BTW: Údolí smrti a slané jezero

Poušť! Těšila jsem se moc, ale jak jsme se blížili stále vyprahlejší krajinou k cíli cesty, začala jsem cítit nutkání znovu a znovu kontrolovat zásoby vody, jídla a sledovala stav palivoměru.

 

Cedule, které se objevily se začátkem národního parku Death Valley byly jednoznačné: hleďte na bezpečnost, mějte vodu, benzín, nechoďte ve vedru daleko od auta, šlapejte jen tam, kam vidíte – škorpioni, černé vdovy a jakýsi had nemají rádi, když je někdo ruší. Pokud se vám něco stane něco s autem, nevzdalujte se od něj. Vypněte v autě klimatizaci, pokud by se vám měl přehřát motor. Mobilní signál na většině míst parku není, GPS taky ne, nebo nefunguje správně. Neriskujte!

Už jsme byli na cestě po Americe dost dlouho na to, abychom chápali, že to není hra na skauty, tady se člověk opravdu musí chovat rozumně. Na hraně údolí bylo ještě příjemně teplo, asi 32 st. C, ale jak jsme sjížděli dolů, postupně z avizovaných asi 1000 metrů nad mořem pod úroveň mořské hladiny, teplota indikovaná autem stoupala a stoupala, až se dostala do dost šíleného rozmezí cca 108 až 111 stupňů F, což odpovídá tuším asi 44 stupňům Celsia.

Úporný žár byl účinně zesilován velmi silným větrem, bylo to jakobyste otevřeli dvířka gigantické horkovzdušné trouby jedoucí na plný výkon a hezky si před nimi postáli – s jedinou možností úniku do klimatizovaného auta. Jak dokázali lidé kdysi toto údolí překročit na koních je nad moji představivost. Byli to nesmírně odolní a stateční lidé! A zvířata. Komu cestou onemocněl nebo umřel kůň, ten měl v podstatě smůlu.

Krása těchto míst patří do kategorie neuvěřitelných – je to kombinace nádherné malířské palety, geologova šťastného poznání a nelidské hrůzy. I tady je nějaký přirozený život, příroda je nesmírně přizpůsobivá, ale pro lidi to tu opravdu není. Jen díky dobrým cestám, dokonalému značení a přece jen přítomnosti dalších lidí se tu člověk mohl kochat. Jinak instinkty křičely: pryč odsud!

Přiznám se, že moje výlety z auta byly kratší, než bych si přála, ale pouštní slunce není určené pro děvčata s nordickým nebo keltským původem – bílá pleť, kde se pigment realizuje maximálně sluníčkovými pihami znamená v mžiku připálený čenich, byť použijete opalovací krém s ochranným faktorem 50. Takže jsem zasedla za volant našeho expedičního vozidla a ten, kdo běhal venku a obětavě fotil, byl Martin. Takžer dnešní fotky jsou jen malá ochutnávka z mého mobilu, foceno obvykle nedaleko od auta:))

Cestou z pouště jsme se zastavili v jedno z místních městeček duchů – ghost town – a musím říct, že tam nebyli už ani duchové. Přiznám se, že víc na mě zapůsobilo živé městečko (vesnice?) Beatty, kde jsme spali. Dívala jsem se na to pusté nic kolem a přermýšlela, jak tu ti lidé žijí? Všechno je daleko a kolem nic. Co práce, školy pro děti? Kultura, sport, cokoliv? Vždyť tam nikde pořádně není ani mobilní signál!

Další den (zdejší sobota) jsme měli dlouhý přesun přes poušť, několik pásem hor, kolem prehistorických borovic (až 4000 let staré stromy, starší než sekvoje) až k Mono Lake. Mono Lake je jezero, které napájejí podzemní prameny (když si je zrovna neodkloní do Los Angeles pro vodovody), nemá přirozený odtok, takže je 2,5 x slanější než moře – a taky hořčí. Jak jezero vydrželo veliké cca 3 miliony let, tak stačila krátká přítomnost člověka a přišlo o větší část vody. Tím se dostaly nad hladinu minerální skulptury, které jsou vlastně pozůstatkem podvodních pramenů, které jezero napájely. Prostě, podívejte se… (aspoň na něco, z foťáku toho bude víc).

No a u jezera nám začalo pršet a tak jsme se vydali na cestu na sever po východní straně Sierry Nevady. Dálnice místy stoupá až do výše přes 8000 stop podle tabulí u silnice (skoro 2500 m.n.m.), takže není divu, že s teplotou klesající k nule (auto psalo 32 F) se déšť změnil ve sníh. Bylo to dost drsné – na autě máme nejspíš letní pneumatiky (naštěstí je to čtyřkolka), cesta byla dlouhá a vedla naprostou pustinou. A poprvé na našich cestách nám začal docházet benzín. Nic dramatického to nebylo (čtvrtina nádrže), ale nevěřilii byste, jak nepěkně vypadá čtvrtina nádrže, když kolem vás není nic jiného než deštěm nebo sněhem bičovaná divočina, byť mapa vám tvrdí, že k nejbližší civilizaci je to určitě blíž než autem avizovaných 100 mil dojezdu na zbytek nádrže:)) Jo a mluví k vám skutečně papírová mapa, páč nic od mobilního nebo GPS signálu tu nenajdete.

Musím říct, že jsem v duchu jásala, když jsme konečně dojeli k civilizaci na okraji deštěm zmáčeného a kasíny svítícího Carson City…:))

 

Aktualizováno: 8.5.2017 — 07:35

39 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dede, zprávy z cest pilně sleduji a moc přeji takové hezké zážitky.Těším se na reportáže a další zajímavé fotky.Přeji krásný a pohodový závěr dovolené.

 2. Tak upload fotek selhal, tady mám problém načíst u stránky.
  Vyfotila jsem vám dnes automatický palačinkovač – tedy něco, co vám po stisknutí knoflíku vyrobí (na papírový talířek:)) 2 ks pancake, což je něco jako tlustá palačinka. 🙂
  Za chvilku odjíždíme z hor zpátky na pobřeží Pacifiku, spát bychom měli v Santa Cruz. Nezní vám to taky jak z pirátského románu? 😀
  Jinak je to už místo na dohled od letiště, cesta pomalu končí… (wave)

 3. Dede, hltám tu se zatajeným dechem Tvoje cestopisy! Krása nesmírná! Užívejte si to, moc vám to přeju. Já už se asi nikam nepodívám a tak aspoň takhle zprostředkovaně cestuju a vámi. A moc se mi to líbí!

 4. Tak už jsme zpátky z Yosemitského parku – to vám byla nádhera! Nazvala bych ho indiánským jménem „Údolí Živé Vody“ 🙂
  Zkusím dát aspoň pár fotek, ale připojení je tu dost špatné, nevím, jestli je nahraju. Zkusím to ale 🙂

  1. Dede, nedělej si vràsky, až se připojíš bez problémů, tak se připojíš. Užívejte si, kochejte se!
   Bedlivě jsem sledovala zprávy, zda nebyla v Yosemitu sežrána medvídkem česká ťůristka. :). Dobře to dopadlo!

  2. Tak si to DEDE užívejte a foťte a pak až budete doma, tak se těšíme na články a fotky.

   1. Míša mi to vzala z klábosnice 🙂
    Je sice fakt, že nakukuju, jaké jsou aktuální zážitky z míst, kam se rozhodopádně nepodívám (vzlyk), a těším se na rozsáhlý cestopis 😉 uveřejněný po návratu.
    Přece jen… potkali jste Béďu, Bubu a Cindy?
    https://www.youtube.com/watch?v=5_2L_06QUnE

    1. Máří medvědi jsou inzerovaní všude, ale včera už byl v Yosemite takový nával (a to vlastně ještě není plná sezona), že by to asi mezi těmi auty nedal ani Méďa Béďa 🙂
     To vedle u sekvojí jsme byli víc v pozoru, ale nevím, jestli jsme měli štěstí nebo smůlu, ale neviděli jsme ano medvědí chlup! 😀

 5. Milá Dede, dočítám z pohodlí domova, moc ti,vlastně vám oběma přeji, že máte tu možnost vidět kus světa, tak jiného, jaký je ten náš. Díky za reportáže a fotky, užívám si je s vámi. I nadále přeji šťastnou cestu.

 6. Milá Dede – to jsou krásné střípky z cest, a fotky je moc dobře doplňují. A moc se těším na zprávy (a fotky!) z Yosemite – doufám, že bude fotka Médi Bédi i Bubu (rofl) . Jinak doufám, že nějaká zvířátka jste vyfotili a ještě vyfotíte.

  Jo a na kalifornský seriál se těším moc a moc (clap)

 7. Byli jsme v železničním muzeu v Sacramentu a bylo to úžasné! Nafotila jsem i na mobilu ledacos, jen je otázka, jak to dostanu k vám 🙂
  Jinak pro spolucestující na mapě: jsme v Maripose, zítra ráno vyrážíme do Yosemite… Jsem zvědavá, pověst jde, že mi zase úžasem spadne brada 🙂 Bereme si s sebou jako obvykle jídlo na piknik, tak uvidíme, kolik medvědů se bude chtít přidat 😛

  1. Už podle mapy to vypadá nádherně. Ale hodně náročně. Zana má pravdu, to bude seriál. Časem.
   U Brna se citelně ochladilo. Kytky v kontejnerech putovaly zpět do domu, připadám si jakobychom byli vyhnáni a usídlili se nám doma nájezdníci. To, co je ve VELKÝCH kontejnerech (roubovaná rajčata) , bylo zabaleno do kabátků.

  2. Když se řekne Kalifornie, je to pro mě Jack Kerouac a Neal Cassady (alias Sal Paradise a Dean Moriarty). To byli absolutní hrdinové mého dospívání, přestože v té době už byli oba po smrti, a dodnes je to moje srdeční záležitost. Oba prožili nemalou část života v Kalifornii. Nějakou dobu oba pracovali u dnes již neexistující Southern Pacific a na jejích vagonech taky jako hobos po CA pocestovali. To bych si to železniční muzeum užila.
   Dede, přeji spoustu dalších pěkných zážitků.

 8. Úžasné zážitky. Opravdu moc se těším na seriál (tohle přece není na článek 🙂 ).

  1. Zano, něco určitě bude! 🙂 Například mám nafocenou hezkou sérii fotek na povídání o záchodech – víš sama,jak je tento aspekt cestování důležitý! 😀
   Ale jistě i o lidech, historii, golfových hřištích, autech a provozu a tak 🙂

 9. Mila Dede, krasne obrazky, Amerika je fakt krajina neobmedzenych ( aj prirodnych) moznosti 🙂 .
  Ja som sice “ teplomilna burina“, ale tych 44C by uz aj na mna bolo moc.

  Co sa usiaka tyka, asi vedel, ze saa vas nemusi bat. Niekedy zvierata aj vyhladavaju ludsku spolocnost za ucelom ochrany alebo potravy.
  Napr. medvedica s 2 mladatami v snahe zachranit svoje deti pred starym
  samcom sa ubytovala vedla Bilikovej Chaty, v centre BB sa potuluje stado diviakov.
  Medvedica to po par dnoch vzdala, s divocakmi je problem, pretoze odohnat sa nechcu dat a v meste sa strielat nesmie 🙂 .

  1. Pribeh s medvedicou mal pokraccovanie. Matka s mladatami sa nastahovali do Smokovcov a tam sa schovali na modrine. Ochranari matku odchytili,uspali a aj s detmi previezli nieam do NP. Tam ju odmerali, oznacili satelitnou vysielaackou a pomenovali. Vola sa INGA.
   Potom rodinku prepustili.

   1. Yetti to je moc pěknej příběh zatím s dobrým koncem. Já si pořád myslím, že by se divoká zvířata s lidmi míchat neměla – pro blaho těch zvířat! 🙂

 10. Vyrážíme do Sacramenta k řece podívat se na železniční muzeum a kolesový parník 🙂
  Potom vyrážíme zpátky do hor, do Yosemite (wave)
  Jo včera večer jsme s Martinem skončili že všeho ve sportovním baru a koukali na baseball (!!) 😀

 11. Dede, díky za čerstvou reportáž a úžasné fotky! Údolí smrti musel být opravdu zážitek ! Ale musela jsem se usmát hned ze začátku při tvé obavě o dostatku benzínu. Jó, to moc dobře znám z našich cest po střední a západní Am., kde nějaká civilizace v nedohlednu, natož benzinka, nebo nouzová tf. schránka u silnice. Také jsem nervózně pokukovala po ručičce obsahu nádrže. Sice mě choť vždy ujišťoval, že i kdyby ručička klesla až dolu, prý tam vždy ještě tak gallon benzinu je… no moc mě tím neuklidnil, protože co když ani ten zbytek nebude stačit, že?

  Jinak Kalifornie, je ohromný, nejlidnatější stát Am. A díky svému protaženému tvaru ze severu na jih má na svém území vlastně vše „na hromadě“ – pobřeží, vysoké hory, pouště, úrodná údolí, lesy, velkoměsta, samoty. Bohužel ale i sucha, požáry, lijavce a sesuvy půdy (hihi, zažili jste). Ale přesto to musí být krásný stát a docela mě mrzí, že jsem tam nikdy nebyla. Ovšem na život je to myslím ten nejdražší. Pamatuji se, že jsme kdysi mluvili s jedním mladým párem, kdy on přijal nabídku na práci v CA. Oba byli nadšení a když nám řekl, jaký bude mít roční plat (tady se výše platu udává „za rok“, ne měsíční), úplně nás to ohromilo (tedy v porovnáním se zdejším za podobnou práci). Asi za tři roky jsem se na ně ptali společných známých. A dozvěděli jsme se, že prý už jsou zase zpátky, protože jejich platy jim tam prý na spokojený život nestačil (a to pracovali oba)

  Užívejte si !

  1. Maričko nakupovali jsme potraviny v Kalifornii a v Navadě. Rozdíly zcela potvrzují co píšeš 🙂 Samozřejmě i cena za ubytování.

 12. Dede, to všechno musí být neskutečně silné zážitky!
  Já jsem na cestě Jihem – a tam zdaleka nešlo o nějak drsné prostředí, jen o obydlené domy nebo skupiny domů, třeba na kraji lesa, a pak míle a míle nic – také přemýšlela, jak tam lidé žijí.

  1. Hančo,ze jo? Nějak mě ta myslenka na lidi ze zdejších pustina neopouští. To nemá nic společného s romantikou.

 13. DEDE krásné povídání a fotky.
  A ano Ameriku museli osídlovat stateční lidé.
  Nejdřív museli překonat oceán a pak různá území.
  Fotka zajíce nemá chybu.

  Užívejte si cestování.

 14. Díky za fotky, už včera večer jsme se na ně podívali s Jiřím a oba jsme se shodli na tom stejném, co jsi zmínila v článku. Jak silní a odolní lidé to museli být, kteří překonávali tyto vzdálenosti, aniž by věděli, co je čeká za horizontem, za horam a dalšími údolími. Když dorazí nakonec k jezeru – je slané! A všechna ta zvířata!!! Koně,muly, mezci, volci. Na tyto se zapomíná!!!
  Nedokážu si představit mne na Tvém místě! Takových úžasných zážitků a panoramat. Nevím, jestli bych to dokázala rozdýchat. A když,tak až doma po čase.

 15. To zní úchvatně, byť to vedro bych si odpustila 🙂 A ten zajíc má zajímavé mimikry. Viděli jste tam i jinou zvěř?

  1. Veverky, chipmunky, bobra (nebo něco na ten způsob), vodní želvy, lachtany a tuleně (seals and sea lions), neznámého hada, jeden větší plavý stín v podrostu u Mono Lake (kojot?) a plno ptáků 🙂

  2. Jo a ten zajíc byl stejně blbej jako ti vaši – však vidíš, z jak blízka jsem ho fotila (mobilem) Ten by se Karamel líbil! 😀

 16. To je neskutočné,divoké,krásne,strašidelné,velkolepé.Ach Dede a Martin-chcela by som tam s Vami byť.

  1. Verenko, je to taková životní cesta, něco, co jsem zatím nezažila, byť jsme toho nacestovali dost. Vlastně pořád jen s úžasem koukám 🙂

   1. Milá Dede,čtu to tady se zatajeným dechem, to jsou tedy silné zážitky! Držím palce ať jste zdravotně v pohodě, hezky si to s manželem užívejte a opatrujte se. Jana 🙂

  2. Verenko, já s nimi „jedu“ prstem po mapě. No, není to ono, ale alespoň mám představu, kde se právě nacházeli 😉 . Mají jakéhosi černého pasažéra (chuckle) . Tak jak nemám ráda Mapy Google pro své čundříky po okolí, (Mapy .cz nemají konkurenci), tak daleká cizina je v googlových mapách lepší a Google Earth, to je naprostá bomba. Zkus to.
   Navíc když přidáš tetu Wiki, tak zjistíš, …že Dede je v popisu mnohem lepší. Dede a Martine, posílám k Vám pozdravy a díky za články a fotky (wave) .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN