Z ROZÁRČINA ZÁPISNÍKU: Hrátky s Tarkanem

Víte, měla bych se paničce omluvit. Stejně jako páneček, jsem si i já myslela, že koupě vysloužilého sportovního koně je… řekněme nedomyšlenost. Vždyť už má mě, kočky a pánečka, ne? Ale teď se jí musím omluvit. Byl to skvělý nápad!

 

Víte, že jsem nikdy netušila, jaká může být s koněm legrace? Dřív jsem znala jen okamžité k noze a sedni, když se k nám koně dostali blízko. Nuda. Zato na vycházce s paničkou a naším ryzákem Tarkanem jsem zjistila, že i kůň si umí hrát. Musím ale uznat, že naopak panička chvílemi vypadala, jako by o své moudrosti zásadně pochybovala.

Ale od začátku. Když jsme s Tarkanem za stájemi vyšli na polní cestu, sekýrovala nás panička tak, že jsme si ani já ani kůň netroufli málem ani pohnout uchem. Pak se panička uklidnila, povolila Tarkanovi vodítko a mě nechala běhat kolem. Pohoda. Než jsem zjistila, jaké zajímavé následky má nečekané juknutí z křoví. Nevěřili byste, ale panička rázem vypadala, jako by šla pouštět příliš velkého draka!

„Neplaš ho!“ vyjekla na mě a já jsem viděla, že nic nepochopila. Tarkan o mě samozřejmě věděl, ale neodolal příležitosti si trochu užít. Ale naše panička není hloupá a než jsme došli k lesu, tak si už hrála s námi. Musím říct, že jsem ji obdivovala. Když vezmu, že není žádný atlet a naše rezatá obludka má kopyta větší, než je moje miska na vodu, projevila víc odvahy, než bych čekala.

Když po návratu vypustila Tarkana do výběhu, vyčerpaně se opřela o bránu a s mírně nevěřícím úsměvem přijímala gratulace přítomných koňáků. Jen si nejsem jistá, jestli ji chválili za skvělý nápad společného venčení, nebo jí blahopřáli, že ten pitomý nápad přežila. Mě to totiž přišlo jako obojí.

Přeju vám krásnej chlupatej den a věřte, že ode dneška už umím dělat i koniny, přestože jsem pes!:))

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, pořad Svět zvířat, 2017

 

Dnes mě obecná otázka nenapadá – není zase tolik lidí, kteří venčí psy a koně zároveň. Kdo tak ale činí, by mohl přispět do diskuze originálními příhodami! Ostatně, ono i setkání s koňmi má své kouzlo, i když na něm sedí někdo jiný. Obzvlášť, když se váš pejsek chce tak moc kamarádit:)) Zažila jsem to na koňském hřbetu (bylo to nezapomenutelné:)), a tak se přiznám, že při setkání s jezdci držím holky (či obecně psy) u nohy. Není co stát o nějakou nehodu. Ale tak, kde se zvířata znají může být skutečně legrace:))

 

Aktualizováno: 27.8.2017 — 19:25

33 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Verenko, moc a moc na Tebe myslím!!! Uzdrav se nám brzy, věřím, že nastane chuť i na cigaretku i na dobré papu, ale to až doma, v nemocnici se ho nedočkáš, tak se fofrem uzdrav!

 2. Každý deň je lepší,dnes som unavená z návštev.Platim si nadštandard,som na izbe s klímou,polohovateľnou posteľou,tv,wifi za 35eu denne.ide to.pozdravujem.

  1. Verenko, drž se. Moc na tebe myslím – ono nadstandard je fajn, ale doma je doma, že. Tak ať jsi doma co nejdřív!

  2. To je dobře, Verenko, že se cítíš lépe! Tak ať to takhle pokračuje pořád dál, držím palce! (y)

 3. …ode dneška už umím dělat i koniny…
  Do teď sis dělala jen psinu? 😀

  Kůň + pes = pokud nemáš ohaře, tak pomalejší projížďka přizpůsobená psovi. Samozřejmostí je špičková ovladatelnost – zvěř, jiní psi,…
  Problém bývá často v tom, že pes moc nechápe proč má pána o patro výš a že i tak má poslouchat a jak má udělat „ke mně“…

  1. Petro, mě se nesetkaly časy koňské a psí – ty od sebe v době mého prvního psa dělilo už devět let. Ale zažila jsem psy jízdárenské, kteří byli schopni koně doprovázet (po jednom úžasném skorojezevčíkovi se jmenoval náš Max:)) a pak jsem zažila setkání s cizím vlčákem, který se rozhodl koně prohnat. I proto mi psí holky při setkání s koňmi hezky sedí u nohy 😀

   1. Já s koňma přestala kvůli štěňátku, ale motalo se kolem pár psů domácích. Na vyjížďky jela jen občas labradorka. Spíš jsme nějakého psa vzali když se jelo s vozíkem, to se mohl pes naložit když už nemohl nebo když se čekal problém.
    Ještě že s námi žádný nebyl, když se nás tehdy pokusil předjet autobus…
    Setkání s cizími koňmi – pokud neznám reakci svého psa, přivolám, přidržím. Pokud vím, že neřeší, něco na něj houknu, aby jezdci pochopili, že pes je neškodný a pod kontrolou. Útok na jezdce jsem naštěstí nezažila, na koně v zápřahu jo, pes lítal okolo a štěkal – na silnici v provozu! V zájmu ochrany jeho zdraví dostal ránu bičem a zmizel.

    1. Většinou pes a kůň na vyjížďce znamená, že se jedná o koňáka-samotáře. Takových tady pár potkávám – skoro vždy to je jezdec ve westernovém sedle, v stetsonu a kolty proklatě nízko (rofl)

  2. 😀 Mi naskočilo, jak holky zoufale hledaly, když jsem zavelela „k noze“, a jak potom netušily, jak blízko a u které nohy mají jít, jestli přední, nebo zadní… 😀

 4. OT – Honza v devět obhajuje diplomku a skládá státnice. Jsem vynervovaná víc, než kdybych tam šla sama.

   1. Děcka, nikdy jsem nevěřila na telepatii 😉 . Ale ta vlna paniky, která mě zavalila před devátou stála za to. Byla jsem v Lidlu, stála jsem u kasy a udělalo se mi tak zle, že jsem sebou málem praštila, a přišly ještě další…

    1. Ivo, maminky jsou tu od toho, aby se bály a děti mohly zůstat klidné. Máš určitě šikovného syna.

          1. Doufejme. Budu z toho mít větší nervy než on, jako obvykle.

 5. A žiju v místě, kde není o setkání s koňmi nouze, tak naši psi jsou v tomto telata. Teda Brooke při běžném provozu se dá přivolat, připnout na vodítko a v klidu počkáme, až koně přejdou. Ernest – štěkoň obecný – má dojem, že musí všechny koně oštěkat a na vodítku se musí zmítat jak tančící derviš. Na druhou stranu na dostihy se dá jít jen s Erníkem (tam řeší pouze jiné psy, se kterými by si chtěl hrát, ač ostatní majitelé tomu nejsou nakloněni), dostihová atmosféra a těsně procházející koně jsou mu šumák. To Brooke má snahu se zapojit do dostihového klání a hlavně vyhrát. Není-li ji to dovoleno, tak se zapojuje do fandění tak vehementně, že propadla tribunou a musela být odvelena půl kiláku od dostihového dění (že Terka z dostihů neměla vůbec nic, je na snadě).

  Tak vám, Rozárko a Tarkane, přeji krásné a pohodové vycházky a těším se na okamžik, kdy se panička vyhoupne do sedla, protože to teprve bude zážitek (clap) (clap)

  A OTéčko – v sobotu jsme s Jeníkem na popud paní XIII. vyrazili za kulturou – tady pár fotek.

  http://yga.rajce.idnes.cz/2017_2._saleteni_-_tentokrat_na_Trech_Graciich./

  1. Ygo, jako obvykle skvěle napsaný postřeh 🙂 Jen tak přemýšlím, jakým způsobem se Brooke snažila zapojit do dostihů – chceš říct, že se snažila si to s těmi koňmi rozdat přímo na dráze? (rofl)
   Ovšem pro Terku je to paradox – ona na dostizích žije a svoji psinu aby tam radši nebrala. Tedy pokud vlastně Brooke není celá panička… (wasntme)

   1. Brooke je totiž taky bubulák a dostihová atmosféra je na ní už moc hektická – proto se těchto akci neúčastní … a to původní myšlenka byla, že bude s Terkou na dostihy jezdit jako maskot (checheche) a při projížďkách lesem bude pobíhat kolem (jak to už tak u koňáků bývá) – no, tak to se nepodařilo (rofl) .

    Jinak si piš, že by ty koně před sebou hnala sviňským krokem – aspoň deset metrů (chuckle) , pak už by ani ona nestačila, (+50 km/hod).

 6. Mimi při své velikosti dokonce přerostlo nejmenšího poníka, co v Plaňanech měli. Jinak na koně v ohradě dělal: Vy něco vidíte? Tam tedy fakt nic není. Majda se s nima chce kamarádit, ale protože je bubulák, jakmile se pohnou, hned se bojí. A když se bojí, má tendenci řvát. Tak to jsme ji za přispění jedněch koňáků už zatrhli, takže teď je trochu nejistá a já se snažím, se s ní od koní klidit. Vím co umí a z koňáckých zkušeností vím, co umí splašený kůň.

  1. Inko, moc se mi líbí termín bubulák! (inlove)
   Ano, obvykle to chce aspoň minimální spolupráci koňských lidí, aby se pes naučil v přítomnosti koní chovat klidně a ideálně nevšímavě. Berry byla z koní jako štěňátko vykulená až kam, a což teprve když jsme potkali dva shirské valachy! Tam jsem koukala vzhůru i já 😀 S její výchovou mi pomohl Kazan (o nic nejde, ty moulo), Ari potřebovala víc práce, aby na koně přestala štěkat – no, taky jeden bubulák 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN