků)

   1. 😀 Taky kupuju při každé návštěvě Ikey krysy pro kočičáky. Kupuju ty o číslo menší. Zrovna teď se v obýváku povaluje jedna bílá, je poměrně nová a ještě plně zachovalá, a v ložnici se povaluje šedá, z které před pár dny začal už lehce vylézat vatelín, takže ta už to má pomalu spočítané. V šuplíku je v zásobě ještě jedna bílá a jelikož se příští týden chystám do Ikey, doplním zásoby.

   2. V IKEA jsou tři barevné druhy krys – černá, béžová a bílá – dvě velikosti. Maruščina (nejstarší ségra) Beska (dvoukilová směs čivavy a krysaříka) má všechny – ale nejvíc miluje tu béžovou, bez té nejde ani spát (no, a taky ji – ehmmm – sexuálně obtěžuje (rofl) ).

    1. Hm, taky máme všechny- jen ta bílá je bleskově šedobéžová a to ji peru skoro furt…

    2. My máme bílou, furt pranou. Což mi připomělo vyprat VŠECHNY plyšáky. Jsou tak ucintaní, že jsou jako naškrobení :S .

 9. Svého psa jsem nenaučila nic. Tedy něco vypozoroval sám, hlavně že jsme mu kdykoliv k dispozici a každý jeho povel okamžitě vyplníme. Házení má on rád, já ne. Hodím, pes věc popadne a zmizí s ní někam do prostoru. Po čase se vrátí, natáhnu ruku že tedy hodím znovu, nedá, mrskne zadkem a zmizí opět do neznáma. Jeho to baví, mne ne. Jinak moc neotravuje, dělá si své věci a semtam si přijde pro odměnu. Co se mu povedlo, to nevím, leč podrbu, odměním. Má za sebou 3 kurzy pod odborným vedením, byl úspěšný, ale nepraktikuje. I tak ho máme rádi!

 10. Ježiš, ja z tej Berry s krysou v papuľke nemôžem, asi by som ju umuchlala k smrti 🙂 . Jackie bývala neskutočný ekrazit a aktivistka a až zhruba v šiestom roku života sa to trochu otočilo a prišla na chuť aj leňošeniu. Som rada, že jej „varovka“ u mňa v byte už pripadla na toto pokojnejšie obdobie, neviem si predstaviť, akoby to vyzeralo v tej superaktívnej fáze. Asi by som ju musela brávať do práce a na striedačku točiť medzi kolegami aby ju furt niekto zabával. Ale predsa len je teraz u brata na novom dome spokojnešia, ožila, očká sa jej rozsvietili a je v dobrej kondícii (akurát že zas zabúda chodiť na vodítku a ťahá jak dráha). Takže aj s Ariškou je Dede nádej, že si aj odpočinok začne užívať, len to asi ešte chvíľku potrvá. Hádzaním hračiek sme tiež nahrádzali chýbajúcu aktivitu v dňoch, kedy buď strašne mrzlo alebo v lete, keď bolo cez 35 stupňov, a tých bolo teda toto leto dosť. Aj keď ona sa radšej o hračku preťahuje, než ju chytá alebo hľadá. Ale naučili sme sa po večeroch „dones hračku“ (to bolo radosti, keď na to prišla, čo po nej chcem) a „daj“, vtedy neochotne ale predsa oslintanú vec pustí do ruky. Keď už ju to nebavilo, zaliezla si s korisťou do pelecha a žužlajúc zalomila 😀

  1. Víš, taky doufám, že Ari jednou zvolní – a zároveň se toho trošku bojím 🙂
   Pokud jde o Jackie a aport, tak bych to neřešila, vždyť ona je konec konců teriér a ti to nemají v popisu práce 😀

 11. „Ty si čteš?“
  „Čtu.“
  Kuk přes rameno.
  „To není do práce, že ne?“
  „Není.“
  „Tak nám čti nahlas.“
  „Nic pro vás, je to strašidelný.“
  „Tak si pojď číst s námi.“
  „Vždyť to umíte sami.“
  „Ale kdo nás bude kontrolovat, jestli nepřeskakujeme slova?“
  „Vždyť už je nepřeskakujete.“
  „Ale potřebujeme zkontrolovat, jestli máme správný přednes.“
  „Už by to šlo, kluci.“
  „Ale to neznamená, že bychom to ještě nepotřebovali.“
  „Au… tak jo.“
  Sbohem, Marlowe, komisař Fousek zase vyhrál.

  1. Ano, aktivní zvěř nenechající jednoho spočinout může být i lidská 😀 Taky si pamatuju… No, jednou se ti třeba bude po komisaři Fouskovi stýskat (inlove)

 12. Nejprve pochválím fotky – ty se ti fakt povedly – hlavně na té druhé se Berruška tváří „Dát či nedat, to je oč tu běží.“ (rofl)

  Ano, nadšená z toho, že Erník se zajímá o hračky a dokonce přináší, začala jsem je metat po okolí. Což on využívá – nejčastěji mne jí drbne zezadu o nohy, když krájím cibuli (chuckle) – naštěstí jsou to plyšáci, takže modřiny nemám. A já házím ráda, protože kdybyste viděli, jak je roztomilý, když vláčí lehoučkého růžového králíka (stylem „je tak těžký, já ho snad ani neunesu“), tak byste taky večeři o půl hodiny odsunuli (rofl) …

  Ještě k těm hračkám – Brooke nechávaly chladnou, ale pak zjistila, že házením hraček na sebe nejlépe upozorní – tedy ty hračky hází ona, ne já. Takže večer, když se jí zdá, že je odsunuta stranou, popadne nějakého toho plyšmoně a mrskne s ním přes půl obýváku – a tím mi naznačuje, že je na čase ji pustit na dvorek, aby mohla prozkoumat nádvorní ježčí populaci.

  Poznámka: plyšáky u nás nadšeně nakupuje Jeník v sekáči – a někteří jsou tak hezcí, že je po vyprání schovávám „na nedělu“.

  1. To naznačovanie, že je na čase – je jasné, že naše prechádzky sa tiež časom ustálili na určitých hodinách a psica samozrejme začala vyžadovať ich dodržiavanie. Jej metóda bola chodiť všade za mnou, 10 cm za zadkom, a v prestávkach si sadala čelom ku mne, významne zízala a netrpezlivo prešľapovala na predných pacičkách. Už len hodinky na zápästí jej chýbali, aby si na ne mohla poklepkávať. Ďalší rituál, ktorý som si sama spôsobila bol ten, že som jej raz ráno ponúkla kúsok jabĺčka z mojich raňajok. Okamžite to začala vyžadovať a len čo som ráno zakrojila do jabĺčka, mala som pregĺgajúcu psicu pri nohách…

   1. Jak si člověk sám na sebe dobrovolně a rád uplete bič, co? 😀
    Ťukání na imaginární hodiny taky znám – ale ne s vycházkami (ty jsou u nás nepravidelné), ale s jídlem. Nejlepší je, že ony samy posunují správný čas k jídlu! Zatímco v létě, kdy se stmívá tak pozdě, že by jeden vyhynul, kdyby měl čekat na mističku do setmění, je čas Č nejpozději v sedm večer, jak jde podzim a zima, posouvá se mističkočas se zkracujícím se dnem. V tuto dobu pořád funguje sedmá, ale za měsíc už budou vyžadovat večeři v šest a v listopadu se budu muset vzbouřit, páč by o vánocích jedly večeři ve čtyři odpoledne:))

 13. Nikdy neuč bígla nosit misku! Nikdy! 😀

  Inko, proč nové plemeno? Prostě si vemte zase fudláka, když vám sedí.

  1. Petro, právě proto, že zastávám názor, že každý má dostat to, co potřebuje. Do takových pěti let jsou kupodivu dost akční a hlavně velcí. A mě vláčí padesátikilová Mařka a to bych bývala chtěla zase obřího psa. Už bychom na to fyzicky neměli

   1. Inko, naprosto tě chápu – sama občas uvažuju, co budu dělat, až fyzicky nebudu mít na ovčáčího aktivistu? přitom k Domu potřebuju nejen hlídače (to zvládne skoro každý pejsek), ale i „obránce“, tedy psa, kterého případný narušitel vezme vážně.
    Zatím jsem na řešení nepřišla a modlím se, abych ho ještě dlouho nemusela hledat.
    Možná pak přijde čas na psa z útulku… třeba už budu mít dost zkušeností, abych si na to troufla.

    1. Nechcem radiť, ale šla by som do menšieho plemena (keď bude treba psa udvihnúť, a pod.). Známi kluďasi sú buldoci, buldočkovia, baseti, pekinézi, mopsi, niektorí naháči. Spolužiačka z výšky mala talianskeho chrtíka a ten tiež neprekypoval aktivitou, dal si svoju jednu dlhšiu prechádzku denne a mimo nej vydržal vegetovať a vyhrievať sa na slnku alebo pri inom zdroji tepla jak rastlinka hodiny a hodiny. Osobnú skúsenosť mám ešte s pekinézom mojej bývalej dlhoročnej kolegyne, to bol vyložený filozof, akurát že neskutočne tvrdohlavý, ale veď to už Inka pozná 🙂

     1. Ech, zas som v nesprávnom vlákne, toto patrilo Inke, a nie Dede, ako ste už asi všetci okrem mňa zistili 😀

      1. Já jsem to pochopila, ale ani jedno plemeno není moje parketa. Ještě tak anglický buldog, ale ten zase už dost váží

       1. No – on ani baset není tintítko – navíc je to pes, který si do polífky foukat nedá …

 14. Aktivistka Karamel dokáže přesvědčovat člověka celý večer, aby házel míčky, když tam tak zbůhdarma sedí na pohovce a maří čas 🙂 Světluška se zapojí málokdy, ta hlavně zdobí- a převážně spí pod pohovkou, aby ji ta malá katastrofa nepošlapala.
  A ano, můžu si za to sama, protože kromě lítačky venku je to způsob, jak vymést Karamele kravské myšlenky např. aby nečetla. Vytáhne si knížku z police, očte ji a nechá ležet. Přeferuje knihy v angličtině.

  1. Hm, vím, že angličtina je skousnutelnější pro dyslektiky, ale netušila jsem, že u toho může být i chutnější 😛
   Poslouchej, bylo by zajímavé, kdybys ve spolupráci s ostatními šťastlivci mající kavalíry, zkusila dát do kupy takovou charakteristiku povah podle jednotlivých barevných rázů. kdo ví, co mají ti trikoloři v sobě, že jsou tak tryskaví? 😀

   1. Lucka to kdysi popsala: Zajímavým aspektem u Kavalírů je provázanost povahy s tou kterou barevnou variantou. Říká se (a z vlastní zkušenosti to mohu jen potvrdit), že nejtemperamentnější jsou rubínci a u nich je největší riziko, že z nich vyroste nezvladatelný pes nebo náruživý lovec, pokud nebude mít dostatečné vyžití. Pokud ho však náležitě zaměstnáte, bude z něj hravý a čilý pes do vysokého věku.
    Zato „černoušci“ (black and tan) jsou takoví flegmatici, ze štěněčí divokosti poměrně rychle vyrostou a uchýlí se k filozofickému klidu. Blenheimové mohou být buď sportovní nadšenci, nebo aristokraté, kterým nebudete stát za pohled – nevím, podle jakého klíče, ale zřejmě je to dáno vedením psa v prvním roce života.
    A tricolor? To je pravý aristokrat – kam vejde, tam zdobí a nic jiného nemá zapotřebí.
    Tak já mám trikolory zásadně pošuky 🙂

    1. 😀 Karamel holt zdobí v trysku – což se nevylučuje. Konec konců, takhle se prezentují třeba i plnokrevníci, ne? 😛

    2. Myslím, že barevné rázy mají vliv nejen na kavalírky – tady zase budu otravovat s německým pinčem. Například víme, že černí s pálením (a navíc feny) jsou opravdu ostří a víc pro sebe (nejenom Brooke, ale takhle to měli i další dva naši kolegové, kteří měli pinče-holku), kdežto ti červení jsou více ňuňáci a daleko víc upnutí na lidi.

     U kníračů barva srti na povahu nemá zásadní vliv – tady spíš velikost.

     1. Hm, zajímalo by mě, co by na to řekla Alex! 🙂 Pokud vím, má teorii, že se pepřáci a černí v povaze liší, ale sama to nedám dohromady.
      O rozdílech daných velikostním rázem nepochybuju:))

      Jinak víš, že, až když jsi to napsala, mi došlo, že pinči mohou být i hnědí (ech, červení?:)) Nějak je mám zafixované jen černé s pálením…

      1. Totiž – ti černí s pálením jsou hezčí kvůli výrazu v ksichtíku, ale kupodivu v kursu teď jsou ti červení – možná právě pro tu jednodušší povahu, nevím.

       A víš, že malý a velký knírač mají povahu v podstatě stejnou? To střeďáci se vymykají – čest výjimkám, jako je Ajvíí.

       1. Já jsme dlouhá léta znala jen jednoho malého knírače a to byl tak neuvěřitelně uječenej tvor, že jsem si řekla, že ti knírači jsou fakt nemožní. Až časem jsme zjistila, že existují i střední a ti můžou být úžasní jako Klérka, Toya a Ajvi…

 15. No, bylo mi vybráno plemeno ideální, jak dnes zjišťuji. A hrozím se toho, co nutně jednou nastane a já budu muset najít plemeno nové, se kterým si budeme vyhovovat. Protože když si sednou člověk a jeho psí kamarád, tak to stojí za to. Když si nesedí, je to průšvih na všechny strany. IFauna je plná dotazů co s tím psem a přitom základem je, že člověk nedá zvířeti to, co ono potřebuje.
  Ale ke Tvému dotazu – ano, dvakrát denně procházky u psa, který má sic malou, ale přece zahrádku

  1. Zahrádka nenahradí vycházky – to ti podepíše deset z deseti pejsků 🙂
   Chápu co hledáš – fudláka v poloviční velikosti:))) (inlove)

   1. spíš ještě něco menšího… tipuju ji,že si poříděj „strakatice“ alespoň dvě …jedna je málo 😀

   2. Ano, povahu fudláka, mám problém komunikovat třeba s německým ovčákem. Velikost asi tak do osmi kil

    1. Neznám přesnou povahu fudláků, ale z prťat se mi hodně (vzhledem i povahou) líběj papilloni.

     1. Fudlák je prostě černý člověk. Jak pravil amatér Bimbo. Tvrdohlavý, milý ale svůj. Neagresivní ale ochraňující.

      1. Tak to bych ti fakt doporučila kerryka.
       Myslím, že jsem si po boxinkach pořídila dobře. jenka je taky fajn ale jak říkala Xerxová, „jenny potřebuje něco většího“ Jo a snáší se spolu dobře. I s kočkama. 🙂

        1. Já teda nenabízím – i když korač, natož slovenský, má tolik variant velikostních i povahových, že tam si vybere každý (rofl)

        2. Sharko, já to mám navíc logicky zdůvodněný- snadná ovladatelnost i přenositelnost, ovšem hlídat zas umí- na rozdíl od bytových psů je u nás žádoucí občasné zařvání za dveřmi domu, protože minulý týden zas byli na vedlejší ulici zloději…

 16. Ještě musím dodat, že Ari i Berry jsou rozené psí fotomodelky. Moc jim to sluší.

  1. Děkuju, Míšo! Fotila jsem to sedíc v křesle, jen nohy jsem dala stranou. Tohle je můj výhled skoro vždy, když si do toho křesla sednu… 🙂

 17. Nevím jestli to bude k tématu, ale podělím se.
  Zrovna včera jsem učila Daníka chodit do kadibudky.
  To je tak, po příjezdu k nám velice brzy pochopil na co kadibudka je. Používal vzorně obě.
  Ale poslední 3 dny měl malou nehodu.
  Jelikož jsem včera večer na něm poznala, že se mu chce, okamžitě jsem ho strčila do jeho kadibudky.
  A podařilo se.
  Jen doufám, že ho tam nebudu muset strkat pořád.

  Koukám DEDE, že plyšomyši z IKEY vedou. Daník má také jednu a miluje jí.

  1. Míšo, měla bys psát o Daníkovi víc 🙂 A ukaž nějaké fotky!

   Jinak nejsem kočkař, tak se jen ptám – není na té kadibudce něco nového, když najednou nechtěl? (wave)
   A věřím, že to brzy zmáknete na jedničku:))

   1. DEDE nevíme, ale snažíme se přijít na to, co mu vadí.

    O Daníkovi napíšu článek a pošlu.
    Slibuju NA MOU DUŠI, NA PSÍ UŠI, NA KOČIČÍ SVĚDOMÍ.

    1. nemůže mu smrdět stelivo? nešlápl na něco hrubšího v kadibudce a bolelo ho to? Nestalo se něco,když v ní byl a cítil se ohrožený? máš krytou nebo otevřenou?

     1. Kadibudky má 2 se stříškou, ale s otevřeným vchodem.
      Stelivo má pořád stejné.
      No my to vychytáme.
      Příčina nehody možná bylo to, že si hrál a nestihl to.
      My to vychytáme.

      1. no snad to nebude nic vážnýho,někdy když se kočka na hajzliku poleká,tak ho musíš dát jinam…ona už na to místo prostě nepude a nepude….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN