Z ROZÁRČINA ZÁPISNÍKU: Klíšťata

„Tady někde bylo! Přímo za uchem! No levým přece… nebo to bylo pravé? Neptej se a hledej!“ Paniččin hlas zněl už trošku podrážděně, tak jsem se maličko přikrčila. Pak ještě o kousek víc. Jak máte sedět vzpřímeně, když se vám dva dospělí lidé naráz hrabou za ušima?

 

 

Nastal čas vysoké trávy, což znamená mimo jiné čas klíšťat. Naše panička je s nimi na válečné noze a je urputný bojovník. Kdyby byla klíšťata mimozemská civilizace, nikdy by nemohlo dojít k jakémukoliv mezigalaktickému dorozumění. Tedy aspoň s naší paničkou.

Samozřejmě tím všichni trpíme. Ano, přesně tak – klíšťata nejsou jediná, kdo je její bojovou vášní postižen. Poté co kočky doslova levitovaly při spatření paničky s protiklíštěcím spotem, stalo se jejich ošetření skutečnou bitvou. Naštěstí se Merlin s Polárkou venku nejspíš pohybují hlavně v mimoklíštěcích výškách, takže zakousnutá klíšťata většinou nemají. Což o mě bohužel neplatí.

Panička mi někdy vyhrožuje, že mě bude venčit jen na kamenných náměstích, protože to snad prý není možné, co toho v tom kožichu nanosím. Že už se smířila s pískem a přírodninami, ale klíšťata mít doma nebude! Tak na mě aplikuje kde co, možná ještě zaklínání nevyzkoušela. Stejně se ale každou chvíli nějaké přicucnuté najde.

Pak nastane horečné hledání, protože mám opravdu hustý kožich. Panička drbe a drbe, mumlá „tady někde to bylo“ a já jsem placatější a placatější. Prosazuje pravidlo „jak ho jednou najdu, už nepustím“, takže po kapsách nosí háčky, aby mohla každé nalezené klíště okamžitě extrahovat.

Páneček zachmuřeně prohlásil, že paničku chytla obsese. A já říkám: „Ukažte mi ji a já ji zakousnu!“ Ne paničku, ale tu obsesi – copak to jeden může vydržet? Jojo, co je klíště proti obsesi!

Přeju vám krásnej chlupatej den a vyhýbejte se klíšťatům, jsou hladová!

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, pořad Svět zvířat, 2017

 

Dnešní diskuze budiž věnována dvěma tématům – jednak klasicky hledání funkčních způsobů, jak zmírnit invazi klíšťat (a že jich my tady letos máme mocmoc) – každý dobrý nápad se počítá!:)) A za druhé obecně hledání v kožichu – já si to užívám s Berry. Jak jednou něco podezřelého najdu, nesmím to pustit a brejle nebrejle, musím to hned řešit, protože najít to podruhé… to je zatraceně těžké! Jo, Berry ví, co je to placatej pes, když se jí urputně snažím něco v kožichu najít!

Aktualizováno: 4.6.2017 — 20:12

47 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. My jsme doma pozřeli briliantový prášek,Jenka čtvrt, zbytek Conny, od té doby NIC. K tomu aplikuji mírný střik před prochajdou Insy sprayem od Hádka (Aromafauna), hodně voní a stříkám i oblečení, stačí trocha a vůně jak v ruském hradu, za chvíli je to ale v pohodě a docela příjemné,likviduji tím i úžasný ódér po psech v autě, někdy je to trochu na hraně, prostě jakoby se někdo vyvenčil v borovicovém háji. 🙂
  Smrt klíšťákům!

  1. Hm, něco na mokrej psí odér v autě by se hodilo – já zatím aplikuju jen otevřená okna! 😀
   Jinak moje holky mají taky bravecto, a zatímco se na Berry sem tam zakousnuté klíště najde (obvykle chcíplé), tak po Ari jen lezou a nezakusují se, ani to nezkusí. Zajímavé. Nemáte někdo nápad, proč by to mohlo být?

 2. Dokud byla Majda ochotná konzumovat denně dvě lžičky pivovarských kvasnic, nepoužívali jsme nic jiného a sem tam něco přinesla. Loni nám pan doktor doporučil Bravecto, bohužel ani jednomu z nás nedošlo, že je to dost velký kusanec a Majda to žvýkat nebude. Dala ji asi natřikrát, sice to fungovalo, ale bylo to poprvé a naposledy

  1. Inko, jako že Majda nechtěla tu tabletu sníst? To je škoda, moje holky ji berou jako jednou a nepotřebují až zase tak veliké přemlouvání 🙂

 3. Problémy s klíšťaty mají pochopitelně i kočky, chodící ven. Loni jsem tahala už v únoru, letos o malinko později. Běžné spoty už dávno nefungují a obojky se kočkám bojím dávat, i když mi vet ukazoval, jak lehce se rozepínají. Kocouři slídí i v poli a remízcích naproti, já mám na zahradě pořád vysokou trávu, a tak jsou oklíšťováni pořád. Hlavně Tasík má spoustu vyškrábaných boláčků po klíšťatech, a v nich už zapitá další. Když ale přišel Tuláček, a já při pohlazení cítila jednu bouličku za druhou, a z místa u krka, velikosti mé dlaně, jsem mu vykroutila sedm klíšťat, tak jsem začala slídit na netu. Sharka mi poradila a sehnala Bravecto, a tak dostal Tulís kapku za krk. Vyváděl, jako bych ho pálila žhavým drátem, něco mi zůstalo na prstech, ale od aplikace (13. dubna)nemá jediné zapité klíště. Akorát mám pocit, že v místě kápnutí mu vylysala srst. Náš vet Bravecto už taky má, takže jak nastane příhodné datum, dostane tu kapku i Tasík.Vivi naštěstí skoro ven nechodí, stačí jí sedět u vchodu, jenom si už 2x přinesla blechu. Ale za to může ježek, který sem chodí dojíždět zbytky po venkovních kočkách. Na tu blechu zatím stačí běžný spot. Jen jsem zvědavá, jak dlouho bude Bravecto účinné.
  Je to hnus, velebnosti.

  1. Tak za prvé díky Tečko za háčky – naštěstí jsem je ještě nemusela použít, ale náhoda je blbec jak bych je neměla, tak bych je potřebovala.

   A za druhé – s tím vylysáním u Tasíka. Dokud jsem se snažila Zikmunda zbavit blech (vida – ježek mne nenapadl a vím, že minimálně jednoho máme v kompostu – teda živého, ne zkompostovaného) různými jinými patáčky typu fyprest apod., tak za á neúčinkovali a za bé se mu v místě nakapání zplstila srst. Po přechodu na Bravecto mne sice Zikmund nenáviděl, ale srst se během dvou týdnů vrátila do normálu. Takže asi u každého zvířátka je to jinak.

  2. Loni u nás Bravecto prokazatelně fungovalo 5 měsíců. Uvidím, jak to bude letos – musela jsem ho dát už začátkem března, my jsme letos klíšťaty zavalení 🙁

 4. Již druhým rokem má Rita obojek Foresto a od klíšťat máme pokoj.Loni jsem jí našla jen asi dvě klíšťata,to na konci účinnosti obojku a letos zatím ani jedno.A to chodíme s kámoškou a její smečkou na stejná místa,spolu, a holky kamarádky mají zakouslé klíště každý den,je sice mrtvé,ale zakousnuté.A obojek loni vydržel až do listopadu,od jara.Opravdu sedm až osm měsíců.

   1. Bych ho potřebovala na týden půjčit – dát skoro tisícovku a pak zjistit, že to pes na sobě nesnese, se mi moc nechce 🙁

  1. Na menší ploše by to mohlo fungovat, si myslím 🙂
   Míšo, kdy se mají koťátka narodit? (inlove)

   1. Už jsou na světě, ale k odběru budou nejdříve až v druhé půlce měsíce července.

    1. Kolik se jich narodilo a v jakých barvách? A už tušíš, jaké bude vaše? Holčička nebo kluk? A jaká barva? 🙂 (Jsem děsně zvědavá (wasntme) )

     1. Já si myslím, že by Míša měla podat raport (rofl) – protože nový člen do rodiny, to není jenom tak.

     2. Ještě jsme je neviděli, ale chystáme se tam zajet v průběhu června.
      Ale jedno máme už zamluvené. Chtěli bychom kocourka.
      Ale když nebude, nevadí ani kočička.
      Raport napíšu.

      1. a co Hepinka? hledá kamaráda nebo spíš chodí a užívá si toho, že je samotnou paní domu? podle tvých vyprávění je to hrdá a nevyzpytatelná kočička, tak to nedokážu odhadnout – vy ji znáte nejlépe 🙂

       1. Hepinka kupodivu hledá Fousíka a asi jí fakt chybí. Přitom ho ráda opravdu neměla.
        Je na nás trochu milejší, ale Fousík nebo Honásek to není.
        Ona je fakt svá.
        Třeba jí hladíš a za chvilku tě sekne. Chovat se vůbec nedá.

        1. Míšo, náš Jamie je něco podobného. Nosit se nechá, ale jen přes rameno, jako když držíš mimi po nakrmení. Hladit se nechá jen někdy a většinou to skončí mojí podrápanou rukou.

        2. Míšo, já jsem jako prvního měla Matýska a ten si za dva roky navykl na to, že je jedináček. Když jsem pak našla starého a nemocného Pepíčka, Matýsek samozřejmě nebyl vůbec rád, Pepíčka se bál a neměl ho rád. Ale když už byl Pepíček těžce nemocný a hodně odpočíval a polehával, Matýsek si k němu najednou chodil taky lehnout, jako by ho hlídal. A když pak Pepča zemřel, Matýsek byl smutný a hledal ho po celém domě. Ty kočky jsou prostě nevyzpytatelné.
         Taky se těším na zprávu o novém kotěti, jsem zvědavá.

 5. Já jsem letos utratila hromadu peněz za spot-ony. Po třech týdnech jako bych neaplikovala. Ty potvory si už na kdejakou látku vytvořily rezistenci! Takže jsem nakonec zainvestovala po čtvrté a koupila obojek Foresto. Tak uvidím. Zatím po týdnu nošení a chození do lesního porostu klíště žádné. Dokonce výrobce tvrdí, že pes se s ním může i koupat. Má vydržet půl roku. Tomu nevěřím, ale i kdyby čtyři měsíce, tak to máme hlavní klíštětovou sezonu překonanou. Ale stejně si časem ty mrchy vytvoří rezistenci i na tuto látku. „Přírodním“ obojkům (z gerania) nevěřím kvůli blechám. Loni ho Ajvi měla dva týdny, drbala se jak o život a nakonec jsme skončili u pídra, aby ON odhalil, že je plná všenek a dokousaná od nich hlavně okolo frndinky. Na klíšťata to možná zabírá, ale na blechy a všenky ne.
  Horší jsou kloši, na ty nefunguje vůbec nic, jenom dobré oči a rychlost zásahu.
  Brevecto-prášek, tak ten mi pídr rozmluvil,kvůli játrům.
  Na Darečka aplikuji spot-ony, ale spíš kvůli blechám. Klíšťata mu preparuji. V noci, když mne vzbudí a spokojeně si na mne lehne, tak se hned chopím brejlí, pinzety, kterou mám nachystanou u postele, rožnu si a on si nechá klíště milostivě vykroutit. Přes den ani omylem, to by mne zabil. No, já potom několik hodin čučím do tmy a nemůžu usnout.

  1. Alex, taky jsem vyzkoušela postupně všechno – spoty kdysi fungovaly opravdu dobře, teď už sotva těch 6 týdnů, obojek holky mít nemohou, protože by na nich nevydržel (podél části plotu máme habrový živý plot, kterým různě polítávají ve snaze oštěkat drzé kolemjdoucí), takže holt zbyla jen ta tableta… Prostě doufám, že jsou velké a mají jinak dobrou stravu, tak to ta játra zvládnou. Když Ari není protiklíšťově ošetřená, tak má na těle plno poklíštěcích boulí, některé mají tendenci se zanítit. Tak holt volím menší zlo (aspoň dnes to tak vypadá).

   1. Jo, jo, ze dvou zel je nutné volit to lepší. V tomto případě Bravecto. Možná, časem na něm také budu muset sknčit. Ona borelioza u psa je stejná mrcha jako u člověka :^) .

 6. Spoty mi u Barouše vůbec nezabraly, ale opravdu vůbec – jednou mi utekl týden po Advantixu, tedy v době kdy by měl spot špičkově fungovat. Po návratu měl klíště snad za každým chlupem, přestala jsem počítat u šedesátky. Zabraly obojky – Kiltix, později Scalibor. Paráda. Klidně jeden obojek na dva roky.

  Vašek je na obojky alergický a to tak, že hodně – z jeho krku se stane mokvající krvavý pás. Zkusila jsem nějaký přírodní olejovitý přípravek – Bardovi to bylo jedno, Vašek se po každé aplikaci pokoušel odrbat o všechno a vyválet v čemkoliv. Vloni jsem ze zoufalství zkusila pilule, ale i když to prošlo, stejně se bojím dát je znovu. Už nevím co na něj 🙁
  Další problém je ten, že Vašek je plný bouliček, z nichž většina je na pohmat stejná jako klíště. Sice už je mám zmapované, ale stejně je ta jeho kontrola náročná. A cizím drbajícím lidem musím opakovat jako kolovrátek – to neřešte, to není klíště, já vím, to není klíště,…

  1. Klérce se tyhle bouličky dělaly po dobře zakousnutém klíštěti. Než se vstřebaly trvalo to i roky.

   1. U něj je v háji imunita – něco jsou bradavice, něco histiocytomy, prostě kam sáhneš, tam boulička. Děsí mne to, průběžně podporuji imunitu… a to je tak asi všechno co se s tím dá dělat.

    1. Chápu, Petro. Berry mívá taky bouličky – jsou mazové, nějak to souvisí s chlupovými váčky a kožním mazem, když se neshodnou. Ty hledám taky – dokud je to „čerstvé“, dá se toho snadno zbavit, ale jak se nechá dlouho (nebo je to hloub v podkoží), tak je z toho problém. Jednu na krku jí musel rozříznout vet. Takže když drbu, hledám nejen klíšťata…

      1. Tohle nejsou mazové, nedají se vymáčknout, prostě čistá boulička v kůži. To druhé jsou krvavé boláky, zatím se to naštěstí zastavilo veterinárním šamponem, zůstávají „čisté“ boule. Má toho plnou bradu, ten první jsem nechala vyndat a šel na rozbor, pak se udělaly ty další. To co je pak dál na krku se nedá poznat co to vlastně je – pozůstatky kousanců (brala jsem jej z útulku s krkem na cáry), bradavice, pokračování histiocytomů? Dokud se něco z toho nesplaší, tak jej nechávám být, ono se s tím ani nic dělat nedá. Hmm, teď má jednu v meziprstí, je to úplně jiné než měl Barda, nezabírá na to nic, chodí s tím bez problémů. Ale jak dlouho? Odoperovat bez velkého poškození nepůjde.

       1. To si to fakt oba užíváte. 🙁
        Taky to můžou být i zarostlý kousky trav – krom jizev a jiných věcí… Asi fakt nejlíp neřešit, dokud je to klidný. Ale klíšťata se v tom musí hledat vážně báječně. 🙁

 7. Mali sme ultrazvukový plašič – nulová účinnosť.
  Kúpili sme obojok, jeden z tých drahších, smrdel ako des a nacucaných kliešťov hromada. Tak nakonie zakúpená tabletka a konečne má pes pokoj. Vo fázi obojku som mala pocit, že psa hladkám už len kvôli vyhľadávaniu cucajúcich príživníkov v kožuchu.

  1. Ach ano: „Ty ho nehladíš, ty ho vyšetřuješ!“ napsala jednou paní Sehnerová a já s tím souhlasím:)) V době klíšťat je to – ty ho nedrbeš, ty hledáš klíšťata! (wasntme)

 8. Tak naštěstí – NAŠTĚSTÍ – na nás klíšťata teď moc nejdou (panebože – co jsem to udělala? – odpoledne budeme mít každý aspoň pět!) a to díky zázračné zlaté, brilianty sypané pilulce. Řeknu to tak – je drahá jak sfiňa (a to platí i o spotu pro Zikmunda stejné značky), ale zatím to vypadá, že to v konečném důsledku není tak zlé. Vloni stačila jedna tabletka na celý rok, tak doufám, že letos to bude taky tak.

  Jinak co se týká spotu pro Zikmunda – choval se úplně stejně jak Merlin a Polárka a pak se mnou půl dne nemluvil (a to je co říct, protože on opravdu nebývá nasírací). Tak věřím, že ten spot bude taky účinný celý rok – nejen kvůli peněžence, ale i kvůli zachování dobrých mezilidských … mezikočičích … ech, mezidruhových vztahů v rodině.

  Jinak domácí protiklíštěcí recept – povařit otýpku levandule, do vývaru cvrknut kapku octa, dát do rozpračovače a před každou vycházkou postříkat vycházkující – a to jak zvěř (tam je dobré rohrábnou strst a pěkně na kůži), tak doprovod. Je pravda, že když jsem vytáhla postřikovač třetí den, psi tvrdili, že na žádnou vycházku jít nechtějí (rofl) – nakonec jsem tento postřik aplikovala jen sama na sebe. Voní, je celkem účinný, téměř bez chemie a je velice levný (chuckle)

  1. Jo, jo YGO tohle znám, ale s rozmarýnem. Ale také jsem nakonec aplikovala na sebe. Ajvi zdrhala, jen se jí za patama prášilo.

    1. Tu levanduli zkusím.
     Jelikož bydlíme v brutálně suché oblasti, nosí klíšťata jen kocour. Po spotu Bravecto teda přestal. A taky se mnou půl dne nemluvil. Vystřelil z baráku jak raketa a vrátil se milostivě až na krmení.
     Psům dávám poměrně obyčejné spoty Bob Martin, které mi loni a předloni účinkovaly slušně, už jsou týden po očkování, tak je dostanou.

     1. Zkoušela jsem levandulovej olej. Psům se fakt nelíbil a klíšťata si z něj nic nedělala. Blechy odradil.

  2. „Zachování dobrých mezidruhových vztahů v rodině“ 😀 Ygo, ty to umíš vždycky říct naprosto přesně! (rofl)

   ta levandule by asi měla být rozkvetlá, ne?
   ostatně pamatuju si, že jste mě někdo kdysi tam u vás (ty nebo Pitrýsek) mazaly nějakým domácím bylinným mazáním s hřebíčkem (bylo to flaštičce po Alpě) – moc krásně to vonělo a chvíli mi ti komáři i dali pokoj 🙂

 9. Na Melininu sladkou krev není protispotu. Ti pitomci krvesajní se do ní stejně zakousnou, i kdyby kvůli tomu chcípnout měli. Letos je jich fakt hromada.
  Ale na hledání bych fígl měla. Nasliním si prst a klíště ošmudlám. Mokré kolečko s klíštětem uprostřed se už hledá dobře.
  Fakt je, že to vymyslely fenice samy. Konkrétně myslím Nesinka s Penuškou. Oslintaly jedna druhé místo s klíštětem a zaklíšťovaného chudáka mi přivedly. Teď se to snaží praktikovat Melly na Dondě, akorát že Donda jaksi nechápe, proč by to měla Melině oplácet. Ale už aspoň drží, když ji Melina láskyplně prohledává.
  A pak najdu klíště Melině na pysku. (wasntme) Páč naspotovaná Donda jim nechutná. Radši si kousnou do Meliny. I kdyby kvůli tomu chcípnout měly.

  1. ¨Jo, podle uslintaného kožichu se klíště – resp. jeho zbytky, najdou rychle… U nás je vykousávač a vydrbávač klíšťat Berry – jak má nějaké na dostupném místě, dělá všechno pro to, aby se ho zbavila. Že při tom nadělá spoustu škody sama na době nemusím dodávat. Ari se zase po zakousnutém klíštěti dělají bouličky až boule, které se dlouho vstřebávají, takže u obou potřebuju účinný protiklíštěcí přípravek.
   Jinak mám dojem, že já jsem Melina, pokud jde o komáry 😀

   1. Dede, zkus dvojkombinaci Pangamin – pivo. Mohlo by to zabrat – když jsem se ládovala Pangaminem, komáři po mně nešli (pivo mi nejede, tak holt jenom ty kvasnice).

   2. Holky (lidské) dneska vykládaly, jak před tou bouřkou otevřely okno a dovnitř se vecpali snad všichni komáři z okolí. Že to přestaly počítat po sedmdesátém sestřelu.
    Ony se právě dobře opětovně najdou i ta oslintaná mnou, tudíž zatím ještě neokousaná. Ale okousané zbytky se z břicha dostávají fakt blbě. Hlavně když se kousnou vedle cecíku.
    Stejně bylo zatím asi nejhorší to na pysku, na očním víčku a na pipině. Všechny tři zářezy Melly, samozřejmě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN