HOST DEDENÍKU – Caniva: Překvapení

Milují Whistler. Ví to můj manžel a vědí to všechny tři moje děti. Když se blížily moje narozeniny a naše nejmladší dcera se s potutelným úsměvem přišla zeptat, jestli mám nějaké plány na příští víkend, svitla mi naděje. Později večer mi můj muž podal ručně psaný seznam se slovy, že v pátek odjíždíme na sobotu a neděli na Whistler.

 

Srdce mi radosti poskočilo a začala jsem číst podrobný program, sestavený naší třináctiletou dcerou. Zmocnil se mě pocit, že se tři dny nezastavíme, protože na každý den naplánovala spoustu aktivit. Kde budeme trávit víkend mělo pro mě být překvapení až do pátku odpoledne, kdy jsme měli odjíždět. Dcera vybrala i hotel, kam všichni rádi jezdíme v létě i v zimě.

V pátek odpoledne jsme tedy vyrazili z Vancouveru směrem na Whistler po Sea to Sky Highway, která patří mezi jednu z nejkrásnějších dálnic na světě. Kocháme se pohledem na oceán a přilehlé hory, jejichž vrcholky i v létě pokrývá sníh. Cesta trvá asi dvě hodiny a ti, kteří ji jedou poprvé, si ji mohou zpestřit mnoha turistickými zastávkami.

 

 

Prvním takovým místem je Britannia Mine Museum – bývalý důl, kde se těžila měď od začátku 20. století až do roku 1974. Návštěvníci muzea se projedou s průvodcem tunelem důlními vozíky, uvidí, v jakých podmínkách horníci počátkem minulého století pracovali, vyzkouší si rýžovat zlato. Pár kilometrů severněji od muzea turisty určitě upoutají Shannon Falls, třetí největší vodopády v Britské Kolumbii. Lidé zde zastavují nejen proto, aby se krátkou procházkou přiblížili k vodopádům, ale také kvůli odpočinku a občerstvení se u piknikových stolů, rozmístěných v trávě nedaleko parkoviště.

Kousek severněji od vodopádu leží město Squamish, ráj pro milovníky turistiky a rybaření. Turisté, kteří mají zájem se podívat do hor bez námahy, mohou využít Sea-to-Sky Gondoly, která je během deseti minut vyveze na vrchol hory, odkud se jim otevře nádherný pohled na oceán, v něm zasažené ostrovy a vše obklopené vysokými horami. V blízkosti gondoly vede krátký půlhodinový pěší okruh, téměř po rovině, zpestřený procházkou po zavěšeném mostě. Zdatnější sportovci využívají mnoha dlouhých několikahodinových tras vedoucí z místa, kam je dopraví lanovka.

 

 

Kolem páté hodiny odpolední jsme dojeli na Whistler, domova dvou hor – Whistleru a Blackcombu, které díky svoji rozloze patří k největším lyžařským terénům v Severní Americe. Vrcholy obou hor spojuje lanovka Peak-to-Peak, jež převáží lyžaře, snowboardisty a pěší v zimě i v létě. Oba kopce dohromady skýtají asi 200 sjezdovek, na své si tu přijdou jak úplní začátečníci, tak i vynikající lyžaři.

Na Whistleru se dá v zimě jezdit také na běžkách, bruslit, chodit na sněžnicích a sáňkovat. Lyžařská sezóna začíná v listopadu a konci kolem 20. května s tím, že poslední měsíc zůstává pro lyžaře a snowboardisty otevřený jen Blackcomb, Whistler se mezitím připravuje na sezónu horských kol a letního lyžování na ledovci. Kromě vyžití na sněhu sem přijíždějí návštěvníci za golfem, vodními sporty, cyklistikou, horolezectvím a pěší turistikou.

 

 

„Divila“ jsem se, že na seznamu víkendových aktivit na Whistleru chyběla túra – Singing Pass. Tento celodenní výšlap absolovovaly všechny naše děti, když jim bylo kolem deseti let a naše nejmladší dítě, když jen zaslechne zmínku o této cestě, dodává: „Pamatuješ, jak jsem málem umřela“.

Singing Pass je 22 km dlouhá trasa, která vede z Whistler Village k Round House, což je restaurace na vrcholu hory Whistler. Túra se dá podniknout prakticky jen od července do září, jinak po většinu roku pokrývá cestu a okolí sníh. Pohledy a výhledy na hory, jezera, louky poseté horským kvítím, které se vám při téhle dlouhé procházce naskytnou, určitě stojí za těch osm hodin námahy. Zpátky do vesnice se od Round House svezete lanovkou a dole se snažíte rychle zapadnout do nejbližší hospody uhasit žízeň.

 

 

Ale čas na Whistleru není třeba trávit pouze sportovními aktivitami. I já jsem v sobotu ráno dodržela předepsaný harmonogram a nechala se odvézt do wellness centra, vybavena jen plavkami a knížkou. Líbí se mi, že zdejší „spa“ jsou citlivé zasazena do přírody, v podstatě v lese a návštěvníci se dostanou od parkoviště k recepci krátkou procházkou lesem. Střechy malých domků, v nichž jsou umístěny sauny, páry a solária, jsou porostlé trávou s lučními květy a hlavním materiálem je v celém centru dřevo. Po několika hodinách odpočinku buď v teplých místnostech nebo v ledových bazénech jsem byla dokonale zrelaxována a připravena plnit nalinkovaný program:)

Whistler je známý hlavně jako horské středisko, ale pokud je teplý a horký den, turisty lákají pláže a voda tří křišťálově čistých jezer – Alta Lake, Lost Lake a Rainbow Lake. Návštěvníci u nich buď jen relaxují nebo brázdí vody na kajakách, kánoích, paddle boardech či jiných plavidlech. Ti otužilejší plavou, voda má celé léto „příjemnou“ horskou teplotu;)

 

 

Mluvím o Whistleru a sportech a málem jsem vynechala událost, která toto místo proslavila – zimní olympiáda a paraolympiáda, známá také pod jménem „Vancouver 2010“. Whistler se stal dějištěm sjezdového lyžování, běhu na lyžích, biatlonu, skoku na lyžích, jízdy na bobech, saních a skeletonu. Památkou na olympiádu zůstává Olympic Plaza, velká travnatá plocha v centru Whistleru, ozdobená olympijskými kruhy a určena pro pořádání kulturních a sportovních akci.

Dostala jsem krásný dárek k narozeninám a zároveň se znovu přesvědčila o tom, že pokud bydlíte ve Vancouveru, víkend strávený v létě na Whistleru patří mezi místa, kde si zcela odpočinete a nabijete se nezbytnou energii do příštích dní.

 

Caniva (Iva V.)

Další fotky najdete zde: http://caniva.rajce.idnes.cz/Whistler/

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:31

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Canivo, to je opravdu nádhera! Krajina mi take připomíná Alpy. Mít tuhle krásu jen dvě hod. od domova, navíc po dálnici na které se člověk nenudí…no vybrali jste si krásné místo k životu. A co znamenala připomínka tvé dcery „pamatuješ, jak jsem málem umřela“? Že byla vyčerpaná na umření, nebo něco oprvadu vážného o co bys byla ochotná se podělit (když už jsi to „nakousla“) :)?
  Myslím, žes mezi námi jediná Kanaďanka, takže budu ráda, když o svém životě napíšeš častěji.

  1. Dekuju, Maricko. Hahaha, byla jen vycerpana „na umreni.“ Je to uz tri roky, co jsme Singing Pass sli a jeste ted o tehle ture nechce ani slyset 🙂 Bylo horko a posledni hodina je narocnejsi a trochu jsme to podcenili s mnozstvim vody na cestu 🙁
   Rada napisu dalsi clanek o zdejsim zivote.

 2. To je krása! Trochu jsem si připomněla Alpy – tam taky, když přeje počasí, může jít člověk rozkvetlou loukou jen v tričku a kochat se pohledem na blízké zasněžené vrcholky hor. A ten úchvatný vodopád, a to jezero! Prima dárek k narozeninám!

  1. Kdyz se otevre pohled na blizke vrcholky hor, clovek docela rychle zapomene na tu namahu pri drapani se nahoru.

 3. Uff – zcela OT, tak máme doma (skoro)inženýra, právě volal, že státnice dopadly dobře.

    1. Budu se těšit na další. Vancouver a jeho okolí, to jsou místa, kam bych se jednou ráda podívala. Nějak mám pro tu oblast slabost, ani nevím proč.

  1. Aido, gratuluju! Já vím, že tvůj synek je šikovnej, ale zkouška je zkouška, je lepší vědět, že to má bezpečně za sebou 🙂

   1. Celkové hodnocení má nakonec za B, na rozdíl od vašeho kluka. Diplomku a její obhajobu ale za A.
    A 16. letí na Mezinárodní astronautický kongres do Adelaide, jeho už druhý (vloni byl v tom Mexiku, jak jsem to tu psala). Takže dnes místo slavení dopisuje příspěvek tam, deadline je zítra.

  2. Velká gratulace! I když člověk dětem věří, přesto je to velká úleva, když se dozví, že to dobře dopadlo. 🙂

    1. No, z celé rodiny jsem jako obvykle měla největší nervy já. Děti mi už ani pro jistotu neříkají, kdy jakou zkoušku dělají. I dneska mě kapku ošidili, říkali, že to bude ve tři a bylo to o dost dřív, ani jsem se nestačila začít bát. 😉

   1. Slavit budeme až zítra, kdy přijede (bydlí v Praze). A on sám to oslaví prací, jak píšu výš.

 4. Děkuji za krásné fotky i povídání a tiše závidím 🙂 Čím jsem starší, tím více mne oslovuje příroda a tady je opravdu co obdivovat!!

  1. Jsem rada, ze se clanek libil, maxikova. Je tu hezky, akorat by pres zimu mohlo min prset.

 5. Tak tohle povídání a fotky je dnes zase dárek pro mně, díky!
  Náádhera a všechny stavby tak nenásilně a umně vpleteny do přírody,vůbec neruší a naopak tělo a duši potěší. 🙂

  1. Jsi hodna, Jenny, dekuji. Rozhodne telo i duse si ve wellness odpocinou, pri turach po horach jen ta duse 🙂

 6. Canivo, to je tedy NÁDHERA! Fotky jsou přímo kalendářofky, ale proč by nee, když tohle je také nádherná příroda! Vždy jsem věděla, od dětství a čtení dobrodružných knížek ještě po tatínkovi, že západní pobřeží amerického kontinentu by bylo něco pro mne! Příroda, divočina, zvířata. Dnes ve svém věku, bych brala ty lázně 😉 .
  Ale u nás je také krásně. Díky celodenní odstávce elektřiny v naší vísce jsme vyrazili včera s Jiřím na výlet. Sice se nekonala žádná divočina, ale byl to pěkně prožitý den. Odkaz na fotky je tady
  http://dig.rajce.net/Lysice_a_Kozarov

  1. Dekuji, Alex. Fotim prakticky jen mobilem, vetsinou se mi nechce tahat s fotakem.
   Mas uzasne fotky ze zamku v Lysicich a zamecke zahrady. Krasny vylet!

  2. Alex, hezké fotky a obdivuji Ajvi, že dokázala vyšlápnout schody na rozhlednu. Naše Trixie by to určitě nezvládla, úplně ji vídím, jak se „zabejčí“ a nehnu s ní. Včera jsme take 3x popojeli z místa na místo, madam po otevření dveří jen pohodila hlavou a že tady vystupovat nebude. Až potřetí jsem trefili, tam vyskočila hbitě a pěkně se proběhla a počuchala si.

 7. Nádhera, myslím, že keby ste ma nechali stáť pod tým vodopádom ráno, tak večer by ste si ma tam mohli prísť vyzdvihnúť, ešte stále by som sam stála, aj s otvorenými ústami. Wellness sa mi tiež veľmi páči, len sa mi tam všetci na tých lehátkach zdajú byť nejakí nadmieru otužilí 🙂 . A tie lúky a kvetena! Spoznala som akurát vlčí bôb a ružovú vŕbku úzkolistú, ktorá už zamorila aj Tatry, tak ale toto sú „Tatry“ na entú! :O

  1. Hahaha, km11. Je fascinujici, jak se dlouho clovek muze kochat pohledem na vodu, at uz je to potok, reka, jezero, more ci ocean. Kdyz vylezes rozpalena ze sauny ci pary, tak je ti venku prijemne a jakmile se do tebe da zima, pospichas zpatky do tepla. Ty louky takhle krasne rozkvetle jsem videla letos poprve a to na Whistler jezdime kazde leto vic jak 20 let. Byli jsme tam letos opravdu ve spravnou dobu.

 8. Takové dárky jsou nejlepší – člověk si je užije a přitom doma nezavazejí (chuckle) . A příroda je u vás překrásná – tohle je to, co od Kanady očekáváme (no – ještě ty soby karibú a cestování psím spřežením (rofl) ). A já to řeknu – jak mne nikdy nelákala Amerika (a tím myslím USA, i když ty sekvoje …), tak na Kanadu bych se nechala přemluvit – v létě, protože zima není moje hobby.

  Těším se na další články a fotky.

  1. Mas pravdu, Ygo, zazitkove darky nezabiraji doma misto 🙂 Britska Kolumbie ma opravdu krasnou prirodu, ne nadarmo je na kazde SPZ napis – Beautiful (krasna) British Columbia.
   Zima ve Vancouveru je mirna a hodne destiva. Pokud je ve meste teplota pod 6 stupnu Celsia a prsi, na mistnich horach snezi.

   Dekuji, rada zase prispeji nejakym „kanadskym“ clankem.

 9. Díky, Canivo, za to povídání! Moc se mi to líbí, hned bych tam jela – no, je to z ruky, tak aspoň máme tebe 🙂
  Fotky jsou úžasné – sněhově skvrnité hory a to jezero! A Líbí se mi budovat toho muzea – ta budova se do přírody hodí, je celá takové maličko „vznášecí“:))
  Jo, mělas krásné narozeniny – rodina ví, jak ti udělat radost! (inlove)

  1. Diky, Dede, za zverejneni clanku. Mela jsi stocit cestu v cervnu na sever, San Francisco – Vancouver se da autem ujet za 16 hodin.
   Budova muzea byla zrekonstruovana pred olympiadou, pred ni byla v dosti zbydacelem stavu. Stejne tak byla vybudovana a rozsirena Sea-to-Sky, coz zrychlilo a usnadnilo provoz z Vancouveru na Whistler.

 10. Tak tam by se mi líbilo. Určitě. Miluju, když mi někdo ukáže něco nového- třeba ten důl by byl bezva- navíc zbožňuju lannovky a všechny tyhle vymyšlenosti. Akorát že to není za rohem, no…

 11. Nádhera. Tam by se mi taky líbilo. No nic. Vylezu si na Tisůvku nebo na Žákovu horu, tady je taky hezky :).

 12. To je krása. Tam by se mi líbilo, obzvlášť spa zasazené v takovém ráji. Jestli se někdy podíváme do Kanady, tak toto bude držet v paměti jako možnou destinaci.

  1. Scandinave Spa urcite stoji za navstevu, po par hodinach tam stravenych se clovek citi jak novy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN