HOST DEDENÍKU – Tora: Tyhle hračky nejsou pro mladý!

Fascinuje mě, jak si dospělý kocour umí hrát. Muvím o Jájovi. Není to žádný mladík, ale přesto si denně musí aspoň chvilku zablbnout. Je jediný z našich koček, který vděčně přijímá jakoukoliv hračku.

 

 

Golfový míček. To je radosti! Vůbec netuším, kde se u nás vzal, nikdo z nás nedržel nikdy golfovou hůl v ruce, ale míček tu je. Úžasně tvrdý, odráží se s perfektně dutým zvukem a nejlepší je s ním bušit o dveře v obýváku.

Kulička, běhající pod žlutou plachtou, hračka, která neomrzí. Ba vyvolala až návyk, musela jsem ji na čas schovat. Je připravená zas na zimu, až budou kočky doma zavřené. Nicméně – hrál si převážně Jája, ostatní jen sledovali zpovzdálí, co se děje.

Poslední dobou je největším hitem lov. Lov na tygra, lva, krávu, oslíka a jednu pruhatou a další flekatou příšerku, o kterých si nejsem jista, co mají představovat. Mají své hnízdo v kuchyni.

Doputovali k nám v běhu času, už ani nevím odkud. Jsou to plyšáci s malými magnetky v tlapkách, přichycení k ledničce. Původně jsem si myslela, že by si s nimi mohla hrát vnoučata, ale tak nějak se z nich stala lovná zvěř pro našeho černého pantera.

 

 

Lov začíná vždy stejně – je vyhlídnuta kořist. Lovec se skrývá za dveřmi do kuchyně, načuhuje nenápadně za roh na bok ledničky a vybírá si budoucí oběť. Plyšák, který je momentálně vyhodnocen jako to nejšťavnatější a nejtučnější sousto (nebo možná jako nejotravnější plyšák, co na kolemjdoucího lovce háže provokativní pohledy, co já vím?) si nic netuše visí na ledničce, když v tom najednou přidusá rozvášněný lovec, strhne jej na zem a tam mu jich s rozběhem rovnou pár vrazí.

Následně je kořist ožužlána, oslintána a pár dobře mířenými údery prohnána po předsíni. Pokud proti tomuto zacházení nějakým způsobem protestuje (třeba sepne magnetické pacičky), je znovu vláčena a znovu proplesknuta. To vše za mohutných přískoků, odskoků, rychlého trapu na schody a zpět, doprovázeno dusáním a funěním neohroženého lovce.

 

 

Pokud si k tomu dovolí mít ostatní plyšáci na ledničce jakékoliv připomínky, jsou smeteni taktéž a já je pak sbírám po celé kuchyni, protože boj je vražedný a nepřítel není žádným způsobem šetřen. Je nacpán pod ledničku (tam jsem naposled našla krávu a pruhovanou příšerku), nebo hozen do fontány (tam se minule topil lev), zebra byla přihozena ke granulím (zřejmě jako další chod pro Silvera) a tygra jsme lovili pod schody koštětem, neb byl potupně pohozen až do nejzazšího kouta.

Silver to vše sleduje zpovzdálí a když pak Jája svou misi zakončí, dojdou oba ten boj zajíst a zapít, pak si bok po boku lehnou ke dveřím do zahrady a svorně si lebedí, jak to těm plyšákům zas nandali.

No a já… já se projdu po kuchyni, posbírám ubohé oslintané a zapatlané plyšáky, očistím je a přicvaknu zpátky na lednici. Ring je opět volný…

 

 

 

Dede: Když jsem dávala dohromady článek na nemocniční týden, tak jsem si uvědomila, že by se Dedeník mohl klidně jmenovat Psotník! Všude samej pes. A tak jsem poprosila na poslední chvíli Toru, jestli by neměla něco pro duše kočičí a ona poslala tenhle půvabný článek. Není úplně nový – jak vidíte, v osazenstvu ještě figuruje Silver. Nicméně stále platí – hry jsou důležité, a nejen pro kocoura Jáju!

A tak se dnes ptám: Jak si hrají vaše zvířata? Mají nějaké svérázné metody, jak se pobavit?

A abych nediskriminovala lidi nezvířecí, tak rozšiřuju téma na nezvyklé či vynalézavé hry obecně. Na co jste si rádi hráli vy?:))

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:31

44 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Toro, moc děkuju za báječnej – a kočičí – článek! 🙂 Měla jsem kočky jen krátký čas, ale přesto úplně vidím, o čem píšeš:)))

  U nás je nejhravější Ari – hračky miluje, ovšem jen velmi máloco vydrží její drsnou zábavu. Zatímco Berry zbyli skoro všichni plyšáci, u Ari nevydrží nic. Snad jen ten kus přetahovacího lana:))
  Dalším důležitým úkolem hraček je Arrina potřeba je nosit vítaným osobám. Ona je prostě MUSÍ nosit členům rodiny, které vítá. Je to součást rituálu, který si vymyslela a dodržuje, a běda, když v takové chvíli nic svého nemůže najít! To i zoufale běží OD vítané osoby, jen aby honem něco popadla a mohla mu donést prezent:)) Jinak hračky vraždí, pohazuje s nimi, zpracovává je tlapami – předními a občas i zadními. Když dostane míček na provázku, je schopná si ho i sama házet 😀 (Tedy ne naschvál, ono to tak trochu samo:))
  Když nad tím tak přemýšlím, tak je Ari tak trochu kočičí! (inlove)

 2. Já všem děkuju za komentáře, před chvílí jsem teprv dorazila domů. Je bezva, když si zvířata hrajou, a ještě víc je bezva, když si hrajou i lidi 🙂 Hrám zdar!

 3. Pokud jde o kočky, mohu posloužit Černochodem, bytem u syna. Aby nedošlo k omylu, je to mňaudáma, a to každým coulem, takže se zásadně pohybuje pomalu a vznešeně a rychlý pohyb udělá tak jednou za dva roky. Tím mimochodem dohání našeho Denise k šílenství. 🙂 Honit se s tím otrapou nebo prohánět nějakou hračku – tak to ani náhodou! Nanejvýš tak vleže na zádech párkrát pinknout packou do nějakého toho střapce na gumičce, aby udělala radost člověku, který tím střapcem houpe, ale to je fakt maximum! (chuckle)
  Denis má hraček několik, ale ze všeho nejvíc miluje plyšovou pískací žížalu, v pořadí již třetí. Pro tu doběhne, když nás vítá při příchodu, tu popadne, když rozjařen přijde z procházky a má chuť pokračovat v blbnutí. Nejlepší hra podle Denise je „seber mi žížalu!“

  1. Každá mňaudáma se pohybuje vznešeně a pomalu. Rozárka též. Jen když je potřeba někomu vyprášit kožich, tak to nelení a přidá do kroku 🙂

  2. Ahoj, já kromě veverky za oknem mám doma ještě kocoura Matěje, Kokese a kočičí dámu Micku. Původně kočičí bezdomovci. Micka si s hračkami nehraje.Ale stačí aby Kokes na ni zvláštně zamnoukal,asi výzva ke hře, a už se prohání po bytě tryskokocky.Matej je nejstarší a plyšové myšky zbožňuje. Má jich plný košíček a z něj si je pacickou nebo čumákem vybírá. Nakonec si nejoblíbenější myšku důkladně olíže, tedy podle kočičího umyje. Taky mi ty myšky nosí jako dárek,nejlépe do postele. Ještě že jsou jen plyšové.Tu mám obsaženou oběma kocoury, takže někdy spím v poloze skrčené.Prece nebudu utiskovat to moje zvirectvo.Jeste že si Micka našla jiné místo na spaní,mne by pak na spaní zbyly asi kočičí pelíšky.Ty jsou samozřejmě neobsazené.

 4. Mo ja Levica sa moc nehravala, ak bola niekde vonku, najradsej lovila vtaciky – zive. Minko Prvy sa najradsej hraval v noci s klbkami. Raz zaskrtil klko aj s ihllou. Ja somm sa potme vybrala na WC a uspesne som na nu stupila 🙁 . Minko Druhy bol gaucak vyvalovaci. Vlani na jesen odisiel za duhovy most. Minus bol chory a slaby. Jeden havkac to vyuzil a zaskrtil ho.

  1. Jejda, netuším co je to havkac a snad ani nechci vědět, jak zaškrtil gaučového kocoura…

 5. Toro, moc pěkné! Úplně Jáju vidím, jak „fackuje“ plyšáky (rolf) ! Darek když takhle číhá na nějakou hračku, tak ještě vrtí zadkem, jak si chystá zadní nohy ke startu.
  Dareček má sice své hračky, ale ty mu soustavně zabavuje Ajvinka, takže on jí zase na oplátku krade její plyšáky. Jinak si vyhraje s čímkoliv, včera jsem ve sněhu našla malou vánoční kouiličku, kterou asi ukradl ze svícnu a odnesl ven. Jo, Darek si hračky nebo to, co ho zajímá jako hračka i přenáší z místa na místo. A mohou to být i kovové věci, onehdá jsem se nazula do pohory a – auvajs – co to tam mám? a on klíček od branky i s kroužkem. Je to pacholek.

  1. No, to mi připomíná, když mi Barbucha strčil do boty (asi na svačinu) hlavu někýho ptáka, co odněkud přitáhl. To byl šok. Zlatý klíče!

 6. Toro, perfektní! Kráva pod lednicí… kdo to má! 🙂

  Zdravím všechny, nestíhám, přeji všem marodům brzké uzdravení, a Tobě, Dede, příjemnou rekonvalescenci.

 7. My máme specifického kocoura, Maxe, modrého osmiletého briťáka, který nejradši likviduje velký molitanový míček, a to zhruba v půl třetí ráno. Vždycky mě vzbudilo strašné mňoukání, jako když se mrouská kocour v plné síle ( Max je kastrovaný)a já se vždycky vyděsila, že mu něco je – lítala jsem po baráku s baterkou a hledala ho – pak jsem zjistila, že stojí na schodech do patra, molitaňák nacpaný v hubě a řve a řve. Když na něj zařvu, hodí kyselý pohled, pustí míček a odkráčí pryč. Bohužel to naučil i naši malou Sisinku,čtyřletou kočičku, vždycky tichou a jemnou dámu, tak ta koza v noci provádí úplně stejné blbosti a řve jako tur. Jenom při téhle jediné příležitosti…jediná moje naděje je, že každá taková akce skončí s trochu ožužlaným molitanem, takže míček už se zvolna mění v šiškoid poloviční velikosti. Naší čubině dělá momentálně největší radost míček, ale ne ledajaký – někde na trhu u stánku jsem viděla měkký plastový, pískací a hlavně BAREVNĚ BLIKACÍ míček! Do terénu ho tedy neberu,to by byl jako prase – ten míček – ale doma udělá radosti hafo,zhasnu celej barák a po něm lítá pes, kterýmu barevně svítí a blikají fousy (malej knírač).Už se naučila, že ho musí pustit z výšky, aby začal psychedelicky blikat,co budu dělat, až dojde baterka, fakt nevím 🙂

   1. Pokud je to něco podobného jako do koulodráhy, tak nedá. Tyhle svítící kouličky a míčky bývají, bohužel, nerozebiratelné. Možná bohudík…

    1. Přesně, bohudík, taky jsem před koupí zkoumala, jestli se to dá rozebrat na prvočinitele, pan prodavač už byl trošku nervní, chtěl za něj dvacku a já to zkoumám jak by to byl národní poklad. Už ho má půl roku a zatím drží…

 8. Toro krásně se to četlo.
  U nás si hrají oba puberťáci Melíšek II a Damián. Zapojuje se i Cecilka. Lady si moc nehraje, naše mňaudáma je příliš povznesená nad to, aby dělala takové blbosti. Ale někdy dostane záchvat a hraje si jako kotě s vybranou myškou nebo míčkem. Když zjistí, že se na ní dívám a usmívám se a ostatní nevěří svým očím tak toho nechá, tváří se jako kdyby nic a odkráčí pomalou chůzí středem. Ona naše madam vůbec rozvážně chodí, utíkat umí jen když se cítí ohrožena, třeba když se vyváží kontejnery a rachotí, to se bojínkujeme.

  1. Jo, to dámy umí, dělají jakoby nic a pak to zfackujou všechno na jednu hromadu. To známe, viď, Rozárko…

 9. Momentálne najmilšia hračka Jackie je pruh starej flísovej deky s uzlom na každom konci, momentálne už značne rozkúsaný, deravý a rozstrapkaný. Ona totiž nepovažuje za hru ani tak hádzanie ako preťahovanie sa o niečo. Hodenú vec proste nevydá a čaká, že sa o ňu budeme naťahovať a až teprvá vtedy je to tá správna sranda. Keď ju nechám vyhrať, zalezie si s tou oslintanou handrou do pelecha, kde ju následne „premôžem“ skolením na lopatky, za strašného vrčania ľudožravého psa. Musím sa pri tých jej hrôzostrašných zvukoch tak smiať, že zachovať nielen dekórum ale aj stabilnú polohu je skoro nemožné, od smiechu ma kláti. Keď sa toto párkrát zopakuje, psica je spokojná a ide si zobnúť pár granuliek a schrupnúť. A ja môžem pri počítači pokračovať …

  1. O těch flísových dekách, různě rozstříhaných a propletených do uzlů pro psy jsem už četla, že je to vděčná hračka.

  1. Jo pokojíček pro panenky jsem měla také, ale udělala jsem si ho z velké krabice od margarínu a zařízení včetně záclonek jsem si musela také vyrobit. Kamarádky měly podobné pokojíčky.

  2. Pokojíček i panenku jsem měla taky, navíc ještě koupelnu, která byla úžasná tím, že za umyvadlem a vanou byla z vnějšku na zdi nádržka na vodu, takže z kohoutků fakt tekla voda.
   Ale teda odpad nefungoval 😛

  3. Taky jsem mívala. A taky dělala pokojíček. Popravdě to vyrábění pokojíčku mě bavilo víc než hraní si s panenkama…

  1. Myš z kikey máme taky, jmenuje se gertruda a je letitá. Občas ji vyperu a je zas jak nová. Tu vraždí Tobiáš, to je jeho oblíbená myš.

   1. My máme ikea krysy. Bílou a šedou. Bílá je většinou taky šedá. Zatím nemáme černou- Kájovi připadala příliš realistická 🙂

    1. My máme všechny tři a ta bílá jezdí se mnou autem, mám ji na palubní desce před řidičem a nemusím pak hledat auto- z dálky svítí na černý palubovce bílá kamarádka plyšmyš:-)

 10. Toro, skvělý článek. Řehním se tu nahlas a jako bych viděla našeho Filípka, černého šestikiláka, jak supí předsíní za balónkem s rolničkou a když ho dostihne, jednu pořádnou mu flákne. Filip je z mé čtyřky nejhravější a baví ho právě ty balonky. Máme dlouhou předsíň, tam mu je házím a on je prohání jak zkušený fotbalista. Ostatní si moc nehrají. Matýsek byl zamlada hračička, miloval různé mašličky a provázky, ale teď ve svých třinácti letech už to zřejmě považuje za nedůstojné. Rozárka si nikdy takhle otevřeně nehrála a nehraje. Ale všude se nám po zemi povalují malí i trochu větší plyšáci a občas ji někde zahlédnu, jak třeba vyhazuje do výšky plyšovou myšku, skáče po ní, zakusuje ji a dává jí co proto zadníma nohama, ale pokud možno, když ji nikdo nevidí. Toník zase občas takhle vypráší kožich známé ikeácké kryse. Ale nejradši je, když někde na stole nebo na stolku leží propiska, tužka nebo něco tomu podobného. Tak dlouho to pacičkou postrkuje, až to spadne na zem, a pak se rozjede – prohání to, mlátí do toho a občas to bohužel nenávratně zmizí. Někdy najdu nějaké tužky, když odtáhnu nějaký nábytek.
  A jinak Toníček s Filípkem milují vzájemné honičky tou dlouhou předsíní. Dusají přitom jak stádo slonů a já jen čekám, kdy na mě přijdou sousedi zespoda 😀 .

  1. Díky 🙂 jo, u nás když se honí nahoře v ložnici, tak to vypadá na stádo koní Převalských minimálně. Takové něžné kočičky… a dupou jak sloni. To jsou věci.

   1. Naše kočky jsou někdy přesvědčené,že nelepší doba hrát si v bytě na honičku je ve tři hodiny rano.Bydlíme v paneláku,chudáci sousede.Ja vstávám do práce ve čtyři,potvůrky se nasbírají a jdou dospat.

 11. Toro, ten golfáč je asi ze psí tašky, kočky ho nejspíš objevily a vytáhly. Jé, já jsem tak ráda, že je u tebe! Tam ho aspoň někdo používá. Donyště by si o něj určitě chtělo vyrazit zuby – chytalo by ho v letu.

  Meliště si nehraje. Když přišla, tak se uměla přetahovat – ulovila plyšáka a nedala. Ale protože všichni plyšáci byli Penuščini, přestala Melly brát plyšáky úplně. Aport se nenaučila nikdy. Momentálně je ve stavu, kdy žužle klacek nebo šišku, někdy to i žere, a jen kouká, kdo jí to chce sebrat. Když jí to někdo chce sebrat, tak to nechá a jde od toho.
  Dondina oblíbená hračka je balonek, kterej si háže pod linku. Prý je strašná švanda pozorovat mě, jak ho odtud lovím. Jinak Donda umí podávat hračky podle jména. Donda je prostě normální.

  Vzala jsem si na procházku foťák: http://ioannina.rajce.idnes.cz/lednova_prochazka/

  1. No vida, tajemství golfového míčku je odhaleno. No tak až si ho někdy najdeš, tak si ho zas můžeš odnést. On má různá místa výskytu, občas se zjeví, občas se ztratí, pak se zas objeví někde zcela jinde… je to takový poměrně přelétavý míček.

   1. Já ho nechci, prosím tě, radši si ho nech! Tady by byl věčně pod linkou a kólie by po něm teskně vyla. 😀
    Kdysi dávno ho ulovila Penuška někde na procházce, nebo ho snad dostala, sama už nevím. (Je to míček přelétavý.) Milovala ho, nadhazovala si ho, protože pěkně třískal o parkety (umíš si představit, jak rychle jsem jí to v paneláku zatrhla), chytala ho a jak je těžký, bála jsem se o její zuby. Nepochybuju, že Donda by s ním dělala podobné pitomosti, navíc Donda umí házet míčkem ze schodů, a to by bylo o okno. Kočky s ním nadělají rozhodně míň škody. Jen si ho pěkně nechej. 🙂

 12. Světluška si moc nehraje, pokud ji občas neposedne touha na hru „o co, že ti to ukradnu“. Pak se do hry vloží i naše dámička a předvede nečekané rafinovanosti.
  Karamel si hraje úplně se vším, od plyšáků přes roličky od hýzelpypíru a krabice od kočičích kapsiček po kocoura. Poslední jmenovaná hračka většinou nadšeně hraje s ní, málokdy se tváří oprčeně a sedne si mimo dosah hopsalíny.
  Toro, ještě že mám vestavěnou lednici. Karamel by tyhle hračky (měli jsme kdysi dávno taky) určitě rozebrala na zvířátka a magnetky. Asi nutně potřebuje třídit 🙂

  1. Karamel bude asi ekologicky založená třidička odpadu. To naše kočky naštěstí nejsou, perou to pod ledničku všechno, hlava nehlava, plast neplast, magnet nemagnet 🙂

 13. To je nádherný článek – Tora Jájovi hry popisuje tak plasticky, že to úplně vidím (navíc, jako majetek jistého kocoura, mám tyhle pohyby odkoukané přímo in natůra (rofl) ).

  Jinak já mohu prohlásit, že moje nynější zvířata jsou hravá – jsem přesvědčená, že je to tím, že oba dva jsou kluci (Toya i Brooke hračkami přímo opovrhovaly a opovrhují – navíc vzít do huby něco plyšového, dřevěného či plastového je pro Brooke věc přímo neslýchaná a absolutně nechutná … brrrrrr, třebas takový aport … i když tuhle Erníkovi míček kradla, tak možná …)

  Erník miluje svoje plyšáky a házedla (nejvíc potřebuje házet, když myju nádobí nebo mísím ručně knedle a kopání do psa (tygra, koňské kůže či balonku) nepovažuje za rovno hodu rukou, ale nejvíc si pohraje se Zikmundem (a naopak). To je u nás každodenní rodeo plné kvikotu, syčení, mňaučení, štěkání a mého hromového hlasu „Hrajte si potichu!“ a Jeníkova hromového hlasu „Běžte už do …!“ (ano, přímo tam).

  1. Jsem ráda, že se líbilo. A je bezva, když jsou zvířata hravá a s nima i lidi. Však co bychom si bez nich počali, že jo. Kdo by nám házel klacky… ehm míčky… pod nohy, třeba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN