BTW: Přišla zima a přišla s parádou!

Ležela jsem v posteli a snažila se zjistit, co mě probudilo. Natažené uši se vyplatily – ano, je to traktor s pluhem. Pohled na hodiny mi řekl, že jede hned po páté, zatímco obvykle, když sněží, nepřijede na naši vesnickou cestu dřív než v jedenáct. Nemusela jsem tedy ani vstát z postele, aby mi bylo jasné, že ta předpověď tentokrát meteorologům vyšla:))

 

Letošní podzim se mi po mnoha letech jevil jako nadějný. Často mrzlo, ale sníh se nám vyhýbal. Občas jsme měli pocukrováno, ale kdykoliv přišly silnější srážky, byly v podobě deště. Snažila jsem se z něj stále radovat (u nás je pořád hloub v zemi sucho), ale šlo to ztuha – jak bahno vznikne rychle, tak mi bylo jasné, že po namrzlé půdě většina drahocenné vody prostě jen steče.

Horší než bahno byl však letos led. Už čtyřikrát (!!) se letos stalo, že mrzlo a do toho pršelo, takže všechno všecičko bylo oblité ledem (První jazyková poznámka: oblité jako ob-lité, nikoliv pozvracené:)). Ano, znám vysvětlení tohoto jevu, ale stejně jsem si říkala: „Proč tedy nemůže sněžit, když už je zima?“ Jak nemám ráda bahno, tak rovnou přiznávám, že led je pro mě nesrovnatelně horší. Umím chodit i jezdit v autě v bahně i po sněhu, ale led… ten má tendenci vyhrávat.

 

Před odjezdem do města

 

Se začátkem ledna se ale i na nás začal trošku sypat sníh. Druhého malinko, to byla spíš námraza. Třetího víc – takže jsem už vytáhla hrablo a čistila dvorek, zápraží a protože bylo sněhu relativně málo a byl to lehounký prašan, vyčistila jsem z pilnosti i obě terasy. S večerem ale začal vítr zesilovat a naznačoval, že bude legrace. Obě psice večer vykoukly z Domu, vyběhly do vyjícího vichru nesoucího sníh a svorně mi oznámily, že dnes budou držet noční hlídku doma. Nehádala jsem se, taky nemám ráda vítr!:))

Z Domu jsem vykoukla po šesté a bylo mi jasné, že si zaposiluju. Přibylo tehdy asi jen čtvrt metru sněhu, ale díky větru vznikaly úctyhodné návěje a závěje. Další jazyková odbočka – výsledek vyhledávání: návěj je materiál navátý na návětrné straně předmětu, závěj je materiál zavátý do prostoru. Sněhové jazyky jsou závěj, která ještě pořádně nevyrostla:)) Pokud jde o úklid, je to jedno. Pokud jde o jízdu autem, obojí je podstatně hůř průjezdné než pouhý napadaný sníh (vlastní zkušenost:)).

Prvním úkolem bylo vyhrabat hlavní cestičky. Druhým odhrabat bránu, aby se mohla otevřít, což se ukázalo být podstatně náročnějším úkolem. A to jsem neřešila ten sníh, který mi na ni z druhé strany nahrnul pluh, ten jsem hodlala prostě projet. Za třetí jsem musela očistit auto. Vítr mě šlehal do nechráněné tváře a já jsem byla ráda, že nemusím být za dámu, protože dlouhá péřová bunda mi jinak držela živly od těla.

 

Sněhové jazyky n

 

Vycouvala jsem z dvorku na parkovací místo za cestou (přejela přitom dvě sněhové bariéry od pluhu) a vznešeně klikla, aby se brána zavřela. Ta na mě jen vyplázla jazyk – a trvala na své neposlušnosti, i když jsem očistila čidla. Nechala jsem nastartované auto svítit do brány a vrátila se domů pro ruční otvírátko a čelovku. Než jsem obsloužila vrata, byl už dávno nejvyšší čas vyjet.

Na cestě bylo vidět, že silničáři dělali, co mohli, ale vítr vítězil. Mohla jsem jet krytější cestou okolo, ale zvolila jsem cestu přes větrný kopec a po serpentýnách. Důvod? Já se svým autem se prohrabu v podstatě kdekoliv, pokud pojedu rozumně, ale objížďka na hlavní by mě dovedla do cesty kamionům. U dilematu závěje versus setkání s potenciálně neovladatelnými kamiony u mě vždycky vyhraje závěj:))

Joj, to byla cesta! Moc se mi to líbilo a jeden kousek cesty jsem vám i vyfotila. Dojela jsem totiž auto před sebou a čekala nás opravdu ošklivá zatáčka v serpentině s nájezdem na hlavní, kde to klouže i po dešti. Tak jsem ho nechala si udělat bezpečnější náskok a vyfotila sněhové velejazyky (to černé vepředu je moje palubní deska:))

 

Vracím se z města – takhle vypadá silnice chvíli poté, co ji vyčistili silničáři. Vítr stále vyhrává:))

 

Ve městě to vypadalo podstatně civilizovaněji. Přece jen je v údolí a je to tam víc kryté, takže Londonovo „medvědí maso“ rychle pominulo. Náměstí vypadalo pod sněhem kouzelně, bylo brzy ráno, všechna vánoční světla ještě svítila, lidi tam skoro nebyli. Bylo mi líto dětí, které měly vánoční prázdniny (jako obvykle) na blátě, ale teď si to snad vynahradí. Jo a pořád se z toho sněhu raduju. Však něco podobného tu nebylo určitě tři roky!

Já vím, že sníh působí občasné až velké nepohodlí ve fungování společnosti. Ale příroda ho moc a moc potřebuje a konec konců, kdo by čekal teplo a příjemné počasí na začátku ledna? A když už zima musí být, tak má být pořádná. A já moc doufám, že to vydrží aspoň po celý leden, a pokud budeme mít štěstí, tak aspoň do půlky února. Pak se začnu s ptáky těšit na jaro – to opravdové!

 

A tak se dnes jen jednoduše ptám: Jaká je zatím zima u vás? Máte rádi sníh a mráz? Taky u vás bylo včera větrno a sněžno?:))

 

PS: Odhazování sněhu na dvorku a zápraží mi dalo skoro tři čtvrtě hodiny práce a podle krokoměru jsem přitom nachodila skoro 4 km (a to moc nepočítá, když člověk oběma rukama tlačí hrablo:)). Terasy jsem z programu programově vypustila. Všeho moc škodí:))

Odhazovat se musí:))

Aktualizováno: 4.1.2017 — 17:46

74 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Myslím, že definitivně nemám ráda zimu.
  Chudáci králíci. Chudáci kačeny a slepice. Voda jim zamrzá, vrabčáci jim kradou zrní …
  A chudák moje zahrada. Ze zamrzlých sudů jsem vylámala kusy ledu a roznosila pod stromky a do truhlíků. Ale na takovou zimu to tu nemám dimenzované. Dvaapůl centimetru sněhu, mráz a neutichající vítr, který žere kosti pod libovolnou vrstvou oděvů.
  Tak si uvažuju, jak vlastně ti pračlověci mohli přežít bez goretexu, softshellu a ostatních funkčních materiálů … Stejně je mi zima. Že by soudruzi z decathlonu přece jen někde udělali chybu ?
  😀

  1. Ri! 😀
   Beraní kožich by to nespravil?
   Já jsem za tu sněhovou nadílku opravdu ráda, teď v tom mrazu jsou rostliny přece jen chráněnější.
   A zvířata… no, moje holky už venku vodu nějaký čas nemají, pořád jim mrzla. Teď mají aspoň sníh a napít se chodí domů.
   Vejdou se ti slepičky, kačeny a králíci do kuchyně? (blush)

   1. 😀 Nějak se nedokážu přimět k tomu, abych si šla koupit do KARY dubeňák, abych nemrzla při rozdávání sena králíkům 😀
    Hlavní důvod je v tom, že tam těm kožichům šijou krátké rukávy :/
    Psi a kočky mají vodu doma. Slepice taky v domě, i když ne v kuchyni. Ale kačky a králíci mají vodu jen venku. Tak rozbíjíme led na rybníčku a králíkům přiléváme horkou vodu na misky, ať se trochu napijou. Co se ochrany rostlin týče … ty čtyři sněhové vločky, které neodnesl vítr … no, asi to nerozštípnou. Já to vnímám jako holomráz :/

 2. Jinak pokud se chcete v zimě dobře pobavit, nastavte si v navigaci „nejkratší cestu“ a pak si vyjeďte chvilku po sněhové kalamitě. Buď objedete zbytečně kus světa (moje cesta do Úpice), protože se na naznačené odbočky přes sněhové bariéry od vyhrnování hlavní silnice ani nedostanete, nebo si vjedete na silnice, které jsou upravené spíš pro běžkaře, než auta (cesta z Úpice:)) – ale zase to byla krása, to jo:))

  1. 😀 což o to, nejkratší cesta může být velmi zábavná i v létě. Třeba když vás s autem dovede rovnou k brodu 😀

 3. Olomouc celkem nuda. Přes noc vždy napadne 5 čísel, přes den to sleze tak na 2cm. Teď začalo však během dne mrznout, tak toho zůstalo o trochu víc. V Jablonci bylo 30cm už v pondělí, čekám tam slušnou hroudu 😀

  1. Tak Jablonec, to jsou Jizerky – tam není o „medvědí maso“ nouze, to Haná těžko dohání:))

 4. Nikdy jsem nejela ve sněhu. Sice jsem si řidičák udělala někdy v polovině 70. let ve státě New Hampshire (tedy hóódně sněhovám), když sněžilo, nejezdila jsem, bylo-li třeba, odvezl mě manžel:)Za pobytů v Evropě jsem tam take neřídila. Takže opravdu jezdit jsem začala až tady a sníh tu naposledy napadl v r. 2010, ale i těch asi 5cm, co vydrželo ležet na zemi celý den byla cela kalamita 🙂 Takže všechna čest Dede (a ostatní)k řidičskému umu, fotky krásně dokreslují 🙂

  1. Maričko, taky jsem kdysi nechtěla jezdit po sněhu, fakt ne. Ale jak se přestěhuješ na vesnici, tak přestaneš mít na vybranou – viz Matyldin včerejší článek na Zvířetníku:))
   No, zvládala jsem to, auta jsem porůznu vykopávala ze závějí (když jsem si jako naivní Pražák myslela, že závěj je přece totéž co napadanej sníh:)), tahal mě traktor, když jsem uvázla moc a tak. Neměla jsem to ráda, ale zvládla jsem to.
   Nicméně co mi Martin koupil Sama (suv s náhonem na všechna 4 kola), mám klid, protože když je to na mě, tak se většinou vyhrabu skoro ze všeho. Problémem pak zůstávají ti ostatní na silnici, zvlášť ti, kdo si myslí, že na sněhu se přece musí jezdit stejně, jako na suché silnici… 😛

   1. Vzpomněla jsem si, že když jsme žili v NH, tak tam skoro každý měl v kufru auta pytel nejlevnějšího kočkolitu (včetně nás i když jsme tenkrát kočku zrovna neměli), pod kola, když podkluzují a auto se nechce hnout. Je prý lepší než písek (je hrubší).

    1. To je dobrej nápad, fakt:)) V Norsku prodávali u benzínek pytle s takovým drobným štěrkem.
     Je fakt, že co mám čtyřkolku, nevozím ani lopatu (mám tu malou) ani písek. Asi si koleduju…:))

 5. U nás je též kráááásně nasněženo! Prostředkem naší ulice celý den vedly jen dvě hluboké brázdy a jinak bílý sníh vůkol, neb silničáři projeli právě teď. 🙂 No jo, jsme na okraji, já vím. A jsem moc ráda, že v tomhle nemusím nikam cestovat.
  Užili jsme si s Denisem sněhu pěkně pěšmo. Můj muž odmítl „ve sněhové kalamitě“ dojet k řezníkovi pro hovězí lůj do krmítka pro ptáky (necita!), tak jsme šli s Denisem. Vrátili jsme se za 2 hodiny, oba vymrzlí, ale spokojení. Já proto, že jsem byla úspěšná, Denis proto, že jsem zapomněla mňamky odměňovací, tak jsem mu místo nich koupila 5 dkg šunky. Doufám, že spokojeno bude i ptactvo!

  1. 5dkg šunky jako „bolestné“ od zapomnětlivé panicky :)Hančo, to mě fakt rozesmálo, jen buď připravená, že až takhle půjdeš příště Denis bude očekávat šunkové repete 🙂

   1. Jo, Hančo, Maričko to řekla přesně:))
    Váš řezník má hovězí lůj? 🙂 Tady u nás jsem ho nikde neviděla. A ty prodávaný lojový koule ptáci radši nežerou, pokud neumírají hlady.

    1. Lůj není pokaždé, měla jsem štěstí, ale bývá. Navykla jsem si ptáčky na koule domácí výroby, tak v tom pokračuji. 🙂

     1. Pamatuju si, žes to tu už někdy psala (inlove)
      Já jim pověsila lůj z jehněčího, ale asi sdílejí předsudky českých strávníků a jehněčí jim nevoní. No, mrzne až praští (už je pod -10), tak možná neopovrhnou 🙂

    2. Naši ubozí vyhladovělí vrabčáci, poté co se odvalí kachnám z misek, kupovanými lojovými koulemi teda nepohrdnou. Sýkorky si taky dají. Ale minule nám na plotě vedle krmítka seděla poštolka. Nikde nikdo.
     Akorát kohout se mohl zjevit 😀

 6. U nás je přemrzlej sníh, zamrzlá většina potoka (testováno kólií). Dneska foukalo a vítr ten sníh sfoukával ze střechy v nádherných obrazcích – vysloveně byly vidět vlny ve vzduchu.
  Mám to štěstí, že všude, kam doopravdy potřebuju, se dostanu pěšky. A Příšerné schody (nejhorší část cestičky ke Kajutě, asi tak 30 metrů od plotu, zvenku a na jílu, zábavné v zimě i v létě) tu zatím nenamrzly.

  1. Hm, jestli schody namrznou, tak si tam radši nainstaluj ještě horolezecké lano 🙂 Co je na jílu, je záludné! (žiju na jílu:))

   1. V krizovkách to obcházím jinou cestou a pak buď lezu přes potok, nebo to obcházím ještě kousek a jdu přes mostek. Akorát že to z pětiminutový cesty od autobusu udělá cestu něco málo přes kilometr. 🙁
    Přes ten mostek si časem hodím nějakou lávku, dvě fošny nebo tak. Třčtvrtě roku funguje brod; nefunguje, když tam místo pěti centimetrů vody je po dešti padesát nebo když jsou ty prudký břehy namrzlý (jako teď).
    Fakt je, že jsem o laně uvažovala, akorát ono by odtud asi brzo zmizelo, je to veřejná cestička. Taky podle toho vypadá: ty schody vypadají jako zuby starověkýho milovníka sušených datlí.
    Jiný řešení je, že si udělám schody na vlastním – z těch svahovkovejch betonovejch kousků. Ale to budu muset předělat nahoře plot a dát tam druhou branku. To ještě počká. 🙂

 7. U nás moc nesněží ani nemrzne. Jakási sněhová pokrývka tu je, dokonce venku děti sáňkovaly (ty boby teda musí zespodu vypadat 😛 ).
  Sníh je fajn. Vítr nemusím a hlavně nemusím led. Brrr.

  1. Nemrzne? Aha, asi v poledne… No tady je teď -10.
   Máš moc hezkej článek na Zvířetníku, milá Zano! Mám dnes zpoždění, nebyla jsem u počitadla, ale taky tam ještě zaskočím:))

   1. Ne, to jsem byla v tom… jiném časovém pásmu 😛 . Psala jsem už nějak po setmění. Myslela jsem to tak, že ani moc nemrzne – dost na to, aby sníh netál, ale nijak extra. Teď už asi přituhlo….

 8. Tu kolínskou ilnici, tak jak ji ukazovali včera ve zprávách, jsme tu taky zažili, 2. ledna jsme se vraceli a místo na osmou do práce jsme dojeli v jednu.

  1. Alex, teď jsem shlédla fotky, je mi z nich zima 🙂 ale jsou moc hezké ! Předpokládám, že ten „základ sněhuláka“ jsi ji uválela sama, nebo že by opravdu Ajvi ? 🙂

  2. Máš krásné fotky Alex a přiznám se, že závidím potok. My na našich stezkách buď nemáme nic nebo rovnou Labe a to není ono:))
   Jo a nejhezčí je ta fotka Ajvi na sněhové kouli – vypadá, jak by byla od cirkusu! (Ajvi, ne koule:))

 9. U nás pod Hostýnkama minulé 2 roky,nic. Zdá se, že přichází změna, sněží a sněží. První rok,(už 16 let) když jsme se nastěhovali,přišla zima jak vyšitá. Tři dny jsme se nedostali od svátku Štěpána z dědiny, ještě , že nám hodní sousedi přepustili chleba, teď už jsem vyučena.Jinak bývaly tady zimy, že jsme museli sníh odvážet, už ho nikdo nechtěl ani zavařovat :-)). Na výletišti jsme udělali ze sněhu horu a děcka měla druhé vánoce.V mém rodném městě se dalo dříve i sáňkovat v ulicích a my s bráchou jsme obouvali brusle ve dveřích našeho domu a jeli rovnou na rybník a na Bečvu.

  1. Jenny, přeju ať nasněží krásně, ale ne neprostupně:)) Jo, tady se spekulovalo, jak moc bezpečné je bruslení na Vřešťovském rybníku a než se uznal schopným (stejně někteří lidé bruslili), tak napadl sníh a je po ptákách, tedy po bruslení 😛

 10. Sleduji, jak severněji o nás všichni odhazujete a ohazujete. U nás za poslední dva dny napadlo asi 3 cm sněhu, z toho 2 cm už včera při teplotách +4° roztály. A nyní už vylézá sluníčko.
  Na mne vlezl nějaký nechutný chcíp, jsem zalezlá v posteli, piju pilně čaj Pulmoran a v duchu si skuhrám. Ale vařit se musí a s Ajvinkou bude muset jít MLP. Ještě tak obhospodařím ptíce, které mají stále hlad a musím dosypávat.

  1. Ach jo, Alex, to bych ti radši přála to odhazování sněhu:)) Rychle se uzdrav! (inlove)

  2. Mávám z postele své do postele Tvé! Já si v duchu neskuhrám, já jsem neskutečně naštvaná. Drží se mě to už od začátku prosince. Když jsem přestala chrchlat, někdo další cosi prsknul a bylo to nanovo. Snad se z toho teď už dostanu. Je to úporně hnusné.

   1. Karolíno, zdravím Tě také, z postele do postele. Ty to máš mnohem komplikovanější, protože jen se dostaneš z jednoho zdravotního průpalu, tím, že sedíš s nakaženými lidmi v malém prostůrku tak hned chytněš další. Ach jo. Já se nakazila od maminky, která začala nemocnět na Boží hod Vánoční. Stále jsem za ní jezdila, v poslední fázi je maminka na ATB, která jako vždy nezabírají. U těch těžkých ležáků jsou všechny tyto infekce velmi problematické. Sestry mi přikázaly se vyléčit, abych za ní mohla zase jet (pokud nezavřou celý Domov), mám duši v sevření strachem, že už ji neuvidím.

    1. Alex držím palce Vám oběma. Hlavně nemysli na nic zlého (i když je to těžké, já vím), aby ses z toho dostala Ty co nejdříve a mohla jet maminku podpořit. Já zase potřebuji co nejdříve začít jezdit.

     1. Alex, držím palce ať se z toho marodění maminka sebere. Ty se prosím Tě šetři. Čím budeš ukázněnější tím budeš dřív v pořádku. (h)

     1. Milé dívky ležící,taky na vás myslím, léčte se fakt svědomitě, jinak se to vrátí, bacily se musí zahnat pořádně. (h)

      1. Připojuji se k palcodržně a přeji, aby bacily i zlé myšlenky odešly nenávratně pryč! (h)

 11. Zdravím po ránu DEDE z Plzně.
  Včera u nás moc sněhu nebylo, ale zato dnes ráno ho je více a více. A to sněží. Silnice jsou zatím protažené, to víš krajské město.

  Pamatuji si, že sněhu bylo za mého dětství více. Poslední roky jsme mu odvykli, ale sníh v lednu, to bylo přece normální. Zrovna tuhle vzpomínal můj muž na své dětství 50-60 léta, jak u nich pod horama v Jirkově byl sníh od listopadu do března.

  1. Od listopadu do začátku dubna – to jsem zažila jeden rok v Norsku (2007/08?) a jak mám ráda zimu, tak tohle bylo fakt únavné. 🙂 Dnes jsem skromná – trocha mrazu v prosinci a sníh v lednu a kousek i v únoru a jak by bylo dobře:))
   Samozřejmě uznávám, že suché cesty jsou lepší! No jo, ale co dělat, když máme zimu? (wasntme)

   1. V 70tém bylo ještě v březnu tolik sněhu, že jsem měla obavy zda se dostanu od nás do Liberce do porodnice. 21.března byly první den průjezdné silnice a tak jsem měla štěstí, před tím asi tři dny se nikdo nikam nedostal. Známá porodila u sousedů, kam došla. Naštěstí ten její soused byl veterinář.

  2. V Krkonoších do dubna až května. Byli jsme tam jak broučci. Jednou jsme asi 3 týdny svítili celý den i uvnitř, protože okna byla zasypaná až nahoru. Aspoň dobře izolovala a spálilo se méně dřeva. Jednu zimu jsme vyhrabali stezku k sousedům naproti, abychom se mohli navštěvovat a nemuseli to obcházet a když jsem se v tom sněhu postavila do té díry, tak jsem ho měla po ramena (měřím 175 cm). Dokud jsme měli WC v kůlně vyplatilo se mít doma kbelík. Dveře se otevírají dovnitř. Než tatínek postavil zastřešení zápraží sníh ze střechy sjel rovnou přede dveře. Oboje. Jak kůlny s WC, tak domovní. Ráno se otevřelo a hup – v síni rázem závěj jak hrom. Bylo lepší vylézt oknem a odstraňovat to nadělení aniž by člověk dveře otevíral. Nojo, kde tyhle časy jsou?

   1. Ano Karolíno, znám od nás z chalupy! 🙂
    Jo a myslela jsem dnes na tebe, byla jsem na svých objížďkách jen 3 km od Maršova:))

  3. V Liberci a Jablonci jsem tyhle dlouhé zimy také zažil. Motivovaly mě hledat studia víc na jihu 😀

 12. Dede, protože jsem kousek od tebe,shodně potvrzuji, že snížek bílý napadl a drží a silničáři pilně nakládají inert a sůl. včera v 18,- hodin to tedy vypadalo, že snad z firmy neodjedu a budu tady muset zůstat zasněžená, to padali „sedláci“ a fučelo jak na Čertově hoře, tma jak v ranci 🙂 ale dopadlo to dobře, kolega mě svezl do města svým 4×4 🙂 mám ráda sníh, všechno je takové čisté a jako pod bílou peřinou. a vzduch krásně voní…a je to potřeba, aby si země odpočinula a dočerpaly se zásoby podzemní vody, to si někteří neuvědomují, nadávajíce na 1) zimu 2) sníh a mráz 3) silničáře. Hradec je zachumlaný podstatně víc než Perníčkov a taky se tu Technické služby docela víc tuží – ráno jsem sledovala, jak pojíždějí a čistí zastávky a pochválili jsme s ostatními cestujícími technického pána za perfektní grif, jakým rozsýpal hrubý písek se solí 🙂 zatímco – jak jsem patriot – na autobusovou zastávku v centru Perníčkova jsem šla stylem „tučňák Humboldtův“, protože se tam vyskytoval jen estetický led a sněhový poprašek, grrrr. zlaté boty s traktorovou podrážkou :-)a v Hradišťu, kam zítra jedu, je prý pár cm sněhu, mrazík a azuro 🙂

  1. No, Hradci se zatím vyhýbám, tam jedu až příští týden. Perníkovice obvykle míjím, když zatočím na dálnici na Prahu. Hm, docela škoda, co? Až bude hezky, tak se tam musím zase někdy vypravit – dál než na nádraží:))
   Máte tam moc krásné náměstí a jeho okolí… 🙂

   1. ano, ano, to máme 🙂 a kromě toho kostel, biohazard, McDonald. a tohle město podporuje kulturu 🙂

 13. Jo sníh? To ještě existuje?! Myslím, že druhého ledna u nás taky napadl – tuším 1 mm. V úterý mrzlo a ve středu pršelo. Dnes se ukazuje krásný den s modrou oblohou a sluníčkem, – 2°C. Doufám aspoň v ten mráz, že opět zamrzne Apollo (dnes ráno na něm byly volné plotny vody) – už třetím rokem se chystáme ho projít pěšky.

  Tož tolik o počasí na jihu Jižní Moravy.

  A jinak – ono toho sněhu u nás pokaždé nebývalo ani za mého mládí a dětství (mrazy, to jo – pamatuju, kdy se v noc hodně blížila mínus třicítka a přes den se oteplilo na mínus patnáct – ovšem to byly holomrazy a zkáza vinohradů i meruněk a broskví). Jeden rok jsme dokonce dostali jeden den volno, když konečně napadlo. Ale pamatuju i roky, kdy jsme před našim sáňkovaly do umdlení – tři na jedněch saních, já sedávala v předu v „kakáči“ (rofl) – tenkrát jsem sníh měla i ráda. I když v poslední době pozoruju, že mi až tak nevadí jak kdysi (kór když ho tu není).

  1. Ahoj Ygo, taky jsem v Kalifornii 😛 Ale za oknem zase sněží:))
   Víš jakou mám radost, že příroda má sněhovou peřinu, když mají přijít ty silné mrazy? Pamatuju jeden rok, kdy mrzlo na holou zem a v lese na jednom místě komplet zmrzlo borůvčí – a že u nás je vysoké a bujné borůvčí! Všechno zčernalo, další roky se to pak oživovalo, ale stejně, brr. Blbě se hlubokým sněhem chodí, ale příroda svoji peřinku potřebuje.
   Tak na vás na ÚJM myslím, ať vám tam mrazy nenapáchají moc velké škody… taky máte mít od čtvrtka do soboty pod mínus deset?

  2. U nás napadlo přes noc asi půl centimetru na tu holou zemi, kde to včera skoro všechno roztálo. Takže skoro nic.

  3. Já jsem vyrostla ještě kousek jižněji (Malacky – V. Leváre) a i před 40 lety tam byl sníh velká vzácnost. Rodiče nebyli žádní sportovci, takže kromě bruslení na zamrzlém rybníčku při holomrazech mi zimní sporty jaksi unikly. Před chvílí přestalo u nás na Kladně sněžit a pejsci si při večerní procházce užívali běhání v čistém sněhu až do doby, než jim došlo, že je jim vlastně zima, tak jsme šli domů.

 14. No, vzhledem k tomu, že jsem si vybrala život v nížině, zvolila jsem i zimu mírnější. Ovšem poté, co dřevěné větrolamy byly stopeny a stopeny a železné stopeny a prodány, polabské velelány – ten náš největší – předávají sníh větru, který ho ukládá v malebných navátinách a jazycích na silnici. A protože nejprve je nutno uklidit silnici dálnici, potom první třídu, druhou třídu…..na silnice třídy asi desáté se dostane tak koncem kalamity. Vstávaje lehaje děkuji za svého Bimbouška, který mne v takových situacích těch 12 km přiblíží a zase odblíží domů. Takže plaňanskou kalamitu dávali i ve Zprávách a já jsem si mohla leda tak zamnout ruce.

  1. Jo, taky si pamatuju, že tyhle kritické úseky naší silnice „nižší třetí třídy“ měly větrolamy a ty fungovaly. Jenže pak byly ty dřevěné stopeny a stopeny (díky Inko – to nezapomenu:)) a kovové nám sem nikdy nedali. Tak tu na nás holt sníh vyplazuje jazyky 😛

   1. Z dětství pamatuji ty větrolamy v rovinách kolem Prahy. Stály v polích kolem silnic v zimě v létě. Přestože se neustále hloupě traduje, jak se tenkrát kradlo, nikoho nějak nenapadlo krást větrolamy.

  2. tam byl včera skoro každej, když už zmiňovali takovou pérdel jako Vlčnov a Kočí u Chrudimi 😀

  3. Jj, když jsme sem začali jezdit, pár těch zábran tu ještě stálo, po čase tiše zmizely. Tam, kde je mezi stromy podél silnice nějaké křoví, funguje docela dobře. Ale jakmile se vyjede na volnou silnici mezi polmi, to je pecka. A tady jsou silnice pod úrovní terénu, takže závěje jsou hned. Pamatuju taky, je to možná 6 let zpátky, kdy jsem vyjela zpoza posledních domků rovnou do polí. Taky tehdy pěkně fičelo a najednou se zprava přihnala vysokánská sněhová zeď, trošku se zlomila o stromy u silnice a spadla přesně na auto, jedoucí přede mnou. Ten pán neměl šanci. Já jsem najela jen do toho konce, takže jsem z toho vycouvala a šla pomoct odhrabávat dveře, aby mohla vylézt alespoň paní. Pak jsem couvala ten kus dolů, sebraly jsme lopaty a hrabla a sousedy, a šli jsme všichni vyhrabávat auto.
   Tady jsou všechny vesnice v ďolíku a je to znát. Taky pamatuju, jak jeden den policajti zavřeli Polepy, neb tam je opravdu ďolík jak se patří, a odkláněli dopravu přes okolní vesnice.
   Dneska už jsem si trochu pohrablovala a ještě půjdu, tady se s tím panáček s radlicí taky nemaže, vrátka jsem měla zahrnutá do půlky, chodník už neuklízím, za chvíli půjdu na auto, abych vůbec mohla vyjet.

   1. Tečko, to měl ten pák kliku, že zůstal celej. Představ si, že to tam chytí dvě auta naráz a ty se tomu snaží vyhnout… brr.
    Jo, zavalená vrata jsem měla včera třikrát a musím uznat, že jsem byla strašně ráda, když přijel Martin a to třetí kolo odházel sám:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN