PÁTEK S GURMÁNKOU: Cibulový koláč z křehkého těsta

Mám slabost pro všechny slané koláče, ale pro ty cibulové sdílím velké nadšení a chovám je přímo v nábožné úctě. Ve Francii se jim říká Quiche (kiš) a dají se připravovat na tisíc způsobů. Cibulový patří do klasického repertoáru francouzské kuchyně, ale protože neznám českou zahrádku, kde by se nedařilo cibuli, má cibulový koláč čestné místo i v mé kuchyni.

 

Je to delikatesa střižená na míru cibuli, kterou tak ráda na své zahradě pěstuji. Když se vysvlékne ze všech svých spodniček a ulehne na povrch koláče, změní se v milou svůdkyni, které odpouštím všechna slzavá údolí, která jsem nad ní vyplakala.

 

Cibulový koláč

Na křehké máslové těsto potřebujeme:

 

  • 200 g hladké mouky
  • 100 g chladného másla
  • větší špetku soli
  • 3-4 lžíce studené vody

(místo vody možno použít 1 žloutek)

 

Postup přípravy:

Aby těsto bylo opravdu křehké, musíme pracovat rychle a dbát na to, abychom při jeho přípravě použili chladné máslo i vodu. Na vyvalování těsta je ideální mramorová kuchyňská deska, ale vystačíme si i s jiným chladným povrchem.

Mouku prosejeme na vál, osolíme a poklademe plátky másla. Do středu moučné hromádky vyhloubíme důlek a přidáme vodu. Těsto vypracováváme zpočátku nožem, poté prsty. Těsto zpočátku poněkud lepí, ale během hnětení se bude stávat stále tvárnějším a pružnějším. Vypracované těsto zabalíme do potravinářské fólie a na min. 30 minut odložíme do chladničky. Připravíme CIBULOVOU NÁPLŇ

 

Cibulová náplň s tymiánem

Na cibulovou náplň potřebujeme:

 

  • 1 kg cibule (možno kombinovat bílou i červenou)
  • 100 g měkkého másla
  • 1-2  lžíce olivového oleje
  • čerstvě mletý pepř
  • mořskou sůl
  • tymián

Postup přípravy:

Cibuli oloupeme a nakrájíme na kolečka. Spaříme ji na sítku horkou vodou nebo krátce povaříme v hrnci s vroucí osolenou vodou, poté necháme na sítu dobře okapat. Tím se cibule zbaví štiplavosti a zkřehne. Na pánvi rozpustíme kousek másla (můžeme přidat i 1 až 2 lžíce olivového oleje) a cibuli orestujeme. Ochutíme ji lžičkou cukru, solí, mletým pepřem a ovoníme tymiánem. Při mírné teplotě krátce podusíme po dobu cca 10-15 min. Tím se cibule zbaví vody a lehce zkaramelizuje. Než cibuli vychladne, připravíme si na zalití SMETANOVÝ KRÉM se slaninou.

Smetanový krém se slaninou

Na smetanový krém potřebujeme:

  • 100 g libové slaniny nebo uzeného masa či šunky
  • 250 g husté zakysané smetany (crème fraiche)
  • 150 g strouhaného sýra (gruyére, gouda, ementál)
  • 3 vejce
  • sůl a pepř
  • podle chuti bylinky

 

 

Postup přípravy:

Do cibule podušené s tymiánem postupně vmícháme na kostičky nakrájenou libovou slaninu, uzené maso nebo šunku. Přidáme zakysanou smetanu a strouhaný sýr. Spojíme se 3 ks vajec a dobře promícháme. Náplň nalijeme do máslem vymazané koláčové formy, kterou jsme si vyložili předem připraveným těstem. V předehřáté horkovzdušné troubě na 180 °C pečeme na střední příčce cca 40 až 45 minut.

 

Můj tip do kuchyně:

Když koláč před vložením do trouby posypeme lžící strouhané housky a poklademe několika plátky másla, přidá to koláči na barvě i na vůni a povrch cibulové nádivky bude příjemně křupavý.

 

Kdykoli loupu slupku z cibule, dobře počítám, z kolika se skládá sukýnek a tenkých spodniček. Lidé na vsi totiž věří, že cibule je nejlepší předpovídalka počasí. Čím víc vrstev na slupce, tím třeskutější zima na obzoru. Loňská úroda nelhala 🙂

 

Tak ať nám cibule roste a její vůně pěkně stoupá do nosu!

 

Všechny Quiche aneb slané koláče mám ráda z jednoho prostého důvodu. Přímo nás vybízejí k tomu, abychom byli při jejich přípravě rafinovaní. V každém ročním období mohou chutnat úplně jinak, takže nikdy nenudí. Stačí sáhnout pro pár běžných surovin do spíže a pustit se do práce.

Báječnou výhodou je, že se nemusí servírovat za tepla, takže je můžeme péct i předem.

Slané koláče mě ještě nikdy nenechaly ve štychu, proto je tak ráda peču. V momentě, kdy k nim otevřu dobré víno, posouvá se kousek koláče blíže ke gurmánskému nebi.

Cibulový koláč považuji přesně za ten typ koláče, který umí v chladných dnech pěkně zahřát, takže ho beru za ideálního společníka pro přelom ledna a února. Jaký slaný koláč by se pekl u vás, aby korespondoval se zimním časem, kdy zahrady odpočívají pod sněhem a okenní parapety se nezelenají žádnou záplavou čerstvých bylinek?

Dobrou chuť a hodně kreativní zábavy na víkend přeje Šárka Škachová, www.gurmanka.cz

 

Aktualizováno: 3.2.2017 — 13:36

90 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. Ráda bych oznámila, že Karamelka má dneska první narozeniny- byl to rok plný drobných škod na majetku, rok lítaček po polích a vinohradech, rok velké radosti se strakatou příšerkou 🙂

    1. Milá Matyldo, ať vám vydrží radost, lítání ve vinohradech a možná sem tam i ta drobná škoda – to abyste si tu nádhernou pejsku užívali úplně naplno:)) Karamelce všechno nej! (inlove)

  2. Dostavam se sem pozde. Bezvadny recept a lakavy. Quiche u nas hlavne pece prednosta. Bylo to prvni domaci jidlo, na ktere mne pozval, kdyz si mne namlouval. A dela prevazne ten typu Lorraine.

    Prihodim receptik pro milovniky kysaneho zeli. Rychlovka. Delala jsem ho jeste v CR. Recept je z nejakeho casopisu a jmenuje se ALSASKY KOLAC. Koupene listkove testo se rozvali na obdelnik velikosti pekace a okraje vytlaci az k okraji plechu. Posype se trochou strouhaneho syru typu emental nebo gouda (je to tam jako izolace), poklade okapanym a velmi dobre vymackanym kysanym zelim. Podle chuti pokminuju. Rovnez podle chuti posypu lehce oprazenyma kostickama speku, slaniny nebo sunky. Pak opet prijde na radu strouhany syr, ale ne moc – zadna zavej. Pamatujme, ze hlavni hvezdou programu je zeli. No a pak uz to jen zaleju vajickem rozmichanym v hrnecku smetany a stejnou smesi potru okraje kolace. Do horke trouby a az jsou okraje zlatave a vajicko se smetanou usedle, tak mame hotovo.

  3. DEDE, SOS, ZTRATIL SE MI KOMENTÁŘ. BYL V NĚM OPRAVDU ODVELICE MLSNÉHO JÍM VYZKOUŠENÉHO PRAŽÁKA PŘESNÝ TIP NA HOSPODU, KDE VÁM U DĚLAJÍ PŘI OBJEDNÁNÍ PŘEDEM SKVĚLÝ TATARÁČEK ZA NEUVĚŘITĚLNÝCH 120 KAČEK.P jsem přesně podle toho pána CEST K TOMU ZDRAJI SKVĚLÉ CHUTĚ TEN PÁN JE DIABETIK NA INZULÍNU, chodí tam často mlat. nějak jsem se znelíbila hlídači, takže můj popis cesty sežral a dosud nevyplivnul. já tatarák nejím nikdy jsem tu hospůdku Pod lipami ve strašnicích nevyhledala. z Nejsem pražanda, zápasím stále se chcípem, co mne fakt drtí a úpřemáhá mne. NEJÍM, JEN PIJU UŽ DO STŘEDEČNÍHO VEČERA.MĚJTE SE PRIMA A MILOVNÍCI TATARÁŠKU, ZKUSTE SEDO TĚCH STRAŠNIC POD LÍPY VYDAT. VYSTUPUJE SE NA STANICI STRAŠNICKÁ, JAK PÁN LÍČIL. ON VYLOŽENE SLINTAL UŽ JEN PŘI LÍČENÍ TOHO TATARÁKU.

      1. DÍKY, MARI.JE MI VÁŽĚ MOC ZLE,HOREČKA SE OD STŘEDY DRŽÍ NA SKRO 39 , A TO JE FAKT SÍLA.NEDOKÁŽU POŘÁDNĚ LEŽET. NO, JAK SE TO TAM ZATOULALO, TO ŘEŠIT NEBUDU. KDO BUDE CHTÍT HOSPŮDKU POD LIPAMI VE STRAŠNICÍCH NAJÍT, .(JEŠTĚ SI OVĚŘÍM, ZDA JE TO FAKT PRAVDA. MÁM V PRAZE NAROZENÉHO BRATRÁNKA, KTERÝ MÁ PRAHU PROCHOZENOU ZA 74 LET ŽIVOTA KŘÍŽEM KRÁŽEM. A MLSOUN JE TAKY VELIKÝ.

  4. Šmánkote, Manko, čaruj! Tady taky recepisy, no, toto ale.
    Tak nějak se chovám jako pejsek od I.P. 🙂 A cibuli, to můžu, ve všech formách, tak zítra, zítra něco vytvořím. MLP je totiž cibulový král. 🙂

    1. JENNY, I JÁ HO MÁM DOMA . NE -LI KRÁLE, TEDY CIBULOVÉHO CÍSAŘE, ALE PÁCHAT NĚCO BUDU ASI AŽ TAK NEJDŘÍV ZA TÝDEN, AŽ CHCÍP ODEZNÍ.

  5. Je k nám na cestě švagrová, tak jsem včera dělala na přivítanou pecanový koláč. Kvůli ušetření času jsem použila na vyložení formy těsto v prášku(přidá se jen voda a je moc dobré) a jeden sáček z krabičky mi zbyl. Švagrová u nás bude několik dnů, tak možná zbylý sáček použiji právě na tenle koláč, jak tohle čtu, dostala jsem na něj chuť. Za našeho pobytu v Německu vždy na podzim, kdy se sklízela cibule, snad všechny rest. podávali „Zwiebelkuchen“ a k němu nové(mladé) víno. Byl báječný, podávali ho podle žádosti teplý nebo studený. Hlavní koření v něm byl kmín (do cibule se velmi hodí, navíc skvělé koření „na prdíky“). Jeden čas jsem pak koláč dělávala doma, i tady po návratu, ale pak jsem nějak zapomněla. A teď jsem na něj dostala chuť! Navíc tu mám všechy potřebné přísady (i tu slaninu) a misky na quiche, dokonce dvě – skleněnou a keramickou. Jen se nepamatuji, že by v německé „zálivce“ byl sýr (také jsem ho ani já nedávala), ale právě tohle vylepšení se mi moc zamlouvá, jsem totiž děsně sýrová a určitě nevynechám. Gurmánko, děkuji za inspiraci.

  6. Sympatický recept, určitě bych se zavděčila a sama bych si pochutnala též. Jednou jsem upekla podobný koláč, jen místo cibule tam byl pórek. Vím, že zmizel během večera, ještě zatepla. A slanými koláči nebo záviny se zavděčím vždy.
    Myslím, že na quiche u nás brzo dojde, zatímco to píšu, dostala jsem na něj chuť! 😛

    1. Hanča:

      Pórkový quiche s lískovými oříšky, předem opraženými na suché pánvičce a zalitý jemným smetanovým krémem. Tak takový si občas dopřeji. Jen kdyby toho pórku bylo o něco víc. Pórku se v mé zahrádce nedaří, což nebude vinou zahradníka a ne pórku, ale naštěstí mám nedaleko dva šikovné a pracovité farmáře, kam si chodím pro zeleninu, která voní domácí hroudou 🙂

        1. Jasně, od té doby , co jsem si přečetla jak jsou oříšky všeho druhu potřebné pro čištění organizmu,pátrám po dalších a dalších recepisech a tato kombinace : p.+s.+o, musí být prostě mňamozní.

        1. Znám creme fraiche, ale hledala jsem nějakou českou alternativu, protože ten francouzský je tu téměř nedostupný, nebo pokud náhodou ano, tak cena je astronomická a naprosto nepřiměřená účelu.
          Jinak creme fraiche existuje ve dvou variantách – cf liquide, to je tekutý cf, a cf épaisse, to je tuhý cf. Používá se alternativně, podle toho, jakou konzistenci do jídla potřebuješ, chuťově je to stejné.
          Český „Šéfkuchař“ je naprosto skvěle použitelný tam, kde recept předepisuje cf.

  7. Já mám ráda všelijaké slané koláče, ale tenhle konkrétní cibulový bych si bohužel nedala. Dušenou nebo vařenou cibuli prostě neeee (nejím ani cibulovou polévku, to je pro mě hrůza hrůz 😀 ). Mám ráda původní quiche lorraine, v té cibule není (a často ani sýr). Ale přivedlo mě to na myšlenku, že bych ji mohla spáchat, už strašně dlouho jsem ji nedělala.
    Jako creme fraiche používám 30% zakysanou smetanu „Šéfkuchař“, je sice trochu víc zakysaná, než francouzský creme fraiche, ale je OK. V jídle se taky nesráží a je výborná. Tu domácí výrobu zkusím, to mě zaujalo.

    1. tapuz: Variací na quiche je tak moc, že se nemusíme soustředit jen na cibuli. Já mám malou výhodu, že nemám mnoho jídelních tabu. Ta, která mám, tak s těmi se nesetkávám tak často 🙂 Vadí mi např. intenzivní chuť a vůně lanýžů, ale jinak všechny houby naprosto miluji 🙂 Vzhledem k tomu, že část mé rodiny žije v Itálii a často trávíme čas právě tam, musím se vypořádat i s nimi 🙂

  8. DOMÁCÍ PŘÍPRAVA CREME FRAICHE
    crémě fraiche se dá běžně koupit ve větším supermarketu, ale místo něj můžeme použít kysanou krémovou vysokoprocentní smetanu. Ve Francii je creme fraiche běžným druhem smetany, která se s oblibou používá na vaření a zejména pro přípravu quiche je nedocenitelná. Někde mám také recept na jeho domácí přípravu, takže přidávám popis:

    Creme fraiche: Jedná se o mléčný zakysaný výrobek, který balancuje na rozhraní mezi šlehačkou a zakysanou smetanou. Vyznačuje se dokonalou jemností, hladce krémovou konzistencí a díky vysokému obsahu tuku (cca 30 až 40 %) se při tepelné úpravě krásně rozpouští a nesráží se. Není divu, že pro tyto přednosti se stal nepostradatelným v kuchyni i těch nejnáročnějších kuchařů. Na každém rohu ho nejspíš neseženete, ale existuje způsob, jak si ji v pohodlí kuchyně připravit (přiblížit se originálu).

    Postup přípravy:

    V misce smícháme 500 ml čerstvé husté smetany a přidáme 2 polévkové lžíce podmáslí . Když smetanu naočkujeme podmáslím, přikryjeme misku potravinovou fólií a necháme ji stát pěkně v pokojové teplotě 24 hodin, kde teplota místnosti bude dosahovat cca 22 °C a miska nebude stát v průvanu, ale hezky v závětří. Tak se dočkáme skvělého výsledku. Hotové přemístíme do chladničky a necháme ho tam tak dlouho, dokud bude v misce co brát 🙂

  9. Čte se to moc hezky, ale já kiš néé. Jednou na návštěvě jsme dostali kiš na stůl a bylo to, no, děsběs. Já jako mlaďoch jsem se mohla chytat za břicho, že jako vůbec, ale už vůbec nemůžu, ale můj konzervativní tatínek viditelně trpěl. Jako vždycky ho z trapasu vytáhla maminka a v nestřežené chvíli si s ním vyměnila talíř. Nebylo to jedlé, opravdu, a od té doby jsme já a tatínek stáli proti kišům v pevné řadě. Tatínek už tomu unikl, já se tomu vyhýbám cíleně. Moje chyba.
    Ale ostatním fakt přeji dobrou chuť, v receptu kiš působí výtečně, Šárko.

    1. Cože, proč, vždyť slané koláče jsou výborné? Možná tehdy ten konkrétní nebyl, asi.

      1. Nebyl a to určitě. Ale tak to bývá. Jiný slaný koláč, pizzu, tu konzumuji. Margaritu, ta je jenom rajče a sýr. On stačí jeden nepříjemný zážitek a konec. Můj muž, pražské dítě přestěhované na venkov, nevezme do pusy kuře a králíka. Sakviš, co my vlastně jíme :O ?

  10. mňam a ještě jednou mňam 🙂 pekli jsme cibulový koláč ze špldové mouky a to se olizovaly i kočky, jak voněl :-)leč omyl – i teď v zimě se parapety – vnitřní 🙂 – zelenají pilně tymiánem, bazalkou a petrželkou 🙂 zahradní petrželka kudrnka spokojeně chrupká pod sněhem v sousedství rozmarýnů, také přikrytých huňatou sněhovou peřinou 🙂 nějak jsme je nestihli vyrýt a schovat a pak jsem četla u zahradníka, že přezimují pod sněhem docela spokojeně 🙂

    1. Minulé zimy mi přezimovala i rukola – dnes je všechno pod sněhovou peřinou už měsíc a předtím mrzlo bez sněhu, tak fakt nevím, co přezimuje. O to bude zajímavější chodit (dychtivě) nahlížet! 🙂

      Mimochodem loni mi vůbec nešla petrželka, zatímco rok předtím jsem měla veliké trsy hladké i kudrnky. netuším, v čem byl problém, ale doufám, že letos budu mít petrželkový rok 😛 Mám velikou spotřebu! 😀

      1. petrželka! cpu ji úplně do všeho – kromě kakaa a ořechového dortu :-)jak není jídlo navrch ozdobené něčím zeleným ( Alexe nemyslím ), není to ono 🙂

    2. Dobrý den, Evo 🙂 U nás je také stále zeleno, ale je to dáno tím, že na vsi se na zahradě i ve skleníku stále něco krčí v koutku připraveno rozveselit talíř. Brala jsem to tak, že ve většině příbytků se to zazelená až na jaře. Spíše jsem měla na mysli připravit slaný koláč (quiche) tak, aby se obešel bez čerstých bylinek a využilo se na jeho přípravu jiných surovin, které jsou v zimě dostupné. Slaný koláč ze špaldové mouky je také skvělý. Recept na něj mám na stránkách z roku 2007 zde: http://dolcevita.blog.cz/0702/quiche-lorraine
      Výběr mouky je na každém z nás. V tom je to vaření krásně svobodné. Přeji báječný páteční den a děkuji za milou reakci 🙂

  11. Kdysi jsem cibulový koláč pekla, byl to recept tuším z Dámského klubu F1 (vydávali kalendáře s recepty, tak jsem tu a tam něco zkusila). Ale ta náplň nebyla takhle sofistikovaná, takže mi nepřišel nijak úžasný, ale po dlouhé době bych mohla zase zkusit.

    1. Vyzkoušej, tahle dlouho dušená cibule nemá chybu, je to moc dobré.
      Teda jestli máš vůbec nějaké myšlenky na vaření… Jak je? Nějaké nové zprávy?

    2. Matylda drahá,už som to písala,ale pripomínam.sestra je lekárkou v Č.Polích-kolegov má i v iných špitáloch,ja tiež ešte z pamäti nejakých vylovím,ak si nebudeš vedieť rady a budeš potrebovať pomoc sme obe tu.Dede má moju adresu a možno i tel.číslo-ozvi sa a pomôžeme.
      /Každá nemocnica-fakt každá aj v zapadlých oblastiach Slovenska má amulanciu chronickej a ak.bolesti lekár je obyčajne anesteziolog a amb.má taký „záhumienok“,Centrá to už je fakt trieda-ale anest.bolesť dokonale pozná a vie zasiahnuť.Na klinike Ti povedia,kto u nich vedie túto ambulanciu.

      1. Kačce je o něco líp, teda čouhají z ní dvě hadice, ale už nějak rezignovala na pohodlí. Už nemusí dostávat opiáty, stačí obyčejná analgetika. Ale šlo o to zachránit ledvinu a nepocuchat tu pondělní operaci. Dokonce už i něco jí. Dost problematický je ten zákaz návštěv, ale Mušketýr se k ní včera na chvilku nějak dostal, dost jí to pomohlo.

        1. Šmánkote, Matyldo, já furt a furt držím. Ty zákazy jsou už fakt na prt!!! Pozdravuj Kačku a pokud by nastaly bolesti, tak jak píše nahoře verenka!!! Centrum pro léčbu bolesti má i sv. Anna, tak Bohunice, i Onkologický ústav. Už to není tak něco vyjímečného a žijeme ve dvacátém prvním století! Prosím, moc ji pozdravuj a Mušketýra také! A ty Matyldo, se hlaď po duši jakkoliv, aby jsi to vydržela (h) !!!

        2. Stále držím palce a stále na vás myslím, kéž už by to vše nabralo ten správný směr. Kačku opět zdravím a snad už bude jen lépe.

          1. Jeje, jedna by ani neřekla, jak blízko je do Kalifornie. Pokud vás to zajímá, tak v Kalifornii je hrozná mlha a docela obleva.

        3. To je dobře, že už je jí líp. Budu na ni i nadále myslet a držet pěsti, chudině malé. A celé zbývající rodině samozřejmě taky, musí to být hrozné nervy.

  12. mám dotaz – já miluju třeba vepřové maso v cibuli – to je podobné jak v mrkvi, chicht, prostě zhruba stejně masa a cibule… ale tak trochu (nebo spíš dost) po tom ucházím – má tento koláč také tento efekt???? (blush)

    1. Beda: takový efekt jsem nezaznamenala 🙂 Cibule je předem spařená a své udělá i tymián 🙂

  13. mám dotaz – já miluju třeba vepřové maso v cibuli – to je podobné jak v mrkvi, chicht, prostě zhruba stejně masa a cibule… ale tak trochu (nebo spíš dost) po tom ucházím – má tento koláč také tento efekt???? (blush)

    1. šiš proč je to tu dvakrát??? :O

      a kam se to zařadilo?? vprostředku diskuse se asi odpovědi nedočkám a docela by mě zajímala 🙁

  14. Až sa mi slinky zbiehajú-zajtra si ho urobím aj vinko otvorím,pretože mám dôvod.3 týždne som spracovávala výdavky,cesťáky,stravenky,faktury na daňové priznanie.Včera som všetko odovzdala účtovníčke a mne zostáva po jej spracovaní zase vytiahnuť euráčiky a platiť a platiť/dane,soc.poisťovnu,zdravotnúp poisťovnu…/
    Doma sme robili tiež tuto formu slaného koláča.Normálne kysnuté cesto/ľahučké,nadýchané/ dala mama na plech.Pripravila si kyslú smotanu,kde dala nasekaný kôpor,vajíčka a vyliala na cesto.Na vrch posypala oravskou slaninkou.Lenže víno nám k tomu nedala,len čaj,alebo v zime jej variantu svaráku-viac vody ako vína.

    1. Verenko, tomu říkám důvod k oslavě! 🙂
      Pamatuju doby, kdy jsem to taky dělala, ale teď už roky mám pouze autorské honoráře, což významně zjednodušilo celý daňový proces:))

      Tvůj recept zní taky dobře, jen se (já) přenést přes ty vajíčka se smetanou!

    2. Verenko, to muselo být vynikající. Ve svém domácím repertoáru mám variantu na kynutý Flammkuchen, ale ten je nejchutnější, když se peče v peci na dřevo. Je to vlastně takový plamínkový koláč, kterým se dříve zkoušela správné teplota pece. Zkoušela jsem pečení i vaření v takové peci a je to opravdu velká výzva. Dnes jsou kuchyně vyštelované na přesné nastavení teplot a automatické časovače, zde záleží na věcech mezi nebem a zemí 🙂 Na druhu dřeva, na jeho vlhkosti a také na povětrnostních vlivech. Ale každý upečený koláč zasluhuje obdiv za tu snahu a dobrou vůli. Ať už je jakýkoliv a s čímkoliv 🙂 Pěkný den a krásný víkend přeji. Š.

      1. V peci na dřevo se u nás píkaly hodové a svatební koláčky a byla to úplná alchymie … taťka vždycky říkal – tři otčenáše a plechy ven. Ovšem u těch prvních koláčů se musely odemlet jak na kafemlýnku, kdežto u těch posledních se ještě mohly zpytovat hříchy (chuckle) … ó, už je v životě neochutnám, není nikoho, kdo by zadělal a nikoho, kdo by uměl pec správně roztopit ;(

        1. YGA:

          To je pravda. Není mnoho těch, kteří dobrovolně tato rukodělná poselství a moudra uchovávají.

      2. Tak tieto sa u nás volajú podplamenníky. Predávajú sa aj na vianočných trhoch, pečú ich tam v železných pieckach na drevo. Cesto je kysnuté, pomerne vysoké, navrchu vrstva slaninky a cibuľky, na môj vkus pomerne nízka 🙂 . Nenapadlo by ma ich skúšať doma, chýbala by tomu tá atmosféra a zľahka zadymená aróma. No a na kiš som asi príliš lenivá gazdiná a nie dosť veľký gurmán, aby som tú lenivosť prekonala. Recepty na čokoľvek, čo treba najprv spariť, potom dusiť a potom ešte aj piecť zakladám v hlave ad akta (chuckle)

        1. Tyhle podplameníky dělávají i na Pohodě, vždycky si je tam dáváme. Dobré a levné.

    3. No milá Verenko,já účtuji jen malý zapsaný spolek a mám toho plný kecky. Jen než vydoluji z rybářů 100x slíbené účtenky,čert aby to… !
      U Vás lékařů si představuji, že u operace na sále stojí její administrátor a účtuje spotřebovanou gázu, nitě,odpady(třeba žlučník),pěkně přes zařízení k EET a pak vytiskne doklad a vyšle messengra s dokladem do nemocenské pojišťovny aby špitál dostal co nejdřív zaplaceno. Ty by jeden z toho zblbl. Ach, jo, ty účty! 🙂

      1. Jenny,ja som SZČO/samostatne zárobkovo činná osoba/Už nepracujem pre štát,ale pre súkromníkov-pretože Radičovej vláda predala záchranný system súkromníkom.Ako hovorí klasik:To sou paradoxy!!.Teda z verejných zdrojov-našich daní a zdrav.poistenia žijú a bohatnú zahraničné firmy.Mňa a mne podobných si najímajú,dávajú mi istu hodinovú mzdu/nič moc/ A ja naháňam hodiny a sama si všetko platím./bol by o tom pekný članok ako si do nákladov dávam toaletný papier v množstve trvalého závažneho prújmu a podobné vtákoviny,len aby som si znížila záíklad dane.Achjo!!

  15. Tak to vypadá dobře – na rozdíl od Dede můžu jak vajica tak smetanu (můžu, ale neměla bych – ach jo, spíš bych se měla vrhnout na suchý knäckebrot). A miluju podušenou cibulku na chleba – mňam. Takže za mne dobrý. Možná by bylo možné do té cibulky přidat podusit – posmažit nastrouhanou mrkev (cibulku s mrkví mám ještě radši).

    Tři dotazy
    – a) pochopila jsem dobře, že se tento koláč dá jíst jak teplý tak studený?
    – b) tenhlete ten crème fraiche se dá běžně koupit?
    – c) tři vejce do cibule a tři do smetanového krému? Nebo je to překlep a vejce jdou jen do krému (zdá se mi to logické, navíc v popisu u cibule žádné vajíčka nejsou).

    1. Ad b) – viděla jsem ho jen v Makru, možná ho mají i někde ve velkých marketech typu Globus.

              1. Recept z Olivové kuchařky jsem vyzkoušela – dobrota náramná.
                Pro úplnost dodávám, že pravý creme fraiche jsem neměla příležitost ochutnat, takže srovnávat nemůžu. Ale mlsná huba pochválila (;))

                1. MaRI: pravý krém freš je prostě krásně hustá a sametově hebká smetana, která se pro svůj podíl tuku parádně rozpouští a nedělá žádné hrudky atd. Když jsem žila ve Švýcarsku na hranici s Alsaskem, jiná kysaná smetana se v obchodě vlastně ani sehnat nedala. Francouzskou kuchyni dělají právě ty neošizené mléčné produkty s vyšším podílem tuku a samozřejmě máslo, máslo a zase máslo. Vše v poctivé kvalitě 🙂 Ale klidně použijte jakoukoliv kysanou smetanu s vyšším podílem tuku. Koláč se povede i tak. Nakonec je to český domácí cibulový koláč, tak můžeme zůstat u českých produktů, mezi kterými si kvalitu najdeme 🙂

                  1. Možná bych použila jako nouzovku třeba mascarpone (no není zakysané) nebo aspoň philadephii, ta sice není tak tučná jako CF, ale rozpustit by se mohla.

                    1. Ale technologický postup výroby mají podobný a jak píšu výš, Lučina je na rozdíl od Philadelphie „čistá“.

                    2. Než Philadelphii, to radši Lučinu – je to v podstatě to samé, jen bez zbytečných éček.

      1. Ivo, je to tak. V Makru ho mají celkem běžně, ale koupit se dá snad i v Tescu, Sparu či Globusu. Stačí si sehnat tučnější krémovou smetanu, ta se dá s klidem použít. Přidám také návod, jak se originálu přiblížit doma a jak tzv. naočkovat smetanu tak, aby creme fraiche připomínala 🙂

    2. ad b) studený odleželý je možná ještě lepší než teplý čerstvý 🙂
      b) pravý créme fraiche má Makro, v Globusu jsem ho viděla též, takovou podobnou variantu. ale dá se použít zakysanka
      ad c) ta vejce jsou určitě jen do krému, když jsme ho pekli, do cibulky jsme žádná nedávali.

    3. Já miluju cibulku skoro se vším – když mi zbudou brambory, tak je ráda jím právě s na másle opečenou cibulkou. Když jsem to zrovna včera chtěla něčím nastavit, tak jsem k té cibulce (jako obvykle nemajíc v lednici ani kousek nějaké uzeniny) přidala na hranolky nakrájený celer. Šiš, to byla dobrota! (tedy aspoň pro mě jo (chuckle) )

      1. Já ještě přihodím oválky mrkve a ždibek česneku. A když jsem jo rozmarná, přikrájím kousek kořenové petržele, nebo pastiňak. Vše orestované al dente na másle. I muž přívětivě nakoukl a řekl, taky mi to někdy můžeš udělat. Většinou vařím na dvakrát, (nadvakrát?) on je masový, já maso nemusím.

    4. YGA: Děkuji za Vaše pozorné oko! Tři vejce sem, tři vejce tam a hned je z toho chyba v receptu. Budu muset poprosit DeDe o opravu. Hned to udělám.

      Prakticky vzato by to s těmi smaženými vejci v podušené cibulce také fungovalo, ale náplň by byla krémovější a bylo by jí trochu víc. U slaných koláčů se nemusíme nechat svazovat danými recepty a můžeme experimentovat.

      Nyní k dotazům:

      a) ano, slané koláče se mohou nakrájet hned po vytažení z trouby; druhý den ve stavu studeném jsou také famózní, zvláště v případě, že náplň obsahuje nějaký krémovější sýr – chladnutím se chutě lépe usadí a pěkně prolnou v jeden celek

      b)crémě fraiche se dá běžně koupit ve větším supermarketu, ale místo něj můžeme použít kysanou krémovou vysokoprocentní smetanu. Ve Francii je creme fraiche běžným druhem smetany, která se s oblibou používá na vaření a zejména pro přípravu quiche je nedocenitelná. Někde mám také recept na jeho domácí přípravu, takže přidávám popis:

      Creme fraiche: Jedná se o mléčný zakysaný výrobek, který balancuje na rozhraní mezi šlehačkou a zakysanou smetanou. Vyznačuje se dokonalou jemností, hladce krémovou konzistencí a díky vysokému obsahu tuku (cca 30 až 40 %) se při tepelné úpravě krásně rozpouští a nesráží se. Není divu, že pro tyto přednosti se stal nepostradatelným v kuchyni i těch nejnáročnějších kuchařů. Na každém rohu ho nejspíš neseženete, ale existuje způsob, jak si ji v pohodlí kuchyně připravit (přiblížit se originálu).

      Postup přípravy:

      V misce smícháme 500 ml čerstvé husté smetany a přidáme 2 polévkové lžíce podmáslí . Když smetanu naočkujeme podmáslím, přikryjeme misku potravinovou fólií a necháme ji stát pěkně v pokojové teplotě 24 hodin, kde teplota místnosti bude dosahovat cca 22 °C a miska nebude stát v průvanu, ale hezky v závětří. Tak se dočkáme skvělého výsledku. Hotové přemístíme do chladničky a necháme ho tam tak dlouho, dokud bude v misce co brát 🙂

      c) upravím!

      Díky za reakci na článek s receptem 🙂 Š.

      1. Díky za osvětlení receptu – fakt se mi tento koláč líbí a určitě zkusím.

        Chichi – tak jako místo mafin čtu otrocky mufin (a dcera z toho roste), tak místo kiš čtu kvič … zdá se mi to takové veselejší (rofl)

  16. Když jsme žili v Anglii, jídávala jsem slané koláče celkem často a důvod byl prostý – ve farmářské prodejně poblíž Godstonu prodávali velmi dobré a velké jen na jednu porci, což bylo přesně to, co jsem sama pro sebe chtěla.
    Potom jsem je mívala při pobytech ve Francii.
    Jenže jak šly roky, tak mi začala vadit ta smetana s vajíčkama. Blbost, co? Jenže fakt. Tak přemýšlím, jak udělat tenhle cibulovej tak, aby v něm bylo co nejméně smetany a vajíček a pořád to ještě byl dobrej quiche 😀 Protože cibuli mám ráda. Moc:))

    1. Já bych dala jen cibuli a slaninu, to by mohlo jít. Ovšem nezapomnět na koření, ten tymián je tam podle mě zásadní.

      1. Ale čím se tato náplň spojí? Nebude pak spíš sypká (na chuť by to snad ani nevadilo, ale jak se znám, byla by všude kolem mne, jen ne na koláči)

        1. Nevím, napadlo mě, jestli by nestačila ta smetana (ne moc) a bez vajíček:)) No dobrá, nejsem zrovna cílovka pro quiche! 😛

          1. Dede, kdo nepeče, nepřibere 🙂 Mně tam právě ta smetana chutná, ale když člověk sní víc než měl, tak toho potom lituje. A zimní čas je na pohyb o něco línější než jindy, takže jdu vařit postní páteční kyselicu a než voda vzkypí, vyrazím se štěnětem ven. Zatím jen do zahrady, protože všude kolem máme spoustu závějí a v nich se mi pejskem ztrácí. Cvičíme chůzi u nohy na vodítku, ale zatím jsme se nezdolaly odpor ke kšírům a obojku. Tento dresscode naší malé slečně prostě nepřirostl ke kožíšku 🙂

            1. Naše psice neměly kšírky rády nikdy, dostávají je jen v autě. Zato parádní obojek s šátečkem- to se naučily celkem rychle, protože byly chváleny, že jsou fešandy 🙂

              1. Jé, vy máte malou pejsku? A jaká pejska to je?

                Finta na nepříjemné oblečení je jednoduchá – obléct a vymyslet (nejlépe doma:)) nějakou hru, kterou štěně miluje. To by bylo, aby na „oblečení“ nezapomněla. Vodítko ale ještě nějaký čas nepřipínat, chce to dát jí šanci si zvyknout 🙂

              2. Matylda: Zrovna řešíme všechny možnosti a kšírky mi připadají pro neposedné štěně docela účinné. Samozřejmě si přeji skončit jen s pěkným obojkem a ponechat pejskovi trochu víc volnosti a brát ho všude s sebou. Moje předešlá fenka byla skvělá a společenská, takže jsem s ní mohla procestovat kus světa. S výchovou to chce trpělivost, trpělivost a zase trpělivost. To je nejúčinnější. Budu se snažit 🙂

    1. aida:

      Na víkend by se jistě kousek takového koláče mohl hodit 🙂
      Děkuji za vyhledání odkazu na creme fraiche. Mohla jsem zůstat u té kvalitní kysané smetany, ale snažím se ponechávat receptům punc originality, proto jsem nechtěla nic podstatného vynechávat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN