BTW: Berry a její záda

Už delší dobu se mi Berry „nezdála“. Tím chci říct, že na ní nebylo vidět nic špatného, nekulhala, dobře jedla, neměla žádné vylučovací trable, jen byla trochu pomalejší. A hodnější! Když vyběhla za srnou, velmi brzy se vracela.

 

Vracelo se mi podezření, že ji bolí záda, ale nějak jsem ji nemohla chytit u ničeho, co by vypadalo jako příznak. Nechala jsem ji prohlídnout veterinářem pokaždé, když jsme tam kvůli něčemu byli, ale ani podrobné prohmatání páteře, hezky obratel po obratli nic neukázalo. Psina ukázkově chodila, sedala, poklusávala (jak to bylo ve stísněném prostoru možné) a přestože náš veterinář je zvyklý brát moje pocity vážně, nic neviděl.

Posledních pár týdnů ale začala mít potíže při skákání do kufru auta, pokud nebyla rozhýbaná. To už nějaký příznak byl! Jenže vzápětí si při divoké hře s Ari obnovila zranění na pravé přední tlapce a kulhání zastřelo drobný příznak. Poté, co jsme klidem a s Daninou elektroléčbou daly packu zpátky do provozu se vrátilo váhavé skákání do auta před vycházkou (dopad si řídila jen na levou přední, pravou došlápla až potom) a já jí začala pomáhat z auta dolů – nahoru vždy skáče, zatím jsem úplně nevypracovala metodiku, jak jí vysvětlit, že nemá:))

 

Berry rozevlátá

 

Přesto se mi nezdála čím dál víc, jen bylo těžko uchopit, proč. Bylo mi jasné, že kulhání jí muselo ovlivnit páteř, a tak to taky vypadalo. Potom jsem ji letně ostříhala, což znamená, že jsem jí ostříhala komplet chlupy pod břichem (z obvyklých 13 cm jí zůstaly tak 2-3), dále spodničky (mezi zadníma nohama a tak půlku „kalhotek) a všechno celkem úhledně zarovnala, aby nevypadala jako krabice. A pak jsem to uviděla zřetelně.

Berry má záda maličko, ale nezpochybnitelně vyhrbená. Na současných německých ovčácích by to nikoho nezaujalo, ti jsou divně nahrbení nepochopitelným šlechtěním, ale Berry je z rodu psů s přirozeně rovným hřbetem! Nedalo mi to a hned jsem volala Daně, coby pejskařce a fyzioterapeutce, co si o tom myslí.

 

Berry právě vylezivší z Labe:))

 

Ta mě vyděsila, protože mě upozornila, že psi bývají nahrbení, pokud je něco bolí v břiše. Honem jsem udělala inventuru „Berry skrznaskrz“ a došla k názoru, že to břichem nebude… ale zároveň druhý den mazala na veterinu. Tohle už příznak je!

Pan doktor opět udělal kompletní prohlídku a Berry jako obvykle nic. Ale sám uznal, že na té siluetě není něco v pořádku, takže jsme se dohodli, že udělá rentgen. Berry je nesmírně trpělivý pes, ale nemá ráda, když je na stole, a pokud musí na tom stole nehybně ležet (doktor ji zná, tak ji ani nepřispával), tak si tiše pobrekává – ale nebojuje. Což ovšem znamenalo, že se ve vedlejší místnosti stal z Ari zuřící vlkodlak – vlkodlak uvázaný na dvojitý uzel k do země zabudované konstrukci vyšetřovacího stolu. Někdo ubližuje Berry!

 

AriBerry na peškovi:))

 

Když jsme po několika snímcích Berry osvobodili a sundali z rentgenovacího stolu, Ari jí spěšně olízala obličej a stal se z ní zase pes. Vzápětí mě zavolali ke snímkům a bylo mi jasné, že to dobré nebude. Taky nebylo – spondylóza bederní páteře, výrůstky na obratlích už vytvářejí typické můstky. Obratle zatím srostlé nejsou, ale časem budou. Přidá se artróza, pokud tam už není.

Uf. První, co mě napadlo bylo, že mi jednou Berry odejde stejně jako Kazan. Vybavilo se mi občasné skřípnutí Berryiných drápů o asfalt (vím, že je to neuralgický příznak, ale bylo to zřídkavé a jinak se nic nedělo) i to, že poslední dobou přenechávala jinak žárlivě střežené místo pod mým psacím stolem Ari – protože nechtěla chodit do patra. Chjo.

 

Berry s klacíkem tančíčí (to za ní je Ari, ne hrb:))

 

Začala jsem se vyptávat, protože až do předminulého pátku jsem slovo spondylóza šťastně neznala. Mám už nějaké zkušenosti s potížemi s psí páteří – od Maxe i od Kazana, takže jsem si jen dávala data dohromady. Zajímalo mě, jestli jsme tomu mohli nějak předejít? Tak prý ne – je to hodně dědičné. Co s tím můžeme dělat? Upozornila jsem pana doktora, že hledám udržitelnou léčbu, Berry je teprve sedm a já jí nemůžu rovnou začít ničit ledviny. Tak jsme se dohodli na plánu, který nám bude nechávat prostor na ústup, jak se bude situace horšit.

Tedy začneme s MSM proti zánětu a bolesti podávaném v doporučených cyklech (intenzivní dvouměsíční kúra a pak pauza) + budu přidávat chondroprotektiva. Později bude dostávat MSM pořád. Až ani to nebude stačit, budeme muset přejít na nesteroidní antiflogistika (u psů je nejznámější Rimadyl). Naštěstí dnes je k dispozici i Trocoxil, který se podává jednou za měsíc, takže ten efekt na ledviny není tak intenzivní, jako při denním podávání tabletek.

 

Včera v sedle pod Zvičinou – Berry přírodní limonádě prostě neodolá:))

 

Ne, není to dobrá zpráva – ale není ani tak zlá, jak mohla být, pokud by byl závažný problém v dutině břišní. Máme do jisté míry štěstí, že jsem paranoidní a že jsme na to přišli dřív, než začala kulhat nebo ztratila vládu nad zadníma nohama. Sice si říkám, že jsem měla na rtg trvat dřív – ale když na té Berry, dokud teď nezačala kulhat na to přední zápěstí, opravdu nebylo nic vidět – tedy kromě tušení, že něco není v pořádku.

Takže začínám vymýšlet povel, jak Berry naučit neskákat do auta, přemýšlím nad tím, že jí budu muset na podzim pořídit pláštěnku a později hřejivý kabátek na záda – s jejím kožichem! Jenže nesmí prochladnout, tedy neměla by mít v zimě mokrou srst. Bude schnout doma, s podzimem ji budu muset přesvědčit, aby doma i spala. Dřív by to byl problém, ale teď mám dojem, že si dá říct snadněji. Co ale s Ari, jestli bude spát sama venku nebo doma s Berry, to ještě nevím – Ari venkovní noci miluje.

 

Smečka!

 

A ještě jedna důležitá věc – to jsem opravdu nevěděla. Když jsem panu doktorovi líčila svá podezření, tak se mě najednou zeptal: „A když vyleze vody, otřepává se hned?“ Moji psi moc často neplavou, nemáme tu nikde dobrou vodu (loni byl Zátlucký rybník dokonce vypuštěný). Shodou okolností mi však Berry den před vyšetřením hupsla do pořád ještě mírně rozvodněného Labe a já si i přes své rozhořčení (co tam leze, koza jedna) všimla, že si nechává vodu téct z kožichu a otřepala se až snad o pět minut později.

Je to tím, že zádům obecně rotační pohyb vadí, ale pokud je srst suchá, tak je zátěž minimální. Ovšem mokrá srst, to je jiná káva – tomu se potom psi snaží vyhnout. Platí to samozřejmě hlavně u dlouhosrstých plemen. Jinak pokud jde o plavání, tak je doporučené, ale jen v době horka a v příslušně teplé vodě. Protože jak plavání pomáhá, tak studený mokrý kožich škodí.

No nic, prostě doufám, že to s úpravou režimu a pomocnými léky utáhneme co nejdéle.

A tak se dnes ptám na vaše zkušenosti se špatnými zády a především onou spondylózou – u psů či kohokoliv jiného. Potřebuju vědět co nejvíc – Berry se na mě spoléhá:))

 

Moje…:))

Aktualizováno: 17.7.2017 — 22:09

71 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. pro Marsku:
  GelorenHA je nová, vylepšená verze přípravku Gelorenhorse, je bez éček a umělých barviv. Jde o kloubní výživu určenou pro ochranu a regeneraci pohybového aparátu. Obsahuje 3 nejúčinnější látky v maximální koncentraci. Podává se v unikátní formě želatinových žvýkacích tablet s přírodní višňovou příchutí, které zaručují jasnou kontrolu dávkování.

  Balení GelorenuHA obsahuje 90 gelových tablet v podobě želatinových kostek a vystačí na měsíční kúru pro dospělého koně. V kyblíku jsou tři znovu-uzavíratelné sáčky po 30 ks. GelorenHA se užívá denně po dobu 2 měsíců, poté se na 2 měsíce vysadí a následně se celý cyklus nejméně dvakrát opakuje. Celoroční užívání nemá žádné negativní následky, nicméně je nadbytečné a nemá žádný významný efekt. Účinek produktu se objevuje již po 2 týdnech užívání a naplno se projeví po 2 měsících. V poslední fázi artrózy GelorenHA zastavuje degeneraci, pomáhá od bolesti a navrací kloubní prostředí do správné rovnováhy.

  GelorenHA je často užíván i lidmi, především kulturisty a seniory. Důvodem je hlavní účinná látka pro výživu kloubů – kyselina hyaluronová a její účinnost. Více o studiích účinnosti kloubní výživy se lze dočíst na stránkách výrobce Gelorenu. GelorenHA je svým složením vhodný pro lidi z důvodu využití výhradně surovin potravinářské kvality.

  1. Geloren neznám, psala jsem o Alavisu. Bral to dva měsíce, potom přestávka ale podruhé už to nebylo ono.

   1. no a já celou dobu píšu o Gelorenu HA. Že Alavis má vedlejší účinky na lidi vím,ten bych fakt nejedla…to jsem ti psala i níže u jiného tvého komentáře…

 2. Pro Canivu ! Když jsem dříve psala, zapomněla jsem se poptat. V TV vidíme ty děsné lesní požáry, které, jak to vypadá zachvátily pomalu celou BC ! Tak ať se je brzy podaří uhasit a doufám, že Vancouver přímo v ohrožení není. Je to hrůza!

  1. Mila Maricko,
   Jsi hodna, ze jsi si vzpomnela. Pozary jsou hrozne, uz evakuovali as 45 000 lidi a predpoved pocasi hlasi dalsi sucho. Vancouver je od pozaru daleko, kolem 500 km, ale smog se dostal vcera az k mistnim horam.

 3. Děkuju všem za komentáře – už googlím, rampy i různé přípravky. Já jsem držela Kazana na Alavisu a později na Aptoflexu, ale teď už jsou i další značky na velmi dobré úrovni, tak to musím nějak rozhodnout. MSM mám tuším od Roboranu, náš vet říkal, že s tím má u velkých psů dobré zkušenosti.
  U toho přípravku na klouby uvažuju o tom balení pro koně, protože to chci dávat pro jistotu oběma holkám – to je dohromady přes 60 kilo psoviny:)) Takže Geloren nebo Colafit?

 4. Dede, kdykoliv je u zvířat zdravotní problém, je to naprd. Poradit neumím, ale držet palce, aby bylo lépe, to můžu. Tak držím.

 5. Dede, tak to je mi líto, že jste se museli dozvědět tuhle diagnózu. První, co mě napadlo, bylo pořídit Berry rampu do auta. V komentáři pak to samé navrhla Iva a tak jen přidám odkaz na Amazon, kde mají velký výběr, ale český odkaz určitě vyjde levněji. Rampy se prodávají v tolika provední,že asi tahle nemoc trápí spoustu psů, jak dokazují i zdejší komentáře. Vy jistě budete dělat pro dobro Berry vše, co bude ve vašich silách a tak mohu jen moc držet palce, aby léčba Berry zabrala, když už dokonalé vyléčení asi není možná. Vlastní zkušenosti (a tím pádem radu) nemám.

  https://www.amazon.com/s/?ie=UTF8&keywords=extra+large+dog+ramp&tag=mh0b-20&index=aps&hvadid=77927898826135&hvqmt=b&hvbmt=bb&hvdev=c&ref=pd_sl_2lrpaj1u2b_b

 6. Dede, je dobře, že jsi článek napsala. Je vidět, že tady platí -čím víc hlav, tím víc rozumu. Každý má bohužel větší nebo menší zkušenosti s problémy s páteří u psů a tak není nad praktické rady.
  Mám stejné problémy jako Berry a Scott, mám spondylózu přechodu krční a hrudní páteře. Bolestivé problémy začaly na přelomu roku a jak píše JanaBa, není žádné řešení. Cvičit a cvičit. To mi tvrdí lékaři, kteří viděli RTG snímky. Jenomže ať cvičím sebelíp, tak bolesti přetrvávají, mám bolestivé, pálivé spazmy svalů, nepomohly masáže, ani manipulační techniky. Jenom na pár dní se stav zlepšil. Takže asi tak nějak chápu vaše pejsky.
  Dornovu metodu užívala při výhřezu ploténky krční páteře malá velšinka Bessy od sousedů. Velmi to pomohlo, ale tam šlo o úraz při agility, ne degenerativní změny.
  To co jsi zvolila za mírnění obtíží, je víc než správné. Berry už jistě brzy začne vykazovat zlepšení, teď jenom jak ji vysvětlit, ten kabátek a ubytování v domě, že 8-| ?
  Já Ajvi po každém plavání, i když je teplo, tak vytírám starou osuškou záda a to je momentálně vyletněná na krátko. Prostě jdu k rybníku s balíčkem textilie pod paží, Ajvi si nadšeně zaplave a potom k údivu všech použiju osušku, na které sedím u vody pro psa 😛 . Je to určitě dobře, protože při téhle exekuci stojí jak beran a vytírání si užívá. Potom vesele odhopká za svými zájmy. Měla jako malá „zamrzlý ocásek“ po zmoknutí v chladném dešti. Vlastně hexnšus. Od té doby nosí pláštěnku, když prší, je to jenom nepromokavá lehká deka, tak dobře střihově ušitá, že ji neomezuje a ona ji i ráda, když prší, nosí. Oni dobře vědí, co jim dělá dobře. Když je některé zásahy omezují, tak se jim brání.

 7. Miunka (velký a těžký pes) dostávala pravidelně Alavis. S klouby měla potíže až ve starším věku, však jsem si taky na to na Hadech stěžovala. Lidská lékařka mi doporučila Colafit (taky pro lidi), sama na něm drží sedmnáctiletou jezevčici. A já tu naši patnáctiletou taky. A náš vet mi doporučil vepřové nožičky. Uvařit, obrat a vyrobit sulc. Já vím, při vaření to trochu smrdí, ale co by člověk pro psa neudělal 😀 Zmrazovala jsem sulc v plastových krabičkách a denně dostaly obě takovou větší kostku do žrádla. Prý je to nejlépe vstřebatelný kolagen. Nevím, jestli to opravdu pomáhalo, ale psice to vždycky potěšilo (chuckle)

  1. no tak na to je ten Geloren Dog, želatiny spousta,koncentrované a vstřebatelné…já užívám ten pro koně, na klouby super….

   1. Jen si užívej ten koňskej, až ti po něm bude hodně špatně tak ho zahodíš. Jsi přece jen mladá holka tak si organizmus nerozházej.

    1. je to čistej přípravek a poradil mi ho ortoped..žádný svinstvo v něm není,projdi si složení…

   2. Šárko, je to rozumný užívat preparáty pro zvířata? Přeci jen požadavky na čistotu léčiv budou pro lidi přísnější… Radši bych ulevila kloubům dietou a pokud by to nepomohlo, tak bych do sebe cpala nějaká „chondra“ Mám o 26 kg míň než před čtyřmi roky a poznat to je, bolívala mě kolena a kyčle, silně se to zlepšilo 😉

     1. Maruško, hubnula jsem se stobem (sebekoučink) – vážila a zapisovala jak to pako vše, co jsem strčila do pusy. K tomu každý den cca hodinová procházka normálním tempem, do fitka nebo jezdit na kole ani náhodou. Ze začátku to šlo celkem rychle.
      Jedla jsem v podstatě vše, jen v množství, které mi ten program povolil (automaticky ze zadaného množství potravin spočítá cukry, tuky, bílkoviny). Musí se naplánovat, pak lze i zhřešit 😉

    1. V tomhle případě je to ale obráceně, kvalita veterinárních přípravků je tady zaručena lépe, než těch humánních. V případě humánních nejde o léčiva, jsou to jen doplňky stravy, a je tedy zaručena jen jejich zdravotní nezávadnost. Zatímco tytéž veterinární přípravky se vyrábí ve farmaceutické kvalitě jako léčiva, požadavky na ně jsou vyšší a zaručena je nejen zdravotní nezávadnost, ale i účinnost. Navíc v tohle konkrétní případě jde o stejnou látku. Je třeba si jen zjistit, jestli se k té veterinární variantě nepřidává něco, co by bránilo lidské spotřebě – což se nepřidává, naopak je bez ochucovadel, cukru, sladidla a aromat, a přepočítat si dávku z cca půltunového koně na člověka. Samozřejmě redukce nadváhy zlepší stav, ale degenerace chrupavek dostihne časem bohužel i ty hubené, takže prevencí se nic nezkazí 😀 .
     Cenově je to naprosto bez diskuse (devil) .

    2. je to víc hlídaný jak pro lidi a navíc, na obrázku vidíš zakroužkované i lokty a kolena lidí….

  2. Colafit určitě ano – nám ho vet doporučit také. MLP ho tehdy užíval na svoje kolena, tak se s naším ušatým seniorem dělili a zabíralo to oběma 🙂

   1. Ony ty koňské preparáty jsou teď velice populární, zabírají velice dobře jen nesmí být u toho ještě jiné potíže. Kůň má jiné trávicí ústrojí než člověk a asi jinak zpracovává podané preparáty. Po těch koňských je člověk velice čilý a téměř bez bolestí ale jen do určité míry. MLP to také bral /populární koňský Alavis/ já jsem ho posílala ať se přihlásí na Velkou Pardubickou, jak byl čilý. Až se organizmus vyčerpal a skončilo to kolapsem. A není to jediný případ. Moje známá lékařka potom říkala, že když o tom slyší, že to někdo bere tak ji začínají růst rohy, nejen husí kůže.

    1. Všechny lidské preparáty můj drahý vyzkoušel a sám ortoped mu řekl, že co je volně prodejné, tak je k ničemu. Fungují jen ty na předpis a ty doktoři předepisují neradi. Ty koňské fungují dobře, jen tolik nechutnají.

     1. Co vím, všichni koňáci užívají ty koňské preparáty – bodejť taky ne, mají k nim nejlepší přístup.

  3. S tou vstřebatelností je to pravda,Lído. Ale to by těch nožiček musela být obrovská kvanta. Hory nožiček. Jako mňamka, vynikající!Stejné tvrzení, že dobrý kolagen je v gumových medvídcích. To bych je musela jíst po bramborových pytlech. (Ne že bych je neměla ráda, právě naopak (chuckle) . Naštěstí farmaceutové už vymysleli nejenom pro nás, pro lidi, ale i pro zvířata dobré preparáty. Známý pan doktor svoje dogy, když už potřebují pomoci s klouby, tak jim dává koňský Gelapony. Je to naprosto to stejné, upraví si dávkování, ale vyjde ho to pro tak velké psy laciněji než Gelacan. Akorát to není ochucené po mase, ale mně to voní spíš jako po jahodách, když jsem to přidávala Kubovi do šrotu.
   Parkuroví koně vykazovali vynikající výsledky s klouby i když jim byl Gelapony dáván před skokovou sezonou jenom jako prevence. A navíc se jim zpevnila rohovina na kopytech, takže i měkká kopyta byla mnohem kvalitnější a nebyl problém s okutím. To jenom, že ty preparáty jsou dobré, od jakékoliv firmy.

 8. Milá Dede,Tvůj postup léčby je promyšlený a odpovědný, neučinila bych jinak. Naše Ája I. se potýkala s tímto problémem od druhého roku věku, kdy jsme zcela náhodně, při jiném problému přišli na páteř. Ája i s tímto problémem dožila krásných 13 let, u přešlechtěných plemen je to hodně. Odešla úplně na jiný problém a v posledních let hopinkovala s Daníkem vesele.Používali jsme téměř vše o čem píšeš a léčba byla uspokojivá, jen někdy ji záda skřípla ale to byla jen chvíle avšak
  velmi bolestivá, v tu chvíli jsme okamžitě použili masáž.Fungovalo to.Jen jsem v tu dobu nevěděla o Alavisu a tak nám lidský lékař psával Condrosulf.
  Posílám pohlazení AriBerry a budeme držet Berušce tlapky. (h)

 9. Našemu Scottovi bude šest, spondylozu jsme objevili když mu byly tři. Četla jsem a četla jsem a celkem nic. Celkem nic se s tím nedá dělat. Měla jsem dobré zkušenosti s Alavisem u předchozího psa i kontaktovala jsem pívet u Alavis zastoupení v Čechách. Co jako se spondylozou. Doporučila mi dlouhodobě podávat Alavis single MSM + Alavis kloubní výživu. Při akutní bolesti či při zhoršení stavu doporučila přidat Alavis Celadrin (nasycené a nenasycené mastné kyseliny). Teď se objevil ještě Alavis 5, kde je, jak název sám říká, pomocných složek víc.
  MSM a kloubní výživu od té doby aplikuji nepřetržitě. Pes vypadá bez příznaků, ale kdo ví, oni hodně vydrží. V každém případě se protahuje, jenom ale s hlavou k zemi, zadkem nahoru, obráceně ne. Válí se a převaluje, otřepává se hned jak vyleze z vody, do kufru auta ale nevyskočí. Jenom položí packy, zadek mu tam musíme vyzdvihnout. Zajímavé ale je, že pro nějakou blbost lehce přeskočí skoro metrový plot. Z auta skáče sám. Schody mu zatím nedělají potíže, jenom je jde, nevybíhá.
  Píšu tohle všechno jenom proto, abych dala najevo, že není všem dnům konec. Zatím ho už tři roky tyhle prostředky udržují v kondici i když je mi jasné, že posléze asi budou muset nastoupit medikamenty. Ale čím později, tím lépe.

  Dede neboj, ještě to pár let půjde! Myslím hodně let. Jak s Berry, tak se Scottem.

   1. Určitě dobrý, ale není tam MSM, laicky řečeno organická sloučenina síry, která působí proti zánětu a bolesti. Díky za link.

    1. tak asi ten glukosamin částečně na zánět je, ale nebude to asi tak silný,jako to MSM..

   2. Geloren (pro koně) občas baštím i já, dělím se se psem. Ten koňský vyjde levněji než psí, složení je stejné.
    MSM nemá, což je pro zdravého jedince dobře. U nemocného se dá doplnit jen to MSM.

 10. Díky všem, čtu ve volných chvilkách, pořádně odpovím zase večer 🙂 Teď mám chvilku, protože Dana si přišla natrhat rybíz a Patrik se k ní doslova přilepil 😀
  Za chvilku jedeme do lesa se psima, odpoledne plánujeme výlet do Trutnova za drakem a kovovýma kočkama:))

 11. máš pocit, jako bys dostala ránu palicí, viď? hlavně zůstaňte optimisty – všechny tři. Berry je ještě dost mladá pejska, vysportovaná, bude spolupracovat a ty uděláš všechno, aby se jí ulevilo – a je toho určitě hodně, co se dá. vy to zvládnete, holky 🙂 vlastní zkušeností úplně neposloužím , ale napadlo mě, jestli by Berry místo skákání do kufru auta nemohla tam chodit po žebříčku?

  1. To víš, že jo, musela jsem to chvíli rozdýchávat, než jsem se rozhodla o tom napsat. Ale já jsem už získala na Zvířetníku i tady tolik všelijakých užitečných poznatků, že bych tuhle příležitost stejně nevynechala 🙂
   Navíc, sdílení pomáhá (inlove)

 12. Dede, zkušenost s tím zatím nemám. Pro psy se prodává rampa do auta http://www.zvireci-potreby.cz/nobby-skladaci-plastova-rampa-pro-psa-152-x-40-cm-p5880?gclid=CjwKCAjw47bLBRBkEiwABh-PkRNXmHYVMyRc8cGbUnZHmmso1U7R5dkIW5wUNfB3kX1UKDRl85_yHRoC2l4QAvD_BwE

  Jinak začínám taky pozorovat psy a není mi z toho veselo. Fleur měla deset v červnu a od jara pozoruji, že začala rychle stárnout – přes den víceméně polehává u vrat garáže a vyběhne jen když se něco děje před domem, ostatní tři strany plotu jí nezajímají. Na dlouhou procházku s těmi mladšími už nechodí, protože když se někde zapomene u myší díry, tak po doběhnutí je zralá na cestu domů, nejlépe odnést. Takže chodí jen na krátkou procházku extra sama. Baštit baští, ale jsou dny, kdy tomu moc nedá. Obávám se, že odejde jako její táta a sousta choďáků ze dne na den (rakovina v břiše). Ellie občas záda asi bolí, když jí uklouzne zadní noha, ale už se to dlouho nestalo. Aira – to je časovaná bomba, klouby 2-3, takže jí to doběhne a zdá se mi, že už to taková sláva s pohybem není. Navíc jí letos nějak nesedlo očkování,měla párkrát lehký záchvat – motala se (epi nebo hypoglykemie?) a je taková bez břinku…

  1. Ten odkaz je na první obrázek, který mi vyplivl Google, jistě se dá pohledat něco levnějšího nebo lepšího.

  2. Ivo, naprosto tě chápu, špatně se na to dívá – a doufám, že si Fleur užije sice trochu pomalejší, ale spokojené stáří (inlove)
   Jo a díky za odkaz – určitě rampu pořídím. Mám vysoké auto a moje záda taky nejsou IA kvalita, takže je to jediné dlouhodobě schůdné řešení…

   1. záda by sis zvedáním Berryšky kvalitně odrovnala – bicepsy bys zato měla zdárně vypracované. pamatuji si, jak jsme nosili Arčího ze schodů a do schodů, 25 kg živé váhy na rameno a krok za krokem…jak si to užíval, starý aristokrat! pro milovaného psa uděláš cokoliv, co je ve tvých silách a dost často zjistíš, že jsi ani netušila, co jich máš 🙂 a je ti, doufám, jasné, že když budeš s Berry cvičit a masírovat a mazat ji, že Ari bude chtít taky taky? 🙂

   2. Dede, já jen doufám, že nebude trpět nějakou nemocí, že odejde slavnou smrtí, když bude štěkat na cizáky za plotem a bude to rychlé… Už teď je z párminutového hlídání zmordovaná, že pak spí jak dřevo, ani nezaznamená, že jdeš okolo.

 13. To je mi líto a doufám, že spolu zvládnete co nejlépe pro Berry. Držím vám oběma palce.

  S tím tušením DEDE to známe. Nám se také zdála poslední dobou Hepinka divná. Ale připisovali jsme to stáří, přece jenom je jí už 15 let.
  Teď vím, že schylovalo k té mrtvičce. Ve středu jdeme na kontrolu. Hepča se docela rozchodila, i když už to nikdy nebude jako dříve. Ještě uvidíme jak dopadl kompletní rozbor krve.

   1. a zjisti,jestli nebudeš muset dát vejš misky na jídlo a vodu,aby k nim mohla pohodlněji… usnadni jí to prosím….

 14. Ach Dede, to snáď ani nie je možné, že Berryška, u mňa furt zapísaná ako tá mladučká anglická elévka, má už takéto problémy. No ako píšeš, dedičným záležitostiam sa nikdy celkom nevyhneme. Tiež som predtým, ako Jackie prišla ku mne domov, nemala poňatia o tom, čo je to kolabujúca priedušnica, a že sa s tým v podstate nedá nič robiť (jedna klinika v Čechách robí na to zákrok, vkladá sa tam niečo ako stent, ale úspešnosť tak 30%). Stále sa učíme, bohužiaľ nie vždy veselé veci… Okrem podporných prípravkov na kĺby (mne osobne dosť pomohol gelactive, ale pre psy je kopa špeciálnych) ma ešte napadlo, že sú dostať aj pre psíky také tie ortopedické matrace/pelechy s penovou hmotou, ktorá odľahčuje boľavým kĺbom. Možno by jej to poskytlo trošku väčší komfort pri ležaní.

 15. S tímhle zkušenosti nemám. Světlušce se od mládí stává, že se jí občas (jednou do ruka zhruba)jakoby bloknou záda, dneska už to umím poznat rychle. Dostane večer lék proti bolesti, vyspí se a do rána je to OK. Jer mi jasné, že se to časem bude horšit, ale snažím se, aby se dost hýbaly, tak snad to svaly nějakou dobu ještě podrží.
  Mimochodem, v těch děsných vedrech s eu nás vyskytly čtyři blechy- jedna na Karamelce a tři na Světluši (ta je magnet na blechy). Jen na hlavě. Původ nebyl zjištěn, vyprala jsme všechno, co šlo a dala psicím spot. Vzala jsme je na procházku po dědině, aby se v něčem nevyválely. A co byste řekli? Karamela našla kus shnilého pečeného bůčku (tak kilo a půl kus!)uprostřed vesnice a dneska jdu koupit nový spot…

  1. K těm blechám – zkontrolovala jsi i Oriáše? Nám vloni zavlekl bleší invazi Zikmund – zatímco Ernest šel odblešit poměrně rychle, se Zikim to byl běh na dlouhou trať …

    1. Oriáš dostal v květnu Bravecto, tak asi budu muset dát další- ježiš, ten mě zas bude nenávidět…

  2. Ha, aféru s blchou sme mali minulý týždeň, našla som na psici 1 slovom jednu. No ale muselo ich byť viac, lebo nejaké kúsance som schytala aj ja! Vyprala som doma každý kus handry a čo sa nedalo vyprať som vystriekala biolitom uni (riadny ekrazit, musela som si dať vždy niečo cez ústa, inak ma išlo zadrhnúť od kašľa). Psicu pri striekaní jednej miestnosti som vždy presunula do inej a nechala do druhého dňa vetrať, a tak dokola. A dostala bravecto, lebo aj kliešte sme mali každý deň aj po 3 – 4, jeden sa jej dokonca zakusol medzi prstami, a po tej blšej afére som už nezaváhala, to bola posledná kvapka. Kúsance na mne už nepribúdajú, tak jedna várka je snáď preč, ale postrek ešte musím dva-trikrát zopakovať. A nálezu blchy prosím predchádzalo to, že som v nedeľu večer predtým pozerala v telke koncert Karla Plíhala na zámku v Telči (naša folková študentská láska) a potom mi pár dní znelo v hlave jeho „jsem starý penzión pro osamělé blechy…“ Žeby znamenie??? (chuckle)

   1. blecha – přežije na jedno napití v koberci nebo v textilii,klidně i rok….sice nevim, kdo tohle zkoumal,ale asi na tom něco bude….pokud luxuješ, dej do vysavače kočičí obojek nebo psí,proti blechám,(do sáčku,kam se chytají nečistoty) jinak ti ta potvora je schopná vyléz ven…

    1. Ževraj treba postreky opakovať najmenej 6 týždňov, aby to postihlo aj prípadné ďalšie štádiá. Koberce už nikde nemám, okrem malej predložky v spálni a tú som vyprala aj vystriekala. Problém sú matrace, tie človek proste nevyperie. Ale rok to dúfam neprežijú, aj keď o hlade vydržia dosť dlho, to je fakt. Vysávač mám bezsáčkový a nádobu som po vysypaní celú vymyla horúcou vodou a saponátom. No ale je mi jasné, že treba zostať v strehu.

     1. hele,probrala jsem to s kolegyní,ta má taky bezsáčkovej, dělá to tak,že do trubky u vysavače než ho uklidí, dá silonky-podkolenky,kousek odstřiženého protiblešího obojku a ve spoji dvou trubek to upevní,před luxováním to zase vyndá. protože a to měla dobrej postřeh,trubky asi nemyješ… mají doma dva psy a 3 kočky.

  3. Matyldo, bacha na Oriáše (cat) . K nám přivleče většinou blechy Dareček. Pravidelně ho v blechové sezoně odblešuji, což mi připomělo mrknout se do kalendáře a učinit tak. To víš jako polovenkovní se nestýká jenom s vybranou kočičí společností 😛 .

 16. Beruško zlatá, tohle měl k stáru Šarik, taky vylezl z vody a oklepával se až když voda odtekla…na veterině jsme dostali tehdy zákaz chodit do a ze schodů, skoky naprosto vyloučit, tak musel jezdit vejtahem – neměl ho rád,ale se mnou ho dával. nahřejval si záda u radiátoru a naučila jsem se několik masáží, jak mu ulevit. Myslím že ty by ti taky pomohly, pančička je šikovná,ona se je taky naučí.
  Zkus se Dede zeptat na Dornovu metodu, jestli by nepomohla Beryšce. Nebo cvičení na balančních pomůckách. Psí terapeuti jsou, jistě se dopídíš k někomu,kdo je fakt dobrej….mezi špičku patří Kačka Plačková, pořádají i kursy..
  http://www.physiodogacademy.cz/Ortopedicke-minimum-v-rehabilitaci.html

  1. Dornova metoda a Breussova masáž. Záleží na tom jak moc už to je, ale spíš počítej s tím, že do zasažené oblasti už terapeuti moc sahat nebudou, spíš budou uvolňovat zbytek (problém na jedné straně psa může způsobit problémy na jiném konci psa).
   Barry měl spondylózu v oblasti kohoutku. Následně výhřezy plotýnek v krční části a později přechod hrudní/bederní (tam to nakonec nevydrželo).
   Chytli jste to brzy, máš velkou šanci odsunout případné následky velmi daleko.

   1. jj Petro,proto radím se poptat těch dobrejch terapeutů… Dede je v tomto rozumná… snad to Beryšce pomůže…

 17. Milá Dede, mám zkušenost pouze se svou vlastní bederní páteří, takže můžu tobě a Berry jen co nejpevněji držet palce.

 18. Mila Dede,
  Mrzi me, ze jsi dostala od veterinare spatnou zpravu o Berry zadech. Verim, ze kdyz znas diagnozu, sezenes si co nejvice informaci o nemoci a budes se snazit ze vsech sil zajistit Berry plnohodnotny zivot.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN