MATYLDOVINY: Vedro, vedro, vedro…

Sedím u počítače a píšu. Je osm večer, v domě je 30 a venku 33 stupňů. Psi jen funí a hledají místa, kde by mohlo být trochu chladněji. Přes den je to dlažba v předsíni. Psice mají vytipovaná místa, kam nedopadají sluneční paprsky.

 

Vyhrává ta, která jako první zabere místo pod proutěným křesílkem, o které si kocour brousí drápy (rezignovali jsme a připustili, že originál škrabadlo by bylo dražší). Obvykle je to Karamelka.

Mám teplo ráda. Jinak bych nemohla bydlet na dohled od Pálavy. Ale občas je to jak v cirkusu Humberto – čeho je moc, toho je příliš. Ale v listopadu budu vzpomínat 🙂

Například jsem zjistila, že ve vedru mi nepomáhá pít vodu. Potřebuju minerálku, třeba Magnesii – asi vypotím minerály a doplnit je ve formě pitiva považuje moje tělo za vhodné. Nicméně musím konstatovat, že ani vedro mě nedonutí pít pivo, které je všeobecně doporučováno. Nemám ho ráda a zcela barbarsky piju jen nealko pivo. To ovšem ve vedru můžu 🙂

Dneska jsem si připadala strašně, když jsem v práci sedla do auta a sáhla na volant. Byl horký, a co teprve šaltrpáka! Na tu jsem sahala způsobem „kočka na rozpálené plechové střeše“. Jenže služební popojížďky do Brna se oddiskutovat nedají, tak co nadělám. Pohybující se auto bylo o něco lepší, ovšem v kanceláři klimatizaci nemáme a většinu dne svítí slunko do okna.  Myslím, že už vím, jaké to je, když se člověku zavaří hlava 🙂

 

 

Většina lidí říká, že ve vedru nemají hlad. Tak to jim fakt závidím. Neznám počasí, které by nějak ovlivnilo ten můj.

Jako dáma podotýkám, že vedro mi komplikuje život ve dvou partiích. Bez podprsenky nelze. No a o zpocených odřených stehnech taky něco málo vím. Odbornice Kačka doporučuje bandaletky- široké elastické krajkové pásy, něco jako vršek samodržících punčoch. Prý to drží a pomáhá.

Myslím, že vedro způsobuje radost psům. Tuhle jsme si myslela, že vím o všech mršinách v okolí. Ve vedru jsou obzvlášť… obzvlášť. Nenapadlo mě, že kocour si do rohu terasy ráno odložil zbytek myši. Večer ho tam Karamel našla a já mám krásně vykoupanou pejsku, protože s ní nebylo možné pobývat nejen v domě, ale ani na té terase.

Ještě bych podotkla, že vedro způsobuje i radovánky v noci. Psice mi ulehnou do nohou postele. Pak je jim vedro a sesunou se dolů. Dole se ochladí a začne jim být smutno. Karamel vyskočí zpátky, lehne si a neřeší. Zato Světlušku musí člověk pozvat. Pokud to neudělá, pejska sedí u postele a usilovně zírá. Za chvíli škrab škrab škrab přecvakají drápky na druhou stranu postele. A pejska znovu zírá. Pak se sebere a… schválně, kdo myslíte, že to nevydrží, pootevře oko a pozve ji nahoru?

Aktualizováno: 1.8.2017 — 19:30

122 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Žiji v horkém podnebí, které nám s manželem vyhovuje, protože jsme oba teplomilní. Jenže my si teplo můžeme regulovat podle libosti a spíme ve vychlazeném dome. O to víc fakt soucítím se všemi, kteří v těch vašich současných vedrech musí do práce či na jiné nutné pochůzky. A nejen to, navíc musíte alespoň trochu „vypadat k světu“, upraveně. Já si třeba umyji hlavu a trochu vlasy upravím. Jenže jakmile vyjdu ven do horkého vlhkého vzduchu, během minuty je veškerá krása fuč a já mám na hlavě zase placku mokrých vlasů. Bez čelenky pomalu nevyjdu ven, pokud zapomenu, lituji. Nosím krátké vlasy, jenže jak jsou jemné, tak se je přeci jen snažím „nadzvednout“ kulmou trochu do fazóny. Dříve jsem si to nadzvednutí snažila alespoň chvíli udržet lakem, což ale drželo pouze v zimě a někdy ani tehdy ne. V mokrém horku je to beznadějné (pokud bych se nepohybovala jen z vychlazeného auto do vychlazených místností, ven vyběhla jen na pár minut). Tenké nasprejování bylo k ničemu, silnější zase bylo neprodyšné, jak helma na hlavě. A mě se právě kůže na hlavě děsně potí, takže mi pak potůčky potu stékaly ještě víc, než z pod vlasů bez spreje. Tak mám vlasy hodně krátké a po většinu léta upláclé na šešulce.

  Matyldo o bandeletkách jsem četla poprvé a je to zajímavý vynález. Já kvůli silným stehnům už „mezi lidi“ kraťasy nenosím, přestože to zde roky byl můj oblíbený kus oděvu. Jenže teď se mi třením nohavice shrnují až do rozkroku a to nevypadá právě elegantně a stále je stahovat „kam patří“ mě nebaví. Tedy zcela jsem je nezavrhla, nosím je na procházku s Trixie, nebo když pracuji na zahradě, ale jinak doma nejvíce nosím dlouhou sukni a ven dlouhé lehké kalhoty u kterých se nohavice nevyhrnují.

 2. Neni to dobre, Dede. Mesta se evakuuji, kdyz se podari pozar zvladnout, lide se mohou vratit domu, pokud maji kam. Pocasi nepomaha, zadny dest na obzoru, lesy budou horet do konce leta. Vancouver dneska opet zahalen v oparu z koure a to mluvime o pozarech vzdalenych tak 500 km odsud. Fouka nepriznivy vitr, smerem z vnitrozemi k oceanu.

  1. Ach, to je horší, než jsem si myslela… No, můžu snad jen držet palce, aby se umoudřilo počasí a přišel pořádný déšť. Bez něj to asi lidi nezvládnou, zvlášť, jestli fouká… (h)

   1. Dekuji vam, Dede a Maricko. Nam budet stacit, kdyz zacne foukat vitr spravnym smerem a vzduch se hned vycisti. Na severu, kde lesy hori, zatim musi bojovat tisice pozarniku, byli povolani i s Alberty, vedlejsi provincie.

    1. Znám požáry v Dalmácii – je to hrůza hrůz, když se člověk dívá na hory, po kterých stékají ohnivé potoky. Jak hrozné to musí být, když se začne jednat o ohnivá moře! Doufám, že přijde příznivý vítr a hlavně hodně, hodně deště. Chudáci lidé, chudáci zvířata, chudák celá příroda …

 3. Na stehna mám finty dvě – když vím, že půjdu jenom do práce a z práce a nemusím nikde lítat, tak se ráno natřu tělovým mlíkem od Astridu na suchou pleť, to mi vyhovuje nejvíc a v sukni vydržím celý den.Když vím že lítat budu, holt si pod sukni vezmu slabý elasťáčky ke kolenům a pak jsem v pohodě. Elastický kalhotky s nohavičkou jsem zkusila a byly by dobrý, kdybych v nich jenom dekorativně postávala, ale když se hejbu, tak se mi nohavičky vždycky nějak vyrolujou nahoru a strašně škrtí…a zkoušely jste si je před lidma sundávat, když to není k vydržení? Já jo – na představení Jesus Christ Superstar, ještě ve Spirále, takže už nejmíň dvacet let zpátky…chtěla jsem být za dámu v šatech a po půl hodině sezení jsem nevěděla jak se zkroutit, tak jsem celý zbytek první půlky představení opatrně kousek po kousku sunula tu škrtící věc dolů…a protože jsem si to představení fakt nevychutnala, musela pak jít ještě několikrát 🙂 a kalhotová sukně je taky dobrá věc, od letoška mám něco podobného, objednala jsem si na netu:https://www.cellbes.cz/vyprodej-sortiment-damska-moda-spodni-dily-9351/kalhoty-582413.
  jsou slabounké a příjemné, jestli je budou mít i příští rok, vezmu ještě jinou barvu…
  Včera jsem vyjímečně jela do práce autem – stálo celý den na sluníčku na parkovišti, cesta domů byla výživná – hlásilo 39 stupňů, když jsem se při tankování bezmyšlenkovitě opřela o kapotu, málem jsem si udělala puchejř…Doma jsou kocouři v pohodě, vždycky si zalezou pod pergolu obrostlou vínem, dekorativně se oba rozloží na stole, aby měli rozhled a prochrápou celý den. Se psem je to horší, napouštím jí vaničku, aby se trochu zchladila, ale není milovník vodního živlu, ani čtyřicítky vedra ji nedonutily přehodnotit postoj k vodě, musím jí rafnout a potupně odnést. Hlavně nesmí slyšet – pojď, půjdeme do vodičky – to během vteřiny vidím jenom ocásek zalézající do křoví…

   1. Přesně! Pro mladou generaci je to normální stav, ale mi starší pamatujeme krásná léta mírného pásma. Tu a tam jsme obuli o prázdninách holínky a navlékly teplákové soupravy, ale dalo se i koupat a opalovat se. Slunce bylo přátelské a ne vraždící monstrum. A v noci se dalo vyspat a ne jako poslední noc, kdy bylo skoro 25°! Momentálně je už venku opět 32°a když jsem se dívala na oblast Vídně, tak to bude trvat minimálně do soboty.

    1. Alex, na druhé straně – ano, je teplo, to uznávám, ale letos o moc menší a po kratší dobu než minulá léta. No a kdy jindy má být teplo než v létě? Vždyť pro nás teplomilce je skoro 3/4 roku počasí, které moc nemusíme (osobně hlavně nemám ráda zimu, tmu a plískanice) – a stěžoval si někdy někdo? Myslím, že ne, nebo ne nějak výrazně. Počasí prostě nezměníš, musíš to tak brát a vydržet. Vstávej dřív, přes den si dej klidový režim v domě a ožij zas až večer. Nebo si pořiď klimatizaci a je.
     Hele, taky jsem celá zpocená, malátná a určitě míň výkonná než jindy, ale holt je prostě léto, no. Naštěstí aspoň nemám ty problémy se stehny, které tu zmiňujete, ale co jsem tak slyšela od druhých, zabírá zmiňovaný Bepanthen a Sudokrém, prý snad i tuhý kamenec, ale to nevím jistě, naopak bandeletky ne.

     1. No, nemám v kanceláři klimatizaci a slunko mi svítí do okna skoro celej den. Což by se furt dalo vydržet, kdyby se daly otevřít dveře na chodbu, jenže líheň se drhne, páč není sezóna kuřat, takže to smrdí Savem až kam. Vím, že jsme si tu práci vybrala, ale mizerně z vedra je i dlouholetým zaměstnancům a klimu tam nikdo nedá, protože je vize na přestavbu a jsou to tudíž vyhozené peníze. Takže můžu jedině frflat 🙂

       1. nebo prostěradlo, skřípnuté do okna – než nám v mém prvním bytě, obráceném na jih, nainstalovali žaluzie, takhle jsme si stínili a dost to fungovalo. doma jsme si to prostěradlo i namočili do studené vody, takže zároveň chladilo, to asi v práci nepůjde…

        1. Máme žaluzie- jenže je tam teď tak blbej signál, že při telefonování visím půlkou Matyldy z okna 🙂 A jsme tam tři a z toho jeden je šéf prodeje…

     2. Já si tak nějak neumím představit mít ve vedru pod sukní kus uměliny na nohách. Ta představa, jak se to o sebe tře, dělají se žmolky, které se o sebe zachytávají a celé se to časem snaží dát do pohybu…Stejně tak si vzít pod sukni elasťáky, proč další záhřevnou vrstvu.To už jsou fakt lepší lehké bavlněné kalhoty nebo kalhotová sukně.

    2. ALEX,ČETLA JSEM NÍŽE, ŽE POTŘEBUJEŠ STŘIH NA KALHOTOVKU. UŽ PŘED DVĚMA HODINAMI JSEM TI NABÍZELA POSLÁNÍ PERFEKTNÍHO STŘIHU ZE STARÉ BURDY PRO PLNOŠTÍHLÉ, KDE TY VELIKOSTI JSOU A DOKONCE I O NĚCO VĚTŠÍ., PODLE .PODLE TÉ BURDY JSEM SI ŠILA SAMA NA SEBE MOC VĚCÍ A NĚKOLIK KALHOTOVEK TAKY. ŠILA SI NĚKOLIK OPRAVDU KRÁSNĚ ŠIROKÝCH A SLÝVAVÝCH KALHOTOVÝCH SUKNÍ. BURDY MOHU ZÍTRA ZABALIT DO OBÁLKY A POSLAT TI JE, KDYŽ BUDU VĚDĚT PŘESNOU ADRESU. MŮJ PŘÍSPĚVEK BYL SEŽRÁN, NEOBJEVIL SE TU A MAIL NA TEBE UŽ DÁVNO NEMÁM.POKUD MÁŠ ZÁJEM, OZVI SE NA lenka53 na centrumu českém

 4. Celý život mám ráda horké léto. Vždycky to byl symbol prázdnin nebo dovolené, koupání, prostě letních radovánek. Ovšem tyhle příšerné hice, co se sem tlačí pár posledních let, jsou prostě odporné. Jak už psala Matylda, třeba včera tady u nás bylo na severní straně domu stíněné stromy 39 stupňů, na slunci teplota neměřitelná a doma jsem měla 30. A nejhorší na tom je, že v noci klesne teplota doma tak cca na 28 nebo 27 stupňů, to je tedy spaní (devil) . Ještěže nemusím chodit někam do práce, to bych asi skutečně chcípla, doma už to nějak přežiju.
  Přestože nemám mezeru mezi stehny, odřená stehna mě v horku netrápí, i když si vezmu sukni. A to nenosím žádné nohavičky ani bandeletky, ani nic podobného. Mám totiž zřejmě nějakou úchylku a v horku se hodně potím. Ne tak, jako většina lidí, že á třeba propocené tričko, a to je vše. Já jsem prostě úplně mokrá od hlavy až k patě, hlavu jak když mi poleje a na celém těle mám prostě vrstvu vody, jen cítím, jak to po mě stéká. No a tahle vrstva tekutiny zabraňuje vzniku odřenin. Je to, samosebou, dost nepříjemné a trochu to komplikuje pobyt mezi lidmi, ale nijak to neřeším, protože jak pomine hic, pomine i tahle nepříjemnost.
  Piju hodně minerálky a černý čaj s citronem, jinak bych asi odpadla.

 5. Je pravda, že většina domácí zvěře v tato horka hledá spíše chladnější místa … až, až na jedno. Jedna potrhlá čerňoška netrpělivě čeká na můj návrat domů, abych ji mohla pustit na dvorek (cca 40 °C). Ulehne na parodii trávníků a opíká si stehýnka (všecka čtyři) … když na ni po půl hodině položím ruku, tak si ji spálím. Asi je to pes saharský …

  Jinak na dlouhé vycházky chodíme ráno (přivstanu si) a na kratší večer. Odpoledne jenom rychlá čuračka za baráky …

  1. YGO také to tak provozuji, ráno před sedmou na delší rychlou chůzí prochajdu a večer jenom vypustit bobana. Naštěstí je už Ajvi srostlá (ještě včera jsem jí potírala ránu betadinou). Stihly jsme to tak, tak. V těch vedrech by se to špatně hojilo.

  1. Sudokrém je skvělý, když se mi občas v létě pod prsy a okolí udělají odřeniny a rudá kůže jak se mi dře podprsenka a pot, tak stačí jednou nebo dvakrát namazat a je to pryč.

 6. K fyzickým potížím ve vedru. Myslím, že by to mohla vyřešit rozevlátá kalhotová sukně. Ale už jsem se dívala po nějakém střihu, ale kdeže. Nic takového ve střizích neexistuje. Snad nějaké hodně staré šicí časopisy. Mám na ni i lehkou splývavou látku, ale ať jsem hledala sebevíc i v místní knihovně starší Burdy. Nic 🙁 .

  1. Mám Ti nějaký starší střih najít? Doma mám snad 25 ročníků Burdy, určitě tam něco bude, kdysi (bude to tak zhruba 27-28 let) jsem si jednu podle Burdy šila.
   Jinak, zaměř se spíš na novější čísla, teď tak poslední rok-dva se kalhotové sukně začaly zase znovu nosit, jen jsou trošku užší a říká se jim culottes. Dají se i normálně koupit v obchodech (teda spíš v e-shopech, ale dají): https://www.google.cz/search?q=culottes&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gws_rd=cr&ei=o9GBWeChIIvJgAbpi7-QBg

   1. Aido, díky, ty užší jsem už našla, ale vím, že se dřív nosily takové širší ve stehnové části, vypadaly skutečně jako rozevlátá sukně. Ale vnitřek stehen se nelepil k sobě.Už jsem si říkala, že si snad ten střih vymyslím, ale neumím to.

    1. No, je to jako hodně široké kalhoty – od takového toho zadního/předního výkroje pro sed se to směrem dolů nezužuje jako u normálních kalhot, ale je to rovné, dtto na bocích. Prostě použij oblíbený/ověřený střih na kalhoty a uprav si ho. Určitě by poradily i Matylda s Kačkou. Zkusím pohledat aspoň nějaký ilustrativní obrázek.

    2. ano, to se nosilo a nosí se to zase – vypadá dobře v kratší i delší verzi. to bude pravá švadlena umět střihnout a ušít, pokud dobře šije kalhoty. nebo, jestli si šiješ kalhoty sama, tak ti jenom poradí, jak upravit střih. on fígl bude opravdu v tom nasazení do pásku – resp. ve vypracování záševků, jinak se to bude šít jako hodně široké kalhoty. kdysi jsem si je(ji) šila, ještě na VŠ, ale to mi stříhala pravá švadlena a já jsem si potom vytáhla střih. moc dobře se v tom chodilo 🙂

    3. ALEX , MÁM STŘIH NA ZROVNA TAKOVOU SUKNI VE TVÉ VELKIOSTI,ALE NEVÍM, KAM BURDU POSLAT.

 7. Matyldo, vzala jsi mi vítr z plachet! Včera jsem uvažovala, jak napíšu o přežívání v super vedru na Jižní Moravě 😉 . Tu včerejší hrůzu jsem prožila obdobně, ale ty cesty autem ti rozhodně nazávidím!!! Já jsme si přes tahle tropická vedra naordinovala kriminál – doma. To jenom proto, že jsem důchodce a nikam nemusím. Dnes ráno jsem v místním obchodě nakoupila proviant na další dny. S Ajvi chodím brzy ráno na rychlou procházku po lese, abych se i já jaksi protáhla. Večer na malou prochajdu po rozpálených loukách. Jinak zabedníme okna a dveře, čteme, koukáme na TV.
  Odjakživa snáším horko hůř než zimu. Myslím na všechny, kteří musí v těchto teplotách pracovat!!! Mají můj obdiv!
  Všimki jste si, že poslední roky po sv.Anně NEBÝVÁ CHLADNO Z RÁNA, ale naopak?

  1. Ano Alex, taky jsem důchodce a taky mám kriminál. Zostřený ještě o gumové punčochy (naštěstí už jen podkolenky), které musím v tomhle vedru nosit. Kdo nezkusil, může si jen představovat (headbang)
   A tak nosím dlouhé lehké kalhoty. Dlouhou sukni néé, vadí mi při kydání králíků a zahánění slepic 😀

   1. Ó Lído, už si přestávám stěžovat. Zostřený kriminál o gumové punčochy. Moc a moc Tě lituji!!!

    1. Hm, a to si představ, že jedna naše známá má ty gumové punčochy (kvůli křečákům) zostřené ještě o osmý měsíc těhotenství, tj. si navíc ještě topí sama zevnitř. A nestěžuje si. Ale je mladá, něco kolem třicítky, tak to asi bude tím.

     1. Já si taky nestěžuju, už jsem si zvykla. Navíc po hluboké žilní tromboze už jsem taky mohla nebejt. Takže jsem trochu přehodnotila priority, je lepší žít s punčochama než…
      A synek starší se narodil 5.9. a taky tenkrát byla vedra ( rok 1969 – to si vy mladice ani nepamatujete 😀 ) Jenže to jsem se těšila na miminko a tak mi to ani moc nevadilo. Asi taky proto, že jsem tenkrát ty punčochy ještě nepotřebovala (dance)

 8. No, řekla jsem, že si sednu na ruce a nebudu psát o svém názoru na počasí, protože mne vždy někdo sprdne na tři doby a to fakt nemám zapotřebí. Včera jsem dala do sprcháče vlhký ručník a kočičáci svorně ťapkali – chladili si bříška tlapiček a pak ulehli a chladili si pupíky. Leží jak vycpaninky, ani moc neřádí. Máme zvýšenou spotřebu vody. A jsem moc ráda, že jezdím autem na CNG, protože klimatizace hodně zvyšuje spotřebu auta. Takže neplatí 1,0 kč/km, ale tak asi 1,75 kč/km. I tak je to levnější než nafta nebo benzín a mnohem šetrnější k životnímu prostředí.

  1. Mně můžeš vždycky říct svůj názor na počasí. Jako dítě jsem milovala horké léta, a dva měsíce prázdnin u vody, teď už dávno dítě nejsem, horko mi nedělá dobře na starý kolena, studená voda taky ne, a stejně jako člověk zapojený v pracovním procesu se jedině tak potacím z práce a do práce celé léto, a horko to dělá ještě víc nesnesitelné. Já bych to ve dne ještě vydržela, ale v noci když je v domě sauna a člověk nemůže spát, tak to je moje noční můra.

  2. Karolíno – tady nejde o tvůj názor na počasí, ale o tvůj názor na lidi, kterým se tento způsob léta líbí! Nevím, proč se na ně zlobíš – vždyť za to vedro beda fakt nemůže (rofl) , akorát má štěstí, že jí to nevadí, ba co víc, že je nad míru spokojená. A co, má si kvůli tomu sypat popel na hlavu?!

   Však nám, teplomilcům, velmi brzo zmehne, až nastoupí podzimní sychravost, plískanice, mlhy, smog, bude zalízat za nehty, břečka kam se podíváš … a bude to trvat sakra dýl, než tyhle vedřiny.

   P.s. aby nebyla mýlka – JÁ TAKY HLASUJU PRO DÉŠŤ, i kdybych kvůli tomu musela chodit v galošách a pláštěnce … holt je ve mně přece ještě kousek toho kovozemědělce z dětství. A pak – mám ráda, když je zeleno a ne hnědo (toho si u nás užiju od podzima do jara, sněhu u nás jsouce jako šafránu).

   P.p.s. abych řekla pravdu, čím jsem starší, tím jsem tolerantnější k počasí! Proč se trápit něčím, co nijak nezměním? Ale ty ponožky mne začínají děsit (rofl)

   1. V tom s Tebou Ygo fakt nesouhlasím. Vyjadřuji zásadně SVŮJ NÁZOR NA POČASÍ A NE NA LIDI, kteří si ho užívají. A když napíšu, že by si měli sednout do rozpáleného auta a brázdit ve 38° rozpálené ulice, kde je min. o 15° více 10 hodin tak se akorát tak dozvím, jak jsem nesoudná a jak nechápu teplomilce. Já snad proboha nikoho neobviňuji z toho, že může za vedra. Pokud to tak vyznívá, tak asi špatně píšu a už toho fakt nechám. A přiznám se, že čím jsem starší, tím jsem k počasí méně tolerantní. Teplotní změny k horšímu mi vadí a smiřovat se s tím nechci. Jenže mi nic jiného nezbývá. To, že teplé počasí ráda nemám a tahle vedra nenávidím ví každý. Ale nikomu nepodsouvám to, že by za to mohl.

   2. Ygo, souhlasím s Tebou do puntíku. Navíc, nemá cenu si stěžovat na něco, co nemůžu změnit (tj. to počasí), lze se s tím jen smířit, přizůsobit se (třeba změnou denního rytmu – jak to dělají všichni jižani, klimatizací apod.), nebo se holt odstěhovat někam, kde je chladněji. Co mám známé na severu nebo v Británii, ti si letos pro změnu hodně stěžují na žádné, resp. jen asi třítýdenní léto.

    1. No a já jsem zase šťastná, že letos bylo pekelné vedro jenom měsíc a od půlky července jsou normální teploty, loni bylo v Anglii přes 30 stupňů snad tři měsíce, bylo to strašné

   3. nechtěla jsem se k tématu vyjadřovat na Hadech ani tady,ale změnila jsem názor: myslím, že punk je jinde…tady nejde o to, kdo má/nemá rád teplo/zimu. nakonec hovory o počasí jsou nejběžnější small talk v jakékoliv společnosti, že ano :-)jde o to, že je poněkud nepřípadné, aby člověk, který do tepla/zimy nemusí, pokud vysloveně nemusí, stále a radostně vyhlašoval, jak miluje vedro, ze kterého ostatní, trávící ho v horké kanceláři/taxíku/busu na cestě z a do práce, padají na hubu, promiňte mi ten výraz. mám dojem, že všichni víme, jak moc Beda oblibuje teplo a nepotřebujeme to připomínat 😀 ono to pak může snadno vypadat jako – zbytečná – provokace. mě s tím Beda nerozčílí, už jednou jsem jí nabídla exkurzi na pracoviště mých kolegů při výspravě silnic ve 40°C vedrech 😀

      1. Ona se bude pořád vymlouvat. Ale mohla bych jí třeba dohodit exkurzi u pokrývačů, jeden mladík z širší rodiny se tím živí…

       1. my jsme konkrétní termín neladily, takže je to otevřené 😀 na druhou stranu obdivuju ty naše chlapy, jak to zvládají v takovém počasí – asfalt a jeho směsi mají ještě tak o 20-30 °C víc, aby fungovaly a k tomu je třeba být oblečen v pracovním z důvodů bezpečnosti…a pokrývači totéž, jak na té střeše dokážou vydržet a pracovat, skoro nechápu (y)

        1. MLP často fárá a říkal, že v dolech jsou teploty jako teď současné venkovní v podstatě pořád. Taky síla.

       2. Jenom bych ráda podotkla, že beda není svým způsobem schopná se takové exkurse zúčastnit – a není to jenom tím, že „se bude pořád vymlouvat“.

        1. Ygi, já vím, že není a vím též proč, neboj…tenkrát jsem jí to nabídla, když pořád mluvila o teplíčku, já měla v kanceláři asi 35°C a chlapům v terénu se asfalt téměř roztékal „pod rukama“ a mám dojem, že to skončilo smajlíkovým výřadem. nic to nemění na faktu, že je zbytečné provokovat, i když to možná tak nemyslím 😀 a jasně, že by se doopravdy nemohla přijít motat pracovní četě pod nohy, nedejbože pod stroje 😀

 9. Ještě k těm bandeletkám – nějak si nejsem jistá, jestli je to to pravé ořechové. Aby držely, tak musí být asi dost natěsno a co na to krevní oběh v nohou? Zvlášť jestli někdo buď v práci sedí nebo naopak musí stát… Kdysi jsem si koupila stahovací kalhotky s nohavičkou, děs běs, nohavičky se jaksi postupně nahrnuly nahoru a odřela jsem si stehna i o ně.

    1. No, je to jen pásek silikonu (pásky?) a prý to funguje. Osobní zkušenost zatím nemám.

     1. Já třeba nemůžu nosit krokoměr, který má silikonový náramek. Paří se mi pod tím ruka a pak pěkně smrdí, oboje, ruka i náramek.

 10. To jsou u vás pěkné tropy. Já jsem měla letos štěstí, že největší vedro v Anglii bylo ty dva týdny co jsem byla v Austrálii, a potom ještě pár týdnů po návratu, pak se ochladilo, takže s jedním větrákem dole a jedním novým nahoře v ložnici se docela dá existovat. Horší je to v nemocnici, pět minut potom co začnu práci mám úplně propocené vlasy jaké je uvnitř dusno.
  Bandeletes mám a drží, a prodávají je i na moje super tlusté nožky a taky na amazonu je jakýsi krém doporučovaný, který ochrání kůži na stehnech.

 11. Já si na tento týden naplánovala výlet do Skotska. Toulam se po Trossarch parku, okolo jezera Loch Lomond. Aktuální teplota 18 stupňů , na odpoledne hlásí déšť…… Ani se mi odsud nechce domu

  1. Tady u Londýna je taky pěkných 18 stupňů, stav se na návštěvu na cestě zpátky

 12. Nesnáším vedro. Ne, že bych proti němu měla takříkajíc ideologické námitky, k létu patří, ale když já v něm nefunguju. Nástup úžehu/úpalu je rychlý a pak už myslím jen na přežití 😛
  Matylda taky tvrdí, že vedro nesnáší, ale je vidět, jak se jedinec přizpůsobí svému prostředí. Když jsme spolu byly v v Praze a v Anglii a bylo horko – tak v době, kdy já byla na chcípnutí, ona stále ještě vesele a zvědavě pobíhala. Podle mě má proti mě ve snášenlivosti náskok minimálně pěti – až sedmi stupňů 😀
  Něco jiného je vedro u vody – abych si mohla venku zaplavat, vedro potřebuju 🙂

  1. Taky nesnáším vedro. Vadí mi malátnost, kterou sebou přináší, pocit ulepení a celkovou nechuť do čehokoliv.
   Naštěstí Norsko má takových výkyvů pomálu a v létě mě odsud nikdo nedostane. Léto tady mívá ostré slunce, ostrý stín, lehký větřík. A když je všechno namícháno tak akorát, je to léto osvěžující, objímající tě jako příjemně chladná voda. No a jistě, semtam také déšť.
   Ale teď už fabuluji, víc než semtam! K letnímu času to ale patří, mám celé ty letní proměny ráda. Co mi chybí, jsou teplé evropské večery, které jsou tady výjimka. Slunce nedokáže ten horský vzduch dostatečně prohřát a jak zajde, ochladí se. Naštěstí zachází hodně pozdě a lehký svetřík to jistí.
   Ehm, dneska je zrovna ten den semtam. Prší.

   1. U nás ne- ale výjimečně je pod mrakem, takže nefouká ten včerejší horký vítr, jako když si stoupneš pod fén. Včera to byl fakt děs.

   2. ano, teplé letní večery, kdy vzduch je voňavý a už není takové vedro…dá se sedět venku až do šera – naše kočky tedy zásadně až do tmy tmoucí, kdy už začnou lítat můry 🙂

 13. Matyldo o odřených stehnech vím zatraceně své.
  Vyřešila jsem to kalhotkami s nohavičkou.
  Ale ne takovými jaké nosily naše babičky.
  Mám bílé elastické.
  Vyřešilo to můj problém.

  Jinak vedro je strašné.
  V MHD přímo vražedné. Se slzou v oku vzpomínám na klimatizované tramvaje a autobusy v Římě.

  1. Míšo, já bych chtěla takové, jako na sobě měla paní sládková v Postřižinách, když ji manžel nařezal hadičkou od pumpičky na kolo za to, že si nechala ustřihnout vlasy 🙂 Taky měly trochu nohavičku, asi ty ženské řešily to stejné co my.

   1. Určitě – horko znamená pot a pot znamená tření. Pokud dáma nemá mezeru mezi stehny takovou, aby jí tam proskočil zajíc, tak to prostě v létě řeší 🙂

   2. No, ono to nebylo z důvodů tření, protože v těch volných kalhotkách se to taky tře

      1. No, tak pokud dobře počítám, děj by se měl odehrávat tak o deset let dřív (Hrabal je 14. ročník), takže v „desátých“. Ale i tak myslím, že už to dámy v té době určitě nějak pořešené měly.

       1. Babička vyprávěla o kalhotkách, které měly nohavičky, ale neměly sešitý klín, takže tam byla díra. V dotyčném týdnu se do té díry vkládala nutná věc sešitá z bavlny, přivazovala se vpředu a vzadu na pas kalhotek. Pak se vyvářela.
        Ppokud vím, tak o století dřív se svazovala nejspodnější sukně v daném týdnu mezi nohama na uzel. Pak se vyprala a vyvařila.

        1. Tipla bych si, že zrovna v těch 20. ltech měnil, a dost podstatně. Nová doba, nová móda. 😉
         Nebylas před léty na té výstavě o prádle, tuším, že byla v Paláci štěchtičen? Tam to bylo pěkně ukázané.

         1. No, měnila se horní část, kalhotky byly právě ty postřižinové, vznikla podprsenka a kombiné.

          1. OK, tyhle na ta 20. léta sedí, já myslela, že je řeč o něčem delším, zmátly mě ty zmínky o nesešitém rozkroku.

 14. A diví se lidi a hlavně naši národohospodáři, že je vedro? Vykácené lesy, místo zasetých ploch soláry, sklady a vybetonované plochy. To přece všechno akumuluje sluneční paprsky. A včera mě dojmuli ve zprávách jak zkoumají kolik ochlazení přinese jeden zelený strom ve městě. Uvažuje se o zadržování vody v krajině jako by to byla novinka. Asi jsem už hodně stará ale takováto ,,ekologie“ jaká je dnes, se mi hrubě nelíbí.

  1. Máme tu málo vysokých stromů, sice se už zase dost sází, jenže ono to bude trvat, než zas vyrostou…

  2. Všetci to dobre vedia, ale krátkodobý zisk z dreva z vydrancovaného lesa je až na prvom mieste… A maximálne ma tiež rozčuľuje, keď sa v mestách rúbu staré stromy, lebo môžu byť „nebezpečné“, čo dodať…. Dosádzanie ide ztuha a bez masívneho polievania mladé stromky ani nemajú šancu…

   1. Máte pravdu, obě – kdyby tu byla Alex, ta by si přisadila, a právem.
    Já jen tiše šeptám „díky“ za rozumné hospodaření Lesů Dvora Králové. tady kolem nás jsou městské lesy, kde se samozřejmě kácí. Ale zároveň zalesňuje, sem tam se o ty školky i někdo stará – tedy seče kolem stromů trávu. Letos ne, asi fakt nejsou lidi, ale v předešlých letech ano. Je tu vidět i pán s koněm, který stahuje menší klády z míst, kde se kácelo jen maličko. Prořezávají husté mladé lesíky, občas to prořezané i uklidí – občas 😛 Ale po velkém kácení uklidí vždycky. Díky tomu jsou naše lesy živé a krásné.

    1. Co museli vytrpět naši předkové, když se tvrdí, že momentálně jsou Čechy nejzalesněnější

     1. Štatistiky výmery lesa sa robia podľa stavu evidovaného v katastri – ako výmera pôdy klasifikovanej ako lesná pôda. Aj vyrúbaný les, ktorému potrvá ďalších 50 rokov než sa spamätá, je naďalej evidovaný ako les.

     2. Naše předkové měli jinak zorganizovanou krajinu, i kdyby samotných lesů bylo míň. menší pole, remízky, neregulované toky. Krajina byla schopnější hospodařit s vodou a oni si to také hlídali – kdyby nepečovali o půdu, budou hlady a třít bídu. Teď ten přímý vztah u zemědělců chybí – oni hlady neumřou, když půdu zničí. Pravda, časem to postihne mnoho lidí, ale teď jsou vysmátí.

      1. Krom toho v tom přirovnání potřebujeme myslet i na to, že nám končí malá doba ledová. Takže takhle podobně horký léta tu byly naposledy v gotice.
       Když se kouknete na oblečení, perfektně to odpovídá.

    2. Dede, opravdu nejsou lidi…netušila jsem, že někdy ta hláška bude platit, ale také s tím bojujeme. jsou práce nebo věci, ke kterým nemůžeš pustit nekvalifikované lidi, i kdyby byli sebesnaživější – a zrovna pečlivě udržované lesy jsou ten případ.

  3. Mě zase hrubě sejří jak se kácejí vzrostlé aleje – třeba kvůli opravě hřbitovní zdi (fubar) – nově zasazené stromky nikdo nezalije a nechávají se osudu. Skoro polovina uschne aniž vůbec vystrčí lístečky. Hlavně tedy že se kropí SILNICE!! :^)

   1. Pche – u nás vykáceli alej topolů – byly nebezpečné!!! Když silně foukal vítr, tak padaly větve (upozorňuji, mimo vesnici – cestou k Janohradu – ovšem kdo by tam v nečase chodil?!). A pak s velkou slávou vysadili vrby „ty se vždycky ujmou!“ A ouha – ono ne, ono by to chtělo zalívat, ono by to chtělo ochranu vzrostlých stromů proti palčivému žáru!!! To překvapení, že z cirka 200 stromů jich roste (zatím) dvacet (a to hodně přeháním)

    1. když on je topol sice dobrý větrolam a rychle roste, proto se dříve vysazovaly skoro všude. ale pak se začne vyhlodávat zevnitř, aniž by to bylo poznat 🙁 a potom kolem sebe začne házet větve sem a tam. na polopuštěné místničce se to dá asi uhlídat, to nemuseli nevlastní otcové města tak plašit. kolem hlavních tahů je to horší – řešila jsem už pár nehod, kdy spadla větev jako noha přímo na auto 🙁

     1. Já se o jeho křehkosti nehádám – ale proč prve nevysadili mladé stromky, a až by se ujaly, tak teprve vykácet ty topoly (viděla jsem pařezy – většina z nich byla zdravá).

      1. protože nemyslí hlavami, co si budeme povídat. přesněji řečeno, OŽP nemyslí, protože takhle velké kácení předpokládá taky nařízení náhradní výsadby s přesným stanovením druhů, počtu a způsobu péče o nové stromy. nebo nařízeno je rozumně a obec/ obcí najatý subjekt na to kašle 🙁

 15. Matyldo, pokud mohu radit, tak namazat stehna prakticky čímkoli, tedy jakýmkoli krémem. Já nosím prakticky sukně a šaty, takže o odřených stehnech něco vím. Co používám tenhle fígl jsem v pohodě

  1. To je u mňa jeden z dôvodov, prečo som prestala nosiť sukne a šaty (ďalším je aj každodenné šoférovanie). Prešla som na široké plandavé nohavice, dlhé alebo pod kolená. Za svoje nohy som sa síce vždy hanbila, ale s postupujúcim vekom (a tým čo vidím nosiť okolo seba) už to tak neprežívam.

 16. Je to tu tiež na vyhynutie, včera cestou z práce mi teplomer v aute ukázal 38,5°C a volantu sa nedalo chytiť. Po chvíli pohybu už len krásnych 36,5°C… Nealko pivo som tiež objavila až nedávno, chutia mi hlavne tie ovocné varianty, limetka, grep, pripadá mi to menej sladké ako iné „malinovky“ 🙂 . Ale neviem sa tým nalievať stále, po jednom prejdem na čas zase na silne zriedený džús (na palec grepového do trojdecáka vody) alebo citrónovú vodu. Mrzí ma, že nás horúčava zase drží vnútri, v podstate rovnako, jak keď bolo vonku -15°C. Po mojom príchode z práce len na polhoďku vyrazíme do parku a obidve prídeme uprášené a s jazykom na veste. Večer by som aj chcela ísť neskôr, ale čo keď psica už o pol siedmej nevydrží, začne si okolo mňa poposedávať, prešľapovať pritom prednými pacičkami, významne civieť a chodiť za mnou v tesnom závese aj na wecko. Už by išla von a tam furt 35. Tak vymäknem, idem a snažím sa s ňou byť vonku dlhšie do večera. Najhoršie sú večer tie žeravé múry, z domov sála teplo jak z kachlí. Skoré rána sú fajn, dnes ráno ideálnych 24, ale čo keď treba ísť do roboty? (tuším Pája to zahlásila, že ju práca zdržuje od života? Veľká to pravda…).

  1. Přesně. Já mám teda štěstí, že máme zahradu, takže není třeba jít na procházku několikrát denně, ale psice většinu dne stejně jen placatě leží.

 17. Tanečky z postele / na postel mi vyváděj taky. Ale k ránu mívám k boku oddaně přitištěnou Dondu, zatímco Melly dle momentální nálady buď čumí z pelechu, nebo pospává na jedno oko někde poblíž. (V krizi pod křeslem.)
  Nechci to zakřiknout, ale venku jsou nějaký mraky! (rain)
  Včera se prostě nedalo spát.
  Mám variantu minerálky, když je fakt hodně zle. Stará dobrá starořímská posca. Voda, trochu soli a podle chuti octa. Octa radši fakt málo. Když je ještě hůř, tak voda, citron, med a sůl. Je to sice celkem nechutný, ale skvěle fungující ionťák.
  Ta posca když se nepřekyselí, tak umí být i chutná.

  1. Znám to ve formě zelený čaj se solí a cukrem. Dokázal mě vyhrabat z dehydratace s horečkou, kdy ta horečka byla způsobená přehřátím a ztrátou minerálů.

 18. Jak jsem driv vedra milovala, tak ted je nesnasim (sweat) Tady bylo cely cervenec krasne, slunecno a teploty do 25 stupnu. Ode dneska mely uderit paraky, ale vitr sem prinesl smog z pozaru v B.C., kterych je ted v provincii asi 150. Od rana jeme v oparu, obloha seda a slunce je zbarvene dooranzova. Jedinou vyhodou je, ze teploty zustaly pod 30ti stupni.
  Matyldo, s mineralkama jsem na tom v lete uplne stejne, normalne piju rada kohoutkovou vodu, v lete je nutna mineralka.

  1. Jako malá jsem vedra milovala (koupaliště a tak), jenže tehdy bylo vedro 27 stupňů. Dneska říkám, že bude JEN 27 stupňů (dneska v šest ráno bylo 24).

   1. Presne tak, 28°C býval vrchol letných horúčav a kúpacej sezóny, cez tridsať to už bola udalosť celoštátneho významu.

    1. Je tiež trošku rozdiel jeden extrémny rok pred 60 rokmi a súčasná séria lámania teplotných rekordov jeden rok po druhom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN