BTW: Velikonoce

Dívám se do plastových krabiček, kde se ve výživném substrátu tísní dav svěže zelených rostlinek. Některé zatím mají jen dva děložní lístky, jiné už nasazují na další pár. Vůbec mě nenapadlo, jak moc mě bude těšit experiment s rajčatovými semínky!

 

Nejsem žádný velký zahradník a semínka vcelku pravidelně seju, ale zatím jen na zahradě, kde přece jen nemám v přímém přenosu ten zázrak klíčení a růstu. A jak tak koukám do té křehké a statečné zeleně, tak mě napadly Velikonoce. Ono to není úplně od věci, že?

Na Velikonoce si některé hospodyně pěstují osení, aby do něj potom mohly posadit malá plyšová kuřátka a vesele nabarvené kraslice. Těžko si představit větší náruč symbolů pro malou misku! Život, plození, zrození… a také slunce, teplo, potrava a bezpečí. Vlastně vše dohromady to hlásá „přežití“ a když si tu misku představíme na svátečně prostřeném stoje, lze si snadno dosadit i další cenné slovo – tedy „domov“.

Velikonoce jsou svátky plné důležitých významů a asociací. Jen je otázkou, kolik času a vůle lidem zbývá, aby se jimi zkusili prokousat, když na ně tlačí náročná denní realita. Pro spoustu žen je skutečně první velikonoční asociací přežití, leč nezahrnuje ani tak filozofické úvahy, jako spíš chaotickou kalkulaci: Svátky! Jak to všechno stihnu? Dokážu někde sehnat bílá vejce? A ta nešťastná okna nutně potřebují umýt!“

Možná v takové chvíli skutečně pomůže zadívat se do zeleně. Ach ano, budou volné dny, budou svátky, je třeba naplánovat věci nutné i slavnostní, práci i zábavu. A to už nějakou práci dá. Jen je třeba si dohlédnout, aby zbyl čas i na ty podstatné věci – radost ze svátečních dnů. A třeba i nějaké to velikonoční poděkování – za jaro, teplo a život.

A tak vám přeju hladce probíhající přípravy a pak ty nejhezčí Velikonoce! Právě takové, jaké máte rádi zrovna vy…:))

 

A zeptám se jen jednoduše – který z aspektů Velikonoc promlouvá právě k vám? Přírodně – pohanský (vítání jara), křesťanský, lidový nebo všechno dohromady? Máte rádi velikonoční lidové zvyky? 

Já se moc nevyjadřuju, moje nejkrásnější Velikonoce vždy bývaly ty na horách – u ledových potoků a rozkvétajících bledulí nebo petrklíčů. Bez dalších lidí než rodiny. A rozhodně nejsem fanda „lidových“ zvyků, těch, jejichž cílem je sešvihat ženskou a nechat si za to poděkovat 😛 Tak totiž vypadaly zvyky, které jsem poznala já a naučila se je velmi brzy nesnášet. Dnes na velikonoční pondělí ukrývám svým mužům dobroty a píšu jim k tomu honbu za pokladem… Konečně se na Velikonoce bavím i já:))

Ale nebojte, velikonoční krása a chutě vás na Dedeníku neminou, protože zítra vyjde článek od Gurmánky – nejen plný chutí,, ale i nádherných obrázků Velikonoc… 🙂

Aktualizováno: 12.4.2017 — 19:39

23 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Na SK je tiez ten hlupy zvyk polievat zeny studenou vodou, alebo ich rovno vhodit do potoka. Nie je nic priijemne 5x denne sa preobliekat a nakoniec aj tak chytit nejaky zapal z prechladnutia 🙁

  1. Být o Velikonocích vhozena do potoka je tedy ještě horší než skončit ve vaně. V tuto dobu je voda v potoce pěkně ledová.

 2. Myslím, že tradiční zvyky se dodržovaly hlavně na venkovech či v menších městech, já je s Prahou nijak spojené nemám. Určitě proto, že jsme skoro vždy trávili Velikonoční víkend na chatě. Tam v pondělí ráno mužské osazenstvo (tatínek, bratr, bratranci) přiběhlo hned po ránu „ženské“ vyšlehat. Ale jen tak lehounce, symbolicky, vždy to byla spíše legrace, nikdy se žádná z nás necítila ublížená. A vajíčka jsme nemalovaly, ale barvily přírodními bravami – šlupky cibule, kopřiv a už ani nevím čím a ani si nepamatuji, jak úspěšný byl výsledek, šlo fakt vždy jen o příbuzenskou legraci (občas přiběhli i kluci z okolních chat). Co se jídla týče, tak na mazanec se pamatuji, ale myslím, že byl koupený a dovezený z Prahy. A také se nepamatuji, že by maminka připravovala něco vysloveně velikonočního, asi nám šlo hlavně o to, společně si všichni užít hezké dny, obzvláště, když se počasí vydařilo. A nebo mi už prostě paměť v tomto ohledu neslouží 🙂

  1. Maričko, je pravda, že velikonoční zvyky se udržují na dědinách.Moje sestřenice bydlí ve Třtici, není to daleko od Prahy a ve vsi se tyto zvyky dodržují.

 3. Tak letos velikonoční úklid nebude, zato se asi užijeme nějaké výletíky socializační- zítra jedeme navštívit kamarádku, která má domě kromě dětí ještě kavalírku stejně starou jako Karamel, no a v pondělí sjedeme za babičkou do Brna. Když bude hezky a ne ty přeháňky, co dneska, tak určitě vyrazíme ještě někam.

 4. Velikonoce mám moc a moc ráda, jsou pro mne příslibem krásných světlých dní, barev a vůní. Mám ráda jak křesťanskou symboliku, tak i tu lidovou (i ten mrskut 🙂 ). Ale hlavně je jaro a před námi dost dlouhá doba hezkých dní, než začne zima a s ní tma.
  A přeposílám vám všem zajímavé video, krásné, trvá 11 minut – udělejte si klid a podívejte se na jednu úžasnou paní a její práci s ozdobou vajíček. Při tom tato paní je přistěhovaná do tradičních lidových míst Moravy. Navíc krásně vypráví o symbolice, kterou zdobená vajíčka sebou nesou.

  http://1url.cz/0tkIM

  1. Ta ženská je ďábel:-)

   Našeho tátu tohle občas chytlo, tak vy vyrobil pár udělátek a vyškrabával motivy na nabarvená vajíčka.
   Nebo si udělal ze špendlíků primitivní jakoby špachtličky, namáčel je do vosku a maloval na neobarvená vejce, která se ale v barvě jen nějakou dobu máčela. Pak ten vosk seškrábnul a krásné vajíčko bylo na světě. Tahle vejce jsme nikomu nedaly, bylo nám to líto.

  2. Alex, teď jsem si pustila část videa, musím dokoukat později. Ale ta paní je neuvěřitelná a doprovodné povídání nesmírně zajímavé !!!! A ta úžasná vajíčka co nazdobí !!! Třeba hned to první vajíčko, kde popisuje druhy slámy – něco takového jsem nikdy před tím neviděla. Nebo to celé „zlatem obložené“ vajíčko, slaměnné košíčky atd. Já bych nikdy nedokázala nalepit (a hlavně nastříhat) takhle titerné kousíčky slámy. Tu trpělivost co s jediným vajíčkem musí mít, to se snad ani nedá peněžně ocenit (tedy tak, aby to pak někdo koupil). Ohromný talent, díky žes to sem dala.

 5. Pro mě jsou Velikonoce především jistota, že už je konečně jaro. Všechno se dere ven silou až neskutečnou, co má kvést, tak kvete, stačí pohled z okna na les, všechno najednou a fofrem vypadá úplně jinak. Tak, kde ještě před týdnem byla temná hradba stromů je najednou spousta odstínů zeleně. Na předzahrádce už první vlna drobných cibulovin odkvetla, teď začínají tulipány, velké narcisky a chejr.
  Vajíčka barvím, tady se pořád ještě chodí, party kluků z okolních vesnic, zazvoní, pozdraví, symbolicky sešlehají, vezmou vajíčko, poděkují a jdou dál. Když je vidím po roce, tak si uvědomuju, jak ty děti stárnou:).
  Vejce barvím v cibuli, kdysi jsem dělávala lístky v gáze nebo punčoše, nebo potahovala prubánkem, to taky dělalo hezký vzorek. Jenže bílá vajíčka nejsou a na těch různě tmavých to tak nevyniklo. Takže teď jen cibule a nalepím drobné obtisky, napodobující lidové motivy. Koupila jsem si malinkou pomlázku, uříznu si 3 větvičky lísky, která už raší, a možná nějakou narcisku.
  Okna neřeším, stejně je musím umývat každou chvíli, neb kočky oblibují široký parapet. Luxovat taky musím, za chvíli bychom se v chlupech utopili.
  Prostě Velikonoce, to je jaro.

 6. mohla bych se pohodlně podepsat pod Sharku i Míšu :-)jaro. všechno kvete. vyzdobím dům (dříve byt a balkon) spoustou barevných kytiček. báječné volno, možná výlet, určitě procházky na druhou zahrádku a do parků. pekárna U Boučka napeče jidáše, mazanec a beránka :-)voláme si a navštěvujeme se podle chuti s rodinou a kamarády 🙂 zajdeme do kostela. před nějakými lety jsem přestala jančit nad úklidem a nákupem…sepíšu playlist a dvě odpoledne tomu vyhradím. stress jsem si přísně zakázala:-)) vždyť je všude všechno a uklízet stejně musíme průběžně, aby nebyly kočičí chlupy i v kartáčku na zuby, tak co 🙂 letos jsme udělali velkou změnu, jedeme na svátky do Harrachova a kočichůvy hlídají 🙂 tak se těším, jak tam bude velikonočně svátečně… na Čertově hoře bude jistě sníh a dole v údolí pokvetou macešky a zlatý déšť 🙂

   1. žádný strach, péřovky, rukavice a boty s kožíškem jsou v pohotovosti :-)) náhodou, aspoň už rozmrzl ten rampouch na webkameře, co snímala centrum města 😀

 7. Velikonoce v našem městě nemám ráda.Tady na severní Moravě kromě vyšlehání pomlázkou je zvykem ženy “polévat“ studenou vodou, nebo škodolibé mužské osazenstvo vás hodí oblečenou rovnou do vany.Velikonoce trávím vždy v některém penzionu v Beskydech, většinou se synem.Vezu si doma upečeného beránka, velikonoční dekorace a o zlatý déšť poprosím někoho v dědině a apartmán si hezky nazdobim. Procházíme se dědinou, obdivujeme velikonoční výzdobu za okny domků, krásné velikonoční věnce na dveřích. Dokonce i na zakrslých stromkách visí na barevných stužkách kraslice.Záhony hýří barvami květů a na dvorku hlídají kachny a husy svou drobotinu.Na pastvinách skotačí jehňata a kůzlátka.
  Na horských loukách kvete ve svěźe zelené trávě rozmanité jarní kvítí a lesem se rozléhá ptačí zpěv.Letos musím zůstat o Velikonocích doma, výzdobu mám nachystanou,ale ten pobyt v jarní přírodě mi bude chybět.

 8. Velikonoce jsem vždycky měla ráda kvůli volnému pondělku. Jako holka jsem ráda barvila vejce. Ne kvůli nějakým zvykům, ale prostě se mi líbilo, jak chytají barvu (tenkrát nebyl problém, v obchodech byla celoročně prakticky jen bílá vejce). A Velikonoce byla často taky poslední pěkná lyžovačka ve Špindlu. A taky jsem se těšívala na skopovou pečeni, kterou maminka obvykle dělávala.
  Dnes, když nechodím do práce, se kouzlo volného pondělka poněkud vytratilo, takže můj vztah k Velikonocům je indiferentní.

 9. Včera, ve středu, jsem byla celý den (kromě oběda) mimo domov. Teprve večer jsem nahlédla do mejlů a dál nic. Dnes ráno jsem si konečně zapnula mobil a našla ve schránce oznámení o pokusu Dede se mi dovolat. Hned jsem zavolala zpět, a dověděla jsem se tu smutnou zprávu o Alisdairovi. Osobně jsem ho neznala, ale byl to pro mne blízký „přírodní“ člověk. Jsem z toho tak trochu mimo. Jaro, tak jak říká moje kamarádka lékařka, má na svědomí mnoho mrtvých (rose2) .

 10. Já mám Velikonoce ráda.
  Nazdobím velikonočně byt, upeču nádivku a bochánky a nabarvím vajíčka.

  Pro své blízké mám připraveny Velikonoční sladkosti za pomlázku. Manžel mě něžně vyšupe po kloubech, aby se mi omladily a nebolely 😀

  Budeme se dívat na Urbi et Orbi neboli požehnání městu tj. Římu a světu od papeže Františka.
  Jsem nepraktikující věřící, ale tohle mě oslovuje.
  Má to neopakovatelnou atmosféru a navíc vidíme náš milovaný Řím.

  Takže krásné a požehnané Velikonoce všem .

 11. Velikonoce jsem dlouho nesnášela, teď je ignorují. Ony mají být umytá okna? Hromady vajec, které pak nikdo nemůže ani vidět? Zítra si dám trek, v pondělí nejspíš pojedem z Moravy domů… ony jsou nějaké Velikonoce?
  Na tu cestu se netěším, včera 4,5 hodiny za volantem, D1 je jedno velké staveniště.

  1. Já se tady asi lípnu, protože mám k Velikonocům stejný vztah. Jako bezvěrcovi mi ty církevní nic neříkají a oslava jara, tak to snad ano. Dlouhá leta jsem je slavila s dětma na výpravě, teď s Bimbem vítáme jeden či od letoška dva dny vola. Letošní Velikonoce strávím ježděním do Prahy za maminkou a stavbou zídky v kuchyni. Jestli bude alespoň trochu hezky, podíváme se okolo za nově objevenými památkami

 12. Já mám ráda velikonoce,jako barevné svátky jara..miluju malá žlutá housátka,kuřátka,kachňátka,všechnu tu drobotinu,co se vyklube…mám ráda petrklíče a svěží zelené lupínky a trávu. Mám ráda barevná vejce a ta naparáděná , co si s nimi někdo dal šílenou práci..a miluju nádivku s medvědím česnekem a kopřivami, naplněnou do kuřecí rolády a upečenou i vedle v pekáčku…a hlavně to úžasné volno…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN