CHATNÍK: Malá letní inventura

Nerada to říkám, ale stejně to všichni víte – v druhé polovině srpna se s námi léto začíná pomalu loučit. Pořád jsou teplé dny, ale chladnější noci a rána (aspoň mimo Moravu:)), krajina vrcholného léta už neblázní s barvami, spíš ladí tón v tónu.

 

Zlatá, zelená a hnědá, tak vypadá venkovská krajina – kolem cest září vlastně jen zrající jeřabiny, ostatní barvy se teprve chystají. Pomalu modrají švestky, některým jablkům a hruškám se začínají červenat tváře. Bujné barvy tak nacházíme většinou jen v zahradách.

 

Pohled na severní část naší vísky (jižní je v zářezu kopce, ta se rozumně vyfotit nedá:))

 

 

Je tedy čas na malou letní inventuru. Jak se cítíte s odcházejícím létem? Stihli jste nasbírat zážitky, které milujete, které jste plánovali? Jste dostatečně vyplavaní, nachození, potěšili jste se na výletech? Plavili jste se po řekách či mořích, šplhali jste po horách? Užili jste si dostatečně teplé letní večery na zahradách, terasách, balkónech či v zahrádkách restauračních? Zažili jste svůj díl letní romantiky?

Máte pocit, že teď už klidně může podzim přijít, nebo vás spíš dohání panika: „Bože, vždyť já si to léto ještě ani začal/a užívat a ono už končí?“ Jaký zážitek se vám vybaví, když si v duchu promítnete své letošní léto?

 

V nížinách (u Hořiněvsi) je už podmítnuto

 

Já mám za sebou léto poklidné, ale velmi krásné. Protože nejsme na jižní ani jiné Moravě, nebyli jsme upečeni, občas nám pršelo a chvilkama i rostly houby. Zahrada plodila a plodí jedna radost, moje divoká rajčata jsou tak divoká, že jsem musela vyrvat tři rostliny, abych zachránila mladou jabloňku, kterou by ty Adély snad nakonec pohltily.

Jen od minulého pátku mi je těžko – po chirurgickém zákroku v krku mi je bídně, všechno mě bolí a netrpělivě počítám dny, po kterých by snad mělo být líp (týden až deset dní – nebo taky dva týdny… brr) Nejhorší je, že ani ta konečně červená rajčata nemůžu jíst:))

 

U nás je nejvíc strnišť (pole u Řečice), na Zvičině ještě obilí stojí

 

 

Takže, jaké léto jste měli vy? A co ještě musíte stihnout?:))

 

Kvetoucí louky – pastviny – na Zvičině

 

A v lese už naplno kvete vřes!

 

PS: Jak se vám u nás líbí? (Fotky…:))

Aktualizováno: 16.8.2017 — 19:59

84 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. No my jsme nikde do dálav necestovali, zvířata nás (dobrovolně) přikovala k domu 🙂 Můj tatínek v mládí hrával hodně volejbal a když se ho občas někdo zeptal, proč už nehraje jeho odpověď byla „už jsem se dost nasportoval“. A tak já říkám už jsem se dost nacestovala. Fakt je mi nejlíp doma a pokud jde o počasí tak tu máme vlastně celoročně dovolenou :)Ovšem ráda si přečtu jak letní měsíce přožili ostatní. Pro nás je blížící se podzim naopak doba vítaná. Pravda, dny se krátí, co je škoda, ale pro nás je to čas, kdy častěji jezdíme k moři, protože voda je nejteplejší, pláže začínají „pustnout“. Je stále teplo, ale už ne to zabijácké, miluji chladnější rána, kdy se už dá venku třeba i snídat. Letos jsme měli nezvykle pršavé léto, ale při tom horko, takže vlhkost je příšerná a plevel a tráva roste jak o závod. Tak alespoň doufáme, že naopak v září bude jen a jen sucho, jasno a slunno, protože v půlce září přiletí na 2 týdny návštěva tak aby si užili.

  1. Maričko, vždycky je to fajn, když se člověku líbí tam, kde žije, když s tím místem sroste. A tobě se to povedlo, viď?

 2. Hmmm, léto – dost jsme si zacestovali 🙂 Viděli jsme zase pár dalších krásných míst téhle země, po téhle stránce bezva.
  Taky jsme strávili dost času v bytě se zataženými žaluziemi a balkonem zavěšeným proti slunci.
  Uvažuju, jestli by pomohly markízy.
  Zkracování dne mě fakt netěší…

  1. Zkracující se dny mi taky moc vadí, začíná svítat mnohem později a stmívat se o hodně dřív…

  2. Markýza by měla pomoct – zastíní ti to před oknem a ta se tak nerozpalují (říkají odborníci:))

 3. Dnes, když jsem se ráno probudila, mě překvapilo nezvyklé ticho. Koukla jsem ven a byla tam mlha jako mlíko (severní část Prahy), neklamná známka pomalu končícího léta. Ale ještě budou hezké letní dny. Jen mě mrzí, že už se krátí.
  Ale já mám ráda potom i ten hezký barevný podzim, a dokonce i pak ten už nebarevný, tmavý, pršlavý a pochmurný podzim. Nostalgie jak vyšitá 😀 . A jak přejdou ty nejtemnější dny Vánoc, tak se zima projasní a rozsvítí, a za necelý rok tu máme zase léto! Uteče to jako voda.

  1. Taky už jsme měli mlhu… Vlastně je krásně pořád, jen pokaždé jinak (hm, pro mě nemusel být listopad a prosinec, pak už se to zase dá:))

 4. Letošní léto je pro mě ve znamení krásného týdne na Benecku, výprav za borůvkami do našich lesů, teplých večerů, kdy se dalo sedět na zahradě, aniž by to člověk odnesl poštípáním. Jo, už to vnímám, že rána jsou chladnější, dokonce i mlhavá, a nemám z toho žádnou radost. Nějak rychle ten čas plyne! Ale já jsem s létem ještě neskončila, v sobotu jedeme na týden k Jindřichovu Hradci, tak bych prosila někoho tam nahoře o pěkné dovolenkové počasí! (sun)

    1. No, já nevím, školy nemám, ale nebrečely jste tu všechny hromadně ať už ty teplé slunečně letní dny konečně skončí? 😉
     Samozřejmě, že si dělám nemístnou a nehezkou legraci, ale na druhé straně mě tohle skuhrání neskutečně štvalo – kdy proboha jindy než v létě má být slunečno a teplo?

     1. Nóóó, já jsem si rozhodně nikdy na teplo nestěžovala, natož abych skuhrala! Jednak mám teplo ráda, jednak u nás ani v ty horké dny není taková horúčava jako ve městě, protože bydlíme u lesa a v domě se zatím daří udržet snesitelnou teplotu. Ale na druhou stranu chápu, že vnitřní teplota 30 st. člověku na náladě nepřidá. Ha, počasí – jak kontroverzní téma! 😀

      1. Vždyť já vím, že jseš tu jedna z mála z nás teplomilných, ale když ta jedovatost se tak nabízela, takže jsem neodolala – moc se omlouvám.
       Všechno dobré, ano?

 5. Tak nejak bežne mám pocit, že mi jar a leto zakaždým pretečú pomedzi prsty a už zas sú krátke dni a zas tma a zima … a kedy to vlastne to leto bolo? Tento rok zvlášť, síce som si konečne užila Džekinku z prvej ruky, ale človeku, ktorý žije sám v byte, dochádza denne do práce 100 km a ešte má živnosť, 4 várky venčenia denne moc voľného času nepridajú. V praxi to vyzerá tak, že čokoľvek si začnem, za dve hoďky to musím nechať tak a ísť venčiť, a tak furt dokola. Keď nevenčím, tak popri odbiehaní od počítača vysávam alebo nakladám do práčky a vyberám z práčky (chuckle) . Našťastie sa aspoň v tej živnosti posledný mesiac či dva strhla hlboká uhorková sezóna, priemerne jedno zadanie za týždeň, to je pre mňa momentálne tak akurát. Chcem uhorkovú sezónu forever! 😀

  1. Km, to je strašné dojíždění! A ještě i živnost navrch, jsi dobrá, že to zvládáš… (inlove)

   1. To je myslené ako 50 km tam a poobede zase späť, ale aj tak sú to 2 hodiny denne a teraz s rozostavanou križovatkou Blatné skoro s každodennými zápchami, nikdy neviem, koľko tam stvrdnem…

 6. Ještě teplé dny, vysoké modré nebe, a najednou závan čehosi cizího, jen lehký, do letního dne nepatřící. Jakoby příroda řekla dost, začínám to balit. Ještě to není vidět, ještě dlouho kytky pokvetou a podzimní ovoce dozrává. A přesto ten pocit konce začíná být vnímatelný.
  Léto, pro mě občas nesnesitelné vedro, mám chalupu situovanou východ – západ, všechna okna na jih a protiokna na sever. Takže zatemnění, nic jiného nepomáhalo.
  Jinak letos ani jeden výlet, místo pobíhání po zahrádce bylo pobíhání po doktorech. A né že bych si to nějak užívala. (devil)
  Prostě letos jsem výletovala jenom s vámi všemi od PC. Díky.
  Snad ještě podzim trošku vyjde, moc se těším na houby, jestli budou.

  1. Tečko, ta tvá charakteristika konce léta je přesná – a moc hezky napsaná.

   Doufám, že to pobíhání po doktorech aspoň bylo k něčemu dobré – a ty si zase užiješ zahrádku i les (inlove)

 7. Léto jsem si užila na naší chatě. Tam je krásně.
  Minulý týden jsem tam poprvé delší dobu babičkovala a bylo to fajn.
  Je pravdou, že to docela rychle uteklo a za chvíli tu máme podzim. Vnuk nastupuje do první třídy a už budeme mít školáka.

  A pak budou Vánoce.
  Už mám koupené 3 dárky.
  Né nebijte mě do hlavy. Já jsem na to ujetá.

  1. Míšo, já byla klasický prosincový sháněč dárků, ale už se taky lepším – nějak mi ty nervy přestaly stát za to. Ovšem nastává nová výzva – všechno to potom najít a vědět, co je pro koho. 😛

  2. Míšo, taky už tři mám- velké letní slevy v kosmetických katalozích mě zlákaly 🙂 Zkusila jsem to už loni- a byla to vlastně obrovská úleva.

  3. Aj ja Míšo.Už mám skoro všetko.Inak mala som „hnusnú“ kolegyňu,ešte sme sa v spetembri potili a ona hlásila:už len tri výplaty do Vianoc!!.Odvtedy kupujem darčeky v hlbokom lete.

  4. Já jsem kupovala dárky k Vánocům průběžně celý rok. Když někdo zmínil co by rád nebo jsem si všimla, že by se mohlo hodit, tak jsem to koupila a pak už jsem měla zásobu. Nebalila jsem je, to až těsně před svátky. To byla moje radost, balit dárky, zdobit mašličkami…… nojo. Teď nikomu už nic nedávám a taky to jde. Mám klid. Já sama také od nikoho nic nečekám.

    1. Jenny fakt nebalím.
     Krom toho máme vánoční stromek na skřínce celoročně (klidně si ho můžu rozsvítit v červenci), protože ho nemám kam dát. A košiškám dávám dárky rovnou do misek. Nebo do tlamiček.

   1. Já balení dárků nenávidím, neb moje balení vypadá na snahu šestiletého dítěte. Řeším to ozdobnými taškami, které klidně koupím během roku, protože i ty s tou vánoční tématikou jsou mimo sezonu levnější.
    A kupuju hlavně jedlé dárky, mám vypozorované, co se komu hodí.

    1. Tečko, máš přesně ten samý problém jako já. Balení dárků mi nejde vůbec, bo prsty mám velmi neohrabané, papíry se trhají tam, kde je díra pěkně vidět, takže pokud to jde, taky používám taštičky. Maminka mlp byla v bhalení mistryně a madší dcera Věrka je v tomole po babičkách.Chudinka mívá pod stromečkem ty nejhůř zabalené dárky od nás-rodičů. Vše, co má být pod stromečřkem v jejich rodince,to balí Věrka sama. jen dárečky ori nji samotnou balíme my dva neumětelové- tady její rodiče.

  5. Mojí mamince se touto dobou stávalo, že se jí zdál sen. Je Štědrý den a ona nemá dárky. A od toho snu začala kupovat a schovávat a pod stromečkem vždycky něco chybělo…

   1. Jednou jsme zapomněli pro synátora lyže ve skříni.

    A pamatujete ty Vánoce, kdy bylo do večera skoro jarně a potom zmrzlo tak, že se nedalo jít, tak to jsme vedli od babičky synovo kolo jako dárek, od sloupku ke sloupku,ještě, že nebylo zabalený. 🙂

    1. Bane, ty jedny Vánoce taky pamatuju, odpoledne na Štědrý den jsem na zahrádce uřízla polorozvité poupě červené růžičky a dala na knihovnu.
     Ten Silvestr byl až o hodně později.

 8. Vedro a žádné houby.
  Ale… jo, užili jsme si. A navíc, podzimem přece nic nekončí! Snad budou konečně houby! Méně vedra a trocha vláhy! Ranní mlhy (tak jako dnes), kouzelné večery, barvy!

  1. Ne, opravdu s podzimem nekončí ani krása ani výlety do přírody. jen bude třeba víc oblečení, přibude bláta a zkrátí se den – to je pro mě asi to nejhorší.

  2. petro, nenávidím vedřiny, ale miluju pěkný podzim.už několik let se však léto převalí rovnou do zimy a podzim skoro není.Sucha jsme si užili i u nás v bělé dost a dost, takže i když mírně napršelo začátkem tohoto týdně, s houbami jsem již počítat přestala. Zkrátka to vypadá, že letos nebude ani ta trošky sušených hub do bramboračky. měla jsem sušených hub vždy hodně, takže jusem rozdávala plnými hrstmi. Nyní nemám vůbec nic, takže juen doufám, že aspoň podzim bude tgrošinku štědřejší a aspoň trošku hub usušíme.Ty poslední dvěhrstky dostala naše mladší pro vnučku, která miluje houby v bramboračce moc a moc.osobně houby moc ráda sbírám, a taky jich i opravduhodně znám.Sbírám i takové houby, které ostatní úpovažují za prašivky. Bohužel tu nic zatím neroste a nejsou ani ty prašivky. krom toho je též smůla, že ty lupenité houby se nedají sušit.lesy jsou u nás vysušené a hustým stromovím projde vláhzy málo a to musí lít několik dní hustě a hodně dlouho, aby se k podhoubí aspoň něco dostalo.

 9. Já jsme strávila léto v práci, protože jsme byla ve zkušební době. Na dovolenou teprve pojedu. Zatím jsem byla jen na pár výletech 🙂 Jinak u nás bylo léto hodně horké a Mušketýr rozhodl, že v tomhle se nedá existovat. Pokud je v domě trvale kolem třiceti stupňů, je to zoufale únavné. Tak nám příští týden přijdou montovat klimatizaci.

  1. tak hlavně jestli pokreje cca 80% domácnosti a ne jen jednu místnost,abyste dosáhli na levnější eletriku,jinak se prohnete….

   1. Multisplitová, co by měla pokrýt obě patra. My máme kromě záchodu pořád otevřený dveře v celým domě, tak budeme zavírat na ven, ale vadí nám, kdyby se měly zavírat jednotlivé místnosti, navíc odshora dolů vede otevřené schodiště. Mezi kuchyní a obývákem nejsou ani dveře, jsou propojené. Tak to bude muset stačit. Bude v obýváku a v ložnici, což jsou dvě největší místnosti nad sebou s nejhorším problémem, protože tam svítí slunko od oběda do noci a úplně žhnou.

    1. popřemejšlejte nad venkovníma žaluziema, ty to ještě podpořej, jsou na čidlo, a neříkej,že bude z baráku kobka, pomůže to Vám i klimoškám a nemusej bejt zatažený durch,škvíry stačej..
     Hlavně neblbněte a nechtějte rozdíl oproti venku víc jak 7°C…jinak to odnesou i psice a kocour..vy se z angíny vyhrabete… a hlavně Matyldo,a´t to nefučí na postele v ložnici, sice budou něco vykládat o nastavení žaluzie – prt! Studenej vzduch je sfiňa!

     1. Ne, nechci velkej rozdíl, navíc jsem zimomřivá 🙂 a vzduch z klimy nebude fučet na postele, to by má hráblo, půjde kolmo na postele a asi dva metry před.
      Levnější eletriku máme, protože s ní topíme.
      Máme vnitřní žaluzky a furt zatažený, i to pomáhá, jenže ne dost… včera tu bylo báječných 28, předevčírem 32,5, stupňů, oproti jiným částem republiky tu je prostě fakt tepleji, takže v baráku je skoro permanentně kolem třicítky a i když se ochladí, tak teplota klesne nejdřív po 24 hodinách.

  2. Nedivím se Mušketýrovi – na dovolené horko zvládneš, protože se vyspíš a pak, plaveš, večer můžeš vysedávat venku. Ale jak srovnat s rozpáleným bytem práci a časné vstávání, to je jiná. Tak ať to funguje, jak má!

   My taky můžeme chladit a i jsme chladili – je to efekt foukacích radiátorů a tepelného čerpadla, které můžeme použít i jako ledničku:)) Navíc veškerou energii pro chlazení dodá díky elektrárně to žhnoucí sluníčko, že 🙂
   Taky máme ty funící radiátory jen ve dvou místnostech – jídelně a ložnici – obě jsou směrované na jih a ohřívají se nejdřív a nejdůkladněji.

 10. Moje léto bohužel bylo ve znamení jízd za maminkou
  . Prakticky každý ten hodně horký den jsem strávila ve vlaku cestou do a z Prahy, cestováním po Praze a tak. Díky Kačence jsme strávili týden ve Tvém kraji, i pod Zvičinou jsme projeli, dokonce si tam Bimbo zkoušel svého nového mazlíka. Ale tak to holt v životě je.

  1. Máš pravdu Inko, tak to v životě je (h)

   Je fajn, že jste měli prima dovolenou, tady u nás je prostě krásně 😀

 11. Líbí. Jsou to ty tvary a barvy krajiny, po kterých se mi vždycky v cizině stýská a které když při návratu uvidím, usměju se a řeknu: Ahoj, jsem doma. Nikde jinde tahle kombinace není.
  Ať ti řezali cokoliv, přeju ti dobré srůstání. (inlove)
  Letošní léto? Rajčata! Tady v Kajutě je kvůli potoku všechno dvojnásobné. Zlatobýl, co se tu letos dočista zbláznil a je všude (dvoumetrový). Rajčata adélovitá, co si div nepolámala tyčky a teď je z nich na záhonu už jenom nekontrolovatelná liánovatá změť, která plodí a plodí jak o život. (Už už přelízají nahoru na terasu! Ale tam se s nima porvou jahody.) Divizna (dvoumetrová), co jsem ji hodila doprostřed těch jahod a ona se vzpamatovala z jediného listu a teď kvete jako šílená. Houští echinacey, která je normálně půlmetrová, ale ta moje má asi tak metr na výšku a trs vyrůstající ze dvou rostlin má asi tak metr v průměru. A rajčata, zmínila jsem rajčata?
  A slimáci. Ty svině slizký. Žerou mi moje rajčata! Ohlodali mi sotva vzešlé pozdní ředkvičky! (V těch jarních jsem se topila asi tak dva měsíce. Ale já se v ředkvičkách topím ráda). Pomalu začínám uvažovat o chemické pomstě jménem Slimax! (devil)
  A příští rok hned od začátku zalívám hlísticema.

  1. Io, to skoro nezní jako jižní Morava:))
   Ty to nemáš oplocené, abys měla ty kačenky, co? Slyšela jsem, že je to jediné, co zabírá.

   Já mám taky mocmoc slimáků, ale s tím, že ze tří stran zahrady mám jeden opuštěný strašlivě zarostlý pozemek, z druhé ovčí pastvinu a ze třetí louku sekanou dvakrát ročně, tak se invazím prostě neubráním – hájím jen vybraná místa (veletruhlíky)

    1. Pravda, komáři tu nebyli, potok v krizových týdnech vyschl a zbyla po něm jenom tůňka na konev a čurůček zvíci nedotaženýho kohoutku.

   1. Oplocené to mám, ale nevím, jestli by Melly nebrala běžce jako zpestření jídelníčku. 😀
    No, taky mám zábavné okolí. Soused tu je minimálně, i když stíhá sekat. Pak je tu ten potok, z další strany děsná buřina (keřiska a trnky, mezi kterýma vede pěšinka – je to šíleně zarostlé, asi to někomu patří, ale je tam hlavně bordel) a pak pro změnu děsná buřina ve svahu nahoře.
    Ale musím uznat, že se vyrojili o dva měsíce později než loni. Slimejši. Proto přežila první várka ředkví.
    Hájit hodlám všechny záhonky. Žrát můžou spánembohem ten svlačec v torzu bývalé skalky (než ji zkulturním).

    1. ten jim nejede, polezou za lepším…ta hlístice je fajn…na chemii se vykašli,můžeš nechtěně ublížit….

  2. Slimax??? To by sis taky mohla otrávit psy, ježky a kočky na zahradě. Stává se to poměrně často.

   1. Ivo, Slimaxem psy neotrávíš. Musíš to sypat mezi rostliny. Já to používám už víc roků protože u vody a skoro v lese a křoví bych nic neuhájila. Naši psi si toho nevšimnou. A v návodu je, že Slimax je hořký, na základě železa a není nebezpečný. Jo, když se hubilo Vanišem, tak to bylo o hubu a to jsem nepoužívala. Psi, kočky a ježci jsou stále naživu. Io, by to také nepoužívala.

    1. tak jsem si ho Marsko našla a kopíruju:

     Doporučení a možná rizika ve vztahu k životnímu prostředí:
     Za účelem ochrany ptáků a volně žijících savců odstraňte rozsypaný přípravek.
     Přípravek je nebezpečný pro domácí zvířata.

     ( nevim, jestli je domácí zvíře ježek nebo toulavá kočka, ale asi je to pro ně taky nebezpečné, píšou tam taky,že to je hořké kvůli psům…co když jiným zvířatům ta hořkost nevadí?? To jsou moje pochybnosti , ne výtky ani se nepřu..prostě já bych to nesypala, ten strach,že někoho ohrozím a zahubím, je silnější )

     1. VELKÝ SOUHLAS S SHARKOU!
      kopíruju:
      Ze sortimentů granulovaných jedů na slimáky doporučujeme přípravky Ferramol a Granulax.

      Ferramol je dlouhodobě nejoblíbenější přípravek na hubení slimákům.

      Největší výhodou Ferramolu je jeho přírodní složení – otráví pouze slimáky. Domácím mazlíčkům při náhodném pozření nijak neublíží. Zároveň nezanechá v půdě žádné jedovaté látky a časem se rozloží na železo a fosfor, což jsou prvky, které poslouží rostlinám jako hnojivo.

      Granulax (dříve Slimax) je další velmi oblíbený a osvědčený přípravek na likvidaci slimáků.

      Největší výhodou Granulaxu je jeho nižší cena. Jinak funguje podobně jako Ferramol, s tím rozdílem, že Granulax je chemie jedovatá nejen pro slimáky, ale i pro ostatní živočichy. Náhodnému pozření domácími mazlíčky zabrání hořká látka bitrex obsažená v granulích.

      Vanish slug pellets dlouhá léta nejoblíbenější a nejprodávanější přípravek proti slimákům.

      Jed na slimáky Vanish je sice účinný a levný, ale při náhodném pozření může otrávit psa, kočku, nebo jiné zvíře. Zároveň si aplikujete jedovatý přípravek do záhonu kde pěstujete zeleninu, kterou potom jíte.

      Už jste někdy viděli otráveného ježka? Já ano, a kolem ní se batolili tři ježčata, s bodlinkami ještě poloměkkými a snažili se vycucat poslední zbytky mateřského mléka. Bylo to v zahrádkářské kolonii. Jedna paní z těch chatiček tam pak dojížděla a pokoušela se ta ježčata krmit. Jak to dopadlo, to nevím.
      Mě se možná vyskytují zrzouni dole ve vysoké trávě, ale na předzahrádce mám hlavně budkaře, kteří dovedou taky solidně likvidovat. Používám Feramol, ale velice opatrně, protože se tu občas plácají dva ježci. Opravdu nerada bych někomu ublížila.

     2. Když byly psice malé, tak jsem stříkala nábytek na terase něčím hořkým. Co myslíš, pomohlo to? Nee, ten postřik, který měl odpuzovat, s velkou chutí olízaly a nábytek hryzaly dál.

      1. Ono by bylo jednodušší psice naučit, aby ti nábytek neničily. Například jim místo toho nabídnout hračku nebo společnou práci. Mně to tak funguje už u páté.
       Ale to je o přístupu, žejo.

     3. Kde jsi to našla? V příbalovém letáku nic takového není. Nesypeš to přece na hromádky ale rozhodíš to jemně mezi rostliny. Stačí pár granulí na metr. Ale rozcupujte si mě jak chcete. Nemám psy kteří vy sežrali každé h…. a po jednotlivé granulce to sbírat nebudou. V půdě to také nezanechává žádnou hnusotu. Ferramol je tedy opravdu lepší ale někdy ho nemívají.

      1. VŠECHNY přípravky proti slimákům se mají dávat např. pod prkno, aby se k nim nedostali ježci a jiní tvorové. Slimáci si pod prkno rádi zalezou. NIC se nemá rozhazovat mezi rostliny.

       1. Děkuji za poučení, nebudu rozhazovat, nebudu rozhazovat protože nemám na rozhazování 🙂

   2. nechápu,proč to prodávaj,když to teplokrevnejm ubližuje…a už vůbec nerozumím tomu,jak to někdo může používat…

    1. Sharko, ono se to musí umět. Slimejši nalezou pod překlopený kýbl zatížený cihlou. Psi ne. 😉
     Lezou tam, i když pod tím kýblem není vůbec nic, protože je jim tam příjemně chladno a vlhko. Pokusnou okurku tam sežrali s chutí.
     Stačí trochu myslet, je to rozhodně lepší, než hned rozpoutávat hony na čarodějnice.

     1. Nerozpoutávám hon, prostě bych to nedala, pes ti ten kýbl může překlopit, i když na něj dáš cihlu..proto podporuju ty hlístice..ty slimáky moje skorotchyně třeba sbírala,klidmě půl kýble za den, pak je sice likvidovala solí, ale nedávala jedy, protože na zahrádkářské kolonii byly kočky a jiná zviřátka..občas zašlo na návštěvu i divoké prase…

      1. Sharko, v tomhle stojím za tebou!
       Akorát ta cena je prostě neúnosná. Mám zahradu cca 800m2, těch větších balení bych tedy potřebovala 8. A po dvou měsících znova. To se opravdu hodí jen na malé zahrady, Já jsem dělávala pivní pasti, docela to šlo, ale ve výsledku žádný pokrok. Teď tu najednou vymizeli, a to neříkám jen já, ale i sousedi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN