Z ROZÁRČINA ZÁPISNÍKU: Neviditelná kočka

Naše panička do telefonu nikdy nekřičí. Pokud se zlobí, hovoří velice spisovně. Když jsem tuhle uslyšela, jak mluví, couvla jsem. Jejími sykavkami by se daly brousit válečné sekery.

 

 

„Gratuluju, že jsi těhotná, ale jak to souvisí s kočkou? Cože? … Eh, předpokládám, že z jejího záchůdku nejíš. … Hm. … O malém princi a růži jsi někdy slyšela? … To nemyslíš vážně!“ Potom panička na chvilku zmlkla a z očí jí sršely blesky. Nakonec přece jen promluvila: „Dobrá, přivez ji sem. Zítra večer.“

Páni, někdo přijede! Zajásala jsem. Mám ráda, když se dějí zajímavé věci. Panička ale klesla na pohovku, popadla do náruče Merlina, zanořila si obličej do jeho kožichu a já slyšela, jak šeptá: „Budeš to muset skousnout kocourku, jinak to nejde.“ Zarazilo mě to – Merlin dostane tabletky? Nebyly to tabletky. Byla to Lady Chatterleyová.

Vážně! Takhle nazvali kočku… No, kočku. Když ta paní spěšně odešla a my nakoukli do přepravky, viděli jsme jen zlostně syčící bílou kouli s obrovskýma zelenýma očima. Vyděšenou kouli – můj nos neoklamala. Panička otevřela dvířka a uskočila, protože bytem prosvištěl chundelatý blesk a uzemnil se pod vanou.

Všichni jsme se na sebe podívali. Merlin se snažil skrýt své zděšení. Tohle mu přitáhli do jeho teritoria? Prý lady Nevímjaká. Saň to je! „Nedivte se jí,“ řekla panička a šla pro talířek s kousky masa. „Byla zrazená.“

Páneček vzal talířek a nabídl ho tmě pod vanou. Ozvalo se zasyčení a vylétla drápatá tlapa. Páneček ucuknul, zaklel a přepočítal si krvácející prsty. „Jaká vřelá povaha…“ pravil sarkasticky. „Co kdybychom jí říkali Polárka?“ Panička se na něj vděčně usmála, kývla a šla pro peroxid.

Připlížila jsem do koupelny a nakoukla pod vanu. „Neboj,“ povídám. „Zvykneš si a bude se ti tu líbit.“ A tma odmňoukla. Tak začal náš život s Neviditelnou kočkou.

 

Přeju vám krásnej chlupatej den a příští týden se dozvíte, jak to bylo dál!

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, pořad Svět zvířat, 2017

 

Dnešní debata se může ubírat dvěma směry:

Ten první je vedený zodpovědností za tvory, které člověk k sobě připoutal. Mohl by se zahnout i směrem ke zvířatům pořizovaným jako módní doplněk – což, jak bohužel ze zkušenosti víme, obvykle pro zvířata nedopadá dobře. Takže se ptám víte o případu takhle pořízeného zvířete? A jak to dopadlo? Eh, mohou být i dobré konce, kdy člověk podlehne kouzlu svého módního doplňku a stane se z něj člověk pečující a zvířecí:))

Ten druhý je zřejmý: sžívání zvířete s jeho novým domovem. Vymazlená štěňata problémy nemívají, koťata… někdy. Stresovaní zachránění tvorové… tak u těch je možných reakcí moc moc, v závislosti na povaze, věku a zkušenostech zvířete. Takže se ptám: Jak vypadal příchod domů u vašich domácích miláčků? Znáte ze svého okolí nějakým způsobem zvláštní případy zvířecího udomácnění?:))

Aktualizováno: 19.3.2017 — 18:05

72 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Oba naši psi byli mazánci z chovných stanic a zvykli si u nás prakticky hned. Jen štěňátko Alf to měl ze začátku tak, že nechtěl dobrovolně opouštět domov a během vycházky (no spíš během cesty podél dvou sousedních domů a zpět) jsem ho musela poponášet, pokud jsem ho nechtěla vláčet jako kozu (chuckle) Naopak Denis chodil za mnou kamkoliv, zato neustále.
  Kočky já neumím, ale lepším se. 🙂 Minulý týden jsem dostala na starost děti a usmrkanou kočku, která musela dvakrát denně dostávat prášky. Tak to byl vždy zápas ve volném stylu! Nakonec jsme si s vnučkou vypracovaly krásnou souhru, kdy já kočku znehybnila a otevřela jí tlamku a Anička vhazovala prášky. Kolikrát se nám to podařilo třeba až na třetí pokus! Naštěstí kočka, zřejmě vyznavačka fair play, nikdy netasila drápy. Však taky byla vždy nakonec odměněna růžovou náplastí ! 🙂 Je to hrozně hodná číča, byla jsem ráda, že na mě nezanevřela a chodila se mazlit dál. (h) Pardon, já vím, že jsem poněkud OT, ale musela jsem se s tak siným zážitkem svěřit. (rofl)

  1. Hančo, tyhle boje už mám za sebou. Teď to řeším tak,(se souhlasem veta) že prášek podrtím, rozpustím ve lžičce vody, nebo vývaru, když mám, používán na to třeba víčko od petky, a zamíchám to do obzvláště voňavé kapsičky (sheba, gourmet, ty si střádám když jsou v akci). Dám jí jen trošku, abych měla jistotu, že to pacouš shltne a pak dodám zbytek. Protože jsem na to sama, takhle to zvládnu. Začala jsem s tím po jedné obzvlášť vydařené akci, kdy jsem na druhý den šla sama na kontrolu k lékaři a musela jsem vysvětlovat, proč jsem tak zdrápaná.

  2. Kocour měl před nějakou dobou zánět močových cest.Dostat do něj tabletu podle Hancineho popisu se nepodařilo na jakýkoliv pokus. Rada veterinarky byla tabletu důkladně rozdrtit v troše vody na lžíci, natáhnout do stříkačky a vpravit kocourovi do tlamy.Po druhém pozření tablety stříkačkou prchal pod postel při spatření lžíce.

   1. Zikmund taky jednou ochořel a bylo mu nutno dávat dvakrát denně antibiotika a taky pan doktor veterinář radil rozdrtit-rozmočit-natáhnout do stříkačky-vpravit do kocoura … blbější radu jsem dostat nemohla. Rozdrtit-rozmočit-natáhnout jsem zvládla levou zadní, vpravit do kocoura ne! Kdyby k nám během „podávání prášku“ někdo vešel, rychle by prchl, byv by nabyl přesvědčení, že oba jsme nakaženi vzteklinou – pěna od huby stříkala od obou tak vehementně, že byla i na křesle, koberci, konferenčním stolku a okně (které od místa podávání bylo tři metry daleko). Ta pěna vznikla ze spojení obsahu stříkačky a Zikmundových slin a byla hodně odolná. Ne děkuji, již nikdy více.

    Nakonec jsem antibiotika do kocoura dostala nejprve pomocí hrubé síly (drapnout kocoura, vyvrátit hubu z pantů a narvat prášek do krku) a trpělivosti (půl hodiny držet tu jeho hubu zavřenou). A když se natolik zdrchal, že začal žrát, tak tu pilulku sežral v trojúhelníku Veselé krávy a jejich ekvivalentech.

    1. Ach, jak závidím. Oriáš se za pomoci hrubé síly vyrve ošetřující osobě a spolknutou tabletu vzdorně vybleje, protože on s tímto postupem nevydal souhlas.

     1. Kokeš vzdorné vybleje kapsičku, která nebyla zrovna teď podle jeho čumáku. Nechápu, proč ji tedy sežral, kdyby ji nechal, dostane jinou. Že by to té jeho kočičí hlavičce ještě nedošlo?

    2. Já už jsem podávání antibiotik v tabletách kočkám víceméně vzdala. Pokud potřebujou ATB a je to možné, nechávám jim píchnout ATB se 14denní účinností a je vymalováno.

     1. Právě že jeden z těch prášků byly ATB, tak jsem je prostě do kočky musela dostat. Tak jak píše Yga – jednou rukou nasadit Černochodce kravatu pod krk, druhou doširoka rozevřít tlamku a naštěstí jsem tam měla tu třetí Aniččinu ruku s tabletami. A stejně je kočka buď odpinkla jazykem nebo v poslední chvíli ucukla, skoro nikdy jsme to nedaly hned na první pokus. Ale jak říkám, je to moc hodná kočena a naštěstí nebojovala do krve. 🙂

 2. Tohle j vlastně docela aktuální téma. Mamka před Vánocemi zachránila dalšího yorkshirského terriera, taková chudinka vychrtlá zanedbaná to byla, celý život zavřená kdesi v boudě. Je moc hodná, milá, živá, venčit se naučila relativně rychle, ale, je docela agresivní k Falcovi občas. Za ty dva týdny co jsem byla na návštěvě tak na něj vážně zaútočila asi třikrát (nepokousala ho) ale on je z ní chudák tak vyklepaný. Pořád kouká, kde je, plíží se kolem stěn, schovává pod křeslama, bojí se sáhnout na svoje hračky, prostě je mi Falca hrozně líto a nevím co s tím. Mamka nemá moc energie to řešit, a taky je to těžký, protože většinou mu Daisy nic nedělá a nemůže být trestnaná za to, že se Falco klepe pod křeslem.

  1. Co je to „většinou“? Chápu, že reakce na první, nečekaný, útok může být pomalá. Ne žádná! Ale dál to prostě hlídám a řeším ideálně dřív než stihne napadený vůbec něco zjistit. Protože pokud mu to prochází a napadený se bojí snad i dýchat, selhali jste v očích obou. Permanentní vodítko, v nepřítomnosti oddělit.
   A minulost mě v okamžiku, kdy jde o agresi, nezajímá. TEĎ týraná není. Falco ano.

 3. Přessousedi měli každý svého psa podle záliby a starého kocoura, který chodil ven, ale jinak měl bytový servis. No a přišla krize, každý z nich sbalil svého psa a odešli za hlasem svých hormonů. A kocour zůstal najednou sám. Chodil ulicí a plakal. Tak jsem ho aspoň začala krmit a hladila jsem ho. Byl vděčný za každé pomazlení. Vzala bych ho bývala domů, ale on po mých kočkách začal okamžitě startovat, a vyháněl je. Ve stodole měl pelíšek a mohl i na půdu.
  Do domku se občas někdo přijel podívat, nebo pro věci, ale o kocoura žádný zájem. Jen ona se někde nechala slyšet, že je ráda, že jsem se Čika ujala, ale aby třeba přišla, a přinesla pro něj nějaké konzervy, to ani náhodou, spíš se mi vyhýbala. Chudák kocour asi po pěti letech vletěl pod auto. A to tady přejede tak 10 aut denně. Smůla.
  Pochybuju, že takoví lidé četli Malého prince.

  1. Tečko, myslím, že chudák kocour měl štěstí, že bydlíš poblíž. Ale je to svinstvo. Od těch lidí.

 4. Sžívání u nás probíhá vždycky snadno, protože stávající zvíře nechávám kecat do výběru zvířete nového, takže se nám domů ani nedostane někdo, ke komu by měli původní členové smečky nepřekonatelný odpor.
  Všechna zvířata krom Riki a Dondy byla nalezená. Dospěla jsem k závěru, že na povaze nalezence záleží víc než na množství týrání – Melinu zlomila asi tak pětina toho, čím si prošla Penuška. (Penny našli v lese – uvázaná, odkousaná. Pak si ji předávalo asi tak 10 lidí, až skončila v útulku, kde ji objevil ten kamarád, co ji původně v tom lese našel. Pak se teprv dostala ke mně. Čtvrt roku jsme řešily, že nové povely neznamenají, že spadne obloha, pak jsme si trochu pocestovaly po Evropě, asi tak tři měsíce a převážně stopem, a pak už to bylo navždycky dobré. Když se tohle srovná s Melininou v zásadě přímočarou cestou „týrající páneček – vyhození štěněte do křižovatky – útulek – domov“, tak je jasné, že Melly to měla snazší. Ale holt nemá tak odolnej hardware.)
  Nejsrandovnější příchod zvířete předvedl Mandy. To byla kočka, kterou jsem si vyzpívala, odnesla doslova v pytli (z domova důchodců, kde jsme měli koncert a kde kocour otravoval, ale být nesměl, takže mi ho ředitel věnoval), cestou jsme mu s JJ pořídily vybavení, pak jsem doma postavila přepravku do kuchyně a otevřela ji a čekám. Přišla Melly: Penuško, v kuchyni je něco nového! Přišla Penny: To je kocour. Vylez, kocoure, dostaneme nažrat. A Mandy vykráčel, rozhlédl se a pravil: Už nemám keř a misku s rozmáčeným rohlíkem. Mám dům, krb a dva psy! Kde že je to žrádlo? A bylo.
  (Stejně to byl převlečenej pes.)

 5. U nás to bylo s udomácňováním tak půl na půl. Před třinácti lety přišel kocourek Matýsek coby tříměsíční kotě a zvykl si zakrátko a bez problémů. Když mu byly asi dva roky, přibyl Pepíček, starý nemocný kocour nalezený na zahradě. Matýsek, který nebyl na jiné kočky zvyklý, se ho zpočátku bál a žil ve výškách, Pepíček byl naprostý kliďas a vůbec to neřešil. Časem se docela spřátelili. Pepíček bohužel po necelých třech letech zemřel, Matýsek zůstal sám a jak už byl zvyklý na parťáka, bylo mu smutno. Tak jsem si vzala z útulku Rozárku, dospělou a sebevědomou kočičku. Nebyl žádný problém. Rozárka si zvykla hned, s Matýskem si padli do oka a jsou kamarádi dodnes. A pak přišly problematičtější případy. K těm dvěma jsem si vzala z útulku Filípka, zase dospělého kocoura, původně ovšem pouličního rváče a vůči lidem plašana. Začátky byly hodně problematické. Asi dva týdny byl schovaný pod lavicí v obýváku, vycházel jen v noci. Na Rozárku s Matýskem moc nereagoval, oni se ho báli. Na mě syčel, vrčel, kousal a škrábal, byl opravdu drsný. Jenže já ho moc chtěla a vracet jsem ho pokud možno nechtěla. Tak jsem se nechávala dobrovolně pokousat a poškrábat, lehala jsem si k němu na zem, pořád jsem na něj mluvila a říkala jsem mu, že to bude dobré, že jednou budeme kamarádi, ať se nebojí, a tak. Pak se to najednou zlomilo, přestal mě ohrožovat, dal se i pohladit. Dnes je to mazlíček a s ostatními kočkami vychází bez problémů. On se prostě moc bál, a tak preventivně pouštěl hrůzu. A jako poslední přišel Toníček poté, co jsem ho venku asi třičtvrtě roku lákala na šunku. To byl plašan extrémní. První noc, co byl u nás v domě, jsem ho musela k ránu vypustit zpátky na zahradu, nebo by byl snad zbořil dům. Kromě toho počůral celou koupelnu a pokadil kožešinovou předložku (kterou jsem nenáviděla a teď jsem měla pádný důvod ji vyhodit 😀 ). Strašně se bál lidí a na ostatní kočky byl agresivní. Po kastraci se postupně zklidnil, ale je pořád hodně ostražitý a lekavý. Mě miluje a mazlí se do úmoru, s ostatními kočkami uzavřel ozbrojený mír. Všechny tři se ho z nějakého důvodu bojí, ale jsou schopni s ním existovat v jednom bytě. Rózka na něj syčí a vříská, Matýsek před ním utíká a i kliďas Filípek (6 klio) před Toníčkem (3,5 kilo) zrychluje krok. Ale když je dobrá konstelace, tak spolu tihle dva dokážou třeba ležet na jednom křesle.
  Tož tak. Je to dobrodružné, ale dá se to zvládnout.

 6. Já jsem vlastně nezažila, že by zvíře po příchodu k nám nějak vyvádělo. Až na kočičku, kterou mi přivezla moje sestra, přesně takhle – kolegyně má alergické dítě a kočka musí z domu. Nakonec jsme zjistili, že dítě byl dospělej fracek, kterej prostě chtěl od maminky (obě jsou úči na prvním stupni) a tak si našel záminku. Rok se obě naše kočičky nemohly dohodnout, co které patří a kdo je doma šéfová.
  Jo, módní doplněk – to je ta otázka jedné maminky: Jak daleko musím odvézt kočku, aby se nevrátila….

  1. Inko, probůh (ad ta poslední věta) – to někdo měl odvahu se na tohle zeptat nahlas??? (devil)

   Jo ano, alergie… další ze všeomlouvajících výmluv. Vím, že se to občas doopravdy stane, ale většinou je to pohodlný způsob jak se zbavit najednou nepohodlného zvířete.
   Jo a ta kočička, co přišla k vám a nemohla se udomácnit – ta byla vlastně taky zrazená (wasntme) Třeba i zrazená zvířata mívají potřebu si trochu naleštit vlastní já, když bylo předtím pošlapáno, stejně jako lidé. A tak řeší věci, které by jinak nechali být.

   1. Jistěže ta kočička byla zrazená a naše Princezna byla despota, což jsme vlastně až do té doby nevěděli.
    Jo a ten dotaz, tak ten je opravdový

 7. budu se věnovat druhé otázce (při té první zatím vidím rudě … tak až se uklidním (headbang) ).

  My měli obrovské štěstí na sžívání. O Toye nemluvím, tam to bylo jasné – štěňátko došlo velmi dobře socializované, takže žádný noční pláč nebo vytí osamoceného zvířátka (díky Hanko). Ale i ostatní zvěřoni, ač jejich začátek života nebyl tak růžový, to u nás zvládli bez velké hysterie.

  Zikmund von Garten (či-li Zikmund Zahrada – chycený na zahradě u silnice ve věku cca 1/2 roku) se hned první den sáčkoval k Toye (tady tedy neuspěl) a na gauč – sice v noci mne vyděsil, neb najednou nebyl a já i Jeník jsme ho hledali všude možně (Toya na nás nechápavě hleděla PROČ!!! toho zmetka hledáte?!!), ale to on si jenom ustlal v poličce ) – jinak žral, vyměšoval a hrál si, jak kdyby byl u nás od narození.

  Brooke se přivezla Terka taky jako půlroční – absolutně nesocializovanou. A přesto se zabydlela docela dobře – pominu-li její trhací a všechnožrací mánii (která trvala snad tři roky).

  A naposled k nám přišel Ernest – z útulku cca čtyřměsíční. Tak na tom útulek naštěstí nezanechal žádné stopy (ale ani tu vděčnost útulkového zvířátka, jak se inzeruje (rofl) ) – zapadl k nám jak kameň do vody. Nekvíkal ani neplakal, ze všeho měl radost a omotal si kolem tlapky jak Brooke tak Zikmunda – čemuž se divím doteď. Je to takový náš radovan (chuckle) !

  1. Ygo, teď jsi na to kápla! Ernest je radovan 😀 Jo! Z něho září taková pohoda, sebedůvěra a rošťáctví, dokonce i na fotkách:))

 8. Hepinka přišla k nám domů jako první a bylo to 3 měsíční koťátko. Zvykla si poměrně brzo a byla to opečovávaná kočička.

  Když jí byly 2 roky přinesli jsme si z umísťovačky Honáska. Syčela na něj a neustále ho pronásledovala a sledovala. Pak si to jednou vyřídili ručně a byl klid. Pak se měli, troufán si říci, i rádi. Dokázali vedle sebe i spát.

  Po odchodu Honáska jsme přinesli domů Fousínka. A Hepině už nebyly 2 roky ale 13 let. A rozdýchávala to velmi těžce. A myslím, že dodnes to úplně nevydýchala. Syčí na něj jako zjednaná, i když on jí má na háku.
  Potom se jí odstěhoval její milovaný páníček můj syn Petr. Bylo z toho hodně špatná. A teď si oblíbila mého muže.
  Ale toho Fousína nemá ráda. Ještě, že je Fousín pohodář a nedělá si z toho těžkou hlavu.

  1. Kočky jsou společensky nevyrovnanější než kocouři, řekla bych… 😀 Teď vymýšlím druhý díl a dumám nad věcí, se kterou si nejsem jistá (nejsem přece jen kočičí).
   Myslíte, že může kocour vahou své osobnosti (nebo silnou packou) zpacifikovat strachy agresivní kočku? U psů by to teoreticky fungovalo – alfa může novému ustrašenému členovi smečky pomoct svojí osobností a převahou. Když se takové zvíře podrobí jeho (alfy) autoritě, je zároveň pod jeho ochranou a to mu pomůže se uklidnit a srovnat s novým prostředím. Funguje něco podobného u koček? (Hodilo by se mi to do příběhu:))

   1. Já ti nevím DEDE, u nás chce vládnout kočka Hepinka.
    Nevím jestli by ta alfa kocour fungoval.
    Myslím, že spíše ne, ale nemám zkušenost.

     1. NO – když je to kočička, tak by na ni mohl zapůsobit silou své osobnosti páneček … jako u Míši. A tady musím vzpomenout na vzácnou kočičí osobnost Terru – panečku, jak ten to s kočkama uměl!

     2. Dede, myslím, že tohle by u koček nefungovalo. Kočka (kromě lvů) není smečkové zvíře, je přísný individualista. Ani tam, kde žije více koček pohromadě, mezi nimi nejsou takové vztahy a taková hierarchie, jako u psů. Mají mezi sebou sympatie nebo antipatie, ale neexistuje systém podřízenosti a nadřazenosti, nikdo není alfa nebo omega. A člověk není pro kočky žádný vůdce, je to především zásobovač, a pokud se jim pozdává, pak je to rovnocenný kámoš a přítel, milují ho, ale není jim nadřazený.
      Podle mého názoru a zkušeností přístup „silná packa“ vyvolá útěk – to samozřejmě kočky preferují (pokud nejde o mláďata) a tak nastane klid, a pokud není z nějakého důvodu útěk možný, tak agresi.

     3. S kočičími nalezenci sdílím domácnost už několik roků. Matěje mám už devět let, našla jsem ho jako půlroční usmourane kotě ve sklepě. Dodnes se bojí,aby mne neztratil.Mam ho všude za patama,na rameni nebo v náručí.Kokeskovi umřela panička v pečovatelském domě.Pribuzni při vyklízení bytu ani ne ročního kocourka „vyklidili“ ven. Koncem října!, Kocourek by zimu venku nepřežil.Tak je čtvrtým rokem u nás.Zvykl si u nás rychle. Hodně žárlí na Matěje, snaží se ho odhánět od jídla i ode mne.Matej se nechá,je to kocour dobrák.Tak občas zasahnu, aby nebyl Matěj odstrkovany. Drobna Novinka bydlela pod balkonem v protějším paneláku,chodili jsme ji krmit.Nakonec jsem ji lapla do přepravky a přinesla domů Zvykala si nejdéle, bala se našich kocourů. Tak byla čtrnáct dní zvlášť v pokoji, zpočátku pod skřínkou.Potom na skříňce a nakonec se skamarádila i s kocourama.Mame ji dva roky.Je nejmenší,ale umí si zjednat pořádek.Kdyz se kocicaci perou, Micka zasáhne.Jednoho mírně kousne do zadku a druhý dostane po čumáku, případně dostanou po čumáku oba.Dcera má kočku britku.Kdyz dcera hlídala tyden jiného kocourka, kočka byla velmi agresivní.Takze jestli si na sebe zvyknou je velice individuální a dost nepředvídatelné.Snad nevadí, že jsem toho napsala tolik.Zvirata mám ráda a o kočky se hodně zajímám.

      1. Ještě jsem si vzpomněla na jednu příhodu.Kdyz jsem měla teprve oba kocoury, kamarádka po dobu výměny oken potřebovala pohlídat několik dní Mikeše. Měla jsem obavy,jak se snesou.Mikes byl půl hodiny pod postelí a kocouři před postelí.Jak se dokázali domluvit, to nevím. Prostě Mikeš vylezl, ocuchali se navzájem a kamarádství bylo uzavřeno.Mikes si uměl otvírat dveře.postavil se na zadní a předníma zmáčkl kliku. Načapala jsem ho,jak druhým kocourum otevírá dveře do koupelny a pak tam všichni svorně hospodařily.

      2. Janino, koukám, že jsi hluboce kočičí (inlove) To tu najdeš plno lidí, se kterými souzníš, co? 🙂
       O nevrlé povaze britek jsem slyšela, i proto je ta moje příběhová koč prostě jen dlouhosrstá, ani nedefinuju peršanku (představuju si, že to byl módní doplněk, za který nechtěla dotyčná moc platit 😛 Mám ošklivou představivost)

       1. Dede, trochu psí jsem taky,ale pejska doma nemám. Psi většinou nemají rádi pošťáky, u mne udělali výjimku. Při roznasce novin na sídlišti v brzkých ranních hodinách za mnou psi běhají pro mléka i se svými páníčky. Nemůžu jít do práce bez psích dobrot a průběžně si je ve Zverimexu doplňovat.Jini pejsci si přijdou pro pohlazení. Když mne zastupuje kolega.tak trpí, bojí se psů. Jenže pro ně kolo a pach novin rovná se něco příjemného,tak hurá za kolegou. Ten se chudák už vidí zakousnutej.

        1. Mně to tam nevím, proč,napsalo blbinu.Ma tam být běhají pro psí mlsky a ne mléka.Coz je dost podstatný rozdíl.

    1. U koček a kocourů to není tak o dominanci (alfa) jako o teritoriu. Ke mně přišli všichni jako koťata, ať z útulku nebo nalezená, a sžívání bylo jednoduché. Teď mám ovšem dost problém. Poslední, kdo k nám přišel jako kotě je Tasík. Ostatní byli o hodně starší, tak ho občas srovnali, a on si prostě zvykl na své postavení. Během loňského roku nejdřív umřel Damíšek a na Vánoce se nevrátila Jožínka (mé jediné kdysi neviditelné kotě) a koncem roku přišli dva dospěláci. Jenže Tasík už je taky prakticky dospělý a tady je kámen úrazu. Brání si své území, na oba občas startuje a nechce je pouštět domů. Oba přišlíci jsou nekonfliktní, mezi sebou se snášejí dobře, ale Tasíkovi se radši vyhnou. Oba mají něco za sebou a tady velmi rychle zdomácněli.

   2. silnou packou se určitě agresivita ze strachu nezklidní. ať psí nebo kočičí, to se obávám. když modeluji vzniklou situaci, půjde nejspíš o luxusní bílou perskou princeznu, možná o stříbrnou činčilu…takže za nejpravděpodobnější považuji scénář jako u Terrových – s podstatně delším průběhem, protože tato kočička je vyděšená ze změny, uražená, smutná, nic nechápe. takže Neviditelná kočka bude dva-tři týdny bivakovat pod vanou, kam se za ní nikdo neopováží vsunout ruku, protože by dopadl jako po průletu metrovým zahradním ostružiním. takže se chuděře bude servírovat v miskách pod vanu… a ani nedýchat, když se v noci vybere zpod vany na záchůdek, který se obstaral jen pro ni. a tipuji, že Merlin bude nejistě obcházet byt a vyčkávat… zatímco Rozárka, která už má leccos za sebou, se bát nebude. bude chodit sedat do koupelny před vanu a povídat si s Princeznou. ahoj, já jsem pes… říkají mi Rozárka, ale ty mi říkej, jak chceš. já to znám, taky jsem se neměla vždycky tak královsky jako tady. aha, ty na mě syčíš. no, tak já přijdu zase odpoledne……už nesyčíš? mám ti povídat, kdo je panička a co dělá páníček? nevylejzej, nemusíš, já tě cítím, jsem přece pes 🙂 za tři týdny pozorován stříbrný mopík, plížící se bytem, dozorován nehybně sedící Rozárkou, aby ho nevyplašila…pokračování příště a příště 🙂

    1. No Evo – pokud to podle tebe Dede napíše, tak si zasloužíš půlku autorského honoráře (rofl) … akorát ten nehybný pes při pohledu na bílý mop – no nevím, nevím – tady bych to spíš viděla následovně: bílý mop se plíží bytem, za křeslem vyjukává pes a promýšlí tratorii dráhy letu psího těla, aby mohl bílý mop bezpečně zalehnout a konečně si adekvátně pohrát! Ovšem je pravda, že já doma nemám rozumnou Rozárku (chuckle) !

     1. Ygo, rozumná Rozárka by mohla chvíli nehybně sedět… i když by v ní každý chlup jen hrál nedočkavostí 🙂 moudrý „Dedy“ Archibald by ležel, hlavu na tlapách a čekal by… střelený Agísek by do příběhu vůbec nezapadl, ten by chodil čichat pod vanu a dostal by drápatou rovnou na čenich 🙂 basseti 🙂

     2. Chichi Ygo, tvůj scénář se mému velmi blíží!:)) Já vím jediné – že kočka bude pro lidi neviditelná déle, než pro zvířata. Jen zatím odhaduju, jestli ten první, komu uvěří, bude Rozárka nebo Merlin (u psa by ten druhý, klidný a nad věcí, dal nováčkovi pocit jistoty) Ještě nevím, jak se na Polárku bude dívat takhle ze začátku dívat Merlin.
      Vím ale, co chci lidem říct – že když si přinesou z útulku kočku, nebo někde nějakého nalezence, tak ta kočka může být nějakou dobu „neviditelná“ – že to je normální a chce to trpělivost a laskavost. Že se mohou dočkat, že není třeba hned kočku vracet do útulku nebo ji vyhodit ven… (když nás nechce, ať si trhne nohou).
      Já mám zakázáno poučovat (od toho je v rádiu poradna), ale když to udělám jemně… tak mi to projde 😀 Jenže musím říkat věci, které platí… i když je to vlastně jen fikce 🙂

      1. u koček je to velice individuální. sázím na to, že perská princezna začne důvěřovat pejsce… britka by možná zůstala uzavřená přede všemi a vůbec by ulitu neopustila – ovšem zase máš příklad Karolininy Lady…náš Snížek nebyl ani tak zklamán tím, že ho páníčkové dali útulkové paní, aby mu našla domov – on je celkem velkorysý kocour. ale urazilo ho, že se k němu nová panička, která si ho vzala z útulku, chovala jako k nějakému stodolnímu myšilovovi. nás ai adoptoval prakticky okamžitě a schovávání se nekonalo. psa očichal, zhodnotil “ není to kočka“ a neřešil. Luisa vykráčela z přepravky po cestě k nám stylem “ Jansová vybrala, nemá to vady“, udělala plošný scan a byla doma. Snížek ji očichal, započetl a vychovával až do dospělosti. Mia si nás vybrala sama, takže se chovala od prvního momentu jako doma a ti dva jen zírali, jak je to malé drzé huňaté cosi bohorovně klidné 🙂 asi dvakrát na sebe s Luisou zasyčely a pak si vyjasnily pozice “ já jsem malá a roztomilá“ a „já jsem velká a šéfuju“ “ kocoura obdivujeme obě“. no, celkem klika. pamatuji si, že Tara Irči Šestikočky stávkovala po příchodu kotěte Charlie skoro dva měsíce a dávala to paničce silně vychutnat 🙁 myslím, Dede, že ať použiješ kterýkoliv zde popsaný scénář, bude reálný 🙂

 9. Mé kočky by měly mít svatozář! Melíšek přijal Zrzínka s lehkým občasným zasyknutím, nehráli si, Zrzínek byl takový introvert, jeho pobyt u nás začal za postelí a v rohu šatny, ale měli se rádi. Když přijímali Ríšu, tak ani jeden z nich nezasyčel, jen Zrzínek si udělal pořádek a Ríšu prohnal když mu okupoval jeho kytičku. Přišla Cecilka a tady to bylo naopak – syčela a vrčela na ně ona, oni oba jen nechápavě koukali, co to je za zlostnou přerostlou myš. Bělinku přijali všichni až na Cecil, která na ní opět vrčela a syčela. Ovšem Bibííííís byla těžce nad věcí. Pak zůstala jen Cecilka a začali přibývat další – Melíšek II, Lady a Damián. Všichni byli přijati s lehkým hučením, nicméně nikdo neprožíval žádné emoce a žijí spolu ve čtyřkočičí domácnosti spokojeně a mají se rádi. Cecilka opečovává Damíška i Meldu a Lady na ně kašle. Tráví své odpočívání na knihovně v pelíšku, když si chce pohrát tak sejde dolů k míčkům a plyšmyším, někdy baští na parapetu sama, někdy se dojde najíst s ostatními. Je taková „svá“. Občas se mnou spí v posteli a to bych jí mohla vyhladit mazlením ze světa. A ti tři další výtržníci si spolu hrají, dovádějí, baští spolu, packují se o mlsánky……. jsou to moje zlatíčka.

  1. Však jsem si na tebe, Karolíno, taky vzpomněla, když jsem to psala:)) Původně jsem chtěla mít kočku mouratou, ale když to byl doplněk do bytu pro snoba tak mi vycházela bílá chlupatá nebo britka. (wasntme) Zvolila jsem bílou… 😀 Nevypadá tak tvoje Lady? (wave)

   1. Ano, Lady je obrovská sněhobílá chundelatá britka, opravdová lady, která má v sobě ušlechtilou krev. A taky to umí dát najevo. Ale jinak je vděčný mazel. A taky pozůstatek jednoho blbečka, který jí vyměnil za nejistou budoucnost s novou přítelkyní, obdařenou psem. Klidně by jí nechal i utratit, jen aby se nemusel dál starat. Neumím si představit, že bych dala některého ze členů své chlupaté domácnosti pryč. To radši budu jíst suchý chleba aby měli oni. Vzájemně si pomáháme, ale mám pocit, že oni mně víc!

 10. Dede, další směr kterým by se debata mohla ubírat: proč jsou Rozárčiny povídání vždycky tak krátký! Když já chci o hodně delší

  1. Wendulko, to je délka do vysílání – a já nevím, když jsem ten příběh slíbila rádiu (a mám na to smlouvu), jestli bych vlastně mohla psát jiné, delší, díly, které bych jim nedala. Hodně jsem o tom přemýšlela, ale k žádnému závěru (proč bych mohla) jsem zatím nedošla.

   1. Je to blbý. Trvalo celý weekend než se mi trochu zlepšily symptomy. Mám hafo léků co musím užívat každých osm hodin, než se zjistí co se se mnou děje, ale víš jak je to s anglickým zdravotnictvím, klidně můžu čekat dva měsíce na ultrazvuk a gynekologii a tak dále, i když jim obvodní doktor napíše aby mě upřednostnili.

    1. Šiš, ne že poletíš do práce! Já vím, že může být ouvej, tak se radši opatruj. Kdyby byli v práci hnusní, tak si uvědom, že život a zdraví máš jen jedno a dnes zaměstnavatelé stojí na pracovníky frontu – však i v UK jsou dnes zdravotní sestry vzácné zboží, ne? (wave)

 11. Náš předposlední kocour přišel jako vymazlené kotě modrého briťáka ( mělo mě varovat jeho kotěcí jméno od chovatelky – Bivoj) do domácnosti s šestnáctiletou kníračkou a sedmnáctiletým kocourem kastrátem – ze všech stran soužití bezproblémové a to hned od začátku…Za rok odešel kocour, a brzo za ním i čubinka, tak dostal Maxík nového kamaráda, kocourka tříměsíčního Tedýška. Ani jsem je nemusela extra seznamovat – Tedýška jsem první den nechala prolézat celý byt a Max lítal někde venku, tak jsem napjatě čekala co bude – Tedýš byl zrovna v ložnici pod postelí, Max zaslechl pohyb a šup pod postel, za chvíli slyším takový tichý povrkávání, žádné syčení nebo prskání a od té doby s Tedýškem nejlepší kamarádi. Bohužel za dva roky jsem o Tedýška náhle přišla,a za měsíc už nás obšťastňovala Sisinka. K té jsem přišla zajímavě – spoustu let jsem měla sen, pořídit si černostříbřitou briťandu, „whiskasku“ jak se jí říká podlé té reklamy na kočičí krmení. Už někdy v devadesátých letech jsem ji viděla poprvé na kočičí výstavě a od té doby srdeční záležitost. No a když jsem tak náhle přišla o Tedýška ( a navíc do toho jsem dost blbě onemocněla, musela na operaci a pak dost týdnů doma) tak jsem se rozhlížela po inzerátech a útulcích. Nakonec mi máti vymluvila další kočku, že ještě počkáme, na podzim že chci stejně pořídit štěně a že to vezmeme jedním vrzem. Tak jsem souhlasila. Když už jsem byla z nemocnice doma, přijely mi na návštěvu kamarádky, parta z bývalé práce, co se scházíme přes dvacet let a po hodině povídání u kafe říkám – já tady pořád někde slyším mňoukat kotě, asi už mám halucinace – tak se začaly pochechtávat, já jdu do průjezdu a tam v přepravce převázané růžovou mašlí nádherné kotě whiskasky. Ony se potvory domluvily s naší máti, abych je nepředběhla a daly mi krásnej dárek. No Sisinka byla oprsklík od začátku, s Maxem vychází krásně, jenom na jejích 8 měsících jsme privezly Terinku, naši kníračku. Tam jsem udělala blbost,u chovatelky měli kočky, tak jsem věděla že Terda bude socializovaná v tomhle směru dobře,přijely jsme, já tu zubatou potvoru položila v průjezdě na zem, kočky se šly podívat co to jako je, a ta bestie mrňavá je hnala s řevem přes dvůr až na zeď…Už jsou jí tři a půl roku, doteďka Maxe občas morduje, ale oni jsou celkem stejná váhová kategorie, takže je to spíš sranda mač a Sisinka se toho nezúčastní, ta zdrhá… S tou Sisinkou mě to mrzí, stal se z ní strašný plašmuška, leká se všeho,málokdy přijde na zavolání, pochovat se dá, jenom když ji odchytím při krmení nebo když se někde uloží k odpočinku. Přitom Terda jí neubližuje, když ji prohání po zahradě, tak je to spíš oboustraná hra, kdyby Sisinka chtěla, tak už je někde nahoře na zdi a nekrouží kolečka po zahradě…pořád doufám, že se to věkem zklidní, ale zatím to nevypadá…

  1. Minko, ty máš doma taky pěknou zoo, co? (rofl) No, když si pořídíš kníračí temperament, tak se asi nemůžeš divit (inlove) Pokud jde o kočky, tak mám dojem, že jediné, co člověk mže dělat je krmit, hladit a doufat, že si to kočka v hlavě uspořádá tak nějak, aby to vyhovovalo jí i člověku 🙂

    1. Přesně tak, copak jde říkat kocourovi Bivoj? To bych fakt nedala 🙂 U nás byl vždycky Matýsek, Max, Filip,Ferda, Bertík,ale Bivoj? Jenom Sisinka mě napadla tři vteřiny po tom, co jsem ji viděla, prostě císařovna…

 12. Sžívání zvířete… Světluška byla trochu vystresovaná, protože je prostě introvert. Srovnala se rychle. Karamel bylo jedno, kde je, hlavně že se baví a u nás zjistila, že se může bavit skvěle, takže po původní smečce ani nevzdechla. Borůvka byla první velmi opečovávané štěně, trošku jí bylo smutno, ale nijak dramaticky to nebrala.
  Kočky… no, Polárka byla trochu smutná, ale vynahradila si to občuráváním kde čeho, Maceška se na nějaký stres po pár hodinách vykašlala a kocouři bivakovali u Kuby v pokoji a jeli si po své lajně. Psice vždycky sesyčeli, ty šílely, že si kocoury nemůžou očuchat a jakmile obě strany provedly vstřícný krok- asi za dva dny- tak už nikdo nic neřešil. Jenže nikdo z nich nebyl typický zachráněný tvor, sice kromě Polárky to byly kočky útulkové, ale nijak zvlášť týrané.
  O gaučákovi značky módní doplněk jsem tiše snila včera, kdy jsme na pětikilometrové procházce museli karamel občas vzít na vodítko, aby se aspoň trochu zklidnila. Naběháno měla tak dvanáct kiláků a blahořečila jsem krajině za širé rovné lány, protože jsem ji aspoň viděla. Ta chvíle, kdy si ji zajíci navzájem předávali a ten zmetek ani nezpomalil, mě štvala neskutečně. A to s ní po cestě cvičím, občas si ji přivolám na pamlsek, jenže pro Karamel je lítačka lepší než blbej pamlsek.

  1. Karamelka ví, že něco dobrého do papulky dostane i doma, ale na zajíce v obýváku nenarazí…

  2. “ Ta chvíle, kdy si ji zajíci navzájem předávali a ten zmetek ani nezpomalil “

   Matyldo já to úplně vidím.

  3. AD „kdy si ji zajíci navzájem předávali“ – nejenom zajíci, u nás si umí Ernesta předávat i dravci! Čekám, kdy vzlétne …

   1. Tohle jednou dělali s Daníkem čápi. 😀 Nevzlétnul, kdepak, jen ho pak po běhání po poli bolelo rameno… 😛

   2. Copak dravci, to se zdá přirozené. Náš australák honí přistávající letadla. Už se nám ho podařilo celkem umravnit, ale letadlo Emirates ze 4 motory nedáváme….. Musíme psa včas odchytit, jinak se vydává na lov… Takže před procházkou do Suchdola pročítáme letové řády a přílety z Dubaje na Ruzyň!!! V určený čas máme my lidé uši nastavené na příjem a psa musíme na tu chvilku přivázat na vodítko…

    1. Maxiková, tak tohle jsem ještě neslyšela a kdyby to nebylo na nervy (po vás:)) tak je to prostě úžasnej vtip! (rofl) (rofl) Ještě s tím definovaným typem letadla!

     1. Ten typ letadla má snadné vysvětlení. Je to v době našich procházek jediné čtyřmotorové letadlo a je opravdu velké. Z tohoto důvodu má asi jiný přistávací režim a je podstatně níže než ostatní a samozřejmě i hluk je mnohonásobně vyšší. No je fakt, že jsme si zpočátku říkali, že Muffovi koupíme k vánocům atlas letadel (nejdříve je pouze nábožně pozoroval, což už bohužel neplatí…)

      1. Haf opravdu nemá špatný vkus. EMIRATES totiž jako jediní lítají na Ruzyň s A-380 a to je ta největší osobní lítající obluda na světě. Větší než Boeing 747. Větší, z toho co teď lítá, je jen Antonov An-225 Mriya, ale ten má motorů 6 a je to náklaďák.

  4. Matyldo, má chuť říct, že jsem to říkala:)) Tedy mluvím o účinku pamlsků ve srovnání s možností tryskat krajinou (rofl) Protože tvá gaučová Karamelka je vlastně vlčice – jen to není na první pohled vidět 😀

   1. Tak tohle jsme teda úplně slyšet nechtěla 🙂 Spíš něco jako“on se v ní ten gaučák jednou probudí“. Kája se na ni včera díval, jak letí za třetím zajícem, a pochmurně řekl:“A ještě jednou si vezmeme nejaktivnější štěně z vrhu, to určitě.“ Ale z toho psa pořád tryská taková radost, že jí to páník zas všechno odpustí. Přísná musím být já…

    1. Však ona se časem umoudří – například Brooke ve svých sedmi letech je už téměř statický pes (rofl) (rofl) (rofl) – budu ji mít příští týden na tři dny na hlídání – moje nervy!!!

      1. Když jsem si u veta postěžovala, že roční Fleur je pako největší, tak bohorovně pravil, že v sedmi už to bude vážná dáma. No, v červnu jí bude deset a já stále čekám na tu důstojnost. Je trochu línější, to jo, ale kolem plotu lítá jak zamlada a vyběhnout za srnkou se nezdráhá, jen už nemá takovou výdrž…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN