Z ROZÁRČINA ZÁPISNÍKU: Dieta

Nevěřícně zírám do misky. Granule. Ráno! Nestačí, že je musím chroupat večer? „Tohle, paničko, nemyslíš vážně? Je to snídaně, pamatuj! A ke snídani mi přece dáváš masíčko z konzervy…“

 

 

Jenže panička na mé úpěnlivé pohledy vůbec nedala a přísně pravila: „Psům se jídlo nemá kombinovat, tak hezky jez granule, jsou to ty nejlepší!“ To snad ne, říkám si a hned mi naskakuje další otázka: „Proč teda nemůžu jíst jen maso?“

Že ona zase pročítala internet! Jak je moje panička obvykle rozumná bytost, má slabost pro čtení všelijakých doporučení a tendenci k jejich okamžité aplikaci. Dokud se sama ládovala zrním místo omáčky s knedlíkem, budiž. Když jí to chutná… Že se snažila vyčistit koupelnu jen s použitím horkého octa… Inu, nakonec jsme se mohli i nadechnout a do tří dnů jsme přestali smrdět jako nakládané okurky.

Ale granule na věčné časy? To tedy ne. Vsadím se, že tohle nevymyslel pes! Nejdřív jsem přestala snídat. Však to nejedly ani kočky! Potom jsem se pustila cestou zboje. Výsledky byly hubené, protože panička, vycvičena loupežnickou kočkou Polárkou, už ukrývá jídlo s bravurou starého pašeráka.

Kdybych já tak dostala do zubů toho, kdo tohle pravidlo vymyslel… vrr. Žral by granule za mě! Jenže jak je panička přesvědčena, že bojuje na straně dobra, tak argumenty zdravého rozumu prostě neslyší. Vždyť ona se mi snaží dávat granule i jako pamlsky!

Tak jsem začala být smutná. Chlupy mi zplihly a přestala jsem si hrát. Páneček to nakonec nevydržel. „Kláro, měj rozum! Dokud jsi krmila Rózku postaru, byl to zdravej a veselej pejsek. A podívej se na ni teď!“ Než stačila panička něco namítnout, dodal s citem: „Já bych to taky nežral!“

A tak skončil jeden krmný experiment. Myslím, že nakonec byla ráda i panička. Ona by na to časem přišla sama, ale není to skvělé, že páneček našel zkratku?

Přeju vám krásnej chlupatej den a příští týden zase na shledanou!

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, pořad Svět zvířat, 2017

 

Dnes se nám naskýtají hned dvě celkem rovnocenná témata k diskuzi:

Za prvé: pravidlo, že když pes žere granule, má žrát jen granule, jsem si nevymyslela, skutečně jsem tyto instrukce kdysi četla. Po přemýšlení na dané téma jsem se pro své psy rozhodla tohoto pravidla nedbat a psi se stravují tak, jak původně Rozárka: ráno maso z konzervy, večer granule (a sem tam mlsek, syrové nedrůbeží kosti nebo odměna za stopování mezi tím). Jaký na to máte názor vy?

 

Druhé téma by mělo zaujmout i lid nezvířecí – a tím jsou ona všelijaká doporučení týkající se prakticky čehokoliv, která prostupují internet. Čtete je? Přemýšlíte o nich? Zkoušíte je? Některé?

Aktualizováno: 9.4.2017 — 12:25

53 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Trixie je dokonalý všežrout a umí „tak krásně žebrat“, a jídlo jí tak svědčilo, až nám před lety náš vet doporučil dietu. Ta zabrala, Trixie s dietními granulemi neměla problem a během tři měsíců shodila 20 liber. Tak jsme u granulí zůstali, Trixie si drží doporučenou váhu, ale granule ji občas zaleji slepičím vývarem nebo přidám pár různých odřezků. Masovou konzervu nejí (tedy nedávám ji)a pamlsky jsou (kromě žvýkací kůže)všemožná zelenina, kterou naštěstí Trixie miluje.

  Všechny tři naše kočky naopak baští jen granule,děstské masové kašičky a vyjímečně kočičí konzervy (Indy ani ty ne). O dietu jsem se pokusila kdysi dávno u kočky Kotěte – trvala necelý den 🙂 Kotě, jako Rozárka, se rozhodla moji snahu sabotovat a pohled na nešťastnou kočku jsem vydržela právě jen ten den. Současná Rusty je take pěkný cvalda. Ale jinak je mrštná a pohybu má dost a já stejně nevím, jak bych ji dokázala v jídle omezit (když je tu ještě Woody), protože misky mají celodenně k dispozici. Tak si prostě říkám, že ona je prostě „takhle stavěná“, je to vzhledem stejně spíše medvídě, než kočka a podle nás velice roztomilá. Tak jen ať jim všem chutná a basta!

 2. Já myslím, že by mi granule vůbec nechutnaly, asi bych byla hrozně smutná kdybych je musela jíst každý den. Taky bych byla o hodně hubenější.
  Pejskové je hltají a smutně nevypadají, i když vždycky se zeleninou nebo zeleninovou polévkou, občas i trochu masa přimícháme. Dříve když granule nebyly, tak se vařilo maso a míchalo se zeleninou a vločkama nebo rýží.

 3. Moji kočičí nalezenci mají odlišné stravovací zvyky, zřejmě podle toho,jak byly krmeny dříve.Kokeš chroupe jen granule, maso nechce žádné.Když jsem ho donesla, chtěl žrát rohlíky a šátečky.Asi ho tím někdo krmil.Matěj má rád kapsičky, nechce však rybí ani jehněčí,pak granule a masíčko.Micka baští granule,po nich si dá jogurt, pouze Choceňský.Když jsem jí dala do misky jiný, čuchla k němu a uraženě odešla.Masíčko má také ráda.S Matějem jsem se zrovna vrátila od veta, kocour hubne.Příčinou prý může být špatná funkce štítné žlázy nebo ledvin, uvidíme,co ukáže vyšetření krve.

  1. Janino, taky mám ráda bílý choceňský smetanový jogurt, dávám Micce zapravdu 😀 .

   Já jsem zase měla kocourka, který měl moc rád pribiňáka, ale jenom „Pramen zdraví z Posázaví“, jiný nechtěl.

   1. Tuhle reklamu jsem dlouho nechápala – myslela jsem, že zaměstnanci prodejen Pramen (pamětníci jistě vzpomenou) posílají pozdrav z Posázaví (rofl) – akorát mne mátlo, že ho posílají v Pribiňáku

    1. Když jsem byla na návštěvě v Kladně u sestřenky, chtěla jsem v pultovém obchodě koupit Ostraváčka.Prodavačka tvrdila, že nic takového nemají a já zase viděla, že ho mají. Nakonec jsme přišli na to, že chci Pribináka.Prostě u nás se mu říká jinak.

   1. Sharko, dík za podporu. Matěj je apatický, spí schovaný v přepravce. Brečela bych nad ním.

 4. Diétu sme s Jackie museli nasadiť, ale neobmedzujem druhy, len množstvo. V byte nemá problém 20 hodín prechrnieť a tak sa jej kedysi šmrncovná línia bruška začala cez zimu hrozivo posúvať nadol. Teraz ráno pred mojím odchodom je len jedna extratvrdá kúsacia tyčinka (ono je to vlastne 1/3, tie tyčky sú vyše 20 cm dlhé). Keď prídem z práce, dostane olovrant (moja babička hovorila „nešpor“), čo je štvrtinka konzervy alebo takej tej alumíniovej misky a trocha granúl do toho. Večer po prechádzke má suché granule, teraz tuším Optima, ale striedam to a už mala všelijaké. Do granúl dve frcky lososového oleja. Sem tam dostane surové kosti, keď sa cez víkend varí niečo väčšie. Nemôžem jej nechávať zásobu suchého a spoľahnúť sa, že zožerie len koľko potrebuje, nemá totiž dno a žerie kým vidí (v tomto smere si nemáme čo vyčítať, som taká istá) a potom máme granule a iné veci na koberci alebo v pelechu (v tomto sa našťastie – alebo naneštastie? – nezhodujeme). Žobre samozrejme strašne a odolať jej obrovským smutným očkám dá dosť práce, ale bruško má už zase ladné 🙂 Povlak na zuboch sa chvíľu lepšil, ale teraz sa to nejako ustálilo na určitom stupni a už viac nejde dolu. Riasu jej dávam (vyčítanú z internetu), ale mám dojem že je to len taká pascička na peniaze a moc to nefunguje…

 5. Moji tři kocouři jedí všechno – granule, kapsičky a konzervičky i syrové maso. Prospívají velmi dobře. Pochopitelně jsou mlsní a řádně zmlsaní, takže kapsičky a konzervičky musím střídat, jinak by to pánové nechtěli. Pokud jde o maso, nejčastěji mají kuřecí stehenní, ale občas mají i krůtí srdce, krůtí játra, kuřecí droby, vepřové maso nebo rybu. Všechno přemražené. Vařené, když je to udělané přímo pro ně, nechtějí, ovšem když jde o to uloupnout kus z talíře pro lidi, to jim jede náramně 😀 . Kočka Rozárka jí jenom granule, ale to není moje „zásluha“. Je z útulku a ve své původní domácnosti tak byla naučená a jede si tak celý život. Kromě toho si vezme jen syrový žloutek. Jinak granule mají to moji gurmáni rozmístěné stabilně na čtyřech místech po bytě, celkem čtyři druhy, aby náhodou neměli nouzi (chuckle) .
  Internet beru jako skvělý zdroj informací, které jsou hned po ruce. Ale považuju za nutné používat přitom obsah své hlavy (nejen u internetu). A to skoro čím dál tím víc.

  1. Eh Tapuz, tvoje kočky by měly mít pocit, že žijí v ráji… ale věřím, že jako ti, co dobře žijí, i ony by si dokázaly vymyslet nějaké to zlepšení 😀

  2. U nás je to podobné. I s tím vařeným masem. Když obírám maso do polévky, stahli by ze mě kalhoty. Když bych jim ho předhodila jen tak, tak se ofrní. Teda, kromě Tuláčka, to je chlupatá popelnice.Ale vnitřnosti zase jen vařené. Sehnala jsem si ten vnitřek do masového mlýnku „šajbu“, nevím jak se to správně jmenuje, s největšími otvory. Semelu všechno maso, přiznám se, že často sahnu do slevového koutku, kde má maso tak 2 dny do „výběhu“. Co nesežerou hned, to zamrazím na později. Jinak kapsičky, konzervičky a granule. Kdysi jsem si objednala jako prémii na Zoo malé konzervy Cosma a ti neřádi k tomu jen čuchli. Teď jsem poslední dala malé kočce a ta ji vdechla. Tak jsem objednala větší konzervy a mám je tu tak na parádu. Snažím se střídat, vždyť je to jako u lidí. Miluju řízek, ale jíst ho týden bych nemohla. A kočky jsou na rozdíl od psů dravci, takže čistě masoví. I ta zakysanka tomu odpovídá.

   1. jasně,jeden den kuřecí cosmu splivnou a ještě by splivli další a druhej den je to fujtajbl největší….

 6. Nedá mi to, a musím se k této otázce taky vyjádřit. Náš první pes byl krmen vařenou stravou (granule ještě moc nebyly) – a když jsme je jednou někde dostali, tak je nevzal do tlamy. Druhý pes byl večer krmen vařenou stravou a celý den měl v misce suché granule. Nutno říct, že se nepřejídal, a snášel to dobře. Náš nynější chodský pes byl zezačátku krmen podle návodu chovatelky taky vařenou stravou, granulemi a jogurtem. Zhruba ve druhém roce věku začal trpět na průjmy a někdy i zvracel. Tak teď krmíme několik měsíců jen granulemi (a dostává pamlsky) a od té doby se bohudíky zažívání upravilo. Srst má taky lesklou, tak snad dostává všechno, co potřebuje. Granule patří k těm lepším.

  1. Jořino, tohle jsem zažila s naším jezevčíkem – byl krmen jak se dalo (doba předgranulová) a jeho zažívání trpělo různými výpadky. Potom přišla chodská štěňata a granule (tehdy to snad byly chicopee, či jak se to píše). Max chtěl pochopitelně totéž, co štěňata… a já zjistila, že se mu po granulích (které mu chutnaly) krásně srovnalo zažívání a vylepšil kožich. Od té doby psům prostě ladím stravu na míru…

   1. To samé se opakovalo s Riki – na konci života se dožila nástupu granulí, hodně věcí se tím zlepšilo.

 7. Když se podaří vyřešit problémy, které přináší krmení masem – maličký mrazák, v Barouškově závodní době přemíra vyhraných granulí (dlouhodobě krmil dva psy),… preferuji (a psi také) krmení masem. Nelíbí se mi označení BARF, zní to, jako že musím vše denně odměřovat na gramy a každá dávka se musí skládat alespoň z pěti různých složek. Já prostě vezmu kus koupeného „masa“ (ne čisté svaloviny, většinou hrubomleté cokoliv, často s droby), přihodím k tomu předem namixovanou a zamraženou „zeleninu“ (často je tam i jablko), občas zakápnu lososákem nebo přihodím vajíčko. +jedlé zbytky.
  K snídani dávám granule, občas bílý jogurt. Na cestách dávám jen granule.
  Konzervy jsou zpravidla buď nekvalitní, nebo příšerně drahé. Vyhráli jsme konzervu ve které bylo opravdu nacpané MASO. Ale stála tolik jako celé kuře! Vašek se svým horším trávením konzervy moc nezvládá, u něj musím vybírat i z nabídky masa. Celé skelety jsem u něj vzdala (on se to prostě kousat nenaučí a mě to nebaví uklízet). Ale jinak zvládá všechno, včetně toho co si ukradne – a to nás veterináři strašili, že pouze speciální dietní granule – tůdle. Kdyby tak viděli, jak jsem tu chlupatou kostru vykrmovala sádlem! (povedlo se)

  1. No ano – krmit masem je určitě to nejlepší, co pro pejska lze udělat – Brooke by to potvrdila. Ale když já jsem neměla tu trpělivost – Erník po syrovém blil a blil a blil jak sousedovic Amina … asi kdybych vytrvala, tak by to jeho zažívání nakonec zvládlo, ale když jsem zjistila, že mu granule nejen nevadí, ale jdou k duhu, tak jsem to vzdala (nod) .

   1. Dávala jsi mleté nebo kusové? A co? Vaškovi nemůžu dávat kusy, protože to zhltne a pak samozřejmě vybleje. Mleté mu jde k duhu.
    Pro mne byl odstrašující případ choďák – dle návodu od chovatelky neměl 4 roky nic jiného než Acanu. Nedokázal strávit nic jiného. Dalo docela práce probudit v něm všechny ty potvůrky co se o zpracování žrádla starají, ale povedlo se. Takže za mne alespoň granule občas vystřídat, zkrmit malý pytel čehokoliv a pak se zas vrátit ke své značce.

    1. Dávala jsem sekaná prsa (takhle začínala Terka s Brooke, která měla zažívání taky docela špatné, ale která si masem opravdu pajšl vylepšila) – možná, kdybych mlela …

  2. Věřím, že to funguje, ale přiznám se, že se dvěma velkými psy (no, dobrá většími:)) jsem pohodlná a syrové maso a kosti dostávají jen jako mlsku. Ty konzervy – beru Rocco ze Zoohitu a holky je milují a prospívají po nich. Granule na cesty beru málokdy, konzervy jsou pro nás lepší. Vím, že to není dokázané, ale když psi dostanou večer granule, tak už trvám na klidu (Berry už jednou torzi měla) a na dovolené nebo výletě se prostě s krmením masem cítím bezpečněji. Holky si nestěžují 🙂

   1. Krmná dávka pro dva velké psy je kolik? Dvě kila? Kilo? Vezmu balíček, kydnu jej do dvou misek a z mrazáku vyndám maso na další den. Máš to jednodušší, u nás MLP balíčky předem porcuje. Jednou za čas drbačka se zeleninou, ale jsou lidi co ji nedávají (bo jim to psi nežerou) a jen občas přisypou vitamíny v prášku. Pro velké psiny na dvoře klidně jednou za čas kuře vcelku.

   1. Jenže já je krmila proto, aby pes kousal. No, nepodařilo se. Barouš je spokojeně chroupal i ve 13cti, jen jsem mu je držela aby si nenamáhal špatnou páteř.

    1. jo ták..já je kočkám melu …Šarik ten si ochroustával klouby a hovězí morkový kosti…

     1. Sharko, a jaký máš mlýnek? Robota? Já mám jen ten obyčejný, stolní, nevím, jestli bych ho nezničila. Určitě by na něm šly ty konečky křídel a to měkké z hrudní kosti. Možná nějaký menší krk. Asi to zkusím, dávala jsem jim spíš ohlodávat kloubky, kde je to měkké, na pevné kosti. (jako želatina pro člověka).

     2. Krmím mleté směsi (Vetamix apod.), takže ten správný obsah by tam být měl, skelety jsem měla právě na žvýkání (skvělá cena, hodně masa na nich,…), na mletí bych se mohla vybodnout.
      Kočky mi tyhle směsi nikdy žrát nechtěly, ani tulák venkovní. Nevím, nechápu, necpu. Psi to baštili s chutí (teda, pokud se tak dá nezvat skutečnost, že pět vteřin po položení misky na zem je miska prázdná).

 8. Co se týká krmení, tak Toya preferovala výhradně suché granule a běda, když jsem jí je něčím chtěla „vylepšit“, nedej bože namočit (jak se taky radilo) – ani k tomu nečuchla. Takže to, že je prvotní zle poznala Terka, když měsíc před Vánoci začala vyžadovat vařené maso a granule již nežrala.

  Ernest je malý paťůchal, ten sní všechno (ale něco z toho zase vyblije, pokaždé mu nesedne něco jiného). Na hlavní jídlo vyžaduje míchanici – hrnek granulí a lžící konzervy – suché granule mu nejedou vůbec (ale je to tím, jak mi tvrdí náš všeználek Terka, že je rozmazlený (rofl) ).

  Zikmund má rád zažité rituály, jak to už tak u koček bývá. Přes den kapsičky (ano, kapsičky, jedna mu zdaleka nestačí) a na noc má v ložnici na okně granulky. Tak nějak jsem si zvykla, že při usínání slyším jejich…

  Co se týká různých rad, včetně těch internetových – zjišťuji, že čím jsem starší, tím mi jsou víc jedno. Přečtu, vyslyším, pokývám hlavou (nebo zavrtím) a vypustím z mysli. Vůbec nevyžádané rady mě vyloženě štvou (ale já ti jenom dobře radím!) – v mládí jsem tiše pěnila, až jsem v nejméně vhodnou dobu vybuchla (chuckle) , teď na stará kolena praktikuji průstřel uchem – je to menší nápor na nervy! A tady musím vzpomenout na dávného kolegu, který na všelisjaké přemoudřele rady důstojně pokýval hlavou „Barskdo za dobrou radu aj stovku dá!“ – tuhle větu jsem si vzala za svou.

  1. Chichi Ygo, moji psi souhlasí s Toyou, všichni 🙂 Když už granule, tak suché.
   Ale Berry (jak šly roky) se po normálních granulích děsně nadýmá (zase mě straší torze), tak holt mají ty za studena lisované…

   Ygo – průstřel uchem! To je skvělej termín, s dovolením zařadím do svého mentálního slovníku 😀

 9. My máme stálý rituál: ráno ke snídani kapsičku, konzervičku, paštiku. Pak mají dva druhy granulí po celý den k dispozici, někdy jsou hladoví a v miskách není večer nic, někdy zůstávají. Když dojedu domů dostanou to, co ke snídani. A jednou za čas tyčinku, sýrové kuličky, plněné polštářky…. prostě jen tak mlsek. Ale s podivem jsem konstatovala, že vařený krůtí krk zbaštili téměř celý – skoro kilo masa, já si 2x ďobla a hotovo. Pak vycucli i ten vývar, vařila jsem to bez soli jen jsem přidala trochu bylinek. Občas mají kuřecí srdíčka, syrová, občas dostanou kousek hovězího srdce, také syrového, zbytek uvařím. Kuřecí krky vařím hodně dlouho a pak je celé umelu, komplet s kostmi. Přidám povařenou zeleninu a udělám takovou paštiku. To taky můžou. Ale je to tady v těch mých prostorách dost náročné na přípravu.

 10. Naše kočky, jako zřejmě všechny kočky, jsou zmlsané.
  Jí konzervy, kapsičky i granule.
  Značky střídáme, neb to co jim chutná dnes, nechutná jim zítra.
  1 x měsíčně jim objednávám ze ZOOHITU výrobky Cosmo. To jsou pro ně delikatesy a já se přiznám, že to vypadá tak lákavě, že by člověk neodolal.
  http://media12.mediazs.com/bilder/cosma/original/v/el/x/g/2/800/28125_PLA_Cosma_Original_Thunfisch_6_x_170_g_2.jpg

  Na internetu si čtu všelijaké doporučení, ale snažím se vždy používat mozek.

  1. mojí máti cosma tuňák velice chutnal..furt ho vyžaduje,ale já nemám odvahu jí ho dát ještě jednou….

    1. sůl v tom asi nebude vůbec, al eje to mnohem hezčí a lepší maso,jak v gianna konzervách s tuňákem pro lidi…

     1. Aha – já se neptala, proč ho máti chce, ale proč jí ho nedopřeješ (rofl) (rofl) … že by byl moc drahý (chuckle) ?!

      1. No to se jednou Šári přehmátla ve špajzu a dala mamince tuhle konzervičku. A od té doby maminka loudí tuhle a Šári tvrdí, že už ji nikdy nikde neviděla

       1. to byl Zlatý mořan, co se pamatuju 😀 takže Sharčina mamka je kočka. což bylo prokázáno 😀

  2. Přiznám se, že jsem neslyšela odborníka, který by diktoval kočkám, co a jak jíst… nejspíš i odborníci tuší, že kočky jedí prostě jen to, co uznají za vhodné (wasntme)

   1. To máš pravdu DEDE, kočky nepřinutíš.
    Jen naše paní veterinářka nám doporučila, občas dát vařené maso. Aby pořád neměli jen průmyslovou stravu.
    Hepina vařené maso nejí, Fousík, a i Honásek svého času, ho milují.

 11. Bože, doba internetová přináší mnoho dobrého a mnoho zlého. Už třeba teta Wiki, která vlastně vznikala z informací kohokoli nese spoustu mylných informací. Co takový Mimibazar, kde jedny patlalky radí recepty druhým patlalkám a manžové si čvachtají. O péči o děti ani raději nemluvím, neb jsem opravdu reálně viděla maminku, která čerpala informace na netu a ani ji nenapadlo je alespoň konzultovat se svou matkou či tchýní.
  Co se týče krmení zejména psů a koček, v tom zjevně nemají jasno ani veterináři. Takže radím zdravý rozum, vnímání toho krmeného zvířete a eventuálně porada se zkušeným chovatelem. Já osobně volím stravu kombinovanou a například Felínek má v nabídce konzervu, syrové maso, zakysanou smetanu a granule. Preferuje zakysanou smetanu a zobe granule. Jindy se vrhá na maso či konzervu, ale co ten daný den bude žrát ví opravdu jen on. Ještěžě máme venku již 7 strávníků

 12. Teorii o výhradním podávání granulí jsem kdysi slyšela taky, ale jelikož mi Xerxová řekla, když jsem si dovezla miniBorůvku, že má zkusit žrát všechno, tak jsem víc dala na ni 🙂 Ano, leckteré doporučení o tom, co člověk i pes má jíst nebo žrát si přečtu, vyzkouším… a většinu spokojeně opustím 🙂 Tak jsme kdysi vyzkoušeli sojové maso (neb to bylo děsivě zdravé), jíst na noc jen salát (a ve dvě rány se probouzet s kručícím břichem, které nedalo usnout), jíst jedno vejce za týden (plato jich nesním, ale jedno…) no a nakonec jsem se obvykle vrátila zdravému rozumu 🙂

 13. Moje příšery žerou jako základ granule (pro Melinu nezbytný, jinak si zuby nevyčistí) a k tomu cokoli, co jim zrovna hodím jako mlsek. Nejlepší jsou kosti s masem, ale jakýkoli kelímek od jogurtu, tvarohu atd. se taky setká s nadšením. No a do toho si sbírají na zahradě jabka, tu a tam chytí myš…
  Internetový rady, který vypadají aspoň trochu schopně, několikrát proženu mozkem, a pokud z nich zbude víc než cáry, tak… Obvykle z nich zbudou ty cáry.

  1. Mým psům se naopak po granulích zuby zanášely, masem se postupně vyčistila ta hrůza co měl Vašek v tlamě, Barouš se na něm taky dlouho držel.

    1. On bude klíčový rozdíl ve složení slin. Penny měla zuby OK do konce života, čisté, jeden zlomený. Melly se strašně dělá zubní kámen – když jí mokré, je to katastrofa, o granule si to trochu ošoupe, ale ona i tak polyká věci vcelku. Donny žere totéž co Melly a má zuby čisté.
     Taky asi ještě v používání nebo nepoužívání hraček. Penny a Donda pořád něco nosily. Penuška si dokonce po žrádle chodila sama očistit čumák o kus hadru – žrala suché granule, a stejně si potřebovala otírat zubiska přes pysky a někdy i pod pyskama. Donda to neumí, páč Melinka je tak trochu prasátko a na hygienu kašle, takže nenaučila.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN