HOST DEDENÍKU – Alex: Štěně

Při jízdě autem mne odchytila SMSka. Zastavila jsem, mrkla kdo píše a ejhle zpráva od kamarádky z ulice, novopečené paničky osmitýdenního fletíka. Manžel odjel na týden za prací, ona s děvčaty jsou totálně na hromadě a musí jet k lékařům. Jestli bych jí na dvě hodinky pohlídala štěňátko.

 

Bojí se ho nechat samotného doma, aby si něco neudělal, auto také nemá připravené na psa. Zavolala jsem jí zpět, že právě jedu domů a pohlídám. V záchvatech bublavého kašle mi děkovala. A tak jsme se stali tetou a strejdou na pár hodin, mrňavému fletímu klukovi. Můj muž naštěstí nikdy nic nenamítá, co se týká zvířat.

Šla jsem prcka vyzvednout i s Ajvinkou, aby neměla pocit, že jsem jí ho do pelechu strčila já, ale že si ho přivedla i ona. Nadšená nebyla, celou cestu zpět po něm pokukovala, a když se jí jenom trošku dotknul, tak mručela. Doma zaujala postoj „můj dům můj hrad“ ve svém křesle. Jen se nad sedákem křesla objevil černý přátelský čumák, zavrčela. I přes její negativitu, štěně tesknilo jenom pár minut po svém původním domově.

 

 

A potom ho čekala důležitá práce. Napřed musel zvizitýrovat obývák a kuchyň. Postupoval systematicky, na chvilku se vždy zastavil u Ajvi, aby ji s nadšením sdělil, že se mu všechno líbí a pokračoval v perlustraci. V jedné chvíli narazil na košík s Ajvinčinými hračkami. Když jsem mu je vyndávala ven, tak si vždycky některou odnesl pod konferenční stolek, chviličku ji zkoumal a šel si pro další.

Tak to Ajvi zpozorněla! Její majetek a najednou se válí všude okolo! Ale nijak situaci nekomentovala. Zavrčela jenom, když si s ní chtěl fyzicky hrát. Po půl hodině nechal bratříčkování s Ajvinou a svoji pozornost přenesl na nás. A tady uspěl. Hrála jsem si s ním já, hrál si s ním páneček, takové ty „drsné hry samců“ se vzájemným vrčením a muchláním. Abych se přiznala, očekávala jsem, že štěně brzy odpadne, takže jsem ho vodila na zahradu vyčůrat.

Kdepak, to bylo nadšení, že i u nás je zahrada. Pobíhal čenichal, musel všude cítit Darečka, prozkoumal skalku, udělal výstavní bobek, několikrát se vyčural a hurá domů zase si hrát s tím bezva strejdou. Měla jsem od kamarádky pytlík jeho granulek, takže vždy dostal do misky, zhltnul je, napil se a dělejte něco, jsem tady a čekám na hru.

Nejsme už na malé štěně zařízení. Stále jsme byli ve střehu, aby se mu něco nestalo. Nejvíc nás děsily okamžiky, kdy se motal kolem elektrických šňůr. Lákal ho ubrus, ten se dobře stahoval, za okraje dolů, všechno co zavánělo potenciálním nebezpečím jsme bleskově odklidili.

 

 

Páneček musel odjet něco zařídit, takže jsme zůstali my tři sami. Dareček byl naštěstí někde venku na cestách, bála bych se, aby štěněti nějak neublížil. Ještě chvíli jsme si hráli a potom… jsme všichni tři slastně usnuli.  Já odpadla v křesle, Ajvi na svém křesle a prcek pode mnou na koberci.

Vyburcoval nás zvonek a Ajvinčin zuřivý štěkot, to se už zastavila panička pro malého. Zajímavé je, že když si ho sousedka přebírala, tak se na něj Ajvi už neškaredila, nemručela a nedělala ramena. Buď to všechno zaspala, nebo pochopila, že prcek bude odveden a ona se stává opět jedinou psí paní našeho malého světa.

Při této hlídací příležitosti jsem si uvědomila, že ve svém věku, kdy jsem už blíže k sedmdesátce než k šedesátce, už nejsem stavěná na výchovu štěněte. Ajvi má už čtyři! roky, jsme na sebe zcela napojené, rozumíme si a výchova jako taková už odplynula kamsi do minulosti a já už pohodlně užívám jejího výsledku. Štěně už pro mne není. Asi jako babičky: pohlídat , ale rychle předat rodičům, ať se starají. A tak to má v lidském životě být.

 

Dede: Děkuju Alex za milý článek a zajímavé téma! Ano, štěňata jsou prudce roztomilá, jejich nenasytný hlad po nových dojmech a zkušenostech může být (do jisté míry:)) i nakažlivý – člověk zase objevuje to mládě, že… Jenže už když jsme si přinesli maličkou Ari (a ještě zdaleka neodsmutnili za Kazanem), tak si Marek upřímně povzdechl: „Chjo, štěně. To bude doba, než z ní vyroste pořádný pes!“ A já jsem tehdy pochopila, že ho chápu. Roztomilost mláděte podle mě nedokáže konkurovat duševnímu souznění s dospělým milovaným psem, který nás už velmi dobře zná a má nás rád:))

 

A tak se dnes zvědavě ptám – co si o tom myslíte vy? Nebo spíš – to je přesnější – jak to cítíte vy? Štěně versus dospělý pes? Či spíš obecně – mládě versus dospělé zvíře?

Naštěstí je ta otázka fakticky zbytečná, protože mládě poměrně rychle vyroste. Jen to zmoudření se obvykle o dost protáhne, což znamená zajímavé časy…:))

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:31

50 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Máte všechny pravdu, že se „to“ musí vychovat. A i když už jsem také polodůchodová (prdůch), moje staré holky jsou fajn a jako „vyšlápnuté staré boty“, stejně se znovu těším na štěňata. Je to nový začátek, nová práce, nové výzvy (jak se teď blbě říká). Z tohoto vrhu doma nikdo nezůstal (poněkud jsem litovala). Ale za necelý rok chystám další štěňata, a tentokrát to bude i jedna pro mě. Možná spíš pro pánečka, ale to je jedno. Pak bude pauza, nemám na kom chovat a každý rok není dobře pro fenu. Budu zas mít víc času na malou výtržnici. Za ženichem tentokrá pojedeme daleko, chci úplně novou krev. V Maďarsku má majitelka naší Joy (Eirene) krásného psa z Anglie.

 2. Štěník je překrásný,hned bych muchlala. Alex díky za seznámení.Budou mít z hošánka radost! 🙂
  Naše holky odrůstají, ono se to nezdá ale čas strašně letí. Jenka bude mít v srpnu 2 roky a Conny už má první rok za sebou.Jak tak jsou dvě pohromadě, vyhrají si do aleluja, honičky na denním pořádku, Jenka je sice malá ale je jak pevný špalíček, prohání Conču, tahají se o dřeva a různé jiné. Dost se s nimi nasměju ale musím vychovávat, zatím to tak nějak stíhám, jen už nedělám dlouhé štreky, vybírám kratší úseky. Doufám, že dožijeme spolu. Zkusila jsem to občas bez psa ale nejde to. No a kdyby něco, mám plán a zařízeno.

 3. Štěňátko… Naposledy jsme měli štěňátka před čtyř a půl lety, neskutečně mi to chybí. A páník je neoblomný, máme tři stárnoucí fenky (skoro deset, osm a půl a sedm) a štěně si prý budu smět pořídit, až nějaká z nich odejde za Duhu. Nevím, jak ho zlomit 😉 . Možná ho přemluvím, že štěně bude náplast na smutek, až se Honza v létě odstěhuje…

 4. Jé, když jsem viděla nadpis a od koho, první myšlenka byla „jéé Alex má nové štěně“ 🙂 Ale ono je to jinak. Jestlipak jsi Alex dala EvěŽ avizo, že tu píšeš o jednom štěněti z jejího odchovu? To se pak nedivím, že tohle fletí mrně kouká na „krátkodového pánička“ tak oddaně – u EvyŽ jsou štěňata „vychovávána na lidi“ 🙂

  Já asi nevždy budu litovat, že nemám fotky Trixie jako štěně. A při tom jsem je mohla mít. Prvně jsem ji viděla z okna cupitat jako mini-štěně za svým „páníčkem“ a jen jsem vyběhla z domu zjistit kam patří – hned do vedlejšího domu, odkud pochází bílá Sadie. Takže kdykoliv jsme pro Sadie šli (abychom ji vzali na procházku), malá Trixie tam skrze pletivo plotu prostrkovala čumáček, aby dostala sušenku. No tenkrát mě ani ve snu nenapadlo, že Trixie jednou skončí u nás, jinak bych byla fotila! Tak jí jako roztomilé štěně mám jen v paměti a se štěňatami v dome nemám žádnou zkušenost.

  Zjistila jsem, že dnešní děti neumím zabavit. Tedy děti už školou povinné, mrňata, která se krásně všemu díví a teprve poznávají svět, to bych ještě zvládla. Možná tím, že nemáme vlastní(a tím pádem ani vnoučata), nevím, čím dnešní mládež zabavit, nerozumím jim. Když byli kluci bývalé sousedky Kris (panička bile Sadie)malí, ona mě několikrát v nouzi požádala, zda bych kluky nepohlídala. Už sice chodili do školy, ale byli ještě malí na to, aby je Kris nechala bez dohledu doma po škole samotné. Vždy šlo tak o dvě, tři hodiny, než se Kris vrátila z práce, nebo odjinud, co nemohla odložit. Samozřjemě jsem souhlasila. Ze začátku přišli kluci několikrát po škole rovnou k nám a já se je snažila nějak zabavit. No moc jsem neuspěla, bylo jasné, že se kluci nudí, vše co jsem jim nabízela „jako zábavu“ se jasně míjelo úspěchem. Takže jsem pak požádala Kris o klíče od domu a kluky hlídala tam. Buď si šli hrát před dům (a já dohlížela), nebo si našli zábavu v jejich pokoji a já si v obýváku četla. Naštěstí jsem je nikdy nemusela hlídat přes noc. A tak si myslím, že bych úspěšněji zvládla zabavit štěně, než 7-12 leté kluky

  1. co to je za tvar „se štěňatami“, brr „štěňaty“. Omlouvám se i za ostatní překlepy.

  2. Maričko, taky bych váhala s takhle velkými kluky – když nejsem „domácí“, tedy nevím, co ty děti vlastně baví. S Patrikem je to zatím snadné – baví ho skoro všechno 😀
   Tedy kromě jakékoliv práce s pastelkami nebo tužkami, pro mě skoro nepochopitelné, já čmárala furt.
   Nemáte někdo nápad, jak „rozkreslit“ dítě, které o tuto činnost vůbec nestojí?

     1. Dede,naučila,ale rukopisem píšu nerada a je špatně čitelný. Dcera též nechtěla kreslit a rukopis má úhledný.

      1. Tak v tom jen, milá Janino, jistá naděje 🙂 Já čmárala odmalinka pořád a můj rukopis je hanebný… (blush)

   1. Dede, co zkusit „vodové o(vy)malovánky“ či jak se to u vás jmenuje. Tedy předpokládám, že už se u vás prodávají (Paint With Water Coloring Book). Omalovánky v matných barvách, ale stačí přejet morkým štětcem a barvy se vyjasní. Když byly bratrovy děti malé, vozila jsem jim je a byl to velký hit. Pokud by ho to bavilo třeba bys pak mohla nenápadně přejít na opravdové pastelky.

      1. Díky Maričko (zase:)) Zítra pojedeme s Patrikem do Hradce do rádia nahrávat a kousek od rozhlasu je velké papírnictví. Zkusíme se tam zeptat – třeba to vyjde. Venku má být (opět) hnusně, takže nová domácí zábava dobře padne tak jako tak 🙂

       1. Napadá mě, že existují pro děti taky barvy, kterými „čmárají“ rovnou rukama na papír, třeba by to šlo prolomit takto 🙂 Prostě matlací barvy.

 5. OT : dám sem odpověď na včerejší otáku Dede, co jsme viděli za mořem.
  My jsme vlastně cestovali na návštěvu příbuzných, takže jsme destinaci nevybírali. Základnu jsme měli u nich v Pensacole, na západním pobřeží Floridy. Krom Pensacoly (vojenská základna, staré španělské pevnosti, maják) jsme navštívili New Orleans (bláznivé město, které se tak trochu vymyká, má přezdívku Big Easy), ve městě Mobile bitevní loď USS Alabama, ponorku, expozici vojenských letadel a námořní muzeum, od Maričky jsme si pak udělali výlet do Montgomery, hlavního města Alabamy (dům Scotta a Zeldy Fitzgeraldových, muzeum Alabamy) a nazpátek jsme jeii podél moře přes Rosemary Beach a další pobřežní městečka. Většinou jsme měli ještě večerní program, když náš 95tiletý příbuzný vyprávěl historky ze svého života a ze života rodiny. Velmi poutavě! 🙂

  1. Páni Hančo, tak to jste taky viděli kus reálné Ameriky, nejen „výkladní skříně“. Počítám, že se ti postupně budou vybavovat různé střípky a historky a tak budu ráda, když se ti vybaví i tady v komentářích – je jedno k čemu, já tu žádné plevelení diskuzí nehlídám, tohle není řízené diskuzní fórum, kde se na to musí dbát 🙂

   Já už začínám kapku vyšilovat – od pátku babičkuju, k tomu chystám věci na cestu a práci, kterou musím odvést na dva týdny dopředu. S aktivním ani ne čtyřletým kloučkem se to občas kloubí hodně natěsno 😛 Protože je logické, že hlídací babička už žádné hlídání nemá 😀

  2. Ano, také jsem žasli co vše za tu poměrně krátkou dobu stihli ! A těch kilometrů (vlastně mil) najezdili, na mapě by to bylo malé kolečky a při tom jsou to pěkné štraky.

 6. Alex, fotka štěňátka s páníčkem, i když ne vlastním, je nádherná! Ten bezelstný pohled, to napuclé bříško! (inlove) Nechala bych si takové miminko klidně líbit třeba hned! Asi také proto, že Denis byl celkem hodné štěně – žádné velké škody na majetku nenapáchal, že se loužičky dělají na trávě, věděl už od chovatelky. Jo, jen jsme měli jedno období oblečení vkusně zdobené dírkami a vytahanými nitěmi. Zvlášť miloval můj pásek od županu, na tom visel, jakmile jsem ráno vstala. Však taky župan poté, co Denis přezubil, letěl. 🙂
  Ovšem souznění, které jsme si vypěstovali, také nemá chybu. Někdy mám pocit, že rozumí víc, než si dokážu představit. 🙂

 7. Mám čtyři dospělé kočky a život s nimi je prostě báječný. Od koťátka mám jen Matýska, přišel ke mně, když mu byly tři měsíce. Byl samozřejmě roztomilý a taky pěkný ďáblík. Vyrval lampu ze zdi, zvrhl žehlicí prkno a to padlo na kočičí fontánku, která skončila v troskách, kácel křesla, odkousl mi klávesnici, procházíval se po horních hranách otevřených dveří a oken, při hrách hodně škrábal a kousal, v noci nám lovil nohy pod peřinou – to je jen neúplný výčet. Ale bylo to bezva, koťata jsou prostě kouzelná. Už je to 14 let! Rozárku a Filípka jsem si brala z útulků už jako dospělé a Toníčka jsem už jako dospělého našla venku. Ti všichni, ještě společně s již zemřelým Pepíčkem, naprosto vyvrátili zažitou pověru, že dospělá kočka si nezvykne. Všichni si ochotně a bez problémů zvykli.
  Až jednou nebudou (na to nechci zatím ani pomyslet), tak přesně vím, co udělám. Půjdu do útulku a vezmu si nějakou postarší kočičku nebo kocourka, kterého nikdo nechce, pravděpodobně černého nebo mourovatého. Nevadí, že to třeba bude jen na pár krátkých let, já se s tím vyrovnám, ale pro to zvířátko to bude pár dlouhých let, kdy si užije vlastní domov. A pak to udělám znovu, dokud budu moct. Dospělé kočky jsou fajn.

  1. Tapuz, moc ti fandím a obdivuji tvou trpělivost.Ta zvířátka, která strádala venku si opravdu ráda zvyknou na plné misky a hlavně teplý, láskyplný domov.Můj poslední přírůstek je Micka, zřejmě vyhozená z bytu.Ta se nepřiblíží k venkovním dveřím, zřejmě má strach, aby opět nezůstala venku.

   1. Přesně tak, Janino, na dobré bydlo se zvyká docela dobře, bez ohledu na věk 😀 .
    Mně je vždycky tak líto těch starších a starých kočiček, které se ocitnou v útulku. Často vyhozené z domova na ulici poté, co prožily třeba pěkný život někde doma, ale najednou je nikdo nechce, protože už jsou staré. Někdy jim třeba zemřel majitel, a tak jsou prostě vyhozené ven. A to si přece nezaslouží. Útulek je zachrání, ale doma je to přece jen lepší.
    Tvojí Micce přeju šťastný život. Dobře dělá, doma je to nejlepší, tam se jí nemůže nic zlého stát 😀 .

    1. Jsi zlatá, že myslíš na starší kočičky. Lady bude 6 let, byla solitér, přišla do neznámé party, zvykla si a je tu spokojená. Dneska např. tu byl kamarád, kterému jsem včera překládala (v době předělávání toho sprcháče) dopis pro jeho známé do němčiny, potřeboval jim sdělit nějaké dost důležité věci. Aspoň nějaká koruna, když už jsem musela sedět doma. No a Lady se málem nechala vyhladit z povrchu zemského. Blaženější kočku jsem dlouho neviděla. On sám kočkař není, ale má je rád. A i ostatní si jeho pozornost užívali. Cecilce jsou 4 a je pořád stejně praštěná jako to kotě. Damíškovi rok a Melíškovi necelé 2. Přišli jeden po druhém, zvykli si na sebe, stmelili se a jsou moc príma parťáci. Jsem ráda, že tu jsou se mnou.

     1. Jé, Karolíno, netušila jsem, že je nás tu tolik kočičích příznivců.No a já mám praštěného Matěje, který má osm roků.Teď jsem měla o něj velké obavy kvůli jeho zdravotním potížím.

    2. Tapuz, koukám, že jsi kočičí jako já. Měla jsem Šivu, Lumpíka, Mikeše,(jsou za Duhovým mostem). Teď mám Matěje, Kokeše a Micku.Vsechny přinesené z venku.

     1. Já mám Matýska (14 let), Rozárku (10 let), Filípka (9 let) a Toníčka (věk neznámý, mám ho už víc než tři roky a už tehdy byl jednoznačně dospělý). Mezitím jsem měla ještě Pepíčka, našla jsem ho venku, byl starý a nemocný. Dali jsme ho do kupy, jak se dalo, pobyl u nás tři roky a pak bohužel zemřel. Ale ty tři roky, pro nás tak krátké, si Pepča vyloženě užíval. Neřešil, jestli je to dlouho nebo krátce, to ani nevěděl, prostě žil přítomností. Místo pouliční bídy a špíny měl najednou plnou misku, měkký pelech, mazlení, hraní a povídání, byl viditelně šťastný, takže to stálo za to.
      Karolíno, tvojí partičce taky přeju pěkný život, aby tě ještě hodně dlouho těšili svou přítomností. Celá léta jsem sledovala i tvou minulou partičku, bylo mi moc líto, že kocourci odešli, ale je fajn, že na jejich místo přišli další skvělé kožichy.

 8. Náš český strakatý Ares má v tejto chvíli desať mesiacov a hoci som do neho od úplne prvého dňa beznádejne zamilovaná, som rada, že už má viac – menej finálnu veľkosť. Sme s manželom športovo založení a od minulého leta sme nemali možnosť vytiahnuť bicykle alebo ísť na dlhší výlet – so šteňaťom to nešlo, bez neho sme ísť nechceli.
  Teraz už zvládame dvojhodinové vychádzky (na dlhšie sa stále neodvažujem, Ares lieta ako odtrhnutý vagón a nelieta celé kilometre, bojí sa o jeho vyvíjajúce sa kĺby) a teším sa, keď bude mať viac ako rok, aby sme si dali aj dlhší výlet. A ešte viac sa teším, keď dospeje, pretože momentálne s ním silno zametá puberta a niekedy mi z neho šedivejú vlasy 🙂

  1. Katko, na podzim už budete drandit na kolech všichni tři. Jenom stále opatrně, kvůli pozdějším problémům s klouby.

   1. Odklepla jsem brzy. Já jsem začala „naplno“ jezdit s knírajdami (a to jsou lehké, kvadratické a nemají problémy s klouby) až ke druhému roku. Pomalu, jenom rychlostí psího poklusu. Ne cval, to jenom krátce. Pes je klusák. Vlčí smečky se přesouvají na velké vzdálenosti poklusem.

 9. S Indy jsem si štěněčí dobu náramně užila, protože pracuju doma. Ale jsem ráda, že to trvalo jen rok. Teď už má víceméně rozum, a můžu dělat všechno tak, jak chci já. Vnuky si taky moc ráda přivezu domů, a stejně ráda je zase odvezu zpátky rodičům 🙂

  1. Regi, já mám vnoučata už v dospělém věku. Jsem však zvědavá, jestli mi časem bude „půjčena“ pravnučka. Má pět měsíců.

 10. Je zajímavé, že já to měla stejné i s hříbaty. Návštěvy ňuňaly a áchaly nad joštomilým hříbátkem a já málem stříhala metr, až z něj bude odstávče a půjde od kobyly. Vyjížďky s mámou byly o život, hříbě hopsalo okolo, pletlo se do cesty, ke všemu muselo čuchnout a hrůza i ochutnat, louže na cestě, těch jsem se bála, aby se nenapilo a nedostalo průjem, dělala jsem přestávky, aby se mohlo napít od mámy. Babičky na roští v lese, to jsem se zase bála, aby je hříbě nepovalilo, kobyla stále řehtala, jak potomka volala. Zpočátku se nedalo hříbě nechat doma a jít jenom samy, protože ta nechtěla jít, obracela se a řičela jak nezvedená, teprve když hříbě trošku odrostlo, tak byla ráda, že má od něj pokoj. Nakonec jsem musela hříbě naučit chodit na ohlávce na vodítku a pouštět ho jenom tam, kde nikomu ze zůčasněných nehrozilo žádné nebezpečí. Máma ven musela, byla to sportovní kobylka, takže musela chodit trošku ven pod sedlem. Stáj, kde byla ustájená nebyla na hříbata zařízená, ale majitelka kobylky se shlédla v hříbátku. Už nikdy více to neudělala.

 11. Já nemám psí zkušenosti, ale přidám kočičí.
  Naši první kočičku Hepinku máme od kotěte. Užili jsme si její roztomilosti.

  Honáska jsme si vzali v 9 letech z útulku. Byl to vděčný a moc milý kocourek. Když odešel za Duhový most, přišel Fousínek, kterému byly tak 3 roky.

  A teď po odchodu Fousínka, který pořád moc a moc bolí, jsme si zamluvili kotě. Maminka je březí a k odběru bude až půlce července. Zatím, doufáme bolest trochu odezní a vše usadí.

  1. Míšo, udělali jste dobře. Po zkušenostech s Honáskem a Fousínkem je dobré, že „jdete na jistotu“ do kotěte od maminky. Vy jste chovatelé koček svou celou laskavou dušičkou a každá taková nečekaná ztráta je pro vás psychickou katastrofou.
   Já mám také vždy trauma po ztrátě, ale protože jsem byla vychovaná „u sedláků“ na vesnici, tak ti mi vštípili racionálnější pohled na soužití se zvířaty.

   1. Přesně Alex, i podle naší paní veterinářky si máme teď vzít kotě. To víš Honásek a Fousínek byli útulkáři, kteří žili na ulici. A nikdy nevíš, co si v sobě nesou.
    Člověk moc chce pomoc zvířátkům z útulku, ale pohřbít 3 kocoura během 4 let bychom už nedali.
    Hlavně manžel, on k nim vždy moc přilne. Vaří s nimi a povídá si s nimi.

    1. Míšo,taky si povídám s kočkama.Matěj se mnou rovněž vaří, ulebedi se v kuchyni na topení a usne. Zvířátka mám přinesené z venku, tři nenávratně odešly brzy, další tři mám teď. Jejich nelehký pobyt venku se na nich zdravotně podepíše.

 12. Dondolína mi přišla šikovně do prázdnin.
  Všichni ji ňuňali, jaká je loztomiloučká, a já furt říkala, že sice jo, ale hlavně se těším, až vyroste a začne s ní být pořádná sranda. (Fakt je, že jsem si užívala obě fáze. Donda má skvělou povahu. V zásadě ani tu pubertu neměla – i když Melly se mnou v tomhle až tak úplně nesouhlasí… 🙂 )

 13. Mrňous vypadá báječně 🙂
  Štěně mi vstoupilo do života loni. A protože to nebyl žádný žebráček, anóbrž raketová Karamelína, měla jsem a mám o zábavu postaráno. Je to roztomilé, je to k sežrání a báječně to oživí každý kout v domě 🙂 Teda já jsem měla tu výhodu, že mrňavku vychovávala se mnou nejdřív Borůvka a pak Světluška, která ovšem ze začátku to štěně nemohla ani cítit a 14 dní trvalo, než si začaly spolu hrát. Neubližovala, ale nechtěla to 🙂 A dneska by ji nedala ani za nic.
  O víkendu přijela návštěva s kavalírkou. Dámy se už viděly před měsícem, kdy jsme naopak vstoupili my na území druhé fenky. Tam došlo na dvě vrknutí a já jsem je napomenula, takže to radši přestaly řešit, tentokrát to už byl jen uvítací taneček a páč lilo, tak sebou tři psice práskly na zem a spaly.

 14. Nejsem moc mláďátková – je to roztomilé, ale… musí se to vychovat, dvakrát (puberta je strašná věc). Rok je to nepoužitelné pro náš styl života. Ale hlavně! má zrychlený denní rytmus a tam, kde dospělák v klidu vydrží než přijdeme z práce, tam by štěně prožilo velký kus aktivního času o samotě (nudilo se a dělalo neplechu a muselo čůrat doma). Když jsem měla Barouška, pracovala jsem doma – tedy se štěnětem jsem pracovala spíš v noci a v těch chvilkách, kdy ten lump spal. Jinak jsem si mohla dovolit dodržovat koloběh probudit-vyčůrat-pohrát-nakrmit-spát a myslím, že se to velmi vyplatilo.
  U staršího psa bojuješ s tím, co do něj vložili ti před tebou, ale pokud si nebereš „ztracené případy“, je velká pravděpodobnost, že budeš mít skvělého parťáka. A to, co si musíš u hýčkaného štěněte vybojovat, to ti útulkáč dá sám.
  Já teď vlastně vůbec žádného psa nechci… stránka „bígl v útulcích“ mi vlastně na monitoru vyskakuje úúúplně sama.

 15. Přiznám se, že když jsem viděla, že nám Toya už hodně pošilhává po Duhovém mostě, zatoužila jsem po malé rozumné fence středního věku … jenže okolnosti tomu chtěli, že jsem si musela pořídit štěně kluka (a doufala jsem, že mi moc nevyroste – no, má čtyři kila nad mnou stanovenou hranici deseti kil (rofl) ) . Zatím moc nelituju a věřím, že to navázání na sebe, jaké jsem měla s Toyou, časem taky bude – snažíme se oba (chuckle) .

  Jinak se divím, že Ajvíí na něj byla jak na cizího (rofl) , protože s Ernestem se snesla velice dobře (přitom Erník má ještě furt štěněcí nápady) – jestli to nebylo tím, že viděla, že Ernest má s sebou paničku, kdežto štěniček k vám došel na prázdniny úplně sám. Možná si opravdu myslela, že jste jí nasadili veš do kožichu.

  A fotka Jury s pejskem je nádherná – ten pohled z očí do očí. Krása. I když víme, že to tak není, tak pod touto fotkou by mělo být napsáno Pán a jeho pes 😉

  1. P.s. Pejsek je krásný, je na něm vidět, že pochází z dobrého chovu (clap) (clap)

   P.s.s. Alex jako psí babička je dokonalá (nod)

   1. Ale jenom jako babičko-tetička.
    Rodinka je už vykurýrovaná, takže vstupuje do běžného života. Štěně chodí ven na prochajdu. Auto už dostalo bytelnou přepravku, je v ní spokojen, asi ji považuje za bezva boudu na kolečkách. Včera ho domuchlala fena bíglo-JRT, ale dopadlo to dobře, panička ho uchránila ve své náruči. Doslechla jsem se dnes na ranní prochajdě. Nastává mu normální „psí“ život. Já jsem připravená v pozadí pomoci, když bude třeba.

 16. Když mi umřelo Mimi, strašně jsem chtěla zase štěňátko. CD to pojala zcela jinak a přivalila puberťáka. Z puberťáka je vážná madam, co se důstojně prochází a já trochu teskním po jejím blbnutí a lítání. ALE na štěňátko je potřeba spousta času a nervů, aby z toho byl ten pravý parťák. Naposledy jsem štěňátko vychovávala v roce 1998, to už chvilka je. Ale jak tak koukám na tu poslední fotku, stojí to zato

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN