HOST DEDENÍKU – Alex: Mrazivá bojovka

Jednoho, lednového, nedělního odpoledne, poslední volný den novoročního dlouhého víkendu, zazvonil do naší siesty mobil. Volal manželův bývalý kolega, že jedou s manželkou a jejich psem, bernským honičem, na výlet do lesů, do okolí Babího lomu, takže se zastaví na kus řeči.

 

Napadlo trochu sněhu, mrzlo a bylo krásně. Dlouho jsme se neviděli, tak jsem se těšila na příjemný závěr volna. Odpoledne uplynulo, začalo se rychle stmívat a návštěva nikde. Trošku jsem znervózněla, protože jsem dobře znala nepřivolatelného a nevychovaného Jardu, který dokáže při dlouhé vycházce lesem, rotovat prostorem, jeho panička zachovává naprostý klid (je to žena nervozity prostá), zatímco já neustále pískám, volám a hartusím.

Proto s padající tmou jsem začala tušit, že pohodový víkend skončil. Takže když znovu zařinčel mobil, v duchu jsem zaúpěla „nééé“, ale věděla jsem, že průšvih už je právě na pochodu. Ano volali, že jsou někde nahoře, musela jsem vyzvídat, kde asi, potom je navést na cestu dolů a zjišťovat, co se vlastně děje. No, samozřejmě Jarda zmizel. Zmizel ještě za světla, když se pohybovali na zamrzlých skalách Babího lomu!

V městských zimní obuvi, ale protože: „On nás vždycky najde v jakémkoliv terénu….“, tak se moc nevzrušovali. Až se sami v rychle padnoucí tmě ztratili, tak si uvědomili, že nemají ani psa. A volali SOS k nám domů. Připadala jsem si jako horská služba na výjezdu a nevěřila jsem, co všechno dokážu vymyslet. Manžela i sebe jsem vyzbrojila silnými baterkami, já na hlavě ještě čelovku, dobré oblečení, nezbytné hole, píšťalku, ta byla na psa, nemínila jsem si v mrazu vyřvat hlasivky a pískat na prsty také nešlo, aniž by mně nezamrzly v puse.

 

 

Když dorazili podle mého návodu do údolí k jezírku, podle dohody se hlásili na mobilu, my už s manželem vyrazili na druhý konec vísky autem, na místo srazu. Všude tma, nikde nikdo a ticho, že až v uších bolelo. Když jsme vystoupili z auta, ze stínů lesa se vynořily dvě zmrzlé postavy, naštěstí vcelku a nekulhající, za to málem popadali smíchy, když nás uviděli, hlavně mně se svítící čelovkou a s baterkou v ruce. Pes se k nim zatím nepřidal.

Smích je brzy přešel, když jsem se zhrozila, že zůstal někde nahoře v klouzavých, hladkých skalních plotnách, v některých místech kolmo padajících mnoho metrů na západní stranu, to znamená směrem od nás na druhou stranu skalního hřebene. Paní najednou silně znervózněla a nebyla daleko od pláče. S manželem jsme rozhodli, že se rozdělíme, jedna část půjde lesem směrem vzhůru k červené značce a k rozhledně a druhá část zpět po silničce nahoru směrem k vrcholu Babího lomu.

A bude se stále hlasitě volat a pískat, aby pes věděl, že se konečně někdo o něj začal zajímat. Pokud nežel zraněný a zaklíněný v nějaké skalní puklině. Přátelé s manželem vyrazili, do černého mrznoucího lesa vzhůru a já do tmy po zmrzlé silničce také vzhůru. Jenomže jsem je neslyšela ani pípnout, ani písknout, což mne naštvalo, tak jsem se na obrtlíku otočila a začala jsem je stíhat. Když jsem konečně dorazila upachtěná a zadýchaná ke skupince světel, zrovna si vykládali, jak je Jarda skvělý, že se mu určitě nic nestalo.

Zmínila jsem teorii o skalních puklinách, což jsem neměla dělat, protože to už znervózněl i Jardův páneček. Začala jsem hulákat do černočerné tmy jeho jméno, pískat na píšťalku i na ty zmrzlé prsty došlo. Ticho a tma. Ale aspoň začali také volat a pískat. A najednou, kdesi nahoře, v dálce, jsem zaslechla ten krásný hlas, sice slabounký, ale kterým jsou obdarovaní smečkoví honiči, brakýři a jim podobní. Takový ten na konci štěknutí …zpěvný.

Jenomže smůla byla, že jsem ho zaslechla sama. Už jsem si myslela, že se mi to zdálo, nikdo mi nechtěl věřit. Nutila jsem pánečky volat a pískat a hlas se ozval znovu, to už ho slyšeli i ostatní. Po chvílích se pes ozýval a pomalu se přibližoval, pánečci museli stále volat a nakonec došlo ke slavnému setkání. Spadl mi kámen ze srdce, protože městský pes, i když je to rozený honič, který je nechán na pospas v neznámých kluzkých skalách, za mrazu a potmě, mohl skončit špatně.

Nebo mohl zaběhnout hledat pomoc do vzdálenějších obcí. Nemluvě o tom, že cestou mohl načichat stopu háravé fenky, s pánečky na výletě ještě v odpoledních hodinách a tahle lákavá stopa ho mohla odvést bůhvíkam. Divočáků jsem se v jeho případě moc nebála, má jistě zakódované, že to není zrovna lovná zvěř pro něj. Teprve když jsme u nás doma konečně rozmrzli, tak jsem si opravdu oddechla. Pro mne nový rok začal dobře.

Každopádně bylo na mém chování venku něco dost popudlivého, protože od poslední návštěvy se už u nás se psem neobjevili. Bohužel, protože jinak jsou to velmi milí lidé. A Jarda, ten už stejně dost zestárl.

 

Aktualizováno: 14.12.2019 — 23:31

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Vůbec se, Alex, nedivím tvému, jak píšeš, popudlivému chování. Taková lehkomyslnost by mě dost rozčilovala.
  Tady na našem konci města se kdysi objevoval volně se pohybující dalmatin. Sám, bez lidí. To jsme ještě měli bulíka, bylo mu tehdy asi půl roku a dalmatin ho svedl na šikmou plochu 🙂 , na toulačku. No do smíchu mi tehdy nebylo, když mi oba psi zmizeli v lese. Chodili jsme, volali, nic. Večer jsem zvonila u dalmatinovic páníčků a vysvětlila jim situaci. Vypadali, že je to nijak zvlášť nezajímá. Ne, jejich pes taky není doma, no a co, však on přijde. Když jsem jim nutila svoje telefonní číslo, ať volají v jakoukoliv dobu, kdyby se u nich náš pes náhodou objevil, tvářili se příšerně otráveně. (devil) Výletník pak přišel domů sám – nechali jsme otevřené domovní dveře a v půl druhé v noci jsem ho našla v předsíni.

  1. No, to je víc než nepříjemná situace – za těch pár hodin „toulačky“, kdy si mladý pes užívá, může si na tuhle „volnost“ dost rychle zvyknout.
   Já jsem zase ukončila společné vycházky s paničkou jedné setřice do lesa, protože ona ji také nechá volně lítat prostorem – „protože se vždycky vrátí“. Ajvi se po dvou takových vycházkách zludračila a začala mi také nekontrolovaně odbíhat do hustých porostů. A to už bude mít čtyři roky! Za totáče bylo velké nebezpečí ze strany myslivců nebo pytláků s oky a železy dnes ze strany divočáků.

 2. Namrzlý Babí lom jsme šli v roce 2013, bylo to velmi o hubu.

  Dámy, když pes chce být zaběhnut, můžete se třeba postavit na hlavu, upískat si plíce, oběhnout půlku lesa… Není nic rozumnějšího, než hodit se do klidu a uvažovat maximálně realisticky. Budu se držet tam kde jsme šli, u auta,… Pokud odjíždím, něco tam nechám a často kontroluji. Zlomil-li si pes na skále nohu, má to blbý. Nepůjdu si tam sama zlomit nohu, jen aby náhodou… Protože nejpravděpodobnější výsledek je právě ten, že pes bude vesele lítat po lesa, zatímco majitel bude v lepším případě promočený a uštvaný, v horším případě bude sám potřebovat pomoc, pokud tedy bude mít štěstí a signál, aby si tu pomoc přivolat mohl.

 3. Takhle bezstarostná umí být máti. Pes (nebo děcko) se zaběhli? A co, oni si poradí.
  Já mám ráda svoje holky na dohled. (A princzena Aberdeenská to, zdá se, konečně pochopila a začíná si kontrolovat, jestli mě vidí, ne jenom že o mně ví. Pravděpodobně mě vidí lehce relativisticky zkreslenou – uvažujme kólii frčící kolem člověky rychlostí blížící se rychlosti světla…)
  Fajn je, že se pes našel. Doufám, že se takhle najde vždycky.

 4. Teda Alex, já přes Babí lom šla v létě a nedovedu si představit, jak to tam vypadá zasněžené a zaledované, to je o nohy. Uf, pes měl štěstí a páníčci víc štěstí než rozumu. Jsem ráda za dobrý konec, opravdu jsem se bála o toho pejska.

  Dede, držím palce, ať jsi brzy v pořádku.

  1. No, já abych se přiznala, tak na zamrzlém a zasněženém „babecu“ jsem nebyla aspoň třicet let (whew) .

 5. Měla bych strach, že ten pes zapadne někde do pukliny nebo do nějaké díry. Ti páníci musí mít nervy! Já šílím, když mi Karamel zmizí z dohledu na dobu čtyř zavolání…

   1. Ať se Dede drží, my zase budeme držet palečky, aby byla brzo úplně v pořádku a zdravá! (f)

  1. Mávám z Motola, když se nic nestane, tak by mě měli zítra pustit 🙂

   Alex, já tě naprosto chápu, žes byla „popudlivá“. Byla bych taky!

 6. No Alex – vůbec se ti nedivím, že jsi byla poněkud dost popudlivá! Teda nechápu pánečky, že byli takhle v klidu, když jsi jim vysvětlila – znalá terénu – jak to tam může být pro psa nebezpečné (jéé – úplně slyším tvůj tón hlasu, když jsi jim důrazně připomněla, že je třeba volati a pískati jak na lesy (chuckle) ). Jsem ráda, že to pro všechny dobře dopadlo, i když adrenalin vám musels stříkat i ušima (rofl) .

  P.s. Dede držím palce, snad vše dobře dopadlo – kdo víte, dejte malounké hlášení, zda jest redy.

  1. A ještě OTéčko – včera jsme byli s Ernestem a Jeníkem na Hlohoveckém rybníku – je zamrzlý a dokonce je na něm i sněhová pokrývka. Ernest si to tam velice užíval, válel se ve sněhu jako blázen nebo lítal jak splašený. Opravdu si to užíval a byl docela odvolatelný (i od toho mraženého zajíce, či co to bylo) – opravdu hezké zimní odpoledne. Škoda, že bylo slunko v takovém oparu, takže světelné podmínky nic moc, ale pár fotek „pro dokumentaci“ jsem udělala.
   http://yga.rajce.idnes.cz/2017_Leden_na_lede/

   1. Tak jako Ernest i Ajvinka se ráda „koupe“ v prašanu. My jsme takhle kdysi klepávali na sněhu koberce (chuckle) . Ty pohledy na okolí z hladiny lednických rybníků jsou takové neokoukané.

 7. Alex napínavé povídání to bylo.
  Hlavně, že to dobře dopadlo a pejsek se našel.

 8. To bylo napínavé čtení, já bych měla nervy na pochodu protože já mám vždycky ty nejhorší scénáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN