BTW: Malá osobní inventura

Je začátek ledna a ať se tvářím sebenadvěcněji, stejně mě napadá, že nějaké to předsevzetí by neškodilo, nějak mi to k začátku roku patří. A přemýšlela jsem nad tím, co udělat, aby ona předsevzetí nebyla jen marné plácnutí do vody, o kterém jeden buď za měsíc nic neví, nebo se za půl roku sám před sebou stydí, že zase selhal. A napadlo mě, že by mohla pomoct taková malá osobní inventura.

 

Řeknete si: na co? Koho bych už měl znát, když ne sebe? No… a jste si jistí, že jste k sobě opravdu upřímní? Pojďme si tedy s tou myšlenkou pohrát:))

 

Řekněme si, že si sami sebe představíme ve třech základních polohách:

A) Naše skutečné já, s jeho touhami i slabostmi

B) Naše já, jak ho prezentujeme doma v intimním prostředí

C) Naše já, jak ho prezentujeme navenek

 

Prvním předpokladem úspěšného života ve vlastním těle je přijetí našeho skutečného já – viz bod A. Obecně by člověk předpokládal, že možné nepřijetí spočívá hlavně v popírání vlastních chyb. Opak bývá pravdou – hlavně kvůli převládajícímu stylu výchovy a vzdělávání, který se u nás víc soustřeďoval (mluvím o nás, životem zkušenějších:)) na zdůrazňování chyb, než na motivaci a pochvalu. Hodně lidí (hlavně žen) mívá pocit, že jakmile přibydou na váze, tak už se v životě nemají za co pochválit 😛

Za druhé: základem naší osobní příčetnosti je možnost sladit A a B, tedy být aspoň doma zcela sám sebou. Mít kolem sebe lidi, kterým věříte natolik, abyste se před nimi nemuseli přetvařovat či skrývat některé stránky své osobnosti. Věřím, že to tak funguje v mnoha případech, ale rozhodně nejde o sto procent.

Stejně důležité a zajímavé k prozkoumání je potom vztah A a B k C – tedy jak sami sebe dokážeme prezentovat na veřejnosti. Do jaké míry máme odvahu být sami sebou, navzdory tomu, co si myslí ostatní? Já jsem naštěstí nebyla vychovávána s bičem „co tomu řeknou lidi“ nad hlavou, ale mnoho lidí minimálně mé generace a určitě těch starších tak vychováváno bylo. Takže vím, jakou paseku to ve vnímání sebe sama může natropit.

 

No a teď si na chvilku budeme hrát! Pohodlně si sedněte a představte si sama sebe, jak pracujete, jdete po ulici, tak, jak obvykle chodíte oblečeni, či jedete autem, které používáte, procházíte se s partnery nebo se psy, hrajete s dětmi nebo kočkami a zeptejte se sami sebe:

 

Jak moc mé vnější já zrcadlí to, jaký skutečně jsem?

Pokud se mi to nevede, co bych měl změnit, aby to zrcadlení bylo přesnější?

Chci vlastně, abych byl sám za sebe viditelnější, nebo se radši skrývám za maskou trochu jiného člověka?

Pokud se radši skrývám – tak proč?

 

Ne, dnes nechci, abyste sem psali své plné odpovědi! Ty otázky jsou velmi osobní a odpovědi v celé šíři na net nepatří. Nakonec, odpovědi jsou jen prvním krokem naší dnešní hry. Protože jsme se původně začali bavit o předsevzetích, ne?

Vycházím z toho, že pokud známe sami sebe a máme ponětí o tom, co bychom se od sebe rádi dočkali, můžeme si pohrát s novoročními předsevzetími, která budou reálná. Která nebudou mít kvality inkvizičního sebemrskačství (což stejně nikdy nefunguje:)), ale pomohou nám pošoupnout se v životě na místo, které třeba bude pohodlnější a radostnější, než je to, na kterém sedíme teď:))

 

Tak co, jaká předsevzetí vás teď napadají?

A jakým se pro letošek rozhodně vyhnete?:))

 

Aby to bylo spravedlivé, tak když se ptám, tak zkusím i jako první také odpovědět:))

 

Takže moje největší předsevzetí se týká plýtvání časem – jsem schopná dělat věci, které nejsou podstatné a přitom odsouvat to, co mě baví. Proč to dělám, to nevím, ale zkusím s tím něco udělat.

Ač bych chtěla zhubnout, do předsevzetí si to nedávám. Zato jsem rozhodnutá zvýšit svoji kondici, když už konečně můžu zase chodit. Na mou duši, na psí uši, na kočičí svědomí!:))

Začnu dělat něco, co jsem buď nikdy nedělala, nebo dlouho nedělala. Mám dojem, že mé vyjeté koleje jsou už nepříjemně hluboké. První krok za mě učinil můj muž jedním ze svých vánočních dárků – dal mi půlroční kurz malování pro dospělé:))

A ještě k tomu, jak moje všední já zrcadlí moji skutečnou osobnost: Ano, bagančata, sportovní gatě, bundy s reflexními prvky, psi v patách a věčně špinavé terénní auto mě zrcadlí dost přesně. Jen jsem víc než je zdrávo rezignovala na tu dámu, která mě kdysi taky těšila. Takže ještě jedno předsevzetí: častěji vyrazím v šatech a lodičkách a užiju si to. PS: Ale až bude teplo!:))

Aktualizováno: 3.1.2017 — 20:01

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mám několik věcí, které bych ráda – ano, jsou to ty nepodstatné, z kterých bych měla radost.
  Musím se pochválit, že jsem se zase donutila chodit cvičit, ale chtěla bych si koupit domů kancelářskou židli, takovou nějakou pohodlnou, ale nějak nejsou lidi, co by to oběhali a vybrali. Chtěla bych víc chodit i po Praze, ona taková ta tupá vyšlapaná cestička do práce, domů, do práce, domů… není vždycky úplně z nutnosti, problém je taky v hlavě.

  1. Zano, máš pravdu s tou hlavou:)) Člověk si teoreticky řekne – proč se nejít cestou domů potoulat Prahou, třeba si sednout na kafe a pokoukat po lidech a hezkých věcech? A pak jde domů a vzpomene si, až když už se mu nechce vytáhnout paty z domu:))
   S cvičením jsi dobrá!
   Jo o nové židli už taky nějaký čas mluvím:)) Ale koupila jsem si na tu starou takovou šikovnou opěrku, takže si aspoň záda nestěžují (byť je židle příšerná, já ji snad mám ještě z Prahy:))

  2. Na chození po Praze na mě kdysi výborně zafungoval geocaching – v Praze je tolik kešek, že pokud člověk nechodí do práce v pantoflích přes chodbu 🙂 skoro jistě jezdí okolo docela velkého počtu. A ty kešky jsou každá vlastně taková pozvánka k procházce – někdy vymyšlené tak krásně, že člověk přemýšlí, kdy bude mít nejbližší volnější odpoledne, jak ho to láká, a někdy to je naopak třeba jen pětiminutové vybočení, kdy vystoupí na úplně obyčejné zastávce v půli cesty, projde parkem a chytí další tramvaj. No a počítá se to jako body, kreslí na mapu a tak, takže mé sběratelské srdce bylo potěšeno, když se mi vybarvila nějaká získaná tečka… Prostě na rozbití rutiny mi to přišlo hodně dobré. (Pak jsem to bezprostřední okolí vyčerpala a vyrážím jen když mám víc času.)
   Jo a jinak všem čtoucím přeju všechno nejlepší v novém roce – když zase jednou prolétám kolem…

 2. Zcela OT jedno upozornění – ještě do 8.1. je ve Vídni v Albertině naprosto skvělá výstava o pointilismu – jmenuje se „Seurat, Signac, Van Gogh – cesty pointilismu“. Výborná, skvěle vysvětlená, spousta obrazů, které vlastně všechny znáte, ale takhle pohromadě jste je asi ještě neviděly (aspoň teda já ne). Navíc je o patro výš výstava „Od Moneta k Picassovi“ ze stálých sbírek, taky moc pěkná, tak velkou koncentraci velkých jmen na čtvereční metr jsem asi ještě nezažila (ale tady nejde o jména, ale o ty obrázky, a ty jsou vesměs velmi pěkné). Tak neváhejte a vyražte – vstupenky koupíte přes net a nemusíte stát frontu, navíc mají ve Vídni spoustu těch celodenních parkovišť P&R, jsou většinou na metru a i jízdenky na metro si přes ten net koupíte. Jestli můžete, neváhejte, opravdu to stojí za to!
  P.S. Tohle upozornění jsme psala před pár dny na Hadopasi, nikdo si toho nevšimnul, tak snad tady ano, teda aspoň doufám. My tam byli 27.12. s babičkou, byla naprosto nadšená (a je doteď), říkala, že to byl pro ni ten nejlepší vánoční dárek od nás, jaký mohla dostat.
  P.P.S. Případné rady ohledně vstupenek, jízdenek a parkování ráda poskytnu.

  1. Aido, to bych strašně ráda viděla, ale Vídeň mám úplně blbě z ruky, to už nestíhám 🙁 Rozhodně si tu informaci schovám, na jaře bych ráda vyrazila na cesty a s trochou umění to nebude mít chybu:))

  2. Ach to je škoda, takhle narychlo si do Vídně nezajedu. Tihleti impresionisti, zrovna Seurat a Signac, taková krása! Vzpomínka z mládí. V roce 86, tedy v roce, kdy jsem přibyla do Paříže, tam bylo nově otevřeno Musée d´Orsay, naprostá senzace, předělané nádraží a ty sbírky v něm vystavené! Chodila jsem tam doslova s pusou otevřenou, stála jsem před těmi obrazy v úžasu, zkoumala je ze všech stran a žasla jsem, jak je vůbec možné takhle malovat, pár puntíků a tahů štětcem a krása je na světě. Vstupné bylo drahé a já šetřila každý frank, ale tohle jsem si dopřála.
   A v zimě, kdy bývalo jako dneska, sychravo a sníh, jsem chodívala do Musée Rodin, dívala se tam oknem na šedobílou zasněženou zahradu. Táhla mě tam tahle docela nenápadná skulptura. Ach bože, jaká krása!
   http://www.musee-rodin.fr/fr/collections/sculptures/la-cathedrale

   To už snad všechno ani není pravda.

 3. Dede, vlastně se můžu s dnešním článkem v zásadě ztotožnit. Jen jsem zabilancovala o trošičku dřív. Už je to pár let, co jsem úplně hodila za hlavu „co tomu řeknou lidi“. Za svým počínáním a za svými názory si stojím a lidi ať i tomu říkají, co chtějí. Na obnově fyzičky jsem začala intenzivně pracovat už vloni a jde to. A taky někdy vloni jsem kriticky popatřila do zrcadla a najednou jsem zjistila, že ta docela pěkná holka, co tam bývala dřív, se někam ztratila. Koukala na mě šedá myš bez jediné ozdobičky, bez nápadu, neveselá, taková, po jaké bych se na ulici ani já nepodívala. A to mi přišlo líto. Ale stačilo docela málo. Trocha údržby, pár kousků oblečení, pár hezkých ozdobiček a úsměv a ze zrcadla kouká někdo úplně jiný. Pár nějakých předsevzetí, nebo spíš plánů, samozřejmě mám. Jak je zrealizuji, toť otázka, neberu je jako nějakou povinnost, jen jako případnou radost.

  1. Přesně – taky na tom pracuju a daří se mi to. Veselejší barvy (mám své první jasně červené kalhoty – čekají na jaro:)), ozdoby – v mém případě hlavně praštěné náušnice, pokus s barvou vlasů (hm, momentálně vypadám jak zapálená pochodeň – to budu muset kapku ztlumit, ale baví mě to:))
   Hlavně ale potřebuju dělat aspoň občas i jiné věci, než dělám pořád – tam mám velké rezervy 😛

  2. Jo a ještě něco – tohle by se mohlo tesat:))

   „Neberu je jako nějakou povinnost, jen jako případnou radost.“ Skvělé! 🙂

 4. Už nic nebilancuji. Jen chci žít každý den svůj vlastní život,bez diktátu společnosti a po svém. Zatím se mi to daří a jsem spokojená. Prý nemá být člověk nikdy spokojen sám se sebou a já říkám, že má, páč když se sebou nechceš žít, tak s kým teda?! Nejbližší je rodina a přátelé ale ani oni vám nemůžou diktovat,zvlášť když jde o nějaký plnohodnotný servis, třeba takový který už nezvládáte. 🙂 Máte jen jeden život a ten strašně rychle utíká.Prožívejte hlavně takové chvíle, kdy se cítíte svobodní a uchovávejte je v mysli na dobu, kdy vám zase někdo bude chtít přitáhnout otěže.
  Dede, díky za téma ,ráda jsem se zamyslela.

   1. Tu Vídeň už nestihnu ale barvy Provence bych viděla opět ráda.Ani se nedivím, že z nich někteří malíři bláznili.

 5. Vím dobře, jaké bych si měla dát předsevzetí – že nebudu váhavá a nerozhodná. Hm, přitom dokážu spoustu věcí vymyslet, zorganizovat, dotáhnout do konce. Ale pak jsou takové, kolem kterých chodím dokola a nedokážu se rozhodnout. Jako mám si to piáno koupit nebo ne? V mém věku? (whew)
  I pošťouchnutí by tu bylo, dostaly jsme od Ježíška se snachou společný dárek – noty pro 4 ruce. Pěkně tlusté! 😀 A já furt nevím.

  1. ale víííš, ale víííš ale víííš 🙂 tak my ti to tady korporativně schvalujeme a hned zítra ho začneš vybírat 🙂 krásné křídlo, černé jako noc …kdy jindy, když ne teď :-)a vůbec, o jakém věku to mluvíš :-)) na piano se dá hrát do 90ti, skvěle to udržuje motoriku ruky a svěží mysl.

   1. Krásné černé křídlo, to už by byla pohádka (a museli bychom nejdřív přistavět) 🙂 , ale pianino by se vešlo. Trochu jsem se pokoukala a zjistila jsem, že je dokonce možné piáno si pronajmout! To jsou mi ale věci!
    A díky za podporu! 🙂

    1. rádo se stalo… v mládí jsem hrála na piano a dost mě to bavilo :-)spolužačka z VŠ dodnes zpívá doma árie z oper, protože miluje vážnou hudbu 🙂

  2. Hančo, to je typické, že váháš u věcí, které ti mají způsobit „jen“ potěšení:))
   Já bych to piáno brala – máš na to bezvadnej věk! Děti jsou z domu a konečně je čas se i bavit, ne? (wave)

   1. Hančo,já se jen k Dede připojím. Ty ještě nevíš jakou radost budeš mít ale my už to víme. 🙂

 6. Ano DEDE máš pravdu. I v naší rodině se moc nechválilo. Teda hlavně ženy se nechválí.
  Byla to chyba a já doma chválím.

  Předsevzetí :

  1. mě napadá zhubnout, ale raději si dám ( jako ty ) zlepšit fyzičku. Více chodit, jezdit denně na rotopedu a ono se to snad podaří

  2. Myslet více na sebe

  Co se týče mého já, v 50-sáti už jsem konečně došla k tomu, že jsem jaká jsem.

  1. Míšo, v padesáti si připadáš stará, jak vyplývá z Tvých příspěvků? Teď si holka užívej krásného mladistvého věku. Bydlení máš, manžela, zřejmě dobrou práci, děti odrostlé, krásně vypadáš – užívej si, užívej i bez předsevzetí. Strašně rychle všechno ubíhá…. (rose)

   1. Jo děvčata, když se jedna nepochválí sama, tak kdo to za ní udělá? 😀 Ne, není to zlé, muži sice obvykle spoustu věcí tak nějak programově nevnímají, ale kamarádky obvykle pochválí i povzbudí.
    Ten nejhorší soudce – a odsuzovatel – býváme totiž my samy. Tak programově pracuju na tom, abych se měla ráda takovou, jaká jsem. Když to můžu nabídnout svému muži a dětem, proč ne i sobě, že? Jen to jde o kus hůř:)))

 7. Nooo, chtěla bych si najít víc volného času sama pro sebe a nebýt jen pracovním štvancem, chtěla bych se víc hýbat a chtěla bych pod slupkou paní v šatech a lodičkách najít tu trhlou, co nosívala avantgardní svetry a pohodlné barevné oblečení- prostě si splnit sen o červených nebo tyrkysových lacláčích a obrovském barevném svetru 🙂

  1. vzorovaný nebo pruchatý a dlouhý jako drak? to by ti slušelo, určitě si ho upleť nebo jinak pořiď 🙂 samy sobě máme být nejlepšími kamarádkami, kdo jiný 🙂

    1. tak ten jednoznačně mít musíš…normálně ho vidím na tobě, jak se nese a vlaje… a k tomu psice okolo, to nebude mít chybu. kromě toho, neunikneš jedinému žabčickému oku ! víš, jak budou přááávidět? akorát ten čas kde vzít, protože to nějaký zabere, ho vyrobit 🙂 btw: chci takový zachumlávací na jaro už strašně dlouho, vínový jako stará Frankovka v pozdním sběru nebo levandulově fialový…nějak není čas, fňuk 🙂 resp. on by se i našel, ale kočky kradou klubka…

     1. Já bych chtěla takový tyrkysový zachumlávací alespoň šálu ale svetr mám rozpletený už strašně dlouho /a ne tyrkysový/, šálu jsem začala plést dneska když nám vypínali elektriku. Lux mi ukradl klubko a zamotal se do něj /ač není kocour/ a příšerně uslintal. Můžu tedy si rozdělat nějakou ruční práci? Krom spravování montérek, neboť ty je ,, přece škoda vyhodit a do kotelny jsou ještě dobré“ 😡

      U nás je teď opět pěkná čina, funí sněží, tak jsem zvědavá jak dlouho budeme svítit a tím i topit a mít vodu. Jo, někdy není nad panelák.

      1. my jsme v domečku téměř v centru Perníčkova, ale stejně jsme zachumlaní ve sněhu včetně stromů a chodníků…a tady v HK padá a padá a silničáři jezdí o 106 🙂 elektrickou veselici jsme paradoxně měli 26.12., protože měsíc předtím TS prořezávaly stromy a někomu se podařilo pocuchat drát el. vedení nad domem sousedů. a zafoukalo a drát prasknul docela. takže přijela dvě auta a električtí panáčkové se činili celé dopoledne ( sporák je naštěstí kombinovaný, kafe a čaj byly 🙂 Luxík se rekvalifikoval na kocoura, koliák šikovný, to se mu neztratí 😀 a kamna na dřevo máte – jako záložní zdroj tepla?

       1. Máme kachlová kamna a vodní turbínu, sporák kombinovaný, ale tu elektriku nemáme sfázovanou a tak je jen na topení a ohřev vody, v nouzi na svícení a i rádio se dá. Ono není celá léta moc vody aby se vyplatilo do toho investovat /při našem stáří/

      2. Maruško, velikej tyrkysovej nebo tyrkysově-modrej pruchatej! Jo, ten bych taky brala:))
       Nevíte, jestli existují pletařky k pronájmu? (blush)

      3. Jo, ještě k počasí – tady taky sněží odvčera a funí o 106. Díkybohu, že máme „nové“ (asi deset let:)) elektrické vedení ve vsi a hned vedle nás je nové vedení velmi vysokého napětí. Co je to nové, tak nás už výpadky proudu moc netrápí, předtím stačilo, aby trochu zafoukalo a vypínali to preventivně 😛
       Tak držím palce, ať svítíte a topíte!

        1. To je to bílé, načechrané, krásné, mokré, studené – co spadne z nebe a mimo města je z toho potěšení pro všechny, ve městě akorát tak pro fotografy a děti a za chvíli vznikne špinavá břečka. A protože už asi 10 let skoro žádný nebyl, tak přes 50% obyvatel této kotlinky SE UPŘÍMNĚ DIVÍ, že V LEDNU PADÁ SNÍH!!!! To snad proboha padal vždycky! Akorát jsme na něj byli zvyklí. Kupodivu se kdysi proti sněhovým jazykům dělaly větrolamy, to už taky nějak není, tak se nedivme, že jsou silnice zaváté.

          1. větrolamy /u nás sněháky/ se přestaly stavět protože je to na cizím pozemku /dříve se to neřešilo/ je to taky moc práce protože se to musí uklízet a skladovat, aby se to nemuselo uklízet tak to někdo ukradne, protože topení je drahé

        2. To je to, co tady máme kolem domu už pár dní. A asi vydží, my jsme na nejvyšším místě Brna, tady bývá sníh i dlouho potom, co dole ve městě není nic.

 8. Milá Dede, za tenhle článek ti z celého srdce děkuju. Jsem přesvědčená, že člověk je tím šťastnější a tím úspěšnější v mezilidských vztazích, čím víc jsou A,B a C v souladu. Samozřejmě nemyslím stoprocentní shodu. Protože to nejde a i kdyby to šlo, bylo by to špatně.
  A novoroční předsevzetí? Snažit se ve všem udržet zdravou míru, a zároveň neustrnout na místě.:)

  1. Máš pravdu Regi, ono pohádkové „přiměřeně, přiměřeně“ je v podstatě shrnutá moudrost dobrého prožití života – a vlastně to platí skoro ve všem 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN