BTW: A zase je tu zahradnický katalog!

Včera jsem si uvědomila, že se Dedeník zase začíná blížit psotníku, takže jsem přemýšlela, jaké téma nadhodit, aby se mohli zase jednou zapojit všichni. A ono na mě kouklo ze schránky!

 

 

Ne, jaro tu ještě není, i když bych si to už pomalu přála i já. Ale začátek února je venku stále čas vlků, byť sem tam už opatrně zpívají ptáci. Nemá cenu zatím vytahovat jarní bundy či botky, ale zasnít se můžeme, že? A přiznám se, že nad žádnou módou se nezasním tak, jako nad zahradnickým katalogem!

 

 

V duchu vidím rostliny okrasné i jedlé, jak dorůstají inzerované velikosti, krásy a bohatosti květů či plodů. Odečtu fakta, jakými jsou například pobíhající psi i jíl poslední roky vysychající tak, že na něm opakovaně hyne i statečná tráva. Na terasu se přece vejde truhlíků a květináčů, jejej!

 

 

Vydrží mi to po šťastné minuty, kdy se kochám nádhernými obrázky, zasazenými do prostředí MÉ zahrady. Leč po nějakém čase se potlačovaná realita vynoří nad hladinu. I kdybych kde co nacpala do květináčů, kdo to bude ochoten zalévat, když na jaře či v létě vytáhnu paty z domu, no?

 

 

Jakoby toho žíznivého a lačného zahradníkovy pozornosti už teď nebylo na zahradě málo! Nestačilo, že jsme na podzim za jednu uhynulou třešeň zasadili tři (tři!!) nové stromky?

 

 

A tak vím, že budu nejspíš zase (více méně) rozumná, do venkovních truhlíků nasadím hlavně milované a léty osvědčené muškáty a nezasadím víc, než o dvě sazenice rajčat víc, než se mi rozumně vejde:))

 

 

Ale proč se ve studené realitě února nepotěšit představou rozkvetlého tepla? A to, ať už po ruce nějaký katalog máte nebo nemáte – i když, všimli jste si těch pozoruhodných jmen, jaká mají v těch katalozích odrůdy čehokoliv?:))

 

 

Takže pár zvědavých otázek:

Jaké letničky si plánujete letos pořídit? A jaké byste si pořídili, kdybyste nebyli omezeni prostorem/ světlem/ klimatickými podmínkami?

Chystáte si svoje vlastní sazeničky? Ať už květin nebo zeleniny? Jak to děláte – a kdy začínáte? (Ptám se, protože jsem to nikdy nedělala. Nejdřív jsem neměla zahradu a pak světlo pro sazenice… ale od loňska mám jedno francouzské okno…:))

Plánujete letos koupi něčeho, co jste ještě nikdy nepěstovali? Já vážně přemýšlím o nějakých jahodách do květináčů nebo truhlíků – na záhonech mi jich vždycky plno sežerou slimáci.

 

 

 

 

Aktualizováno: 7.2.2017 — 21:15

100 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Je tma a hnusně mrzne. Zase 🙁
  Katalog od Starklů se ještě nevynořil.
  Počkám, až sleze sníh, podívám se po zahradě kdo přežil mrazy, zajedeme do Čáslavi a mrtvolky nahradíme novými keři a stromy.
  Pohledám truhlík a vyseju papriky. Pomalu už je čas 🙂
  V OBI už visí semínka na stojanech … zatím je opatrně obcházím velikým obloukem 😀

 2. Nejak som zaspala,že už skoro bude jar,som si uvedomila v tomto článku.Od zajtra mám 4 dni voľno,tak si urobím plán a navštívim známe domáce predajné miesta.Už nekupujem v katalogoch,ani v obchodoch so semiačkami.Tam je to úžasné a u mňa potom len také chcípliaky.Kúpim len osvedčené, nie moderné sadeničky letničiek,dávam ich do truhlíkov a pod kríky a stromčeky na zahradke./do voľnej zeme/.
  Mám rada sirôtky roznych farieb,petunky,surfínie,a obyčajné muškáty-červené.
  No a ešte si nakreslím plán zeleninovej časti-čo kde ako a už sa začne príjemný život.
  OT-urobila som si v nedeľu Maričkin Búček a Gurmánkin Quiche.Jedlo som napísala veľkými písmenami,pretože bolo famozne a zaslúži si to./vinko som mala naše/

 3. Našla jsem fotky z loňského roku. 16. února jsem fotila kvetoucí sněženky, jaterníky a talovíny. A dole na zahradě koberec fialek. To tedy letos nehrozí. Loni jsem nakoupila semínka černuchy, moc se mi líbí, a naházím je na uvolněné místo po floxech, než mě napadne, co tam vysadit. Jedlé kytky pěstuju tady nahoře ve velkých kbelících, sazeničky nakupuju ve městě na tržíčku. Už se zase těším na svoje rajčátka a okurky nakládačky. To pak nejím nic jiného, než saláty.
  Jo, a ještě vysemením afrikány a další orlíčky.

  1. Ani jsem netusila, jaky poklad mi na zahrade roste?! Jeste, ze ty internety mame! Tedy ono se to snazi rust. Nekdy to preroste brectan, nekdy rozhrabe pes. Dotaz (vsude pisou, jaka je to zazracna kyticka, ale nikde, jak ji pestovat) – potrebuje cernucha spis stin nebo spis slunce? Pod vistarii je takovy polostin… Vydrzi ti rust na stejnem miste ze seminek vypadanych ze „stare“ kytky? Mne prijde, ze jsou ty rostlinky kazdy rok mensi a mensi…

   1. uz jsem to nasla. slunce. prorezu vistarii a umravnim brectan. treba se letos zadari.

 4. Odpoledne jsem přemýšlela co dám na ty moje pidizahrádky. Tak dolů před venkovní dveře dám něco co snese slunce a bylinky, taky mám nachystaný malý ozdobný smrček. Na oplocence budou stálice keříků-pokryvných a lobelky, na ty jsem ujetá,krásná modrá mně vždy potěší,k tomu něco žlutého a vytrvalé hvozdíky, ty rostou furt dokola. Už se těším. (f)

 5. Ještě otázka na zdejší zahradnice: slyšely jste o divokých rajčatech? Já je loni ochutnala u kamarádky a okouzlila mě… Přemýšlím, kde asi kamarádka vzala sazenice – nebo semínka?

  1. Já ti je seženu, měla jsem je a možná, že je mám ještě v krabičce se semeny od loňska.

   1. Hm, přes bazoš jsem ještě nic nekupovala…
    Ale ta rajčátka byla úchvatná, já je mlsala jako čokoládu 😀

 6. Jo Dede, take jsem se touhle tvojí větou drive nechávala omámit…“V duchu vidím rostliny okrasné i jedlé, jak dorůstají inzerované velikosti, krásy a bohatosti květů či plodů“. Po letech zdejšího zahradničení mám své „stálice“ na záhoně a z kytek vlastně jen verbeny a i jim se daří nejvíce v zemi, v květináčích přežijí tak rok dva, pak zajdou. Ale letoš uvažuji, že zase zkusím afrikány. Patří k mým nejmilejším, mívala jsem je tu krásné, pak se jim pár let nedařilo a já to vzdala. Ale letos mě zase lákají. Závidím ti ten krásný keř pivoněk, ty bych take ráda měla, ale na zádné zahradě jsem je tu neviděla, tak nevím, jestli by rostly. Já mám vůbec v tomto směru smůlu, chtěla bych tu mít „evropskou-vzpomínkovou“ květenu (a bylinky)a právě jim se tu bohužel nedaří.

  Kdysi jsem o svém zahradničení napsala článek. Teď jsem ho našla a samotnou mě překvapilo, jak je dlouhý :). Takže pokud se jím nechcete prokousávat, můžete se kouknout alespoň na album fotek.

  C:\Users\John\Documents\ZAHRADA Zahradničení přesazené Evropanky – Neviditelný pes.mht

  1. Zrovna s pivoňkama jsem loni na podzim čarovala a přesazovala jsem je, protože tahle velká růžová úspěšně likvidovala nesmělou červenou. Tak jsem je, holky, musela rozsadit 😀 Uvidím, jak letos porostou na novém místě…

   1. Pivoňky jsou potvory, chvíli jim trvá než se usalaší na novém místě. Ale zase, jedna moje domovská přesazená pivoň se k ničemu neměla asi pět let, tak jsem ji zuřivě vykopala a darovala kamarádoví, hm a tomu snad vykvetla už v autě, když ji převážel. 😛

    1. 😀 Díky za varování! Budu s nimi mít trpělivost.
     Já jsem už přesazovala tu dřevitou. tři roky pořád vypadala jako klacík – na pěkném místě, kde ji nikdo neutiskoval. Tak jsem nevydržela, vyhrábla ji a přesadila ji k zadním schodům, kde je mizerná půda, navrchu kačírek, padá tam sníh ze střechy… ale je to takové společenské místo…:)) No a pivoň ožila a poprvé se rozvětvila a kvetla. Uvidím, jestli budu mít takové štěstí i podruhé.

 7. Ó Dedééé, kytkové katalogy!!! Také jsem už dostala od pana Starkla, se zalíbením jsem shlédla fotky (k těm se ještě vrátím) s gustem jsem se zasmála nad chytlavými názvy – přiznám, že mne někdy zamotají hlavu (ještě, že jsou tak solidní, že udávají malým písmem i latinský název) 😀 . O tom, že by to MOHLO vypadat u mně na zahradě jako v katalogu, jsem za těch pětadvacet let už skeptická. Specifické podmínky naší zahrady už ledasjaký pokus o pěstování vyvrátily 🙁 .
  Takže zůstávám (kontejnery) u osvědčených převislých muškátů, jenom jsem přešla na jiný druh, vzpřímené muškáty, tu a tam nějaký hokus pokus, když dopadne dobře (a to je málokdy), tak zařadím do oblíbených.
  Co se týká trvalek, tak nad těmi jsem zlomila hůl už před třemi lety, když po dvou předchozích letech slunečních úpalů a naprostém nedostatku vody jsem pochopila, že v tomto bodě už moje zaradničení skončilo 😉 . Při tom jsem mívala zahradu zaplněnou barvami od jara do podzimu. Ach jo. Z poživatelných kytek pěstuji rajčata, jak venku, tak ve skleníku, snažím se o jahody, a tu a tam vysadím partenokarpické okurky nakladačky, naložím hromadu sklenic a pak mám tak dva roky klid 😉 . Jo a ještě třičtvrtě metru petržele na nať (naťovou, ne kudrnku), kotrč šnytlíku, thymián, saturejku a když seženu přísady majoránky, tak hromadu majoránky. Jako trvalka mi roste v tom našem suchu úspěšně levandule (dávám do skříní proti molům a s úspěchem! a velký kotrč šalvěje).
  K těm fotkám. Vypadají skvěle, ale kdysi mi jeden starý zahradník a zároveň fotograf vysvětlil, jak jsou focené. Kytice jsou doplněné dalšími květy, obsypané keře ovocem jsou také doplněné atd. – dosaďtte si další! Vždyť ty katalogy jsou HLAVNĚ reklamní letáky!

  1. Milá Alex, co víš – třeba bude po normální zimě i méně žhavé léto – váhám napsat normální, protože to slovo je momentálně (po posledních letech) hrozně širokospektré! 🙂

 8. Do truhlíků na okna přijdou macešky – koupím všechny barvy, které budou mít a budu se bavit tím, jak je zkombinovat. Macešky miluju. (h) Letos jsem po dlouhé době zase udělala experiment s muškáty, zkouším, zda přezimují v garáži. Je tam okno, možná ale letos moc velká zima. No uvidím, vyhodit je můžu vždycky. Neuvěřitelný úspěch s muškáty má majitelka domu, kam chodím ke kadeřnici. Na podzim dá truhlíky na vnitřní parapet, ostříhá je, nevím, co dalšího s nimi ještě dělá a ty kytky jí právě teď kvetou!
  Jinak se musím pečlivě zamyslet nad osazením velkého truhlíku, který stojí na slunci, ale není pod střechou. Předloni se tam ohromně dařilo petuniím, když měly dost vody, horko jim nevadilo. Loni jsem je pro velký úspěch vysadila znovu, jenže přišlo několik prudkých lijáků, které je úplně zdecimovaly. Možná by tam mohly být mini slunečnice a k nim na okraje nějaká modrá kytka, třeba.
  Jo a kdo byl pilný na podzim, může se už teď těšit na nově dosazené hyacinty a tulipány. (angel)

  1. Hančo, macešky! Jasně:)) Taky je vždycky na jaře mám, těm nikdy neodolám. Macešky a muškáty 🙂
   Já jsem loni měla u skalky petunky a kupodivu se jim dařilo, před lijáky je asi chránila ta hruška.
   Já zkouším přezimovat anglický muškát od Dany, ale nedaří se mu. Dařilo se – dokud byl mezi okny, jen pak přišel echt mráz a asi namrznul. Dala jsem ho dovnitř, ostříhala a zalévám ho – tak nějak. Uvidím, jestli přežije.
   Mini slunečnice mi utekly – neznám je. Ale zapátrám, taky mám kamenný květináč mimo střechu. (Jak jsou v něm vyfocené ty růžové muškáty – původně psí studánka, ale pak se objevila trhlina a psiny mají smůlu)

 9. Na otázky praktické bych odpověděla asi jako YGA,ale dnes se mohu i pochlubit, mám na balkoně asi jediný bohatě kvetoucí truhlík v Brně, už týden.
  Koupila jsem si dvě nádherné stě bílé,posléze nazelenalé čemeřice v květináčcích, strčila je do prvorepublikové formy na biskupský chlebíček, mají dvanáct květů a spoustu poupat a jedou jako zjednané. Na pozadí protějších zasněžených střech vypadaly náramně,jako ostatně i teď, když sníh slezl a máme čtyři pod nulou.Sice jedovatá skrz naskrz, ale nádhera. A ptáci v parku začínají vřeštět!

  1. Čemeřice jsme měli na chalupě a doteď si pamatuju na to, jak mi je maminka ukazovala a vysvětlovala, co jsou zač. Vůbec jsem netušila, že se kupují v květináčích! 🙂
   Musí to vypadat báječně za tím oknem… (wave)

  2. Tak moje čemeřice už spáchaly před lety sebevraždu a při tom je mám tak ráda!!! Jo, sucho je sucho.

 10. Tak tentokrát budu stručná, neb zahradničení není nic pro mne.
  Otázka č. 1 – hrách (rofl)
  Otázka č. 2 – nechystám (ještě vloni jsem měla od mamky rajčata a papriky – vysévala už koncem ledna, takže je nejvyšší čas)
  Otázka č. 3 – NE!!! (do těch pár truhlíků půjdou klasické červené muškáty, ty vydrží všecko, aj moje zahradničení)
  Otázka č. 4, která nebyla položena „Je zahradničení vaše hobby?“ – nebylo, není a nebude (shake) (shake) – do svých šestadvaceti jsem se v hlíně nahrabala na tři životy dopředu.

  1. P.s. – nádherné fotky, jak nejsem zahradník, tak se moc ráda dívám na zahrady ostatních, kteří to víc umí … a víc milují. ALE – furt koukám na to, co to má Ari na hlavě za černý trojúhelník (rofl)?

   1. He, he, mně zase zajímá, kterou ubohou kytku má vyskladněnou z květináče mezi předníma nohama.

    1. Hm, to je zbytek plyšové kachny… 😛 Kdybys věděla, kolik plyšových kachen u nás ročně zdechne, řekla bys, že tu máme ptačí chřipku 😀

 11. Letničky vždycky kupuju u zahradníka ve vedlejší vsi,má je luxusní a vždycky kvetou jak zjednané. Ten už má něco zaseto, říkal v sobotu na hasičském bále.
  Já si kupuju obyčejné muškáty, protože nejlíp snáší zdejší sluneční úpal. A bagonie dragon to přežije taky. Spousta jiných kytek se neosvědčila. Surfinky musím mít v samozavlažovacím turhlíku a lejt do něj denně vodu. Sice loni netypicky dost pršelo, ale i tak…
  Jelikož jsem v Brně bojovala se stínem a tady se sluníčkem, nijak zvlášť netoužím po speciálních letničkách. Jediné, co bych opravdu chtěla, je japonský javor na zahradě a ten jsem umořila a podle zahradníků tady prostě nepůjde.

   1. dede, osobně pěstuju hlavně ty jedlé rostlinky, ale kytkám místo neupírám. miluju lichořeřišnice a taky nejrůznější hledíky apetúnie. letos si budu muset satby koupit,protože jsem od 11. ledna byla v lázních, takže na n výsev hlavně těch drobnokvětých letniček čas nevybyl. Začátkem února je skoro pozdě ny výsev paprik. Vím, že by Jiří moje výsevní pařeniš´tátka buď ulil nebo umořil suchem, takže letos bude paprik méně, protože je budu muset koupit u pana Kloučka v Domažlicích,ke mám opravdu zkušenost s přežitím a vitalitou jeho sazeniček.ostatní, třeba rajčata vypstovat stihnu, na rajčata je ještě víc jak měsíc času. r Semena ajčat vysévám až kolem Jozefa. Je to vitální a bujný plevel. Ta narostou vždy pěkná. Pokusím se o vysetí oblíbených hledíků a lichořeřišnice, i když už je začátek února. Všechna ostatní semínka b musí ještě na výsev čekat v sáčcích. Mám raději rostliny vlastních semínek, u nichž mám jistotu, že mi klíční rostilinky nebudou padat a rostliny narostou dostatečně odolné a silné.raději jsem si vloni vyysela i měsíční jahody a jen doufám, že je letošní silný mráz nezahubil.Tvé mydlení se přes prsty mne rozesmálo nahlas. Já musím dělat totéž u regálu v prodejně semínek.mám na zahradě pouze vodu deš´tovou, takže nikdy netuším předem, zda její zásoba vystačí na celou sezonu. Už pře třemiroky jsem se pevně rozhodla, že chudinky letničky ve dlouhém suchém létě umořit žízní fakt nechci.pPořídím si několik macešek vyseju nějakou tu lichořeřišnici a s letničkami je konec. To mám raději plné záhony dobromysli, levandule, odolného řepíku, třezalky a šalvěje s tymiánem a Jiřím stále požadovanou meduňskou, kertým dlouhá sucha tolik neškodí.Po příjezdu j z Poděbrad jsem ještě na zahraě nebyla, takže vůbec netuším, co ty dlouhé a silné mrazy přežilo, co odešlo do řiti.Až do úterý jsem měla ješt i přes den teploty a ven jsem se jít neodvážila. a kdyby rostlinky nepřežily všechny. Zůstane jich jistě dost, aby mou zahrádku svými vůněmi a květy obohacovaly. Jiří na zahradě pilně krmí ptáky, ale rostliny ho nezajímají. Uvidíme, až sleze stále dost silná sněhová čepice, kterou je zatím vše docela dobře chráněno. Jinak zdravím a mávám všem stejně zakrádkařenímilovným zvířetníčkům. Jen připomenu Matyldě, aby mi poslala svou adresu.

  1. Matyldo, jsem ráda, že ses sem dostala, a že jsem tě zastihla snad včas. Hnusný , z Poděbrad dovezený chcíp byl odhalen praktikem jako docela vážný zánět průdušek a byl na útěk zahnám atb. Doufám, že Kačka už bude jen zdravá. Ani jsem netušila, jaký prudký zvrat v Kačině ledvinové anabázi nastal. Kačce přeju už jen klídek a pohodu a jejím ledvinám jen doporučuji, aby už konečně začaly sekat dobrotu. taky doufám, že sem ještě nakoukneš a zaznamenáš můj vkaz. Mám pro tebe hromadu slíbených semínek oněch vytoužených hnědožlutě kvetoucích třapatek Cherry brandy. Ráda bych je poslala za tebou, ale neznám tvou přesnou adresu bydliště. Písni mi ji prosím na lenka53 na centru.Na vysévání je sice ještě čas, ale nerada bych na semínka zcela zapomněla.Kačce stále držím pěsti pro štěstí.ps. semen je dost, můžeš se o ně i podělit.

    1. DEDE, HNUSNÝ CHCÍP SE PROJEVILM AJKO HUTNÝ ZÁNĚT PRŮDUŠEK. TELOTY BYLY PO CELÝ TÝDEN VÝŽIVNĚ VYSOKÉ, NEDALA SE SVYHNAT Z 39 A VÍC. KDYŽ VŠKA DORAZIL PRAKTIK, DIAGNOSTIKOVAL PRŮDUŠKY DNES TU BYL UŽ NA DRUHÉ KONTROLE. PRŮDUŠKY SE UMOUDŘILY, ALE HLAVNĚ SE NÁKAZA NEPŘENESLA NA PLÍCE. ZOBU PILNĚ ATB A NĚJAKÝ LÉK NA ODKAŠLÁNÍ A UŽ JE MNOHEM LÍP. MĚLA JSEM ROZUMU, TAKŽE DOKTOR PŘIŠEL ZA MNOU, JÁ NEMUSELA DO JEHO ORDINACE ZATÍM JÍT VŮBEC. TEPLOTY JSEŠM FAKT NEDOKÁZALA SRAZIT Z JEJICH SKORO 39, ALE NYNÍ UŽ JSOU DOCE. STAČILO ZAČÍT S ATB A JE ZKRÁTKA LÍP-

     1. TAK AŤ JE POŘÁD LÍP! TAŤKA JE TAKY NEMOCNEJ A NA ATB, ZASE 🙁 TAKY DOUFÁM, ŽE MU BUDE BRZY LÍP.

      1. DEDE, VYŘI´D MARODOVI JOSOVI, ABY TÉ HNUSNÉ NEMOCI POŘÁDNĚ NEMOCI DOMLUVIL A ONA SE OD NĚJ ODSTĚHOVALA BEZ NÁSLEDKŮ.A VYŘIĎ MU PROSÍM MŮJ ML NESRDEČNĚJŠÍ POZDRAV.

 12. Hlasujem pre posledné dve odfotené kvetinky, na tej zelenej trávičke sú veeeľmi dekoratívne (f)

 13. Z jakého katalogu máš tu krásnou černou a na druhé fotce bílou kytičku? Ty asi přes zimu vydrží? Nemusí se zalívat, zalijí se samy, hnojit asi také ne ? /dej návod na pěstování/ To ostatní barevné dá moc práce.

  1. Nečetla jsem předešlé komentáře, tak potřebují celoroční údržbu? To jsem opravdu netušila 8)

 14. Oooo, krasne fotky! Barevne! Cerna a bila se bajecne hodi k zelenemu podkladu:).
  Mame taky zahradu. Velkou. Mestskou. V roce 2002 se prohnala zahradou i domem povoden a ve sklepe praskly sudy s topnym olejem. Hlina spolu s rostlinstvem v zahrade vybagrovana (vzrostle stromy ponechany), zahrada rozvrzena a znova osazena. Zahradnikem profesionalem. Od te doby je zahrada samostatna. Krome pleti na jare a sem tam prubezne behem roku, krome sestrihavani keru a umravnovani rozlezajicich se trvalek, krome sekani travniku a zalevani cele zahrady, krome hnojeni, krome strihani odkvetlych kvetu a strihani, pardon sbirani, slimaku lezoucich v nekonecnem proudu pres zidku oddelujici zahradu od potoka nemusim se zahradoou nic delat :))) a hlavne do usporadani kytek nijak vyrazne zasahovat. Porad neco kvete (ted napriklad zluty jasmin?). Kolikrat si ale rikam, jak ohromne by zahrada vypadala, kdyby mela sikovnejsi majitelku. Tady se rika „mit grünem Daum – se zelenym palcem“. Pac takovy zeleny palec mne chybi :/.
  Nad katalogy umim taktez snit, ale rostliny jednorazovky (po odkveteni jdou na kompost) kupuju v obchodech. Zdobi kvetinace pred vchodem a sem tam i zidku mezi domy.
  Zahradu pres rok dotvareji a pretvareji deticky vsech vekovych kategorii, jejich mice a kyblicky s piskem z piskoviste, jejich bunkry a schovky, jejich mece a kocarky s panenkama, nebo houpaci site s knizkama. Zahrada proste zije a zdobi i bez krasavic z katalogu :). Pod dozorem statneho kocoura…

  1. Evo, to je nádhernej popis funkční rodinné zahrady! (inlove) O to se taky snažím. Funkčnost mi jde, ale okrasný charakter zahrady mi usilovně ničí krtci, kteří naši zahradu prostě milujou a psiny, které za nimi sice zaostávají, ale nikdy to nevzdají 😛

  2. EVI, U NÁS SE ZAS ŘÍKÁ, ŽE KOMU SE ZAHRADNIČENÍ DAŘÍ, MÁ ZELENÉ RUCE. JÁ JSEM SE FAKT OPRAVDU ZASMÁLA NAD SĚLENÍM JEDNÉ SOUSEDKY, ŽE JEJÍ NEBOŽTÍK MANŽEL MĚL TAKOVÉ SCHOPNOSTI, ŽE NAPODZIM ZASADIL KOŠTĚ A ZA ROK UŽ MOHLE SKLÍZET OVOCE ZE STROMU. JE O SICE DOST PŘHNANÉ TVDREZNÍ, ALE TEN PÁN BYL VÁŽNĚ NESKUTEČNÝ ZAHRADNÍK. JIŘÍHO OTEC BYL PODOBNĚ SKVĚLÝ, ZKUŠENÝ A ŠIKOVNÝ PĚSTITEL STROMŮ OVOCNÝCH. JABLKA Z JEHO UŽ 40 LET STARÝCH JABLONÍ RODÍ KAŽDÝM ROKEM OBOVSKÁ KVANTA VÝTEČNÝCH PLODŮ, I KDYŽ JE UŽ OD ROKU 1994 NIKDO NEPROŘEZAL. MY S JIŘÍM TO DOBŘE NEUMÍME A ŠVAGROVI JSOU STROMY ZCELA LHOSTEJNÉ. TA JABLKA JSOU BIO PLODY, JELIKOŽ SAD OD SAMÉHO VZNIKU NEZNÁ JINÉ, NEŽLI KOMPOSTOVÉ HNOJENÍ A NIKDO NIKDY STROMY PROTI ŽÁDNÉMU ŠKŮDCI NESTŘÍKAL.SAD MÁ V SOBĚ TOLIK KRÁSY A VITALITY, ŽE MI JEHO NEUDRŽOVANOST RVE DOSLOVA SRDCE.MY ŽIJEME DALEKO NA TO, ABYCH SE O SAD STARALI PRAVIDELNĚ, V DOMĚ ŽIJE UŽ JEN ŠVAGR SÁM A ZAHRADA CHÁTRÁ.PLEVEL-LEBEDA K,KOPŘIVY APOD SE TU DAŘÍ PRÁVĚ PRO TO NESEČENÍ TRÁVY.LIDÉ Z PLZNĚ ČASTO CHODÍ KOLEM ZAHRADY PLNÉ JABLEK, ALE MARNĚ SE PTAJÍ, KOMU ŽE TA ZPUSTLÁ ZAHRADA PATŘÍ.NO,ODPOVĚDI SE NEDOČKAJÍ NIKDY,PROTOŽE ŠVAGR NA ZAHRADĚ VŮBEC NENÍ VIDĚT, PROTOŽE ANI TU TRÁVU NESEKÁ.SNAD TO MŮŽE BÝT TAKY JEDEN Z DŮVODŮ, PROČ JE SAD TAK ÚRODNÝ A STROMY TOLIK PLODNÉ.JBALKA JSOU TAM ROZMANITÁ, OD PODZIMNÍCH TŘEMA JAMES GRIVE, PŘES ZELENÉ ČISTECKÉ AŽ PO ZIMNÍ, VYNIKAJÍCÍ SPARTANY, KTERÉ VŠICHNI MOC MILUJEME.

   1. 🙂 toz ja ze zahradniceni kolikrat i ty zelene ruce mam. jestli neni chyba v tom, ze palec mivam spis cerny nez zeleny… V zahrade jsou dve jablone. Jedna rodi velika boskopska jablka, ktere vydrzi az do vanocniho salatu. Pod obrovskou tresni vzadu v zahrade zplanela jablon s drobnymi cervenymi jablicky. Bez chuti i zapachu. Nestrikana, neprorezavana, treba ji nekdy zachranim. Az … az bude cas :/.
    Tvoji bolesti rozumim. Manzel jezdiva na podzim s kufrem auta plnym jablek. Proste zastavi u polnich cest a jde sbirat napadana jablka a hrusky. Je mu jich lito. A my pak mame celou zimu most :).

    1. Tvůj manžel je celá já. Každý rok si nahospodařím dobrých jablek, ještě teď je rozvařuji, loni jsem začala s hruškami ale těch jsem nasbírala málo. Dobrá jablka na jedení za syrova máme z našich dvou jablůněk. Loni jsme nasbírali také dost ořechů, tolik, že jsme nemuseli žádné kupovat. Je mi to líto nechat na zemi hnít a plesnivět. Asi si v okolí budou říkat ta bába Skálova nemá na to si to koupit. Nechte sad s dobrými jablky /nejsou výstavní ale moc dobrá/ jen v zimě pro kosáky, já jim toho nechám ještě dost a dost.

  3. tak v tom případě nemáš jen zahradu, ale přímo Zahradu od pana Trnky a pana Hrubína 🙂 gratuluji :-)je kocour pruhatý nebo rezatý ?

    1. Tak jestli je nevrlý, leží ve starém pekáči a jezdí na červené tříkolce, cpe se čokoládovými raky a nadává děckám, tak bacha na něj – TO BY MOHL BÝT TRNKŮV KOCOUR! Ještě aby se ti tam objevili sloni, velryba a mluvící trpaslík … (rofl)

 15. DEDE v prvé řadě musím pochválit tvoje fotky.
  A moc se mi líbí ty květníky z kamene.

  My nemáme zahrádku jako takovou, ale máme mini zahrádku na balkoně, který je dost prostorný.
  Tohle je doména mého muže. Ten se o to s láskou stará. Máme tam kytky od muškátů počínaje, přes afrikány a levanduli, voskovkou konče.
  Dále tam pěstujeme keříkové rajčata a úroda je opravdu bohatá. Ale hlavně rajčátka jsou sladká a výborná.

  Navíc tam máme prima sezení a v létě tam často večeříme a Fousín se tam rád vyvaluje.

  1. Míšo, ty o té vaší balkonové zahrádce tak pěkně a s láskou píšeš! (inlove)
   Na kterou světovou stranu máte balkon otočený? My ho měli na západ a vydržely mi tam jen velmi teplomilné rostliny… 🙂

 16. Zahradnické katalogy ve schránce jsou moje pohroma. Když je prohlížím, chci FŠECHNO!! Pak se to ustálí na objednávce ve výši asi tak tisícovky. Ne nadarmo dostávám každé Vánoce poukázku na květiny od syna 😀 K jedněm kulatým narozeninám jsem dostala od synů skleník. Abych prý měla pohyb a neflákala se. Loni tam byla fůra rajčat, papriky, kedlubny atd. Letničky vysévám každý rok a pak s nimi podělím i snachu a kamarádky. No jo, jsem prostě kytičková a zvířátková.

  1. Lído, ty taky? 🙂 Syn má báječné nápady na dárky:))
   Já mám jen fóliák (nově) a loni jsem tak poprvé pěstovala papriky a to s takovým úspěchem, že to hodlám zopakovat.
   Jen rajčata se mi tam nevejdou, ty holt musejí být venku.

   1. Dede, když jsem si přečetla o tvém paprikovém úspěchu, raději ti seberu trošku naděje na zopakování paprikového úspěchu.Pokud papriky vysázíš letos na stejné místo, ale zapomněla jsi po slizni půdu pořádně vyhnojit, nebude se loňská úroda z největší pravděpodobností opakovat.Pokud máš dostetek kompostu a uleželého hnoje do půdy zapracované už odloňska, naděje na úspěch rostou. já jsem tohle opatření udělat včas nedokázala, takže letos budu sazenice pěstovat ve velikých kýblech s dírami ve dnech. z těch se dá už vyčerpaná zem vysypat na nenkovní záhony. Do kýblů nandám zem novou, čerstvou , kvalitní a dostatšně namíchanou s kompostenm. ve volné zemi mezi kýbly mám kedlubny, salátky, ředkvič,petrželku ataky další rostliny s krátkou růstovou dobou.kýblový sytém pěstování paprik se mi plně osvědčuje, jelikož Jiří nikdy nebyl přístupný mému návrhu, abycho vym skoro 3 čtvrtiny paprikami vyčerpané země měnili. Je to moc veliká dřina jen pro jednoho, který na podobnou těžkou práci zatím zbývá.

    1. LENKO, JÁ MÁM TY PĚSTOVACÍ VELETRUHLÍKY A NEMÁM MOC NA VÝBĚR – CO TEDY MÁM S PŮDOU UDĚLAT, ABY BYLA ZASE VHODNÁ PRO PAPRIKY? LONI JSEM HNOJILA SUŠENÝM HNOJEM (ČERSTVÉHO JSEM SE TROCHU BÁLA, JE TO PŘECE JEN NÁDOBA A NE VOLNÁ PŮDA) A MOHU DODAT NĚJAKÝ ZAHRADNICKÝ SUBSTRÁT. BUDE TO STAČIT?

     1. JE TŘEBA OBSAT VELETRUHLÍKŮ ZČÁSTI VYSYPAT, ZKUSIT DODAT HODNĚ UZRÁLÉHO KOMPOSTU A PAK CELOU DOBU DODÁVAT PLNÉ HNOJIVO PRÁVĚ NA PAPRIKY URČENÉ. ŠKODA, ŽES NEZAČLA HNOJIT VČAS TÍM SLÁMOVATÝM A ŘÁDNĚ ULEŽELÝM KRAVINCEM. LETOS BYS MĚLA JISTĚ POŘÁDNOU ÚRODU TAKY. ZKUS TAKY DODAT DO PŮDY PAPRIKÁM TROCHU DRASELNÉHO HNOJIVA. NAPÍŠU TI O TOM DO MEJLU, NECHCI SE S NIKÝM HÁDAT O TOM, JAK PAPRIKY DOBŘE PĚSTOVAT.TAKY TI OFOTÍM ČÁST Z RECEPTÁŘE, KDE O TOM DOST PSALI A JÁ JE PODLE TOHO ŮPĚSTUJU KAŽDÝM ROKEM.AŽ BUDE ZAS O TROCHU LÍP, OFOTÍM TI STRÁNKY A POŠLU DOPISEM.K DO VYUŽÍTÍ FUKCE FAXU JSEM SE U NOVÉ TISKÁRNY ZATÍM PRONIKNOUT NEDOKÁZALA

      1. LENKO, TO MÁ ČAS, VELETRUHLÍK JE ZATÍM POD SNĚHEM, ZMRZLÝM PO TOM VŠEM DEŠTI NA KÁMEN.

   2. Já mám asi největší úspěchy s paprikami, zasadila jsem jich šest /dostala od sousedky/ a sklidila 3 plody. U nás nejdou a nejdou. Foliák nemaje tak se na to vykašlu. A z katalogu bych chtěla všechny lilie, hyacinty a tulipány, hlavně pak taky růže a musela bych mít visuté zahrady protože na tom trojuhelníčku u vody se toho víc nevejde. Psi musí mít taky kousek trávníčku.

     1. Já ti ty růže skoro závidím, ty angličanky jsou nádherné ale tady není místo ani vhodné prostředí. Však jsi to viděla na fotce, všude samá voda a stín. /anebo možná uvidíš když pojedete někdy na náš sever/

     2. Já jsem se zase chytla drápkem u pana Šípa. Teď ty růže musím osvobodit z kopřiv, čistej záhon podlehl náletu od souseda.

     3. U Pelců jsem ještě nebyla, máme to kousek, co by kamenem dohodil a ostatní kus doběhl 🙂 , tady máme školky pana Ardelta. Na Pelcovi tedy nemá. Loni jsem dávala fotky někde na rajče.

 17. No výborně, hned to využiji na rady
  Okna máme do úzké uličky a naproti patrový dům. Takže toho světla netoliko, kolik by bylo potřeba. A co do truhlíků? Muškáty tam jdou, to je vyzkoušené, ale je ještě něco, co potřebuje méně světla a bohatě kvete?

  1. Trochu sa obávam Inka, že málo svetla a bohaté kvitnutie sa v podstate vylučuje. Ten môj minizáhon pod barákom je stále v tieni, slnko tam svieti len v najdlhších letných dňoch neskoro večer, tak už mám s nedostatkom slnka aj nejaké tie skúsenosti. Idú mi tam len také tie úplne nenáročné až nezničiteľné buriny, ako funkie (hosty), ľaliovky (denivky), heuchery a tak. Do truhlíkov sa nehodí nič z toho. Pokusy o minidálie, šalvie, levanduľu a pod. boli všetky neúspešné (ona ani tá zemina tam nie je bohviečo). Ale možno nejaká minihortenzia? Tie majú celkom rady polotieň až tieň, určite nie priame slnko a mohli by ísť aj v truhlíkoch. Inak už sa tej jari neviem dočkať, v nedeľu u nás už vtáci vyspevovali o život a dnes ráno zas mínus 5, sa na to môžem …

  2. Jediné, co jakž takž kvete ve stínu, jsou begónie. Ale když tam dáš barevné africké kopřivy, budou luxusní.

  3. Inko, ty million bells (na fotce před psama) jsem měla v polostínu – na to okno svítí sluníčko jen ráno (východní strana a ještě je tam ta hruška). A zvládaly to dobře.

   1. Begonie jsem tam měla loni, moc se jim kvést nechtělo, listí bohaté. Ale loni to bylo nějaké vůbec blbé. Jinak muškáty tam kvetou krásně, ale ty mi zase sem tam naši spoluobčané orvali a jeden truhlík odnesli

 18. Letos mám v plánu vyklučit tu část zdejší zanedbané skalky, kterou jsem loni nestihla, protože se tam nastěhovaly vosy. Prozatím mi bude stačit, když odtud dostanu ty pelyňky, zlatobýly, kopřivy a aspoň viditelné kusy svlačce. Skalka by se měla zgruntu překopat, počínaje kameny, ale na to asi ještě nedojde. (Někdo ji dobře založil a někdo jiný ji pak roky strašně špatně ošetřoval. Teď je tam na můj vkus příliš mnoho konifer plus líska plus ještě cosi. Ráda bych tam zachovala třeba ty ocúny, co jsem tam našla, ale možná podlehnu nutnosti a prostě tam jenom postupně dosadím ještě pár keříkovitých věcí. Uvidím.)
  No a pak mám obrzáhon, na podzim se mi povedlo zrýt celý velký pás. Tam bude zelenina. Zatím tam jsou topinambury. Loni tu šly velmi dobře papriky, tak to zopakujem ve větším. Ráda bych rajčata.
  Letničkama si určitě zase zaskládám všechny truhlíky na oknech a na zídce. Asi surfínkama, ty tu loni šly. Nebo co mi tak padne do oka. Mám ráda i lobelky, ale ty by byly tady na okna příliš nevýrazný.
  Líbí se mi takové ty barevné květináče, co se dají narazit na klandr. Takže pokud tu opravím místní dřevěný klandřík v rozumném ročním období… Tam by už ty lobelky byly hezký.
  Jo a určitě někde budou hromady afrikánů. Sice mi je loni ty fialový slizký mrchy žraly jak nezavřený, ale letos by fialový slizký mrchy mohly být trochu pomrzlý, tak by to afrikány mohly vydržet. To jsou tak odporně optimistický kytky, že je mít musím.
  No a možná se vysemenily loňský slunečnice. Pokud ne, pokud to stihli ptáci všechno vyzobat, tak koupím další pytlík semínek.
  Sazeničky si nepěstuju, nemám na to místo. Možná někdy stvořím pařeniště, ale zatím to neplánuju.

  1. Afrikány jsem kvůli slimákům vzdala…
   Svlačec jsem v záhoně u zdi hubila ručně asi 20 let… Pak nastoupil Roundup. Každý povyrostlý šlahoun na cca 20 cm byl jím ošetřen. Bylo to mezi jahodami, takže nejdřív byl navlečen do pytlíku – dole dírou – a pak decentně stříknut. Po dvou letech to vzdal… Pokud má pravdu literatura – že má kořeny až dva metry do hloubky – tak není moc jiná možnost.
   Stejnou metodou jsem hubila mochyni ve skalce. Co šlo jsem vyplela a na poslední zbytky nastoupila chemie. Úspěšně.

   1. Jo, jak miluju afrikány, tak jsem je taky vzdala. Slimáci je milujou víc než já a tady kolem naší zahrady je z jedné strany stará zanedbaná parcela s rozpadajícím se domem, z další ovčí pastvina, přes cestu divoké louky. Slimáků je tedy nikdy nekončící počet. Trochu uchráním jen zeleninové veletruhlíky. Co je na zemi a těm bestiím chutná, to nemá šanci.

    1. Když bude nejhůř, tak půjdou afrikány do truhlíku na podkrovní okno.
     Kupodivu schopně přežívaly na studni. Než k nim slimejši dolezli, tak se upekli! (devil)

   2. Začínala jsem ze stavu, kdy jsem netušila, jaká konifera se na té skalce skrývá pod kterou hromadou svlačce. Teď už jsou vidět ty konifery. Roundup poslední záchrany čeká v poličce na svou chvíli.

   3. Jajko, mochyně krásně kvete ale je velice úporná, chtěla by zabrat všechen prostor. Ze skalky jsme ji dostaly pryč a najednou po létech se objevila na druhém konci zahrady. Tam nám nevadí, skládáme tam dřevo na topení, ale budeme ji hlídat. Takhle se nám objevila asi po sedmi letech od přestavby baráku znovu vistárie, na tom samém místě co ji měla moje maminka.

  2. Io, pokud piješ kafe, schovávej si lógr. Ten slimáci opravdu nemají rádi. Já jsem loni lógrem obsypala afrikány a nebyl ožraný ani jeden. Můžeš ho zkombinovat se sušenými vaječnými skořápkami, nadrcenými nadrobno. Ty za píchají 😀

   1. Kafe nepiju, ale zkusím tam sypat čaj. 🙂
    Já už loni uvažovala o kachničkách! Jak mám za plotem potok a pak oboru, tak tam ty fialový hnusy lezou snad procesím. Kachna by ani nemusela udělat za den moc kroků.
    A pak jsem si představila Dondinu novou ranní zábavu – krom Meliny by pásla ještě kachny… (wasntme) (tmi)

    1. jo, indičtí běžci jako jedná možnost a důsledná obrana před slimáky . Možnost dobrá, ale jen v případě, že běžcům zajistíš noc v bezpečném a dobře proti kunám, lasičkám a podobným šelmám zajištěném kachním domečku, kam je večer posháníš a uzavřeš, aby se k nim žádný podobný škůce nedostal.Sosední zahrádkářka dostala od dští k šedesátinám skvělý dárek. Byl to pár těchto užitečných kachen.Bohužel se stalo, že kachní domek jedinkrát zapomněla pořádně zajistit. Radost z kachen netrvala dlouho, protože ráno našla pře domečkem pouhé bezduché mrtvolky. Všichni jsme jejich smrt oželei, protože tihle běžci vyberou i z hloubi komosti všechna vajíčkai maldé sotva valíhlé jedince. jelikož jsou to kachničky nejen pilné,ale i dost nenažraném půjčovala svoje duo i nám ostatním. Sice jsme museli bedlivě hlídta sotva vzešlé salátx před jejich věčně hladovými ž kachními aludky, ale ten ani příští rok se tolik žravých slizkých potvor nevylíhlo. Pokudbna zavírání a otevírání kachního domku čas nenajdeš, raději si běžce nepořizuj. Byli by jen snadnou kořití s pro kunu či lasičku. které se jistojistě v blízkém okolí tvého domku taky volně vyskytují.

     1. Se mi zdá, že ty slimoňe žerou i perličky, někdo to tady na dědině povídal ale nevím určitě, jenže perličky zase děsně řvou.

     2. Jenže většina kachen vůbec netuší, jak vypadá indický běžec. Pro jistotu jsme těm našim nedali ani katalog kachen, ani zrcadlo 😛
      Takže žerou slimáky, všecky.

  3. Odporne optimistické afrikány, Io, to je dokonale vystihnuté 🙂 Ale si predstav, že sú aj miesta, kde sa im nedarí, napr. u mňa pod oknami. Vyskúšané…

  4. Io, to bude fuška s tou skalkou. Nespěchej s klučením. BUĎ nech vyrůst alespoň tři generace bylí a pilně likviduj, nebo se dnes užívají černé folie proti plevelům a nechají se na místě alespoň jednu sezonu až pod nimi všechno zajde. Velcí alpinkáři používají i herbicidy na bázi Roundopu.
   Já jsem to tak kdysi dávno neudělala a můžu ti říct, že boj s plevelem ve skalničkách se mi postaral o životní náplň na další roky. Nakonec mě od svlačce zbavil právě až Roundop, kdy jsem jednotlivé lístečky natírala štětečkem. Ale zvítězili jsme!!! No a potom přišlo sucho a sluneční úpaly, kdy skalničky seschly na tabák 😉 . I o tom je zahradničení.

   1. Svlačec úspěšně rostl i pod černou fólií… Jen byl takový pobledlý :-))). Natírání štětečkem znám také…

    1. Jen byl takový pobledlý. (rofl) To na něj sedí, na svlačec!
     Na ten štěteček dojde, ale prvně bych ráda oddělila od svlačce kopřivy, zlatobýl a pelyněk. 🙂
     Výhoda kopřiv je, že se pod nimi dobře schovaly bramboříky. Ještě nikdy jsem neměla skalku s bramboříkama – vždycky mi chcíply. Tady se drží, ale nesmím jim moc sahat na kopřivovou střechu. Což znamená, že nejsou moc vidět. Ech… 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN