Z ROZÁRČINA ZÁPISNÍKU: Rozárka se představuje

Milí čtenáři, ráda bych vám představila jeden svůj rozhlasový projekt. Český rozhlas Hradec Králové začal od minulé soboty vysílat hodinový pořad Svět zvířat, na jehož tvorbě jsem se také podílela. V rámci chystání pořadu mě napadlo, že by v pořadu o zvířatech mohlo promluvit i nějaké zvíře, ne? A tak přišla na svět Rozárka – veselá černobílá fenka, která komentuje svět kolem sebe. Za partnery má svoji paničku, pánečka a černého kocoura Merlina:))

 

Protože rozhlasové vysílání má své pevné časové meze, jsou díly velmi krátké. Ale jak doufám, v každém z nich Rozárka najde nějaké zajímavé téma, o kterém pohovoří – a o kterém můžete hovořit i vy:)) Budu ráda, když se mě budete na Rozárku ptát! Já se vám pokusím odpovídat a uvidíme, jaká fenka z toho našeho dialogu nakonec vyjde.

Vzhledem k tomu, že naprosto netuším, jak dlouho se bude Rozárka vysílat, má před sebou netušenou budoucnost. Což znamená, že nikdo neví, co všechno postupně zažije. Doufám, že vám její povídání bude zpestřovat pondělní návrat do pracovního ruchu a budete mít tu nezbednou virtuální fenku tak rádi, jak ji už teď mám ráda já:))

 

Rozárka se představuje

Panička říkala, jen jim to naštěkej! A já jsem poslušná fenka, tak tady mě máte. Jmenuju se Rozárka, i když popravdě na mě kromě Rózko a Rozinko, volají i Tykozojedna, ale taky Pusťtopovídám a kolikrát i Neválejsevtom.

Občas jsem i Nehoňtohokocoura, ale co jsem už teď starší, tak kocoura honím jen tehdy, když se panička nedívá. On je Merlin, ten kocour, pěkně drzej a divím se, že mu panička pro změnu neříká Nechejtohopejska. Pokud jde o kocoura, tak se nejčastěji vykřikuje „On to zase ukrad!“ nebo sežral. To podle toho, jestli ho chytí včas nebo až když už je kocour najedenej.

No a jaká jsem? Samozřejmě chytrá, šikovná a černobílá. Mám parádní dlouhé chlupy! Páneček vám to potvrdí, protože říká, že má chlupy všude, dokonce i v čerstvých novinách. Panička zase někdy vzdychá, že mají každé jídlo o chlup lepší než jiní lidé.

Páneček mi taky občas šeptá do ouška, že jsem jeho malej podvraťáček, což není pravda, protože malá nejsem! Panička občas cizím lidem vykládá, že jsem kříženka border kólie, na což páneček obvykle tiše dodává – jo, s mantichorou.

Ptala jsem se Merlina, co je to ta mantichora. On povídá, že je to šeredná bestie se třema řadama zubů. Oddychla jsem si – to v žádném případě nejsem! On asi páneček ještě nezapomněl na ty rozkousaný lakýrky. Ale co, stejně říkal, že ho tlačily!

Bydlíme tady u nás, to je domek s malou zahrádkou, v malém městě s velkou psí loukou a parkem. Podstatné je, že tu máme tři skvělé řezníky a dva z nich už mě znají.

To si vždycky stoupnu na zadní a vypláznu jazyk v psím úsměvu. Panička říká, že jsem šašek, řezníci, že jsem roztomilej pejsek. A dávají odřezky! Proč bych se na ně neusmála, že jo? Páneček mi naznačuje, že těch řečí už bylo pomalu dost, tak končím.

Přeju vám krásnej, chupatej den, a těším se příští týden na shledanou!:))

 

Napsáno pro ČRo Hradec Králové, 2017

 

PS: Pokusím se nějak Rozárku nakreslit, ale zatím se mi vzpírá – asi ji ještě málo znám. Tak tam zatím máte malou Berušku:))

Aktualizováno: 8.1.2017 — 21:02

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. I naše kočičí Rozárka zdraví svou psí jmenovkyni a drží jí tlapky, ať se jí seriál daří a vysílá se dlouho dlouho dlouho.

  1. Děkuju milá Toro 🙂 Doufám, že se to bude líbit. Ale z rádia nemám zatím ohlasy. Uvidíme po dalších dílech.

 2. Dede, to je roztomilé povídání ze života Rozárky alia Nehoňtohokocoura 🙂

  ALE Dede – tu kresbičku Berušku v logu – tu jsi fakt namalovala ty ??? Jestli ano, tak tedy žasnu nad tvým dalším talentem a opravdu by ses měla ke kreslení vrátit, navíc, když jsi byla „popostrčena“ Martinovým várkem pod stromeček ?

 3. Malá Beruška je kouzelná, a Rozárce přeju aby potkala jenom hodný lidi,spoustu vychovaných pejsků co si s ní budou hrát a kocourů co ji budou zlobit, ale jen v dobrém. Mohla by na návštěvě u známých potkat jiné zvířátko, třeba morče, fretku nebo papoucha, nebo si v zahradním jezírku zkoušet zaplavat s karásky…Ten cvičák, nebo agility, nebo třeba jenom školka pro štěňata, to by taky bylo výživné a osvětové téma…

  1. Díky Wendulko 🙂 To víš, v rádiu je minuta fejetonu dlouhá doba, dvě už skoro věčnost 😛

  1. Rozárka rozhlasová mává kočičí Rozárce:))
   Ona Rozárka je jméno pro aktivního veselého tvora s kuráží. Kdo by mu odolal – tedy tomu jménu?:))
   Mám pocit, že znám nejméně 3 kočičí Rozárky a jednu psí:))

 4. Rozárka přišla za námi, to jsme moc rádi,že nám to takhle krásně naštěkala, budu se těšit na další Rozárčiny příhody a protože žije s páničkama, bude to asi hodně výžiné. Už tak popsaly žalobkyně pode mnou psí hříchy. 🙂 Tak já bych teda připsala dobrý skutek, musím ven do mrazu a nebýt mých zvížat, tak se možná ani nehnu, tedy zrovna dnes ne, neb se mi opravdu ale opravdu nechce a jde na mně lenóra. 🙂

  1. Děkuju, milá Jenny! Jo na lenóru jsou psi nejlepší, oni tě před ní snaživě ochrání, i kdyby nakonec měli rozkousat něco, co se opravdu blbě sbírá! 😀

 5. Tak já bych byla ráda, kdyby Rozárka při nedostaku podnětů toho jistého dne třeba sešrotovala kus časopisu Makro a kus lístku SIPO… což je historka dnešního dne. Taky by mohla sežrat kdeco kradeného, protože z kradeného nikomu nic není, kreativně vylepšit utěrky, mohla by zdrhat za zajícema, oňuchávat návštěvu s miminkem, pomáhat při zahradních pracech včetně sklizně, strašit pošťáky skrz dveře, taky se těším, že bude hárat, cestovat mhd, jezdit na dovolenou, bude se muset nechat fotit na péefko nebo přání k velikočkám (plus vejce v ošatce), sežere daňové přiznání nebo domácí úkol a tak 🙂

  1. sbírku smrdutek a každou noc vytahá tříděný odpad a netříděně ho ozubí v obýváku na koberci. Při hárání budí co hodinu a obhlíží dvorek, zda se nezjevil rytíř na bílém koni.

  2. Zatím Rozárka řeší velký sníh a ztraceného pejska a pak nemocnou paničku. No, to první mi už vyšlo, tak už jen doufám, že nevyjde téma číslo dvě:))

 6. Takové malé O.T.
  V sobotu dávali na ČT 1 pořad “ Kočka není pes „.
  Vystupují tam psí psycholog pan Rudolf Desenský a specialistka na trénink koček paní Klára Vodičková.
  Bylo to docela zajímavé.
  Viděl jste to někdo ?

  1. Tak, když si dáš do vyhledávače ČT1 a pak najedeš na videoarchiv, dle abecedy,(dole na stránce) je ten pořad pod písmenem „č“ a je k dispozici shlédnout. (cat) (dog)

  2. promiň Míšo,ale větší blbinu jsem neviděla,Desenský možná,,ale ta puntikatá kočkomila mne teda ničila…nebo jsou ty posluhy koček a majitelé psů tak „tupé/í“ ????
   PS: půsopbí to na mne tak , že zvířata si pořizují lidi,co sasmi potřebujou dohled….
   ta Vodičková mě ničila už tím, že jim ani nevytkla,nezasíťovanej balkon v druhým patře, přitom tam kočky choděj….

   1. Já jsem taky koukala, dokonce 2x, abych se přesvědčila, že dobře vidím..Přišlo mi to jako počeštělá verze Cesara Millana a Mojí ďábelské kočky na Animal planet…Já teda nejsem žádný odborník, jenom žiju s kočkami a psy od dětství, ale přišlo mi to takový šitý horkou jehlou. Nevím, jestli to divákům něco dá..

 7. DEDE krásně to Rozárka naštěkala
  A jsem ráda, že má i kočičáka.
  To budou zábavné historky ze života psího i kočičího.

  1. Děkuju, Míšo. Mám napsaná další dvě pokračování (součást pilotního projektu) a moc ráda bych vám je ukázala, leč musím čekat, až to vyjde v rádiu. Rozárka mě baví, ráda bych ji psala mnohem častěji, ale zatím nemůžu. 🙂

   1. Ale mohla bys psát „do kapsy“ a myslet na knížku … tu bysem moc ráda, tvoje první je už dost očtená (přiznávám, že v ní listuju při snídaní, tak taky tak vypadá – já jsem totiž při jídle dost prasátko).

    1. Možná jo – ráda bych Rozárku psala častěji, než jen jednou týdně:)) Díky Ygo (h)

    2. Dede, jo, s tou knížkou je to super nápad!
     Rozárka by se mohla inspirovat u Dondy. Kolik máme v domě tenisáků? A kolik z nich stihla Donaldina dneska naházet pod linku? Jo, přesně.
     A pak je pod tou linkou usilovně pase.

  1. Děkuju, milá Aido – už jsem se bála, že se to nelíbí vůbec nikomu 🙂 Víš, jak je to u nových věcí, autor je přesvědčen, ale rozhodne čtenář – posluchač:))

 8. Milá Rozárko – hezky jsi se představila. Jsem zvědavá, jak tě ta Dede výtvarně ztvární – já si myslím, že určitě vypadáš tak trochu hodně jak náš Erník – i když on má do bordel kolie daleko (na druhou stranu do bordel psa docela blízko svými štěpkovacími a skartovacími schopnostmi). Ale určitě se směješ jako on a taky jsi tak roztomilá.

  Navíc i Erník se často jmenuje Nechtohokocoura, a kocour se zas často jmenuje Nechejtohopsa – protože oni se kočkují a pejskují navzájem.

  Jsem zvědavá na tvé další povídání – možná bys mohla napsat, o čem asi tak ten celý pořad je. Mně by se taky něco takového líbilo na mojí stanici (ČR 2 Brno), jenže tam se zatím zmohli jen na hodinový pořad pro věřící – teda náhodou mají ho udělaný dobře, takže i bezvěrci ho mohou poslouchat (jako já), ale ta zvířátka by se mi líbila víc.

  1. P.s. – zapomněla jsem ti pogratulovat k rozšíření tvé rozhlasové kariéry (předpokládám, že Nedělní káva ti zůstane) (rose1)

   1. No, zůstane, ale prý se to rozředí mezi větší počet autorů. Popravdě jsem myslela (tedy bylo mi řečeno), že kávu od ledna úplně zruší a to bylo překvápku, když mi 27. 12. napsali, jestli bych jaksi neřekla něco k novému roku:)) Dějí se teď změny (opět) a tak čekám, co z nich vyleze. 🙂

 9. Pěkný projekt, Svět zvířat bych si určitě ráda poslechla! (inlove)
  Rozárka by mohla časem chodit na cvičák nebo třeba zkoušet agility, tam není o humorné příhody nouze. A současně by posluchač podvědomě nasával informaci, že je dobré se psem něco dělat. (chuckle)
  Ale zrovna tak může Rozárka komentovat cokoliv, třeba zimní počasí psím pohledem. 🙂
  Těším se!

  1. Agility by byla fajn, jen já to se psem nikdy nedělala… ale když to tak vezmu, tak se Rozárka s paničkou může jít podívat, že?:))

 10. No, milá Rozárko, takhle kdybys chtěla komentovat přehmaty lidí, kteří si pořídí pejska a tak nějak ani neví, co by pejsek měl a co neměl jíst, jak často se venčit, co dělá těch 8 hodin, které nespí a podobně. A co teprve kočičky, tam je to stejné ne-li horší.

  1. Díky Inko, na osvětu taky dojde! Jen musí být trochu schovaná – byla jsem důkladně upozorněna, že jde o zábavný pořad (už mě trochu znají 😛 )

   1. Dede, jak tě znám, určitě nezklameš a bude to primovní poslouchání (škoda, že to u nás nechytnu). Otázka první – Rozárka je doma od štěňátka anebo je útulková? V obou případech by se asi hodila skrytá osvěta na téma Jak jsme učili pejsku čistotě. Drbu virtuální Rozárku i reálného černobílého dvojpsa.

    1. Já ti, milá JJ, ještě nevím. Původně měla být nalezenec – dokonce jsem měla vymyšlený -1 díl na toto téma, jenže to není do zábavného pořadu, že? 😛
     Rozhodně si ale myslím, že tyto zvířata nejdou v oné rodině poslední:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN