ZELENÉ PRSTY – Alex: Skalka a skalničky

Skalku jsem budovala z kamenů roztroušených v lese, v našem okolí. Do dnešního dne mám knížku od pana Čestmíra Böhma – Skalky a skalničky, kde radí, že kámen má být z blízkého okolí, aby skalka působila přirozeně. Vzala jsem to doslova!

 

Kolečka, krumpáč a mladické nadšení – to byla moje výbava na „procházky“ s pejskem do lesa.  Vybírala jsem si kameny, které se mi líbily, takové ty už po mnoho staletí opracovávané přírodou. Jednou jsem se snažila vydloubnout pomocí krumpáče pořádný šutr. Nakonec se po namáhavé dřině ukázalo, že je to vršíček rostlé skály, vykukující ze země…

 

 

Když jsem kameny po dlouhotrvající lopotě osázela do svahu, do země pleveluprosté (to jsem si jenom myslela, plevel byl jiného názoru) začala jsem ji osazovat skalničkami, které se v době předlistopadové velmi špatně sháněly. Napřed jsem sázela, co mi kdo dal. Nezapomenu na rožec, který mi tak skalku zaplevelil, že jsem několik let bojovala s jeho potomky vždy na různých koncích skalky.

 

 

Později jsem si rostliny vyměňovala s ostatními zahrádkáři stejně postiženými obdivem k nádheře alpinek, jako já. Knížku pana Böhma jsem nosila v podpaží na skalníčkářské burzy. Tehdy jsem znala rostlinky i podle latinských názvů, ne ze snobizmu, ale proto, že se člověk mezi nimi snadněji orientuje. Do dnešního dne jsem víc jak polovinu pozapomínala.

 

 

Skalka už je zapojená, ustálená, takže moc práce by už nepotřebovala, kromě pletí invazních druhů plevelů jako je třeba za poslední roky rozmnožený šťavel růžkatý, načervenalé lístky, něžné žluté kvítky, v polštářovitých skalničkách, potfora. Jenomže, jak borovice nad skalkou vyrostly, tak ji zaplavují množstvím dlouhých, jako šicí jehly pichlavých jehlic, zvlášť v posledních suchých zimách a suchých létech. Musím je několikrát do roka ze skalek odstraňovat, ručním vybíráním! Celkem dřina pro klouby a záda, ale za to ta paráda na jaře a začátkem léta!

 

 

Za posledních pět let vzaly skalničky za své. Některé druhy zmizely spálené sluncem na černý tabák, jiné jenom tak tak živoří. Holých míst mezi kameny přibývá. Nechávám na stanovištích jenom ty, které přežijí, jinak to nejde. První suché roky jsem skalničky dokupovávala (v naší vísce je velké botanické zahradnictví, kde se prodávají skalkové „špíčky“), jenomže všechno bylo marné. Takže větší holá místa zaplňuji letničkami, nízkými afrikány, nebo hrnkovými kytkami. Smutný konec skalkování 🙁 Nejsem sama, všichni alpinkáři na našem kopci takhle dopadli.

 

 

Sbírám sílu zbudovat si mini skalku ve velkém korytě z režné pálené keramiky. Líbila by se mi z břidličných ploten, kolmo naskládaných, mezi ně zasadit pár plazivých vrbiček, polštáře gypsophil, saxifrag, draby… No, ještě tuto myšlenku nechám uzrát!

 

Další fotky najdete zde: http://dig.rajce.idnes.cz/Skalnicky (Pozn. Dede: určitě se podívejte:))

 

 

 

Dede: Děkuju Alex za další zelené prsty!

Alpinky mám moc ráda a vlastně je nemám. S novou terasou mi vznikla miniskalka – no, prostě malá kamenná korýtka. Loni jsem tam nasadila skalničky (kterým nerozumím, nejsem Alex:)) a kdyby se mi na tom miniprostoru vedle skalniček nesnažila růst i taková suchá horská tráva, bylo by to moc pěkné:)) Letos na jaře jsem se pokusila trávu odstranit a do korýtka, kde kytička zmrzla, plánuju netřesky. Jakýsi pokus o skalku je můj obložený kámen na předním dvorku – domácí Matterhorn, netřesky a minirůžičky. (Fotky najdete zde:))

 

 

A dnešní otázka? Zkoušeli jste někdy pěstovat alpinky? V malém, velkém, na zahradě, balkóně nebo jen ve veliké míse? Jak vám to jde – šlo? Viděli jste někdy alpinky v jejich přirozeném prostředí? 🙂 A pokud máte někde přístupné album se svými květinami, dejte odkaz:)) 

 

 

Aktualizováno: 10.4.2017 — 13:51

48 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. K těm sazeničkám Rajčat. Tak to já jsem už inačí kabrňák. Už je mám přepikýrované do květináčků! Heč! . Jenomže se hrozně vytahují. Lenka by měla napsat, co s tím!

  1. ALEX, JÁ UŽ ODPOVÍDALA NÍŽE,TAKŽE POHLEDEJ. JEN PODOTKNU A SHRNU: NA OKNECH JE SAZENICÍM SICE TEPLO, ALE POTŘEBUJOU K SPRÁVNÉMU VÝVINU(ABY NETÁHLY DO VÝŠKY A NESLÁBLY¨) PRAVIDELNÝ A ROVNOMĚRNÝ OSVIT DENNÍM SVĚTLEM. PROTO TAKY DOPĚSTOVÁVAT SAZENICE NA OKENNÍM PARAPETU DOBRÉ VŮBEC NENÍ. POKUD MÁŠ SKLENÍK NEBO PAŘENIŠTĚ, PŘESUŇ JE TAM A UVIDÍŠŠ, JAK SE JIM TAM, BUDE NEJEN LÍBIT, ALE HLAVNĚ I DAŘIT.UŽ DOLE JSWEM PRAVILA, ŽE I KDYBYCH SE TU SNAHOU POKRÁJELA, STEJNĚ TO VŠE ZNECTÍ RI, JAKMILE SEM NAHLÍDNE. POČÍTALA MNOHEM DELŠÍMI PĚSTITELSKÝMI JSEM S TÍM, ŽE PRÁVĚ RI BY SE TU MĚLA SE SVÝMI ZKUŠENOSTMI PODĚLIT S OSTATNÍMI.NEMÁM SÍLU SMOLIT NĚCO JEN PROTO, ABY MŮJ TEXT RI JEN TAK M IMOCHODEM ZNECTILA. NECHÁPALA JSEM,KDYŽ SE JÍ MŮJ ČLÁNEK TEHDY NELÍBIL,PROČ NĚCO PODOBNÉHO NENAPSALA A NENAPÍŠE SAMA. RÁDA BYCH TŘEBA ZÍSKALA NĚJAKÁ MOUDRA OD ZKUŠENĚJŠÍ ZAHRADNICE. JÁ SE MUSELA DOST TĚŽKO ZAHRADNIČENÍM PROKOUSÁVAT, JELIKOŽ U NÁS DOMA, JEŠTĚ V MOSTĚ NIKDO NEZAHRADNIČIL, BO NEBYLA ŽÁDNÁ ZAHRADA ANIÍ POZEMEK. MY ŽILI V PANELÁKU A MĚLI JSME JEN BALKÓN. TEHDY NEBYLO V MÓDĚ NA BALKÓNĚ COKOLI PĚSTOVAT, PROTOŽE BALKÓN BYL HLAVNĚ NA SUŠENÍ OPRÁDLA A MÁLOKDY SE NA NĚM SEDĚLO A ODPOČÍVALO. A ANI V NOVÉM BYTĚ , KDE JSME NĚKOLIK LET DO STĚHOVÁNÍ SEM ŽILI BYLKÓNB TAKTO VYUŽÍVÁN NEBYL. MY MĚLI SMŮLU, ŽE BALKÓN BYL SMĚREM SEVERNÍM, TUDÍŽ NA NĚJ NEŠLO SKORO VŮBEC SLUNCE.ZKRÁTKA ZAHRADNIČIT JSEM ZAČALA AŽ TEHDY, KDYŽ JSEM SE MÁLEM POMÁTLA ZE SAMOTY, KTEROU JSEM DENNĚ PROŽÍVALA, KDYŽ MNE DALI DO INVALIDNÍHO DŮCHODU. TEHDY TEPRVE BYL K DISPOZICI NÁJEMNÍ POZEMEK A JÁ SE CHYTLA PŘÍLEŽITOSTI.DO TÉ DOBY JSEM NIKDY NEZAHRADNIČILA, TAKŽE JSEM TOHO HODNĚ ZKAZILA, KDYŽ JSEM POKSTUPOVALA SYSTÉMEM POKUS-OMYL.

 2. Znám spíše divoké rostliny, zahradní jen ty hodně známé. Ráda se podívám na jejích fotky a na svých toulkách obdivují krásné upravené zahrady.Dede i dalším marodům přeji brzké uzdravení. Syn si zlomil ramenní krček,tak také chodíme po doktorech.

   1. Alex,dík za povzbuzení. Syn je sice už dospělý, ale jsem jeho opatrovnice. Takže odpovědnost jak hrom.

  1. Eh, rameno je taky složitej kloub, kterej rád dělá potíže – tak moc držím palce, aby to dobře dopadlo! (inlove)

 3. Alex – tvoje zahrádka je krásná, i když ji ničí sucho a horko – dneska jsem se o tom opět přesvědčila.
  Jinak živou a divokou skalku jsem viděla – stačí vyjít na Pálavu, to je v podstatě skalka sama o sobě … (f) (f) (f)

 4. Alex, určitě najdeš skalničky, které snesou úpal (kdysi na chalupě u Liberce jsem měla takovou skalku, v úpalu a mizerné hlíně, to začínala ta vedra). Přeju ti co nejvíc vláhy!
  Dede, držím palce, ať se co nejrychleji uzdravíš. Co takhle naložit se v létě u moře, nepomohlo by to?
  Přidám tématické fotky z naší botanky 🙂 : http://1234zana.rajce.idnes.cz/10.4.2017_-_botanicka

  1. Zano, musím to promyslet. Od loňského srpna, co jsem žila až do ledna s tím zánětem žlučníku, mi imunita vypovídá poslušnost a mám dojem, že jsem nemocná skoro pořád. Něco s tím udělat budu muset, jen nevím co.

   Fotky máš tradičně krásné, jen nemám sílu je zvlášť komentovat (zkus psát na počítači, když musíš mít v jedné ruce imrvére kapesník 😛 )

   1. Dede,na povzbuzení imunity bych doporučila něco s echinaceou (třapatka nachová).V rodině to máme vyzkoušené.

 5. No, skalka. Cosi takového (zděděného) mám, ale skalka to pravdu nikdy nebyla, jen takový strmější kopeček obložený kameny a obrostlý býlím. Už nějakou dobu přemýšlím co s tím. Zatím mě nic nenapadlo, tak to nechávám být, jen zjara vždycky vysekám všechen skalník a trochu to pohrabu. Ona je to v podstatě ostuda, ale časem se to snad nějak vyvrbí. Všem, kdo to umí, závidím.

 6. Omlouvám se všem, byla jsem celý den na výletě s YGOU, Erníkem a Ajvi. Právě před chvílí jsme se vrátili.

 7. Fotky skalniček jsou moc krásné – pokochala jsem se. Není to na poslední fotce kokořík?
  Jinak v přírodě jsem prvně viděla skalničky ve Vysokých Tatrách (to mi bylo patnáct) a byla jsem úplně unešená. V té době jsem na zahradě u rodičů leccos pěstovala a tady jsem viděla tyhle kytičky v přírodě.

 8. Alex i ostatní skalničkáři, klobouk dolů. Na skalkování nemám nervy. Kytky pro ozdobu mám na úzkém záhonku u plotu , mezi nimi rostou echinacey a třapatky. Ostatní krasné kytí pěstuju v truhlících a pyrymidách, co jsem si vlastnoručně vyrobila ze žadrinek.Na sklaku nemám místo, protože zahrádka je mi už nyní malá. Už ale zas mámp lné okenní parapety sazenic, které jsem si vypěstovala za semen. Jsou tam nejen kytky, ale hlavně rajčata, papriky , ještě majoránka, listová petrželka ,koriandr,minikopr, bazalky další nejrůznější koření, které často užívám do vaření.Moc se těším, až budu moct všechny sazenice zasadit ven, do volné země. Bohužel rosničky stále straší přízemními mrazy,takže nic citlivějšího vysázet ven ještě nejde.Mám všechny záhony připravené a zatím pouze namulčované trávou.Čekají jen na sazenice

  1. Lenko, a co tak napsat nějaký článek s tvými zeleninovými zkušenostmi a hlavně jak pěstovat ze semínek vlastní kvalitní přísady. Mám také asi dva druhy rajčat za oknem, zatím se jim daří, ale začínají se hnusně „vytahovat“.

    1. Dede, vypadají docela dobře. Při přesazování je zasaď až po děložní lístky, pokud by to na výšku květináčků nevycházelo, tak stonky stoč a opatrně zasyp substrátem.

    2. DEDE, TOP JE VÁŽNĚ MOC PĚKNÁ SADBA RAJČÁTEK.JÁ BYCH JE ROZSADILA UŽ NYNÍ, PROTOŽE NEBUDOU MÍT K RŮSTU DOST MÍSTA. NAROZDÍLM OD IVY JÁ TY DĚLOŽNÍ LÍSTKY ODSTŘIHÁVÁM A ROSTLINKY PŘESAZUJU TAK, ABY BYLA NALEŽATO. RAJČATA ZAKOŽENÍ I NA TOM ZEMINOU ZAKRYTÉM STONKU. BUDOU TAKTO SILNĚJŠÍ. JINAK JÁ UŽ HODNĚ LET NEPOUŽÍVÁM NA RAJČATA ŽÁDNÉ KALÍŠKY, A TO ANI TY OD VELKÝCH JOGURTŮ. SYSLÍM SI TOTIŽV DLOUHO ( CCA OD NOVÉHO ROKU) KRABICE OD MLÉKA NEBO OD TĚCH NÁPOJŮ, CO SI KUPUJE MARNOSTRATNÝ MLP. DO TĚCH VELKÝCH A HLUBOKÝCH NÁPOJOVÝCHG KRABIC SE RAJČATA KRÁSNĚ SÁZEJÍ A HLAVNĚ PŘI RŮSTU TAM MAJÍ DOST MÍSTA K ZAKOŘENĚNÍ. RAJČE TYČKOVÉ POTŘEBUJE VŽDY HLUBOKOU PĚSTEBNÍ NÁDOBU, PAPRIKY ZAS POTŘEBUJÍ PROSTOR KOLEM SEBE, JELIKOŽ KOŘENÍ DOŠIROKA.-JÁ VŽDY SYSLÍM MLÍKOVÉ KRABICE, JELIKOŽ TĚCH MI NENÍ LÍTO JAKO KALÍŠKŮ. DO DNA KAŽDÉ KRABICE UDĚLÁM OSTRÝM NOŽEM NĚKOLIK DĚR, NA DNO NYSYPU VRSTVIČKU KVALITNÍHO SUBSTRÁTU,VLOŽÍM SKORO VODOROVNĚ POLOŽENOU RAJČATOVOU SAZENICI A VŠE ZASYPU VRSTVOU SUBSTRÁTU. MÝM SADIČKÁM KOUKÁ JEN MALÝ VRCHOLEK. VŽDY KRÁSNĚ NAROSTOU A JSOU SILNÉ. KRABICE SE ZASAZENÝMI RAJČATY NASKLÁDÁM DO HLUBOKÉ PODMISKY POD TRUHLÍKY, DO KTERÉ TAKY ZALÉVÁM. NIKDY RAJČATA NEZALÍVÁM SHORA.PŘI VRCHNÍM ZALÉVÁNÍ SE POTŘÍSNÍ LISTY ROSTLI, COŽ RAJČATA FAKT RÁDA NEMAJÍ, PROTOŽE PAK JSOU NÁCHYLNÁ K PLÍSNÍM. VLÁHU MOJE RAJČATA DOSTANOU POUZE ZDOLA, Z PODMISKY.A KDYŽ PAK SAZENICE PŘESAZUJEŠ DO ZÁHONU, MUSÍŠ JE OPĚT SKORO POKLÁDAT TAK, ABYS MOHLA K TYČCE PŘIVÁZAT JEN TEN VRCHOLEK. ZKRÁTKA RAJČATA ROSTOU DOBŘE, KDYŽ SE JIM DÁ TA SPRÁVNÁ PÉČE. JÁ TŘEBA PAK SÁZÍM RAJČATA DO ZÁHONU „NA VODUŮ, COŽ ZNEMENÁ, ŽE UDĚLÁM RÝHU PRO SAZENICI A TU RÝHU HODNĚ ZALIJU.PAK TEPRVE PŘIJDE RAJČE, KTERÉ CO NEJVÍCE POLOŽÍM.PROTOŽE RAJČATA TAKHLE PĚSTUJU FAKR ROKY, VÍM, ŽE TO JE NEJLEPŠÍ ZÁRUKY DOBRÉ ÚRODY. MÁM NAD RAJČATOVÝM ZÁHONEM ZBUDOVANOU KONSTRUIKCI, NA KTERÉ JSOU PŘUIŠROUBOVANÁ STARÁ OKNA, ABY NA SAzenice nepršelo. a jelikož rajčata vysazuju do imoprovtzovaných buněk po 4, zabuduju do středu každé buňky kus !husího krku“, do kterého pak rostliny celé léto zalévám.Rajčata jsou moje specialita a ani o loňských Vánocích a na Silvestra jsem rajčata na ozdobu oložených mís a talířů nekupovala. AEŠTĚ UPOZORB NĚNÍ PRO DEE: AŽ BUDEŠ PŘESAZOVAT JEDNOTLIVÉ ROSTLINKY DO VĚTŠÍCH NÁDOB, MUSÍŠ VELMI OPATRNĚ DO HLOUBKY PODABÍRAT KAŽDOU Z NICH. JAK JSEM VÝŠ ZDŮRAZNILA, RAJČA MÁ KOŘENY HLUBOKO POD POVRCHEM. POKUD NEPODEBEREŠ DOST HLUBOKO, ZNIČÍŠ KOŘÍNKY a ZE SAdby nebude nic.

   1. ALEX, OKNO JE ŠPATNĚ. CHCE TO DOPĚSTOVAT NĚKDE V PAŘENIŠTI NEBO VE SKLENÍKU,JINAK POTÁHNOU ZA SVĚTLEM STÁLE. JÁ TŘEBA SEJU RAJČATA NEJDŘÍVE NA JOZEFA(TEDY 19.3.), ALE RADĚJI JEŠTĚ POZDĚJI, ABY SE PRÁVĚ MOC NETÁHLA DO VÝŠKY. UŽ ČEKÁM JAK NA SMILOVÁNÍ, AŽ PŘEJDOU VELIKONOCE, KDY MÁ BÝT FAKT HNUSNĚ A HLAVNĚ ZIME. MÁM SICE PAŘENIŠTĚ Z POLYKARBONÁTU, ALE PRODEJCE SI VYMYSLIL TEPLOTU, KTERÁ NENÍ PRAVDIVOU. NEDÁVNO MI TAM MI TAM POMRZLY VŠECHNY PAPRIKY.MĚLO TO VYDRŽET DO -4, ALE NULA VŠECHNO ZMĚNILA. ZKRÁTKA TOHLE POFIDERNÍ PAŘENIŠTĚ JSEM MUSELA ZATEPLIT Z BOKŮ SLABÝM POLySTYRENEM, CO JSEM SI NASYSLILA Z RŮZNÝCH OBLOŽENÍ BALÍKŮ A TAKY NĚJAKÉHO BÍLÉHO ZBOŽÍ. ZKRÁTKA UŽ PRODEJCŮM NEDŮVĚŘUJU.JE MI TO VŠAK PRD PLATNÉ, KDYŽ PRACNĚ VYPĚSTOVANOU SADBU ZNIČIL MRÁZ V NEZATEPLENÉM NOVÉM PAŘENIŠTI. ALE O SVÉ ZKUŠENOSTI SE TU DĚLIT NEBUDU.AŤ TO UDĚLÁ RI, KTERÁ UŽ MŮJ POKUS TAK SEPSULA, ŽE JSEM ZTRATILA VÁŽNĚ CHUŤ K JAKÉMUKOLI DALŠÍMU ČLÁNKU. BOHUŽEL ODKAZ NA TEN STARŠÍ ČLÁNEK UDĚLAT NEUMÍM, ALE KDO CHCE NAJÍT, OČ ŠLO, JISTĚ TO NAJDE. RI MÁ JISTĚ VÍCE ZKUŠENOSTÍ, TAKŽE SE JÍ DO TOHOHLE PLÉST NEBUDU.JSEM OCHOTNA TI PORADIT A PODĚLIT SE O SVOJE ZKUŠENOSTI S KÝMKLI, ALE JEN NA SOUKROMÝ MAIL. ZKUŠENOSTI JSEM ZÍSKÁVALA GHODNĚ STYLEM POKUS-OMYL, HODNĚ JSEM POCHYTILA I Z VYSÍLÁNÍ RŮZNÝCH ZAHRÁDKÁŘSKÝCH POPRADEN NA ČRO2, NYNÍ DVOJCE.JEN PODOTÝKÁM, ŽE TO, CO V TĚCH PORADNÁCH TVRDILI A RADILI ZKUŠENÍ ZAHRADNÍCI)DŘÍVE PAN VĚTVIČKA, NYNÍ PAN KOPŘIVA S PÍ.DENČEVOVOU, JE PRAVDA PRAVDOUCÍ SKORO ZARUČENÝ ÚSPĚCH JE SE SUOPRESIVNÍM VÝSEVNÍM SUBSTRÁTEM, KTERÝ SE DÁ UŽN DNESKA BĚŽNĚ KOUPIT. DŘÍVE JSEM NASYPALA OBYČEJNÝ UNIVERZÁLNÍ SUBSTRÁT DO HLUBOKÉHO PLCHU, ZAPNULA JSEM TROUBU NA NMAXIMÁLNÍ VÝKON, PLECH JSEM ZASUNULA DO VYHŘÁTÉ TROUBY A PEKLA JSEM ZEMINU CCA 10-15 MINUT.TEPRVE PO ZCHLADNUTÍ SUBSTRÁTU JSEM SELE SEMÍNKA, KJTERÁ JSEM MINIMÁLNĚ 10 HODIN MÁČELA VE SLABÉM(JEN DO SVĚTLEHNĚDA ZABARVENÉM) ROZTOKU LIGNOHUMÁTU. CELOU ZEM VE VÝSEVNÍ NÁDOBĚ JSEM NEJPRVE DOSLOVA PROLILA TAKY ROZTOKEM LIGNOHUMÁTU, NECHALA JSEM ODTÉCT PŘEBYTEČNOU VODU A PAK JSEM SILA SEMÍNKA. JE TŘEBA I VĚDĚT, KTERÁ SEMENA KLÍČÍ RADĚJI NA SVĚTLE, A KTERÁ MAJÍ RADĚJI, KDYŽ SE POVRCH VÝSEVNÍ NÁDOBY PŘIKRYJE NAVLHČENÝM PAPÁÍREM(TŘEBA I NOVINAMI. POKUD VÍM, TOHLE POKRYTÍ VYŽADUJE SNAD JEN PÓREK, OSTATNÍ(RAJČATA I PAPRIKY KLÍČÍ DOBŘE I BEZ ZAKRYTÍ.VÍC PSÁT NEBUDU, ABY MĚLA MÍSTO NA SVOJE ZKUŠENOSTI HLAVNĚ RI. POKUD CHCEŠ VÍC, DEJ VĚDĚT, OZVU SE TI NA MAIL.STEJNĚ JSEM TU NAPOVÍDALA DOST, ABY MOHLA RI ZAS VŠE ZKRITIZOVAT.ZATÍM JSEM OD RI ŽÁDNÝ ZAHRADNICKÝ ČLÁNEK TADY NEČETLA, TAKŽE SNAD NEBUDE JEN KRITIZOVAT, ALE TROVNOU POPÍŠE SVÉ ZKUŠENOSTI ONA. NEMÁM CHU´T SE TU HÁDAT.

 9. OT: chjo, vlezl na mě děsnej chcíp. Takovej, při jakém potřebujete na nos vodovodní kohoutek, nebo lépe úplně novou hlavu. 🙁 Nejpozději zítra musím nahrávat a neměla bych znít jako kachna 😛 a ve čtvrtek brzy ráno máme odjet na Slovensko. Tak se v těch čajích málem koupu a fetuju coldrex. Taky jedna z forem jara… (wasntme)
  Buďte zdraví, je to lepší! 😀

  1. Dede, moc tě lituji a přeji aby brzy chcíp odešel hodně rychle tam, odkud přišel.
   Já jsem včera přivezla MLP, po 9 dnech z nemocnice, nějak ho nemohli srovnat. Ale drží nás to, všechny tři, už dost dlouho. Jarní práce a úklid tedy musí počkat.

   1. Maruško, hlavně, že ho už máš doma (inlove) A myslím na vás všechny, ať už to stonání konečně skončí! (f)
    Já mám na stonání blbej čas, už od léta. Mám dojem, že jsem nemocná pořád – jen někdy o něco míň 😛 Tak doufám, že to teplo zažene…

    1. Dede, budeš-li mít možnost, zkus Septanasal, odblokuje zacpaný nos asi nejlíp z toho, co jsem kdy zkoušela.

     Marsko, držím TLP palce, aby se ti co nejdřív pozdravil.

    2. Dede, a nemáš na něco alergii? Na splasknutí sliznic je dobré použít i analergin (tablety), dá se koupit v lékárně. Dostávala jsem ho při silné rýmě nebo při zánětu dutin.

     1. Máš pravdu Ivo, jenže já beru antihistaminika pořád, takže efekt je mizivej. Prostě mám agresivní virózu a musím to přežít. Je fakt, že takhle bídně mi už dávno nebylo.

        1. Měla bys je mít kolem sebe dost dlouho, aby si tělo konečně vybudovalo pořádnou imunitu. 🙂 Takhle si to vždycky pochytáš, vyležíš, pochytáš, vyležíš…
         Držím (y)

          1. Alex, když začal Honza chodit do školky, tak jsme byli nemocní velmi často. Trvalo to tak dva roky, než jsme si vybudovali odolnost, a to jsme s ním byli pořád.

   2. Maruško a Dede!! Oběma držím palce, aby jste se uzdravily, Maruško, je to fajn, že je TLP už doma!!! Ty ho dáš do pořádku!
    Dede, uzdrav se, ať nehuhláš do mikrofónu.

  2. DEDE,LITRUJU BTĚ, ALE NEHRAJ SI A NEDRÁŽDI KOBRU BOSOU NOHOU. TVÉ ZDRAVÍ JE TAK VACHRLŮATÉ A NEVYZPYTATELNÉ, ŽE NENÍ FAKT N IC DOBRÉHO V TOM TVÉM ZAHRÁVÁNÍ SI. UŽ PŘECE MŮŽEŠ VÍC ODPOČÍVAT, TAK TO DĚLEJ. ZALEZ DO PELECHU A OSUŃ VŠE, CO LZE POSUNOUT, NA DOBU POZDĚJŠÍ. POCTIVĚ INHALUJ VINCENTKU, PSINY RADĚJI VENČI JEN NA ZAHRADĚ A SEŽEŇ SI RAKYTNÍK. MOHOU TO BÝT TABLETY NEBO I PLODY SUŠENÉ,ZKRÁTKA POSILUJ IMUNITU. TE´D JSEM SI VZPOMNĚLA, ŽE JSI MI NĚKDY VLONI ŘÍKAL, ŽE BYS UŽ MOHLA MÍT RAKYTNÍKOVOU ÚRODU. MÁŠ JI NEBO ZAS NIC?DRŽ SE V TEPLE A V KLIDU, NA VŠECHNO KAŠLI. BEZ TEBE SE SVĚT NEZŘÍTÍ, TVOJE ZDRAVÍ MUSÍ BÝT PEVNÉ, NIKOLI STÁLE PODLAMOVANÉ TÍM, ŽE NIC DOOPRAVDY NEVYLEŽÍŠ. KDYBY JEŠTĚ ŽILA TVOJE MAMINKA, ASI BY TĚ PŘEHNULA PŘES KOLENO, NEPOSLUCHO.OPATRUJ SE A VĚZ, ŽE NEMOCNÁ BYS JEN NA SLOVENSKU U PŘÍBUZNÝCH NÁKAZU ŠÍŘILA A STEJNĚ BYS Z NÁVŠTĚVY NEMĚLA VŮBEC DOBRÝ POCIT. MYSLÍM, ŽE MARTIN I PŘÍBUZNÍ POCHOPÍ, ŽE TAKTO NEMOCNÁ NIKAM JET NEMŮŽEŠ, POKUD NECHCEŠ SKONČIT V DALEKOM VĚTŠÍM PRŮŠVIHU.

 10. Babička založila čtyři obrskalky a naučila mě je obhospodařovávat. Co z nich je teď pod péčí drahé matičky, netuším. Asi to tam přežily jen odolné druhy. (Takže třeba ten hořec nebo ocún už tam nebudou.)
  Já měla skalku balkónovou – kdysi jsem už fotky dávala, tu: http://ic.pics.livejournal.com/ioanna_ioannina/24085627/23761/23761_original.jpg . Teď mám bývalou skalku, do které někdo, koho nebavila, nasázel hromadu jehličnanů (třeba modřín) a zbytek nechal zplanět. Ale jsou tam třeba bramboříky. Tak tu teď postupně spravuju.

 11. Vlastním takový kopeček s šutrama, po kterém teče vodopád z jezírka. Tu a tam se tam snažím mít nějaké skalničky, ale málokdy se rozhodnou, že chtějí pobejt 🙂

 12. A úplně OT – ačkoliv to vypadá, že jsem (zase) v Kalifornii, není tomu tak. Od zítřka bych ale měla být na Floridě, tak věřím, že se tu zatím urodí spousta hezkého čtení.
  A jestli všechno vyjde tak, jak má, měla bych se potkat s Maričkou. Tak mi, prosím, držte palce, ať to všechno dobře dopadne.

  1. Hančo, rozhodně držím palce a jsem zvědavá, jak se ti na Floridě bude líbit! 🙂 A pozdravuj Maričku, to je krása, když se povedou taková setkání (wave)

  2. Přeju šťastný let i pěkný pobyt.
   Florida, Florida, tam jsem taky nebyla… 😉 Určitě pak prosím o článek, tohle virtuální cestování mě moc baví, aspoň se podívám do míst, kde jsem nikdy nebyla. A kdo další ještě cestujete, pište, ono je to vždy moc zajímavé.

 13. Skalku nemám, přece jen její krása více vynikne v členitějším terénu a my máme zahradu – rovnou placku (výmluva! 😀 ). A taky si dobře vzpomínám, z dob, kdy jsme jezdili ke tchýni na chalupu, co práce s ní bylo. Ale když je hezky udělaná a rostlinkám se daří, je to krása! Jako na fotkách, jak Alex, tak i Dede.
  A mně zase dnes udělalo velkou radost několik tulipánů, které po včerejším horkém dni vykvetly a konečně tak ukázaly barvu. Všechny jsou zatím světle žluté, uvidíme, co ty další. 🙂

  1. JEJDA, HANČO, MNĚ VŠECHNY TULIPÁNY TAKY ČASEM ZEŽLOUTLY. MĚLA K JSEM KRÁSNĚ OHNIVÉ, ŽLUTÉ S OHNIVÝM ŽÍHÁNÍM A TAKY MOC PĚKNÉ, RŮŽOVÉ. VŠECHNY SE MI ČASEM PŘEMIKLÍKOVALY NA JEDNOTNOU ŽLUŤ. MOC MI TA BAREVNOST CHYBÍ, ALE I TY ŽLUTÉ JSOU PĚKNÉ. JÁ SI DNESKA ZA ZAHRADY TULIPÁNY DONESLA TAKY. JE JICH ZATÍM JEN 5 A NEJSOU JEŠTĚ PLNĚ ROZVUITÉ, AVŠAK ZE ZKUŠENOSTI VÍ, ŽE POKUD JE UŽ VIDĚT I PŘES SKORO ZAVŘENÝ KALICH BARVA KVĚTU, KVĚTy SE VE VÁZE ROZVINOU DO KRÁSY. TADY SE DNES VELICE OCHLADILO A MÁ DOKONCE SNĚŽIT. V NOCI HODNĚ PRŠELO, COŽ JE MOC DOBRÉ.VŠE JE ZALITO, JEN BY NEMUSELO BÝT POD NULOU.

  2. Dokud jsem ještě měla zahradu, měla jsem tam spoustu tulipánů, které jsem nechávala celoročně v zemi. Kvetly krásně. Původně byly různé, žluté, červené, různě žíhané, ale časem všechny zčervenaly. I tak ale byly moc pěkné.

 14. Tak dnes se bohužel nemůžu zapojit do debaty, protože nemám zahradu. Ale ráda jsem si početla a podívala se na fotografie, krása.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN