MATYLDOVINY: Na jihu Slovenska (1)

Letos jsme se nemohli dohodnout, kam pojedeme na dovolenou – já jsem chtěla Itálii, ale Mušketýr tvrdil, že tam je stejně horko jako u nás, a nakonec navrhl termály na jižním Slovensku. tam je samozřejmě taky vedro, ale to vedro je aspoň blízko 🙂 Našla jsem hotel ve Velkém Mederu (bývalé Čalovo), který vypadal pohádkově zámecky, a tak jsme vyrazili.

 

Hotel vypadal opravdu historicky, a tak nás překvapilo zjištění, že není – byla to bývalá budova kanceláří JZD přestavěná ve velkém stylu na hotýlek ve stylu uherské kurie, což je venkovské sídlo uherské šlechty. Specializuje se na pořádání svateb – luxusní zámecká jídelna tomu naprosto odpovídá a hosty lze ubytovat v hotelových pokojích.

 

Hotel

 

K hotelu patří zeleninová zahrada, sad, ohrada s koňmi (nabízejí a úspěšně provozují jezdeckou školu), oslem a uherským skotem, což jsou světlé velmi rohaté krávy. Taky tam mají husy, slepice a jinak na hospodářství dohlíží kočky s koťaty. Koťata byla velice družná. První večer se k nám vinul jen jeden bílomouratý oprsklík, která to do rána vykecal sourozencům a věčně jsme měli v patách všechny tři. Za hotelem je i venkovní bazén a rybářské jezírko, kde lze za poplatek chytat ryby. Teoreticky by to mohlo být soběstačné hospodářství, takže iluze venkovského sídla je dokonalá.

 

Hospodářství u hotelu má svoji typickou produkci

 

Po cestě na jižním Slovensku jsem si všímala okolí. Mám nakoukaná jihomoravská pole, ale tady byla jen kukuřice, kukuřice, občas trocha slunečnice a strniště po obilí. Očekávala jsem zeleninu, sady a vinohrady, jak znám z domova – navíc nás ve škole učili, že Žitný ostrov je nejúrodnější částí Slovenska. Nakonec jsem našla všechno, ale v mnohem menší míře, na druhou stranu tyto pozemky často zavlažovali.

Taky jsem zjistila, jaký jsem jihomoravský zpovykanec – před domem očekávám hezké předzahrádky a tady to často byla skládka železného šrotu nebo betonová ohrada, za kterou nebylo vidět. Silnice jsou hodně frekventované a často dost špatné. Zato všude najdete dvojjazyčné nápisy. Názvy dědin a měst, ulic i obchodů jsou všude slovensky i maďarsky, ten výraznější bývá v jazyce preferovaném majitelem.

 

Dunajská streda

 

V létě mají termály ve Velkém Mederu otevřený rozsáhlý areál. Od sedacího bazénu s teplotou kolem 37 stupňů přes méně teplé rekreační bazény až po plavecký s teplotou 22 stupňů. Tobogány se platí zvlášť. V zimě mají otevřenou jen tu termální část. A parkovat bezplatně se dá špatně, v okolí nikde a u areálu za 3 eura na den, aspoň že je to parkoviště velké.

V okolí jsou obchůdky a stánky s jídlem, suvenýry, sýry, paprikou, hračkami a podobně. Ubytovat se dá v soukromí (nabízí kde kdo, od pronajatých pokojů po kemp na zahradě) nebo v apartmánech toho typu, jaké najdete v každém italském letovisku. My jsme v termálech trávili tři hodiny – to mi přišlo akorát – rodiny s dětmi chodí na celý den, ale tam to chápu. My na dovolené často šmejdíme po okolí, jen ležení u vody nás nebaví.

 

Dunajská Streda

 

Vydali jsme se do Dunajské Stredy, většího města nedaleko. Zaparkovali jsme v centru a šli se projít. A divili jsme se. Dunajská Streda téměř postrádá historické jádro. V centru mezi paneláky stojí kostel sv. Juraja – a hezký, nad oltářem je místo Božího oka sv. Jiří zabíjející draka. Asi sto let je stará radnice. Evangelický kostel byl zamčený (ale to byly všechny evangelické kostely, ke kterým jsme na Slovensku přišli, jak vstřícné). Muzeum v tzv. Žlutém zámku bylo z technických důvodů zavřené. A jiná stará budova tam prostě není.

V centru uprostřed paneláků někdo vykonal pokus vyrobit náves – štíty krámků s podloubíčky jsou zezadu přilepené na paneláky. Dojem byl dost tristní. V hotelu jsem si vygooglila důvod. Dunajská Streda měla více než 50 % obyvatel židovského původu a Němci je odvezli do táborů. Nevrátil se skoro nikdo. Po válce vystěhovali 110 maďarských rodin, převážně inteligenci. Dunajská Streda působí jako město, které ztratilo paměť.

 

Dunajská Streda

 

Po cestě jsme se zastavili u Gabčíkova, protože nám ve škole říkali, jak je to úžasné dílo. Je to opravdu působivé. Dojeli jsme na hráz a nechali auto na parkovišti. Hned u něj pleská voda skoro o boty. Pak přejdete úzkou silničku na druhou stranu a voda je mnoho metrů pod vámi. Je vidět i do zdymadla, které bohužel nebylo v chodu. Hluboká díra z betonu a železa, kde se za vraty tlačí masa vody a hluboko dole je opět voda, mi nedělala úplně dobře, a to mi hloubka obvykle nevadí.

 

Gabčíkovo

 

Něco historického jsem ovšem vidět chtěla! Tak jsme se vydali na výlet do Komárna.

(Dede: Pokračování příště:))

 

Další fotky najdete zde: http://malcka.rajce.idnes.cz/2017_slovensko/

 

Gabčíkovo

 

Aktualizováno: 11.9.2017 — 19:17

40 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pokud chcete termály a ještě k tomu historii, doporučuji Štúrovo a areál Vadaš. Velký, čistý, s termálními bazény, plaveckým bazénem, bazénem s umělými vlnami a pod. V okolí – třeba pěšky přes most přes Dunaj maďarský Ostřihom (Ostergom)

 2. Přes jih Slovenska jsme vždy jen projížděli cestou do maďarských termálů, tak jsem si těch městeček bez historie nějak nestačila všimnout.
  Shodou okolností jedu zítra do Žiliny, služebně, jeden den tam a druhý den zpátky, mezitím jednání – jsem z toho otrávená až na půdu! Máme sice slíbenou dobrou večeři a procházku večerní Žilinou, ale jestli na to všechno bude čas, to se teprve uvidí.

 3. Matyldo, zajímavé povídání, jižní Slovenkso neznám. V lázních a termálech jsem také nikdy nebyla a myslím, že by se mi to líbilo, protože jsem nejen teplomilná, ale hlavně teploučká voda, to je moje blaho :). Renovace budovy bývalého „JZD“ se mi líbí, to byl skvělý nápad.

  To pruhaté kotě mi připomíná Oriáše 🙂

 4. Znám, mám stejný názor a jsem zvědavá na to, jaký dojem ve vás zanechalo Komárno… 🙂

 5. Tak tady všude jsem byla. Matyldo díky, jsem si s vámi zavzpomínala. Od nás z Moravy je to na Slovensko blíž jako na západ kotlinky anebo sever. Takže Slovensko je moje destinace na delší cesty a docela se tam všude trefím autem. I když, z Podhájské jsem jela několikrát různými cestami ale když má člověk čas, tak není co řešit. Dost často se dívám na nettu , co nového v Tatrách a tak vůbec.Mám Slovensko moc ráda a vzpomínám na skvělou a nádhernou kamarádku Lubicu, co už je bohužel za duhovým mostem.

  1. Tak v Podhájske jsme nikdy nebyla, ale naši jo. Těch termálů tam mají na Slovensku povícero 🙂

   1. A třebas v Tatrách je Bešeňová – je to tam taky hezké, ovšem už s horskou přirážkou (rofl) … a my koncem měsíce jedeme do Rájeckých Teplic (u Žiliny) a tam je moc hezky. Ovšem s koupáním to zase nebudeme přehánět, jedeme tam expedičně (rofl) (rofl)

     1. No – itinerář vypadá dobře (rofl) – a doufám, že se mi nepodaří vyzmizíkovat fotky, jak minule.

 6. ha!!!!! a v nejlepším konec :O

  jižní Slobensko trochu znám, v termálech jsem byla jednou v maďarském Hevízu – jela bych hned a nejspíše bych tam taky vydržela celý den… vyhřívat se přece, sharko!!!! (h) (h)

 7. Uvažovala jsem o tom hotelu – že vlastně postavili něco nového úmyslně ve starém, historizujícím stylu. Nejdřív – když jsem s tebou mluvila – mi to přišlo trochu hloupé, proč nepostavit hezkou moderní stavbu? Ale když jsi pak mluvila o tom kraji, tak jsem pochopila, že tímto krokem vlastně pomáhají „svému kraji hledat paměť“, o kterou je likvidace původní skladby obyvatel a původních staveb (tedy vzhledu měst) připravila. Nevím, jak vypadalo okolí hotelu, ale pokud byl zasazen do vesnice (tedy okolo nestály ty nešťastné paneláky), tak to musí vypadat přirozeně a hezky.
  Tím nechci říct, že jsem a priori proti panelákům, ale bůhví, že střed města by jim nikdy patřit neměl.

  1. No, z jedné strany rodinné domky, z druhé volná parcela JZD, nepříliš daleko hřbitov a za jezírkem a zahradou už jen pole a vinohrad. Kolem hotelu je hodně stromů, takže to není špatně zasazené na místo. Mě to neuráželo, navíc ten hotel majitelé pojmenovali po sobě- Plauter Kuria. Hotelů, které měly v názvu kuria, jsem tam viděla víc. Ehm, jako místo pro svatbu bych si to vybrala určitě, je to dobrý záměr 🙂

 8. Kdysi jsme byli, koncem sedmdesátých let na Sl´ňavě, pod Piešťanama. Koupání bylo krásné, ta nádrž vznikla po bagrování štěrkopísků. Z okolí, které jsme projeli si pamatuji hlavně hřebčín Topoĺčianky s krásným chovem arabských plnokrevníků, byla to moje první návštěva hřebčína z dalších 🙂 .
  V Hlohovci mne překvapila tenkrát pokladní v sámošce, která zarputile se mnou odmítala komunikovat slovensky a okatě mluvila jenom maďarsky. Tak hluboko, na jihu Slovenska, jsem nikdy nebyla.

  1. Dneska žije jih Slovenska hodně z turizmu, tak se všichni snaží. Je pravda, že pokud byl někdo víc Maďar, tak česky rozuměl moc špatně- takže jsem musela já začít mluvit slovensky, aby vůbec dotyčný pochopil. Ale nějak jsme se domluvili vždycky 🙂

  1. Já jsme ty koťata milovala- dvakrát denně jsem si je zašla podrbat, abych netrpěla steskem po vlastní zvěři. Na těch červených polštářích leží na terásce před hotelem, kde jsem většinou pila kafe- za těmi sloupy. Majitelku hotelu jsme několikrát viděla, jak jim nese krmení a volá je- kotíci se tam měli jak prasátka v žitě.

   1. Tak to je ta lepší varianta, minulý týden jsme byly s máti a Terinou čtyři dny na Pálavě v luxusnějším hotelu, tam bylo jenom jedno kotě, tak 4 měsíce, malej černej netopejrek, ale ukrutně hubenej, taky se mazlil po hostech a žebral co kdo dá. Nám vyčuchal v pamlskovniku u flexiny zbytky piškotů, tak ty byly jeho a další dny jsem okrádala svého ubohého pejska o jeho masové paštiky. Dostal každý den jednu a myslím že se mu po nás bude stýskat. Poslední den jsem potkala pana kuchaře, tak jsem mu pochválila jídlo, ale neodpustila jsem si rypnout, že nechápu, jak u hospody, kde se denně vaří, může být tak hubený zvíře, vždyť že zbytků by museli vykrmit prase a bylo mi řečeno-neplatí nájem, nemá nárok, ať si nachytá myši…no některé názory speciálně na vesnici mají dlouhý život…

     1. Rozhodně ne, byl to takovej urostlej bodrej Moravák vyššího středního věku s tradičním vesnickým přístupem, že pes patří do boudy a kočka nejlépe na půdu k myším, maximálně nalít trochu mlíka…

 9. Díky Matyldo, za tenhle výlet – u většiny míst mohu říct – tak tady jsem taky nebyla:))
  Už roky bych se chtěla vypravit do termálů, nikdy jsem v nich nebyla. Jenže jak je to výlet bez psů, tak je to problém. Je vidět, že to chci jen „taknějak“, protože se snažím málo. Kdyby tak něco bylo hned za humny, že 😛
  Jižní Slovensko jsem jeden čas měla procestované – ale na východě. To když se připravovalo zdvojkolejnění trati Košice – Rožňava a já zrovna byla na stáži u geodetů (patřila jsem tehdy do právního oddělení Správy výstavby železnic a tehdy si dali ten čas, aby mě protáhli stáží na všech odděleních, abych pak u smluv věděla, co dělám:)). Jezdili jsme na některých místech od domu k domu a vyjednávali (no dobrá, Imi vyjednával, já se koukala:)) o koupi těch kousků pozemků, které zasahovaly k trati. Tehdy jsem poznala kraj zcela jiný, než u nás – dědiny, pole, zahrady, vinohrady… vy, děvčata z jižní Moravy byste tam asi byla jak doma:)) Tam to bylo hodně načančané už tehdy (konec osmdesátých let).
  Jih západního Slovenska vůbec neznám, akorát jsem jednou projela Komárnem do Ostřihomi a zůstaly mi nadšeně zděšené vzpomínky z výhledu z kupole slavné katedrály – bylo to fakt vysoko:))
  O městech bez paměti vím – i na východě Slovenska taková najdeš. Je to smutný pohled a nevím, jestli se to vlastně dá nějak napravit.

  1. Rožňava,tam se mi Dede moc líbilo…a hlavně kousek vedle v Krásnohorskom Podhradiu…

    1. Pěkné Sharko! Na Krásné hůrce jsme byli několikrát a vždycky se mi tam moc líbilo 🙂

 10. To je zajímavý tip na dovolenou Matyldo.
  Sice od nás ze západu Čech daleko, ale dalo by se.
  Termální koupele by mě lákaly, nahřála bych si svoje staré a bolavé klouby.
  Koťátka na fotkách jsou úžasná.

 11. Jé – do Mederu jezdíme na jeden den s ajzlpoňáky za velmi slušný peníz. Pro mne termály moc nejsou, ale Jeník to miluje, takže většinou jezdí on (oba jet nemůžeme, protože je to výlet minimálně na dvanáct hodin a to Erníka tak dlouho nechat samotného nejde).

  Co se týká úpravnosti – tak máš naprostou pravdu, v porovnání s našimi vesnicemi dopadají o dost hůř. Tady si člověk uvědomuje, že je v Horních Uhrách, maďarské vesnice totiž vypadají podobně. Navíc maďarština je tu běžnější než slovenština.

  Jinak v roce 2013 jsme byli na pár dnů na středním Slovensku v Podhájské (poprvé jsme využili Slevomat (chuckle) ) a jedno dopoledne jsme se rozhodli, že se korznem městem Levice. A tady je pár fotek … http://yga.rajce.net/2013_Lvice

  1. Hm, je to podobné, kostely zamčené…
   Mně teda navíc připadalo, že maďarské vesničky vypadají přece jen o kapku líp.
   A s tou maďarštinou- číšník pozdraví maďarsky a slovensky a čeká, co z tebe vypadne 🙂

  2. Domnívám se, že se v těchto místech podepsalo vyvraždění a nebo odsunutí původního obyvatelstva. Je to stejné, jako v některých příhraničích u nás. Ona by nám mohla ledacos objasnit o Poddunajské nížině – naše Verenka.
   Služebně jsem jezdívala do Nitry a tam se mi líbilo, holt už to je vnitrozemí. Také jsem do Nitry jezdila na výstavy psů. Veľký Tríbeč, to je parádní turistika. Jo, bejvávalo 🙁 .

  3. Ygo,z Levic pochází můj manžel a v roce 1970 jsme tam bydleli.Město se od té doby hodně změnilo.Já jsem ze středních Čech a tahle změna kraje byl pro mne docela šok.

 12. S Dunajskou Stredou ste si teda vybrali jedno z našich južných mestečiek, v ktorých príslovečne skapal pes. Mesto bez pamäti je dobré prirovnanie, je ich tu takých viac, a vôbec majú zničené historické centrá na Slovensku akúsi zvrátenú „tradíciu“… Nielen že tam nezavadíš o skoro nič pekné, ale nie sú tam ani pracovné príležitosti a tak všetci svorne priživujeme každodenný mohutný tok cezpoľných nešťastníkov, dochádzajúcich každý deň za prácou do hlavného mesta. Mám spolužiačku, ktorá sa usadila v dedinke Ohrady pri Dunajskej Strede (tiež denne dochádza) a od tej mám referenciu, že v DS je dobrá akurát tak zmrzlina, a aj za tú už nevedia čo pýtať. Komárno je o trochu zaujímavejšie, ale teda len o trochu 🙂 .

  1. Km, prosím, napiš něco o této nížině, historie, tradice a tak. Mladší čitatelky neví asi vůbec nic (jako o celém Slovensku) a my starší jenom to, co do nás vtloukal socialistický dějepis a hurá díla jako Gabčíkovo. Přitom moje generace víc jak dvě třetiny života prožila pod jednou střechou 🙂 .

  2. Historické jádro v Dunajské Stredě po II. světové válce zbourali nebo kam zmizelo s původním obyvatelstvem?

    1. Díky za odkaz, nejvíc se bouralo v 70. letech – „… sa zbúralo viac, ako 70% tam stojacich budov.“

 13. kúpele, byť ve Veľkom Medere, pro mne zajímavé nejsou..Vy jste to fakt vydrželi 3 hodiny? Já bych po hodině nevěděla,co tam dělat..asi bych se po těch třech,ze zoufalství utopila…a velice dobrý,byť smutný příměr o DS… jen to Gabčíkovo,bylo zajímavé..ubytování v kurii popisuješ nádherně, ty papričky jsou kouzelné…a uherská koťata taky…ale těším se hodně na Komárno,doufám, že jste byli na Pevnosti a že to bude zajímavé vyprávění…. (f)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN